Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0458

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az Európai Unió és Ausztrália közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás végrehajtásának közös felülvizsgálatáról

    /* COM/2014/0458 final */

    52014DC0458

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az Európai Unió és Ausztrália közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás végrehajtásának közös felülvizsgálatáról /* COM/2014/0458 final */


    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

    az Európai Unió és Ausztrália közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás végrehajtásának közös felülvizsgálatáról

    Az Európai Unió és Ausztrália között az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás 2012. június 1-jén lépett hatályba.

    A megállapodás előírja a hatálybalépését követő egy év elteltével annak első közös, valamint ezt követően – együttes megállapodásnak megfelelően – rendszeres időközönként elvégzett felülvizsgálatát. A közös felülvizsgálatra 2013. augusztus 29–30. között, Canberrában került sor. A felülvizsgálat elsősorban a megállapodás végrehajtására összpontosított, és a megállapodás vonatkozó cikkeinek értelmében, valamint az EU és Ausztrália megállapodáshoz csatolt közös nyilatkozatával összhangban különös figyelmet fordított az adatelrejtést szolgáló mechanizmusra, továbbá az uniós polgárok és lakosok PNR-adatainak harmadik országok hatóságai részére történő továbbítására.

    A közös felülvizsgálat a korábban az Egyesült Államokkal (2005-ben és 2013-ban) és Kanadával (2008-ban) folytatott közös PNR-felülvizsgálatok során alkalmazott módszertant követte. A módszertan első része egy kérdőívből állt, amelyet az Európai Bizottság a közös felülvizsgálat előtt megküldött az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak (a továbbiakban: ACBPS). Az ACBPS a közös felülvizsgálat előtt megküldte írásbeli válaszait. A felülvizsgálat második részeként az uniós munkacsoport látogatást tett az ACBPS utaselemző egységénél. A harmadik rész keretében találkozóra került sor az ACBPS, az ausztrál külügyi és kereskedelmi minisztérium, az ausztrál információügyi biztos hivatala, az ausztrál adatvédelmi biztos hivatala és az uniós munkacsoport képviselői részvételével a megállapodás végrehajtásának részletes megvitatása céljából.

    Az ACBPS a közös felülvizsgálatot megelőzően részletes dokumentációt bocsátott az uniós munkacsoport rendelkezésére a PNR-adatok ACBPS általi feldolgozásával kapcsolatosan, köztük a PNR-adatok feldolgozására szolgáló automatizált rendszerek és manuális ellenőrzések teljes listáját tartalmazó PNR ellenőrzési keretet, egyéb belső operatív dokumentumokat, egy PNR adatvédelmi hatásvizsgálatot, valamint az ausztrál adatvédelmi biztos hivatala által nemrégiben kibocsátott ellenőrzési jelentéseket.

    Az uniós munkacsoport úgy találta, hogy Ausztrália a megállapodást az abban foglalt feltételeknek megfelelően, teljes körűen hajtotta végre. Ausztrália teljesíti a megállapodás szerinti adatvédelmi biztosítékokkal kapcsolatos kötelezettségeit, és a PNR-adatokat a megállapodásban foglalt feltételeknek megfelelően dolgozza fel. Ausztrália nem dolgozza fel a megállapodás értelmében rendelkezésére bocsátott PNR-adatok között szereplő különleges adatokat, és aktívan törekszik ezek automatizált azonosításának és törlésének további javítására. Ausztrália kockázati mutatók figyelembevételével, kifejezetten célzottan értékeli a PNR-adatokat, így a személyes adatokhoz való hozzáférés minimális. A megállapodás értelmében rendelkezésre bocsátott PNR-adatok feldolgozása az ausztrál információügyi biztos hivatalának magas szintű, független felügyelete mellett történik.

    Ausztrália elismerést érdemel a PNRGOV-szabvány szerinti, elküldésen alapuló módszer („push” módszer) gyakorlati alkalmazásáért. Noha nem érinti a megállapodás hatályát, örvendetes, hogy a „push” módszer alkalmazását Ausztrália a megállapodásban nem említett valamennyi légitársaságra kiterjesztette. Ezen felül Ausztrália világviszonylatban is élen jár a PNRGOV-szabvány üzenetformátum fejlesztésében és terjesztésében, és a légitársaságokkal, a Vámigazgatások Világszervezetével (WCO), a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezettel (ICAO) és a Nemzetközi Légiszállítási Szövetséggel együttműködve arra törekszik, hogy megvalósuljon a PNR-adatok továbbításának globális szabványosítása.

    A felek tervei szerint a megállapodás következő közös felülvizsgálata egybeesne a megállapodás 2016 közepére ütemezett közös értékelésével.

    A további pontosításra váró kérdések tekintetében a PNR-adatokból szerzett analitikus információk megosztása alapján folytatott bűnüldözési együttműködés igényel fokozott figyelmet. Ausztrália felkérést kap, hogy fokozott erőfeszítések révén biztosítsa a kölcsönösséget, és proaktívan ossza meg a PNR-adatokból szerzett analitikus információkat a tagállamokkal, valamint adott esetben az Europollal és az Eurojusttal is. Ezzel egyidejűleg az ilyen információkhoz jutó uniós feleknek kellő visszajelzést kell biztosítaniuk az ACBPS számára az információk felhasználását és az elért eredményeket illetően. Ausztrália egyúttal felkérést kap arra is, hogy hozzon létre egy olyan jelentéstételi mechanizmust, amely lehetővé teszi számára, hogy a tagállamokat tájékoztassa, amennyiben a megállapodás szerint rendelkezésére bocsátott PNR-adatokat vagy az ilyen adatokat tartalmazó analitikus információkat harmadik országgal oszt meg. Mindemellett Ausztráliának továbbra is gondoskodnia kell arról, hogy a megállapodásban rögzített biztosítékokat olyan kivonatos PNR-adatok esetében is alkalmazzák, melyeket megosztanak az ACBPS egyéb tevékenységet végző részlegeivel vagy más ausztrál kormányhatóságokkal.

    A megállapodás a hatálybalépését követő négy éven belül közös értékelést előíró 24. cikkének (4) bekezdése ellenére előzetes értékelés készült arról, hogy a PNR megfelel-e a terrorizmus és más súlyos nemzetközi bűncselekmények elleni küzdelem elősegítése céljának. Ez a felmérés kimutatta, hogy a PNR-adatok feldolgozása révén az ACBPS-nek lehetősége nyílik arra, hogy legfeljebb 72 órával az indulás előtt valamennyi utas tekintetében hatékony, felszállás előtti kockázatelemzést végezzen. Az ACBPS a PNR-adatok feldolgozásával az akár több kockázati mutatót is magukban foglaló célzott szabályok alapján értékeli az utasinformációkat. Amennyiben a kockázati mutatók alapján végzett értékelés potenciálisan magas kockázatot jelentő utast jelez, egy elemző – annak megállapításához hogy a szóban forgó utas magas kockázatot jelent-e – a PNR-adatokat egyéb bűnüldözési információkkal összevetve további feldolgozás alá vonja annak érdekében, hogy segítséget nyújtson azon utasok azonosításában, akik esetében megérkezéskor beavatkozásra van szükség. Az esetlegesen magas kockázatot jelentő utasok korai azonosítása révén az ACBPS felkészülhet az érkezéskor szükséges fellépésre, és beavatkozásait célzottabban hajthatja végre, ami egyúttal – a minimális beavatkozásoknak köszönhetően – megkönnyíti az utazást a jóhiszemű utazók számára. Az ACBPS álláspontja szerint a PNR-adatok egyéb információkkal összevetve végzett elemzése alapvető szerepet játszik abban, hogy az ACBPS már megérkezés előtt azonosítani tudja a terrorizmus, a kábítószer-kereskedelem, a személyazonossággal való visszaélés, az emberkereskedelem és más súlyos nemzetközi bűncselekmények elleni küzdelem összefüggésében magas kockázatot jelentő utasokat. Az ACBPS példákkal is szolgált a PNR-adatok felhasználását illetően.

    Az e jelentéshez csatolt közös felülvizsgálati jelentés három fejezetből áll. Az 1. fejezet a felülvizsgálat hátteréről, céljáról és eljárási részéről ad tájékoztatást. A 2. fejezet ismerteti a közös felülvizsgálat fő megállapításait. Ezt a fejezetet kiegészíti egy A. melléklet, amely a kérdőívet és az ACBPS arra adott válaszait tartalmazza. Végül a 3. fejezet a felülvizsgálat általános következtetéseit ismerteti. A B. melléklet tartalmazza a felülvizsgálatot végző uniós és ausztrál munkacsoportok összetételét. A PNR-adatok ausztráliai felhasználását illetően az ACBPS által rendelkezésre bocsátott példák a C. mellékletben szerepelnek.

    Top