Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0041

    Javaslat A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2015/104 rendeletnek a farkassügérre vonatkozó egyes halászati lehetőségek tekintetében történő módosításáról

    /* COM/2015/041 final - 2015/0025 (NLE) */

    52015PC0041

    Javaslat A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2015/104 rendeletnek a farkassügérre vonatkozó egyes halászati lehetőségek tekintetében történő módosításáról /* COM/2015/041 final - 2015/0025 (NLE) */


    INDOKOLÁS

    1.           A JAVASLAT HÁTTERE

    Az (EU) 2015/104 tanácsi rendelet 2015-re meghatározta az egyes halállományok és halállománycsoportok tekintetében az uniós vizeken, valamint az uniós hajók tekintetében egyes nem uniós vizeken alkalmazandó halászati lehetőségeket. Az említett halászati lehetőségeket érvényességük ideje alatt általában többször is módosítják.

    2.           AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    Nem alkalmazandó.

    3.           A JAVASLAT JOGI ELEMEI

    A javaslat szerint az (EU) 2015/104 rendelet az alábbiak szerint módosul.

    Az (EU) 2015/104 rendeletre irányuló bizottsági javaslat (COM (2014) 670) a farkassügér (Dicentrarchus labrax) északkelet-atlanti állományának védelmére szolgáló intézkedéseket foglal magában. A Nemzetközi Tengerkutatási Tanács (ICES) 2014 júniusában tudományos szakvéleményt bocsátott ki erre az állományra vonatkozóan, amelynek állapota 2012 óta rohamosan romlik. Ezenkívül a Halászati Tudományos, Műszaki és Gazdasági Bizottság (HTMGB) véleménye szerint a farkassügér védelmére irányuló jelenlegi nemzeti intézkedések általában véve nem bizonyultak eredményesnek. A farkassügér későn érő és lassú növésű faj. A szóban forgó állomány tekintetében a halászati mortalitás mértéke majdnem négyszer magasabb a maximális fenntartható hozamot (MFH) eredményező szintnél.

    A bizottsági javaslat a hobbihorgászok fogásaira vonatkozó korlátozást és az említett faj kereskedelmi halászatát érintő intézkedéscsomagot is tartalmazott. A Tanács nem vette át ezeket az intézkedéseket, így azok nem szerepelnek az (EU) 2015/104 tanácsi rendeletben.

    A Bizottságnál a közös halászati politikáról szóló 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (a KHP alaprendelete) 12. cikke alapján most van folyamatban olyan szükséghelyzeti intézkedések elfogadása, amelyek az északkelet-atlanti farkassügér-állomány halászati mortalitásának csökkentésére irányulnak. Ezek az intézkedések a farkassügér kereskedelmi halászatát érintik. Tekintettel arra, hogy a hobbihorgászat növeli e faj halászati mortalitását, a halászati lehetőségek meghatározásáról szóló 2015. évi rendeletbe korlátozást kell bevezetni a hobbihorgászok fogásaira vonatkozóan.

    2015/0025 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS RENDELETE

    az (EU) 2015/104 rendeletnek a farkassügérre vonatkozó egyes halászati lehetőségek tekintetében történő módosításáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 43. cikke (3) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)       Az (EU) 2015/104 rendelet[1] nem ír elő halászati lehetőségeket a farkassügér (Dicentrarchus labrax) északkelet-atlanti állományára vonatkozóan.

    (2)       A Nemzetközi Tengerkutatási Tanács (ICES) 2014 júniusában tudományos szakvéleményt bocsátott ki a farkassügér északkelet-atlanti állományára vonatkozóan, és megerősítette, hogy az állomány állapota 2012 óta rohamosan romlik.  Ezenkívül a Halászati Tudományos, Műszaki és Gazdasági Bizottság (HTMGB) értékelte a farkassügér védelmére hozott, érvényben lévő nemzeti intézkedéseket, és arra a következtetésre jutott, hogy az említett intézkedések általánosságban nem bizonyultak eredményesnek. A farkassügér későn érő és lassú növésű faj. A farkassügér északkelet-atlanti állománya tekintetében a halászati mortalitás mértéke majdnem négyszer magasabb a maximális fenntartható hozamot (MFH) eredményező szintnél.

    (3)       A Bizottság az 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet[2] 12. cikke alapján szükséghelyzeti intézkedéseket fogadott el annak érdekében, hogy csökkentse a farkassügér-állomány bizonyos kereskedelmi halászati tevékenységek által okozott halászati mortalitását.

    (4)       A szóban forgó állomány halászati mortalitását a hobbihorgászat is jelentősen fokozza. Ezért indokolt halászati lehetőségeket meghatározni a hobbihorgászok által megtartható halegyedek számára vonatkozó napi határérték formájában. A hobbihorgászatnak számos formája létezik, ilyen például a hobbihorgászhajókról vagy a partról folytatott horgászat.

    (5)       Mivel az ilyen napi határérték kiegészíti azokat a szükséghelyzet intézkedéseket, amelyeket a Bizottság bizonyos kereskedelmi halászati tevékenységek vonatkozásában elfogadott, indokolt előírni, hogy ez a rendelet a kihirdetését követő hetedik napon lépjen hatályba.

    (6)       Az (EU) 2015/104 tanácsi rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az (EU) 2015/104 rendelet a következőképpen módosul:

    1.           A 2. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „2. cikk

    Hatály

    (1) Ez a rendelet az alábbi hajókra alkalmazandó:

    a)         uniós hajók;

    b)         az uniós vizeken tartózkodó harmadik országbeli hajók.

    (2) A 11a. cikk alkalmazásában ez a rendelet a hobbihorgászatra is vonatkozik.”

    2.           A 3. cikk a következő m) ponttal egészül ki:

    „m) »hobbihorgászat«: a tengeri élő vízi erőforrások például szabadidős, turisztikai vagy sportolási célú kiaknázására irányuló, nem kereskedelmi halászati tevékenység.”

    3.           A szöveg a következő 11a. cikkel egészül ki:

    „11a. cikk

    A farkassügér hobbihorgászata az Atlanti-óceán északkeleti térségében

    Az ICES IVb, IVc, VIIa, VIId, VIIe, VIIf, VIIg, VIIh, VIIj és VIIk körzetben folytatott hobbihorgászat keretében naponta személyenként legfeljebb három farkassügér tartható meg.”

    4.           Az (EU) 2015/104 rendelet I. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                           a Tanács részéről

                                                                           az elnök

    [1]               A Tanács 2015. január 19-i (EU) 2015/104 rendelete egyes halállományok és halállománycsoportok tekintetében az uniós vizeken, valamint az uniós hajók tekintetében egyes nem uniós vizeken alkalmazandó halászati lehetőségeknek a 2015. évre történő meghatározásáról, a 43/2014/EU rendelet módosításáról és a 779/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről.

    [2]               Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 11-i 1380/2013/EU rendelete

    a közös halászati politikáról, az 1954/2003/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2371/2002/EK és a 639/2004/EK tanácsi rendelet és a 2004/585/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről.

    MELLÉKLET

    Javaslat

    A TANÁCS RENDELETE

    az (EU) 2015/104 rendeletnek a farkassügérre vonatkozó egyes halászati lehetőségek tekintetében történő módosításáról

     

    Az (EU) 2015/104 rendelet I. melléklete a következőképpen módosul:

    1. Az első (a fajok latin nevének és közönséges nevének megfeleléseit tartalmazó) táblázat a Deania calcea fajra vonatkozó bejegyzés után a következő bejegyzéssel egészül ki:

    „Dicentrarchus labrax || BSS || Farkassügér”

    2. A második (a fajok közönséges nevének és latin nevének megfeleléseit tartalmazó) táblázat a sápadt rája fajra vonatkozó bejegyzés után a következő bejegyzéssel egészül ki:

    „Farkassügér || BSS || Dicentrarchus labrax”

    Top