EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2015.12.14.
COM(2015) 646 final
2015/0296(CNS)
Javaslat
A TANÁCS IRÁNYELVE
a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a minimális általános adómérték tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettség időtartama tekintetében történő módosításáról
INDOKOLÁS
1.A JAVASLAT HÁTTERE
•A javaslat indokai és céljai
A hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK irányelv (a továbbiakban: héa-irányelv) 97. cikke értelmében 2011. január 1-jétől 2015. december 31-ig az általános adómérték nem lehet kevesebb, mint 15%.
A rendelkezés az Európai Közösséget létrehozó szerződés (EK-Szerződés) 93. cikkén alapul. 2009. december 1-jétől az EK-Szerződés 93. cikke helyébe az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSz.) 113. cikke lépett. Az EUMSz. 113. cikke előírja, hogy a Tanács az Európai Parlamenttel, valamint a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően, különleges jogalkotási eljárás keretében, egyhangúlag rendelkezéseket fogad el a forgalmi adókra vonatkozó jogszabályok olyan mértékű harmonizálásáról, ami a belső piac létrehozásához, működéséhez és a verseny torzulásának elkerüléséhez szükséges.
A belső piac 1993. január 1-jei létrehozása érdekében a Bizottság az adóharmonizáció végleges rendszerének felállítására irányuló javaslatokat terjesztett elő.
Amikor azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a Bizottság javaslatainak 1993. január 1. előtti elfogadása nem lehetséges, a Tanács átmeneti rendszer elfogadása mellett döntött. A héamértékek tekintetében a Tanács elfogadta a 92/77/EGK irányelvet.
Az irányelv bevezette a minimális adómértékek rendszerét. Továbbá rögzítette, hogy 1993. január 1. és 1996. december 31. között az általános adómértéknek minden tagállamban legalább 15%-osnak kell lennie. E rendelkezés időbeli hatálya ötször került meghosszabbításra, és 2015. december 31-én jár le.
Ezenfelül a héa-irányelven nemrégiben végrehajtott módosítások bevezették a rendeltetés helyén történő adózást, mivel így kevesebb a lehetőség az alacsonyabb hozzáadottérték-adó mértéket kereső, határokat keresztező és esetlegesen a verseny torzulását eredményező tranzakciók végrehajtására. A közvetett adók területén ugyanakkor – a jövedéki adók és a héa vonatkozásában egyaránt – bevett gyakorlat a minimális adómértékek meghatározása, főként arra a tényre alapozva, hogy az egy bizonyos határértéket meg nem haladó, határokon átnyúló vásárlások vagy távértékesítések esetén a héát továbbra is a származási, és nem pedig a rendeltetési hely szerinti országban kell fizetni. Ezért a valamennyi tagállamban alkalmazandó minimális általános adómérték – amely jelenleg is érvényben van – hasznos biztosítékként szolgál a belső piac megfelelő működéséhez.
Tekintve, hogy jelenleg valamennyi tagállam 15% feletti általános adómértéket vet ki, a legalább 15%-os minimális általános adómértékre vonatkozó jelenlegi szabályozás a tagállamok számára egyben mozgásteret biztosít az általános adómérték csökkentését célzó reformokhoz, melyek révén kiszélesíthetik a héaalapot és korlátozhatják a csökkentett adómértékek használatát.
2011. december 6-án a Bizottság a héa jövőjére vonatkozóan közleményt fogadott el, amelyben a származási elv elhagyását javasolta, és több lehetőséget is ismertetett a rendeltetési hely szerinti adózás megvalósítására. 2016-ban a Bizottság cselekvési tervet fog közzétenni az egységes piachoz szabott egyszerű, hatékony és csalásbiztos végleges hozzáadottértékadó-rendszerre vonatkozóan. A cselekvési terv meg fogja határozni a 2011-es közlemény óta elért eredményekre alapozandó jövőbeni munka irányvonalait. Mindenekelőtt a Bizottság által javasolandó, az Unión belüli kereskedelemre vonatkozó végleges héarendszer főbb jellemzői kerülnek majd meghatározásra, valamint azok a reformok, amelyeket a Bizottság a héamértékekre vonatkozó jelenlegi szabályoknak a rendeltetési hely szerinti elvre épülő végleges rendszerhez való igazítása érdekében tervez. A héamértékekre vonatkozó szabályok felülvizsgálata két kulcsfontosságú kérdésre összpontosít: nagyobb önállóságot kaphatnak-e a tagállamok a mértékek meghatározásánál (fokozott rugalmasság), és miként kezelendők a mentességeket, a nulla százalékos vagy a rendkívül kedvezményes adómértékeket megengedő átmeneti eltérések, amelyeket a végleges héarendszer bevezetését követően újra mérlegelni kellene.
E körülményekre tekintettel – valamint a végleges rendszer végső formájáról való döntések függvényében – helyénvalónak tűnik a 15%-os minimális általános héamérték elvének megőrzése és javaslat tétele a jelenlegi intézkedések [két évvel történő, 2017. december 31-éig tartó] meghosszabbítására. Ez az időkeret biztosítja az érdekelt felek számára a szükséges jogbiztonságot, emellett pedig átfogóbb vitát tenne lehetővé a héamértékekről a hozzáadottérték-adóról szóló közelgő cselekvési tervvel összefüggésben.
•A javaslatnak a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel való összhangja
Mivel a javaslat egy meglévő rendelkezés (a héa-irányelv 97. cikke) meghosszabbítására vonatkozik, összhangban van a jelenlegi jogszabályokkal.
•A javaslat egyéb uniós politikákkal való összhangja
Nem releváns.
2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG
•Jogalap
Az irányelv módosítja a héa-irányelvet. A jogalapot az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSz.) 113. cikke jelenti.
•Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)
Mivel a javaslat nem tartozik az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe, a szubszidiaritás elve érvényesül. A javaslat célkitűzéseit a tagállamok a következők miatt nem tudják kielégítően megvalósítani:
Az Európai Unió a héa-irányelvben már rögzített harmonizált rendelkezéseket a héamértékek alkalmazását illetően. Csak egy európai uniós jogi aktus módosíthatja e rendelkezéseket vagy hosszabbíthatja meg azok érvényességét, a tagállami törvényhozás pedig nem térhet el a harmonizált szabályoktól.
A javaslat célkitűzései ennélfogva csak uniós fellépés révén érhetők el, és csak így biztosítható az Európai Unió állampolgáraival szemben tanúsított egyenlő bánásmód elvének érvényesülése. A javaslat ezért megfelel a szubszidiaritás elvének.
•Arányosság
A javaslat megfelel az arányosság elvének a következők miatt:
E javaslat fenntartja a jelenlegi helyzetet, így a tagállamok legalább 15%-os általános héamértéket alkalmaznak.
Mivel a javaslat mindössze egy már érvényben lévő rendelkezés alkalmazási időszakát hosszabbítja meg, az intézkedés arányosnak tekintendő a kitűzött céllal. A javaslatnak nincsenek az Európai Unió pénzügyeit érintő vonzatai, és nem jelent pénzügyi terhet a vállalkozásokra vagy a fogyasztókra nézve sem.
•A jogi aktus típusának megválasztása
A javasolt eszköz egy irányelv. Más eszköz nem lenne megfelelő, mivel ez a javaslat a héamértékeket illetően egy irányelvben már életbe léptetett rendelkezéseket módosítja.
3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI
•A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata
A jelenlegi minimális általános héamértékek eddig öt alkalommal kerültek meghosszabbításra. E hatodik meghosszabbítás fenntartja a jelenlegi kielégítő helyzetet, és jogbiztonságot nyújt az érdekelt felek számára, lehetővé téve mindeközben az EU-n belüli kereskedelemre vonatkozó végleges héarendszer bevezetését az általános és a csökkentett héamértékekre vonatkozó szabályozás felülvizsgálata révén.
•Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk
Tekintettel arra, hogy a javaslat csupán korlátozott időre hosszabbítja meg a jelenlegi helyzetet, valamint, hogy a Bizottsághoz nem érkezett semmiféle konkrét panasz vagy kérés a minimális héamértékre alkalmazandó szabályokat illetően, illetve hogy a héáról szóló cselekvési tervvel összefüggésben szélesebb körű értékelésre kerül majd sor, jelenleg nem volt szükség az érdekelt felekkel való konzultációra.
•Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása
Tekintettel arra, a Bizottsághoz nem érkezett semmiféle konkrét panasz vagy kérés a minimális héamértékre alkalmazandó szabályokat illetően, nem volt szükség szakértői vélemények összegyűjtésére és felhasználására.
•Hatásvizsgálat
Az érintett intézkedés célja pusztán az, hogy meghosszabbítsa az azon időtartamot meghatározó ideiglenes rendelkezés érvényességét, amely során a jelenlegi minimális általános héamérték alkalmazandó. Ez a hosszabbítás egyszerűen fenntartja a jelenlegi helyzetet az általános héamérték tekintetében.
A javasolt intézkedés nyomán semmiféle gazdasági, társadalmi, regionális vagy környezeti hatás nem várható, mivel a jelenlegi helyzethez képest nincs szükség változtatásokra.
•Célravezető szabályozás és egyszerűsítés
A javaslat nincs összefüggésben a REFIT-tel és nem von magával szabályozásból eredő terheket.
•Alapjogok
Tárgytalan.
4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK
A javaslat nincs hatással az uniós költségvetésre.
5.EGYÉB ELEMEK
•Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai
Miután a Bizottság 2016-ban a héamértékre vonatkozó összes szabályt felül fogja vizsgálni, nincs szükség a minimális általános héamérték meghosszabbításának külön értékelésére.
•Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)
Jelenleg valamennyi tagállam megfelel a 15%-os minimális héamértéknek. Nincs szükség a nemzeti jogba való átültetést magyarázó dokumentumokra.
•A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata
1. cikk
Az első cikkben javasoltak értelmében a tagállamokban jelenleg alkalmazott, 15%-ban meghatározott minimális általános héamérték a 2016. január 1-jétől 2017. december 31-ig terjedő időszakra meghosszabbításra kerül.
2. cikk
A 2. cikk rendelkezik az irányelv nemzeti jogba való átültetésére vonatkozó intézkedésekről.
3. cikk
A 3. cikk rendelkezik az irányelv hatálybalépésére vonatkozó intézkedésekről.
2015/0296 (CNS)
Javaslat
A TANÁCS IRÁNYELVE
a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a minimális általános adómérték tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettség időtartama tekintetében történő módosításáról
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 113. cikkére,
tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,
a jogalkotási aktus tervezetének a nemzeti parlamentek részére való megküldését követően,
tekintettel az Európai Parlament véleményére,
tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére,
különleges jogalkotási eljárás keretében,
mivel:
(1)A 2006/112/EK tanácsi irányelv 97. cikke értelmében 2011. január 1-jétől 2015. december 31-ig az általános adómérték nem lehet kevesebb, mint 15 %.
(2)A különböző tagállamokban hatályos általános héamérték az átmeneti rendszer mechanizmusával együtt biztosította e rendszer elfogadható szintű működését. A fogyasztás helyén történő adózást előnyben részesítő, a szolgáltatásnyújtás teljesítési helyére vonatkozó új szabályokkal tovább korlátozódtak a teljesítés helyének áthelyezése révén a héamértékek közötti különbségek kihasználási lehetőségei, és ezáltal csökkent a verseny torzulásának lehetősége is.
(3)Annak érdekében, hogy a tagállamok által alkalmazott általános héamértékek közötti növekvő különbség ne vezethessen az Unión belüli strukturális aránytalanságok kialakulásához, valamint bizonyos tevékenységi ágazatokban a verseny torzulásához, bevett gyakorlat a közvetett adók területén a minimális adómérték meghatározása. Még mindig szükséges ennek megtétele a héa tekintetében.
(4)Az Unión belüli kereskedelemre vonatkozó végleges héarendszerre vonatkozó végső megoldásig elhamarkodott lenne egy állandó általános héamértéket megállapítani vagy a minimális adómérték-szint megváltoztatását mérlegelni.
(5)Ezért helyénvaló megtartani a jelenlegi 15 %-os minimális általános adómértéket egy további időtartamra, amely elég hosszú a jogbiztonság biztosításának szempontjából, miközben fennáll a további felülvizsgálat lehetősége.
(6)Ez nem zárja ki a héa-jogszabályok további, 2017. december 31. előtti felülvizsgálatát az Unión belüli kereskedelemre vonatkozó végleges héaszabályozással kapcsolatos végső megoldás elérése céljából.
(7)A 2006/112/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell.
ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:
1. cikk
A 2006/112/EK irányelv 97. cikke helyébe a következő szöveg lép:
„97. cikk
2016. január 1-jétől 2017. december 31-ig az általános adómérték nem lehet kevesebb, mint 15 %.”
2. cikk
(1)
A tagállamok legkésőbb 2016. január 1-jéig elfogadják és kihirdetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ezen irányelvnek megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul megküldik a Bizottság számára.
Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.
(2)
A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.
3. cikk
Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.
4. cikk
Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.
Kelt Brüsszelben, -án/-én.
a Tanács részéről
az elnök