Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009TA1215(11)

    Jelentés az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség 2008-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Ügynökség válaszaival együtt

    HL C 304., 2009.12.15, p. 55–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2009   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 304/55


    JELENTÉS

    az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség 2008-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Ügynökség válaszaival együtt

    2009/C 304/11

    TARTALOM

     

    Bekezdés

    Oldal

    BEVEZETÉS …

    1–2.

    56

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT …

    3–12.

    56

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL …

    13–14.

    57

    EGYÉB SZEMPONTOK …

    15.

    57

    Táblázat …

    58

    Az Ügynökség válaszai

    59

    BEVEZETÉS

    1.

    A lisszaboni székhelyű Európai Tengerbiztonsági Ügynökséget (a továbbiakban: Ügynökség) az Európai Parlament és a Tanács 2002. június 27-i 1406/2002/EK rendelete (1) alapján hozták létre. Az Ügynökség feladata, hogy magas szinten biztosítsa a tengeri közlekedés biztonságát, illetve a hajók okozta szennyezés megelőzését, technikai támogatást adjon a Bizottságnak és a tagállamoknak, valamint hogy ellenőrizze a közösségi szabályozás érvényesülését, és felmérje annak hatékonyságát (2).

    2.

    Az Ügynökség 2008-as költségvetése 50,2 millió EUR-t tett ki, szemben az előző évi 48,2 millió EUR-val. Az Ügynökség az év végén 211 alkalmazottat foglalkoztatott, míg az előző évben az alkalmazottak száma 179 volt.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    A Szerződés 248. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt az Ügynökség éves beszámolóját (3), amely a 2008. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó „pénzügyi kimutatásokból” (4) és a „költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből” (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

    4.

    Ennek a megbízhatósági nyilatkozatnak az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (6) 185. cikke (2) bekezdése értelmében az Európai Parlament és a Tanács a címzettje.

    Az igazgató felelőssége

    5.

    Az igazgató, mint engedélyezésre jogosult tisztviselő, az Ügynökség pénzügyi szabályzatával összhangban, saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételeit és kiadásait (7). Az igazgató feladatai közé tartozik a szervezeti struktúra felállítása (8); azon belső irányítási és kontrollrendszerek, illetve eljárások kialakítása, amelyek révén csalásból vagy tévedésből eredő lényeges hibás állításoktól mentes végleges beszámoló készül (9); valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása.

    A Számvevőszék felelőssége

    6.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Ügynökség éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

    7.

    A Számvevőszék az IFAC és az ISSAI (10) nemzetközi ellenőrzési standardjaival és etikai kódexével összhangban végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék megfeleljen bizonyos etikai követelményeknek, és az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot nyerhessen arra nézve, hogy a beszámoló mentes a lényeges hibás állításoktól, valamint, hogy az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    8.

    A számvevőszéki ellenőrzés magában foglalja olyan eljárások elvégzését, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték nyerhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A számvevőszéki ellenőrök megítélésén múlik, hogy milyen eljárásokat alkalmaznak, például azon kockázat értékelésére, hogy vannak-e – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hibás állítások a beszámolóban, illetve előfordultak-e jogszerűtlen és szabályszerűtlen tranzakciók. A kockázat ilyen felmérésekor a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások megtervezése érdekében figyelembe vesszük a szervezetnek a beszámoló elkészítése és bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-rendszerét. A számvevőszéki ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli alapelvek megfelelőek-e, illetve a vezetés által készített számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

    9.

    A Számvevőszék meggyőződése, hogy a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább kifejtett véleményekhez.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    10.

    A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség éves beszámolója (11) minden lényegi szempontból híven tükrözi a 2008. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve az akkor véget ért évben lezajlott műveletek és pénzáramlások eredményét, az Ügynökség pénzügyi szabályzatának előírásaival összhangban.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    11.

    A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség 2008. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    12.

    Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

    13.

    A költségvetés összeállításakor alkalmazott eljárások nem voltak elég szigorúak, ami jelentős számú költségvetési átcsoportosítást eredményezett (12). 2008 júniusa és novembere között a személyzeti kiadásokkal kapcsolatos előirányzatok összegéből több mint 2 millió EUR-t csoportosítottak át az igazgatási kiadások költségvetési sorai alá. Ez lehetővé tette a 2009-re átvitt előirányzatok összegének megnövelését, és csökkentette a Bizottságnak visszatérítendő összeget. A működési kiadások terén a kifizetési előirányzatok törlésének magas aránya – 7,5 millió EUR összegben – ugyanakkor a kapcsolódó tervezés és monitorozás hiányosságaira utal.

    14.

    A 2007-es évhez hasonlóan (13) előfordult, hogy jogi kötelezettségvállalásokra a megfelelő költségvetési kötelezettségvállalások lekötése előtt került sor (14).

    EGYÉB SZEMPONTOK

    15.

    Az Ügynökség nem készítette el a pénzügyi szabályzat által előírt, a teljesítménymutatókat meghatározó többéves munkatervet. Éves munkaterve nincs összhangban költségvetési kötelezettségvállalásaival, és nagyrészt kifizetési előrejelzéseken alapul. A költségvetés módosításával párhuzamosan nem kerül sor a munkaterv átdolgozására még akkor sem, ha a módosítások jelentős hatással járnak. A tevékenységalapú költségvetés-tervezés bevezetésével könnyebbé válna egyértelmű kapcsolatot létrehozni a munkaterv és a pénzügyi előrejelzések között.

    Ezt a jelentést a Számvevőszék a 2009. október 8-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök

    Táblázat

    Európai Tengerbiztonsági Ügynökség (Lisszabon)

    A Szerződésből eredő közösségi hatáskör

    Az Ügynökség hatásköre, ahogy azt az 1644/2003/EK rendelettel és a 724/2004/EK rendelettel módosított 1406/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet meghatározza

    Irányítás

    Rendelkezésre bocsátott források 2008

    (Zárójelben a 2007-es adat szerepel)

    Termékek és szolgáltatások 2008-ban

    Közös közlekedéspolitika

    „A Tanács minősített többséggel határozhat arról, hogy lehet-e, és ha igen, milyen mértékben és milyen eljárással, a tengeri és légi közlekedésre vonatkozóan megfelelő rendelkezéseket hozni.”

    (A Szerződés 80. cikke)

    Célkitűzések

    Biztosítsa a tengeri biztonságnak, illetve a hajók által okozott szennyezés megelőzésének magas, egységes és hatékony szintjét.

    Lássa el technikai és tudományos támogatással a tagállamokat és a Bizottságot.

    Kövesse nyomon a vonatkozó közösségi jogszabályok végrehajtását, és értékelje a már hatályos intézkedések hatékonyságát.

    Vezessen be operatív eszközöket az európai vizek szennyezésének visszaszorítására.

    Feladatok

    Segíti a Bizottságot a közösségi jogszabályok kidolgozásában és végrehajtásában.

    Ellenőrzi a közösségi ellenőrző rendszernek a kikötő szerinti állam általi általános működtetését, esetleg a tagállamokba tett látogatások révén is.

    Szakmai támogatással látja el a Bizottságot a hajóknak a kikötő szerinti illetékes állam által végzett ellenőrzésekor.

    Együttműködik a tagállamokkal műszaki megoldások kidolgozásában, és technikai segítséget nyújt a közösségi jogszabályok végrehajtásához.

    Elősegíti a parti államok közötti együttműködést az érintett hajózási területeken.

    Kifejleszti és működteti a szükséges információs rendszereket.

    Elősegíti a tagállamok és a Bizottság együttműködését a tengeri balesetek kivizsgálására vonatkozó közös módszerek kifejlesztésében.

    Megbízható információkkal látja el a Bizottságot és a tagállamokat a tengeri biztonságra és a hajók által okozott szennyezésre vonatkozóan.

    Segíti a Bizottságot és a tagállamokat a szennyező anyagokat jogellenesen tengerbe bocsátó hajók azonosításában és felkutatásában.

    Ellenőrzi az Unió által elismert hajóosztályozó társaságokat, és erről jelentéseket készít a Bizottságnak.

    Segíti a Bizottságot a tengerészeti felszerelésekre vonatkozó irányelvvel kapcsolatos feladatok előkészítésében, illetve végrehajtásában.

    Adatokkal látja el a Bizottságot arról, hogyan ültetik át a gyakorlatba a hajókon keletkező hulladék átvételére szolgáló létesítményekről szóló irányelvet az európai kikötőkben.

    1.   Igazgatótanács

    Összetétel

    A tagállamok egy-egy képviselője, a Bizottság négy képviselője és az érintett ágazatok négy, szavazati joggal nem rendelkező képviselője.

    Feladatok

    Elfogadja a költségvetést és a munkaprogramot.

    Megvizsgálja a tagállamok segítségnyújtás iránti kérelmeit.

    2.   Ügyvezető igazgató

    Az igazgatótanács nevezi ki a Bizottság javaslata alapján.

    3.   Külső ellenőrzés

    Az Európai Számvevőszék.

    4.   Mentesítésért felelős hatóság

    A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

    Költségvetés:

    50,2 millió EUR

    (48,2 millió EUR)

    Létszám:

     

    Állandó és ideiglenes alkalmazottak:

    181 (153)

     

    Egyéb alkalmazottak:

     

    Szerződéses alkalmazottak:

    17 (13)

     

    Kirendelt nemzeti szakértők:

    13 (13)

    33 szakmai műhely/egyéb rendezvény

    24 képzés (köztük a PSC-tisztviselők – a kikötő szerint illetékes államok ellenőrzési tisztviselői – számára szervezett 4 képzés)

    431 nemzeti szakértő kiképzése

    75 ellenőrzés és helyszíni vizsgálat

    2 335 műholdfelvétel megrendelése és elemzése a CleanSeaNet rendszerben

    11 szerződés szennyezésmentesítő hajókra

    31 begyakoroltatás és 6 gyakorlat a szennyezésmentesítő hajókkal

    A SafeSeaNet rendszer teljes körű működése

    További nagy rendszerek folyamatos fejlesztése:

    THETIS (információs rendszer a PSC-tisztviselőknek) Európai uniós nagy hatósugarú azonosítási és nyomon követési adatközpont

    Forrás: az Ügynökségtől származó adatok.

    AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZAI

    13.

    Az Ügynökség tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételét, és folytatja a tervezés és a monitorozás fejlesztésére, és ebből következően a költségvetési módosítások számának csökkentésére irányuló erőfeszítéseit. A végleges irodaépületbe költözéshez kapcsolódó ad-hoc követelmények által szükségessé tett igazgatási kiadásokhoz való átcsoportosítások a 2008–2009-es időszakra korlátozódnak. A költségvetési átcsoportosítások teljes összege 2008-ban nem haladta meg az igazgatótanácsi határozatot igénylő 10 %-os küszöböt.

    14.

    Az Ügynökség kötelezettségvállalásainak és kifizetési eljárásainak belső ellenőrzését követően kiegészítő intézkedéseket tettünk ezen folyamatok ellenőrzésének megerősítése érdekében. Továbbá az Ügynökség kezdeményezte az ABAC-szerződések végrehajtását.

    15.

    Az Ügynökség egyetért a Számvevőszék észrevételével. A 2009-es munkatervben szerepel a különböző tevékenységekre előrejelzett kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatokra való kifejezett utalás. Továbbá az Ügynökség jelenleg kulcsfontosságú teljesítménymutatókat dolgoz ki tevékenységeihez. Ezek a teljesítménymutatók a későbbiekben bekerülnek az éves munkatervbe. Ugyanakkor az Ügynökség ötéves stratégiát véglegesít, mely az Ügynökség többéves munkatervét képezi majd.


    (1)  HL L 208., 2002.8.5., 1. o.

    (2)  A táblázat az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit foglalja össze. Ezeket tájékoztatás céljából mutatjuk be.

    (3)  A beszámolóhoz tartozik egy jelentés az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról, amely bemutatja többek között az előirányzatok végrehajtásának alakulását, a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosítások összefoglalásával együtt.

    (4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a tőkeváltozásokat feltüntető kimutatás, valamint a pénzügyi kimutatások melléklete, ez utóbbi a számviteli politika meghatározó alapelveinek bemutatását és egyéb magyarázatokat tartalmaz.

    (5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentés a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazza.

    (6)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

    (7)  A 2002. december 23-i 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

    (8)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 38. cikke.

    (9)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az Ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 2008. július 9-i 652/2008/EK, Euratom bizottsági rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet VII. címének 1. fejezete tartalmazza. Ezeket a szabályokat beépítették az Ügynökség pénzügyi szabályzatába.

    (10)  Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) és a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (ISSAI).

    (11)  A végleges éves beszámolót 2009. június 11-én állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2009. július 2-án érkezett be. Az Ügynökség végleges éves beszámolóját, miután azt a Bizottságéval konszolidálták, a következő év november 15-ig teszik közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu vagy http://www.emsa.europa.eu

    (12)  2008-ban 52 előirányzat átcsoportosítására került sor.

    (13)  A 2007-es éves jelentés 8. bekezdése (HL C 311., 2008.12.5., 58. o.).

    (14)  Négy alkalommal fordult elő, a 2008-ban lekötött összesen 46,4 millió EUR-ból 5,2 millió EUR értékben.


    Top