Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(14)

Jelentés az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Központ válaszaival együtt

HL C 442., 2014.12.10, p. 123–131 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.12.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 442/123


JELENTÉS

az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Központ válaszaival együtt

(2014/C 442/14)

BEVEZETÉS

1.

A stockholmi székhelyű Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központot (a továbbiakban: a Központ, más néven ECDC) a 851/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) hozta létre. A Központ fő feladata, hogy összegyűjtse és terjessze az emberi betegségek megelőzésével és az ellenük való védekezéssel kapcsolatos információkat, illetve hogy e témákban tudományos szakvéleményeket bocsásson ki. Feladata továbbá az ezen a területen tevékenykedő szervezetek európai hálózatának összehangolása is (2).

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint a Központ felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez adott esetben kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

a)

a Központ éves beszámolója, amely a 2013. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll, és

b)

a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

A vezetés felelőssége

4.

A vezetés felelőssége a Központ éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5)

a)

A Központ éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá a Központ éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad a Központ pénzügyi helyzetéről.

b)

A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézmények (INTOSAI) nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Központ éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

6.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

7.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

8.

A Számvevőszék véleménye szerint a Központ éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2013. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

9.

A Számvevőszék véleménye szerint a 2013. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

10.

A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

MEGJEGYZÉSEK A TRANZAKCIÓK JOGSZERŰSÉGÉRŐL ÉS SZABÁLYSZERŰSÉGÉRŐL

11.

A Központ ugyan javított a közbeszerzési eljárásainak irányításán, ám egy 2013-ban indított eljárás kapcsán egymásnak ellentmondó információkat tartalmazott a szerződési hirdetmény és a pályázati dokumentáció, ez pedig befolyásolhatta a verseny folyamatát és az eljárás kimenetelét. A keretszerződés, valamint a két érintett egyedi szerződés kapcsán 2013-ban történt kifizetések összege 1 08  000 EUR-t tett ki. A számvevőszéki ellenőrzés nyomán a Központ azonnal helyesbítő intézkedést hozott, és felmondta a keretszerződést.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

12.

Összességében a költségvetés felhasználási aránya viszonylag kicsi volt (92 %). A 2013-as előirányzatok közül minden költségvetési címnél volt olyan, amelyet töröltek.

13.

Az átvitt kötelezettségvállalási előirányzatok összege viszonylag nagy volt: 1 7 14  484 EUR (26 %) a II. címben (Igazgatási kiadások), illetve 7 9 07  139 millió EUR (44 %) a III. címben (Operatív kiadások).

14.

A II. cím esetében ez főként hardver és szoftver beszerzéséhez kapcsolódott (1 0 86  203 EUR), valamint a Központ folyamatban lévő külső értékeléséhez (2 10  000 EUR).

15.

A III. cím esetében az átvitt kötelezettségvállalási előirányzatok főként többéves projektekhez (4 6 20  605 EUR) és az operatív tevékenységeket támogató informatikához (1 9 62  443 EUR) kapcsolódtak; ezeknél az előirányzatoknál a tevékenységekre és a kifizetésekre az operatív szükségletek függvényében került sor. Hiányosságok voltak azonban tapasztalhatóak a költségvetés-tervezésben és végrehajtásban az operatív megbeszélések kapcsán, főként azért, mert a Központ túlbecsülte a részvételi arányt, illetve a szállás- és a repülési költségeket. Az érintett költségvetési sorban a 2013-as előirányzatok 29 %-át (6 55  142 EUR) és a 2012-es áthozatalok 59 %-át (4 55  820 EUR) törölték. Ezen kívül az operatív megbeszélésekkel kapcsolatos 2013-as kötelezettségvállalási előirányzatok 38 %-át (5 94  758 EUR) átvittek 2014-re.

AZ ELŐZŐ ÉVI MEGJEGYZÉSEK HASZNOSULÁSA

16.

Az I. melléklet áttekintést ad a korábbi évek számvevőszéki megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

A jelentést 2014. szeptember 16-i luxembourgi ülésén fogadta el a Pietro RUSSO számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 142., 2004.4.30., 1. o.

(2)  A Központ hatáskörét és tevékenységeit a II. melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

(3)  Ezek a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

(5)  Az 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (HL L 328., 2013.12.7., 42. o.) 39. és 50. cikke.

(6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

(7)  Az 1271/2013/EU rendelet 107. cikke.


I. MELLÉKLET

A korábbi évek megjegyzéseinek hasznosulása

Év

A Számvevőszék megjegyzése

A helyesbítő intézkedés állapota

(Végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

2012

A Központ tranzakcióinak jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló véleményünket 2011-ben korlátozó záradékkal láttuk el, mert a Központ nem tartott be egy 2009-es keretszerződésben szereplő összeghatárt. A keretszerződés alapján a Központ a kiválasztott beszállítókkal maximum 9 millió EUR értékben köthetett egyedi szerződéséket. 2011 végéig azonban 12,2 millió EUR értékben teljesítettek kifizetéseket.

Ahhoz, hogy a vonatkozó projekt folytatásához alapvető szolgáltatásokat vásároljon, a Központ 2012-ben további egyedi szerződéseket kötött 2,5 millió EUR értékben. A 2011-ben már aláírt szerződések kapcsán 2012-ben kifizetett 2,7 millió EUR-val együtt a 2012 végéig teljesített kifizetések összesen 17,4 millió EUR-t tettek ki. Mivel a keretszerződésben megadott 9 millió EUR-s összeghatár fölötti kifizetések szabálytalanok, a Központ 2012-ben helyesbítő intézkedést hozott és 2012 júniusában egy másik, a korábbit felváltó keretszerződést írt alá (a régi keretszerződés hatálya alatt már nem teljesítenek több kifizetést), továbbá javította a keretszerződések felhasználásának általános figyelemmel kísérését.

n.a.

 

2012-ben 5,2 millió EUR-nyi kifizetés olyan esetekből származott, amikor a korábbi években nem tartották be a keretszerződésben szereplő összeghatárt. Ezek korábbi évekből származó szerződéses kötelezettségekhez kapcsolódnak (2,7 millió EUR) vagy 2012-ben üzletmenet-folytonossági okokból merültek fel (2,5 millió EUR) az új keretszerződéshez kapcsolódó közbeszerezési eljárás lezárulása előtt. A Központ által 2012-ben meghozott helyesbítő intézkedések eredményeként a Számvevőszék ebben az évben nem látja el korlátozó megjegyzéssel a tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló véleményt.

 

2012

2012-ben a Központ kutatóintézetek és magánszemélyek számára nyújtott támogatást. A támogatásokra fordított kiadások 7 52  000 EUR-t tettek ki, ami a 2012. évi operatív kiadások 1,4 %-a volt. A Központ által végzett, a kedvezményezettek által igényelt költségtérítés folyósítása előtt végzett előzetes ellenőrzések a költségtérítési igények és részben a kedvezményezettek által szerződtetett független könyvvizsgáló cégek által kiállított ellenőrzési igazolások adminisztratív elemzéséből áll. A Központ általában nem kér be a kedvezményezettektől a költségtérítési igények támogathatóságát és pontosságát alátámasztó dokumentumokat. A kontrollok javítása érdekében a Központ utólagos ellenőrzési stratégiát fogadott el és annak 2012-ben történő bevezetését tervezte. Az intézményközi ellenőrzési szerződés aláírása azonban 10 hónapot késett és az ellenőrzés időpontjában egyelőre még nem történt meg a 2012-es támogatások utólagos ellenőrzése. A Számvevőszék által ellenőrzött tranzakciók esetében a Központ a Számvevőszék nevében bekérte az alátámasztó dokumentációt, amely ésszerű bizonyosságot nyújtott azok jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

Folyamatban

2012

A költségvetés felhasználási aránya kielégítő volt az I. cím (Személyzeti kiadások) és a II. cím (Igazgatási kiadások) esetében: a lekötött előirányzatok 97 %-át, illetve 80 %-át tette ki. Az, hogy a költségvetés III. címéhez kapcsolódó átvitelek mértéke nagy volt, 8,3 millió EUR (a lekötött előirányzatok 41 %-a), nem annak tudható be, hogy a Központ elmaradt volna az éves munkaprogramjának végrehajtásával, hanem a tevékenységek többéves jellegére utal. A Központ az éves munkaprogramjához közvetlenül kapcsolódó költségvetés-tervezési modult vezetett be, és a kifizetéseket az operatív szükségletek függvényében tervezték meg és hajtották végre.

n.a.


II. MELLÉKLET

Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (Stockholm)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 168. cikke)

„Valamennyi uniós szakpolitika és tevékenység meghatározása és végrehajtása során biztosítani kell az emberi egészségvédelem magas szintjét.

Az Unió fellépése, amely kiegészíti a nemzeti politikákat, a népegészségügyi helyzet javítására, az emberi megbetegedések és betegségek, valamint az emberek egészségét fenyegető veszélyek okainak megelőzésére irányul. Az ilyen fellépés magában foglalja a széles körben terjedő súlyos betegségek elleni küzdelmet az azok okaira, terjedésére és megelőzésére vonatkozó kutatások, valamint az egészségügyi tájékoztatás és oktatás által, illetve a határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyek figyelemmel kísérését, az ilyen veszélyek korai előrejelzését és az ezek elleni küzdelmet.”

A Központ hatásköre

(az Európai Parlament és a Tanács 851/2004/EK rendelete)

Célok

A fertőző betegségek elleni európai védekezés erősítése, különösen a fertőző betegségek által az emberi egészséget fenyegető, fennálló és újonnan megjelenő veszélyek megállapítása, értékelése és az ezekről való tájékoztatás révén.

E célból a Központ felügyeleti szakhálózatokat működtet, tudományos szakvéleményeket nyújt, korai figyelmeztető és gyorsreagáló rendszert (EWRS) tart fenn, valamint gondoskodik a tudományos és technikai segítségnyújtásról és képzésről.

Feladatok

Egyes betegségekre szakosodott felügyeleti hálózatok működtetése és a hálózati tevékenységek ösztönzése. A Központ külön szerepet játszik az adatok gyűjtésében, ellenőrzésében, elemzésében és terjesztésében.

Hiteles szaktanácsadás, valamint tudományos szakvélemények és tanulmányok készítése a fertőző betegségekről.

A korai figyelmeztető és gyorsreagáló rendszer működtetése. Eljárások kidolgozása az újonnan megjelenő egészségügyi veszélyek azonosítása céljából.

A tagállamok készenléti tervezési és képzési kapacitásának erősítése.

A nyilvánosság és az érdekelt felek tájékoztatása a Központ munkájáról.

Irányítás

Igazgatóság

Összetétel

A tagállamok egy-egy képviselője, az Európai Parlament által kijelölt két képviselő, illetve a Bizottság három képviselője.

Feladatok

A Központ éves munkatervének és költségvetésének elfogadása, illetve ezek végrehajtásának figyelemmel kísérése.

Igazgató

Az igazgatóság nevezi ki a Bizottság által készített jelöltlista alapján.

Tanácsadó fórum

Összetétel

Valamennyi tagállam egy-egy képviselője, valamint a Bizottság három, szavazati joggal nem rendelkező képviselője.

Feladatok

Feladata, hogy szavatolja a szakmai kiválóságot, illetve a Központ tevékenységeinek és véleményeinek a függetlenségét.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

Belső ellenőrzés

A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

Az Európai Parlament, a Tanács ajánlása alapján.

A Központ rendelkezésére bocsátott erőforrások 2013-ban (2012)

Végleges költségvetés

58,3 (58,2) millió EUR

Létszám 2013. december 31-én

A létszámtervben szereplő álláshelyek száma: 198 (200)

Betöltött álláshelyek: 190 (187)

Egyéb álláshelyek: 95 (91)

Összesen: 285 (278), feladatok szerinti bontásban:

operatív feladatok: 186 (183)

adminisztratív és támogató feladatok: 99 (95)

Termékek és szolgáltatások 2013-ban (2012)

42 (69) járványügyi veszély azonosítása, illetve figyelése a Veszélykövető Eszköz (Threat Tracking Tool, TTT) segítségével.

52 (52) heti jelentés a fertőző betegségekkel kapcsolatban fennálló veszélyekről és ezek kiküldése 400 (334) címzettnek. Ezenkívül 2012 óta a jelentések hetente megjelennek az ECDC weboldalán is, és ez lett a honlap egyik leglátogatottabb oldala (8  000 látogató 2013-ban).

Hozzájárulás a járványokkal kapcsolatos adatgyűjtéshez 2 (3), nagy tömegeket vonzó rendezvénynél.

Ezenkívül 4 (3) kivételes jelentőségű/közérdekű esemény nyomon követése.

3 (6) kockázatértékelés és 12 (16) új gyors kockázatértékelés elkészítése, továbbá 9 (16) gyors kockázatértékelés aktualizálása;

1 (1) műhelytalálkozó keretében szimulációs gyakorlatokkal tesztelték és javították a fertőző betegségekkel kapcsolatos felkészültséget és az arra való reagálást;

117 (104) szakember továbbképzése az Európai Intervenciós Epidemiológiai Képzési Program (EPIET) és az Európai Közegészségügyi Mikrobiológiai Képzési Program (EUPHEM) keretében.

Az Unió és az EGT 30 országából 112 (114) közegészségügyi szakértő fogadása a Központ gyorsképző tanfolyamain.

9 45  000(7 80  000) látogató a Központ weboldalán.

216 (204) tudományos dokumentum közzététele. Hányszor idézték az ez évi Journal Citation Reports-ban az utóbbi öt évben megjelent, a Központhoz köthető szakcikkeket: 5,6(4,55)

A Hatodik Európai Antibiotikum Nap (European Antibiotic Awareness Day) megrendezése több mint 40 (43) ország részvételével. November 18-át egyre szélesebb körben ismerik és elismerik mint az antibiotikumok körültekintő alkalmazásának ismeretterjesztő napját nemcsak Európában, hanem az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és másutt is.

16,3(12,9) millió egyedi tétel a TESSy adatbázisokban; 1  492(1  324) aktív felhasználó 57 (56) országból.

A felügyelet megerősítése; 2013 végén a 17 felügyeleti szakhálózatból 15-öt (15) integráltak a Központba (egy befejezte a működését, egyet pedig kiszerveztek).

Éves epidemiológiai jelentés közzététele.

18 jelügyeleti jelentés közzététele a TBC, a HIV/AIDS és az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozókról szóló éves jelentések témakörében.

41 (40) heti influenzatájékoztató/heti influenzafelügyeleti áttekintés 2013-ban.

89 (34) tudományos szakvélemény elkészítése az érintett felek felkérései alapján; a tudományos tanácskérések több mint 80 %-ára a Központ időben válaszolt.

A fertőző betegségek alkalmazott epidemiológiájáról szóló hetedik európai tudományos konferencia (ESCAIDE) megszervezése 2013. november 5—7-én, Stockholmban, 550 (511) résztvevővel.

Az Eurosurveillance tudományos folyóirat közzététele hetente, 11  600(14  000) online előfizető részére.

2013-ban második alkalommal számították ki az Eurosurveillance számára a szakfolyóirati idézettséget jelző mutatót, amely a 2012-esnél (6,15) egy kicsit alacsonyabb volt (5,49). Ez azt jelenti, hogy a fertőző betegségek témakörében a világon megjelenő 70 szaklap közül az Eurosurveillance idézettsége a 6. helyen áll.

Forrás: a Központtól származó melléklet.


A KÖZPONT VÁLASZAI

11.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) azonnali korrekciós intézkedést hozott, hogy tájékoztassa a helyzetről a vállalkozókat és megszüntesse a szerződést. A Központ beszerzési egysége 2014 márciusában átszervezésre került. Az átszervezés, valamint az átalakított belső folyamatok egyértelművé teszik az összes résztvevő és érintett számára a feladatokat, szerepeket és felelősségi köröket. Az ECDC alkalmazottai intenzív képzésben részesültek, amelyre az erre a célra szervezett tréningek formájában 2014 márciusában és áprilisában került sor.

12., 13., 14., 15.

A Központ a 2013-as költségvetésből elkülönített pénzeszközöket a 2011., 2012. és 2013. évekre vonatkozóan az alkalmazottai felé esedékes bérkiigazítás céljára. Az így elkülönített összeg 3,3 millió EUR. Az Európai Unió Bíróságának az év utolsó negyedévében meghozott döntésével összhangban a Központ más célokra nem fordíthatta az így elkülönített pénzösszeget.

Mivel ez a pénzösszeg valamennyi költségvetési címtől származott, ezért ennek törlése valamennyi költségvetési címet érintette. Ha a döntés 2013-ban megszületett volna, a költségvetés végrehajtásának mértéke 97,8 % lett volna.

A rendszeres, operatív találkozókkal kapcsolatos kiadásokat illetően, a 6 55  142 EUR-ból 4 00  000 az említett fizetésre és a bérsúlyozási együtthatóhoz köthető kiigazításokra vonatkozik. Az ebből adódó törlés mértéke 11 %.

A 2014-re átvitt 5 94  758 EUR-ból 3 84  938 EUR átvitel a 2014-ben megszervezésre kerülő találkozókkal kapcsolatos kötelezettségvállalásokra vonatkozik, amelyekre a meghívók már 2013-ben ki lettek küldve. 2 09  820 EUR átvitel pedig a 2013-ban megtartott találkozókkal kapcsolatos fennálló fizetési kötelezettségekre vonatkozik.

A Központ fokozott figyelemmel fogja kísérni a rendszeres, operatív találkozókra vonatkozó kiadások alakulását annak érdekében, hogy elkerülje a szükségtelen átviteleket és törléseket.


Top