Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA0110(01)

    Jelentés az ARTEMIS Közös Vállalkozás 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Közös Vállalkozás válaszaival együtt

    HL C 6., 2013.1.10, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.1.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 6/1


    JELENTÉS

    az ARTEMIS Közös Vállalkozás 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, a Közös Vállalkozás válaszaival együtt

    2013/C 6/01

    BEVEZETÉS

    1.

    A brüsszeli székhelyű ARTEMIS Közös Vállalkozás 2007 decemberében jött létre (1), tízéves időszakra.

    2.

    A Közös Vállalkozás fő célja, hogy különféle alkalmazási területeken meghatározza és végrehajtsa a beágyazott számítástechnikai rendszerek számára kulcsfontosságú technológiák kifejlesztésének kutatási ütemtervét annak érdekében, hogy az európai versenyképesség és fenntarthatóság erősödjön, valamint új piacok és társadalmi alkalmazások alakulhassanak ki (2).

    3.

    Az ARTEMIS Közös Vállalkozás alapító tagjai a Bizottság által képviselt Európai Unió, a tagállamok közül Ausztria, Belgium, Dánia, Észtország, Franciaország, Finnország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Hollandia, Portugália, Románia, Szlovénia, Spanyolország, Svédország és az Egyesült Királyság, valamint az ARTEMISIA, a beágyazott számítástechnikai rendszerek területén tevékenykedő európai vállalatokat és más kutatási szervezeteket képviselő egyesület. 2009-ben Ciprus, Csehország, Lettország és Norvégia is tagjai lettek a Közös Vállalkozásnak.

    4.

    Az ARTEMIS Közös Vállalkozás működési költségeihez, illetve kutatási tevékenységeihez az Unió – a hetedik kutatási keretprogram költségvetéséből – legfeljebb 420 millió euróval járul hozzá (3). Az ARTEMISIA egyesület maximum 30 millió euróval járul hozzá a működési költségekhez. Az ARTEMIS-tagállamok a működési költségekhez egyrészt természetben járulnak hozzá (a gyakorlatban megkönnyítik a projektek végrehajtását), másrészt az uniós pénzügyi hozzájárulásnak legalább 1,8-szeresét adják. Természetbeni hozzájárulásokat várnak el a projektekben részt vevő kutatási szervezetektől is.

    5.

    A Közös Vállalkozás 2009. október 26-án kezdte meg önálló működését.

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    6.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, a Közös Vállalkozás szintjén végrehajtott tranzakciók vizsgálatát, valamint a felügyeleti és kontrollrendszerekben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    7.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikkének (1) bekezdése alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt az ARTEMIS Közös Vállalkozás éves beszámolóját (4), amely a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (5) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (6) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

    8.

    Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (7) 185. cikkének (2) bekezdése értelmében az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

    A vezetés felelőssége

    9.

    Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő a Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételi és kiadási oldalát (8). Az igazgató feladata, hogy kialakítsa az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes – végleges beszámoló elkészítését (9), valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosítani hivatott szervezeti struktúrát, belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (10).

    Az ellenőr felelőssége

    10.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen a Közös Vállalkozás éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

    11.

    A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (11) nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe szerint végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai és szakmai követelményeknek, és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a beszámoló nem tartalmaz lényegi hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    12.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, mely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hiba, illetve jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók a beszámolóban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások kialakításához figyelembe veszi a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politika megfelelő-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

    13.

    A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább ismertetett véleményekhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    14.

    A Számvevőszék véleménye szerint a Közös Vállalkozás éves beszámolója minden lényegi szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak megfelelően tükrözi a 2011. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

    A beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló korlátozó vélemény alapja

    15.

    A Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzési stratégiáját (12) az irányító testület a 2010. november 18-i határozatával fogadta el. Ez a stratégia az egyik legfontosabb kontrollmechanizmus (13) az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének értékelésére. A tagállamok nemzeti finanszírozó hatóságai által kiadott költségelfogadási nyilatkozatok alapján 2011-ben végrehajtott kifizetések összege 4,8 millió EUR volt, ami az összes operatív kiadás 32 %-át jelenti. Az utólagos ellenőrzési stratégia végrehajtása 2011-ben kezdődött meg.

    16.

    A projektekkel kapcsolatos költségigénylések ellenőrzésével a tagállamok nemzeti finanszírozó hatóságait bízták meg. A nemzeti finanszírozó hatóságokkal aláírt igazgatási megállapodások nem tartalmaznak gyakorlati előírásokat az utólagos ellenőrzésekre vonatkozóan. Az ellenőrzés végéig (2012 szeptemberéig) a Közös Vállalkozás még nem kapott elégséges információt a nemzeti finanszírozó hatóságok közül nyolcnak az ellenőrzési stratégiájára vonatkozóan (14), és nem volt módja annak megítélésére, hogy az utólagos ellenőrzési stratégia elegendő bizonyossággal szolgál-e a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére nézve (15).

    17.

    A Közös Vállalkozás utólagos ellenőrzési stratégiájának végrehajtásáról rendelkezésre álló információk nem elégségesek annak megállapításához, hogy ez a kulcsfontosságú kontrollmechanizmus eredményesen működik-e.

    Korlátozó vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    18.

    A Számvevőszék véleménye szerint – a 15–17. bekezdésben foglalt, a korlátozó vélemény alapjául szolgáló megállapítások lehetséges hatásainak kivételével – a Közös Vállalkozásnak a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    19.

    A 20–35. bekezdésben olvasható alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

    A költségvetés végrehajtása

    20.

    A Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzatának (16) előírásaival ellentétben a Közös Vállalkozás 2011-es költségvetésében az operatív kiadásokra vonatkozóan nem szerepelnek differenciált kifizetési előirányzatok.

    21.

    A 2011. évi költségvetés, amelyet 2010. november 25-én fogadtak el, 46,6 millió EUR összegű operatív előirányzatot tartalmazott. 2011. december 17-én költségvetés-módosítást fogadtak el, és ebben az operatív előirányzatokat 18,6 millió euróra csökkentették. Míg (az operatív előirányzatok 18,6 millió euróra történő csökkentése következtében) az operatív kötelezettségvállalási előirányzatok felhasználási aránya 100 % volt, addig a kifizetési előirányzatok esetében ez az arány csupán 51 %-ot ért el.

    22.

    A programvezető tájékoztatása szerint a 2008-as, a 2009-es és a 2010-es ajánlattételi felhívásokhoz kapcsolódó költségvetés-felhasználás év végi becsült aránya 86 %, 53 %, illetve 18 % volt. A 2008-as felhíváshoz kapcsolódó tényleges kifizetések aránya ugyanakkor mindössze 50 % volt, ez az arány a 2009-es felhívás esetében 31 % volt, a 2010-es felhívással kapcsolatban pedig nem történt kifizetés. A Közös Vállalkozás tájékoztatása szerint a kifizetési operatív előirányzatok viszonylag alacsony felhasználási aránya annak tudható be, hogy az egyes tagállamokban a tagállami támogatási szerződéseket késve írták alá.

    23.

    Az ARTEMIS Közös Vállalkozás alapszabályával (17) ellentétben Görögország a tagállami források helyett az EU strukturális alapjának felhasználásával fedezi az ARTEMIS projektek görög kedvezményezettjeinek nyújtott tagállami hozzájárulást (18). A Közös Vállalkozás hozzájárult az ARTEMIS projektekben való görög részvétel folytatásához, de a Közös Vállalkozás nem nyújt támogatást görög kedvezményezetteknek, mivel nem megengedett a más uniós forrással történő társfinanszírozás (19).

    24.

    A Közös Vállalkozás a kifizetési előirányzatokkal kapcsolatban a következő pénzügyi évre történő nem automatikus áthozatalt alkalmaz, azonban az irányító testület határozata nélkül, noha ezt írja elő a pénzügyi szabályzat 10. cikkének (1) bekezdése (20). Továbbá nem tesznek különbséget a korábbi évekről áthozott kifizetési előirányzatok és a tárgyév kifizetési előirányzatai között.

    Ajánlattételi felhívások

    25.

    Az ARTEMIS Közös Vállalkozást létrehozó tanácsi rendelet az operatív kiadásokra egy legfeljebb 420 millió EUR összegű költségvetést irányzott elő. A tényleges felhasználás és az ajánlattételi felhívások tervezett értéke 244 millió eurót tesz ki, ami a teljes költségvetés 58 %-ának felel meg.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖZÖS VÁLLALKOZÁS FELÜGYELETI ÉS KONTROLLRENDSZEREINEK LEGFONTOSABB KONTROLLMECHANIZMUSAIRÓL

    26.

    2011-ben a Közös Vállalkozás fokozott erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy eredményes pénzügyi, számviteli és irányítási kontrolleljárásokat alakítson ki és alkalmazzon. További munkára van azonban szükség, különösen a belsőkontroll-standardok (21) és a költségigénylések pénzügyi ellenőrzése (22) terén.

    27.

    A főkönyvelő validálta az alkalmazott pénzügyi és számviteli rendszereket, de még nem validálta az azok alapját képező, pénzügyi információkat biztosító üzleti folyamatokat, különös tekintettel arra a folyamatra, amelynek révén a tagállami hatóságoktól beérkező költségigénylések validálására és kifizetésére vonatkozó pénzügyi információk nyerhetők.

    EGYÉB MEGJEGYZÉSEK

    A belső ellenőrzési részleg és a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata

    28.

    Az ARTEMIS létrehozásáról szóló rendelet 6. cikkének (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a Közös Vállalkozásnak saját belső ellenőrzési részleggel kell rendelkeznie. A belsőkontroll-rendszernek ezt a fontos elemét azonban 2011 végéig még nem hozták létre.

    29.

    2011-ben a Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata kockázatértékelést végzett, majd a 2012–2014-es időszakra vonatkozó stratégiai ellenőrzési tervet 2012. január 25-én nyújtották be elfogadásra az irányító testületnek.

    30.

    A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálatának a feladatait ismertető szabályzatot az irányító testület 2010. november 25-én fogadta el. A Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzatát azonban még nem módosították a keretrendeletnek (23) a Bizottság belső ellenőrének hatáskörére vonatkozó rendelkezésével.

    Éves tevékenységi jelentés

    31.

    A Közös Vállalkozás alapszabálya 19. cikkének (4) bekezdése, illetve pénzügyi szabályzatának 40. cikke szerint az ügyvezető igazgatónak éves tevékenységi jelentést kell készítenie. Ez a jelentés feltünteti a műveletek eredményeit, hivatkozva a kitűzött célokra, a műveletekhez kapcsolódó kockázatokra, a biztosított források felhasználására, valamint a belsőkontroll-rendszer hatékonyságára és eredményességére. Megerősíti az éves tevékenységi jelentés azt is, hogy a benne szereplő információk valós és hű képet adnak, hacsak valamely bevételi vagy kiadási területhez kapcsolódó fenntartás nem tájékoztat ettől eltérően.

    32.

    Az éves tevékenységi jelentés tájékoztat a Közös Vállalkozás műveleteinek eredményeiről, viszont nem ad értékelést a belsőkontroll-rendszer hatékonyságáról és eredményességéről. Az éves tevékenységi jelentést az alábbi hiányosságok jellemzik:

    Nem ad információt az utólagos ellenőrzési stratégia végrehajtásáról, így nem lehet megállapítani, hogy ez a fő kontrollmechanizmus eredményesen működik-e, és hogy működése fenntartáshoz vezetett volna-e.

    Nem tájékoztat a pénzügyi és számviteli rendszereknek a számvitelért felelős tisztviselő általi részleges validálásáról. A számvitelért felelős tisztviselő csak a Közös Vállalkozás közvetlen irányítása alatt álló részt validálta, a nemzeti finanszírozó hatóságoktól információt szolgáltató rendszereket azonban nem.

    A kifizetési előirányzatoknak az éves tevékenységi jelentésben szereplő táblázatában feltüntetett költségvetés-végrehajtási adatok magyarázat nélkül eltérnek a végleges beszámolóban szereplő költségvetés-végrehajtási adatoktól.

    A korábbi észrevételek hasznosulása

    33.

    2011-ben a Közös Vállalkozás üzletmenet-folytonossági tervet hozott létre, és előrelépést tett az informatikai biztonsági szabályok formalizálása terén. A katasztrófaelhárítási terv véglegesítéséhez további munkára van szükség.

    34.

    Az ARTEMIS Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzatával (24) ellentétben a nemzeti finanszírozó hatóságok mindeddig nem jelentettek be előfinanszírozási kifizetések által generált kamatot.

    35.

    A Közös Vállalkozás és a belga hatóságok között a Belgium által nyújtandó irodahelyiségekről, kiváltságokról és mentességekről, valamint egyéb támogatásokról szóló befogadási megállapodást (25)2012. február 2-án írták alá.

    Ezt a jelentést a Számvevőszék a 2012. november 15-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  A beágyazott számítástechnikai rendszerekre irányuló közös technológiai kezdeményezést megvalósító „ARTEMIS Közös Vállalkozás” létrehozásáról szóló 2007. december 20-i 74/2008/EK tanácsi rendelet (HL L 30., 2008.2.4., 52. o.).

    (2)  A Közös Vállalkozás hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

    (3)  Az 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal (HL L 412., 2006.12.30, 1. o.) elfogadott hetedik keretprogram egyetlen programba fogja össze az összes kutatással kapcsolatos uniós kezdeményezést és alapvető szerepet játszik a növekedés, a versenyképesség, valamint a foglalkoztatás terén kitűzött célok elérésében. A keretprogram az Európai Kutatási Térségnek is egyik alappillére.

    (4)  A Számvevőszék 2012. március 1-jén kapta meg az előzetes éves beszámolót. A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely bemutatja többek között az előirányzatok felhasználási arányát.

    (5)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash-flow kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete; ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és további magyarázatokat tartalmaz.

    (6)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

    (7)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

    (8)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

    (9)  A beszámoló bemutatására vonatkozó, illetve az európai uniós szervek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. és 2. fejezete tartalmazza és e szabályokat beépítették a Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzatába.

    (10)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

    (11)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

    (12)  Az Európai Bizottság és a Közös Vállalkozás közötti általános finanszírozási megállapodás értelmében: a Közös Vállalkozás – illetve annak illetékes testülete – elfogadja utólagos ellenőrzési stratégiáját, amelynek célja, hogy kellő bizonyosságot nyújtson az alapul szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről; valamint: az utólagos ellenőrzési stratégia egyrészt az eljárások, másrészt egy az összes kedvezményezettre vagy egy azokból álló mintára kiterjedő tranzakcióminta vizsgálatán alapul és elsősorban a kockázatokat tükrözi megfelelően.

    (13)  A 74/2008/EK rendelet 12. cikke értelmében „az ARTEMIS Közös Vállalkozás gondoskodik arról, hogy tagjainak pénzügyi érdekei megfelelő védelemben részesüljenek azáltal, hogy megfelelő belső és külső ellenőrzéseket végez vagy végeztet”, valamint „az ARTEMIS Közös Vállalkozás helyszíni ellenőrzéseket és pénzügyi ellenőrzéseket végez az ARTEMIS Közös Vállalkozás közpénzekből nyújtott finanszírozásának kedvezményezettjeinél. Ezeket az ellenőrzéseket végezheti akár közvetlenül az ARTEMIS Közös Vállalkozás, akár az ARTEMIS Közös Vállalkozás nevében eljárva az ARTEMIS-tagállamok. Az ARTEMIS-tagállamok nemzeti finanszírozásuk kedvezményezettjei körében – ha szükségesnek ítélik – egyéb ellenőrzéseket is végezhetnek, és az eredményekről tájékoztatják az ARTEMIS Közös Vállalkozást.”

    (14)  Az eddig kapott dokumentáció a legtöbb esetben nem elégséges ahhoz, hogy a Közös Vállalkozás értékelni tudja ezeket a stratégiákat és végrehajtásukat, mivel abban nem szerepel az ellenőrzés módjának részletes gyakorlati bemutatása (pl. az ellenőrzés koncepciója és módszertana, a minta mérete, a nemzeti támogatási hatóság által elvégzendő pénzügyi ellenőrzések típusa stb.).

    (15)  Az ARTEMIS irányító testülete által elfogadott utólagos ellenőrzési stratégia értelmében a Közös Vállalkozás évente legalább egyszer megvizsgálja, hogy az ARTEMIS-tagállamoktól kapott információk elegendő bizonyosságot adnak-e a végrehajtott tranzakciók szabályszerűségéről és jogszerűségéről. Az ellenőrzés végéig csak négy ARTEMIS-tagállam küldött információt az elvégzett utólagos ellenőrzésekről.

    (16)  Az ARTEMIS Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzata 8. cikkének (1) bekezdése szerint „a költségvetés nem differenciált előirányzatokat és differenciált előirányzatokat tartalmaz. Ez utóbbi kötelezettségvállalási előirányzatokból és kifizetési előirányzatokból áll.”

    (17)  Az ARTEMIS Közös Vállalkozás alapszabálya 13. cikkének (1) bekezdése kimondja, hogy az „ARTEMIS Közös Vállalkozás versenypályázati felhívásainak alapján kiválasztott projektek közpénzekből történő finanszírozása az ARTEMIS tagállamainak pénzügyi hozzájárulásaiból és/vagy az ARTEMIS Közös Vállalkozás pénzügyi hozzájárulásából történik. A kezdeményezés keretében közpénzekből juttatott támogatás nem sérti az esetleges állami támogatásokra vonatkozó eljárási és anyagi szabályokat”.

    (18)  A 2008., 2009. és 2010. évi pályázati felhívások keretében az ARTEMIS projektekben történő görög részvétel teljes összege 12,2 millió EUR volt (ebből mintegy 5,7 millió EUR tagállami forrás, 2,03 millió EUR a Közös Vállalkozás hozzájárulása, a fennmaradó rész pedig a projekt résztvevőitől származó hozzájárulás).

    (19)  Az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló, 2006. július 11-i 1083/2006/EK tanácsi rendelet (HL L 210., 2006.7.31., 25. o.) 54. cikkének (5) bekezdése kimondja, hogy „az alapok által társfinanszírozott kiadás más közösségi pénzügyi eszközből nem kaphat támogatást”.

    (20)  A Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzata 10. cikkének (1) bekezdése szerint azokat az előirányzatokat, amelyeket nem használtak fel azon pénzügyi év végéig, amelyben szerepeltették, meg kell szüntetni. Amennyiben a Közös Vállalkozás igényei úgy kívánják, a 27. cikk értelmében a törölt előirányzatokat be lehet számítani a következő három pénzügyi év tervezett bevételeibe és kiadásaiba.

    A fel nem használt előirányzatok azonban kizárólag a következő pénzügyi évre vihetőek át az irányító testület legkésőbb február 15-ig meghozott határozatával.

    (21)  2010. szeptember 22-én az irányító testület jóváhagyta a Közös Vállalkozás 16 belsőkontroll-standardból álló belsőkontroll-keretrendszerét. Noha jelentős előrelépések történtek, a standardok némelyikét még most sem alkalmazzák teljes mértékben.

    (22)  A költségek pénzügyi ellenőrzése kizárólag a tagállami hatóságok által benyújtott igazolások alapján történik. A projekteken dolgozó alkalmazottakra (csak mint a tevékenységek elvégzéséhez felhasznált személyzeti költségek mutatójára) irányulóan elvégzett ellenőrzéseken kívül a Közös Vállalkozás egyéb pénzügyi ellenőrzést nem végez.

    (23)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet.

    (24)  Az ARTEMIS Közös Vállalkozás pénzügyi szabályzata 103. cikkének (2) bekezdése szerint az előfinanszírozási kifizetések által generált kamatot a Közös Vállalkozás által végrehajtott programhoz kell rendelni és le kell vonni a kedvezményezett felé esedékes összegek egyenlegéből. A kamat nem válik esedékessé a Közös Vállakozás számára, amennyiben az előfinanszírozás összege nem haladja meg az 50 000 eurót.

    (25)  Az Artemis Közös Vállalkozás 2010-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról szóló számvevőszéki jelentés (a Közös Vállalkozás válaszaival együtt) (HL C 368., 2011.12.16., 1. o.) 26. bekezdése.


    MELLÉKLET

    ARTEMIS Közös Vállalkozás (Brüsszel)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (kivonat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 187. cikkéből)

    Az Unió közös vállalkozásokat vagy egyéb olyan struktúrákat hozhat létre, amelyek az uniós kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs programok szabályszerű végrehajtásához szükségesek.

    A Közös Vállalkozás hatásköre

    (a Tanács 74/2008/EK rendelete)

    Célkitűzések

    Az ARTEMIS Közös Vállalkozás hozzájárul a hetedik keretprogram és az „Együttműködés” egyedi program „Információs és kommunikációs technológiák” témakörének megvalósításához.

    Feladatok

    Meghatározza és végrehajtja a beágyazott számítástechnikai rendszerek számára kulcsfontosságú technológiák kifejlesztésének kutatási ütemtervét,

    a versenypályázati felhívásokat követően kiválasztott projektek résztvevőinek szóló támogatások odaítélésével elősegíti a kutatási és fejlesztési tevékenységek megvalósítását,

    elősegíti a köz- és a magánszféra közötti partnerséget az uniós, nemzeti és magánszektorbeli erőfeszítések mozgósítása és egyesítése, valamint a beágyazott számítástechnikai rendszerek területén a kutatási és fejlesztési célú összbefektetések növelése érdekében,

    megvalósítja az európai kutatási és fejlesztési erőfeszítések szinergiáját és összehangolását a beágyazott számítástechnikai rendszerek területén,

    elősegíti a kkv-k részvételét.

    Irányítás

    Irányító testület: átfogó felelősséget visel a Közös Vállalkozás működéséért és felügyeli a Közös Vállalkozás tevékenységeinek végrehajtását.

    Ügyvezető igazgató: a Közös Vállalkozásnak az irányító testület határozataival összhangban végzett napi ügyintézéséért felelős vezetője.

    A hatóságok testülete: felelős a pályázati felhívások tárgyával és költségvetésével, a pályázatok kiválasztásával, valamint a közpénzek kiválasztott pályázatoknak történő kifizetésével kapcsolatos döntésekért.

    Ipari és kutatási bizottság: kidolgozza a többéves stratégiai tervet, a kutatási ütemtervet és a Közös Vállalkozás éves munkatervét.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

    A Közös Vállalkozás rendelkezésére bocsátott erőforrások 2011-ben

    Költségvetés: a költségvetés 28,5 millió EUR kötelezettségvállalást és 32 millió EUR kifizetést irányoz elő.

    Létszám 2011. december 31-én

    A létszámtervben szereplő 8 állás mindegyike betöltött

    Egyéb alkalmazottak:

    Kirendelt nemzeti szakértők: 0

    Szerződéses alkalmazottak: 5

    Helyi alkalmazottak: 0

    Teljes alkalmazotti létszám: 13

    Foglalkoztatási terület szerinti bontásban:

    Operatív feladatok: 6

    Adminisztratív feladatok: 4

    Vegyes feladatok: 3

    Termékek és szolgáltatások 2011-ben

    A Közös Vállalkozás 2011-ben felhívást tett közzé egy 72 millió EUR összköltségvetésű pályázatra.

    Forrás: a Közös Vállalkozástól származó adatok.


    AZ ARTEMIS KÖZÖS VÁLLALKOZÁS VÁLASZAI

    15-16-17. bekezdés

    Elismerjük az utólagos ellenőrzési stratégia fontosságát és a Számvevőszék észrevételeinek helytállóságát. Mindezek mellett szeretnénk a következő információkat is közölni:

    1.

    A különféle finanszírozási modellek és az egyes tagállamokban hatályos nemzeti szabályok alapján az utólagos ellenőrzés csak befejezett projektek esetében lehetséges. Erre tekintettel, az ARTEMIS utólagos ellenőrzési stratégiájának eseti módosítására vonatkozó javaslatot 2012 decemberében nyújtják be az irányító testületnek elfogadásra.

    2.

    Mindezek alapján, előzetesen ismerve azt a tényt, hogy az első projektcsoport, illetve annak része („Call 2008”) 2011 folyamán zárul le, 2011 elején (miután az ARTEMIS irányító testülete jóváhagyta az utólagos ellenőrzési stratégiát) a tagállamoktól bekértük az utólagos ellenőrzési stratégiájukra vonatkozó dokumentációt az utólagos ellenőrzéssel kapcsolatos probléma kezelése érdekében.

    3.

    2011 folyamán csak egy „projektlezáró tanúsítványt és az utólagos ellenőrzési információt” („end-of-project certificate and ex-post audit information”) kaptunk, a többi 15 2012 első negyedévében érkezett. Az ellenőrzés idején (2012. április) igaz volt az a megállapítás, hogy a tagállamoktól érkezett dokumentáció közel sem teljes, azonban az év hátralévő részében jelentős javulás mutatkozott e tekintetben.

    4.

    A felsorolt okok miatt az ügyvezető igazgató nyilatkozata nem hivatkozott az utólagos ellenőrzési stratégia megvalósítására, figyelembe véve a 2011. évre vonatkozó jelentőség hiányát. Ezt nyilvánvalóan a 2012. évi tevékenységi jelentés fogja tartalmazni.

    24. bekezdés

    A pénzügyi szabályzata 10. cikkének (1) bekezdését az EU-ügynökségekre alkalmazandó pénzügyi keretrendeletből emelték át, amit az ARTEMIS Közös Vállalkozásnál teljes mértékben betartanak a kötelezettségvállalási előirányzatok kapcsán. Az irányító testülethez a kifizetési előirányzatokkal kapcsolatban érkezett igénynek értelmezhető az olyan Ügynökségeknél, amelyek a bevételekből származó többletet visszautalják az Európai Bizottságnak. Az ARTEMIS alapszabályának 15. cikke tiltja ennek lehetőségét, kivéve végelszámolás esetén.

    28. bekezdés

    A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata 2010. november 25. óta látja el az ARTEMIS belső ellenőri feladatát, és figyelembe véve az ARTEMIS Közös Vállalkozás alkalmazottainak számát, volt szíves felajánlani, hogy az ARTEMIS belső ellenőrzési egység feladatát is felvállalja. A Belső Ellenőrzési Szolgálat és a Bizottság között jelenleg is zajlanak a régóta tartó megbeszélések, így a terv megvalósítása elhúzódott. Ezt a tényt a Belső Ellenőrzési Szolgálat megerősítette az irányító testület 2012. január 25-i ülésén. Az ARTEMIS Közös Vállalkozás reméli, hogy a Belső Ellenőrzési Szolgálat mihamarabb ellátja ezt a feladatot. Ezalatt az ügyvezető igazgató a folyamatok javításához kapcsolódó főbb témaköröket tárgyaló, kollektív (minden érintett részvételével zajló) külső értekezletekkel helyettesíti a Belső Ellenőrzési Szolgálat szerepét.

    30. bekezdés

    Egyetértünk az észrevétellel, azonban az egyszerűsítés és hatékonyság miatt úgy döntöttünk, hogy a pénzügyi szabályzatot ebben a pontban módosítjuk, az általános pénzügyi szabályzat jelenleg is zajló felülvizsgálatának a keretében.

    32. bekezdés

    A két jelentés (éves beszámoló és éves tevékenységi jelentés) közötti eltérés az alkalmazott, eltérő feltételrendszer következménye. Az éves tevékenységi jelentésben valamennyi hitel/forrástípus fel van tüntetve (lábjegyzet 1. táblázat), míg az éves beszámolóban csak az adott év költségvetésének végrehajtása szerepel.


    Top