Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0385

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK A Bizottság 33. éves jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek az EU dömpingellenes, szubvencióellenes és védintézkedéssel kapcsolatos tevékenységeiről (2014)

    COM/2015/0385 final

    Brüsszel, 2015.8.3.

    COM(2015) 385 final

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

    A Bizottság 33. éves jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek
    az EU dömpingellenes, szubvencióellenes és védintézkedéssel kapcsolatos tevékenységeiről (2014)

    {SWD(2015) 149 final}


    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

    A Bizottság 33. éves jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek
    az EU dömpingellenes, szubvencióellenes és védintézkedéssel kapcsolatos tevékenységeiről (2014)

    Bevezetés

    Ez a jelentés az Európai Unió dömpingellenes, szubvencióellenes és védintézkedéssel kapcsolatos 2014. évi tevékenységeiről számol be. A jelentés az Európai Közösségben tagsággal nem rendelkező országokból érkező dömpingelt behozatallal szembeni védelemről szóló 1225/2009/EK tanácsi rendelet (dömpingellenes alaprendelet) 22. cikkének a) pontjában, az Európai Közösségben tagsággal nem rendelkező országokból érkező támogatott behozatallal szembeni védelemről szóló 597/2009/EK tanácsi rendelet (szubvencióellenes alaprendelet) 33. cikkének a) pontjában, és a behozatalra vonatkozó közös szabályokról szóló (EU) 2015/478 európai parlamenti és tanácsi rendelet 23. cikkében foglalt rendelkezésekkel összhangban az Európai Parlament és a Tanács számára készül.

    A dömpingellenes, szubvencióellenes és védintézkedésre vonatkozó vizsgálatokat a Bizottság a fent említett tanácsi rendeletek alapján végzi. A hatályos jogszabályok, a terminológia és az eljárások átfogó összefoglalása megtalálható a jelentést kísérő szolgálati munkadokumentumban.

    A jelentés röviden áttekinti 2014 legfontosabb eseményeit az uniós piacvédelmi eszközök terén, és a korábbi évekhez hasonlóan kiegészül egy részletes mellékletekkel ellátott, alaposabb elemzést tartalmazó bizottsági szolgálati munkadokumentummal. A jelentés a részletesebb információk könnyű elérhetősége érdekében a szolgálati munkadokumentum általános szerkezetét követi, ideértve annak fejezetek szerinti tagolását.

    A jelentés és a munkadokumentum a következő weboldalon a nyilvánosság számára is elérhető: http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

    1.A dömpingellenes, szubvencióellenes és védintézkedésre vonatkozó vizsgálatok és intézkedések áttekintése

    1.1.Általános információk

    A hatályos intézkedések és a folyamatban levő vizsgálatok száma nagyjából megegyezik a 2013-as adatokkal. Az ügyek „jellege” ugyanakkor megváltozott. A 2014-es tevékenységet a korábbi évekhez képest az új vizsgálatok számának növekedése és a felülvizsgálatok (különösen a hatályvesztések felülvizsgálata) számának csökkenése jellemezte.

    2014 végén az EU-nak 81 dömpingellenes és 13 szubvencióellenes intézkedése volt hatályban.

    2014-ben az EU-ba irányuló teljes behozatal 0,29 %-át érintette dömping- vagy szubvencióellenes intézkedés.

    Ezekről részletesen beszámol az e jelentést kísérő szolgálati munkadokumentum. A szolgálati munkadokumentum mellékleteire való hivatkozások a címek mellett találhatók.

    A vizsgálatindítások és -lezárások számával kapcsolatban felhívjuk a figyelmet arra, hogy a legtöbb, 2014-ben lezárt ügy 2013-ban kezdődött, és sok 2014-ben indult ügy 2015-ben fog megérni döntéshozatalra.

    1.2.Új vizsgálatok (lásd az A–E. mellékletet és az N. mellékletet)

    2014-ben 16 új vizsgálat indult. Ideiglenes vámot 2 eljárás során vetettek ki. Végleges vám kivetésével 3 ügy zárult, 4 eljárást pedig intézkedések nélkül zártak le.

    1.3.Felülvizsgálatok

    A Bizottság piacvédelmi eszközökkel foglalkozó szolgálatai jelentős részben továbbra is felülvizsgálatokkal foglalkoznak. A szolgálati munkadokumentum 2. táblázata a 2010–2014-ig terjedő évekre vonatkozóan tartalmaz statisztikai információkat.

    1.3.1.Intézkedés hatályvesztésére irányuló felülvizsgálatok (lásd az F. mellékletet)

    A dömpingellenes alaprendelet 11. cikkének (2) bekezdése és a szubvencióellenes alaprendelet 18. cikke úgy rendelkezik, hogy az intézkedések 5 év elteltével lejárnak, hacsak a hatályvesztési felülvizsgálat nem bizonyítja, hogy eredeti formájukban fenn kell tartani őket. 2014-ben 2 intézkedés automatikusan hatályát vesztette az ötéves érvényességi időtartam végével.

    2014-ben 10 hatályvesztési felülvizsgálat indult. 8 hatályvesztési felülvizsgálat zárult a vám további 5 évre történő megerősítésével, 4 pedig az intézkedések megszüntetésével.

    1.3.2.Időközi felülvizsgálatok (lásd a G. mellékletet)

    A dömpingellenes alaprendelet 11. cikkének (3) bekezdése és a szubvencióellenes alaprendelet 19. cikke az intézkedések érvényességi idő alatti felülvizsgálatát írja elő. A felülvizsgálatok korlátozódhatnak a dömping/szubvenció vagy a károkozás szempontjaira.

    2014-ben összesen 5 időközi felülvizsgálat indult. 5 időközi felülvizsgálat a vám megerősítésével vagy módosításával, 2 pedig az intézkedések megszüntetésével zárult.

    1.3.3.„Egyéb” időközi felülvizsgálatok (lásd a H. mellékletet)

    Ezen időszak során három „egyéb” – vagyis a dömpingellenes alaprendelet 11. cikkének (3) bekezdésének vagy a szubvencióellenes alaprendelet 19. cikkének hatálya alá nem tartozó – felülvizsgálatot fejeztek be. Nem indult új ilyen felülvizsgálat.

    1.3.4.Új exportőrre vonatkozó felülvizsgálatok (lásd az I. mellékletet)

    A dömpingellenes alaprendelet 11. cikkének (4) bekezdése és a szubvencióellenes alaprendelet 20. cikke „új exportőröknek szóló” és „gyorsított” felülvizsgálatot ír elő annak érdekében, hogy egyéni dömpingkülönbözetet vagy egyéni kiegyenlítő vámot lehessen megállapítani a szóban forgó exportáló országokban működő olyan új exportőrökre, amelyek a vizsgálati időszak során nem exportálták a terméket. Ezeknek az exportőröknek bizonyítaniuk kell, hogy valóban új exportőrök, és valóban a vizsgálati időszak után kezdtek az EU-ba exportálni. Ilyen esetben egyedi vámot lehet számukra kiszámítani, amely általában alacsonyabb az országos vámnál.

    2014-ben két új exportőrre vonatkozó felülvizsgálat indult, és három ilyen felülvizsgálat zárult le.

    1.3.5.Abszorpciós vizsgálatok (lásd a J. mellékletet)

    Amennyiben elegendő információ utal arra, hogy az eredeti vizsgálati időszakot követően és az intézkedések bevezetése előtt vagy után az EU-ba behozott terméknek csökkentek az exportárai vagy nem (eléggé) mozdultak el a viszonteladói árai vagy az azt követő eladási árai, akkor „abszorpciós” felülvizsgálat indítható annak megvizsgálására, hogy az intézkedésnek volt-e hatása az említett árakra. Az ilyen alacsonyabb exportárak figyelembevétele érdekében újraszámolható a dömpingkülönbözet, és növelhető a vám. Az „abszorpciós” felülvizsgálatok lehetőségét a dömpingellenes alaprendelet 12. cikke és a szubvencióellenes alaprendelet 19. cikkének (3) bekezdése tartalmazza.

    2014-ben két abszorpcióellenes felülvizsgálat indult, és egy sem zárult le.

    1.3.6.Az intézkedések kijátszását felfedő vizsgálatok (lásd a K. mellékletet)

    A dömpingellenes alaprendelet 13. és szubvencióellenes alaprendelet 23. cikke a vizsgálatok újraindításának lehetőségét írja elő olyan esetben, amikor bizonyíték áll rendelkezésre az intézkedések kijátszásáról.

    2014-ben 3 ilyen vizsgálat indult. 1 kijátszásellenes vizsgálat az intézkedések kiterjesztésével végződött.

    1.4.Védintézkedésre vonatkozó vizsgálatok (lásd az L. mellékletet)

    2014-ben az EU nem vezetett be védintézkedéseket.

    2.A dömping- és a szubvencióellenes intézkedések végrehajtása

    2.1.Az intézkedések nyomon követése

    A hatályban lévő intézkedések nyomon követésére irányuló tevékenységek négy főbb területre oszthatók: 1) a csalás megelőzése; 2) a kereskedelmi forgalom és a piaci fejlemények felügyelete; 3) az eredményesség javítása a megfelelő eszközökkel és 4) a szabálytalan gyakorlatokkal szembeni fellépés. Ezek a tevékenységek lehetővé tették a Bizottságnak, hogy proaktív módon, a tagállamokkal együttműködésben biztosítsa a piacvédelmi intézkedések megfelelő végrehajtását az Európai Unióban.

    2.2.A kötelezettségvállalások figyelemmel kísérése (lásd az M. és a Q. mellékletet)

    A kötelezettségvállalások figyelemmel kísérése a végrehajtási tevékenységek része, mivel a kötelezettségvállalás a dömping- és szubvencióellenes intézkedések egyik formája. Kötelezettségvállalást a Bizottság akkor fogad el, ha biztosítottnak látja, hogy az ténylegesen ki tudja küszöbölni a dömping vagy szubvenció káros hatásait.

    2014 elején 134 kötelezettségvállalás volt hatályban. 2014 folyamán a kötelezettségvállalások portfóliójában a következő változások történtek: egy vállalkozás kötelezettségvállalásának elfogadását visszavonták, mivel a Bizottság szabálytalanságot állapított meg; két vállalkozás kötelezettségvállalásának elfogadását visszavonták, mivel a kötelezettségvállalás végrehajtása során megváltoztak a körülmények.; egy vállalkozás kötelezettségvállalása lejárt, egy vállalkozás kötelezettségvállalását pedig az Európai Bíróság semmisnek nyilvánította. Új kötelezettségvállalást nem fogadtak el. Így 2014 végére a hatályos kötelezettségvállalások száma összesen 129 lett.

    3.Visszatérítés

    A dömpingellenes alaprendelet 11. cikkének (8) bekezdése és a szubvencióellenes alaprendelet 21. cikkének (1) bekezdése lehetővé teszi az importőröknek, hogy az őket érintő beszedett vámok visszatérítését igényeljék, amennyiben kimutatható, hogy a dömping-/támogatáskülönbözetet kiküszöbölték, vagy az a hatályos vám szintje alá csökkent.

    2014-ben 42 új visszatérítési kérelmet nyújtottak be. 2014 végén 13 visszatérítéssel kapcsolatos vizsgálat volt folyamatban; ezek összesen 31 kérelemre vonatkoztak. 2014-ben 31 bizottsági határozatot fogadtak el: 20 részleges visszatérítést engedélyezett, 11 pedig elutasította a visszatérítésre vonatkozó kérelmet. 10 kérelmet visszavontak.

    4.A piacvédelmi eszközök korszerűsítése

    Az Európai Parlamentben és a Tanácsban folyamatban van a rendes jogalkotási eljárás azt követően, hogy 2013 áprilisában a Bizottság elfogadott egy jogalkotási javaslatot és egy közleményt. A Parlament 2014 áprilisában megszavazott egy jogalkotási állásfoglalást, és ezzel lezárta az első olvasatot. Ebben az időszakban a Bizottság is tudomásul vette a négy témában készült iránymutatás-tervezeteket, figyelemmel a jogalkotási folyamat előrehaladtával várható elfogadásukra.

    A modernizáció fontos az érintettek számára, mivel ez a piacvédelmi eszközök jelenlegi üzleti realitásokhoz való idomításának egyik eszköze. A mai kereskedelmi környezet nagymértékben eltér attól, amelyik több, mint 20 éve, az uruguayi forduló befejezésekor – amikor a piacvédelmi intézkedés globális szabályait érintő utolsó fontos változások születtek –fennállt. Ezért valamennyi érdekelt fél javára fejleszteni kell az EU jelenlegi piacvédelmi rendszerét.

    A korszerűsítés célja az eszközök hatékonyabbá és hatásosabbá tétele. Az érintettek által tapasztalt tényleges problémákra adandó gyakorlatias megoldások célja, hogy javuljon a piacvédelmi eszközök hozzáférhetősége, valamint hogy az intézkedések célzottabb választ adjanak a kereskedelmi partnereink által gyakorolt egyes tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokra. A projekt más fontos elemei az átláthatóság fokozása, kiemelt figyelmet fordítva a kis- és középvállalkozásokra, emellett létfontosságú az érdekek egyensúlyának megőrzése.

    5.Országos piacgazdasági státusz

    A jelenlegi gyakorlat szerint a dömpingellenes vizsgálatok alkalmazásában valamely ország akkor tekinthető piacgazdaságnak, ha megfelel az e jelentéshez csatolt szolgálati munkadokumentumban is részletezett öt kritériumnak. Országos piacgazdasági státuszt hat ország kért: Kína, Vietnam, Örményország, Kazahsztán, Mongólia és Belarusz.

    2014-ben Vietnam és Kazahsztán nyújtott további tájékoztatást kérelmeik alátámasztása érdekében. A kapott információk ellenőrzése a piacgazdasági státusszal foglalkozó munkacsoportok több külön ülése során történt meg, amelyeken a két országot érintett minisztériumaik tisztviselői képviselték. Ez, valamint a független forrásokból származó információk jelentették a Bizottság 2014 végéig folyó országspecifikus értékelései felülvizsgálatának alapját.

    2014 áprilisában a Bizottság szolgálatai megküldték Mongóliának a piacgazdasági státusszal kapcsolatos előrehaladásáról szóló értékelő jelentést, amelyben az ötödik kritériumot teljesítettnek nyilvánították. A jelentés következtetései között az is szerepelt, hogy annak ellenére, hogy az egyéb kritériumokkal kapcsolatban is történt némi előrehaladás, ez nem volt elegendő ahhoz, hogy a négy másik közül bármelyiket teljesítettnek lehessen nyilvánítani.

    Kína esetében 2008 óta nem folyt a piacgazdasági státusszal kapcsolatos konzultáció. 2014-ben a Bizottság továbbra is hajlandó volt megvitatni Kínával a piacgazdasági státusz felé történő előrehaladás következő lépéseit, és arra számított, hogy a kínai hatóságok továbbra is elkötelezettek maradnak a folyamat iránt, és benyújtják mindazon információkat, amelyekre a Bizottságnak a piacgazdasági státusz elemzéséhez szüksége van.

    2014-ben Örményország újfent elkötelezettséget mutatott a piacgazdasági státusz felé történő előrehaladás folyamata iránt, ennek érdekében megküldött bizonyos naprakész információkat a gazdasági fejleményekkel kapcsolatban, és válaszolt a 2010-ben feltett kérdésekre. A dosszié értékelése ezen új információk alapján folytatódott. A Belaruszt érintő dosszié aktualizálása az országban uralkodó politikai helyzet miatt 2010 óta szünetel.

    6.Információs és kommunikációs tevékenységek / Kétoldalú kapcsolatok

    6.1.Kis- és középvállalkozások (kkv-k)

    A piacvédelmi vizsgálatokban való részvétel a kkv-k számára kis méretük és korlátozott erőforrásaik miatt kihívásokkal járhat. Az ilyen vizsgálatok összetettségével való megbirkózás érdekében a Bizottság 2004 decemberében helpdesk szolgálatot bocsátott a kkv-k rendelkezésére. A helpdesk 2014-ben is válaszolt a tájékoztatás iránti megkeresésekre. A feltett kérdések egyaránt érintettek konkrét eseteket és általánosabb piacvédelmi témákat, illetve az eljárások érdemi részét és technikai részleteit. A piacvédelmi weboldal szintén külön foglalkozik a kkv-k piacvédelmi eljárásokban betöltött szerepével, emellett gyakorlati tanácsokat és segítséget kínál.

    6.2.Kétoldalú kapcsolatok/ tájékoztató tevékenységek – gazdasági ágazatok és harmadik országok

    A Bizottság piacvédelmi eszközökkel foglalkozó szolgálatai munkájának fontos részét jelenti az EU piacvédelmi tevékenységeivel kapcsolatos jogszabályok és gyakorlatok magyarázata.

    2014-ben a Bizottság két képzési szemináriumot szervezett a piacvédelmi politikáról és gyakorlatról több harmadik ország tisztviselői számára. Számos egyéb kétoldalú egyeztetés nyújtott még lehetőséget különféle piacvédelmi kérdések megvitatására több harmadik országgal, így Kínával, Koreával, Japánnal, Ausztráliával, Vietnammal és Marokkóval.

    Ami az Unióban működő ipari és üzleti szervezeteket illeti, 2014 februárjában sor került egy szemináriumra, amelyen találkoztak az különféle érdekeltek, hogy megvitassák az uniós piacvédelmi politika és gyakorlat különféle kérdéseit. A résztvevők között a gyártó és importőr egyesületek, valamint a terjesztési szektor képviselői is szerepeltek. Továbbá 2014-ben több ülésre került sor az érintettek több kulcsfontosságú európai egyesületével (pl. Business Europe).

    7.Meghallgató tisztviselő

    A meghallgató tisztviselő elsődleges szerepe az érdekelt felek jogainak védelme és ezáltal hozzájárulás ahhoz, hogy a kereskedelmi eljárások szabályait objektív és átlátható módon alkalmazzák. A meghallgató tisztviselő szerepét és hatásköreit az Európai Bizottság elnökének határozatába foglalt hivatalos felhatalmazás tartalmazza, amely határozat garantálja a tisztességes eljárást a kereskedelmi ügyekben és a funkció pártatlanságát. A meghallgató tisztviselő adminisztratív okokból a kereskedelempolitikáért felelős biztos mellett látja el feladatát. A meghallgató tisztviselő tevékenységei a továbbiakban nem képezik e jelentés részét, hanem egy külön jelentésben fognak szerepelni, amely az alábbi címen érhető el (link beszúrandó).

    http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/

    8.Bírósági felülvizsgálat: decisions given by the Court of Justice (CoJ) / General Court (GC) (see Annex S)

    2014-ben a Törvényszék és a Bíróság összesen 28 ítéletet hozott a dömping-, illetve szubvencióellenes tevékenységek területén. A Bíróság 5 ítélete a Törvényszék határozata elleni fellebbezésekre vonatkozott, 4 pedig előzetes döntéshozatal volt.

    2014-ben 37 új ügy indult, ebből 28 a Törvényszék, és 9 a Bíróság előtt.

    A dömping- és szubvencióellenes intézkedésekkel kapcsolatos, 2014 végén még függőben lévő törvényszéki és bírósági ügyek listája a szolgálati munkadokumentum S. mellékletében található.

    9.Tevékenységek a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretein belül

    9.1.Vitarendezés a dömpingellenes intézkedések, szubvencióellenes intézkedések és védintézkedések területén

    A WTO szigorú eljárást ír elő a WTO-megállapodások alkalmazását érintő, a WTO-tagállamok között felmerült viták rendezésére.

    2014-ben két vizsgálóbizottság jött létre, az Indonéziából behozott zsíralkoholokra kivetett dömpingellenes intézkedésekkel foglalkozó vizsgálóbizottság (DS442) és az Argentínából származó biodízelre kivetett dömpingellenes intézkedésekkel foglalkozó vizsgálóbizottság (DS473). A DS397 esetében (azon megfelelőségi eljárások kérdése, amelyek a Kínából származó egyes vas vagy acél kötőelemek behozatalára az EU által kivetett végleges dömpingellenes intézkedésekkel kapcsolatos WTO-vitarendezés eredményeként merültek fel) a felek és a harmadik felek között 2014 novemberében érdemi párbeszédet eredményező ülésre került sor. Végül az EU konzultációt folytatott Oroszországgal a költségkorrekciós módszerekről és bizonyos dömpingellenes intézkedésekről (DS474, a vizsgálóbizottság 2014. július 22-én jött létre), Indonéziával a biodízelre kivetett dömpingellenes intézkedésekről (DS480), és Pakisztánnal a PET-importra kivetett kiegyenlítő intézkedésekről (DS486).

    9.2.Egyéb WTO-tevékenységek

    A szabályokkal foglalkozó tárgyalócsoport 2014-ben nem folytatott tárgyalási tevékenységet. Wayne McCook, a csoport elnöke 2014. december 16-án nyitott végű konzultációt tartott a WTO-tagságról annak érdekében, hogy megvitassák a szabályozási területeken a 2015-beli előrelépés lehetséges módjait, ideértve az aktuális helyzetet áttekintő ülés szervezését és az átláthatósággal kapcsolatos lehetséges munkát is.

    Az év során két alkalommal összeült a technikai csoport, amely a tárgyalócsoport egyik alcsoportja. A csoport megvitatott több, a dömpingellenes vizsgálatok lefolytatásához kapcsolódó gyakorlati kérdést, ideértve a hatályvesztés felülvizsgálatát, az árra vonatkozó kötelezettségvállalásokat és az érintett terméket.

    Ezekkel a tevékenységekkel párhuzamosan folytatódott a Bizottság szolgálatainak részvétele a dömpingellenes gyakorlatokkal, a szubvenciókkal és kiegyenlítő intézkedésekkel, valamint a védintézkedésekkel foglalkozó bizottságokban. E bizottságok két külön ülést tartottak az értesítések felülvizsgálata céljából, ideértve az EU 2013. évi új, teljes körű támogatási értesítését is.

    10.Következtetések

    A 2014-es évet az induló új vizsgálatok számának növekedése és a hatályvesztési felülvizsgálatok számának csökkenése jellemezte. A korábbi évekhez hasonlóan ez tükrözi a benyújtott és meggyőző bizonyítékkal alátámasztott panaszok jellegét. A korábbi évek trendjét folytatva az Unió nem hozott védintézkedést.

    Folytatódott a piacvédelmi eszközök korszerűsítésére vonatkozó javaslattal kapcsolatos munka, 2014 áprilisában a Parlament megszavazott egy jogalkotási állásfoglalást és lezárta első olvasatát, továbbá megbeszélések folytak a Tanáccsal.

    A Bizottság piacvédelmi eszközökkel foglalkozó szolgálatai is folytatták a harmadik országok tisztviselői, valamint az uniós iparágak és importőrök felvilágosítását szolgáló tájékoztató tevékenységeiket.

    Top