EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0084

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK a tengerentúli országoknak és területeknek a 11. Európai Fejlesztési Alap keretében nyújtott pénzügyi támogatás végrehajtásáról

COM/2017/084 final

Brüsszel, 2017.2.21.

COM(2017) 84 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK

a tengerentúli országoknak és területeknek a 11. Európai Fejlesztési Alap keretében nyújtott pénzügyi támogatás végrehajtásáról


Bevezetés

A tengerentúli társulási határozat 1 meghatározza a tengerentúli országok és területek 2 (TOT-ok), a velük kapcsolatban álló tagállamok és az Európai Unió közötti kapcsolatok jogi keretét. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 3 (EUMSZ) szerint a tengerentúli társulási határozat célja a TOT-ok fenntartható fejlődésének támogatása és az Unió értékeinek szélesebb körű, globális előmozdítása.

Az Unió főként az Európai Fejlesztési Alap (EFA) keretében nyújt pénzügyi támogatást a TOT-oknak. Erre a célra a 2014–2020 közötti programozási időszakra vonatkozó 11. EFA keretében 364,5 millió EUR-t irányoztak elő 4 .

A tengerentúli társulási határozat 91. cikkének megfelelően ez a jelentés a 2016. év folyamán a 11. EFA keretében a TOT-oknak nyújtott támogatás végrehajtása terén elért haladásra koncentrál.

A 11. EFA TOT-ok számára elkülönített pénzügyi forrásai

A 11. EFA TOT-ok számára elkülönített forrásainak felosztása a tengerentúli társulási határozat II. melléklete alapján a következő:

229,5 millió EUR területi (bilaterális) allokációkra;

100 millió EUR regionális együttműködésre és integrációra;

21,5 millió EUR humanitárius és sürgősségi segélyek vagy az exportjövedelmek ingadozásaival kapcsolatos segítségnyújtás finanszírozására;

5 millió EUR kamattámogatások és technikai segítségnyújtás finanszírozására az EBB TOT beruházási keretén keresztül;

8,5 millió EUR tanulmányokra és technikai segítségnyújtásra a tengerentúli társulási határozat 81. cikkének megfelelően.

A tengerentúli társulási határozatban meghatározott kritériumoknak megfelelően tizenhat TOT-ot tekintenek a 11. EFA keretében nyújtott területi allokációra jogosultnak 5 . Meg kell jegyezni, hogy az ún. „Grönland-határozat” 6 alapján Grönland finanszírozása közvetlenül az EU általános költségvetéséből történik.

A regionális programok célja az azonos régióba tartozó, hasonló kihívásokkal és prioritásokkal rendelkező TOT-ok közötti együttműködés elősegítése. A regionális allokáció keretében finanszírozott fellépések az említett kihívások kezelését célzó átfogó regionális programok és projektek kidolgozását és végrehajtását támogatják. A Bizottság kifejezetten ösztönzi a szomszédos AKCS-országokkal és/vagy harmadik országokkal, valamint az EU legkülső régióival folytatott együttműködés révén kialakított, más finanszírozási forrásokkal – többek között az Unió más pénzügyi eszközeivel – létrejött partnerségeket.

A 11. EFA TOT-ok számára elkülönített részére vonatkozó programozási folyamat

A tengerentúli társulási határozat 7  kifejezetten a TOT-okra vonatkozó programozási folyamatot határoz meg. Az afrikai, karibi és csendes-óceáni államokkal (AKCS-államok) ellentétben a programozás nem nemzeti indikatív programokon alapul, hanem egy egylépcsős folyamat – a programozási dokumentum kidolgozása – alapján történik, amely két elemet foglal magában: a) az EU válaszadási stratégiáját (A. rész) és b) a cselekvési dokumentumot (B. rész).

Az egyes TOT-okra vonatkozó programozási dokumentum elfogadása egyetlen hivatalos bizottsági határozattal történik, amely a stratégiai iránymutatásokra és a részletes programtervre egyaránt kitér. Ez azt jelenti, hogy a programozási dokumentum csak a stratégia és a cselekvési dokumentum kidolgozása és hivatalos jóváhagyása után fogadható el. A TOT-ok számára elkülönített területi allokációk tekintetében a költségvetés-támogatás az előnyben részesített végrehajtási mód.

A programozási dokumentumok kidolgozása a TOT-ok elsődleges felelőssége marad, ideértve a stratégiáik alapjául szolgáló prioritások meghatározását és a szükséges helyi konzultációk biztosítását is. A TOT-ok kérésére a TOT-okat a programozási folyamat során segítő technikai segítségnyújtást tettek elérhetővé, a tengerentúli társulási határozat 81. cikkének megfelelően.

A TOT-ok célzott iránymutatást kaptak a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó programozási folyamat különböző aspektusairól:

A Bizottság kifejezetten a TOT-oknak címzett, részletes programozási utasításokat dolgozott ki, amelyek az országoknak és területeknek szóló iránymutatás alapjául szolgáltak. Ezek az iránymutatások orientációs információkat és a programozási dokumentumok kidolgozásának különböző szakaszaira vonatkozó konkrét sablonokat egyaránt tartalmaznak.

Az EU költségvetés-támogatási iránymutatásai (10. melléklet) célzott, rugalmasabb útmutatást kínálnak a TOT-okban végzett költségvetés-támogatási műveletek jóváhagyására és igazgatására vonatkozóan.

A TOT-ok, az AKCS-, illetve szomszédos országok és a legkülső régiók közötti együttműködés elősegítése érdekében irányadó feljegyzés készült, amely az EFA és az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) keretében finanszírozott közös projekteket hivatott ösztönözni.

Lefolytatott konzultációk

A programozási időszak kezdete óta kiterjedt konzultáció folyt a TOT-ok és az Európai Bizottság között (a központ és a küldöttségek szintjén egyaránt).

A TOT-okra vonatkozó programozás a 2013 decemberében megrendezett 12. TOT–EU fórumon kezdődött meg, a tengerentúli társulási határozat és a vonatkozó pénzügyi keret elfogadását követően. Az Európai Bizottság ismertette az indikatív pénzügyi allokációkat és a programozási utasításokat a TOT-okkal és a velük kapcsolatban álló tagállamokkal, és a lehetséges együttműködési területekről való megállapodás céljából megkezdte a konzultációs folyamatot.

Azóta az Európai Bizottság aktívan támogatta a TOT-okat a teljes programozási folyamat során célzott szemináriumok, munkaértekezletek és konferenciák megszervezésének finanszírozásával és/vagy elősegítésével, hogy lehetővé váljon a közös prioritásokról és célkitűzésekről folytatott eszmecsere.

A csendes-óceáni és a karibi TOT-ok számára (2014 novemberében, illetve 2015 februárjában) rendezett két regionális TOT-konferencia bátorította a térség nem TOT szereplőivel való regionális együttműködést, valamint lehetővé tette, hogy a TOT-ok előrelépést érjenek el a két regionális program kiemelt ágazatainak (és alágazatainak) meghatározásában (éghajlatváltozás és biológiai sokféleség a csendes-óceáni regionális program esetében, illetve fenntartható energia és tengeri biológiai sokféleség a karibi regionális program esetében). E két konferencia eredményeire építve számos munkaértekezletet és találkozót szerveztek 2016-ban, hogy megkönnyítsék a különböző érintett felek közötti párbeszédet és a programozási folyamat előrevitelét.

Két regionális konzultációs találkozóra került sor a karibi TOT-ok számára 2016 februárjában és szeptemberében, melyeknek köszönhetően sikerült haladást elérni a karibi regionális program meghatározási szakaszával kapcsolatban. A program kidolgozása a 2017 elején esedékes harmadik konzultációs találkozón fog lezárulni. Ezenkívül 2016 februárjában munkaértekezletet tartottak a 11. EFA tematikus programmal kapcsolatban. Az értekezlet lehetőséget teremtett a TOT-ok számára arra, hogy általános konszenzust alakítsanak ki a két kiemelt ágazat (fenntartható energia és éghajlatváltozás, a katasztrófakockázatok csökkentését is beleértve) legfontosabb prioritási területei tekintetében.

Kiterjedt konzultáció folyt a csendes-óceáni TOT-ok körében is, melynek köszönhetően sikerült előrelépést elérni a programozásban, valamint felmérni a regionális integráció, illetve a szomszédos AKCS-országokkal folytatott együttműködés továbbfejlesztésének lehetőségeit.E tekintetben konzultáció folyik az AKCS regionális program és a csendes-óceáni térségre irányuló TOT regionális program közötti lehetséges szinergiák nagyobb mértékű feltárása és meghatározása céljából.

Ezenkívül a tengerentúli társulási határozattal létrehozott társulás fórumain a stratégiai prioritásokról folytatott egyeztetésekben is előrelépés történt. 2016-ban négy technikai szintű, háromoldalú találkozóra került sor a Bizottság, a TOT-ok képviselői és a TOT-okkal kapcsolatban álló tagállamok között, biztosítva a Bizottság, a TOT-ok és a tagállamok képviselői közötti párbeszéd lehetőségét.

Ezenkívül környezetvédelemmel és éghajlatváltozással foglalkozó partnerségi munkacsoport-találkozót szerveztek 2016 júniusában, amely a tematikus keret „fenntartható energia összetevőjére” összpontosított, és megerősítette a TOT-ok határozott elkötelezettségét e terület mellett. Ezt a partnerségi munkacsoport-találkozót a 2. fenntartható energiával foglalkozó csúcstalálkozóhoz kapcsolódva és annak eredményeivel összhangban szervezték. Az előbbi a TOT-ok energiaügyi minisztereinek részvételével zajlott, biztosítva a magas szintű politikai elkötelezettséget.

Politikai szinten a 2016. februári 14. TOT–EU fórum – a 2015. évi 13. TOT–EU fórum következtetéseire építve – lehetőséget adott az olyan közös érdekű fontos kérdések iránti kölcsönös elkötelezettség megerősítésére és megvitatására, mint például az éghajlatváltozás, a TOT-ok beruházási és növekedési lehetőségei, valamint a megoldások kialakítására vonatkozó közös megközelítések szükségessége. A fórum eredményei közvetlenül beépülnek a tematikus és regionális programokba.

A fenntartható energia területén folytatott együttműködés megerősítéséről szóló, az Európai Unió és huszonkét tengerentúli ország és terület közötti együttes nyilatkozat 8 aláírása megerősítette a tengerentúli országok és területek energiapolitikai vállalásai és az Európai Unió által a 11. Európai Fejlesztési Alap forrásaiból nyújtható támogatás közötti kapcsolatot, továbbá újólag megerősítette a TOT-ok erőteljes elkötelezettségét a fenntartható energia iránt, összhangban az éghajlatváltozással globális szinten foglalkozó Párizsi Megállapodással. Ezt az elkötelezettséget újólag megerősítették 2016 júniusában a TOT-ok energiaügyi minisztereinek 2. csúcstalálkozóján.

Végezetül a Bizottságnak, a TOT-ok területi/regionális engedélyezésre jogosult tisztviselőinek és a TOT-okkal kapcsolatban álló tagállamoknak a 14. TOT–EU fórummal párhuzamosan tartott háromoldalú találkozói lehetőséget teremtettek a pénzügyi források programozásával és végrehajtásával kapcsolatban esetlegesen fennálló kérdések megvitatására és megoldására, valamint a következő lépések konkrét megtervezésére, mind az egyes TOT-okkal, mind regionális szinten.

A 2016-os helyzet

2015 során meghatározták a programok stratégiai orientációját, és valamennyi program esetében javaslatot tettek a kiemelt ágazatokra. Ezek alapján 2016-ban jelentős haladás történt a programok meghatározása és kialakítása tekintetében.

Ebben az összefüggésben érdemes emlékeztetni arra, hogy a területi allokációk esetében javasolt kiemelt ágazatok határozottan bizonyos kulcstémák köré csoportosulnak, melyek általánosságban véve a következők:

környezetvédelmi kérdések, éghajlatváltozás, megújuló energia és katasztrófakockázat-csökkentés (a 11. EFA-ból indikatív területi allokációkban részesülő 16 TOT-ból 5-re vonatkozóan, az összes területi allokáció 21 %-a);

társadalmi fejlődés (ifjúság) vagy foglalkoztatás/szakmai beilleszkedés, valamint oktatás/szakképzés (a 11. EFA-ból indikatív területi allokációkban részesülő 16 TOT-ból 5-re vonatkozóan, az összes területi allokáció 33 %-a);

fenntartható turizmus (a 11. EFA-ból indikatív területi allokációkban részesülő 16 TOT-ból 3-ra vonatkozóan, az összes területi allokáció 26 %-a);

hálózatfejlesztés és hozzáférhetőség/digitális fejlesztés (a 11. EFA-ból indikatív területi allokációkban részesülő 16 TOT-ból 3-ra vonatkozóan, az összes területi allokáció 20 %-a).

A regionális programok esetében a javasolt kiemelt ágazatok a következők:

Karib-térség: fenntartható energia és tengeri biológiai sokféleség.

Csendes-óceáni térség: környezetvédelem és a természeti erőforrások fenntartható kezelése. Alágazatok: a) éghajlatváltozás és b) biológiai sokféleség.

Indiai-óceáni térség: a szárazföldi és tengeri ökoszisztéma-megfigyelés, -gazdálkodás és -megőrzés.

Tematikus programok (minden TOT): a természeti erőforrások fenntartható hasznosítása. Alágazatok: a) éghajlatváltozás (beleértve a katasztrófakockázatok csökkentését) és b) fenntartható energia.

Ezek a prioritások a fenntartható fejlődés céljával összhangban és a tengerentúli társulási határozatban meghatározott célkitűzéseknek megfelelően a fejlődés három pillérére – a gazdasági fejlődésre, a társadalmi fejlődésre és a környezetvédelemre – irányulnak.

A területi allokációk tekintetében a legtöbb TOT esetében a költségvetés-támogatást javasolták végrehajtási módként, ami számos esetben – nevezetesen Bonaire, Curaçao, Francia Polinézia, Saba, Sint Eustatius, valamint Wallis és Futuna esetében – pozitív változást jelent a korábban alkalmazott projektalapú finanszírozáshoz képest. E tekintetben a Bizottság rendszeres párbeszéd útján támogatta a költségvetés-támogatási programokat, valamint technikai segítségnyújtás keretében szükség esetén ad hoc támogatást is nyújtott (pl. a költségvetés-támogatásra való jogosultság értékeléséhez, illetve technikai segítségnyújtási allokációt foglalt a 11. EFA programjaiba, hogy segítsen a kapacitásépítésben és támogatást nyújtson a helyi hatóságoknak a 11. EFA végrehajtásához).

2016-ban teljes mértékben mozgósították a technikai segítségnyújtást, hogy támogassák a nemzeti és regionális engedélyezésre jogosult tisztviselők tevékenységét a programozási folyamat során, a tengerentúli társulási határozat 81. cikkének megfelelően. 2016 végére 2,71 millió EUR értékben készültek el technikai segítségnyújtási szerződések vagy tanulmányok, melyek a TOT-ok ágazati stratégiáinak meghatározására vagy annak megállapítására irányultak, hogy a TOT-ok jogosultak-e költségvetés-támogatásra.

Területi szinten tizenhatból tíz program rendelkezik kiforrott stratégiával és jutott túl a meghatározás szakaszán (Anguilla, Falkland-szigetek, Francia Polinézia, Új-Kaledónia, Pitcairn, Saba, Sint Eustatius, Saint-Pierre és Miquelon, Turks- és Caicos-szigetek, Wallis- és Futuna-szigetek), míg hat program sikeresen lezárta a kialakítás szakaszát is (Anguilla, Saba, Sint Eustatius, Saint-Pierre és Miquelon, Turks- és Caicos-szigetek, Új-Kaledónia).

E hat program közül négyet hivatalosan elfogadtak: i. a Saint-Pierre és Miquelonra vonatkozó 11. EFA programozási dokumentumról szóló bizottsági határozatot 2016 szeptemberében, míg ii. a Sabára, Sint Eustatiusra, valamint a Turks- és Caicos-szigetekre vonatkozó 11. EFA programozási dokumentumról szóló bizottsági határozatokat 2016 decemberében fogadták el.

A Saint-Pierre és Miquelonra vonatkozó programozási dokumentumot 2016. október 13-án írta alá Brüsszelben Mimica biztos és Artano elnök. Az Európai Bizottság ezt követő, 2016. októberi Saint-Pierre és Miquelon-i látogatása lehetőséget teremtett a szakpolitikai párbeszédre, és elősegítette az első, 7 millió EUR összegű részlet kifizetéséhez szükséges dokumentáció elkészítését, mely kifizetés 2016 decemberében megtörtént.

Regionális szinten folyamatban van a karibi és csendes-óceáni regionális programok meghatározási szakasza.

A 2016-ban elért haladás alapján 2017 kiemelten fontos év lesz az EU–TOT partnerség tekintetében, mivel mindkét fél elkötelezett amellett, hogy az év első felében számos egyéb, a 11. EFA keretében finanszírozott programot fogadjanak el.

Európai Beruházási Bank (EBB)

Az EBB által kezelt, kamattámogatást és technikai segítségnyújtást finanszírozó TOT beruházási keretből 9 (5 millió EUR a 11. EFA TOT számára elkülönített forrásaiból) 600 000 EUR-t használtak fel kamattámogatásra egy Tahitiban (Francia Polinézia) végrehajtott művelet során.

A tengerentúli társulási határozat további (a 2014–2020-as időszakban legfeljebb 100 millió EUR) finanszírozást irányoz elő az EBB saját forrásaiból.

A TOT-okra vonatkozó saját források keretből 10 az EBB hitelmegállapodást kötött Új-Kaledóniával 2015-ben, melynek keretében 20 millió EUR összegű beruházási hitelt bocsátott rendelkezésre egy új kórház építéséhez, amely négy meglévő kórház helyébe lépve az egész térség vezető kórházává fog válni. A projekt a Francia Fejlesztési Ügynökséggel (Agence Française de Developpement) szoros együttműködésben valósul meg. Azt követően, hogy valamennyi tagállam megerősítette a garanciamegállapodást, a hitelt teljes egészében folyósították 2016. szeptember 1-jén.

Következő lépések

Nagyon fontos, hogy a TOT-ok 2017 során fenntartsák a lendületet, és hatékonyan lezárják területi programozási folyamataikat, valamint – többek közt intenzívebb koordináció révén – gyorsan és eredményesen haladjanak a regionális allokációk programozásával.

A következő évben át kell továbbá tekinteni az EU TOT-okkal folytatott fejlesztési együttműködését a 11. EFA-ra vonatkozó, 2017 elején esedékes teljesítményértékelése eredményeinek tükrében.

(1)

 A Tanács 2013/755/EU határozata az Európai Unió és a tengerentúli országok és területek társulásáról.

(2)

Az EU tengerentúli országai és területei: Grönland, Új-Kaledónia és a hozzá tartozó szigetek, Francia Polinézia, Francia Déli és Antarktiszi Területek, Wallis- és Futuna-szigetek, Saint-Pierre és Miquelon, Saint-Barthélemy, Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Eustatius, Sint Maarten, Anguilla, Kajmán-szigetek, Falkland-szigetek, Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek, Montserrat, Pitcairn, Szent Ilona, Ascension és Tristan da Cunha, Brit Antarktiszi Terület, Brit Indiai-óceáni Terület, Turks- és Caicos-szigetek, Brit Virgin-szigetek, Bermuda.

(3)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) negyedik része (HL C 326., 2012.10.26., 47. o.).

(4)

HL L 210., 2013.8.6., 1. o. – Belső megállapodás az Európai Unió tagállamai kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői között az AKCS–EU partnerségi megállapodással összhangban a 2014–2020 közötti időtartamra szóló többéves pénzügyi keret értelmében nyújtandó európai uniós támogatás finanszírozásáról, valamint az Európai Unió működéséről szóló szerződés negyedik részének hatálya alá tartozó tengerentúli országok és területek számára nyújtandó pénzügyi támogatás elosztásáról.

(5)

 E jelentés 1. melléklete tartalmazza az indikatív egyedi területi és regionális allokációk jegyzékét.

(6)

Az egyrészről az Európai Unió, másrészről Grönland és a Dán Királyság közötti kapcsolatokról szóló 2014/137/EU tanácsi határozat a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozóan 217,8 millió EUR-t különít el az Unió és Grönland közötti, a közös érdekű területeken folytatott együttműködésre.

(7)

A tengerentúli társulási határozat negyedik része.

(8)

Az Európai Unió és Grönland, Új-Kaledónia, Francia Polinézia, Francia Déli és Antarktiszi Területek, Wallis- és Futuna-szigetek, Saint-Barthélemy, Saint-Pierre és Miquelon, Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Eustatius, Sint Maarten, Anguilla, Kajmán-szigetek, Falkland-szigetek, Montserrat, Pitcairn, Szent Ilona, Ascension és Tristan da Cunha, Turks- és Caicos-szigetek, Brit Virgin-szigetek és Bermuda tengerentúli országok és területek együttes nyilatkozata a fenntartható energia területén folytatott együttműködés megerősítéséről.

(9)

A 2001/822/EK tanácsi határozat II.C. mellékletének értelmében létrehozott keret, melynek célja, hogy az EFA-források felhasználásával kereskedelmileg életképes vállalkozásokat mozdítson elő.

(10)

Az összesen 60 millió EUR összegű 2 tervezett projekt a megújuló energiához és az IKT ágazathoz kapcsolódik.

Top

Brüsszel, 2017.2.21.

COM(2017) 84 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK

a tengerentúli országoknak és területeknek a 11. Európai Fejlesztési Alap keretében nyújtott pénzügyi támogatás végrehajtásáról


Melléklet

1)2016-ban elfogadott bizottsági határozatok

TOT

(millió EUR)

Kiemelt ágazat

Elfogadott bizottsági határozat

Saint-Pierre és Miquelon

26,35

Fenntartható turizmus és tengeri összeköttetések

C(2016) 5993, 2016.9.27.

Saba

3,55

Megújuló energia

C(2016) 8490, 2016.12.20.

Sint Eustatius

2,45

Energia

C(2016) 8493, 2016.12.20.

Turks- és Caicos-szigetek

14,60

Oktatás

C(2016) 8291, 2016.12.13.

Összesen

46,95

2)Az indikatív allokációk felosztása és a javasolt kiemelt ágazatok a 11. EFA területi allokációi tekintetében – elfogadásra váró bizottsági határozatok

a)A 11. EFA indikatív területi allokációi

TOT

(millió EUR)

Javasolt kiemelt ágazat

Anguilla

14,05

Oktatás

Aruba

13,05

Oktatás

Bonaire

3,95

Társadalmi fejődés – ifjúság

Curaçao

16,95

Megújuló energia

Falkland-szigetek

5,90

Összeköttetések és hozzáférhetőség

Francia Polinézia

29,95

Turizmus

Montserrat

18,40

Fenntartható energia

Új-Kaledónia

29,80

Foglalkoztatás és szakmai beilleszkedés

Pitcairn

2,40

Turizmus

Szent Ilona, Ascension és Tristan da Cunha

21,50

Összeköttetések és hozzáférhetőség

Sint Maarten

7,00

Vízellátás és csatornázás

Wallis- és Futuna-szigetek

19,60

Digitális fejlesztés

Összesen

182,55

b)A 11. EFA indikatív regionális allokációi

Régió

(millió EUR)

Javasolt kiemelt ágazat

Karib-térség

40,00

Fenntartható energia és tengeri biológiai sokféleség

Csendes-óceáni térség

36,00

Éghajlatváltozás és biológiai sokféleség

Indiai-óceáni térség

4,00

A szárazföldi és tengeri ökoszisztéma-megfigyelés, -gazdálkodás és -megőrzés

Tematikus program (az összes TOT-ra kiterjedően)

16,00 – 18,00

Éghajlatváltozás (beleértve a katasztrófakockázatok csökkentését) és fenntartható energia

A TOT-ok társulását támogató intézkedések

2 – 4,00

A TOT-ok társulásának biztosított technikai segítségnyújtás

Összesen

100,00

3)A 11. EFA technikai együttműködési eszköze

Technikai együttműködési eszköz

(millió EUR)

Megjegyzés

Összesen

8,50

3 millió EUR-t kötöttek le 2015–2016-ban (technikai együttműködési eszköz I)

(2016 végéig 2,71 millió EUR értékben kötöttek szerződéseket)

A tengerentúli társulási határozat meghatározza a területi és a regionális programokra, valamint a technikai segítségnyújtásra elkülönített összesített összegeket.

A specifikus területi allokációk indikatív felosztásakor a tengerentúli társulási határozat 9. cikkében foglaltak szerint figyelembe kell venni a lakosság nagyságát, a bruttó hazai termék (GDP) szintjét, az EFA-ból nyújtott korábbi finanszírozás mértékét, valamint a TOT-ok földrajzi elszigeteltségével kapcsolatos korlátokat.

A specifikus regionális allokációk indikatív felosztása tükrözi azt a tengerentúli társulási határozatban is megfogalmazott elvet, miszerint a megfelelő hatás biztosítása érdekében létre kell jönnie egy kritikus tömegnek, valamint ösztönözni kell az együttműködést a TOT-ok, a legkülső régiók, az AKCS-országok és a harmadik országok között.

Top