Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0925

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről a Fülöp-szigeteki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás megkötéséről

/* COM/2013/0925 final - 2013/0441 (NLE) */

52013PC0925

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről a Fülöp-szigeteki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás megkötéséről /* COM/2013/0925 final - 2013/0441 (NLE) */


INDOKOLÁS

2004 novemberében a Tanács felhatalmazta a Bizottságot arra, hogy egyedi partnerségi és együttműködési keretmegállapodásokról tárgyaljon Thaifölddel, Indonéziával, Szingapúrral, a Fülöp-szigetekkel, Malajziával és Bruneijel. A Fülöp-szigetekkel 2009 februárjában kezdődtek tárgyalások, amelyeket 2010 júniusában zártak le. A Coreper jóváhagyását követően 2010. június 25-én mindkét fél parafálta a partnerségi és együttműködési keretmegállapodást. A partnerségi és együttműködési keretmegállapodást 2012. július 11-én írták alá Phnom Penh-ben, az ASEAN regionális fórum miniszteri találkozóján.

A partnerségi és együttműködési keretmegállapodás a Fülöp-szigetekkel kötött első kétoldalú megállapodásnak számít, továbbá az Európai Gazdasági Közösség és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) tagországai között létrejött 1980-as együttműködési megállapodás jelenlegi jogi keretének helyébe lép. A Fülöp-szigetekkel kötött partnerségi és együttműködési keretmegállapodás politikai szempontból jelentős lépés a kétoldalú kapcsolatok és az EU Délkelet-Ázsiában betöltött szerepének erősítésében, aminek alapját a közös egyetemes értékek, mint például a demokrácia és az emberi jogok képezik. A megállapodás utat nyit a politikai, regionális és globális együttműködés fokozása felé.

A partnerségi és együttműködési keretmegállapodás az EU külpolitikája szempontjából központi szerepet játszó kötelezettségeket tartalmaz, ideértve az emberi jogokra, a nonproliferációra, a terrorizmus elleni küzdelemre és a Nemzetközi Büntetőbíróságra vonatkozó rendelkezéseket. A megállapodás aktuális kérdésekre is kiterjed, így például a békefolyamatra és a katasztrófakockázat-kezelésre.

A partnerségi és együttműködési keretmegállapodás szakpolitika-területek széles skáláján erősíti az ágazati együttműködést, például a migráció, az adózás, a környezetvédelem, az energia, a tudomány és technológia, a tengeri és légi közlekedés, a turizmus, a kultúra, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása, a tiltott kábítószerek, a szervezett bűnözés és a korrupció területén.

A partnerségi és együttműködési keretmegállapodás jelentősen bővíti a kölcsönös kötelezettségvállalások terjedelmét a gazdasági és kereskedelmi területeken. A megállapodás fontos kereskedelmi együttműködési szakaszt tartalmaz, amely várhatóan megkönnyíti majd a szabadkereskedelmi megállapodásról folyó tárgyalásokat. A megállapodás megkötése összhangban áll azon uniós célkitűzéssel, amely az EU és az ASEAN-országok közötti kapcsolatok átfogó és koherens gazdasági és politikai keretrendszerének kialakítására irányul. Ezenkívül a keretmegállapodásnak fontos fejlesztési komponense van, amely szigorú rendelkezéseket tartalmaz az EU pénzügyi érdekeinek védelmében.

A Bizottság megjegyzi, hogy az EU és Fülöp-szigeteki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás aláírásáról szóló, 2012/272/EU tanácsi határozat a C-377/12 sz. bírósági ügy tárgyát képezi: a Bizottság arra kérte a Bíróságot, hogy semmisítse meg az említett határozatot azon részében, amelyben a Tanács a közlekedésre (az EUMSZ 91. és 100. cikke), a visszafogadásra (az EUMSZ 79. cikkének (3) bekezdése) és a környezetvédelemre (az EUMSZ 191. cikkének (4) bekezdése) vonatkozó jogalapokat adott a határozathoz. A Bizottság arra kérte a Bíróságot, hogy tartsa fenn a vitatott határozat joghatásait. A Bíróság C-377/12. sz. ügyben hozott ítélete szerint e partnerségi és együttműködési keretmegállapodás megkötéséről szóló tanácsi határozat jogalapja a 207. cikk, a 209. cikk és a 218. cikk (6) bekezdése.

A Bizottság felhívja a Tanács figyelmét a megállapodás azon preambulumbekezdésére, amely az Egyesült Királyságnak, Írországnak és Dániának a Szerződések 21. és 22. jegyzőkönyve szerinti különleges helyzetéről szól. E preambulumbekezdés beillesztése kizárólag e szöveg kialakítása miatt volt szükséges. A jelenleg az Európai Bíróság által tárgyalt C-377/12 sz. ügy kimenetelétől függően e preambulumbekezdést egy későbbi szakaszban esetleg el kell majd hagyni vagy át kell fogalmazni. A Bizottság álláspontja szerint amíg le nem zárul ez az ügy, nem zárható le e megállapodás megkötésének eljárása.

2013/0441 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről a Fülöp-szigeteki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás megkötéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. és 209. cikkére, összefüggésben a 218. cikke (6) bekezdésének a) pontjával,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére,

mivel:

(1)       A 2012/272/EU tanácsi határozattal[1] összhangban 2012. július 11-én aláírták az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről a Fülöp-szigeteki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodást, figyelemmel annak későbbi időpontban való megkötésére.

(2)       A megállapodást az Európai Unió nevében jóvá kell hagyni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről a Fülöp-szigeteki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás az Unió nevében jóváhagyásra kerül.

A megállapodás szövegét csatolták e határozathoz.

2. cikk

Az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője tölti be a megállapodás 48. cikke szerinti vegyes bizottság elnöki tisztségét.

A vegyes bizottságban – a tárgyalt témától függően – az Unió, vagy adott esetben az Unió és a tagállamok képviselői vesznek részt.

3. cikk

A Tanács elnöke jelöli ki a megállapodás 57. cikkének (1) bekezdésében előírt értesítésnek az Európai Unió nevében történő megtételére jogosult személyt.

4. cikk

Ez a határozat elfogadásának napján lép hatályba. A határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

                                                                       a Tanács részéről

                                                                       az elnök

[1]               HL L 134., 2012.5.24., 3. o.

Top