EUR-Lex Πρόσβαση στο δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Επιστροφή στην αρχική σελίδα του EUR-Lex

Το έγγραφο αυτό έχει ληφθεί από τον ιστότοπο EUR-Lex

Έγγραφο 52011PC0406

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján az „Európai Örökség” címre irányuló európai uniós fellépés létrehozásáról szóló európai parlamenti és a tanácsi határozat elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

/* COM/2011/0406 végleges - 2010/0044 (COD) */

52011PC0406

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján az „Európai Örökség” címre irányuló európai uniós fellépés létrehozásáról szóló európai parlamenti és a tanácsi határozat elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról /* COM/2011/0406 végleges - 2010/0044 (COD) */


2010/0044 (COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

az „Európai Örökség” címre irányuló európai uniós fellépés létrehozásáról szóló európai parlamenti és a tanácsi határozat elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

1. ELőZMÉNYEK

A javaslat továbbítása az Európai Parlamenthez, illetve a Tanácshoz (COM(2010) 76 végleges – 2010/0044 COD dokumentum): | 2010. március 11. |

A Régiók Bizottságának véleménye: | 2010. június 9. |

Az Európai Parlament (első olvasatban elfogadott) álláspontja: | 2010. december 16. |

A módosított javaslat továbbítása: | Tárgytalan. |

A Tanács álláspontjának elfogadása: | 2011. július 19. |

2. A BIZOTTSÁG JAVASLATÁNAK CÉLJA

Az „Európai Örökség” cím általános célkitűzései közé tartozik, hogy az európai polgárokban, különösen a fiatalokban, az európai történelem és kulturális örökség közös értékei és elemei alapján megerősítse az Európai Unióhoz való tartozás érzését, megszilárdítsa a nemzeti és regionális sokszínűség elismerését, és élénkítse a kultúrák közötti párbeszédet.Ennek céljából a cím igyekszik hozzájárulni az olyan helyszínek szimbolikus értékének hangsúlyozásához és ismertségének növeléséhez, amelyek fontos szerepet töltöttek be az európai történelemben és kultúrában, illetve az Európai Unió létrejöttében, továbbá bővíteni kívánja az európai polgárok ismereteit Európa történelméről és az Európai Unió építéséről, valamint közös, ám sokféle kulturális örökségükről, különösen az európai integráció folyamatának alapját képező demokratikus értékek és emberi jogok területén.

A cím várhatóan segíti a kulturális turizmus növekedését is, és így gazdasági hasznai is lehetnek.

3. MEGJEGYZÉSEK A TANÁCS ÁLLÁSPONTJÁHOZ

3.1 Általános megjegyzések a Tanács első olvasatban elfogadott álláspontjához

A Bizottság teljes mértékben elfogadhatónak tartja a három intézmény közötti építő jellegű tárgyalások eredményeként létrejött tanácsi álláspontot. Az álláspont összhangban áll a Bizottság eredeti javaslatának alapvető célkitűzéseivel és vezérelvével.

3.2 Megállapodás a Tanács álláspontjáról ebben a szakaszban

A Tanács álláspontja intenzív intézményközi tárgyalások eredménye, amelyeket azután folytattak, hogy 2010. december 16-án az Európai Parlament első olvasatban álláspontot fogadott el. Informális és technikai találkozók keretében kompromisszumos megegyezés született több függőben levő kérdésről.

E tárgyalásokat követően a Coreperben 2011. április 15-én megegyezés született a szövegről. 2011. május 9-én az Európai Parlament CULT Bizottságának elnök asszonya, Doris Pack, levelet küldött a magyar elnökségnek, megerősítve, hogy amennyiben első olvasatban tanácsi álláspontként elfogadásra kerül a Coreper által jóváhagyott szöveg (melyet még jogi/nyelvi szempontból ellenőrizni kell), akkor ő azt ajánlja a CULT Bizottságnak, majd plenáris ülésen a Parlamentnek, hogy a Parlament második olvasatban a Tanács álláspontját módosítás nélkül fogadja el. Az Oktatási, Ifjúsági, Kulturális és Sportügyi Tanács ezen az alapon politikai egyetértésre jutott 2011. május 19-én.

A három intézmény által tárgyalt és egyeztetett főbb pontok a következők:

- Az első szakaszban az „Európai Örökség” címre csak uniós tagállamok pályázhatnak. Az intézkedés első értékelése során meg kell vizsgálni a földrajzi kör bővítésének lehetőségét.

- A helyszínek kiválasztása kétévente történik, hogy a címet elnyert helyszínek száma ne nőjön túl gyorsan, mert az hátrányosan hatna az új cím általános minőségére és tekintélyére.

- Egy tagállamon belül több helyszín összevonható egy konkrét témára, egy pályázat keretében („tematikus nemzeti helyszínek”).

- A „transznacionális helyszínek” csak a pályázatot kezdeményező tagország kvótájába fognak beleszámítani, hogy ne nőjön feleslegesen az adminisztráció, és hogy a tagállamok az ilyen helyszínek esetében ne ódzkodjanak a tényleges részvételtől.

- A szövegben bent maradtak a különösen azokra a helyszínekre vonatkozó átmeneti rendelkezések, amelyek az előző kormányközi kezdeményezés keretében már elnyertek ilyen címet. Ezek azonban egyszerűsödtek, és egyértelműbbé vált, hogy a helyszíneket most már az új kezdeményezés kritériumai alapján kell értékelni, és ugyanazt az eljárást kell követni, mint más helyszíneknél.

4. KÖVETKEZTETÉS

A Bizottság teljes mértékben támogatja az intézményközi tárgyalások eredményeit és ezért elfogadhatónak tartja a Tanács első olvasatban kialakított álláspontját.

Επάνω