Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0221

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Közös Kutatóközpont által a 2012–2015. időszakban a nagyfluxusú reaktorral összefüggésben az Európai Atomenergia-közösség részére végrehajtandó kiegészítő kutatási program elfogadásáról

/* COM/2012/0221 final - 2012/0111 (NLE) */

52012PC0221

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Közös Kutatóközpont által a 2012–2015. időszakban a nagyfluxusú reaktorral összefüggésben az Európai Atomenergia-közösség részére végrehajtandó kiegészítő kutatási program elfogadásáról /* COM/2012/0221 final - 2012/0111 (NLE) */


INDOKOLÁS

1. A JAVASLAT HÁTTERE

A Közösség nagyfluxusú reaktorának üzemeltetését több egymást követő kiegészítő kutatási program támogatta. A Tanács legutóbb 2009. május 25-én, a 2009–2011. időszakra fogadott el egy hároméves kiegészítő kutatási programot (2009/410/Euratom tanácsi határozat, HL L 132., 2009.5.29., 15. o.), amelyet a hollandiai Pettenben, a Közös Kutatóközpont (JRC) Energetikai Intézetének telephelyén található reaktor üzemeltetésével kapcsolatban a JRC hajtott végre az Európai Atomenergia-közösség részére.

A 2009–2011. évi kiegészítő kutatási program forrásai a három részt vevő tagállamtól: Hollandiától, Franciaországtól és Belgiumtól származtak, és a három év során mindösszesen 35 millió EUR-t tettek ki. Ez az összeg a reaktor leszerelési alapjához nyújtott éves hozzájárulásokat is tartalmazza (és emellett a reaktor leszerelési alapjához nyújtott 2008. évi hozzájárulást is, tekintettel arra, hogy ebben az évben a reaktor üzemeltetését a megelőző kiegészítő program már nem finanszírozta).

A jelenlegi kiegészítő kutatási program 2011. december 31-én véget ér.

Ez a javaslat egy új, a reaktor üzemeltetését a 2012-től 2015-ig tartó időszakban szolgáló négyéves program elfogadására irányul.

A reaktort a Bizottság egy, az Euratom és Hollandia között 1961. július 25-én létrejött megállapodással összhangban hasznosítja. A megállapodást a felek 99 éves időszakra írták alá. A megállapodás végrehajtása érdekében a két fél 1962. október 31-én 99 évre szóló örök-haszonbérleti szerződést kötött.

A reaktor fontos szerepet tölt be az Európai Unióban. A reaktor üzemeltetését támogató kiegészítő kutatási program első számú célja annak biztosítása, hogy kísérleti célokra állandó és megbízható neutronforrás álljon rendelkezésre. A kutatás tárgya a nukleáris anyagok és a nukleáris üzemanyagok tudományos vizsgálata az atomreaktorok biztonságának növelése érdekében (a maghasadás és a magfúzió elvén működő reaktorokat egyaránt ideértve); a reaktorok öregedésével és a reaktorok teljes élettartamra kiterjedő fenntartásával összefüggő kérdések vizsgálata; a fejlett üzemanyagciklusok kutatása; valamint a hulladékgazdálkodás kérdéseinek kutatása. A reaktor emellett szakképző létesítményként is működik, és ennek keretében olyan doktori tanulmányokat folytató hallgatókat és doktori címmel már rendelkező ösztöndíjasokat fogad, akik nemzeti vagy európai programok keretében végzik kutatási tevékenységüket.

A reaktorban kereskedelmi radioizotóp-előállítás is folyik, a létesítmény az Európában évente végrehajtott összesen 10 millió gyógyászati diagnosztikai eljárás több mint 60%-ához szolgáltat izotópokat. A reaktor nélkülözhetetlen beszállítója az európai radiofarmakológiai vállalatoknak. Európai fekvésénél fogva termékei gyorsan eljuttathatók az európai gyógyászati központokba, ami a leggyakrabban használt rövid felezési idejű izotópok esetében különösen fontos.

2. KONZULTÁCIÓ AZ ÉRDEKELTEKKEL, HATÁSVIZSGÁLAT

A nukleáris területen végzett kutatási tevékenységükre való tekintettel megkeresett tagállamok közül három: Hollandia, Franciaország és Belgium vállalta a reaktor finanszírozásában való részvételt.

3. A JAVASLAT JOGI ELEMEI

A javaslat az Euratom-Szerződés 7. cikkén alapul.

4. KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Az új kiegészítő program pénzügyi kimutatásának tanúsága szerint a program forrásait három részt vevő tagállam: Hollandia, Franciaország és Belgium szolgáltatja. E három tagállam hozzájárulása összesen 31,400 millió EUR. Ez az összeg és a várható kereskedelmi bevételek együttesen olyan megfelelő operatív költségvetést biztosítanak, amely fedezi a reaktornak a 2012–2015. időszakra várható becsült költségeit. Megjegyzendő, hogy a költségvetés a reaktor leszerelésére előirányzott összegeket, valamint a közműdíjakat, a biztosítási költségeket és a kiégett fűtőelemek kezelési költségeit is tartalmazza.

A Bizottság megerősíti a Tanács 1996. június 27-i ülésének jegyzőkönyvében rögzített nyilatkozatát, amely szerint „a reaktor megfelelő finanszírozás esetén hozzájárulhat a közösségi programok végrehajtásához, függetlenül attól, hogy erre a keretprogrammal összefüggésben kerül-e sor vagy sem. Erre a részvételre vagy piaci alapon, vagy a JRC intézetei számára a tevékenységük végrehajtásához nyújtott besugárzási szolgáltatások útján kerül majd sor”. Ebből következik, hogy a Bizottság a saját intézményi költségvetéséből származó pénzeszközökkel a reaktor működési költségeihez nem fog hozzájárulni (ideértve a reaktor esetleges karbantartási és javítási költségeit is).

5. KIEGÉSZÍTŐ INFORMÁCIÓK

Tárgytalan.

2012/0111 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a Közös Kutatóközpont által a 2012–2015. időszakban a nagyfluxusú reaktorral összefüggésben az Európai Atomenergia-közösség részére végrehajtandó kiegészítő kutatási program elfogadásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 7. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

a Tudományos és Műszaki Bizottsággal folytatott konzultációt követően,[1]

mivel:

(1)       Az európai kutatási térség összefüggésében a petteni nagyfluxusú reaktor (a továbbiakban: reaktor) eddig is fontos eszköz volt, és egy ideig még az is marad a Közösség kezében ahhoz, hogy hozzájáruljon az elméleti és a kísérleti anyagtudomány fejlődéséhez, az izotópok diagnosztikai és terápiás célú alkalmazásához, valamint az energiatermelési célú atomreaktorok biztonságának kutatásához.

(2)       A reaktor üzemeltetését a közelmúltban több egymást követő kiegészítő kutatási program segítette; a legutóbbi ilyen programot létrehozó, az Európai Atomenergia-közösség részére a Közös Kutatóközpont által végrehajtandó kiegészítő kutatási program elfogadásáról szóló, 2009. május 25-i 2009/410/Euratom tanácsi határozat[2] azonban 2011. december 31-én hatályát vesztette.

(3)       Tekintettel arra, hogy az atomreaktorok biztonságának javítása, az egészségügy (beleértve az orvostudomány által vizsgált kérdések megválaszolásához szükséges orvosi izotópok fejlesztését is), az atommagfúzió, az alapkutatás, a szakképzés, valamint a hulladékgazdálkodás (beleértve az Európa érdeklődésére számot tartó reaktorrendszerek nukleáris üzemanyagának viselkedésével összefüggő biztonsági kérdések vizsgálatának lehetőségét is) területén a Közösség által végzett kutatáshoz továbbra is szükség van a reaktor által képviselt pótolhatatlan infrastruktúrára, a reaktor üzemeltetését egy 2015 végéig tartó kiegészítő kutatási program keretében folytatni indokolt.

(5)       A programot a reaktor üzemeltetésének folytatásához fűződő különleges érdeküknél fogva – ilyen értelmű nyilatkozatuknak megfelelően – Hollandiának, Franciaországnak és Belgiumnak indokolt finanszíroznia oly módon, hogy pénzügyi hozzájárulásukat az Európai Közösségek általános költségvetésébe fizetik be, és ezek az összegek ott címzett bevételnek minősülnek,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Tanács a 2012. január 1-jével kezdődő négyéves időszakra ezúton elfogadja a nagyfluxusú reaktor üzemeltetésével összefüggő kiegészítő kutatási programot (a továbbiakban: program), amelynek célkitűzéseit az I. melléklet tartalmazza.

2. cikk

A program végrehajtásához szükséges pénzügyi hozzájárulás becsült összege 31,400 millió EUR. E hozzájárulás bontását a II. melléklet tartalmazza. Ezt a hozzájárulást az 1605/2002/EK tanácsi rendelet[3] 18. cikkének (2) bekezdése értelmében meghatározott kiadási tételhez rendelt bevételnek kell tekinteni.

3. cikk

(1)          A program igazgatása a Bizottság feladata. A Bizottság ebből a célból igénybe veszi a Közös Kutatóközpont szolgálatait.

(2)          A Közös Kutatóközpont kormányzótanácsát folyamatosan tájékoztatni kell a program végrehajtásáról.

4. cikk

A Bizottság e határozat végrehajtásáról félidei jelentést és zárójelentést terjeszt az Európai Parlament és a Tanács elé.

5. cikk

Ez a határozat Az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Rendelkezéseit 2012. január 1-jétől kell alkalmazni.

6. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben,

a Tanács részéről

az elnök

I. MELLÉKLET

TUDOMÁNYOS ÉS MŰSZAKI CÉLKITŰZÉSEK

A program fő célkitűzései a következők:

1. a reaktor biztonságos és megbízható üzemeltetésének biztosítása annak érdekében, hogy kísérleti célokra megfelelő neutronáram álljon rendelkezésre;

2. a reaktor hatékony igénybevételének lehetővé tétele a kutatóintézetek számára a következő területeken: az atomreaktorok biztonságának javítása; egészségügy, beleértve az orvosi izotópok fejlesztését is; atommagfúzió; alapkutatás és szakképzés; hulladékgazdálkodás, beleértve az Európa érdeklődésére számot tartó reaktorrendszerek nukleáris üzemanyagával összefüggő biztonsági kérdések vizsgálatának lehetőségét is.

___________________________________________________________________________

II. MELLÉKLET

A HOZZÁJÁRULÁSOK BONTÁSA

A programhoz Hollandia, Franciaország és Belgium nyújt hozzájárulást.

E hozzájárulások a következőképpen oszlanak meg:

Hollandia: 29,000 millió EUR

Franciaország: 1,200 millió EUR

Belgium: 1,200 millió EUR

Összesen: 31,400 millió EUR

A hozzájárulásokat az Európai Közösségek általános költségvetésébe kell befizetni, és ott a program címzett bevételének kell tekinteni.

A hozzájárulások összege határozott összeg, az üzemeltetési, a karbantartási és a leszerelési költségek tényleges összegétől nem függ.

.

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.           A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

              1.1.    A javaslat/kezdeményezés címe

              1.2.    A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

              1.3.    A javaslat/kezdeményezés típusa

              1.4.    Célkitűzés(ek)

              1.5.    A javaslat/kezdeményezés indoklása

              1.6.    Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

              1.7.    Tervezett igazgatási módszer(ek)

2.           IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

              2.1.    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

              2.2.    Irányítási és kontrollrendszer

              2.3.    A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.           A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

              3.1.    A kiadások a többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik?

              3.2.    A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

              3.2.1. A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

              3.2.2. Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

              3.2.3. Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

              3.2.4. A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

              3.2.5. Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

              3.3.    A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.1.        A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.1.1.  A javaslat/kezdeményezés címe

A Közös Kutatóközpont által a 2012–2015. időszakban a nagyfluxusú reaktorral összefüggésben az Európai Atomenergia-közösség részére végrehajtandó kiegészítő kutatási program

1.2.1.2.  A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

10. cím:          Közvetlen kutatás

10 04. alcím:  Korábbi keretprogramok és egyéb tevékenységek lezárása

10 04 04. jogcímcsoport:        A nagyfluxusú reaktor (HFR) üzemeltetése

1.3.1.3.  A javaslat/kezdeményezés típusa

x A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul

¨ A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedésre irányul

¨ A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul

¨ A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

1.4.1.4.  Célkitűzések

1.4.1.1.4.1.      A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzések

A nagyfluxusú reaktor fontos szerepet tölt be az Európai Unióban a gyógyászati célú radioizotóp-előállítás és a biztonságos nukleáris technológiák támogatásában, valamint az atomerőművek öregedése és élettartamának meghosszabbítása, a hosszú felezési idejű aktinidáknak a biztonságosabb hulladéktárolás érdekében történő transzmutációja, az üzemanyag-biztonság javítása, illetőleg az új és biztonságosabb atomreaktorok üzemanyagával összefüggő biztonsági kérdések területén végzett kutatásokban.

Emellett a neutronsugarak az alapkutatás területén, az anyagok szerkezetének vizsgálatára is felhasználásra kerülnek. Ez a tevékenység folyamatosan fejlődik, és – a meglévő atomerőművek biztonságával összefüggésben – hozzájárul az anyagok öregedési mechanizmusainak megértéséhez és befolyásolási lehetőségeinek felkutatásához. A termonukleáris fúzió területén különböző projektek vannak folyamatban a jövőbeni fúziós reaktorok szerkezeti anyagainak és tenyészanyagainak tesztelése területén.

1.4.2.1.4.2.      Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

A nagyfluxusú reaktorra vonatkozó kiegészítő program legfontosabb célkitűzése a reaktor biztonságos és megbízható üzemének biztosítása. Ez a tevékenység a létesítménynek a műszaki élettartam végéig történő rendes hasznosítását, a kísérletekhez szükséges neutronáram biztosítását és a gyógyászati célú izotóp-előállítást foglalja magában.

1.4.3.1.4.3.      Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Besugárzási adatok és eredmények számos szakterületen, köztük a következőkön: az atomreaktorok biztonságának javítása; az orvosi izotópok fejlesztése az orvostudomány kérdéseinek megválaszolása és igényeinek kielégítése érdekében; a fúziós reaktorokban felhasználható anyagok kutatása; nukleáris alapkutatás és szakképzés; hulladékgazdálkodási kérdések; a reaktorrendszerek új, biztonságosabb generációjához szükséges nukleáris üzemanyagok kutatása.

1.4.4.1.4.4.      Eredmény- és hatásmutatók

A Bizottság kötelezettségei a kiegészítő kutatási program igazgatására, valamint ebből következően a reaktor üzemeltetésének műszaki aspektusaival, a reaktor tudományos hasznosításával és a költségvetés helyzetével kapcsolatos jelentéstételre terjednek ki. A Közös Kutatóközpont Energetikai és Közlekedési Intézete évente kétszer jelentést készít, amely tartalmazni fogja:

1.      a reaktor üzemeltetési adatait is tartalmazó műszaki jelentést;

2.      a legfontosabb tudományos eredmények összefoglaló ismertetését;

3.      a karbantartási és a fenntartási tevékenységek helyzetének ismertetését;

4.      a költségvetés helyzetének ismertetését, figyelemmel a tagállamoktól származó bevételekre és a kiegészítő program költségvetésének felhasználására (beleértve a leszerelésre előirányzott forrásokat, az igazgatási költségeket, az üzemeltetőnek teljesített kifizetéseket stb. is).

1.5.1.5.  A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.5.1.1.5.1.      Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

A reaktor célja a részt vevő tagállamok kutatási-fejlesztési tevékenységének támogatása a nukleáris létesítmények és a nukleáris üzemanyagciklus biztonsága, a hulladékgazdálkodás, a termonukleáris fúzió, az alapkutatás és a szakképzési kapacitások területén.

A létesítmény továbbra is aktívan közreműködik a reaktorok biztonságának javításában. A tevékenységek koordinálása, az eredmények terjesztése és a harmonizáció támogatása európai hálózatokon keresztül valósul meg.

A reaktornak az orvosi radioizotópok előállítása is célja.

1.5.2.1.5.2.      Az uniós részvételből adódó többletérték

A reaktorral összefüggésben végzett kutatási tevékenység többletértéke az országhatárokon átívelő hatásokban, a méretgazdaságosságban, valamint a nemzeti szinten kutatásra fordított összegek csökkenésében jelentkezik. A nukleáris területen indokolt az európai szintű fellépés.

A reaktor az Európában évente végrehajtott összesen 10 millió gyógyászati diagnosztikai eljárás több mint 60%-ához szükséges radioizotópok kereskedelmi előállítását is végzi. Az európai egészségügy (kórházak, klinikák, orvosok stb.) szempontjából rendkívül fontos létesítményről van szó, hiszen radioizotópokat az egészségügy különböző területein alkalmaznak (elsődleges felhasználási területük a rákos megbetegedések megelőzése és kezelése). Nagyon kevés az alternatíva, hiszen a reaktor éppen a jelenleg leggyakrabban felhasznált rövid felezési idejű izotópokat állítja elő. Európai fekvésénél fogva a reaktor termékei gyorsan eljuttathatók az európai gyógyászati központokba.

1.5.3.1.5.3.      Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Gyógyászati felhasználásra a technécium Tc-99m izotópját ma rendkívül csekély számú gyártóreaktorban állítják elő, közülük az egyik a petteni nagyfluxusú reaktor. Mivel ezek a reaktorok az 1950-es és az 1960-as években épültek, lassan élettartamuk végéhez érkeznek, ami miatt egyre gyakoribbak a tervezett karbantartás miatti leállások és a gyártás nem tervezett megszakításai. 2009. május közepén az orvosi izotópokat előállító kanadai NRU reaktor leállt, és a 2009. év hátralevő részében nem is indult újra, aminek következtében világszerte tartós hiány állt elő az orvosi izotópok kínálatában. A petteni reaktort 2010-ben a reaktortartály hűtőköri vezetéke bélésének nagyszabású javítása miatt kellett leállítani, ami ismét zavart idézett elő az orvosi izotópok kínálatában.

1.5.4.1.5.4.      Összhang és lehetséges szinergia egyéb pénzügyi eszközökkel

A javasolt kiegészítő kutatási program különböző olyan tudományos és műszaki kihívásokkal foglalkozik, amelyek szükségesek a stratégiai energiatechnológiai terv (SET-terv) és a stratégiai fontosságú nukleáris energetikai technológiákkal foglalkozó technológiai platform (SNE-TP) rövid és hosszú távú céljainak teljesítéséhez. A program egyes tevékenységei a hetedik Euratom-keretprogram folytatásaként elfogadott kétéves programhoz (2012–2013) és a későbbi keretprogramokhoz is szorosan kapcsolódnak.

1.6.1.6.  Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

x A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik

– x A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2012. január 1-jétől 2015. december 31-ig.

– x Pénzügyi hatás: 2012-től 2016-ig

1.7.1.7.  Tervezett igazgatási módszer(ek)[4]

x Centralizált igazgatás közvetlenül a Bizottság által

Megjegyzések

A reaktor egy, az Euratom és Hollandia között 1961. július 25-én létrejött megállapodásnak (99 éves haszonbérlet) megfelelően a Bizottság tulajdonát képezi. A reaktor üzemeltetése a hollandiai NRG mint az üzemeltetési engedély jogosultja felelősségi körébe tartozik, ami lehetővé teszi, hogy az üzemeltetés és a hasznosítás független, fenntartható jogi keretek között történjék. A JRC által végrehajtandó kiegészítő kutatási program további kutatási célú bevételeket jelent a finanszírozó tagállamok számára.

2.2.        IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.2.1.  A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

A Bizottság kötelezettségei a kiegészítő kutatási program igazgatásából, valamint ennek folytán a következő tárgyú jelentések elkészítéséből állnak:

i. a reaktor üzemeltetésének műszaki aspektusai;

ii. a reaktor tudományos hasznosítása;

iii. a reaktor költségvetésének helyzete a tagállamoktól származó pénzügyi bevételek tekintetében; valamint

iv. a teljesített kifizetések.

A program a Közös Kutatóközpont tevékenységalapú irányításra (ABM) épülő tervezési ciklusában, valamint az éves vezetési tervben is szerepel. Ennek megfelelően a felsorolt célkitűzések teljesülésének értékelése szerepelni fog a Közös Kutatóközpont tevékenységéről készített éves jelentésekben is.

Ezen túlmenően a Közös Kutatóközpont félévenként jelentést állít össze a kiegészítő program igazgatásáról, amely tartalmazni fogja:

– a reaktor üzemeltetési adatait is tartalmazó műszaki jelentést,

– a legfontosabb tudományos eredmények összefoglaló ismertetését,

– a karbantartási és a fenntartási tevékenységek helyzetének ismertetését,

– a költségvetés helyzetének ismertetését, figyelemmel a tagállamoktól származó bevételekre és a kiegészítő program költségvetésének felhasználására (beleértve a leszerelésre előirányzott forrásokat, az igazgatási költségeket stb. is).

2.2.2.2.  Irányítási és kontrollrendszer

2.2.1.2.2.1.      Felismert kockázat(ok)

A program egy korábbi kiegészítő kutatási program folytatása. Előkészítése kapcsán a részt vevő tagállamok belső értékelést végeztek, amelynek keretében elemezték a részvételükhöz társuló kockázatokat.

2.2.2.2.2.2.      Tervezett ellenőrzési mód(ok)

A kiegészítő program igazgatásáról félidei jelentés és zárójelentés fog készülni, amelyek műszaki, tudományos és költségvetési kérdéseket (ideértve a leszerelésre előirányzott összegeket is) fognak tartalmazni.

2.3.2.3.  A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

A fent említett jelentésekkel kapcsolatos, a műszaki és a költségvetési szempontokra egyaránt kiterjedő audit- és belső kontrollfeladatokat a Közös Kutatóközpont tisztviselői látják el. A Közös Kutatóközpont valamennyi audittal és belső kontrollal kapcsolatban biztosítja a Számvevőszék számára az adatokhoz való hozzáférést.

Az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelettel, a költségvetési rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2002. december 23-i 2342/2002/EK, Euratom bizottsági rendelettel, az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek védelméről szóló, 1995. december 18-i 2988/95/EK, Euratom tanácsi rendelettel,[5] az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról szóló, 1996. november 11-i 2185/96/EK, Euratom tanácsi rendelettel[6] és az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról szóló 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel[7] összhangban a továbbiakban is megfelelő intézkedésekre kerül sor a szabálytalanságok és a csalás megelőzésére, valamint az elveszett, a tévesen kifizetett és a helytelenül felhasznált pénzeszközök visszafizettetésére.

A hasadóanyagok mozgásának ellenőrzése az Euratom és a NAÜ keretében történik.

3.3.        A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.3.1.  A kiadások a többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik?

· Jelenlegi költségvetési kiadási tételek

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete || Költségvetési tétel || Kiadás típusa || Hozzájárulás

Szám       [Megnevezés………………………...……….] || diff./nem diff.[8] || EFTA-országoktól || tagjelölt országoktól || harmadik országoktól || a költségvetési rendelet 18. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében

1a || 10 04 04. jogcímcsoport: A nagyfluxusú reaktor (HFR) üzemeltetése 10 04 04 02. jogcímcsoport: A nagyfluxusú reaktor (HFR) üzemeltetése – Kiegészítő HFR-programok[9] || Diff. || NEM || NEM || NEM || IGEN

· Létrehozandó új költségvetési tételek

Tárgytalan.

3.2.3.2.  A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

3.2.1.3.2.1.      A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret fejezete: || 1a || „Versenyképesség a növekedésért és a foglalkoztatásért”

Főigazgatóság: Közös Kutatóközpont (JRC) || || || 2012. év || 2013. év || 2014. év || 2015. év || A 2016. évtől || ÖSSZESEN

Ÿ Operatív előirányzatok || || || || || ||

Költségvetési tétel száma: 10 04 04 02 || Kötelezettségvállalási előirányzatok || (1) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Kifizetési előirányzatok || (2) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok || || || || || ||

Költségvetési tétel száma: Tárgytalan. || || (3) || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a.

A Közös Kutatóközpont Főigazgatósághoz tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettségvállalási előirányzatok || =1 + 3 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Kifizetési előirányzatok || =2 + 3 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ Operatív előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettségvállalási előirányzatok || (4) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Kifizetési előirányzatok || (5) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN || (6) || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a.

A többéves pénzügyi keret 1a. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettségvállalási előirányzatok || =4 + 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Kifizetési előirányzatok || =5 + 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Amennyiben a javaslat/kezdeményezés több fejezetet is érint:

Ÿ Operatív előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettségvállalási előirányzatok || (4) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Kifizetési előirányzatok || (5) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási előirányzatok ÖSSZESEN || (6) || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a.

A többéves pénzügyi keret 1–4. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN (Referenciaösszeg) || Kötelezettségvállalási előirányzatok || =4 + 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Kifizetési előirányzatok || =5 + 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

A többéves pénzügyi keret fejezete: || 5 || „Igazgatási kiadások”

millió EUR (három tizedesjegyig)

Főigazgatóság: Közös Kutatóközpont (JRC) || || || 2012. év || 2013. év || 2014. év || 2015. év || A 2016. évtől || ÖSSZESEN

Ÿ Humánerőforrás || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a.

Ÿ Egyéb igazgatási kiadások || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a.

Közös Kutatóközpont Főigazgatóság ÖSSZESEN || Előirányzatok || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a.

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a. || n.a.

millió EUR (három tizedesjegyig)

|| || || 2012. év || 2013. év || 2014. év || 2015. év || A 2016. évtől || ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN || Kötelezettségvállalási előirányzatok || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Kifizetési előirányzatok || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

3.2.2.3.2.2.      Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

– ¨  A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását.

– x A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket ò || || || 2012. év || 2013. év || 2014. év || 2015. év || ÖSSZESEN

TELJESÍTÉSEK

A teljesítés típusa || A teljesítés átlagos költsége || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma || Költség || Teljesítések száma összesen || Összköltség

KONKRÉT CÉLKITŰZÉS: A nagyfluxusú reaktor (HFR) biztonságos és megbízható üzemeltetése

– Teljesítés || Teljes teljesítmény melletti üzemnapok száma || n.a. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 1 000 || p.m.

A konkrét célkitűzés részösszege || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 1 000 || p.m.

ÖSSZKÖLTSÉG || || p.m. || || p.m. || || p.m. || || p.m. || || p.m.

3.2.3.3.2.3.      Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.1.3.2.3.1.            Összegzés

– x A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

– ¨  A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

|| 2012. év || 2013. év || 2014. év || 2015. év || A 2016. évtől || ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE || || || || || ||

Humánerőforrás || || || || || ||

Egyéb igazgatási kiadások || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok || || || || || ||

Humánerőforrás || || || || || ||

Egyéb igazgatási kiadások || || || || || ||

A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege || || || || || ||

ÖSSZESEN || || || || || ||

3.2.3.2.3.2.3.2.            Becsült humánerőforrás-szükségletek

– x A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

– ¨  A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket egész számmal (vagy legfeljebb egy tizedesjeggyel) kell kifejezni

|| 2012. év || 2013. év || 2014. év || 2015. év

Ÿ A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselői és ideiglenes alkalmazotti álláshelyek)

XX 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken) || || || ||

XX 01 01 02 (a küldöttségeknél) || || || ||

XX 01 05 01 (közvetett kutatás) || || || ||

10 01 05 01 (közvetlen kutatás) || || || ||

Ÿ Külső személyi állomány (teljes munkaidős egyenértékben kifejezve)[10]

XX 01 02 01 (AC, INT, END a teljes keretből) || || || ||

XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél) || || || ||

XX 01 04 yy || – a központban || || || ||

– küldöttségeknél || || || ||

XX 01 05 02 (AC, END, INT a közvetett kutatásban) || || || ||

10 01 05 02 (AC, END, INT a közvetlen kutatásban) || || || ||

Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni) || || || ||

ÖSSZESEN || || || ||

XX: az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt személyzettel és/vagy az adott főigazgatóságon belüli személyzet-átcsoportosítással kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak || A Közös Kutatóközpont egyetlen feladata a kiegészítő program igazgatása. Ezt a feladatát a Közös Kutatóközpont teljes mértékben a kiegészítő kutatási program címzett bevételeiből finanszírozza.

Külső személyzet || Tárgytalan

3.2.4.3.2.4.      A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

– x A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

– ¨  A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

Tárgytalan.

– ¨  A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára.

Tárgytalan.

3.2.5.3.2.5.      Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

– ¨ A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

– x A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

Előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

|| 2012. év || 2013. év || 2014. év || 2015. év || Összesen

Hollandia || 7,250 || 7,250 || 7,250 || 7,250 || 29,000

Franciaország || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 1,200

Belgium || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 1,200

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN || 7,850 || 7,850 || 7,850 || 7,850 || 31,400

A kiegészítő kutatási program kizárólag a résztvevőktől származó címzett előirányzatok fogadásához igényel költségvetési struktúrát (p.m.). A fenti összegeket az érintett tagállamok számították ki a kereskedelmi bevételek várható szintjének figyelembevételével annak érdekében, hogy a reaktornak a 2012–2015. időszakban felmerülő becsült költségeit kiegyenlítsék. A Bizottság semmilyen körülmények között nem finanszíroz semmiféle működési hiányt, így az esetleges karbantartási és javítási költségeket sem.

3.3.3.3.  A bevételre gyakorolt becsült pénzügyi hatás

– ¨  A javaslatnak nincs pénzügyi hatása a bevételre.

– x A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

– ¨         a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

– x        a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

millió EUR (három tizedesjegyig)

Bevételi költségvetési tétel: || Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok || A javaslat/kezdeményezés hatása

2012. év || 2013. év || 2014. év || 2015. év

6 2 2 1. jogcím || || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Az egyéb címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési tétel(eke)t.

6 2 2 1. jogcím: A HFR üzemeltetéséből származó és kiegészítő hitelkeretek megnyitását lehetővé tévő bevételek – Címzett bevételek

Ismertesse a bevételre gyakorolt hatás számításának módszerét.

A kiegészítő kutatási program finanszírozását a részt vevő tagállamok hozzájárulásai biztosítják; az összegek meghatározása a 2009–2011. időszak költségvetése alapján, a 2012–2015. időszak becsült inflációs adatainak figyelembevételével történt.

[1]               A Tudományos és Műszaki Bizottság 2012. február 17-i ülésének jegyzőkönyve.

[2]               HL L 132., 2009.5.29., 15. o.

[3]               A Tanács 1605/2002/EK, Euratom rendelete (2002. június 25.) az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről, HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

[4]               Az egyes igazgatási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletben szereplő megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html.

[5]               HL L 312., 1995.12.23., 1. o.

[6]               HL L 292., 1996.11.15., 2. o.

[7]               HL L 136., 1999.5.31., 1. o.

[8]               Differenciált/nem differenciált előirányzat.

[9]               A jelenleg „A nagyfluxusú reaktor (HFR) üzemeltetése – Kiegészítő HFR-programok (2009–2011)” címet viselő 10 04 04 02. jogcím átnevezésre kerül „A nagyfluxusú reaktor (HFR) üzemeltetése – Kiegészítő HFR-programok”-ra – az évszámok elhagyásával a jogcím a nagyfluxusú reaktor üzemeltetése kapcsán később elfogadandó valamennyi kiegészítő kutatás program céljára felhasználható lesz.

[10]             AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = átmeneti alkalmazott; JED = küldöttségi pályakezdő szakértő.

Top