EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0360

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI TANÁCSNAK ÉS A TANÁCSNAK Harmadik jelentés a migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről

COM/2016/0360 final

Brüsszel, 2016.5.18.

COM(2016) 360 final

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI TANÁCSNAK ÉS A TANÁCSNAK

Harmadik jelentés a migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről


1Bevezetés

A migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről szóló harmadik jelentés az április 12-én közzétett legutóbbi jelentéshez 1 képest aktualizált képet nyújt a helyzet állásáról és értékeli a 2016. április 16-tól május 13-ig tartó időszakban (a jelentéstételi időszak) az érintett szereplők által tett intézkedéseket, amelyek az áthelyezési és áttelepítési programok végrehajtásának felgyorsítására vonatkozó ajánlások megvalósítását szolgálták.

2016. április 12. óta 2 581 személy 2 érkezett Görögországba. Ez egyértelmű – az előző jelentés által lefedett időszakkal összevetve 75 %-os – csökkenést jelent, míg a szárazföldön a helyzet nagyrészt változatlan maradt. A Görögország és a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság közötti határ lezárásával körülbelül 46 000 személy rekedt Görögországban a szárazföldön 3 , és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa Hivatalának (a továbbiakban: UNHCR) becslése 4 szerint e személyek 65 %-a állampolgársága szerint áthelyezésre jogosult. Április 12-e óta 10 242 személy 5 érkezett Olaszországba, ami a 2015. évi azonos időszakhoz hasonló trendet mutat. Az elmúlt hetekben növekedett az Eritreából érkezők száma, akik között kísérő nélküli kiskorúak is vannak.

Összességében az áthelyezés terén a migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről szóló második jelentés óta történt haladás nem kielégítő. A Bizottság a migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről szóló első jelentésében azt tűzte ki célul, hogy legalább 20 000 személyt helyezzenek át május közepéig. A valóság elmarad ettől a célkitűzéstől. Pusztán 355 további személyt helyeztek át a jelentéstételi időszak során, így a teljes létszám 1 500-ra emelkedett (909 személy Görögországból és 591 személy Olaszországból). Nagyrészt az előző jelentésben szereplőkkel azonos tagállamok folytatták áthelyezésre irányuló erőfeszítéseiket különösen Görögországban, míg az Olaszországból történő áthelyezési átadások száma alacsony maradt.

Ami az áttelepítést illeti, a júliusi program keretében megállapított 22 504 főből eddig 6 321 személy áttelepítésére került sor, elsősorban Törökországból, Jordániából és Libanonból. Az EU–Törökország nyilatkozatban meghatározott intézkedések alkalmazására csak április 4-től került sor 6 ; ezen időponttól 177 személyt – közülük 98-at a legutolsó jelentés óta – telepítettek át Törökországból az EU-ba az 1:1 mechanizmus keretén belül.

2Áthelyezés

2.1Az áthelyezési céltagállamok intézkedései

2016. április 12-től május 13-ig csak további 355 személyt helyeztek át: 294-et Görögországból (Franciaországba, Hollandiába, Lettországba, Romániába, Finnországba, Bulgáriába, Máltára, a Cseh Köztársaságba, Észtországba és Szlovéniába) 7 , és 61-et Olaszországból (Finnországba, Lettországba, Portugáliába, Romániába és Svájcba) 8 . Ezen időszak alatt sor került az első áthelyezési átadásokra Svájcba és Szlovéniába. Május végéig további 307 áthelyezési átadást terveznek Görögországból, 9 és 137-et Olaszországból 10 .

A vállalások korlátozott számának kezelését célzó intézkedések: 11 tagállam (Belgium, Horvátország – első vállalással 11 –, a Cseh Köztársaság Észtország, Finnország, Franciaország, Írország, Lettország, Litvánia, Hollandia és Szlovénia) 12 a nemzetközi védelmet kérelmezők gyors áthelyezésére irányuló új tagállami szándéknyilatkozatot (a továbbiakban: hivatalos vállalások) nyújtott be összesen 1 220 személy áthelyezésére vonatkozóan. A tagállamok összesen 5 736 (Olaszország részére 1 658, Görögország részére 4 078) személy áthelyezésére vonatkozó hivatalos vállalást tettek.

Ausztria 13 , Magyarország és Szlovákia még semmilyen vállalást nem tett. Ezen túlmenően néhány tagállam (Németország és Lengyelország) még nem tartja tiszteletben a tanácsi határozat értelmében fennálló azon kötelezettségét, hogy háromhavonta jeleznie kell a területére gyorsan áthelyezhető kérelmezők számát. Végül a legtöbb tagállam eddigi felajánlásainak nagyságrendje nem áll összhangban a határozatok által lefedett teljes időszakra vonatkozó hozzájárulással (pl. Horvátország, a Cseh Köztársaság, Németország, Hollandia, Lengyelország és Spanyolország a hozzájárulás rá eső részének csak legfeljebb 5 %-ára tett vállalást).

Az áthelyezési kérelmekkel kapcsolatos válaszadási idő lerövidítését célzó intézkedések: Egyes tagállamok (Finnország, Luxemburg, Málta és Szlovénia) további erőfeszítéseket tettek az áthelyezési kérelmekkel kapcsolatos válaszadási idő lerövidítése és a kéthetes célkitűzés elérése érdekében.

Ugyanakkor a Cseh Köztársaság, Bulgária és Észtország folytatja azt a gyakorlatot, hogy megfelelően alátámasztott indoklás nélkül vagy az áthelyezésre vonatkozó tanácsi határozatokban meghatározottaktól eltérő alapon elutasítja az áthelyezési kérelmeket. Ezen túlmenően Lengyelország továbbra is folytatja az áthelyezési eljárás tényleges felfüggesztését 14 .

A kiszolgáltatott helyzetben lévő kérelmezők, ezen belül a kísérő nélküli kiskorúak áthelyezésével kapcsolatos kihívások kezelését célzó intézkedések: A legfrissebb Eurostat adatok szerint közel 90 000 kísérő nélküli kiskorú kért menedékjogot az EU-ban 2015 során. Az EU-ban 2015-ben menedékjogot kérő kísérő nélküli kiskorúak állampolgárságát illetően a három fő csoport az afgán (a kísérő nélküli kiskorúak teljes számának 51 %-a), a szíriai (16 %) és az eritreai (6 %) volt.  15 Ez a tendencia 2016-ban is folytatódik. Április 1. és 30. között 1 824 kísérő nélküli kiskorú érkezett Olaszországba 16 . Görögországban – bár nem lehet tudni az azonos időszakban érkezettek pontos számát – a Társadalmi Szolidaritás Nemzeti Központja (a továbbiakban: EKKA) jelentése szerint 2016 eleje óta 1 609 kísérő nélküli kiskorút irányítottak az EKKA-hoz elszállásolás céljából. Az áthelyezésre vonatkozó tanácsi határozatokkal összhangban a tagállamoknak prioritásként kell kezelniük az EU-ba érkező kísérő nélküli kiskorúak áthelyezését. Április 12-e óta nem helyeztek át kísérő nélküli kiskorút. Ugyanakkor a következő hetekben Görögországból várhatóan 8 kísérő nélküli kiskorút Finnországba, egyet Portugáliába és kettőt Luxemburgba helyeznek át 17 . A jelentéstételi időszakban Málta és Belgium tett eleget a kísérő nélküli kiskorúak számára fenntartott helyek növelésére vonatkozó bizottsági felhívásnak. A Görögország és Olaszország számára tett új vállalásának részeként Málta 12 férőhelyet (hatot Olaszországnak, hatot Görögországnak) ajánlott fel a kiszolgáltatott helyzetben lévő kérelmezők e kategóriájának. A Görögország számára tett új vállalás részeként Belgium 10 férőhelyet ajánlott fel a kiszolgáltatott helyzetben lévő kérelmezők e kategóriájának.

A migránsok körében a rendszer elfogadhatóbbá tételét és az iránta való bizalom erősítését, valamint a kilépés elkerülését célzó intézkedések: Az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) által korábban kidolgozott sablonra és iránymutatásra alapozva – amelyek meghatározzák a tagállamok által nyújtott indulás előtti tájékoztatásba foglalandó főbb elemeket – Románia volt az első ország, amely a sablon alapján biztosított indulás előtti tájékoztatást.

Az Olaszország és Görögország támogatására vonatkozó EASO-kapacitás megerősítését célzó intézkedések: Az EASO legutóbbi, Olaszország számára szakértők rendelkezésére bocsátására irányuló felhívása 42 szakértőt igényelt a 2016. április 15-től 2016. június 17-ig tartó időszakra. Eddig csak 27 szakértő kiküldésére (Ausztriából, Bulgáriából, Észtországból, Franciaországból, Németországból, Magyarországról, Lettországból, Máltáról, Hollandiából, Norvégiából, Szlovákiából, Svájcból, Svédországból, Romániából és az Egyesült Királyságból) érkezett felajánlás (további hat várható kiküldés mellett). Több szakértőre van szükség a jelenlegi olaszországi operatív szükségletek kielégítéséhez, és az érkezések számának a nyári időszakban várható emelkedése miatt a szükségletek további növekedésére lehet számítani.

Április 21-én az EASO közzétette a görögországi áthelyezési programot támogató szakértők rendelkezésére bocsátására irányuló 5. felhívását, amelyben legalább 62 szakértőt kért. Eddig csak 26 szakértőt jelöltek ki kiküldésre a tagállamok (Finnország, Franciaország, Litvánia, Hollandia, Románia és Svédország). Az EASO most készíti elő a regisztrációs eljáráshoz nyújtott támogatás jelentős növelését, hogy ezáltal elősegítse a Görögország által tervezett tömeges előzetes regisztrálási program lebonyolítását, amelyben tagállami szakértők is szerepet vállalnak.

2.2Görögország és Olaszország intézkedései, köztük azok, amelyek az ütemterv kiemelt részeiként szerepelnek

Görögország

Az uniós fogadóállomások teljes körű működését célzó intézkedések: A kószi fogadóállomás kivételével jelenleg minden uniós fogadóállomás működőképes.

A migránsok regisztrálásának felgyorsítására irányuló intézkedés: A görög menekültügyi szolgálat – az UNHCR-rel és az EASO-val szoros együttműködésben – a következő hónapokban egy három fázisban lebonyolítandó, tömeges előzetes regisztrálási program végrehajtását tervezi, amelynek első fázisában a görögországi szárazföldi hivatalos fogadóhelyeken tartózkodó, körülbelül 35 000 személyt célozzák meg. A program segíteni fogja a görög menekültügyi szolgálat arra irányuló erőfeszítéseit, hogy javítsák az irreguláris migránsok többségének azonosítását (ideértve az állampolgárságra, életkorra és kiszolgáltatott helyzetre vonatkozó adatokat), akiknek esetleg nemzetközi védelemre lenne szükségük a szárazföldön. A program várhatóan megkönnyíti és felgyorsítja a nemzetközi védelem iránti kérelmek teljes körű nyilvántartásba vételét.

A görög menekültügyi szolgálat regisztrációs kapacitásának javítását célzó intézkedések: A görög menekültügyi szolgálat áthelyezési kérelmek feldolgozására irányuló kapacitása észlelhetően megnőtt az elmúlt hónapban a görög menekültügyi szolgálat nyilvántartási tisztviselőiből és az EASO regisztrációs szakértőiből álló vegyes csapatok létrehozásával Athénban, Theszaloníkiben és Alexandroupoliban. Ez a kapacitás várhatóan az elkövetkezendő hetekben tovább nő majd. A görög menekültügyi szolgálat a közelmúltban 21 további tisztviselőt vett fel az áthelyezési kérelmek feldolgozására. Ez a létszámnövekedés azonos számú további EASO-szakértő kiküldésével párosul majd. A menekültügyi szolgálat dublini egysége számára az EASO egy új szerver közbeszerzését és leszállítását bonyolította le, ami jelentősen fel fogja gyorsítani az áthelyezési kérelmek tagállamok számára történő megküldését, mivel az új szerver egyidejűleg több felhasználót is ki tud szolgálni.

Általában véve,  ahogy a grafikon is mutatja, a görög menekültügyi szolgálat áthelyezési kérelmek regisztrálására és benyújtására irányuló kapacitása folyamatosan nő. Amíg a regisztrálások számának növekedése a vállalások számának hasonló növekedésével párosul, az áthelyezési kérelmek benyújtására irányuló kapacitás sokkal gyorsabb ütemben nő, mint az áthelyezési céltagállamok válaszainak száma. Ez az ütembeli eltérés jelentős szűk keresztmetszetet jelenthet majd a tömeges előzetes regisztrálási program nyomon követésekor.

A koordináció javítását és az áthelyezési kérelmekkel kapcsolatos válaszadási idő lerövidítését célzó intézkedések: Az uniós fogadóállomások eljárási standardjait még el kell fogadni, figyelembe véve az EU–Törökország nyilatkozatot. A Bizottság, a görög menekültügyi szolgálat, az UNHCR, az EASO és az IOM közösen kidolgozott egy áthelyezési eljárási szabályzatot azzal a céllal, hogy biztosítsák az áthelyezési eljárás zökkenőmentes és gyors végrehajtását. A szabályzat az áthelyezés felgyorsításának céljából mindegyik szereplő feladatait leírja és az áthelyezési munkafolyamat minden lépésére konkrét időkeretet határoz meg, ideértve az áthelyezési céltagállam válaszadási idejét is. A szabályzatot a tagállami összekötő tisztviselőkkel április 26-án Athénban megvitatták, és most sürgősen el kell fogadni, legkésőbb az összekötő tisztviselők következő athéni találkozóján június elején.

A görögországi befogadási kapacitás javítását célzó intézkedések: A görögországi befogadási kapacitás május 13-án 47 400 férőhely volt. Az UNHCR által a bérleti program keretében 2015 decemberében vállalt 20 000 férőhelyből május 11-én 5 368 férőhely volt elérhető, ideértve 2 514 hotelekben/házakban, 1 789 lakásokban, 875 a lagadikiai befogadóállomáson, 120 befogadó családoknál és 70 kifejezetten kísérő nélküli kiskorúak számára létesített szálláshelyeken biztosított férőhelyet. E program keretében az UNHCR összesen 6 000 férőhelyet kíván biztosítani az áthelyezést kérelmezők befogadóállomásain, amelyek minden teljeskörűen regisztrált áthelyezési kérelmezőt elszállásolnak majd. Május 13-án már 875 férőhely rendelkezésre állt a lagadikiai befogadóállomáson, és 723 migránst már elszállásoltak. Az UNHCR és a görög hatóságok jelenleg is tárgyalásokat folytatnak arról, hogy több területet bocsássanak rendelkezésre az áthelyezést kérelmezők befogadóállomásainak építésére, nevezetesen az attikai régióban.

Az UNHCR arra törekszik, hogy az indulás előtti szakaszra az UNHCR támogatásával Athénban működtetett létesítményekbe szállítsanak minden olyan nemzetközi védelmet kérelmező személyt, akinek áthelyezési kérelmét az áthelyezési céltagállam elfogadta. Ezek a fejlemények várhatóan jelentősen javítani fogják az áthelyezési munkafolyamat hatékonyságát.

Olaszország

Az uniós fogadóállomások teljes körű működését célzó intézkedések: Jelenleg a pozzallói, lampedusai, trapani és tarantói uniós fogadóállomások működnek. Pozzallóban további munkálatokra van szükség az uniós fogadóállomás működőképességének és munkakörülményeinek további javítása érdekében. Tarantóban magasítani kell a létesítményt körülvevő kerítést és be kell szerelni a légkondicionálást a migrációs áramlások megfelelő kezelésének biztosításához. Az elmúlt napokban az érkezők kiemelkedően magas számának köszönhetően egyértelművé vált, hogy a működő uniós fogadóállomások rendelkezésre álló kapacitása nem lesz elégséges a nyári hónapokra. Ennek következményeként Olaszország további uniós fogadóállomások helyszíneit jelölte ki, amelyeket a nyár során kell megnyitni.

Tekintettel arra, hogy jelentős számú partraszállásra kerül sor a jelenlegi migrációs csomópontokon kívül, az olasz hatóságoknak fel kell gyorsítaniuk a mobil migránsfogadó egységek felállítását. Jelenleg az olasz hatóságok a mobil migránsfogadó egységek felállítását véglegesítik, amelyek várhatóan még a nyár előtt megkezdik működésüket. Az olasz hatóságok jelenleg egyes berendezések közbeszerzését és az érintett kikötőkbe történő leszállítását egyeztetik a Frontexszel. Ezen túlmenően véglegesítették az uniós fogadóállomások eljárási standardjait és azokat hamarosan megküldik az illetékes helyi önkormányzatoknak és érdekelt feleknek.

A koordináció javítását célzó intézkedések: A regionális szintű, migrációügyi uniós munkacsoport (EURTF) Cataniában kialakított új helyiségei 2016. április 27. óta működőképesek. Az olasz belügyminisztériummal együttműködve az EASO a helyi szintű érintett szereplőknek (questure és prefetture) szóló, az áthelyezésre vonatkozó kapacitásépítő képzést készít elő, amely hozzájárul majd az áthelyezési ügyek hatékony feldolgozásához és az egységes gyakorlathoz. Általában véve ajánlott, hogy minden uniós fogadóállomáshoz jelöljenek ki egy kapcsolattartót, aki a műveletekben érintett ügynökségek partnereként lép fel, valamint dolgozzanak ki vészhelyzeti terveket mindegyik uniós fogadóállomásra nézve a migránsok nyári hónapokban történő regisztrálásához szükséges kiegészítő műszakok és többletkapacitások vonatkozásában.

Az olaszországi befogadási kapacitás javítását célzó intézkedések: Az áthelyezések egyszerűsítésére és a kijelölt regionális központokban további helyek biztosítására irányuló erőfeszítések részeként a belügyminisztérium elszállítja a migránsokat az ilyen központokból és újakat rendez be. A második szintű befogadási kapacitások rendelkezésre állása az áthelyezést kérelmezők és a rendes menedékkérők esetében egyaránt kihívásokat jelenthet majd a nyári hónapokban, és az uniós fogadóállomások gyors működésének akadályává válhat. Az érkezési pontokról a migránsokat elszállító belföldi légi járatokra vonatkozó közbeszerzési eljárások kiírásának folyamatát a lehető leggyorsabban le kell zárni.

A kiszolgáltatott helyzetben lévő kérelmezők és a kísérő nélküli kiskorúak áthelyezésével kapcsolatos kihívások kezelését célzó intézkedések: További tárgyalásokra került sor a belügyminisztériummal a kísérő nélküli kiskorúak áthelyezését lehetővé tevő eljárások meghatározásáról, de ezek még nem zárultak le. A kiválasztott uniós fogadóállomásokon a megfelelő életkor-meghatározási képességeket biztosító, célzott kísérleti projektek a következő hetekben fognak megindulni. Helyénvaló növelni a kínzás és emberkereskedelem áldozatainak kezelésére irányuló kapacitást is az ilyen személyek megfelelő elhelyezésének biztosítása érdekében.

A migránsok körében a rendszer elfogadhatóbbá tételét és az iránta való bizalom erősítését, valamint a kilépés elkerülését célzó intézkedések: A kilépések elkerülése és a célcsoport körében az áthelyezés pozitív képének felépítése céljából az olasz hatóságok kérésére az EASO – az áthelyezési céltagállamokkal együttműködésben – Olaszországból sikeresen áthelyezett személyek beszámolóit gyűjti, hogy jó tapasztalataik más áthelyezendő kérelmezőkkel megoszthatók legyenek. Az első videóanyagokat már beszerezték Lettországból és Romániából, ezeket az indulás előtti tájékoztató részeként fogják felhasználni. Több érdekelt fél közelmúltbeli helyszíni látogatása megerősítette az áthelyezéssel kapcsolatos nyitottabb hozzáállást a jogosult állampolgárságú migránsok körében.

2.3A Bizottság és az uniós ügynökségek intézkedései 

Európai Bizottság

A Bizottság továbbra is helyszíni támogatást nyújt Olaszország és Görögország számára. Ennek részét képezi a görögországi áthelyezési eljárási szabályzat kidolgozásának támogatása, valamint mindkét országban az összekötő tisztviselők találkozóinak megszervezése. A Bizottság célirányos találkozókat tervez a kísérő nélküli kiskorúak áthelyezésével kapcsolatos szűk keresztmetszetek kezelésére.

A Bizottság a Tanács holland elnökségével, valamint az olasz és görög hatóságokkal is együttműködik az áthelyezésre és áttelepítésre vonatkozó első jelentésben, valamint a két elnökségi dokumentumban foglalt ajánlások végrehajtásának megkönnyítése érdekében 18 , ideértve a tagállami biztonsági aggályok azonosítására szolgáló kérdőív kidolgozását, valamint az ezek kezelésére vonatkozó lehetőségek feltérképezését.

A görög hatóságok, valamint a Görögországban tevékenykedő nemzetközi szervezetek és nem kormányzati szervezetek menekültügyi válság kezelésére irányuló munkájának támogatására a Bizottság a jelentéstételi időszakban több mint 56 millió EUR sürgősségi segélyt ítélt oda. Ezzel a Görögországnak 2015 eleje óta nyújtott teljes sürgősségi támogatás eléri a 237 millió EUR-t.

Végül az áthelyezésre vonatkozó tanácsi határozatok végrehajtására vonatkozó nyomon követés részeként a Bizottság felvetette a kötelezettségeiknek eddig eleget nem tevő tagállamokkal kapcsolatos aggályait, és ezt a jövőben is folytatni fogja.

Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal

Az áthelyezési folyamat felgyorsítására és a görög menekültügyi szolgálat regisztrációs kapacitásának fokozására irányuló intézkedések: Az EASO által az áthelyezési eljárás támogatása céljából Görögországba kiküldött személyzet jelenleg 33 szakértőből, 8 tolmácsból és 3 további EASO-munkatársból áll. Az EASO egy kísérleti regisztrációs projektet hajt végre Görögországban, amely sikeresen megduplázta a görög menekültügyi szolgálat egyes regionális irodáinak regisztrációs kapacitását (például Theszaloníkiben a regisztrációs kapacitás a napi 25 ügyről 50-re emelkedett).

Az EASO kísérleti projektjének tanulságai

1.A regisztrációs eljárás feladatainak átszervezése jelentősen fokozhatja a hatékonyságot;

2.A vegyes csapatok (a görög menekültügyi szolgálat tisztviselői, valamint az EASO szakértői és tolmácsai) javítják az eljárás hatékonyságát. A csapatok stabilitásához az EASO szakértőit és tolmácsait legalább hat hétre kell kiküldeni az erőforrások maximális kihasználása érdekében (képzési idő csökkentése);

3.Az EASO és a görög menekültügyi szolgálat koordinátorai megkönnyítik a feladatok elosztását/megszervezését;

4.Az EASO háttértudására az érzékenyebb ügyek nyomon követéséhez is szükség lenne.

Az EASO támogatni fogja a görögországi tömeges előzetes regisztrálási programot minden csapatba négy szakértő kiküldésével, és az előzetes regisztrálási programot megelőző tömegtájékoztatási kampányban is részt vesz. Az EASO az előzetes regisztrálási program lebonyolítását követően fokozni fogja a görög menekültügyi szolgálat regisztrációs tevékenységéhez nyújtott támogatását legfeljebb 70 szakértő kiküldése révén. Az áthelyezési eljárás következő lépéseivel összefüggő kapacitást hasonló módon bővíteni kell majd annak érdekében, hogy az eljárás későbbi szakaszaiban se keletkezzenek szűk keresztmetszetek.

Olaszországban az EASO menekültügyi támogató csoportjai továbbra is rugalmas megközelítést alkalmaznak a különböző partraszállási helyszíneken bevethető mobil egységek kiküldésének köszönhetően. Ezen túlmenően más kiküldéseket is gyorsan a folyamatosan változó szükségletekhez igazítanak. Május eleje óta egy EASO-szakértőt és egy kulturális közvetítőt küldtek ki a crotonei új regisztrációs központba, hogy biztosítsák az áthelyezésre jogosult újonnan érkezők időszerű nyilvántartásba vételét. Ezzel párhuzamosan a milánói kiküldéseket megszüntették a szükségletekben bekövetkezett változások miatt.

3Áttelepítés

A részt vevő államoktól kapott információk alapján a 2015. július 20-i áttelepítési program keretében 2016. május 13-ig 6 321 személyt telepítettek át 16 célországba (Ausztriába, Belgiumba, a Cseh Köztársaságba, Dániába, Finnországba, Franciaországba, Németországba, Izlandra, Írországba, Olaszországba, Liechtensteinbe, Litvániába, Hollandiába, Norvégiába, Svájcba és az Egyesült Királyságba). A programban részt vevő államok többsége jelezte, hogy áttelepítési erőfeszítései elsősorban – bár nem kizárólag – a Jordániában, Libanonban és Törökországban tartózkodó szíriaiakra irányultak.

A Törökországból történő áttelepítések száma folyamatosan nő, ahogy a tagállamok véglegesítik a Törökországból az UNHCR-en keresztül hozzájuk küldött akták értékelését. 2016. április 4. óta 177 szíriai állampolgárt telepítettek át Törökországból az 1:1 áttelepítési mechanizmus keretén belül. Svédországba érkezett közülük a legtöbb, 55 fő, ezt Németország követi 54 fővel, Hollandia 52 fővel, Finnország 11 fővel és Litvánia 5 fővel. További 723 személy áttelepítését már jóváhagyták, akik jelenleg 7 különböző uniós tagállamba történő átadásukra várnak.

Összesen 19 tagállam és egy társult állam jelezte, hogy eddig közel 12 200 helyet jelöltek ki a Törökországból történő áttelepítésekre. Ezek közül majdnem 1 900 hely várhatóan 2016 májusa és júniusa között betöltésre kerül, a Görögországból visszaküldött szíriai állampolgárok számától függően.

Ezzel párhuzamosan az Európai Bizottság elősegítette az uniós tagállamok és társult államok, Törökország, az UNHCR és az EASO közötti megbeszéléseket, hogy véglegesítsék a gyorsított eljárási standardokat, amelyek meghatározzák a különböző érintett szereplők közötti feladatmegosztást. Az eljárási standardokat végül levélváltás útján 2016. május 12-én fogadták el az uniós tagállamok, társult államok és Törökország.

Szoros egyeztetések folynak Ankarában, Brüsszelben és Genfben a műveletek további összehangolásáról, az eljárások egyszerűsítéséről és az erőforrások optimalizálásáról a megfelelően gyors és hatékony áttelepítési eljárás biztosítása érdekében, amely megfelel az 1:1 mechanizmus követelményeinek, de egyidejűleg figyelembe veszi az egyéni jelöltek szükségleteit is. E célból a Bizottság felállított egy uniós áttelepítési munkacsoportot az ankarai uniós küldöttségen belül. Az uniós tagállamokkal és társult államokkal heti találkozókra kerül sor. Arról is megegyezés született, hogy az uniós áttelepítési munkacsoport és a török migrációkezelési igazgatóság közötti technikai szintű ülésekre heti rendszerességgel kerül majd sor. Ez lehetővé teszi a konkrét kihívásokkal kapcsolatos információgyűjtést és a feljegyzések összehasonlítását. Ezen túlmenően segíthet célzott támogatást nyújtani olyan tagállamoknak, amelyek kevés vagy semmilyen tapasztalattal nem rendelkeznek az áttelepítés terén. Az UNHCR és a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) képviselőivel is biztosított a koordináció. További egyeztetésekre került sor az UNHCR által az egyes tagállamoknak továbbítandó, áttelepítésre jelöltekre vonatkozó harmonizált információcsomagról, az IOM által kínált egységes áttelepítési szolgáltatások köréről és az ankarai kiválasztási missziók során a tagállamok által esetlegesen használható közös létesítményekről (interjúszoba stb.).

A Tanács a COREPER szintjén támogatta a Bizottság által 2016. március 21-én előterjesztett javaslatot, amely arra vonatkozott, hogy a szeptember 22-i (EU) 2015/1601 tanácsi határozat módosítása révén további férőhelyeket bocsássanak rendelkezésre az áttelepítés vagy a Törökországból való jogszerű befogadás más formái céljából, a nemzetközi védelmet kérelmezők Olaszországból és Görögországból történő áthelyezése érdekében 19 . Az Európai Parlament még nem alakította ki a módosításjavaslattal kapcsolatos véleményét.

4További teendők

Görögország olyan humanitárius válsággal néz szembe, amely az áthelyezésre vonatkozó tanácsi határozatokban rögzített tagállami kötelezettségek gyors és teljes körű végrehajtását igényli. Ami Olaszországot illeti, bár az áthelyezhető személyek száma még nem emelkedik gyorsan, az ismert szezonális migrációs minták azt mutatják, hogy az érkezők száma nagy valószínűséggel nőni fog.

Az Európai Tanács következtetéseiben 20 elismerte a helyzet sürgősségét és felszólított az áthelyezés felgyorsítására. Szükséges, hogy az állam-, illetve kormányfők felhívásait az illetékes nemzeti szolgálatok eltökélt fellépése kövesse a helyszínen.

Az eddig elért eredmények nem feleltek meg e felhívásoknak. A migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről szóló első jelentésében a Bizottság azt a célt tűzte ki, hogy április 16-ig legalább 6 000, május 16-ig pedig legalább 20 000 fő áthelyezését valósítsák meg. A Bizottság továbbra is úgy véli, hogy az áthelyezés ezen mértékét akkor lehet gyorsan elérni, ha valamennyi érdekelt fél, különösen az áthelyezési céltagállamok készséget mutatnak az áthelyezés megvalósítása iránt, valamint gyorsan intézkednek együttesen.

Folyamatban vannak az eljárást felgyorsító lépések. Olaszország pozitív lépéseket tesz annak érdekében, hogy az érkezők számának valószínű növekedését megfelelő kapacitással kezelni tudja. Görögország tömeges, gyors előzetes regisztrációs programot tervez, ami felgyorsítja az áthelyezést kérelmezők azonosítását és teljes körű nyilvántartásba vételét. E tömeges előzetes regisztrációs programot követően számos menedékkérő készen fog állni a következő hónapokon belüli áthelyezésre. Az összes gyakorlati partner – ideértve az IOM-ot, az EASO-t, az UNHCR-t és a Bizottságot is – fokozza erőfeszítéseit és pénzügyi támogatását a tömeges előzetes regisztrációs program sikerének és nyomon követésének biztosítása érdekében.

A tagállamoknak ennek megfelelően kell tervezniük és megfelelő válaszlépéseket kell tenniük a vállalások számának növelésével, továbbá az áthelyezési kérelmekkel kapcsolatos válaszadási idő csökkentésével (ideértve a további biztonsági ellenőrzések konkrét és indokolt esetekre való korlátozását). Görögország és Olaszország további támogatást igényel a tagállamoktól az EASO-szakértők kiküldése terén, hogy növelni tudják a regisztrációs kapacitást a következő hónapokban. A Bizottság sürgeti a tagállamokat, hogy teljeskörűen teljesítsék az áthelyezésre vonatkozó tanácsi határozatok értelmében fennálló kötelezettségeiket, és kifejezetten felszólítja azokat a tagállamokat, amelyektől nagymértékű hozzájárulást várnak, hogy aktívabban vegyenek részt az áthelyezésben és a rájuk eső mértéknek megfelelően tegyenek vállalásokat.

Ami Görögországot illeti, az országnak mindent meg kell tennie az előzetes regisztrációs program sikeréért és annak biztosításáért, hogy az áthelyezést kérelmezők valamennyi tervezett befogadóállomása megnyíljon és működőképes legyen. Jelenleg csak a Theszaloníki közelében lévő lagadikiai befogadóállomás áll nyitva. Az áthelyezést kérelmezők másik két befogadóállomását – különösen az athénit – a lehető leghamarabb, legkésőbb a következő havi jelentés közzétételéig be kell fejezni.

Olaszországnak továbbra is erősítenie kell az uniós fogadóállomásokon rendelkezésre álló kapacitását annak érdekében, hogy képes legyen megbirkózni a nyári hónapokban várható szezonális csúccsal. Olaszországnak továbbá a kísérő nélküli kiskorúak áthelyezését lehetővé tevő célzott eljárásokat kell bevezetnie.

Általában véve további erőfeszítésekre van szükség minden szereplőtől a kísérő nélküli kiskorúak áthelyezésének elősegítése érdekében, különösen az áthelyezési eljárásra vonatkozó gyermekbarát információk, valamint a hivatalos vállalásokban a kísérő nélküli kiskorúak számára további helyek biztosítása révén.

A Bizottság a havi jelentéstételen keresztül folytatja a migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről szóló első jelentésben foglalt ajánlások és célkitűzések végrehajtásának nyomon követését, és fenntartja a jogot, hogy lépéseket tegyen abban az esetben, ha a tagállamok nem teljesítik kötelezettségeiket.

Ezzel párhuzamosan a tagállamoknak folytatniuk kell az áttelepítési kötelezettségvállalásaik teljesítését, többek között az EU–Törökország nyilatkozat végrehajtásának részeként. Júniusban a Bizottság jelentést készít a nyilatkozat, ideértve az annak részét képező áttelepítési erőfeszítések végrehajtásáról.

(1)

COM(2016) 222 final.

(2)

Szabálytalanul érkezők – Forrás: Frontex, a nyugat-balkáni napi helyzetjelentés keretében Görögország által készített jelentés alapján.

(3)

Forrás: a görög hatóságok és az UNHCR.

(4)

  http://data.unhcr.org/mediterranean/country.php?id=83 .

(5)

Az Olaszországba a tengeri határokon keresztül szabálytalanul érkezettek száma, a JORA-ban (közös műveletek bejelentő rendszere) szereplő adatok szerint, a 2016. évi Tritón közös művelet keretében végzett adatgyűjtés alapján. A május 1. és május 13. közötti szabálytalan belépésekre vonatkozó adat (3 550 személy) az adatok hitelesítését követően változhat.

(6)

SN 38/16, 2016.3.18.

(7)

120 személyt Franciaországba, 94 személyt Hollandiába, 15 személyt Lettországba, 14 személyt Romániába, 34 személyt Finnországba, 2 személyt Bulgáriába, 5 személyt Máltára, 4 személyt a Cseh Köztársaságba, 12 személyt Észtországba és 28 személyt Szlovéniába.

(8)

13 személyt Finnországba, 2 személyt Lettországba, 30 személyt Portugáliába, 6 személyt Romániába és 10 személyt Svájcba.

(9)

38 személyt Finnországba (várhatóan május 16-án), 166 személyt Portugáliába (köztük 26 személyt május 17-én), 6 személyt Máltára, 77 személyt Luxemburgba és 20 személyt Belgiumba.

(10)

8 személyt Ciprusra, 10 személyt Szlovéniába, 34 személyt Portugáliába, 24 személyt Spanyolországba, 32 személyt Finnországba, 5 személyt Belgiumba és 24 személyt Svájcba.

(11)

A jelentéstételi időszak során Horvátország 20 személy (10 fő Olaszországból, 10 fő Görögországból történő) júliusi áthelyezésére jelezte szándékát. Ezért – bár hivatalos vállalásról van szó – végrehajtására csak júliusban kerül sor.

(12)

Észtország 20 személyt Görögországból, Finnország 270 személyt Görögországból és 30-at Olaszországból, Franciaország 400 személyt Görögországból, Írország 40 személyt Görögországból, Lettország 15 személyt Görögországból, Litvánia 140 személyt Görögországból, Hollandia 100 személyt Görögországból és 25 személyt Olaszországból, valamint Szlovénia 30 személyt Görögországból.

(13)

Ausztria az (EU) 2015/1601 tanácsi határozat alapján az Ausztriára jutó kérelmezői létszám 30 %-áig terjedően ideiglenesen mentesül az áthelyezési kötelezettség alól. Ennek következményeként Ausztria egy évig felfüggesztette 1 065 kérelmező áthelyezését. Ugyanakkor Ausztriára a szokásos jogi kötelem vonatkozik a hozzájárulás fennmaradó részének áthelyezése tekintetében, ezért a vállalások és áthelyezések elvártak.

(14)

 Április elején Lengyelország felfüggesztette az ország által 2015. december 16-án benyújtott vállalás alapján a görög menekültügyi szolgálat által Lengyelországnak küldött 73 áthelyezési kérelem feldolgozását, így a vállalás benyújtását követően három és fél hónappal ténylegesen befagyasztotta az áthelyezési eljárást. Ugyanez vonatkozik az Olaszországból küldött kérelmekre is.

(15)

  http://ec.europa.eu/eurostat/web/products-press-releases/-/3-02052016-AP .

(16)

Forrás: az olasz belügyminiszter.

(17)

Eddig összesen 21 kísérő nélküli kiskorút helyeztek át (20 személyt Finnországba és egyet Hollandiába) Görögországból; Olaszországból egyet se.

(18)

 A tagállami áthelyezési erőfeszítések fokozását elősegítendő a Tanács holland elnöksége két ajánlást dolgozott ki, az egyik az uniós fogadóállomásokra és az áthelyezésre, a másik pedig a biztonsági ellenőrzésekre vonatkozott. Az ajánlások nagyrészt összhangban vannak a Bizottság által az áthelyezésre és áttelepítésre vonatkozó első jelentésben foglaltakkal.

(19)

COM(2016) 171 final.

(20)

Az Európai Tanács 2016. március 7-i következtetései. http://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2016/03/07-eu-turkey-meeting-statement/

Top

Brüsszel, 2016.5.18.

COM(2016) 360 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI TANÁCSNAK ÉS A TANÁCSNAK

Harmadik jelentés a migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről


1. melléklet: Áthelyezések Görögországból 2016. május 13-ig

Tagállam

Hivatalos vállalás 1

Ténylegesen áthelyezett

A tanácsi határozatokban jogszabályilag rögzített kötelezettségvállalás

Ausztria 2

1 491

Belgium

200

2 415

Bulgária

160

4

831

Horvátország

10

594

Ciprus

65

6

181

Cseh Köztársaság

30

4

1 655

Észtország

58

19

204

Finnország

440

111

1 299

Franciaország

1 370

362

12 599

Németország

40

37

17 209

Magyarország

988

Izland

Írország

80

10

240

Lettország

71

21

295

Liechtenstein

Litvánia

220

6

420

Luxemburg

70

30

309

Málta

24

11

78

Hollandia

250

142

3 797

Norvégia

Lengyelország

65

4 321

Portugália

330

89

1 778

Románia

385

29

2 572

Szlovákia

652

Szlovénia

60

28

349

Spanyolország

150

6 647

Svédország 3

2 378

Svájc

ÖSSZESEN

4 078

909

63 302

(1)

A DubliNeten keresztül továbbítva a tanácsi határozat 5. cikke (2) bekezdésének megfelelően.

(2)

     A Tanács 2016. március 10-i (EU) 2016/408 végrehajtási határozata a nemzetközi védelem területén Olaszország és Görögország érdekében elfogadott átmeneti intézkedések megállapításáról szóló (EU) 2015/1601 határozat szerint Ausztriára jutó kérelmezői létszám 30 %-a áthelyezésének ideiglenes felfüggesztéséről.

(3)

     A Bizottság javaslatát, miszerint Svédország esetében egy év időtartamra teljes mértékben függesszék fel az áthelyezési határozatban vállalt kötelezettségeket (COM(2015) 677 final), továbbra is tárgyalja a Tanács és a Parlament.

Top

Brüsszel, 2016.5.18.

COM(2016) 360 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI TANÁCSNAK ÉS A TANÁCSNAK

Harmadik jelentés a migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről


2. melléklet: Áthelyezések Olaszországból 2016. május 13-ig

Tagállam

Hivatalos vállalás 1

Ténylegesen áthelyezett

A tanácsi határozatokban jogszabályilag rögzített kötelezettségvállalás

Ausztria 2

462

Belgium

30

24

1 397

Bulgária

90

471

Horvátország

10

374

Ciprus

15

139

Cseh Köztársaság

20

1 036

Észtország

8

125

Finnország

180

148

779

Franciaország

200

137

7 115

Németország

10

20

10 327

Magyarország

306

Izland

Írország

20

360

Lettország

30

2

186

Liechtenstein

Litvánia

30

251

Luxemburg

30

248

Málta

17

15

53

Hollandia

75

50

2 150

Norvégia

Lengyelország

35

1 861

Portugália

388

122

1 173

Románia

330

6

1 608

Szlovákia

250

Szlovénia

10

218

Spanyolország

50

18

2 676

Svédország 3

50

39

1 388

Svájc

30

10

ÖSSZESEN

1 658

591

34 953

(1)

A DubliNeten keresztül továbbítva a tanácsi határozat 5. cikke (2) bekezdésének megfelelően.

(2)

     A Tanács 2016. március 10-i (EU) 2016/408 végrehajtási határozata a nemzetközi védelem területén Olaszország és Görögország érdekében elfogadott átmeneti intézkedések megállapításáról szóló (EU) 2015/1601 határozat szerint Ausztriára jutó kérelmezői létszám 30 %-a áthelyezésének ideiglenes felfüggesztéséről.

(3)

     A Bizottság javaslatát, miszerint Svédország esetében egy év időtartamra teljes mértékben függesszék fel az áthelyezési határozatban vállalt kötelezettségeket (COM(2015) 677 final), továbbra is tárgyalja a Tanács és a Parlament.

Top

Brüsszel, 2016.5.18.

COM(2016) 360 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI TANÁCSNAK ÉS A TANÁCSNAK

Harmadik jelentés a migránsok EU-n belüli áthelyezéséről és áttelepítéséről


3. melléklet: A 2015. július 20-i következtetések és a Törökországgal fennálló (2016. április 4. óta alkalmazott) 1:1 mechanizmus szerinti áttelepítések helyzete 2016. május 13-án

Tagállam/Társult állam

A 2015. július 20-án meghatározott rendszerben tett vállalások

A 2015. július 20-án meghatározott rendszer szerint áttelepítettek száma összesen, beleértve a Törökországgal fennálló 1:1 mechanizmus keretében áttelepítetteket is

Harmadik ország, ahonnan az áttelepítésre sor került

Ausztria

1 900

1 443 1

Libanon: 827; Jordánia: 442; Törökország: 173; Irak: 1

Belgium

1 100

321

Libanon: 313; Jordánia: 4; Törökország: 4

Bulgária

50

0

Horvátország

150

0

Ciprus

69

0

Cseh Köztársaság

400

52

Libanon: 32; Jordánia: 20

Dánia

1 000

481

Libanon, Uganda

Észtország

20

0

Finnország

293 2

139 3

Libanon; Törökország: 11 az 1:1 mechanizmus keretében (nemzeti program)

Franciaország

2 375 4

221 5

Jordánia: 65; Libanon: 156

Németország

1 600

54

Törökország: 54 az 1:1 mechanizmus keretében

Görögország

354

0

Magyarország

0

0

Izland

50

48

Libanon

Írország

520

263

Libanon

Olaszország

1 989

266

Libanon

Lettország

50

0

Liechtenstein

20

20

Törökország

Litvánia

70

5

Törökország: 5 az 1:1 mechanizmus keretében

Luxemburg

30

0 6

Málta

14

0

Hollandia

1 000

353

Libanon: 216; Jordánia: 2; Törökország: 57 (ebből 52 az 1:1 mechanizmus keretében); Marokkó: 1; Etiópia: 8; Kenya: 69

Norvégia

3 500

323

Jordánia, Libanon, Törökország

Lengyelország

900

0

Portugália

191

0 7

Románia

80

0

Szlovákia

100 8

0

Szlovénia

20

0

Spanyolország

1 449

0

Svédország

491

55 9

Törökország: 55 az 1:1 mechanizmus keretében

Svájc

519

413

Libanon: 349

Szíria: 64

Egyesült Királyság

2 200

1 864 10

Jordánia, Libanon, Törökország, Egyiptom, Irak és más országok, a humanitárius szükségletek alapján.

ÖSSZESEN

22 504

6 321

 

Összesen 177 főt telepítettek át Törökországból az 1:1 mechanizmus keretében, közülük 166 főt a 2015. július 20-án meghatározott rendszeren keresztül.

(1)

     Ez a szám magában foglalja az osztrák humanitárius befogadási program keretében megvalósult családegyesítéseket és áttelepítési eseteket.

(2)

  Ez a szám a 2016. évre vonatkozó finn nemzeti kvóta részét képezi, amely 750 személy áttelepítését irányozza elő. 

(3)

     Ez a szám nem tartalmazza a Törökországból az 1:1 mechanizmus keretében, a finn nemzeti rendszeren keresztül áttelepített 11 szíriai személyt.

(4)

     Ez a szám Franciaország nemzeti kvótáján, valamint a korábbi kötelezettségvállalásokon felül értendő.

(5)

     Ez a szám Franciaország azonos időszakbeli, korábbi nemzeti áttelepítési programjain és kötelezettségvállalásain felül értendő. Ezen túlmenően a nemzeti vízum- és menedkültügyi programon keresztül Franciaország 2016 áprilisában 81 vízumot bocsátott ki Törökországból érkező kiszolgáltatott szíriai menekülteknek.

(6)

Bár még nem került sor a 2015. július 20-i következtetések keretén belül áttelepítésre, 2015-ben 46 szíriai személyt telepítettek át Törökországból Luxemburgba a nemzeti áttelepítési program keretében.

(7)

     Portugália 2015-ben a 2015. július 20-án meghatározott rendszeren kívül 27 szíriai személyt telepített át nemzeti programja keretében.

(8)

     Szlovákia a 2015. július 20-án meghatározott rendszeren kívül 149 asszír személyt telepített át.

(9)

     Svédország 2015-ben a 2015. július 20-án meghatározott rendszeren kívül 1 900 személyt telepített át nemzeti programja keretében.

(10)

     A meglévő egyesült királyságbeli nemzeti áttelepítési programok keretében 2015-ben.

Top