Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0113

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK A közúti közlekedésben használt benzin és dízel tüzelőanyagok minősége az Európai Unióban Hatodik éves jelentés (Tárgyév: 2007)

    /* COM/2011/0113 végleges */

    52011DC0113

    /* COM/2011/0113 végleges */ A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK A közúti közlekedésben használt benzin és dízel tüzelőanyagok minősége az Európai Unióban Hatodik éves jelentés (Tárgyév: 2007)


    [pic] | EURÓPAI BIZOTTSÁG |

    Brüsszel, 2011.3.11.

    COM(2011) 113 végleges

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

    A közúti közlekedésben használt benzin és dízel tüzelőanyagok minősége az Európai UnióbanHatodik éves jelentés(Tárgyév: 2007)

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

    A közúti közlekedésben használt benzin és dízel tüzelőanyagok minősége az Európai UnióbanHatodik éves jelentés (Tárgyév: 2007)

    Összefoglalás

    A 98/70/EK irányelv[1] a külső gyújtású és kompressziógyújtású motorokkal felszerelt gépjárművekben felhasználható tüzelőanyagokra az egészség és a környezet védelemét célzó minimumkövetelményeket határoz meg. A tüzelőanyag minősége környezetvédelmi szempontból azért fontos, mert befolyásolja a motor szennyezőanyag-kibocsátását és ezáltal a levegő minőségét is. Ugyanakkor hatással van arra is, hogy a gyártók milyen erőfeszítések és mekkora költségek árán tudják megvalósítani a szennyező anyagok és az üvegházhatást okozó gázok tekintetében megkívánt kibocsátási szinteket. A 98/70/EK irányelvet módosító 2003/17/EK irányelv[2] a benzin és dízel tüzelőanyagok kéntartalmának további csökkentését írja elő.

    A tüzelőanyag-előírások figyelmen kívül hagyása megnövekedett kibocsátáshoz vezethet (például a túlzott oxigenáttartalom növelheti az NOx-kibocsátásokat), és akár tönkre is teheti a motort és a kipufogógáz-utókezelő rendszereket (például a túlzott kéntartalom károsítja a katalizátort), ami magasabb légszennyezőanyag-kibocsátást von maga után. Az irányelvben kötelező érvénnyel előírt tüzelőanyag-minőségi szabványok betartásának biztosítása érdekében a tagállamoknak tüzelőanyagminőség-ellenőrzési rendszereket kell bevezetniük.

    A 98/70/EK irányelv 8. cikke előírja a Bizottság számára, hogy évente tegyen közzé jelentést a tagállamokban kapható tüzelőanyagok minőségéről. Ez a hatodik bizottsági jelentés összefoglalja a tagállamok beadványait a benzin és a dízel tüzelőanyagok minőségéről, valamint a 2007-ben értékesített mennyiségekről. Luxemburg kivételével minden tagállam nyújtott be nemzeti jelentést 2007-re vonatkozóan.

    A tagállami ellenőrző rendszerek kialakításának minősége, a határértékek betartásának mértéke, valamint a benyújtott jelentésekben szereplő adatok minősége folyamatosan javul. A Bizottság tovább folytatja az irányelvben meghatározott tüzelőanyag-minőségi követelményeknek való teljes megfelelés ellenőrzését, és szükség esetén megfelelő és arányos lépésekre tesz javaslatot.

    Ahogyan azt már a 2006. évi jelentés is megállapította, jóllehet a tagállamok egyre számottevőbb arányban értékesítenek kénmentes tüzelőanyagokat[3] és a tüzelőanyag-kategóriákon belül ezek kínálata egyre nő, a töltőállomásokon ezek még sincsenek mindig láthatóan megjelölve. Néhány tagállam esetében a jelentéstételi határidők be nem tartása továbbra is jelentős problémát okoz. Ami azt illeti, az előző évhez viszonyítva a helyzet csak romlott ezen a téren. Írország, Olaszország és Hollandia jelentése több mint 3 hónappal, az Egyesült Királyság és Málta jelentése pedig több mint 7 hónappal a határidő után érkezett be. Luxemburg 2007-ben be sem nyújtott jelentést.

    A tüzelőanyag-minőség ellenőrzése 2007-ben azt mutatta, hogy a benzinre és a dízel tüzelőanyagokra a 98/70/EK irányelvben meghatározott előírások általában teljesülnek, megszegésük csak ritkán fordul elő. A benzin tekintetében a be nem tartott fő paraméterek a következők: a kísérleti/motor oktánszám (RON/MON)[4], a nyári gőznyomás[5] és a desztilláció/elpárolgás 100/150 °C-on[6]. A dízelolaj tekintetében a be nem tartott fő paraméterek közé a kéntartalom és a 95%-os desztillációs végpont tartozott.

    Mivel a határértékek túllépése viszonylag ritkán fordul elő, és ilyenkor a tagállamok a szabálytalan tüzelőanyagokat kivonják a piaci forgalomból, a Bizottságnak nem jutott tudomására arra vonatkozó információ, hogy a határérték-túllépéseknek negatív hatása lenne a járművek szennyezőanyag-kibocsátására vagy a motorműködésre. Ezzel együtt a Bizottság szorgalmazza, hogy a tagállamok az ilyen jellegű problémák elkerülése érdekében továbbra is tegyenek lépéseket a teljes megfelelésért. A tagállamok által a határértékek túllépése tekintetében tett intézkedések részletei – amennyiben rendelkezésre állnak – a 2007. évi részletes jelentés[7] egyes országokról szóló fejezeteiben szerepelnek. A Bizottság tovább folytatja az irányelvben meghatározott tüzelőanyag-minőségi követelményeknek való teljes megfelelés ellenőrzését.

    Az alacsonyabb kéntartalom hozzájárul a légszennyezés csökkentéséhez és új motortechnológiák bevezetését segíti elő. Amint az 1. táblázatban látható, a 2007. évi átlagos kéntartalom jóval alacsonyabb a 2004-ben bejelentett szintnél, de 2005 óta alig csökkent. A kénmentes és alacsony kéntartalmú tüzelőanyagok[8] részaránya nőtt a 2001 és 2005 közötti időszakban, amikor kötelezővé vált az alacsony kéntartalmú tüzelőanyagok használata és kénmentes tüzelőanyagokat vezettek be Unió-szerte.

    1. táblázat: A benzin és dízel tüzelőanyagok átlagos kéntartalmának éves alakulása

    EU | Átlagos kéntartalom (ppm) | EU15 | EU12 |

    Tüzelőanyag/év | 2001 | 2002 | 2003* | 2004* | 2005* | 2006** | 2007*** | 2007*** | 2007 |

    Benzin | 68 | 51 | 37 | 38 | 19 | 18 | 18 | 18 | 18 |

    Dízelolaj | 223 | 169 | 125 | 113 | 25 | 22 | 23 | 23 | 24 |

    *Franciaország adatainak kivételével, amely nem tett jelentést 2003 és 2005 között. Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott 10 új tagállam.

    ** Málta adatainak kivételével, amely 2006-ban nem nyújtott be jelentést.

    ***Luxemburg adatainak kivételével, amely nem tett jelentést 2007-ben.

    A tüzelőanyagok minőségének ellenőrzésére szolgáló nemzeti rendszerek még mindig jelentősen eltérnek, az irányelv követelményei azonban várhatóan elősegítik e rendszerek nagyobb homogenitását és javítják a jelentéstétel minőségét.

    2. Bevezetés

    Az Európai Unióban értékesített benzin és dízel tüzelőanyagokra vonatkozó előírásokat a 98/70/EK irányelv mellékletei határozzák meg. 2005. január 1-jétől a tüzelőanyagokra vonatkozóan egységes előírásokat kell alkalmazni. Az irányelv előírja a tagállamok számára, hogy a területükön értékesített tüzelőanyagok minőségéről összefoglalókban adjanak tájékoztatást. 2004-től kezdve a tagállamoknak az EN 14274 európai szabvánnyal[9] vagy azzal egyező megbízhatóságú rendszerekkel összhangban kell beszámolniuk ellenőrzéseik eredményéről. A 98/70/EK irányelv 8. cikke, amelyet a 2003/17/EK irányelv 1. cikkének (5) bekezdése módosított, előírja a Bizottság számára, hogy továbbítsa a tagállamok tüzelőanyag-minőségről szóló jelentéseinek eredményeit. E követelménynek megfelelően ez a hatodik bizottsági jelentés 2007-re vonatkozóan foglalja össze az EU-ban a benzin és a dízel tüzelőanyagok minőségével, valamint az értékesített mennyiségekkel kapcsolatos adatokat. A korábbi évek jelentései megtalálhatóak a Bizottság internetes oldalain[10].

    3. Nemzeti ellenőrzési rendszerek

    A 2002/159/EK bizottsági irányelvben és az EN 14274: 2003 európai szabványban meghatározott jelentéstételi formátumon végrehajtott, az Excel jelentéssablonban jelzett módosításokkal javult az információk használhatósága és könnyebbé vált az uniós trendek elemzése. Az ellenőrző rendszerek kialakításának minősége, a határértékek betartásának mértéke, valamint a benyújtott jelentésekben szereplő adatok minősége a legtöbb esetben egyre jobb. Néhány főbb területen azonban további javulásra van szükség, mégpedig összességében a következőkben:

    Főbb területek |

    Egyes tagállamok késedelemmel nyújtották be jelentéseiket: az Egyesült Királyság és Málta jelentése több mint 7 hónappal, Írország, Olaszország és Hollandia jelentése több mint 3 hónappal a határidő után érkezett be. Arra ösztönözzük őket, hogy a jövőben tartsák be a határidőt, hogy ne hátráltassák a többi tagállamot. Egyes tagállamok nem hajtanak végre kellő számú mintavételezést az összes tüzelőanyag-típus tekintetében vagy az elvártnál kevesebb mintát vételeznek töltőállomásokon (a tárolóhelyekhez/finomítókhoz képest). A 2. táblázat összefoglalást ad az Európai Unión belüli mintavételi arányról 2007. vonatkozásában. Ha egy tagállam az ellenőrzéshez saját nemzeti rendszerét veszi igénybe, azt mindenre kiterjedően ismertetnie kell, mégpedig oly módon, hogy abból meg lehessen állapítani, hogy az ellenőrző rendszer statisztikai megbízhatósága az EN 14274:2003 európai szabványéval egyenértékű-e. A 2004–2007. közötti ellenőrzést tekintve ez a legtöbb esetben továbbra sem teljesült, a jövőben nem szabad elmulasztani. Azoknak a tagállamoknak, amelyek az EN 14274 szabvány C statisztikai modelljét alkalmazzák, egyértelműen meg kell tudniuk indokolni használatát. Több tagállam esetében is célszerűbb lenne az A vagy a B modell használata. A kénmentes tüzelőanyagokat jól látható címkével szükséges ellátni, hogy a fogyasztók a rendelkezésre álló teljes kínálat ismeretében választhassanak. Egyes tagállamokban a töltőállomásokon nincs egyértelműen feltüntetve a tüzelőanyagok kéntartalma. A jelölésre vonatkozó jelentéstétel javítaná a gépjárműiparnak a kénmentes tüzelőanyag rendelkezésre állásába vetett bizalmát, és így a kénmentes tüzelőanyagok nyújtotta előnyöket teljesen kihasználó gépjárművek jobban elterjednének. Szintén hasznos lenne, ha a vizsgált kénmentes és az alacsony kéntartalmú tüzelőanyagok kéntartalmáról külön kimutatás készülne azokban a tagállamokban is, ahol jelenleg még nem ez a gyakorlat, mert ez további megerősítéssel szolgálna a kénmentes tüzelőanyagok minőségét illetően. |

    4. A 2007. évi jelentéstétel

    4.1. A tüzelőanyagok minősége és mennyisége

    Ma az EU-ban értékesített minden benzin és dízel tüzelőanyag alacsony kéntartalmú vagy kénmentes. Az összes értékesített benzin 53%-a alacsony kéntartalmú és 47%-a kénmentes. Az összes értékesített dízel tüzelőanyag esetében ez az arány 58%, illetve 42%.

    A különböző oktánszámú (RON) és kéntartalmú tüzelőanyagok kínálata 2005-ben az 50 ppm-es kötelező határérték bevezetésével az EU egészében csökkent. Az eladott benzin nagy részét 2007-ben RON 95 tette ki (a teljes mennyiség 85%-a, ebből 50% alacsony kéntartalmú és 35% kénmentes); a tagállamonkénti részletes bontás az 1. ábrán és a melléklet táblázatában látható.

    1. ábra: Tüzelőanyag-értékesítés az EU-ban 2007-ben a tüzelőanyag-típusok megoszlása (%) szerint

    Benzinértékesítés | 2007 | Dízelolaj-értékesítés | 2007 |

    [pic] | [pic] |

    Type | % | Type | % |

    4 | Ólmozatlan benzin min. RON=95 | 0.0% |

    5 | Ólmozatlan benzin min. RON=95 (<50 ppm S) | 49.7% |

    6 | Ólmozatlan benzin min. RON=95 (<10 ppm S) | 35.2% |

    7 | Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 | 0.0% |

    8 | Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 (<50 ppm kén) | 3.0% |

    9 | Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 (<10 ppm kén) | 0.07% |

    10 | Ólmozatlan benzin RON>=98 | 0.0% |

    11 | Ólmozatlan benzin RON>=98 (<50 ppm kén) | 0.1% |

    12 | Ólmozatlan benzin RON>=98 (<10 ppm kén) | 5.3% |

    A 2001–2006. közötti időszakhoz hasonlóan a legtöbb tüzelőanyagot 2007-ben Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban értékesítették (3. ábra). A dízelolaj-értékesítés csaknem az összes tagállamban domináns, a benzin- és a dízelolaj-értékesítés egymáshoz viszonyított aránya azonban rendkívül változó.

    Az EU-12-ben értékesített mennyiség az Európai Unió teljes benzin- és dízelolaj-értékesítésének 12,4, illetve 12,6%-át tette ki (szemben az EU-10-ben 2006-ban tapasztalt 10,1 és 9,9%-kal). Az EU-10-ben nagyobb arányban értékesítettek kénmentes benzin- és dízelkategóriákat (49–49%-ban) az EU-15-höz viszonyítva (ahol ugyanez az arány 46, illetve 41%).

    A jelentések alapján elmondható, hogy 2001 óta egyre homogénebb az Európai Unióban rendelkezésre álló tüzelőanyag-kategóriák száma (4. ábra). 2007-ben általában 2-3 különböző benzinkategória állt rendelkezésre a tagállamokban, elsősorban az eltérő oktánszámokból (RON-kategóriák) adódóan. Egyes esetekben ugyanakkor külön kénmentes kategóriák is megjelentek.

    A tagállamoknak 2009-ig nem kötelező teljesen áttérniük a kénmentes tüzelőanyagokra. Ennek ellenére Dánia, Finnország, Németország, Magyarország, Hollandia és Svédország 2007-ben teljesen átállt a kénmentes benzin és dízel tüzelőanyagokra. Ausztria és Észtország már szintén kizárólag kénmentes benzint forgalmaz (lásd az 5. és a 6. ábrát). Svédországban szinte minden dízelolaj 1999 óta kénmentes, Németországban pedig 2003 óta kapható kénmentes dízelolaj.

    Néhány tagállam még nem forgalmaz (és jelöl meg) külön kénmentes tüzelőanyag-kategóriákat. Egyes tüzelőanyag-kategóriák átlagos kéntartalma viszont 10 ppm alatt volt, miközben azokat alacsony kéntartalmúként (<50 ppm) forgalmazták (lásd a 7. ábrát). Ezekben az országokban tehát a jelek szerint értékesítenek kénmentes tüzelőanyagot, ám a kénmentességet nem jelzik egyértelműen. Néhány tagállam nem nyújtott be elegendő információt annak megítéléséhez, hogy a kénmentes tüzelőanyagok az irányelv előírásainak megfelelően „ földrajzilag megfelelően kiegyensúlyozott eloszlásban ” állnak-e rendelkezésre.

    2. ábra: Tüzelőanyagminőség-ellenőrzés mintavételi aránya az EU-ban 2007-ben (tüzelőanyag-kategóriánként vett minták átlagos száma)

    Átlagos mintavételi szám / Tüzelőanyag-kategória | [pic] |

    Benzin | Dízelolaj |

    3. ábra: Nemzeti tüzelőanyag-értékesítés tüzelőanyag-típusonként az EU-ban 2007-ben (millió liter)

    Tüzelőanyag-értékesítés (millió liter) | [pic] |

    Összes benzin | Összes dízelolaj |

    Megjegyzés: Luxemburg adatainak kivételével, amely nem tett jelentést 2007-ben.

    4. ábra: Tüzelőanyag-típusonként elérhető nemzeti tüzelőanyag-kategóriák száma az EU-ban 2007-ben

    Tüzelőanyag-kategóriák száma | [pic] |

    Benzinkategóriák száma | Dízelolaj-kategóriák száma |

    5. ábra: Alacsony kéntartalmú benzinkategóriák nemzeti értékesítése az EU-ban 2007-ben (%)

    Nemzeti benzinértékesítés (%) | [pic] |

    Dízelolaj (normál) | Dízelolaj (<50 ppm kén) | Dízelolaj (<10 ppm kén) |

    7. ábra: A benzin- és dízelolaj-kategóriák átlagos kéntartalma az EU-ban 2007-ben (%)

    Tüzelőanyag átlagos kéntartalma (ppm) | [pic] |

    Benzin | Dízelolaj |

    Megjegyzés: Luxemburg adatainak kivételével, amely nem tett jelentést 2007-ben.

    4.2. A 98/70/EK irányelvnek való megfelelés 2007-ben

    A 2. táblázat összefoglalást ad arról, hogy a tagállamok milyen mértékben feleltek meg a 98/70/EK irányelvnek a 2007-es jelentéstétel során: egyrészt a minták vizsgálati eredményeit a határértékekkel szembeállítva, másrészt a jelentéstétel formátumát és tartalmát illetően. A 2001–2006. közötti időszakhoz hasonlóan egyes tagállamok adatszolgáltatása most is hiányos és/vagy késedelmes volt, ami befolyásolta a megfelelőségértékelés minőségét. Ezért a Bizottság a jelentéstételi gyakorlat javítása érdekében együttműködést szorgalmaz azokkal a tagállamokkal, amelyek esetében erre szükség van.

    A 9a. cikknek megfelelően a tagállamok határozzák meg az ezen irányelv alapján elfogadott nemzeti rendelkezések megsértése esetén alkalmazandó szankciókat. A határértékek túllépése tekintetében tett intézkedések részletei – amennyiben rendelkezésre állnak – a 2007. évi részletes jelentés[11] egyes országokról szóló fejezeteiben szerepelnek.

    7 tagállam teljes mértékben megfelel a határértékeknek a benzinre és a dízelolajra vonatkozóan (2006-ban 8 tagállammal kapcsolatban volt ugyanez elmondható). 19 tagállam az irányelv értelmében ellenőrizendő összes paraméter vonatkozásában teljes jelentést nyújtott be. Belgium saját érvényben lévő ellenőrzési eljárásaiból kifolyólag a többi tagállamnál kiterjedtebb mintavételezést folytatott. Ha egyszerűen hozzáadnánk a belga ellenőrzési adatokat a többi tagállami adathoz, az torzítaná az eredményeket, és az EU egészét tekintve rejtve maradnának a trendek. Erre való tekintettel a határérték-túllépések alábbiakban ismertetett elemzésének nem képezték részét a belga minták és szabálytalanságok[12].

    A benzin esetében 17 tagállam (az EU-15 közül 8) számolt be arról, hogy legalább 1 mintát talált, amely nem felelt meg a 98/70/EK irányelvnek; 2006-ban ugyanezt 16 tagállam (az EU-15 közül 8) jelentette ki. Ezeknél a mintáknál a fő vizsgált paraméterek ismét a kísérleti/motoroktánszám (RON/MON 68 minta), a nyári gőznyomás (DVPE 43 minta) és a desztilláció–elpárolgás 100/150 °C-on (14 minta) voltak.

    Ez növekedést jelez a nem szabályszerű benzinminták számában és arányában egyaránt mind az EU-15-ben, mind pedig az EU-12-ben. Az EU-15-ben a határértéket túllépő minták aránya a 2006. évi 0,55%-hoz képest 2007-ben csaknem megkétszereződött (1,0%). A növekedés elsősorban annak tudható be, hogy több minta is túllépte az „egyéb” paraméterekre[13] megállapított határértéket. Az EU-12-ben a határértéket túllépő minták aránya a 2006. évi 2%-ról 2007-ben 3,5%-ra nőtt, a növekedés pedig legfőképpen a MON/RON határértékek túllépéséből adódott.

    A dízelolaj esetében 12 tagállam (az EU-15 közül 4) számolt be arról, hogy legalább 1 mintát talált, amely nem felelt meg a 98/70/EK irányelvnek; 2006-ban ugyanezt 10 tagállam (az EU-15 közül 3) jelentette ki. Ezeknél a mintáknál a fő vizsgált paraméterek a kéntartalom (28 minta) és a 95%-os desztillációs végpont (11 minta) voltak.

    A dízelolaj vonatkozásában a határérték-túllépések száma 2007-ben nőtt az EU-15-ben. A határértéket túllépő minták aránya ugyanakkor még így is a 2006-ban tapasztalt szint alatt maradt. 2005-ben az 50 ppm-es kötelező határérték év eleji bevezetésével a kéntartalom különös problémát jelentett az EU-10 számára. Ez az EU-12-ben nem jelentkezett, mivel ezek a tagállamok fenntartották a határérték-túllépés előfordulásának 2006-os alacsony szintjét.

    2. táblázat: Összefoglaló a tagállamok 98/70/EK irányelvnek való megfeleléséről a 2007. évi jelentéstétel vonatkozásában

    Tagállam | Határérték túllépése(1) (95%-os megbízhatósági határ) (Nem megfelelő minták / Összes minta) | Hiányos jelentés (Nem mért paraméterek száma / Összes) | Késedelmes jelentés (határidő: 2008.6.30.)(2) | Megjegyzések |

    Benzin | Dízelolaj | Benzin | Dízelolaj |

    5. KÖVETKEZTETÉSEK

    A tüzelőanyag minősége környezetvédelmi szempontból azért fontos, mert befolyásolja a motor szennyezőanyag-kibocsátását és ezáltal a levegő minőségét is, ugyanakkor hatással van arra is, hogy a gyártók milyen erőfeszítések és mekkora költségek árán tudják megvalósítani a szennyező anyagok és az üvegházhatást okozó gázok tekintetében előírt kibocsátási szinteket. A tüzelőanyagok minőségének ellenőrzése 2007-ben azt mutatta, hogy a benzin és dízel tüzelőanyagokra a 98/70/EK irányelvben meghatározott előírások általában teljesülnek, és csak ritkán szegik meg őket. Mivel a határértékek túllépése viszonylag ritkán fordul elő, és ilyenkor a tagállamok a szabálytalan tüzelőanyagokat kivonják a piaci forgalomból, a Bizottságnak nem jutott tudomására arra vonatkozó információ, hogy a határérték-túllépéseknek negatív hatása lenne a járművek szennyezőanyag-kibocsátására vagy a motorműködésre. Ezzel együtt a Bizottság szorgalmazza, hogy a tagállamok az ilyen jellegű problémák elkerülése érdekében továbbra is tegyenek lépéseket a teljes megfelelésért. A Bizottság tovább folytatja az irányelvben meghatározott tüzelőanyag-minőségi követelményeknek való megfelelés ellenőrzését, és szükség esetén megfelelő és arányos lépésekre tesz javaslatot.

    A kénmentes és alacsony kéntartalmú tüzelőanyagok részaránya nőtt a 2001 és 2005 közötti időszakban. A tüzelőanyagok átlagos kéntartalma 2005 óta csaknem változatlan, amikor is kötelezővé vált az alacsony kéntartalmú tüzelőanyagok használata, és kénmentes tüzelőanyagokat vezettek be Unió-szerte. Néhány tagállamban azonban a kénmentes tüzelőanyagokat továbbra sem mindig jelölik megfelelő módon a töltőállomásokon.

    Külön megjelölés nélkül a fogyasztóknak nincs lehetőségük ezeket választani, és a kénmentes tüzelőanyag használatára épülő technológiákkal is kevésbé élnek. Így pedig hiába állnak rendelkezésre a követelményeknek megfelelő tüzelőanyagok, értékük nem realizálódik. Ez pedig hátráltatja a kénmentes tüzelőanyag alapú technológiákat használó gépjárművek bevezetését. Ennek eredményeként a közúti közlekedésből fakadó CO2-kibocsátás csökkentése sem valósul meg a lehető legteljesebb mértékben.

    A jelölésre vonatkozó jelentéstétel javítaná a gépjárműiparnak a kénmentes tüzelőanyag rendelkezésre állásába vetett bizalmát, és így a kénmentes tüzelőanyagok nyújtotta előnyöket teljesen kihasználó gépjárművek jobban elterjednének, ezáltal pedig csökkenne a szennyező anyagok és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása. A tagállamok rendkívül korlátozott mennyiségű adatot szolgáltattak a rendelkezésre álló kénmentes tüzelőanyagok földrajzi eloszlásáról; legtöbbjük mindössze annyit közölt, hogy ezek széles körben rendelkezésre állnak, de semmilyen további információval nem szolgált a földrajzi hely szerinti elérhetőség mértékéről.

    A nemzeti szinten felállított tüzelőanyagminőség-ellenőrzési rendszerek jelentősen különböznek, az átlátható és összehasonlító eredményekhez pedig további egységesítésre lesz szükség. A 2003/17/EK irányelv végrehajtása javított a jelentések minőségén, mivel a tagállamoknak az új EN 14274 európai szabványnak vagy azzal azonos megbízhatóságú rendszereknek megfelelően kell számot adniuk az ellenőrzésről. Azoknak a tagállamoknak, amelyek nem az EN 14274 formátumának megfelelően tesznek jelentést, választásukat meg kell indokolniuk.

    MELLÉKLET: 2007. évi tüzelőanyag-értékesítés tüzelőanyag-típusonként az EU-ban (millió liter)

    Sz. |Millió liter |Ausztria |Belgium |Dánia |Finnország |Franciaország |Németország |Görögország |Írország |Olaszország |Luxemburg |Hollandia |Portugália |Spanyolország |Svédország |Egyesült Királyság |EU-15 |EU-15 | | | Tüzelőanyag-kategória |AT |BE |DK |FI |FR |DE |EL |IE |IT |LU |NL |PT |ES |SE |Egyesült Királyság |EU-15 |% | | 1 |Ólmozatlan benzin min. RON=91 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |2 |Ólmozatlan benzin min. RON=91 (<50 ppm S) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |3 |Ólmozatlan benzin min. RON=91 (<10 ppm S) |642 |- |507 |- |- |7 548 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |8 697 |7.2% | |4 |Ólmozatlan benzin min. RON=95 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |5 |Ólmozatlan benzin min. RON=95 (<50 ppm S) |- |71 |- |- |10 145 |- |4 744 |1 680 |13 816 |0 |- |- |7 917 |- |22 890 |61 264 |50,.6% | |6 |Ólmozatlan benzin min. RON=95 (<10 ppm S) |1 944 |1 358 |1 917 |2 272 |- |20 458 |- |792 |1 423 |- |5 418 |- |- |4 914 |- |40 498 |33,4% | |7 |Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |8 |Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 (<50 ppm kén) |- |- |- |- |- |- |453 |- |- |- |- |1 845 |0 |- |1 129 |3 427 |2,8% | |9 |Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 (<10 ppm kén) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |92 |92 |0,1% | |10 |Ólmozatlan benzin RON>=98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |11 |Ólmozatlan benzin RON>=98 (<50 ppm kén) |- |23 |- |- |- |- |- |- |- |0 |- |- |- |- |- |23 |0,0% | |12 |Ólmozatlan benzin RON>=98 (<10 ppm kén) |76 |435 |11 |209 |3 210 |824 |401 |- |- |- |166 |305 |1 137 |322 |- |7 096 |5,9% | | |Benzin (normál) |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0,0% | | |Benzin (<50 ppm kén) |0 |94 |0 |0 |10 145 |0 |5 197 |1 680 |13 816 |0 |0 |1 845 |7 917 |0 |24 019 |64 714 |53,4% | | |Benzin (<10 ppm kén) |2 662 |1 793 |2 435 |2 481 |3 210 |28 829 |401 |792 |1 423 |0 |5 585 |305 |1 137 |5 236 |92 |56 383 |46,6% | | |Összes benzin |2 662 |1 888 |2 435 |2 481 |13 354 |28 829 |5 598 |2 472 |15 239 |0 |5 585 |2 150 |9 054 |5 236 |24 111 |121 097 |100% | | 13 | Dízelolaj | - |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |14 | Dízelolaj (<50 ppm kén) | 1 132 |387 |- |- |38 461 |- |4 131 |2 558 |31 573 |0 |- |5 491 |30 773 |- |10 285 |124 790 |58,9% | |15 | Dízelolaj (<10 ppm kén) | 6 338 |7 361 |3 191 |2 607 |1 061 |35 524 |36 |645 |1 982 |- |7 979 |317 |0 |4 679 |15 216 |86 936 |41,1% | | |Összes dízelolaj |7 469 |7 748 |3 191 |2 607 |39 521 |35 524 |4 167 |3 203 |33 555 |0 |7 979 |5 808 |30 773 |4 679 |25 501 |211 726 |100% | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Sz. |Millió liter |Ciprus |Cseh Köztársaság |Észtország |Magyarország |Lettország |Litvánia |Málta |Lengyelország |Szlovákia |Szlovénia |Bulgária |Románia |EU12 |EU12 | |EU |EU | | | Tüzelőanyag-kategória |CY |CZ |EE |HU |LV |LT |MT |PL |SK |SI |BG |RO |EU12 |% | |EU |% | | 1 |Ólmozatlan benzin min. RON=91 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |0 |0,0% | |2 |Ólmozatlan benzin min. RON=91 (<50 ppm S) |- |161 |- |- |12 |80 |- |- |19 |- |- |- |272 |1,6% | |272 |0,2% | |3 |Ólmozatlan benzin min. RON=91 (<10 ppm S) |- |0 |- |- |- |- |- |- |23 |- |- |- |23 |0,1% | |8 720 |6,3% | |4 |Ólmozatlan benzin min. RON=95 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |0 |0,0% | |5 |Ólmozatlan benzin min. RON=95 (<50 ppm S) |427 |2 732 |- |- |453 |695 |77 |93 |105 |- |822 |2 070 |7 473 |43,7% | |68 737 |49,7% | |6 |Ólmozatlan benzin min. RON=95 (<10 ppm S) |- |0 |404 |1 970 |- |7 |- |4 964 |646 |- |- |227 |8 217 |48,0% | |48 715 |35,2% | |7 |Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |0 |0,0% | |8 |Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 (<50 ppm kén) |- |- |- |- |- |- |18 |- |- |741 |- |- |759 |4,4% | |4 186 |3,0% | |9 |Ólmozatlan benzin 95=<RON<98 (<10 ppm kén) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |92 |0,1% | |10 |Ólmozatlan benzin RON>=98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |0 |0,0% | |11 |Ólmozatlan benzin RON>=98 (<50 ppm kén) |48 |- |- |- |3 |- |- |30 |1 |80 |- |- |162 |0,9% | |185 |0,1% | |12 |Ólmozatlan benzin RON>=98 (<10 ppm kén) |- |40 |56 |74 |- |18 |- |0 |16 |- |- |- |203 |1,2% | |7 299 |5,3% | | |Benzin (normál) |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0,0% | |0 |0,0% | | |Benzin (<50 ppm kén) |475 |2 893 |0 |0 |468 |775 |95 |123 |126 |821 |822 |2 070 |8 666 |50,7% | |73 380 |53,1% | | |Benzin (<10 ppm kén) |0 |40 |459 |2 044 |0 |25 |0 |4 964 |685 |0 |0 |227 |8 443 |49,3% | |64 826 |46,9% | | |Összes benzin |475 |2 933 |459 |2 044 |468 |799 |95 |5 087 |811 |821 |822 |2 297 |17 109 |100,0% | |138 21 |100% | | 13 | Dízelolaj | - |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |0 |0,0% | |14 | Dízelolaj (<50 ppm kén) | 418 |4 769 |201 |- |896 |1 136 |110 |339 |323 |1 366 |2 228 |3 849 |15 635 |51,1% | |140 42 |57,9% | |15 | Dízelolaj (<10 ppm kén) | - |0 |246 |2 408 |37 |137 |- |10 976 |631 |- |- |555 |14 991 |48,9% | |101 93 |42,1% | | |Összes dízelolaj |418 |4 769 |447 |2 408 |933 |1 273 |110 |11 316 |954 |1 366 |2 228 |4 404 |30 625 |100,0% | |242 35 |100% | |

    [1] A 98/70/EK irányelv a benzin és a dízelüzemanyagok minőségéről, valamint a 93/12/EGK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 350., 1998.12.28., 58. o.)

    [2] Az Európai Parlament és a Tanács 2003/17/EK irányelve a benzin és a dízelüzemanyagok minőségéről szóló 98/70/EK irányelv módosításáról (HL L 76., 2003.3.22, 10. o.).

    [3] A „kénmentes” kifejezés a 10 ppm-nél kisebb koncentrációjú kéntartalomra utal.

    [4] A kísérleti oktánszám (RON) az a mennyiségi mértékegység, amely azt a legnagyobb nyomásmértéket adja meg, amelyen a benzin még anélkül használható a motorban, hogy a keverék egy része magától berobbanna. Az öngyulladás magasabb tüzelőanyag-fogyasztáshoz vezet, és növeli az illékony szerves vegyületek és a szén-monoxid kibocsátását.

    [5] A gőznyomás a tüzelőanyag párolgási hajlandóságának mértékegysége. Ezt nyáron szabályozni kell, mivel az ebben az időszakban jellemző hőmérséklet a talajközeli ózon elővegyületét képező illékony szerves vegyületek magas kibocsátási szintjét idézheti elő. Az előírt értékek túllépése az illékony szerves vegyületek kibocsátásának növekedését eredményezi.

    [6] A desztillációs paraméter a 100, illetve 150°C-on elpárolgó tüzelőanyag arányát adja meg. Ez korlátozza a benzinhez adagolható illékony komponensek számát. Az előírt értékek túllépése gőzzár kialakulását idézheti elő, és vezethetőségi problémákat okozhat.

    [7] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

    [8] „Alacsony kéntartalom” alatt legfeljebb 50 ppm kéntartalom értendő.

    [9] EN 14274:2003 – Gépjárművek tüzelőanyagai – A benzin és a dízelolaj minőségének értékelése – Tüzelőanyagminőség-ellenőrzési rendszer (FQMS).

    [10] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

    [11] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

    [12] A 2007. évi részletes jelentés számos hibát tartalmaz e kiigazítás módját érintően. Ennek eredményeképpen a határértéket túllépő minták aránya tévesen lett megállapítva a 2007-ben és az előző években készült részletes jelentésekben. A részletes jelentésben feltüntetett arányok hibáit kijavítottuk, azok 2008-tól kezdődően már helyesen fognak szerepelni a részletes jelentésben.

    [13] Az „egyéb” paraméterek kategóriájába az aromás vegyületek, az oxigenátok és az ólomtartalom tartoznak.

    Top