Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0699

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról szóló, 2008. december 16-i 1297/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat végrehajtásáról

/* COM/2012/0699 final */

52012DC0699

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról szóló, 2008. december 16-i 1297/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat végrehajtásáról /* COM/2012/0699 final */


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról szóló, 2008. december 16-i 1297/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat végrehajtásáról

1.           BEVEZETÉS

Az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról szóló, 2008. december 16-i 1297/2008/EK európai parlamenti és tanácsi határozat (a továbbiakban: a MEETS-határozat) 6. cikke szerint „2010. december 31-ig, majd 2013-ig évente a Bizottság jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a MEETS-program végrehajtásáról”.

Az első jelentésben a 2009-es és 2010-es éves munkaprogram keretében megkezdett és/vagy tovább folytatott tevékenységek kaptak hangsúlyt. A második jelentés az elért első fontosabb eredményekre, valamint a 2010-ben elfogadott 2011-es éves munkaprogramban részletezett főbb kezdeményezésekre összpontosít. 2011-ben a MEETS operatív előirányzatainak felhasználási szintje csaknem 97 % volt[1].

Ebben a harmadik jelentésben áttekintést adunk a tagállamok és a Bizottság (Eurostat) által a MEETS-program tevékenységeinek végrehajtása terén 2012 során elért haladásról.

Valamennyi MEETS-tevékenység összhangban van „Az európai uniós statisztikák előállításának módszeréről: kitekintés az elkövetkező évtizedre” című, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak címzett, 2009. augusztus 10-i bizottsági közleményben leírt stratégiával[2].

2.           CÉLOK, ÉVES TEVÉKENYSÉGEK ÉS PRIORITÁSOK

2011-ben, az európai statisztikai rendszer (ESR) keretében a negatív prioritásokról folytatott szélesebb körű eszmecsere részeként napirendre került a MEETS-program ésszerűsítése. Ennek eredményeként számos MEETS-intézkedést összevontak egymással.

A MEETS-program végrehajtásának legfontosabb eszközét továbbra is az ESR keretében kialakított együttműködési hálózatok jelentik. Az ESR-hálózatok új projektek indítását szolgáló szerveződések, amelyek keretében egy meghatározott szakterületen érdekelt néhány tagállam aktívan együttműködik valamely közös feladat megoldásában, és a projekt végén az eredményről tájékoztatja a többi, részt nem vevő tagállamot. Ez a megoldás elősegíti a szinergiák kihasználását, a költségek csökkentését és a bevált gyakorlatok megosztását, miközben a konkrét intézkedések végrehajtása révén az ESR egésze szempontjából is üdvös hatással bír.

A MEETS-program keretében működő valamennyi ESR-hálózat a program első három éve folyamán kezdte meg működését. A 2012. évi éves munkaprogram folytatta az ESR-hálózatok által a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák korszerűsítése terén megkezdett intézkedéseket. Emellett 2012-ben újabb intézkedések indultak, melyek a vállalkozások terheinek csökkentésére és arra irányultak, hogy az ESR-t képessé tegyék a statisztikai információk iránti új igények kielégítésére.

A 2012-es munkaprogram uniós költségvetése összesen csaknem 9 millió EUR-t tesz ki, és 17 éves intézkedés, valamint a program végrehajtásához szükséges technikai és adminisztratív támogatás költségeit fedezi. Az intézkedéseket leggyakrabban (körülbelül 82 %-ban) továbbra is pénzügyi támogatások révén finanszírozza az Unió, részben az ESR-hálózatokon keresztül, részben egyedi támogatások formájában.

2.1.        1. cél: A prioritások felülvizsgálata és célmutató-csoportok kifejlesztése új területekre

A kevésbé fontos területek meghatározása

Mióta az ESR-bizottság 2010 novemberében új, stratégiai szemléletű megközelítést fogadott el, a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák kevésbé fontos területeit az Eurostat prioritásainak éves stratégiai felülvizsgálata keretében határozzák meg. A 2010-es felülvizsgálat eredményeképpen a MEETS-program ésszerűsítésére, valamint számos negatív prioritás meghatározására került sor, amit a jelenlegi jogszabályok módosítása érdekében konkrét javaslatokká kell továbbfejleszteni. 2012-ben negatív prioritásnak számítanak a vállalkozások szerkezeti statisztikáiról (Structural Business Statistics, SBS) szóló rendelet[3] 2. és 4. mellékletében szereplő szakosodott szervezetekre vonatkozó statisztikák/adatsorok, valamint a rövid távú statisztikákról (Short-Term Statistics, STS) szóló rendelet[4] A. mellékletének új ipari megrendelésekre vonatkozó változója. Megkezdődött az eszmecsere az Intrastat-követelmények csökkentéséről és az árukra és szolgáltatásokra vonatkozó nemzetközi kereskedelmi statisztika súlypontjának a szolgáltatások felé való elmozdításáról.

A 2013-ra előirányzott csökkentési és más egyszerűsítési intézkedések között szerepel a vállalkozásstatisztika felülvizsgálati politikájának egyszerűsítése/harmonizálása és a közös eszközök (például a EuroGroups-regiszter) kialakításával kapcsolatos munka folyatatása. Emellett újraindultak az SBS-rendelet 2–4. mellékletében meghatározott többéves idősorok felülvizsgálatáról szóló megbeszélések.

Jelentősen átalakul és integrálttá válik a vállalkozásokkal kapcsolatos statisztika az üzleti szektor gazdasági tevékenységére vonatkozó statisztikák rendszeres gyűjtése, összeállítása, továbbítása és terjesztése céljából kialakítandó közös jogi keret, azaz az üzleti statisztikák integrálására vonatkozó keretrendelet (FRIBS) révén. Az egyes területek közös nevezője (tevékenységek esetében) a NACE és (termékek esetében) a CPA lesz. Ennek köszönhetően várhatóan összességében csökkenni fognak a vállalkozásokra és a nemzeti statisztikai hivatalokra háruló terhek. Ennek részeként az Eurostat célja az Intrastat reformja[5] az ún. nemzetközi kereskedelmi csomag (SIMSTAT) által, amelynek segítségével egyszerre kerülne sor az Intrastat egyszerűsítésére, a vonatkozó statisztikai adatok minőségének elengedhetetlenül szükséges javítására és a nemzetközi szolgáltatásforgalmi statisztika kialakítására. Jelenleg az Intrastat a statisztikai rendszer legnagyobb terhet jelentő részeleme, amely a vállalkozásokra háruló összes statisztikai teher 50 %-áért felelős.

Új területek kialakítása (vállalkozáscsoportok, globalizáció, vállalkozói készség, innováció)

A globalizáció és a vállalkozói készség két olyan szakpolitikai terület, amelyek vonatkozásában még nem fejeződött be a statisztikák kidolgozása. 2013 során folytatódni fog a módszertan terén megkezdett munka és az eredmények tesztelése.

A 2011. évi ésszerűsítés eredményeként két ESR-hálózat jóvoltából folytatódott a módszertani fejlesztés és a globalizációra és a vállalkozáscsoportok statisztikájára vonatkozó gazdasági mutatók összeállítása céljából kidolgozott módszertan értékelése. A globalizációs mutatók célhalmazának kialakítását és definiálását a globális értékláncok mérésével foglalkozó ESR-hálózat, míg a vállalkozáscsoportokra vonatkozó új mutatókkal kapcsolatos módszertani munka általános értékelését a nagy és komplex multinacionális vállalkozáscsoportok profilalkotásával foglalkozó ESR-hálózat végezte.

A vállalkozói készséggel kapcsolatos mutatókkal foglalkozó közös program (EIP) keretében 2012-ben is folytatódott az együttműködés az OECD-vel. A munka előterében mindenekelőtt az innovatív vállalkozások gyors növekedését mérő, az újonnan kialakítandó „Innovatív Unió mutató” bemeneti adatait szolgáltató mutatók kialakítása állt. Ezzel egy időben kezdeményezés történt az alkalmazottakat foglalkoztató vállalkozások demográfiájára vonatkozó adatgyűjtés jogalapjának megteremtésére, amelynek eredményeként valamennyi tagállamra vonatkozó, harmonizált, az EIP nemzetközi adataival összhangban lévő adatok állnak majd rendelkezésre. Továbbra is támogatást kapott a „finanszírozáshoz való hozzáférés”, a „K+F, innováció és technológia”, a „képességek/készségek” és a „vállalkozói kultúra” területeit meghatározó kereteket leíró új mutatókkal kapcsolatos tevékenység.

2.2.        2. cél: A vállalkozási statisztikák keretének ésszerűsítése

Fogalmak és módszerek integrálása a jogi kereten belül

Az uniós vállalkozásstatisztika a közösségi jogszabályoknak megfelelően készül. Ez a joganyag hosszú évek során alakult ki, és fogalmai, alkalmazási köre, definíciói, módszertana tekintetében nem szükségképpen következetes. Mint fent említettük, a MEETS-program a vállalkozásstatisztika keretrendszerének ésszerűsítése érdekében előirányozza a jogi szabályozás átalakítását. E felülvizsgálatra a különböző forrásokból származó statisztikák használatának és összehasonlításának megkönnyítése érdekében van szükség. Az egységesebb jogi keretek és módszertan kialakítását másrészt a vállalkozásstatisztikák integrált előállítási rendszereinek kialakulóban lévő architektúrája motiválja. A fogalmak, definíciók és módszertanok további harmonizációja hiányában ez az integráció nem valósítható meg. E feladat elvégzésére jött létre a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák fogalmi és módszertani konzisztenciájával foglalkozó ESR-hálózat. 2010-ben és 2011-ben két munkaprogram indult. Ezek a statisztikai egységeket, illetve a különböző felmérések mintavételi kereteit érintő konzisztenciaproblémák, valamint az osztályozások és azok alkalmazásaival kapcsolatos konzisztenciaproblémák elemzésére irányultak. E témák tekintetében 2012-ben is folytatódott a munka. Emellett 2012-ben egy harmadik munkaprogram is indult – ennek célja a jellemzőket és definíciókat érintő konzisztenciaproblémák elemzése.

Vállalkozáscsoportok statisztikáinak kifejlesztése

A globalizációra vonatkozó magas színvonalú statisztikák számára konzisztens és összehangolt felmérési keret biztosítására irányuló EuroGroups-regiszter[6] (EGR) kapcsán jelentős előrehaladás történt.

Az EGR módszertani kérdéseivel foglalkozó ESR-hálózat 2008-ban jött létre. 2009 és 2010 folyamán 5000 multinacionális vállalkozáscsoportból álló EGR-sokaságot sikerült összeállítani. 2011-ben ez 10 000 elemet tartalmazó sokaságra bővült. 2012-ben továbbfejlesztésre került a központi és nemzeti EGR-folyamatok módszertana és az adatmodell (EGR 2. verzió), valamint terv született az EGR jövőbeli irányításáról. Az EGR-dokumentációt tartalmazó internetes platform megnyitása a jobb tájékoztatáshoz járult hozzá. A 2012-ben létrejött ESR-hálózat folytatta a munkát az EGR-sokaság külföldi leányvállalatokra (FATS) és a külföldi működőtőke-beruházásokra (FDI) vonatkozó statisztikák céljára történő teljes lefedése, valamint a nemzeti központi bankok termelőként és felhasználóként való bevonása érdekében. A cél az, hogy 2013 végére olyan lefedettséggel rendelkező, stabil rendszer jöjjön létre, amely FATS- és FDI-statisztikákat is képes szolgáltatni. Meg kell valósítani azt is, hogy a nemzeti statisztikai hivatalok és a nemzeti központi bankok felhasználói távolról is hozzáférhessenek a rendszerhez. A fő cél az EGR, a FATS és az FDI mintavételi keretének integrálása.

2009 végén kezdte meg munkáját a nagy és komplex multinacionális vállalkozáscsoportok profilalkotásával foglalkozó ESR-hálózat. 2012-ben a hálózat a 2011-ben végrehajtott tesztek eredményeinek felhasználásával folytatta a módszertani keretek kialakítására irányuló munkáját. A hálózat iránymutatásokat és dokumentációt készített, és támogatást kapott a profilalkotó modell működési módszereinek tagállami alkalmazását célzó munka. 2012-ben kezdődött meg az a munka is, melynek célja a statisztikai módszertani munka tesztelése és értékelése az ESR-hálózaton kívüli tagállamokban működő vállalkozáscsoportokon.

Uniós felmérések a vállalkozások terheinek minimalizálása érdekében

A 2011. évi előkészítés után 2012-ben tanulmány készült az uniós mintavételi rendszerek adatgyűjtések során történő alkalmazását támogató módszertanokról.

2.3.        3. cél: A vállalkozási és kereskedelmi statisztikák hatékonyabb előállításának támogatása

A statisztikai rendszerben már meglévő adatok jobb kihasználása, ideértve a becslések lehetőségét is

A vállalkozási statisztikák elkészítésekor alkalmazott adatraktározásra és az adatok összekapcsolására irányuló munkát egy olyan ESR-hálózat végzi, amelyet 2010 második felében hoztak létre. 2011-ben a hálózat tevékenységének előterében a vállalkozásokra vonatkozó adatok integrált rendszereivel kapcsolatban az ESR-tagállamokban követett jelenlegi gyakorlatok áttekintése és az e területen tapasztalt közös problémák azonosítása állt. 2012-ben a hálózat arra a három fő területre összpontosított, amely a tagállamok által a statisztikai adatraktározás vonatkozásában a leginkább relevánsként megjelölt valamennyi témát tartalmazza. E területek nevezetesen a következők: a statisztikai adatraktár metaadatai és a statisztikai adatraktár kialakításának és működtetésének két fő oldala, a módszertani oldal és az architekturális/technikai oldal. A kezdeti eredményeket egy 2012 májusában megrendezett műhelytalálkozón mutatták be, és vitatták meg az ESR-tagállamokkal. Ez a munka 2013-ban is folytatódni fog, és a következő műhelytalálkozóra várhatóan 2013 februárjában kerül majd sor.

Jelentős előrehaladás történt emellett a mikroadatok egyedi statisztikák céljára való összekapcsolására irányuló három projekt kapcsán:

Folytatódott a nemzetközi kiszervezésre vonatkozó mikroadatok vállalkozásstatisztikai adatokkal történő összekapcsolásával foglalkozó projekt. A globális értékláncok mérésével foglalkozó ESR-hálózat, amely 2011-ben kezdte meg munkáját, folytatta a vállalati tevékenységek fokozódó globalizálódásával és ennek a munkahelyteremtésre és a fenntartható növekedésre gyakorolt hatásával kapcsolatos adatok gyűjtésére vonatkozó módszertani munkát. A projekt célja, hogy a gazdasági globalizációra vonatkozó mutatók létrehozása és szolgáltatása révén segítse a döntéshozókat megalapozottabb döntések meghozatalában és a gazdaságok globalizációjának/nemzetközivé válásának nyomon követésében. 2012-ben aláírták a mikroadat-összekapcsolással összefüggő támogatási megállapodásokat, 2013-ban pedig a részt vevő tagállamok tesztelni és értékelni fogják az összekapcsolási módszertant, illetve összekapcsolt mikroadat-csoportokat képeznek a nemzetközileg szétaprózott termelési láncokra vonatkozó hatáselemzéshez.

– A kereskedelmi és vállalkozási statisztikák adatainak összekapcsolásával foglalkozó projekt 2013-ban indul újra. 2011 előtt külső tanulmány készült a vállalkozásjellemzők szerinti külkereskedelmi (TEC) statisztikai mutatók kialakítását célzó módszertani keretről, és ennek megvalósíthatóságát kísérleti adatgyűjtés keretében tesztelték. 2013-ban a tagállamok kereskedelmi és vállalkozási mikroadatok alapján bővebb mutatócsoportot állítanak össze. Az új mutatókat ezt követően beépítik a TEC-adatbázisba.

– Az IKT-használatra vonatkozó mikroadatok összekapcsolásával foglalkozó ESR-hálózat 2012-ben fejezte be tevékenységét. A hálózat új statisztikai mutatókat alkotott a cégnyilvántartásokban szereplő adatok, a vállalati IKT-használatra és elektronikus kereskedelemre vonatkozó statisztikai felmérésekből származó adatok, a vállalkozások szerkezeti statisztikai adatai és az innovációs felmérések adatai összekapcsolásával. A hálózat emellett összeállított egy, az IKT vállalati teljesítményre gyakorolt hatását elemző kibővített eszközkészletet, amelynek egyebek mellett egy metaadattár és egy mikroadatcsoportok összekapcsolására és elemzésére szolgáló szoftver is részét képezi. Az összekapcsolt vállalkozásstatisztikai adatok elemzése mellett az ESR-hálózat a részt vevő országok vállalkozásstatisztikai felmérési és mintavételi stratégiáit is elemezte, és az összekapcsolt adatok reprezentativitásának javítását célzó ajánlásokat fogalmazott meg. A hálózat eljárási rendet készített és fogadott el az adatelemzés eredményeiről szóló szélesebb körű tájékoztatás szabályairól és feltételeiről.

A modern vállalkozási statisztikák módszertanával (optimális mintavétel, modellalapú becslés, adatintegrálás) foglalkozó ESR-hálózat, amely 2010-ben kezdte meg tevékenységét, 2012 végén hozzákezdett programja második szakaszának megvalósításához. Fő célja az ESR-vállalkozásstatisztikák korszerűsítését és integrációját elősegítő módszertani iránymutatások kidolgozása. A statisztikai folyamat egyes egyedi lépéseit (tervezés, adatgyűjtés, becslés) érintő módszertani fejlesztések mellett a projekt egységes elektronikus kézikönyv formájában foglalja össze a vállalkozásstatisztikában alkalmazott módszereket. A kézikönyv egyszerre szolgál majd referenciamunkaként és képzési segédletként. Munkájának második és egyben záró szakaszában az ESR-hálózat értékelni fogja a statisztikai folyamat egyedi lépése kapcsán végzett munkát, és integrálja a kézikönyvbe a statisztikai folyamat abban még nem taglalt lépéseivel kapcsolatos módszereket, ezáltal járulva hozzá az ESR-vállalkozásstatisztika optimalizálásához.

A gazdaságban már meglévő adatok jobb felhasználása

A közigazgatási és számviteli adatok használatával foglalkozó ESR-hálózat, amely 2009-ben kezdte meg működését, továbbra is vizsgálja ezen adatok vállalkozásstatisztikai célokra történő felhasználásának gyakorlati vonatkozásait. A tevékenységek első három évében elvégzett kutatási és elemzési munka eredményeit továbbfejlesztve ajánlások készülnek, és a bevált gyakorlatok terjesztésére nyílik mód. Az eddigi fő eredmények: a közigazgatási adatok használatával kapcsolatos nemzeti gyakorlatok áttekintése, a közigazgatási adatoknak a rövid távú statisztikában való használatakor a hiányos adatsorok becslésére irányuló különböző módszerek leírása, valamint a közigazgatási adatokon alapuló vállalkozási statisztikák minőségének értékelésére szolgáló mutatók jegyzékének elkészítése.

Annak érdekében, hogy a tagállamok a közigazgatási adatokat a leghatékonyabban tudják statisztikai célokra felhasználni, a MEETS-program pénzügyi támogatást nyújt a nemzeti statisztikai hivatalok számára rendszereik fejlesztéséhez. E támogatás a különböző forrásokból származó adatok statisztikai folyamatba történő integrálását segíti elő. Ez enyhíteni fogja a vállalatokra nehezedő adatszolgáltatási kötelezettséget, és javítja majd a statisztikai információ minőségét.

2012 áprilisában a tagállamokat felkérték, hogy vegyenek részt „A vállalkozások és a nemzeti statisztikai hivatalok közötti adatátadás könnyítése” elnevezésű projektben. A tagállamok segítséget kapnak a vállalkozásoktól való statisztikai adatgyűjtéshez szükséges informatikai rendszerek kifejlesztéséhez, a nemzeti statisztikai taxonómiák kialakításához és a nemzeti statisztikai XBRL-taxonómiák létrehozásához.

Adatok hatékonyabb kigyűjtésére, továbbítására és feldolgozására szolgáló eszközök kialakítása

A „Vámadatok jobb felhasználása a külkereskedelmi statisztikákban (Extrastat)” projekten belül 2012-ben új támogatási megállapodásokat írt alá a Bizottság a tagállamokkal. A cél támogatást nyújtani a tagállamoknak az Extrastat statisztikákhoz használt adatgyűjtési rendszerüknek a Modernizált Vámkódex[7] által bevezetett új vámrendszerhez való hozzáigazításához.

2.4.        4. cél: Az Intrastat modernizálása

A módszerek harmonizálása a minőség javítása érdekében az egyszerűsített Intrastat-rendszer keretében

Az ésszerűsítés eredményeként „Az adatminőség javítása az egyszerűsített Intrastat-rendszer keretében” és „Az Intrastat aszimmetriájának csökkentése” elnevezésű projektek 2010 végén összeolvadtak a “A módszerek harmonizálása az Unión belüli kereskedelemi statisztikák minőségének javítása érdekében” projektnév alatt. 2012-ben új pályázati felhívást tett közzé a Bizottság, az uniós kereskedelemstatisztika összeállításával kapcsolatos módszerek és gyakorlatok továbbfejlesztése érdekében. Ennek célja a vonatkozó dokumentáció aktualizálása és az ajánlott gyakorlatok megállapítása volt. Emellett támogatást kaptak a tagállamok az Unión belüli kereskedelemstatisztika minőségének javításához szükséges harmonizált módszerek és gyakorlatok alkalmazásához is. Az adatfeldolgozás részletes és aggregált szintjein jelentkező aszimmetriák csökkentését célzó munka két- és többoldalú adategyeztetési vizsgálatok tagállamok által történő elvégzésének támogatásával folytatódott.

A közigazgatási adatok jobb felhasználása

2012-ben több támogatási megállapodás aláírására került sor annak érdekében, hogy a tagállamok hatékonyabban használják fel a közigazgatási adatokat az Unión belüli kereskedelmi statisztikák előállításához. Ezek az adatszolgáltatási terhek csökkentését és az Unión belüli kereskedelmi statisztikák minőségének javítását célozzák. Az idetartozó tevékenységek a közigazgatási adatoknak az Intrastat rendszerben gyűjtött adatok validálására és statisztikai felmérések helyettesítésére való felhasználására, valamint egyes tagállamokban az Intrastat, a hozzáadottérték-adó és a héa információcsere-rendszer (VIES) közös adatgyűjtési rendszereinek (további) fejlesztésére irányulnak.

Az Intrastaton belüli adatcsere javítása és megkönnyítése

Az elkészített tanulmányok és a tagállamoknak nyújtott támogatás az automatizált és biztonságos eljárások útján történő adatgyűjtéshez, adat-előállításhoz, adatcseréhez és adatvalidáláshoz használt elektronikus eszközök és technológiák fokozottabb használatát, valamint a hibák kiszűrésére és automatikus javítására szolgáló fejlett statisztikai eljárások alkalmazását eredményezte.

3.           KÖVETKEZTETÉS

A MEETS-határozat részletezi a program ideje alatt finanszírozandó tevékenységeket. Ez alátámasztja a program első két évében indított kezdeményezések viszonylag magas számát. A 2008-as gazdasági és pénzügyi válság egyik hatása ugyanakkor az volt, hogy a nemzeti statisztikai hivatalok a munkaerő hiánya miatt nem tudták felhasználni a rendelkezésükre álló uniós forrásokat. Következésképpen szükség volt a program ésszerűsítésére, amelyre részben bizonyos kezdeményezések integrálása, részben e kezdeményezéseknek az ESR-hálózatokon keresztül lefedett hat fő területre való koncentrálása révén került sor. E hat terület a következő volt: fogalmak és módszerek konzisztenciája; EGR; profilalkotás a nagy és komplex multinacionális vállalkozáscsoportokról; mikroadatok összekapcsolása és adatraktározás statisztikák előállításához; vállalkozási statisztikák módszertana; közigazgatási és számviteli adatok használata.

Az ESR-hálózatok – különösen azok, amelyek 2009-ben illetve 2010-ben kezdték meg működésüket – kiváló munkát végeztek, nevezetesen az EGR-módszertan, valamint a profilalkotás és a közigazgatási adatok felhasználása területén. A MEETS-program más fő pilléreit (jogszabályok konzisztenciája, adatraktározás és adat-összekapcsolási kezdeményezések) érintő tevékenységek ma már ugyancsak előrehaladott állapotban vannak. Míg 2011-ben e tevékenységek még az előkészítő szakaszban tartottak, az alap-infrastruktúra megteremtésére (az ESR-hálózatok elindítása, több kedvezményezettre kiterjedő támogatási megállapodások stb.) és a nemzeti szakértők hálózatának megteremtésére koncentrálódtak, addig 2012-ben már gyakorlati eredményeket hoztak.

Folytatódott az egyedi támogatás formájában megvalósuló finanszírozás, elsősorban a módszertani fejlesztés támogatásának és egyes módszertani ajánlások tesztelésének céljából, továbbá a hatékonyabb adatkinyerés, -továbbítás és -feldolgozás eszközeinek kifejlesztése érdekében. Már számos eredmény hozzáférhető, a tevékenységek legtöbbje azonban még folyamatban van.

A vállalkozási és kereskedelmi statisztikák összegyűjtését célzó nemzeti eljárások hatékonyságának növelése érdekében lényeges, hogy minden tevékenységet egymással összefüggőnek tekintsünk. Ehhez hosszú távú elkötelezettségre és állandó ellenőrzésre van szükség.

A 2012. évi jelentés a MEETS-program utolsó éves jelentése. 2013 a program utolsó éve lesz. Minden intézkedés lezárul, és 2013. december 31-ig minden konkrét végeredménynek meg kell születnie. A MEETS-program végrehajtásáról szóló zárójelentésnek – amelyet 2014. július 31-ig kell benyújtani az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – következésképpen minden 2013. évi intézkedést és eredményt tartalmaznia kell. A zárójelentésben emellett az Uniót terhelő kiadásokra tekintettel és a potenciálisan javítandó területek meghatározása érdekében értékelni kell a programintézkedéseknek az Unióban, a tagállamokban valamint a statisztikai információk előállítóinál és felhasználóinál jelentkező eredményeit.

[1]               A költségvetés 1,5 %-át kitevő, 2011. szeptemberi elszámolást (clearing) is beleértve.

[2]               COM(2009) 404.

[3]               Az Európai Parlament és a Tanács 295/2008/EK rendelete (2008. március 11.) a vállalkozások szerkezeti statisztikáiról (átdolgozás). HL L 97., 2008.4.9., 13. o.

[4]               A Tanács 1165/98/EK rendelete (1998. május 19.) a rövid távú statisztikákról. HL L 162., 1998.6.5., 1. o.

[5]               A 222/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 87., 2009.3.31., 160. o.) által módosított, a tagállamok közötti termékforgalomra vonatkozó statisztikákról és a 3330/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 2004. március 31-i, 638/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 102., 2004.4.7., 1. o.).

[6]               A jogalapot a vállalkozások statisztikai célú nyilvántartása közös keretének létrehozásáról és a 2186/93/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. február 20-i 177/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet hozta létre. HL L 61., 2008.3.5., 6. o.

[7]               Az Európai Parlament és a Tanács 450/2008/EK rendelete (2008. április 23.) a Közösségi Vámkódex létrehozásáról (Modernizált Vámkódex) HL L 145., 2008.6.4., 1. o.

Top