Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0495

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti tudományos és technológiai együttműködésről és a Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz (2014–2020) való társulásáról szóló megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

    /* COM/2014/0495 final - 2014/0227 (NLE) */

    Brüsszel, 2014.7.29.

    COM(2014) 495 final

    2014/0227(NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti tudományos és technológiai együttműködésről és a Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz (2014–2020) való társulásáról szóló megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    2014. március 18-án a Tanács felhatalmazta az Európai Bizottságot, hogy az Európai Unió nevében tárgyalásokat kezdjen a Feröer szigetekkel a Feröer-szigeteknek a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz (2014–2020) való társulásáról szóló, az Európai Unió és a Feröer szigetek között megkötendő megállapodásról.

    A két Fél tárgyalásai lezárultak, és megszületett a csatolt megállapodástervezet, amely összhangban van a Tanács által kibocsátott tárgyalási irányelvekkel.

    A Bizottság azt javasolja, hogy a Tanács:

    hozzon határozatot a megállapodás Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról.

    2.A JAVASLAT JOGI ELEMEI

    A tanácsi határozatra irányuló javaslat jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 186. cikke, 218. cikkének (5) bekezdése és 218. cikkének (8) bekezdése.

    2014/0227 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti tudományos és technológiai együttműködésről és a Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz (2014–2020) való társulásáról szóló megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 186. cikkére, összefüggésben 218. cikke (5) bekezdésével és 218. cikke (8) bekezdésének első albekezdésével,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)Az 1291/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 1 létrehozta a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramot (2014–2020) (a továbbiakban: „Horizont 2020” keretprogram).

    (2)2014. március 18-án a Tanács felhatalmazta a Bizottságot, hogy az Európai Unió nevében tárgyalásokat kezdjen a Feröer szigetekkel az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti tudományos és technológiai együttműködésről és a Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” keretprogramhoz való társulásáról szóló megállapodás megkötése céljából.

    (3)A tárgyalások sikeresen lezárultak, és a megállapodást, feltételezve annak későbbi időpontban történő megkötését, alá kell írni az Európai Unió részéről,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. cikk

    Az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti tudományos és technológiai együttműködésről és a Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz való társulásáról szóló megállapodás aláírását, feltételezve a megállapodás megkötését, az Unió nevében a Tanács jóváhagyja.

    Az aláírandó megállapodás szövege e határozat mellékletében található.



    2. cikk

    A Tanács Főtitkársága kibocsátja a megállapodás aláírására vonatkozó, a megállapodás megkötésének feltételéhez kötött, teljes körű meghatalmazást a megállapodás főtárgyalója által kijelölt személy(ek) részére.

    3. cikk

    Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök


    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

    Az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti tudományos és technológiai együttműködésről és a Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz (2014–2020) való társulásáról szóló megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról szóló tanácsi határozatra irányuló javaslat.

    1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) 2  

    Politikai stratégia és koordináció az RTD, a JRC, az AGRI, az EAC, a CNECT, az ENER, az ENTR és a MOVE főigazgatóságok részvételével.

    1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

     A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul 

     A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet / előkészítő intézkedést követő új intézkedésre 3 irányul

     A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul

     A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

    1.4.Célkitűzés(ek)

    1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek) 

    A Feröer szigetek társulása a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz (2014–2020). A Feröer szigetek „Horizont 2020” keretprogramban társult országként való részvétele az ország hetedik keretprogramban való részvétele folytatásának tekinthető.

    1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

    Konkrét célkitűzés

    A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

    Az EU ipari vezető szerepének megszilárdítása és versenyképességének erősítése a globális színtéren, valamint az Unióban folyó kutatási tevékenység kiválóságának megerősítése.

    1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

    Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

    A megállapodásnak köszönhetően a Feröer szigetek és az Unió egyaránt előnyét fogja látni a „Horizont 2020” új uniós kutatási és innovációs keretprogramban (2014–2020) való részvételnek, és a Felek továbbfejleszthetik és fokozhatják együttműködésüket a tudomány és a technológia terén kölcsönös érdeklődésre számot tartó területeken.

    1.4.4.    Mutatók, eredmény és hatás

    Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

    – A Feröer szigetek által benyújtott pályázatok száma a „Horizont 2020” keretprogram keretében finanszírozásra kiválasztott összes pályázat, illetve a keretprogram egyes pillérjein belül kiválasztott pályázatok számához képest,

    – a Feröer szigeteki pályázók száma a benyújtott és finanszírozásra kiválasztott pályázatok között,

    – a finanszírozásban részesülő Feröer szigeteki jogalanyok száma, valamint a „Horizont 2020” egyedi program keretében elnyert finanszírozás aránya a Feröer szigetek adott programban való relatív részvételéhez viszonyítva,

    – az aláírt Feröer szigeteki támogatási megállapodások száma.

    1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

    1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

    E határozat révén a Feröer szigetek társult országként részt vehet a „Horizont 2020” keretprogram keretében kiírt legtöbb pályázaton, és a kutatással foglalkozó Feröer szigeteki jogalanyok sikeres pályázatai finanszírozásban részesülhetnek. A Feröer szigeteknek pénzügyi hozzájárulást kell fizetnie a társult státusz megőrzése érdekében.

    1.5.2.Az uniós részvételből adódó többletérték

    A Feröer szigetek éves pénzügyi hozzájárulást fizet a társult országként való részvétel fejében, melynek összege az EU költségvetését gyarapítja.

    Az együttműködés hozzájárul az Unió tudományos kiválóságához és versenyképességéhez, tekintettel arra, hogy a Feröer szigetek közeli észak-európai szomszédja az EU-nak.

    1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

    A Feröer szigetek 2010 óta társult tagként részt vett az EU hetedik kutatási keretprogramjában, így az ország számára nem újdonság az EU-val folytatott kutatási és innovációs együttműködés, és támaszkodhat a hetedik kutatási keretprogram útján támogatott sikeres projektekre és cselekvésekre.

    1.5.4.Egyéb pénzügyi eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

    A „Horizont 2020” keretprogram összeegyeztethető más uniós finanszírozási eszközökkel.

    1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

     A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik 

       A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2014. január 1-jétől 2020. december 31-ig

       Pénzügyi hatás: 2014. január 1-jétől 2023. december 31-ig

     A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

    Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

    azt követően: rendes ütem.

    1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 4  

    A 2014. évi költségvetéstől kezdve:

     Bizottság általi közvetlen irányítás

    ☑ a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

       végrehajtó ügynökségen keresztül

     Megosztott irányítás a tagállamokkal

    Közvetett irányítás, a végrehajtási feladatokat az alábbiaknak delegálva:

    ◻ harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

    ◻ nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

    ☑ az EBB és az Európai Beruházási Alap

    ◻ a költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervek

    ◻ közjogi szervek

    ◻ magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, olyan mértékben, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

    ◻ a valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

    ◻ az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

    Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

    2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    Gyakoriság és feltételek 

    A Bizottság rendszeresen értékelni fogja a megállapodás alapján végzett cselekvéseket, melyeket a megállapodás végrehajtására vonatkozó rendszeres nyomon követés keretében az e megállapodás 4. cikkével létrehozott EU–Feröer Szigetek Kutatási és Innovációs Bizottság is ellenőriz. Az említett bizottsági értékelés a következőkre terjed ki:

    a) a „Horizont 2020” egyedi programhoz kapcsolódó teljesítménymutatók:

    – a Feröer szigetek által benyújtott pályázatok száma a „Horizont 2020” keretprogram keretében finanszírozásra kiválasztott összes pályázat, illetve a keretprogram egyes pillérjein belül kiválasztott pályázatok számához képest,

    – a Feröer szigeteki pályázók száma a benyújtott és finanszírozásra kiválasztott pályázatok között,

    – a finanszírozásban részesülő Feröer szigeteki jogalanyok száma, valamint a „Horizont 2020” egyedi program keretében kapott finanszírozás aránya a Feröer szigetek adott programban való relatív részvételéhez viszonyítva,

    – a Feröer szigeteki jogalanyokkal aláírt támogatási megállapodások száma;

    b) információgyűjtés:

    a „Horizont 2020” keretprogramból származó adatok alapján, kérésre, valamint az EU és a Feröer szigetek által létrehozott bizottság keretében megosztott információk alapján;

    c) általános értékelés:

    a Bizottság a Feröer szigetek „Horizont 2020” keretprogramban való általános részvételét az ország társult státuszának időtartama alapján fogja értékelni.

    2.2.Irányítási és kontrollrendszer

    2.2.1.Felismert kockázat(ok)

    Nem tártak fel kockázatot.

    2.2.2.A működő belső kontrollrendszerrel kapcsolatos információk

    A megállapodás III. melléklete határozza meg a Feröer szigetek „Horizont 2020” keretprogramhoz nyújtott pénzügyi hozzájárulására irányadó szabályokat.

    A megállapodás rendelkezik a Feröer szigetek keretprogramhoz nyújtott pénzügyi hozzájárulására vonatkozó arányossági tényező felülvizsgálatáról (a Feröer szigeteki jogalanyoknak a „Horizont 2020” keretprogram keretében 2014–2016 között megvalósított közvetlen és közvetett cselekvésekben való részvételére vonatkozó adatok alapján). Erre a felülvizsgálatra a megállapodás alkalmazásának negyedik évében kerül sor.

    2.2.3.Az ellenőrzések költsége és haszna, a várt hibaarány értékelése

    N/A

    2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

    Az ilyen intézkedéseket a megállapodás hatálya alá tartozó programok Feröer szigeteki résztvevőinek pénzügyi ellenőrzéséről szóló IV. melléklet határozza meg.

    Ha a keretprogram végrehajtása külső alvállalkozó igénybevételét vagy pénzügyi hozzájárulás harmadik feleknek való kifizetését igényli, a Bizottság a szükségesnek mutatkozó körben pénzügyi ellenőrzést fog végezni, különösen akkor, ha alapos oka van kétségbe vonni az elvégzett vagy a jelentésben leírt munka valószerűségét.

    Az Unió által kezdeményezett pénzügyi ellenőrzéseket vagy saját munkatársai, vagy az ellenőrzött fél jogszabályai szerint elismert számviteli szakértők végzik. Az Unió ez utóbbiakat szabadon, az ellenőrzött fél által esetleg jelzett mindennemű összeférhetetlenségi kockázat kizárásával fogja kiválasztani. A kutatási tevékenység végzése során a Bizottság gondoskodni fog arról, hogy az Európai Unió pénzügyi érdekeit kellően hatékony ellenőrzés, illetőleg ha szabálytalanságra derül fény, akkor kellő visszatartó erejű és arányos intézkedések és szankciók óvják.

    Ebből a megfontolásból a keretprogram végrehajtása érdekében kötött szerződésekben – a 2988/95/EK, Euratom, a 2185/96/Euratom, EK és az 883/2013/EK rendeletből kiindulva – rendelkezni kell az ellenőrzésre, az intézkedésekre és a szankciókra vonatkozó szabályokról.

    A szerződésekben különösen az alábbiakról kell rendelkezni:

    – a szerződésnek olyan szerződéses kikötéseket kell tartalmaznia, amelyek az EU pénzügyi érdekeinek védelmében ellenőrzéseket írnak elő az elvégzett munkára vonatkozóan,

    – a csalás elleni intézkedések körében a 2185/96/Euratom, EK és a 883/2013/EU, Euratom rendeletnek megfelelően adminisztratív ellenőrzéseket kell végrehajtani,

    – a szerződések teljesítésével összefüggő, szándékos vagy gondatlan magatartás következtében előálló mindennemű szabálytalanság esetén a 2988/95/EK, Euratom keretrendeletnek megfelelően közigazgatási szankciókat kell alkalmazni, ideértve a feketelisták felállítását is,

    – az EUMSZ 299. cikkének alkalmazása alapján meghozott, a Feröer szigeteki kedvezményezettek által a „Horizont 2020” keretprogramban való részvételük nyomán visszafizetendő összegek visszafizettetésének végrehajtásáról szóló bizottsági határozatok végrehajthatók a Feröer szigeteken,

    – ezen túlmenően – rutinjellegű intézkedésként – a Kutatási és Innovációs Főigazgatóság felelős munkatársai olyan kontrollprogramot fognak követni, amely kiterjed mind a tudományos, mind a költségvetési vonatkozásokra; a Kutatási és Innovációs Főigazgatóság belső ellenőrzésért felelős csoportja belső ellenőrzést fog végezni; az Európai Számvevőszék pedig helyszíni ellenőrzéseket fog tartani.

    3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások? 

    Jelenlegi költségvetési tételek

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési tétel

    Kiadás
    típusa

    Hozzájárulás

    Szám
    Megnevezés

    diff./nem diff.
    ( 5 )

    EFTA-országoktól 6

    tagjelölt országoktól 7

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    1a

    08.01.05

    08.01.05.01

    08.01.05.03

    nem diff.

    IGEN

    IGEN

    IGEN

    IGEN

    Létrehozandó új költségvetési tételek

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési tétel

    Kiadás
    típusa

    Hozzájárulás

    Szám
    […][Megnevezés………………………………………...……….]

    diff./nem diff.

    EFTA-országoktól

    tagjelölt országoktól

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    […][XX.YY.YY.YY]

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése 

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    A többéves pénzügyi keret
    fejezete

    1a

    Versenyképesség a növekedésért és foglalkoztatásért

    FŐIGAZGATÓSÁG: <…….>

    2014

    2015

    2016

    2017

    2018

    2019

    2020

    ÖSSZESEN

    • Operatív előirányzatok

    Költségvetési tétel száma

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (1)

    Kifizetési előirányzatok

    (2)

    Költségvetési tétel száma

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (1a)

    Kifizetési előirányzatok

    (2a)

    Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok 8  

    Költségvetési tétel száma: 08 01.05

    (3)

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,609

    Költségvetési tétel száma: 08.01.05.01

    (4)

    0,082

    0,082

    0,082

    0,082

    0,082

    0,082

    0,082

    0,574

    Költségvetési tétel száma: 08.01.05.03

    (5)

    0,005

    0,005

    0,005

    0,005

    0,005

    0,005

    0,005

    0,035



    Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (6)

    Kifizetési előirányzatok

    (7)

    • Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN

    (8)

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,609

    A többéves pénzügyi keret 
    1a FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok

    ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =6+ 8

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,609

    Kifizetési előirányzatok

    =7+8

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,609



    A többéves pénzügyi keret
    fejezete

    5

    „Igazgatási kiadások”

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    Tárgyév
    N

    Tárgyév
    N+1

    Tárgyév
    N+2

    Tárgyév
    N+3

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    ÖSSZESEN

    FŐIGAZGATÓSÁG: <…….>

    • Humánerőforrás

    • Egyéb igazgatási kiadások

    <...> Főigazgatóság ÖSSZESEN

    Előirányzatok

    A többéves pénzügyi keret
    5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok

    ÖSSZESEN

    (Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,084

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    2014

    2015

    2016

    2017

    2018

    2019

    2020

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret 
    1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok

    ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,693

    Kifizetési előirányzatok

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,693

    3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

       A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket

    Tárgyév
    N

    Tárgyév
    N+1

    Tárgyév
    N+2

    Tárgyév
    N+3

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    ÖSSZESEN

    TELJESÍTÉSEK

    Típus 9

    Átlagos költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Összesített szám

    Összköltség

    1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS 10 ...

    - Teljesítés

    - Teljesítés

    - Teljesítés

    1. konkrét célkitűzés részösszege

    2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS ...

    - Teljesítés

    2. konkrét célkitűzés részösszege

    ÖSSZKÖLTSÉG

    3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.3.1.Összegzés 

       A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    2014

    2015

    2016

    2017

    2018

    2019

    2020

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret
    5. FEJEZETE

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,084

    Humánerőforrás

    Egyéb igazgatási kiadások

    A többéves pénzügyi keret
    5. FEJEZETÉNEK részösszege

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,084

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE 11 bele nem tartozó előirányzatok

    2014

    2015

    2016

    2017

    2018

    2019

    2020

    Humánerőforrás

    0,082

    0,082

    0,082

    0,082

    0,082

    0,082

    0,082

    0,574

    Egyéb
    igazgatási kiadások

    0,005

    0,005

    0,005

    0,005

    0,005

    0,005

    0,005

    0,035

    A többéves pénzügyi keret
    5
    , FEJEZETÉBE bele nem tartozó
    előirányzatok részösszege

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,087

    0,609

    ÖSSZESEN

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,099

    0,693

    A humánerőforrással kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

    3.2.3.2. Becsült humánerőforrás-szükségletek

       A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

    A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

    2014

    2015

    2016

    2017

    2018

    2019

    2020

    • A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

    XX 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

    XX 01 01 02 (a küldöttségeknél)

    08 01 05 01 (közvetett kutatás)

    0,75

    0,75

    0,75

    0,75

    0,75

    0,75

    0,75

    10 01 05 01 (közvetlen kutatás)

    Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 12

    XX 01 02 01 (CA, SNE, INT a teljes keretből)

    XX 01 02 02 (CA, LA, SNE, INT és JED a küldöttségeknél)

    XX 01 04 yy 13

    - a központban

    - a küldöttségeknél

    XX 01 05 02 (CA, SNE, INT közvetett kutatásban)

    10 01 05 02 (CA, INT, SNE közvetlen kutatásban)

    Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

    ÖSSZESEN

    XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

    A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

    Az elvégzendő feladatok leírása:

    Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

    A megállapodás 4. cikke szerinti vegyes bizottság üléseinek előkészítése; kiküldetések a megállapodás érvényesülésének és helyes végrehajtásának, valamint rendszeres felülvizsgálatának és nyomon követésének biztosítása érdekében.

    Külső munkatársak

    3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

       A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

       A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

       A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára 14 .

    3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

       A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

    A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

    Előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    Tárgyév
    N

    Tárgyév
    N+1

    Tárgyév
    N+2

    Tárgyév
    N+3

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    Összesen

    Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

    Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN



    3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

       A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

       A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

       a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

       a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    Bevételi költségvetési tétel:

    Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

    A javaslat/kezdeményezés hatása 15

    Tárgyév
    N

    2014

    Tárgyév
    N+1

    2015

    Tárgyév
    N+2

    2016

    Tárgyév
    N+3

    2017

    2018

    2019

    2020

    6013. jogcímcsoport

    pm

    1,262

    1,335

    1,427

    1,521

    1,610

    1,719

    1,879

    *A 2014–2020. évi összegek millió euróban vannak feltüntetve, és indikatív értékeknek tekintendők. A ténylegesen igényelt hozzájárulás összegének meghatározása során az előző évi korrekciókat is figyelembe kell venni.

    Az egyéb címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési tétel(eke)t.

    Ismertesse a bevételre gyakorolt hatás számításának módszerét.

    Költségvetési tétel: 02.045001, 05.095001, 06.035001, 08.025001, 09.045001, 10.025001, 15.035001, 32.045001 és a harmadik országok (azaz az Európai Gazdasági Térségen kívüli országok) „Horizont 2020” keretprogramhoz nyújtott pénzügyi hozzájárulásaiból származó előirányzatok.

    A Feröer szigetek „Horizont 2020” keretprogramhoz nyújtott hozzájárulása arányos lesz az országnak az EU-28 GDP-jéhez viszonyított GDP-jével. Ezt az arányt az Eurostattól származó, az Európai Unió adott évi költségvetés-tervezete közzétételének időpontjában rendelkezésre álló legfrissebb statisztikai adatok alapján kell kiszámítani.

    A 2014-re vonatkozó arányossági tényező 0,014%.

    2014-ben a „Horizont 2020” keretprogramhoz nyújtandó becsült hozzájárulás a 2012. évi GDP (forrás: Eurostat) alapján, piaci árakon 1,263 millió EUR.

    GDP, EU-28

    12 967 102,60

    GDP, Feröer szigetek

    1 810,30

    Arány

    0,014 %

    Becsült hozzájárulás (millió EUR)

    Tárgyév

    Költségvetés

    Teljes becsült hozzájárulás

    2014

    9,043.6

    1.263

    2015

    9,560.0

    1.335

    2016

    10,223.7

    1.427

    2017

    10,893.8

    1.521

    2018

    11,532.0

    1.610

    2019

    12,317.5

    1.719

    2020

    13,462.6

    1.879

    Összesen

    77,033.2

    10.754

    (1) HL L 347., 2013.12.20., 104. o.
    (2) ABM: tevékenységalapú irányítás – ABB: tevékenységalapú költségvetés-tervezés.
    (3) A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
    (4) Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html
    (5) Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
    (6) EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
    (7) Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelölt országok.
    (8) Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (9) A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (pl. finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
    (10) Az 1.4.2. szakaszban („Konkrét célkitűzések...”) feltüntetett célkitűzés.
    (11) Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (12) CA=szerződéses alkalmazott; LA=helyi alkalmazott; SNE=kirendelt nemzeti szakértő; INT=kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldöttségi pályakezdő szakértő.
    (13) Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
    (14) Lásd az intézményközi megállapodás 19. és 24. pontját (a 2007 és 2013 közötti időszakra vonatkozóan).
    (15) A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összegeket, vagyis a 25 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegeket kell megadni.
    Top

    Brüsszel, 2014.7.29.

    COM(2014) 495 final

    MELLÉKLETEK

    a következőhöz

    Javaslat: a Tanács határozata

    az Európai Unió és a Feröer szigetek közötti tudományos és technológiai együttműködésről és a Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogramhoz (2014–2020) való társulásáról szóló megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról


    MELLÉKLET

    MEGÁLLAPODÁS AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS A FERÖER SZIGETEK
    KÖZÖTTI
    TUDOMÁNYOS ÉS TECHNOLÓGIAI EGYÜTTMŰKÖDÉSRŐL ÉS
    A FERÖER SZIGETEKNEK A „HORIZONT 2020” (2014–2020) KUTATÁSI ÉS INNOVÁCIÓS KERETPROGRAMHOZ VALÓ TÁRSULÁSÁRÓL

    AZ EURÓPAI UNIÓ,

    a továbbiakban: az Unió,

    egyrészről,

    valamint

    A FERÖER SZIGETEK KORMÁNYA,

    a továbbiakban: a Feröer szigetek,

    másrészről,

    a továbbiakban együttesen: a Felek,

    MIVEL az 1291/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 1 létrehozta a „Horizont 2020” uniós kutatási és innovációs keretprogramot (2014–2020) (a továbbiakban: „Horizont 2020” keretprogram). A „Horizont 2020” keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi programról a 2013/743/EU tanácsi határozat 2 rendelkezett,

    MIVEL A „Horizont 2020” keretprogram létrehozásáról szóló rendelet 7. cikke szerint a társult országoknak a „Horizont 2020” keretprogramban való részvételére irányadó különös feltételekről – beleértve az adott társult ország bruttó hazai termékének alapulvételével megállapított pénzügyi hozzájárulást is – az Unió és a társult országok közötti nemzetközi megállapodásokban kell rendelkezni,

    FIGYELEMBE VÉVE a Feröer szigeteki kutatók eredményes részvételét az Unió által finanszírozott projektekben, valamint a Feröer szigetek és az Unió között folyamatban lévő tudományos és technológiai együttműködés fontosságát és azt, hogy a két Fél kölcsönösen érdekelt abban, hogy az Európai Kutatási Térség kialakításával összefüggésben megerősítsék a kutatást és az innovációt,

    FIGYELEMBE VÉVE a két Fél azon érdekét, hogy ösztönözzék kutatással foglalkozó jogalanyaik kölcsönös hozzáférését egyrészt a Feröer szigetek kutatási és fejlesztési tevékenységeihez, másrészt az Unió kutatási és technológiafejlesztési keretprogramjaihoz,

    ELISMERVE a Feröer szigetek sajátságos helyzetét, csekély területi kiterjedését és lélekszámát, illetve azt, hogy az EU közeli észak-európai szomszédjai közé számít,

    MIVEL a Feröer szigetek kormánya ezt a megállapodást a nemzetközi jogi megállapodásoknak a Feröer szigetek kormánya általi megkötésére vonatkozó törvény alapján a Dán Királyság nevében köti meg,

    MIVEL az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) vonatkozó rendelkezéseinek sérelme nélkül ez a megállapodás és az e megállapodás alapján végzett tevékenységek nem érintik a tagállamok azon hatáskörét, hogy a Feröer szigetekkel a tudomány, a technológia, a kutatás és a fejlesztés területén kétoldalú tevékenységeket kezdeményezzenek és e célból adott esetben megállapodásokat kössenek,

    A KÖVETKEZŐKBEN ÁLLAPODTAK MEG:

    1. CIKK

    Hatály

    (1)A Feröer szigetek az e rendeletben és mellékleteiben megállapított vagy hivatkozott feltételek mellett társult országként részt vehet a „Horizont 2020” keretprogramban, a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) létrehozásáról szóló, 2013. december 11-i 1291/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 3 , a „Horizont 2020” keretprogram részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló 1290/2013/EU rendelet 4 és a „Horizont 2020” keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról szóló 2013/743/EU tanácsi határozat 5  rendelkezéseinek megfelelően.

    (1a)Az 1292/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel módosított 294/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet a Feröer szigetek jogalanyainak a tudományos és innovációs társulásokban 6 való részvételére is alkalmazni kell.

    (2)A Feröer szigeteken alkalmazni kell minden, az (1) bekezdésben említett jogi aktusok alapján elfogadott jogi aktust, beleértve azokat is, amelyek a „Horizont 2020” keretprogramnak az EUMSZ 185. és 187. cikke alapján folytatott kutatási tevékenységek révén történő végrehajtásához szükséges struktúrák felállításáról rendelkeznek.

    (3)Az (1) bekezdésben említett társuláson túlmenően az együttműködés magában foglalhatja a következőket:

    a)a Feröer szigeteki és az uniós kutatáspolitika és -tervezés irányainak és kiemelt területeinek rendszeres megvitatása;

    b)megbeszélések az együttműködés távlatairól és fejlődéséről;

    c)a Feröer szigeteki és az uniós programok és kutatási projektek megvalósítására, valamint az e megállapodás keretében végzett munka eredményeire vonatkozó információk kellő időben való rendelkezésre bocsátása;

    d)együttes ülések;

    e)kutatók, mérnökök és technikusok látogatásai és cseréje;

    f)a Feröer szigeteki és az uniós program- és projektvezetők közötti kapcsolatok rendszeres és tartós ápolása;

    g)szakértők részvétele szemináriumokon, tudományos tanácskozásokon és munkaértekezleteken.

    2. CIKK

    A Feröer szigeteknek a „Horizont 2020” keretprogramhoz való társulására

    irányadó feltételek

    (1)Az I. és a II. mellékletben megállapított vagy hivatkozott feltételek betartása mellett a Feröer szigetek jogalanyai a keretprogram közvetett cselekvéseiben és az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja által végzett tevékenységekben az uniós tagállamok jogalanyaira alkalmazandó feltételekkel vehetnek részt. Az Unió és a Feröer szigetek közös érdekeire is figyelemmel a Feröer szigetek kutatással foglalkozó jogalanyai esetében az uniós programok alkalmazásában a pályázatok benyújtására és értékelésére, valamint a támogatási megállapodások és/vagy szerződések odaítélésére és megkötésére az ugyanazon programok alkalmazásában a kutatással foglalkozó uniós jogalanyokkal megkötött támogatási megállapodásokkal és/vagy szerződésekkel azonos feltételek vonatkoznak.

    Az Unió tagállamaiban székhellyel rendelkező jogalanyok és az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja – az I. és II. mellékletben meghatározott vagy említett feltételekre is figyelemmel – a Feröer szigeteki jogalanyokkal azonos feltételek mellett vehetnek részt a „Horizont 2020” keretprogramnak megfelelő témájú Feröer szigeteki kutatási programokban és projektekben. A „Horizont 2020” keretprogramhoz társult másik országban székhellyel rendelkező jogalanyokra e megállapodás alkalmazásában a tagállamokban székhellyel rendelkező jogalanyokkal azonos jogok és kötelezettségek vonatkoznak, amennyiben a jogalany székhelye szerinti társult ország vállalta, hogy a Feröer szigetek jogalanyai számára azonos jogokat biztosít és azonos kötelezettségeket ír elő.

    (2)E megállapodás alkalmazásának kezdetétől fogva a Feröer szigetek a „Horizont 2020” keretprogram fennmaradó időtartamára évente pénzügyi hozzájárulást fizet az Unió éves költségvetésébe. Az Unió éves költségvetésében a „Horizont 2020” keretprogram végrehajtásához, igazgatásához és működtetéséhez szükséges különféle típusú intézkedésekhez társuló pénzügyi kötelezettségek teljesítését szolgáló kötelezettségvállalási előirányzatok céljára elkülönített összeget évente meg kell növelni a Feröer szigetek által nyújtott pénzügyi hozzájárulás összegével. A Feröer szigetek által nyújtandó pénzügyi hozzájárulás összegének kiszámítására és befizetésére irányadó szabályokat a III. melléklet állapítja meg.

    (3)A Feröer szigetek képviselői megfigyelőként részt vesznek a „Horizont 2020” keretprogram céljára létrehozott bizottságok munkájában. Szavazáskor ezek a bizottságok a Feröer szigetek képviselői nélkül üléseznek. A Feröer szigeteket a szavazások eredményéről tájékoztatni kell. Az e bekezdés szerinti részvételre – beleértve az információk és az iratok kézbesítésére vonatkozó eljárásokat is – ugyanazok az alaki szabályok alkalmazandók, mint a tagállamok képviselői esetében.

    (4)A Feröer szigetek képviselői részt vesznek a Közös Kutatóközpont igazgatótanácsának munkájában, a Közös Kutatóközpont igazgatótanácsa eljárási szabályzatának megfelelően.

    (5)A Feröer szigetek képviselőinek az e cikkben említett bizottságok és testületek ülésein, valamint az Unió által a „Horizont 2020” keretprogram végrehajtásával összefüggésben szervezett találkozókon való részvételével kapcsolatban felmerülő utazási és tartózkodási költségeket az Unió a tagállamok képviselői esetében alkalmazott elvek és jelenleg hatályos eljárások szerint megtéríti.

    3. CIKK

    Az együttműködés megerősítése

    (1)A felek alkalmazandó jogszabályaik keretében mindent megtesznek, hogy megkönnyítsék az e megállapodás hatálya alá tartozó tevékenységekben részt vevő kutatók szabad mozgását és tartózkodását, valamint az ilyen tevékenységekhez való felhasználásra szánt áruk határátlépését.

    (2)A Felek vállalják, hogy nem vetnek ki adót vagy illetéket az e megállapodás hatálya alá tartozó tevékenységek elvégzéséhez szükséges pénzeszközöknek az Unió és a Feröer szigetek közötti átutalására.



    4. CIKK

    EU–Feröer Szigetek Kutatási és Innovációs Bizottság

    (1)„EU–Feröer Szigetek Kutatási és Innovációs Bizottság” elnevezéssel vegyes bizottság jön létre, amelynek feladata különösen:

    a)e megállapodás végrehajtásának biztosítása, értékelése és felülvizsgálata;

    b)az együttműködés bővítésére és fejlesztésére irányuló intézkedések tanulmányozása;

    c)a Feröer szigeteki és az uniós kutatáspolitikák és kutatástervezés jövőbeni irányainak és kiemelt területeinek, valamint a jövőbeni együttműködés távlatainak rendszeres megvitatása;

    d)a Felek belső jóváhagyási eljárásainak megfelelően a megállapodás szükségessé váló technikai módosításainak elfogadása.

    (2)Az EU–Feröer Szigetek Kutatási és Innovációs Bizottság a Bizottság és a Feröer szigetek képviselőiből áll, és saját eljárási szabályzatot fogad el.

    (3)Az EU–Feröer Szigetek Kutatási és Innovációs Bizottság üléseit bármely Fél kérésére hívja össze. A bizottság munkája dokumentumok cseréje, e-mailben folytatott levelezés és egyéb kommunikációs eszközök útján folyamatosan zajlik.

    5. CIKK

    Záró rendelkezések

    (1)Az I., II., III. és IV. melléklet e megállapodás szerves részét képezi.

    (2)Ezt a megállapodást a Felek a „Horizont 2020” keretprogram fennmaradó időtartamára kötik. A megállapodás azon a napon lép hatályba, amikor mindkét Fél értesítette a másikat a hatálybalépéshez szükséges eljárásainak lezárultáról. A megállapodás 2014. január 1-jétől ideiglenesen alkalmazandó.

    A megállapodás csak írásban, a Felek közös megegyezésével módosítható. A módosítások hatálybalépésére ugyanaz a diplomáciai csatornákon keresztül megvalósuló eljárás vonatkozik, mint magára a megállapodásra. A megállapodást bármely Fél bármikor felmondhatja hat hónapos felmondási idővel, diplomáciai csatornákon írásban benyújtott értesítés útján. A megállapodás felmondással vagy a határozott időtartam lejártával történő megszűnésének időpontjában folyamatban lévő projekteket és tevékenységeket befejezésükig az e megállapodásban megállapított feltételek szerint folytatni kell. A megállapodás felmondásának bármely más jogkövetkezményét a Felek közös megegyezéssel rendezik.

    (3)Arra az esetre, ha valamelyik Fél arról értesítené a másikat, hogy a megállapodást nem köti meg, a Felek a következőkben állapodnak meg:

       az Unió visszatéríti a Feröer szigeteknek az általa a 2. cikk (2) bekezdése alapján az Unió éves költségvetése javára nyújtott támogatást,

    az Unió által a Feröer szigeteki jogalanyok közvetett cselekvésekben való részvételével összefüggésben tett pénzügyi kötelezettségvállalások összegét, ideértve a 2. cikk (5) bekezdése szerinti visszatérítések összegét is, az Unió levonja az említett visszatérítésből,

    az ideiglenes alkalmazás keretében megkezdett, a (2) bekezdésben említett értesítés időpontjában még folyamatban lévő projekteket és tevékenységeket befejezésükig az e megállapodásban megállapított feltételek szerint folytatni kell.

    (4)Ha az Unió úgy dönt, hogy felülvizsgálja a „Horizont 2020” keretprogramot, a változtatások Unió általi elfogadásától számítva egy héten belül értesíti a Feröer szigeteket a változtatások pontos tartalmáról. A kutatási programok felülvizsgálata vagy kiterjesztése esetén a Feröer szigetek ezt a megállapodást hat hónapos felmondási idővel felmondhatja. A Felek az Unió határozatának elfogadásától számítva három hónapon belül értesítik egymást e megállapodás kiterjesztésére vagy megszüntetésére vonatkozó szándékukról.

    (5)Ha az Unió a kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységek területén új többéves keretprogramot fogad el, a Felek bármelyik Fél kérésére, közösen megállapított feltételekkel tárgyalásokat kezdhetnek egy új megállapodás megkötéséről, illetve megújíthatják a megállapodást.

    (6)Ezt a megállapodást egyrészről azokon a területeken kell alkalmazni, amelyeken az EUMSZ alkalmazandó, az abban megállapított feltételekkel, másrészről a Feröer szigetek területén.

    (7)A megállapodás szövegét a Felek angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, holland, horvát, lengyel, lett, litván, magyar, máltai, német, olasz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák, szlovén és feröeri nyelven rögzítik, két-két eredeti példányban, és az mindezen nyelveken egyformán hiteles.



    I. MELLÉKLET

    AZ UNIÓ ÉS A FERÖER SZIGETEK JOGALANYAINAK RÉSZVÉTELÉRE VONATKOZÓ FELTÉTELEK

    A megállapodás alkalmazásában „jogalany” minden olyan természetes személy, illetve a nemzeti jog, az Unió joga vagy a nemzetközi jog alapján létrehozott olyan jogi személy, amely az adott jog szerint annak minősül, jogi személyiséggel rendelkezik és saját nevében jogokat gyakorolhat és kötelezettségeket vállalhat.

    I.    A Feröer szigeteki jogalanyoknak a „Horizont 2020” keretprogram közvetett cselekvéseiben való részvételére irányadó feltételek

    1.A Feröer szigeteken székhellyel rendelkező jogalanyoknak a „Horizont 2020” keretprogram közvetett cselekvéseiben való részvételére és az ezzel kapcsolatos finanszírozásra a „Horizont 2020” keretprogram részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló 1290/2013/EU rendeletben a társult országok tekintetében megállapított feltételeket, valamint az e megállapodásban és mellékleteiben megállapított vagy hivatkozott feltételeket kell alkalmazni.

    Ha az Unió rendelkezéseket fogad el az EUMSZ 185. és 187. cikkének alkalmazása céljából, akkor az e rendelkezések alapján létrehozott jogi struktúrákban való részvételt a szóban forgó jogi struktúrák létrehozása céljából elfogadott vagy elfogadandó határozatok és rendeletek szerint lehetővé teszi a Feröer szigetek számára.

    A Feröer szigeteken székhellyel rendelkező jogalanyok a „Horizont 2020” keretprogram keretében létrehozott pénzügyi eszközöket a tagállamokban letelepedett jogalanyokkal azonos feltételek mellett jogosultak igénybe venni.

    2.Az Európai Unió jogalanyai mellett a Feröer szigetek jogalanyait is számításba kell venni a független szakértők kiválasztásakor a „Horizont 2020” keretprogram részvételi szabályainak megállapításáról szóló 1290/2013/EU rendeletben előírt feladatok ugyanott előírt feltételek mellett történő elvégzésére.

    3.Az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló, 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel (a továbbiakban: költségvetési rendelet) és a költségvetési rendelet alkalmazási szabályairól szóló 2012. október 29-i 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel összhangban az Unió által Feröer szigeteki jogalanyokkal közvetett cselekvés elvégzése céljából megkötött támogatási megállapodásban és/vagy szerződésben rendelkezni kell a Bizottság vagy az Európai Unió Számvevőszéke által vagy irányításával elvégzendő ellenőrzésekről és vizsgálatokról. Az együttműködés és a kölcsönös érdekek szellemében a Feröer szigetek illetékes hatóságai minden olyan ésszerű és eszközölhető segítséget megadnak, amely ezen ellenőrzések és vizsgálatok elvégzése során szükséges vagy hasznos lehet.



    II.    A tagállamok jogalanyainak a Feröer szigetek kutatási programjaiban és projektjeiben való részvételére irányadó feltételek

    1.Az Unió valamely tagállamának nemzeti joga vagy az uniós jog szerint létrehozott, az Unióban székhellyel rendelkező jogalanyoknak a Feröer szigeteki tudományos és fejlesztési programokban való részvételével kapcsolatosan előírható legalább egy Feröer szigeteki jogalany közös részvétele. Ilyen részvétel esetén, ha a szabályok így rendelkeznek, a pályázatot a Feröer szigeteki jogalannyal vagy jogalanyokkal közösen kell benyújtani.

    2.Az 1. pontban és a II. mellékletben foglalt rendelkezésekre is figyelemmel az Unióban székhellyel rendelkező, a Feröer szigeteki kutatási és fejlesztési programok kutatási projektjeiben részt vevő jogalanyok jogait és kötelezettségeit, illetve e projektek esetében a pályázatok benyújtására és értékelésére, valamint a támogatási megállapodások és/vagy szerződések odaítélésére és megkötésére vonatkozó feltételeket – az egyenlő bánásmód elvének biztosítása mellett, a Feröer szigetek és az Unió között e területen folytatott együttműködés természetének figyelembevételével – a kutatási és fejlesztési programok igazgatására, valamint adott esetben a nemzetbiztonsági megfontolásokra irányadó Feröer szigeteki törvények, rendeletek és kormányzati irányelvek szabályozzák a Feröer szigeteki jogalanyokkal azonos feltételek mellett.

    Az Unióban székhellyel rendelkező, a kutatási és fejlesztési programok Feröer szigeteki projektjeiben részt vevő jogalanyok finanszírozását a kutatási és fejlesztési programok igazgatására, valamint adott esetben a nemzetbiztonsági megfontolásokra irányadó Feröer szigeteki törvények, rendeletek és kormányzati irányelvek szabályozzák a kutatási és fejlesztési programok Feröer szigeteki projektjeiben részt vevő nem Feröer szigeteki jogalanyokkal azonos feltételek mellett. Ha a nem Feröer szigeteki jogalanyok nem részesülnek finanszírozásban, az uniós jogalanyok kötelesek fedezni saját költségeiket, beleértve a projekt általános igazgatási és adminisztratív költségeinek rájuk eső részét is.

    3.A kutatási pályázatokat valamennyi területen a Feröer Szigeteki Tudományos Tanácsnak (Granskingarráðið) kell benyújtani.

    4.A Feröer szigetek köteles rendszeresen tájékoztatni az Uniót a folyamatban lévő Feröer szigeteki programokról és az Unióban székhellyel rendelkező jogalanyok részvételi lehetőségeiről.



    II. MELLÉKLET

    A SZELLEMI TULAJDONHOZ FŰZŐDŐ JOGOK JOGOSULTJÁNAK MEGÁLLAPÍTÁSÁRA VONATKOZÓ ELVEK

    I.    Kérelmezés

    E megállapodás alkalmazásában:

    1.„szellemi tulajdon”: jelentése azonos a Szellemi Tulajdon Világszervezetének létrehozásáról szóló, 1967. július 14-én Stockholmban aláírt egyezmény 2. cikkében szereplő meghatározás szerinti jelentéssel,

    2.„ismeretek”: a kutatásból származó eredmények, ideértve az információkat is, függetlenül attól, hogy oltalom tárgyát képezhetik-e vagy sem, valamint az ilyen információkra vonatkozó szerzői jogok vagy az ilyen információkhoz kapcsolódó, szabadalmi oltalom, formatervezési mintaoltalom, növényfajta-oltalom, kiegészítő oltalmi tanúsítvány vagy hasonló formájú oltalom iránti kérelmet vagy az oltalom megadását követően keletkezett jogok.

    II.    A Felek jogalanyainak szellemi tulajdonhoz fűződő jogai

    1.Mindkét Fél biztosítja, hogy a másik Fél e megállapodás alapján végzett tevékenységekben részt vevő jogalanyainak szellemi tulajdonhoz fűződő jogai, valamint az ilyen részvételből eredő kapcsolódó jogok és kötelezettségek összhangban vannak a Felekre alkalmazandó irányadó nemzetközi egyezményekkel, beleértve a TRIPS-megállapodást (a Kereskedelmi Világszervezet által igazgatott, a szellemitulajdon-jogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló megállapodás), valamint a Berni Egyezményt (1971. évi párizsi okmány) és a Párizsi Egyezményt (1967. évi stockholmi okmány).

    2.A „Horizont 2020” keretprogram közvetett cselekvéseiben részt vevő, a Feröer szigeteken székhellyel rendelkező jogalanyok a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok tekintetében a „Horizont 2020” keretprogram részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló 1290/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek és az Unióval megkötött támogatási megállapodásoknak és/vagy szerződéseknek megfelelő jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek, amelyeknek összhangban kell lenniük az 1. pontban megállapított feltételekkel.

    3.Amennyiben Feröer szigeteki jogalanyok részt vesznek a „Horizont 2020” keretprogram valamely, az EUMSZ 185. és 187. cikke alapján megvalósított közvetett cselekvésében, a Feröer szigeteken székhellyel rendelkező jogalanyok a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok tekintetében a „Horizont 2020” keretprogram részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló 1290/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek és a vonatkozó támogatási megállapodás rendelkezéseinek megfelelő jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek.

    4.Az Európai Unió valamely tagállamában székhellyel rendelkező és a Feröer szigeteki kutatási programokban vagy projektekben részt vevő jogalanyokat az 1. pontnak megfelelően a Feröer szigeteken székhellyel rendelkező jogalanyokkal azonos szellemi tulajdonhoz fűződő jogok illetik meg, illetve kötelezettségek terhelik.



    III.    A Felek szellemi tulajdonhoz fűződő jogai

    1.A Felek kifejezett eltérő megállapodásának hiányában az e megállapodás 1. cikkének (3) bekezdése értelmében végzett tevékenységek során a Felek által létrehozott szellemi tulajdonhoz fűződő jogokra a következő szabályok alkalmazandók:

    a)a szellemi tulajdon az azt létrehozó Fél tulajdona. Ha nem állapítható meg, hogy az adott munkához a Felek külön-külön milyen mértékben járultak hozzá, a szellemi tulajdon a Felek közös tulajdona;

    b)a tulajdonjogot gyakorló Fél az e megállapodás 1. cikkének (3) bekezdése szerinti tevékenységek végrehajtása céljából a másik Félnek hozzáférési és felhasználási jogot biztosít a szellemi tulajdonra vonatkozóan. A hozzáférési jogot jogdíjmentesen kell biztosítani.

    2.A Felek kifejezett eltérő megállapodásának hiányában a Felek tudományos publikációira a következő szabályokat kell alkalmazni:

    a)ha valamelyik Fél olyan tudományos és műszaki adatokat, információkat, kutatási eredményeket, folyóiratokat, cikkeket stb. tesz közzé – ideértve az audiovizuális alkotást és a szoftvert is –, amelyek az e megállapodásnak megfelelően elvégzett tevékenységből fakadnak és ahhoz kapcsolódnak, a másik Félnek köteles az egész világra kiterjedő, nem kizárólagos, visszavonhatatlan, jogdíjmentes engedélyt adni e művek fordítására, sokszorosítására, átdolgozására, közvetítésére és nyilvános terjesztésére, kivéve ha ezt harmadik fél meglévő szellemi tulajdonhoz fűződő joga tiltja;

    b)az e szakasz szerint nyilvánosan terjesztendő és előállítandó, szerzői jogi védelemben részesülő adatok és információk valamennyi példányán fel kell tüntetni a mű szerzőjének vagy szerzőinek nevét, kivéve ha az érintett szerző kifejezetten lemond nevének feltüntetéséről. A példányokon jól láthatóan utalni kell a Felek által közösen nyújtott támogatásra.

    3.A Felek kifejezett eltérő megállapodásának hiányában a Felek nem nyilvános információira a következő szabályokat kell alkalmazni:

    a)amikor valamelyik Fél közli a másik Féllel az e megállapodás alapján végzett tevékenységekkel kapcsolatos információkat, megjelöli azokat az információkat, amelyeket nem kíván nyilvánosságra hozni;

    b)kifejezetten e megállapodás végrehajtása céljából az átvevő Fél a saját felelősségére minősített adatokként átadhatja a nyilvánosságra nem hozott információkat a felügyelete alatt álló testületeknek vagy személyeknek azzal a kikötéssel, hogy kötelesek bizalmas információként kezelni azokat;

    c)az információt fogadó Fél a nyilvánosságra nem hozott információt szolgáltató Fél előzetes, írásbeli jóváhagyásával a nyilvánosságra nem hozott információt szélesebb körben is terjesztheti, mint ahogy azt a b) pont egyébként lehetővé tenné. A Felek együttműködnek az ilyen szélesebb körű terjesztéshez szükséges előzetes írásos hozzájárulás igénylésére és megszerzésére irányuló eljárások kialakításában, és ezt a hozzájárulást a belső politikáik, szabályozásuk és jogszabályaik által megengedett mértékben kötelesek megadni;

    d)az e megállapodás keretében a Felek képviselői számára szervezett szemináriumokon és más találkozókon átadott, dokumentum formájában nem megjelenő, másnak át nem adott és egyéb bizalmas vagy bennfentes jellegű, valamint a munkatársak közötti kapcsolatokból, a létesítmények használatából és a közvetett cselekvésekből származó információkat bizalmasan kell kezelni, amennyiben az ilyen másnak át nem adott vagy egyéb bizalmas vagy bennfentes jellegű információk átvevőjének az átadás előtt az a) pontnak megfelelően tudomására hozzák, hogy az átadott információk bizalmas jellegűek;

    e)a Feleknek törekedniük kell arra, hogy biztosítsák, hogy az általuk az a) és a c) alpontnak megfelelően kapott nyilvánosságra nem hozott információk kezelése e megállapodásnak megfelelően történjen. Ha valamelyik Félnek tudomására jut, hogy nem lesz képes – vagy ésszerűen várható, hogy képtelenné válik – az a) és a c) alpontban előírt terjesztési tilalom betartására, erről haladéktalanul tájékoztatja a másik Felet. A Felek ezután a teendők meghatározása céljából egyeztetnek egymással.



    III. MELLÉKLET

    A FERÖER SZIGETEK „HORIZONT 2020” KERETPROGRAMHOZ NYÚJTANDÓ PÉNZÜGYI HOZZÁJÁRULÁSÁRA IRÁNYADÓ SZABÁLYOK

    I.    A Feröer szigetek által nyújtandó pénzügyi hozzájárulás kiszámítása

    1.A Feröer szigetek által a „Horizont 2020” keretprogramhoz nyújtandó pénzügyi hozzájárulást a keretprogram végrehajtásához, igazgatásához és működéséhez szükséges kötelezettségvállalási előirányzatoknak az Európai Unió általános költségvetésében évente rendelkezésre álló összege arányában, annak kiegészítéseként évente határozzák meg.

    2.A Feröer szigetek által nyújtandó hozzájárulás összegét meghatározó arányossági tényezőt a Feröer szigetek piaci áron számított bruttó hazai terméke és az Unió tagállamainak piaci áron számított összesített bruttó hazai terméke hányadosaként kell kiszámítani. Ezt a hányadost a tagállamok tekintetében a Bizottság (Eurostat) által kiadott, az adott évre vonatkozó uniós költségvetés-tervezet közzétételének időpontjában rendelkezésre álló legfrissebb statisztikai adatok alapján, a Feröer szigetek tekintetében a Feröer Szigetek Országos Statisztikai Hatósága (Hagstova Føroya) által kiadott, az uniós költségvetés-tervezet közzétételének időpontjában ugyanazon évre vonatkozóan rendelkezésre álló legfrissebb statisztikai adatok alapján kell megállapítani.

    3.A Bizottság a lehető legkorábban, de legkésőbb az adott pénzügyi évet megelőző év szeptember 1-jéig – a vonatkozó háttéranyagok megküldése mellett – tájékoztatja a Feröer szigeteket:

    az Európai Unió költségvetési tervezetének kiadási kimutatásában a „Horizont 2020” keretprogramhoz rendelt kötelezettségvállalási előirányzatok összegéről,

    a Feröer szigetek „Horizont 2020” keretprogramban való részvétele céljából az 1., a 2. és a 3. pont alapján nyújtandó hozzájárulásnak az Unió költségvetés-tervezete alapján becsült összegéről.

    Az Unió általános költségvetésének végleges elfogadását követően a Bizottság a Feröer szigetek részvételéhez kapcsolódó kiadási kimutatásban tájékoztatja a Feröer szigeteket az 1. pont szerinti végleges összegekről.

    A megállapodás hatálybalépését követő negyedik év során a Felek a Feröer szigeteki jogalanyoknak a „Horizont 2020” keretprogram keretében 2014–2016 között megvalósított közvetlen és közvetett cselekvésekben való részvételére vonatkozó adatok alapján felülvizsgálják a Feröer szigetek pénzügyi hozzájárulását meghatározó arányossági tényezőt.

    II.    A Feröer szigetek által nyújtandó pénzügyi hozzájárulás befizetése

    1.A Bizottság minden egyes pénzügyi évben legkésőbb januárban és júniusban fizetési felhívást állít ki a Feröer szigetek számára az e megállapodás alapján nyújtandó hozzájárulásáról.

    A fizetési felhívásban:

    a Feröer szigetek által nyújtandó hozzájárulás hat tizenkettedének befizetésére a fizetési felhívás kézhezvételétől számított 30 napos határidőt kell előírni. A januárban kiállított felhívás kézhezvételétől számított 30 napon belül befizetendő hat tizenkettedet ugyanakkor a költségvetés-tervezet bevételi kimutatásában megállapított összeg alapján kell kiszámítani, majd az így befizetett összeg korrekciójára a legkésőbb júniusban kiállított fizetési felhívás kézhezvételétől számított 30 napon belül esedékes hat tizenketted befizetésekor kerül sor.

    A Bizottság az e megállapodás első évének végrehajtására vonatkozó első fizetési felhívást a megállapodás ideiglenes alkalmazásától számított 30 napon belül állítja ki. Ha e felhívás kiállítása június 15. után történik, a felhívásban a Feröer szigetek által nyújtandó hozzájárulásnak a költségvetés bevételi kimutatásában szereplő összeg alapján kiszámított tizenkét-tizenkettedének befizetésére 30 napos határidőt kell előírni.

    2.A Feröer szigetek által nyújtandó hozzájárulást euróban kell kifejezni és befizetni. A Feröer szigetek befizetését az uniós programok javára, az Unió éves költségvetése bevételi kimutatásában a megfelelő költségvetési tételhez rendelt költségvetési bevételként kell jóváírni. Az előirányzatok kezelésére a költségvetési rendeletet kell alkalmazni.

    3.A Feröer szigetek az e megállapodás alapján nyújtandó hozzájárulását az 1. pontban foglalt ütemezés szerint fizeti be. A hozzájárulás késedelmes befizetése esetén a Feröer szigetek a hátralékos összeg után az esedékesség napjától számítva késedelmi kamatot fizet. Az esedékesség napjáig meg nem fizetett követelésre kamatlábként az Európai Központi Bank fő refinanszírozási műveleteire vonatkozó, az esedékesség napja szerinti hónap első naptári napján hatályos, az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában közzétett kamatláb másfél százalékponttal megnövelt értéke alkalmazandó.

    Ha a hozzájárulás késedelmes befizetése jelentős mértékben veszélyeztetheti a program végrehajtását és igazgatását, és amennyiben a Feröer szigeteknek küldött hivatalos felszólító levelet követően húsz munkanap elteltével sem került sor a befizetésre, a Bizottság – egyes kiválasztott közvetett cselekvésekkel kapcsolatban már megkötött támogatási megállapodásoknak és/vagy szerződéseknek megfelelően az Unió részéről fennálló kötelezettségek sérelme nélkül – az adott pénzügyi évre vonatkozóan felfüggeszti a Feröer szigetek részvételét a programban.

    4.Minden pénzügyi évet követően legkésőbb május 31-ig a Bizottság bevételi és kiadási kimutatásaira előírt formátumban el kell készíteni és tájékoztatás céljából a Feröer szigetek számára meg kell küldeni a „Horizont 2020” keretprogram adott pénzügyi évi előirányzataira vonatkozó kimutatást.

    5.Az egyes pénzügyi évekre vonatkozó számlák lezárásakor, a bevételi és kiadási kimutatás összeállítása keretében a Bizottság elvégzi a Feröer szigetek által nyújtandó hozzájárulások számláinak korrekcióit. A korrekciók során figyelembe veszi a pénzügyi év során átcsoportosítás, megszüntetés, átvitel, visszavonás, pótköltségvetés vagy költségvetés-módosítás folytán bekövetkezett módosításokat. A következő pénzügyi év esetében a korrekciókra a második befizetéskor kerül sor, az utolsó pénzügyi év vonatkozásában pedig 2021 júliusában. A további korrekciókra 2023 júliusáig évente kerül sor.



    IV. melléklet

    Az e megállapodás által érintett programok Feröer szigeteki résztvevőinek pénzügyi ellenőrzése

    I.    Közvetlen kommunikáció

    A Bizottság a program Feröer szigeteken székhellyel rendelkező résztvevőivel és azok alvállalkozóival közvetlen kommunikációt tart fenn. A résztvevők minden, az e megállapodásban említett eszközök, valamint az eszközök végrehajtására kötött támogatási megállapodások és/vagy szerződések alapján benyújtandó releváns információt és dokumentációt közvetlenül nyújthatnak be a Bizottsághoz.

    II.    Ellenőrzések

    1.A 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel 7 (a továbbiakban: költségvetési rendelet) és az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel 8 (a továbbiakban: alkalmazási szabályok) összhangban, valamint az e megállapodásban említett egyéb szabályoknak megfelelően a program Feröer szigeteki székhellyel rendelkező résztvevőivel kötött támogatási megállapodásokban és/vagy szerződésekben elő kell írni, hogy a Bizottság alkalmazottai és a Bizottság által megbízott személyek a résztvevők és alvállalkozóik helyiségeiben bármikor tudományos, pénzügyi, technológiai vagy egyéb tárgyú ellenőrzést hajthatnak végre.

    2.A Bizottság alkalmazottai, az Európai Számvevőszék és a Bizottság által felhatalmazott egyéb személyek számára megfelelő hozzáférést kell biztosítani a telephelyekhez, a munkálatokhoz és az (elektronikus és papíralapú) dokumentumokhoz, továbbá a helyszíni ellenőrzésekhez szükséges minden információhoz, amennyiben erről a hozzáférési jogról az ezen megállapodásban említett eszközök végrehajtása céljából a Feröer szigeteki résztvevőkkel kötött támogatási megállapodások és/vagy szerződések kifejezetten rendelkeznek. E jog gyakorlásának megtagadása a költségigazolási kötelezettség elmulasztásának, következésképpen a támogatási szerződés megsértésének minősülhet.

    3.Az ellenőrzés az említett támogatási megállapodásokban és/vagy szerződésekben meghatározott feltételekkel a program végét, illetőleg ezen megállapodás megszűnését követően is lefolytatható.

    III.    Helyszíni ellenőrzés

    1.E megállapodás keretében a Bizottság (az OLAF) a 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendeletben 9 előírt feltételeknek megfelelően jogosult a Feröer szigeteki résztvevők és alvállalkozóik telephelyén helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezni.

    2.A helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat a Bizottság az Országos Ellenőrzési Hivatallal (Landsgrannskoðanin) szoros együttműködésben készíti elő és hajtja végre. A hatékony segítségnyújtás érdekében ez utóbbi hivatalt ésszerű időben előzetesen értesíteni kell az ellenőrzések és a vizsgálatok tárgyáról, céljáról és jogalapjáról. A Feröer szigetek illetékes hatóságainak tisztviselői a helyszíni ellenőrzéseken és vizsgálatokban részt vehetnek.

    3.Ha az érintett Feröer szigeteki hatóságok úgy kívánják, a helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat a Bizottság velük közösen is elvégezheti.

    4.Amennyiben a program résztvevői ellenállnak a helyszíni ellenőrzésnek vagy vizsgálatnak, a Feröer szigeteki hatóságok a nemzeti szabályokkal és előírásokkal összhangban eljárva ésszerű keretek között minden olyan segítséget kötelesek biztosítani a Bizottság ellenőreinek, amely a helyszíni ellenőrzés vagy vizsgálat lefolytatására vonatkozó kötelességük teljesítése érdekében szükséges.

    5.A Bizottság a helyszíni ellenőrzés vagy vizsgálat folyamán tudomására jutott, szabálytalanságra utaló minden tényről és gyanúról haladéktalanul értesíti a Feröer szigetek illetékes hatóságát. A Bizottság az ellenőrzések és vizsgálatok eredményeiről minden esetben köteles tájékoztatni az említett hatóságot.

    IV.    Tájékoztatás és egyeztetés

    1.A Feröer szigetek és az Unió illetékes hatóságai e melléklet megfelelő végrehajtása érdekében rendszeres információcserét folytatnak egymással, kivéve ha azt nemzeti szabályok és előírások tiltják vagy ilyen irányú felhatalmazást számukra nem adnak, és bármely Fél kérésére egyeztetnek egymással.

    2.A Feröer szigetek illetékes hatóságai az e megállapodásban említett eszközök alkalmazásában létrejött támogatási megállapodások és/vagy szerződések megkötésével és végrehajtásával összefüggésben tudomásukra jutott, szabálytalanságra utaló minden tényről és gyanúról ésszerű időn belül értesítik a Bizottságot.

    V.    Titoktartás

    Az e melléklet alapján bármilyen formában mástól megkapott vagy egyéb módon megszerzett információk szakmai titoknak minősülnek, és élvezik a Feröer szigetek jogszabályaiban, valamint az uniós intézményekre vonatkozó megfelelő rendelkezésekben a hasonló információknak biztosított védelmet. Ezek az információk csak olyan személyeknek adhatók át, akiknek az uniós intézményeken belül, a tagállamokban vagy a Feröer szigeteken feladatkörüknél fogva azokat jog szerint ismerniük kell, és az információk kizárólag a Felek pénzügyi érdekeinek hatékony védelme céljából használhatók fel.

    VI.    Igazgatási intézkedések és szankciók

    A Feröer szigeteken hatályos büntetőjogi rendelkezések alkalmazásának sérelme nélkül a Bizottság a 966/2012/EU, Euratom, az 1268/2012/EU és a 2988/95/EK, Euratom rendeletnek 10 megfelelően igazgatási intézkedéseket és szankciókat alkalmazhat.

    VII.    Visszafizettetés és végrehajtási eljárás

    A „Horizont 2020” keretprogram alapján a Bizottság által hozott, e megállapodás hatálya alá tartozó azon határozatok, amelyek – az államokat kivéve – jogalanyokra vagyoni kötelezettséget rónak, végrehajthatóak a Feröer szigeteken. A Bizottság kérésére a Feröer szigetek kormánya által kijelölt hatóság a Bizottság nevében eljárásokat indíthat a határozatok végrehajtása érdekében. Ilyen esetekben a bizottsági határozatot a Feröer szigeteki bírósághoz kell benyújtania az e célra a Feröer szigetek kormánya által kinevezett hatóságnak, amely a határozat hitelességének megvizsgálásán túl egyéb formaságokat nem végez, és a benyújtásról értesíti a Bizottságot. A végrehajtás a Feröer szigeteki törvényeknek és eljárási szabályoknak megfelelően történik. A vonatkozó végrehajtási rendelkezéseket a Feröer szigeteki résztvevőkkel kötött támogatási megállapodásokba és/vagy szerződésekbe bele kell foglalni. Az Európai Unió Bírósága hatáskörrel rendelkezik a Bizottság által kiadott határozat jogszerűségének felülvizsgálatára és végrehajtásának felfüggesztésére. Emellett a Feröer szigeteki bíróságok hatáskörrel rendelkeznek minden olyan panasz kivizsgálására, amely szerint a végrehajtás során szabálytalanságok történtek.

    (1) Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a „Horizont 2020” keretprogram létrehozásáról (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.).
    (2) A Tanács határozata a „Horizont 2020” keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról (HL L 347., 2013.12.20., 965. o.).
    (3) HL L 347., 2013.12.20., 104. o.
    (4) HL L 347., 2013.12.20., 81. o.
    (5) HL L 347., 2013.12.20., 965. o.
    (6) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 11-i 1292/2013/EU rendelete az Európai Innovációs és Technológiai Intézet létrehozásáról szóló 294/2008/EK rendelet módosításáról (HL L 347., 2013.12.20., 174. o.).
    (7) Az Európai Parlament és a Tanács 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom rendelete az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról (HL L 298., 2012.10.26.).
    (8) A Bizottság 2012. október 29-i 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályairól (HL L 362., 2012.12.31.).
    (9) HL L 292., 1996.11.15., 2. o.
    (10) A Tanács 1995. december 18-i 2988/95/EK, Euratom rendelete az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek védelméről (HL L 312., 1995.12.23.).
    Top