Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017JC0007

    Együttes javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Algéria partnerségi prioritások elfogadásával kapcsolatosan képviselendő uniós álláspontról

    JOIN/2017/07 final - 2017/031 (NLE)

    Brüsszel, 2017.2.15.

    JOIN(2017) 7 final

    2017/0031(NLE)

    Együttes javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Algéria partnerségi prioritások elfogadásával kapcsolatosan képviselendő uniós álláspontról


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    A 2015 novemberében elfogadott, felülvizsgált európai szomszédságpolitika 1 új keretbe helyezi a partnerekhez fűződő kétoldalú kapcsolatokat. Ezen kapcsolatokat egy „partnerségi prioritásokként” meghatározott politikai dokumentumban kell rögzíteni. Ezek a partnerségi prioritások kulcsfontosságú referenciapontot jelentenek majd az elkövetkező évekre vonatkozó célzott prioritások korlátozott köréről való megállapodás során.

    Az Algériai Demokratikus és Népi Köztársasággal (Algéria) való konzultációk 2016 áprilisában kezdődtek a szöveg tervezetének az algériai hatóságok részére történő átadásával, Hahn biztos 2016. május 11-i algériai látogatása előtt. Az elképzelés összhangban áll az EU kül- és biztonságpolitikára vonatkozó új globális stratégiájával 2 , amelyet a főképviselő 2016 júniusában terjesztett elő, és amely keretében az uniós eszköztár egésze a lehető leghatékonyabb módon kerül felhasználásra az uniós támogatás hatásának és láthatóságának fokozása érdekében.

    Az Európai Unió és Algéria között megegyezés született arról, hogy a „partnerségi prioritások” című dokumentum a felülvizsgált európai szomszédságpolitika első referenciakerete lesz, és megnyitja az utat az együttműködés megerősítése előtt. Ez a dokumentum egyúttal az uniós támogatás tervezésekor figyelembe veendő hasznos támpont lesz.

    A partnerségi prioritások a közös érdekeket tükrözik, és azokra a területekre irányulnak, ahol az EU és Algéria közötti együttműködés kölcsönös előnyökkel jár. A demokratikus elvek és az alapvető emberi jogok tiszteletben tartása az EU és Algéria közötti kapcsolat meghatározó eleme. A béke, a jólét és a stabilitás közös térségének megteremtésére vonatkozó együttes cél eléréséhez elengedhetetlen az együttműködés – különösen a közös felelősségviselés és a differenciálás révén –, valamint Algéria régióban betöltött kulcsszerepének figyelembevétele.

    A legsürgetőbb kihívások kezelése mellett az Európai Unió és Algéria továbbra is törekednek hosszú távú partnerségük alapvető célkitűzéseinek megvalósítására, és ennek jegyében erőfeszítéseket tesznek az ország és a régió tartós stabilitásának megteremtéséért, valamint – az erős állami intézményekre és az algériai gazdaság diverzifikációjára és versenyképességére építve, valamint az algériai magánszektor és civil társadalom nyújtotta lehetőségeket kihasználva – a gazdasági növekedés fenntartásáért. Az EU–Algéria kapcsolatok következő évekre vonatkozóan azonosított fő politikai prioritásai a következők:

    1.politikai párbeszéd, kormányzás, jogállamiság és az alapvető jogok előmozdítása;

    2.együttműködés, inkluzív társadalmi-gazdasági fejlődés, kereskedelmi kapcsolatok és az európai egységes piachoz való hozzáférés;

    3.energiaügyi partnerség, környezet és fenntartható fejlődés;

    4.stratégiai és biztonsági párbeszéd (többek között a regionális kérdésekről és a terrorizmus elleni harcról);

    5.emberi dimenzió, migráció és mobilitás.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    Az EU–Algéria partnerségi prioritások az új európai szomszédságpolitika összefüggésében elfogadott első kétoldalú keretet jelentik, és illeszkednek e szakpolitikai terület prioritásaihoz és módszereihez, konkrétan a szomszédság politikai, gazdasági és biztonsági helyzetének stabilizálására vonatkozó célkitűzéshez. A partnerségi prioritások egyúttal a 2005-tól hatályos EU–Algéria társulási megállapodással is összhangban állnak 3 .

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    A javasolt EU–Algéria partnerségi prioritások egyrészt tükrözik az EU hosszú múltra visszatekintő elkötelezettségét mediterrán partnerei iránt, ugyanakkor maradéktalanul érvényesítik az uniós globális stratégiában szorgalmazott integrált válságkezelési megközelítést, az EU humanitárius, fejlesztési, migrációs, kereskedelmi, beruházási, infrastrukturális, oktatási, egészségügyi és kutatási szakpolitikáira kiterjedően. A dokumentumban nagy hangsúlyt kap többek között az emberi jogok és a jó kormányzás előmozdítása, az EU migrációs szakpolitikáinak külső dimenziója, a terrorizmus és az erőszakos szélsőségesség elleni küzdelem terén folytatott nemzetközi együttműködés fokozódó jelentősége, valamint a kereskedelemben rejlő potenciál a méltányos növekedés és a tisztességes foglalkoztatás megvalósítására.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    Az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban a partnerségi prioritások és az azokhoz csatolt megállapodás elfogadásával kapcsolatosan képviselendő uniós álláspontról szóló tanácsi határozatra irányuló jelen javaslat az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdésén alapul.

    Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése biztosítja annak lehetőségét, hogy a partnerségi prioritások az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz keretében előirányzott uniós támogatásnyújtás alapját képezzék. A partnerségi prioritások elfogadására a tervek szerint az EU–Algéria Társulási Tanács egy ülésén, még 2017 elején sor kerül, miután a Tanács az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése alapján elfogadta a Társulási Tanáccsal kapcsolatosan képviselendő uniós álláspontot.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    A partnerségi prioritások az EU és Algéria közötti kapcsolatra vonatkoznak, ezért azok nemzeti szinten történő tagállami elfogadása nem lehetséges.

    Arányosság

    A partnerségi prioritások Társulási Tanács általi elfogadásának szükséges előfeltétele, hogy a Tanács az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerint elfogadja az uniós álláspontot.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    A Tanács az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról szóló, 2015. december 14-i következtetéseiben 4 megerősítette, „hogy 2016-ban a párbeszéd új szakaszát kívánja elindítani a partnerekkel, melynek köszönhetően adott esetben a kölcsönösen elfogadott prioritásokon és érdekeken alapuló új partnerségi prioritások meghatározására kerülhet sor”.

    E szerepvállalás legmegfelelőbb eszközét a politikai kötelezettségvállalások jelentik: egy Algériával kötött új, kötelező erejű nemzetközi megállapodás aránytalanul nagy eljárási teherrel járt volna a partnerségi prioritások által lefedett időszakhoz képest. Másrészt viszont egy egyszerű egyetértési megállapodás súlya nem érte volna el azt a mértéket, amelyet az Európai Szomszédsági Támogatási Eszközről szóló rendelet 5 3. cikkének (2) bekezdése szerint az uniós támogatás prioritásainak meghatározásánál az alapvető hivatkozási pontot jelentő „cselekvési tervek vagy egyéb egyenértékű, közösen elfogadott dokumentumok” szükségessé tesznek.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata

    Tárgytalan.

    Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

    A dokumentumok megszövegezését megelőzően szoros konzultáció folyt az érintett bizottsági szolgálatokkal és a tagállami képviselőkkel a Tanácsban a Mashreq/Maghreb-munkacsoport keretében, valamint az algériai partnerekkel is megbeszélésekre került sor.

    A civil társadalom képviselőivel folytatott konzultáció 2016 januárjában indult, és Brüsszelben zajlott. A fő visszajelzések a következők voltak: tiszteletben kell tartani az alapjogokat és az emberi jogokat az erőszakos szélsőségesség elleni küzdelem során is; fenn kell tartani a nők jogainak megerősítését célzó magas szintű szerepvállalást; további erőfeszítéseket kell tenni az országban tevékenykedő nemzetközi és helyi nem kormányzati szervezetek előmozdítása és az indokolatlan nyomással szembeni védelme érdekében. Ezeket az igényeket egytől egyig figyelembe vették a mellékelt szövegekben.

    A konzultációk a megújított európai szomszédságpolitika keretében meghatározott iránymutatásokkal összhangban zajlottak.

    Szakértői vélemények összegyűjtése és felhasználása

    A releváns tematikus szakértelem belső forrásokból – az uniós székhelyeken vagy az uniós küldöttségeken – rendelkezésre állt.

    Hatásvizsgálat

    Tárgytalan.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    Tárgytalan.

    Alapvető jogok

    A javaslat semmilyen következménnyel nem jár az alapvető jogokra az európai uniós tagállamokban.

    Az alapvető jogok algériai helyzetét tekintve kedvező következmények várhatók, mivel az algériai kormánynak a partnerségi prioritásokban előirányzott kötelezettségvállalásai között szerepel többek között az egyetemes értékek, illetve a jogállamisággal és az alapvető jogokkal kapcsolatos nemzetközi kötelezettségvállalások elismerése és tiszteletben tartása, valamint az alkotmány 2016 februárjában elfogadott új rendelkezéseinek végrehajtása, nevezetesen a kormányzás, a részvételi demokrácia, az alapvető – ezen belül a munkavállalókat megillető – jogok előmozdítása és védelme, a nők társadalomban betöltött szerepének megerősítése, a decentralizáció, a büntetés-végrehajtási igazgatást is magában foglaló igazságszolgáltatási rendszer megerősítése, valamint a civil társadalom szerepének megerősítése területén.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    Az EU korábbi nemzetközi szerepvállalása kapcsán előirányzottakhoz képest a javaslatnak nincsenek egyéb költségvetési vonzatai. Az esetleges további költségvetési vonzatok a konkrét javaslatoktól – így például az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz (ENI) hamarosan bemutatandó, 2018–2020 közötti egységes támogatási keretétől – függnek.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    Az EU–Algéria partnerségi prioritások végrehajtását rendszeresen felülvizsgálják és nyomon követik: az illetékes szolgálatok kijelölt kapcsolattartóival kialakított koordinációs mechanizmus keretében, a közös felelősségvállalás, az átláthatóság és a kölcsönösen előnyös végrehajtás biztosítása érdekében. A meglévő társulási megállapodás keretében megvalósuló, az EU és Algéria közötti kétoldalú együttműködéssel kapcsolatos ülések ugyancsak hozzájárulnak majd a nyomon követéshez, többek között ágazati szinten is.

    6. HIVATKOZÁSOK

    a)Közös közlemény az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az európai szomszédságpolitika felülvizsgálata [JOIN(2015) 50 final].

    b)Euromediterrán megállapodás az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, és másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról (HL L 265., 2005.10.10.).

    c)A Tanács következtetései az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról, 2015. december 14.

    d)Az Európai Parlament és a Tanács 232/2014/EU rendelete (2014. március 11.) az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz létrehozásáról (HL L 77., 2014.3.15., 27. o.).

    e)Közös közlemény az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az európai szomszédságpolitika felülvizsgálata [JOIN(2015) 50 final]; az arab országok közös állásfoglalása az európai szomszédságpolitikáról, amelyet Bejrútban a 2015. június 24-i, a felülvizsgált európai szomszédságpolitikáról szóló miniszteri konferencián mutattak be.

    2017/0031 (NLE)

    Együttes javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Algéria partnerségi prioritások elfogadásával kapcsolatosan képviselendő uniós álláspontról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 217. cikkére, összefüggésben a 218. cikke (9) bekezdésével,

    tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és az Európai Bizottság közös javaslatára,

    mivel:

    (1)Az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulást létrehozó euromediterrán megállapodást 2002. április 22-én írták alá és 2005. szeptember 1-jén lépett hatályba 6 .

    (2)Az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és az Európai Bizottság 2015. november 18-i, az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról szóló közös közleményét 7 a Tanács 2015. december 14-i következtetéseiben kedvezően fogadta. A Tanács a következtetésekben megerősítette, hogy 2016-ban a párbeszéd új szakaszát kívánja elindítani partnereivel, melynek köszönhetően adott esetben a kölcsönösen elfogadott prioritásokon és érdekeken alapuló új partnerségi prioritások meghatározására kerülhet sor.

    (3)Az EU és Algéria együttes célja a béke, a stabilitás és a jólét közös térségének megteremtése, és ehhez elengedhetetlen az együttműködés – különösen a közös felelősségviselés és a differenciálás révén –, valamint Algéria régióban betöltött kulcsszerepének figyelembevétele.

    (4)A legsürgetőbb kihívások kezelése mellett az EU és Algéria továbbra is törekednek hosszú távú partnerségük alapvető célkitűzéseinek megvalósítására, vagyis az ország és a régió stabilitásának megteremtésére, valamint a gazdasági növekedés fenntartására az erős állami intézmények, valamint az algériai gazdaság diverzifikálása és versenyképessége révén,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    Az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Algéria partnerségi prioritások elfogadásával kapcsolatosan képviselendő uniós álláspont alapját az e határozathoz csatolt szövegek képezik.

    2. cikk

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök

    (1) A Tanács 2015. december 14-i következtetései az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról, a Tanács 926/15. sz. sajtóközleménye.
    (2) „Közös jövőkép, közös fellépés: Erősebb Európa. Globális stratégia az Európai Unió kül- és biztonságpolitikájára vonatkozóan”.
    (3) Euromediterrán megállapodás az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, és másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról (HL L 265., 2005.10.10.).
    (4) A Tanács 2015. december 14-i következtetései az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról, a Tanács 926/15. sz. sajtóközleménye.
    (5) Az Európai Parlament és a Tanács 232/2014/EU rendelete (2014. március 11.) az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz létrehozásáról, HL L 77., 2014.3.15., 27. o.
    (6) Euromediterrán megállapodás az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, és másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról (HL L 265., 2005.10.10.).
    (7) Közös közlemény az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az európai szomszédságpolitika felülvizsgálata [JOIN(2015) 50 final].
    Top

    Brüsszel, 2017.2.15.

    JOIN(2017) 7 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    Együttes javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai,
    másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Algéria partnerségi prioritások és az azokhoz csatolt megállapodás elfogadásával kapcsolatosan képviselendő uniós álláspontról


    A 10. EU–ALGÉRIA TÁRSULÁSI TANÁCS 01/2017 HATÁROZATA ([XXX])

    az EU–Algéria partnerségi prioritások jóváhagyásáról

    AZ EU–ALGÉRIA TÁRSULÁSI TANÁCS,

    tekintettel az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodásra,

    mivel:

    (1)    Az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulást létrehozásról szóló euromediterrán megállapodást 2002. április 22-én aláírták, és 2005. szeptember 1-jén hatályba lépett.

    (2)    Az euromediterrán megállapodás 94. cikke felhatalmazza a Társulási Tanácsot arra, hogy meghozza a megállapodás céljának elérése érdekében általa szükségesnek ítélt határozatokat.

    (3)    Az euromediterrán megállapodás 104. cikke értelmében a felek meghozzák azokat az általános vagy konkrét intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy teljesíthessék a megállapodás szerinti kötelezettségeiket, és gondoskodnak arról, hogy a megállapodásban meghatározott célkitűzések teljesüljenek.

    (4)    Az európai szomszédságpolitika 2016-os felülvizsgálata a partnerekkel való együttműködés új szakaszát helyezte kilátásba, amely mindkét félnél hozzájárulhat a fokozott felelősségvállalás megalapozásához.

    (5)    A 2017-2020 közötti időszakra vonatkozó, Algéria rezilienciájának és stabilitásának előmozdítását és megerősítését célzó prioritások elfogadásával az EU és Algéria a közöttük fennálló partnerség megszilárdítása mellett döntöttek.

    (6)    Az euromediterrán megállapodás részes felei megállapodtak az EU–Algéria partnerségi prioritások szövegéről. Az együttesen meghatározott közös érdekű területeken való együttműködésre összpontosító prioritások hozzájárulnak az euromediterrán megállapodás végrehajtásához,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. cikk

    A Társulási Tanács ajánlja a feleknek, hogy hajtsák végre a mellékletként csatolt EU–Algéria partnerségi prioritásokat.

    2. cikk

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt xxx, [2017. február/március -án/-én...].

    Az EU-Algéria Társulási Tanács részéről

    az elnök

    ***

    MELLÉKLET

    EU-Algéria partnerségi prioritások



    Közös partnerségi prioritások

    az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság (Algéria)

    és az Európai Unió (EU) között

    a felülvizsgált európai szomszédságpolitika keretében

    Az EU és Algéria közötti együttműködés általános kereteit a 2002-ben aláírt és 2005-ben hatályba lépett társulási megállapodás rögzíti, amely meghatározza a felek közötti együttműködés összes területét. Az említett együttműködési területek sérelme nélkül ez a dokumentum bemutatja az Algéria és az EU által a felülvizsgált európai szomszédságpolitika keretében közösen meghatározott partnerségi prioritásokat a 2016–2020 közötti időszakra vonatkozóan.

    A felülvizsgált európai szomszédságpolitika vezérelvei mentén és a két fél politikai prioritásainak fényében Algéria és az Európai Unió elkötelezett a közöttük folyó párbeszéd élénkítése és kapcsolataik meghatározó témáinak meghatározása, közös céljaik és érdekeik konkretizálása, valamint együttműködésük prioritásait élvező területeinek kijelölése iránt. Az alábbiakban részletezett partnerségi prioritások kijelölik azon kiemelt területeket, amelyek vonatkozásában fokozottabb párbeszédre, és a lehető legszorosabb igazgatási és intézményi együttműködésre van szükség az EU és Algéria között. A párbeszédet és az együttműködést a felek tapasztalataira és szakértelmére kell alapozni, és mindvégig tiszteletben kell tartani a felek sajátos szempontjait és függetlenségét.

    Algéria és az EU a közös fejlesztési és biztonsági kihívásokra válaszul átfogó és többdimenziós megerősített partnerséget kíván kialakítani. A felek kinyilvánítják továbbá arra irányuló közös szándékukat, hogy megvalósítsák az azon kiemelt témákra összpontosítva megfogalmazott prioritásaikat, amelyek vonatkozásában az Európai Unió és Algéria közötti kapcsolatok a jövőben szükségszerűen erősödni fognak. A szóban forgó prioritások egy része olyan technikai és pénzügyi együttműködés tárgyát képezi, amelynek végrehajtására a 2018–2020 közötti időszakra szóló pénzügyi tervezés keretében kerül sor.

    I. Politikai párbeszéd, kormányzás, jogállamiság és az alapvető jogok előmozdítása

    Az Európai Unió és Algéria megállapodnak abban, hogy különös jelentőséget tulajdonítanak a közöttük folyó politikai párbeszéd megerősítésének, függetlenül annak formájától.

    Alkotmányának 2016. február 7-i módosításával Algéria folytatta az államnak a polgáraival fenntartott kapcsolatait meghatározó elemek, azaz az alapvető jogok és szabadságok, a jogállamiság, valamint a demokratikus intézmények és elvek megszilárdítását. Ez a folyamat összhangban van az Európai Unió és Algéria között az elmúlt 15 évben folytatott bilaterális párbeszéddel, és igazolja azt, hogy a felek közötti kapcsolatok egymás kölcsönös tiszteletén, az egyetemes értékek elismerésén és tiszteletben tartásán, illetve a jogállamisággal és az alapvető jogokkal kapcsolatos nemzetközi kötelezettségvállalásoknak való megfelelésen alapulnak.

    Ennek fényében Algéria és az EU megállapodnak arról, hogy különös jelentőséget tulajdonítanak az alkotmány új rendelkezései végrehajtásának. Ennek jegyében az EU – technikai segítségnyújtási programok révén is – támogatni kívánja Algériát a rendelkezések végrehajtásában és különösen a kormányzás, a részvételi demokrácia, az alapvető jogok – ideértve a munkavállalók jogait is – előmozdítása és védelme, a nők társadalomban betöltött szerepének erősítése, a decentralizáció, a büntetés-végrehajtási igazgatást is magában foglaló igazságszolgáltatási rendszer megerősítése, valamint a civil társadalom szerepének megerősítése területén.

    Az együttműködés kiterjed továbbá a közigazgatás korszerűsítésére és kapacitásainak megerősítésére, az államháztartás ellenőrzésére és az adóigazgatás megerősítésére, a korrupció elleni küzdelemre, valamint – a Pénzügyi Akció Munkacsoport (FATF) ajánlásai keretében – a tőkemenekítés, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemre.

    II. Együttműködés, inkluzív társadalmi-gazdasági fejlődés, kereskedelmi kapcsolatok és az európai egységes piachoz való hozzáférés

    A stagnálás által jellemezhető jelenlegi világgazdasági környezetben és a szénhidrogének árának drasztikus visszaesése következtében Algériának és az Európai Uniónak közös érdeke, hogy mind a magán-, mind a közszektorra vonatkozóan sürgősen meghatározzák azokat a gazdaságpolitikai intézkedéseket, amelyek révén előmozdíthatók a magánkezdeményezések, serkenthetők a feldolgozóipari és az állami beruházások, korszerűsíthető a pénzügyi irányítás és észszerűsíthetők az államháztartási kiadások.

    A két fél közötti társulási megállapodás kedvező keretet biztosít a kereskedelmi forgalom és a beruházások növeléséhez, és a feleknek érdemes a lehető legteljesebb mértékben élni a megállapodás kínálta lehetőséggel ahhoz, hogy közösen birkózzanak meg az aktuális gazdasági nehézségekkel. Ebből kifolyólag az Európai Unió és Algéria megerősítik a 2005-ben hatályba lépett társulási megállapodás optimális kihasználására irányuló közös szándékukat, valamint a megállapodás teljes mértékű tiszteletben tartása és az érdekeik kiegyensúlyozása iránti elkötelezettségüket.  A társulási megállapodás közös értékelése e folyamat részét képezi.

    A szénhidrogének árának instabilitása miatt az algériai kormány nemzeti prioritássá tette a gazdaság diverzifikálását. Az ennek jegyében most meghozott reformintézkedések – a társulási megállapodás rendelkezéseinek tiszteletben tartása mellett – lehetőséget kínálnak a megerősített együttműködésre olyan területeken, amelyek hozzájárulnak az algériai gazdaság diverzifikálásához és versenyképességéhez, azzal a céllal, hogy megerősítse az algériai gazdaság – szénhidrogéneken kívüli – exportképes kínálatát az európai egységes piac irányába.

    Tudatában annak, hogy az üzleti klíma fontos szerepet tölt be az új befektetők vonzása szempontjából, Algéria és az EU vállalják, hogy kétoldalú együttműködésük következő programozási időszaka alatt előmozdítják a magángazdasági tevékenységeket; a kis- és középvállalkozások (kkv-k) és üzemek fejlődése érdekében közösen igyekeznek javítani az algériai üzleti klímát és vállalkozáspolitikát; a köz- és magánszféra közötti, külföldi partnert is bevonó ipari és technológiai partnerséget kívánnak kialakítani; támogatják egy integrált algériai munkaerőpiaci stratégia végrehajtását, valamint megerősítik a két- és háromoldalú szociális párbeszéd algériai programját. A felek egyetértenek a bankrendszer és annak felügyelete megerősítésére, valamint a tőkepiacok fejlődésének előmozdítására irányuló algériai program támogatásának fontosságáról, amely a vállalkozások és különösen a kkv-k, illetve az (induló) innovatív vállalkozások forráshoz jutásának előmozdítását szolgálja.

    Tudatában annak, hogy az ifjúság társadalmaik éltető ereje, és központi szerepet tölt be a gazdasági, társadalmi és kulturális kihívások megoldásában, az Európai Unió és Algéria elkötelezett a fiatalok támogatása és energiájuk dinamizálása iránt. Az algériai gazdasági fejlődés, a kutatás-fejlesztés és az oktatás (az óvodától a felsőoktatásig, továbbá a szakképzést is beleértve) támogatása érdekében, valamint a fenntartható fejlesztési célokra tekintettel a felek megállapodnak a vonatkozó uniós programokon és stratégiákon keresztül folytatott együttműködésük előmozdításáról a foglalkoztathatóság, a formális és nem formális tanulás, illetve a szakképzés területén.

    Algéria és az Európai Unió vállalja egy, a gazdasági és ipari fejlődést, valamint az európai kultúrpolitika szereplőivel (például a Kreatív Európa programon keresztül) folytatott együttműködést is ösztönző algériai kulturális politika kidolgozásának támogatását.

    A kiegyensúlyozott, nagy hozzáadott értéket képviselő kereskedelem támogatása, valamint az áruk és szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó korlátozások fokozatos leépítése és megszüntetése érdekében az Európai Unió és Algéria megerősítik a külkereskedelemről a társulási megállapodás keretében folytatott párbeszédüket.

    Ennek érdekében a felek tartózkodnak bármilyen olyan intézkedés bevezetésétől, amely a kereskedelem útjában álló akadálynak minősülne, kivéve, ha az adott intézkedést a társulási megállapodás rendelkezéseivel és a megállapodás szerinti eljárásokkal összeegyeztethető módon alkalmazzák. A felek megszilárdítják a piacvédelmi eszközökről és az ipari együttműködésről (az euromediterrán ipari együttműködés keretében) folytatott párbeszédüket.

    Az Európai Unió és Algéria megállapodnak továbbá arról, hogy társulási megállapodásuk keretében párbeszédet alakítanak ki a beruházásokról annak érdekében, hogy külföldi (elsősorban európai) beruházásokat vonzzanak. Az Európai Unió – többek között egy erre vonatkozó kétoldalú megállapodás megkötésén keresztül – ismételten kifejezésre juttatja elkötelezettségét Algéria Kereskedelmi Világszervezethez történő csatlakozásának támogatása iránt.

    Az Algéria által fokozatosan végrehajtott reformintézkedések (különösen bankrendszere, közigazgatása és jogszabályainak uniós joggal való összehangolása terén) támogatása érdekében a felek készen állnak arra, hogy a megfelelő feltételek teljesülése esetén kilátásba helyezzék kereskedelmi kapcsolataik elmélyítését a szolgáltatásokra vonatkozó további tárgyalások útján vagy beruházásvédelemről szóló megállapodás megkötése céljából. A felek megállapodnak arról, hogy ezt a folyamatot a potenciális algériai befektetők ösztönzése érdekében az Európai Unió által támogatott konferenciák és egyéb rendezvények kísérhetik.

    Az Európai Unió vállalja, hogy megerősített párbeszédet alakít ki a vállalkozások megerősítésére, a magánkezdeményezésekre és magánvállalkozásokra, az adott esetben külföldi partnert is bevonó köz- és magánszféra partnerségére és a tudásalapú gazdaságra épülő új algériai gazdasági növekedési modell végrehajtásáról. A modell egy versenyképes, diverzifikált, a belső erőforrásokra alapozó, inkluzív és a külföldi befektetések számára vonzó gazdaságot tűz ki célul.

    Az algériai gazdaság diverzifikálásának előmozdítása érdekében az Európai Unió és Algéria a támogatás és a bevált módszerek, információk és tapasztalatok cseréje formájában megvalósuló együttműködés további lehetséges területeit is meghatározta az alábbiak szerint: vidékfejlesztés és mezőgazdaság, halászat, tengergazdaság, turizmus (különösen a fenntartható turizmus), közbeszerzés, statisztika, az algériai technikai szabályozás összehangolása az uniós szabályozással az akkreditálás, a megfelelőségértékelés és a piacfelügyelet területén, továbbá a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályok elfogadása és alkalmazása.

    Az ipari termékek megfelelőségértékeléséről és elfogadásáról szóló megállapodásról (ACAA) folytatandó tárgyalásokra tekintettel az Európai Unió és Algéria az algériai standardoknak az európai uniós standardokkal való összehangolása, illetve a minőségbiztosítási infrastruktúra korszerűsítése érdekében fel kívánják gyorsítani együttműködésüket a felek által kiemeltként meghatározott ágazatokban. Ennek köszönhetően az algériai gazdaság várhatóan jobban tud majd integrálódni a regionális és globális értékláncokba.

    A felek megállapodnak továbbá arról, hogy feltárják az információs és kommunikációs technológiák (IKT) algériai fejlesztésének lehetőségeit a versenyképességet és az üzleti klímát javító, a beruházásokat ösztönző, a közigazgatás hatékonyságát, továbbá az állami vállalatok és a köz- és magánszféra partnerségeinek irányítását javító intézkedések, valamint a kkv-k és az innovatív tevékenységek fejlődésének támogatása céljából.

    A felek megállapodnak az algériai vámigazgatás kapacitásainak megerősítéséhez szükséges és különösen az engedélyezett gazdálkodóra vonatkozó rendelkezéssel, a hamisítással és a vámértékre is kiterjedő információcserével összefüggő mechanizmusok bevezetéséről. 

    A felek úgy vélik továbbá, hogy változatlanul fontos a statisztika terén folytatott együttműködés, különösen a nemzeti számlák rendszereinek összehangolását illetően.

    III. Energiaügyi partnerség, környezet és fenntartható fejlődés

    Az EU és Algéria elkötelezettek aziránt, hogy az energiabiztonság területén kölcsönös előnyüket szolgáló stratégiai partnerséget alakítsanak ki. Az energetikai kérdéseket illetően Algériát és az Európai Uniót kölcsönös stratégiai érdek köti össze. Algéria régóta az egyik legfontosabb és legmegbízhatóbb gázszállító az EU számára. Az EU továbbra is Algéria fő ügyfele marad.

    Tudatában annak, hogy az energia továbbra is a fenntartható fejlődés egyik fő mozgatórugója marad, az EU és Algéria újólag megerősítik közös stratégiai érdekeiket, valamint vállalják, hogy megerősítik e területen folytatott együttműködésüket a felek között az energiakereskedelemmel, a megújuló energia előmozdításával és az energiahatékonysággal kapcsolatban létrehozott magas szintű párbeszéd keretében. E célból a felek vállalják, hogy együttműködnek az energiakereslet- és kínálat – ideértve a megújuló energiát is – közép- és hosszú távú előrejelzéseivel kapcsolatos információcsere terén. Továbbá, Algéria e területen meglévő jelentős potenciáljának maximális kiaknázása céljából az EU továbbra is készen áll fokozott támogatást biztosítani a megújuló energia fejlesztését és a 2030-as energiahatékonysági cél végrehajtását célzó algériai programhoz.

    Algéria és az EU megállapodnak abban, hogy feltérképezik a lehetséges intézkedéseket a beruházások növelése, az európai és földközi-tengeri villamosenergia-hálózatok összekapcsolása megerősítése és fejlesztése, valamint a képzés, továbbá a technológia és innováció, a szakértelem és ismeretek EU-ból Algériának történő átadása érdekében.

    A jövő generációk tekintetében fennálló kötelezettségeik tudatában, az EU és Algéria elkötelezik magukat amellett, hogy ezen energetikai partnerséget az éghajlatváltozás mérséklését és az ahhoz való alkalmazkodást célzó megerősített partnerséggel kapcsolják össze, a Párizsi Megállapodás és a nemzeti vállalások teljes körű végrehajtása céljából. A felek vállalják, hogy támogatják az éghajlat-politikai fellépés nemzeti szakpolitikáikba való integrálását, valamint a kibocsátások nyomon követését, jelentését és ellenőrzését.

    A környezetvédelem területén a felek vállalják, hogy előmozdítják erőforrásaik – különösen a víz – fenntartható kezelését, a jó kormányzást, helyes környezetvédelmi gyakorlatok integrálását tevékenységeik összességében, a hatásvizsgálati rendszert, valamint az információkhoz való jobb hozzáférést. Vállalják, hogy megerősítik együttműködésüket nemzetközi vállalásaik – különösen a Földközi-tenger tengeri környezetének és partvidékének szennyezés elleni védelméről szóló barcelonai egyezmény és a Földközi-tenger szennyeződésektől való megtisztítását célzó regionális együttműködés – végrehajtása tekintetében.

    IV. Stratégiai és biztonsági párbeszéd

    Az EU és Algéria megállapodnak abban, hogy a közös fejlesztési és biztonsági kihívásokra válaszul stratégiai és biztonsági párbeszédet mozdítanak elő.

    Algéria több éve jelentős mértékben hozzájárul a régió – különösen a Száhel-övezet – békéjének, stabilitásának és biztonságának előmozdításához határai biztosítása, valamint szomszédos országként a Maliban folytatott nemzetközi közvetítés során tanúsított aktív diplomáciai tevékenysége révén; a közvetítés eredményeként békét és nemzeti megbékélését célzó megállapodás született, amelynek végrehajtását biztosítani kell, valamint támogatni kell Líbiában a nemzeti egységkormányt.

    A regionális összefüggésben betöltött szerepükre tekintettel Algéria és az EU megállapodnak abban, hogy megerősítik a béke- és biztonsági partnerség kialakítását célzó párbeszédüket, többek között olyan nemzetközi és regionális fórumokon, mint például az ENSZ és az Afrikai Unió, illetve az EU és az Arab Államok Ligája között folyó párbeszéd keretében, továbbá az Európa-Afrika program, az 5+5 fórum, a Mediterrán Térségért létrejött Unió és az Anna Lindh Alapítvány keretében, valamint olyan fórumokon, mint például a „Globális terrorizmus elleni fórum”. Vállalják továbbá, hogy kiaknázzák a háromoldalú együttműködés lehetőségeit olyan közös fellépések kidolgozása céljából, amelyek fejlesztik és megerősítik terrorfenyegetésekkel és azok nemzetközi szervezett bűnözéssel való kapcsolataival – különösen a kábítószer-kereskedelemmel – szembeni rezilienciát és reakcióképességet.

    Az EU és Algéria megállapodnak abban, hogy szorosan egyeztetnek a közös érdeket képviselő regionális és nemzetközi kérdésekről a válságok politikai megoldásának elősegítése, valamint a régió békéjének és biztonságának előmozdítása céljából.

    A terrorizmus és a radikalizáció valamennyi formája, a szervezett bűnözés és a kábítószer-kereskedelem, valamint az emberkereskedelem megelőzése és azok integrált módon való leküzdése céljából tett és fenntartott erőfeszítéseik keretében, a felek elkötelezik magukat amellett, hogy fejlesztik párbeszédüket, és elmélyítik együttműködésüket, különösen a terrorizmus és nemzetközi szervezett bűnözés elleni küzdelem világfóruma keretében. Ezen együttműködés a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris kockázatok kezelésére, a hagyományos fegyverek átadásának ellenőrzésére, valamint a tiltott fegyverkereskedelem – ideértve a könnyűfegyvereket is – elleni küzdelemre is kiterjed.

    A felek megállapodnak abban, hogy tapasztalat- és szakértelemcserét mozdítnak elő – különösen a kiberbűnözés területén –, az AFRIPOL kapacitásépítésének elősegítése, utóbbinak az Europollal és a CEPOL-lal való összekapcsolása, valamint a terrorizmussal foglalkozó afrikai tanulmányi és kutatóközpont (ACSRT) támogatása érdekében.

    Az EU és Algéria megállapodnak abban, hogy a korai előrejelző rendszereiket, a felügyeletet, a megelőzést, a felkészülést és az irányítást érintő kapacitásépítéssel, a polgári védelemmel megbízott szervek közötti együttműködés révén teljes mértékben végrehajtják azon igazgatási megállapodást, amelyet a közelmúltban írtak alá a – természeti vagy ember okozta – katasztrófák valamint a technológiai és ökológiai kockázatok megelőzése, az azokra való felkészülés és azok elhárítása céljából .

    A felek megállapodnak abban, hogy együttműködést kezdenek Algéria vám- és határigazgatási kapacitásinak megerősítése céljából.

    V. Emberi dimenzió, migráció és mobilitás

    Az EU és Algéria vállalják, hogy bilaterális kapcsolataikban kellő fontosságot tulajdonítanak az emberi dimenzió megerősítésének, és egyetértenek arról, hogy a migráció és a mobilitás központi helyet foglalnak el e dimenzióban. Megállapodnak arról, hogy együttműködést alakítanak ki a sajátosságokat és sokféleséget tiszteletben tartó kulturális és vallásközi párbeszéd előmozdítása, valamint a szélsőségesség térnyerésének megakadályozása érdekében.

    Tudatában annak, hogy az EU és Algéria közötti migrációs áramlások az emberi, kulturális gazdasági, társadalmi és tudományos fejlődési lehetőségek gazdag tárházát kínálják, ugyanakkor nem megfelelő kezelés esetén kihívást jelentenek, különösen a jelenlegi regionális összefüggésben, az EU és Algéria – a migrációval foglalkozó vallettai csúcstalálkozó alkalmával elfogadott globális, kiegyensúlyozott és összehangolt megközelítés alapján – megállapodnak abban, hogy a legmegfelelőbb szinten rendszeres párbeszédet folytatnak a mobilitáshoz, migrációhoz és menedékjog kapcsolódó témák összességéről.

    Ebben az összefüggésben az EU és Algéria vállalják annak megvizsgálását, hogy milyen intézkedéseket hozhatnának a polgárok mozgási feltételeinek fokozatos javítása, valamint a célból, hogy a hatályos eljárásokkal összhangban és az emberi jogok kellő tiszteletben tartásával visszafogadják a jogellenesen tartózkodó polgárokat.

    Az EU és Algéria javasolják továbbá a migrációkezeléssel és – a nemzetközi előírásokkal összhangban – a migráns munkavállalók jogaival kapcsolatos együttműködés megkezdését, valamint – különösen a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyekre vonatkozóan – a magas migrációs nyomás alatt álló régiókban az illegális migráció okainak kezelése révén a jelenség megelőzését célzó intézkedések kidolgozását.

    Az EU támogatja Algéria migrációs áramlás kezelésére irányuló erőfeszítéseit. A két fél vállalja továbbá, hogy – a konzuli ügyek, a vízumkiadási eljárások, a határellenőrzések, az okmánycsalás és migránscsempészés elleni küzdelem, továbbá az irreguláris migránsok visszatérését és tartós visszailleszkedését célzó politika terén köztük folyó párbeszéd és együttműködés megerősítésével, a nemzetközi védelem és menedékjog rendszerének hatékonyabbá tétele érdekében – együttműködnek a legális migráció kezelésének és az egyének mobilitásának javítása céljából.

    A két fél megállapodik abban, hogy megfelelő szinten véleményt cserélnek a visszafogadásról és a vízumkiadás megkönnyítéséről, kellően figyelembe véve az egyes uniós tagállamokkal e kérdések tekintetében kötött bilaterális megállapodásokat.

    Az EU továbbra is teljes mértékben védelmezi az EU-ban letelepedett algériai állampolgárok jogait, valamint megvizsgálja, hogy milyen intézkedésekkel lehetne megerősíteni Algéria fejlődésében betöltött szerepüket és ahhoz való hozzájárulásukat.    

    A két fél megállapodik abban, hogy még inkább kiaknázzák – háromoldalúan is – az Afrika–EU Párbeszéd keretében folytatott együttműködésüket a migrációhoz és – az EU és Algéria által fejleszteni kívánt – mobilitáshoz kapcsolódó valamennyi kérdés tekintetében.                

    A migrációval foglalkozó vallettai csúcstalálkozó összefüggésében az afrikai stabilitással és az irreguláris migráció okainak kezelésével foglalkozó szükséghelyzeti alap – mely tartalmaz egy külön Észak-Afrikának szentelt ágat –, valamint egyéb olyan kezdeményezések, mint például az európai külső beruházási terv, mind-mind hozzájárulnak a két fél által a migráció és a mobilitás területén elfogadott projektek végrehajtásához.

    **

    * * *

    **

    Top