EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0670

Javaslat: a Tanács határozata a 2009. április 6-i 2009/472/EK határozat hatályon kívül helyezéséről, valamint az AKCS–EK partnerségi megállapodás 96. cikke alapján a Mauritániai Iszlám Köztársasággal folytatott konzultációs eljárás nyomon követéséről

/* COM/2009/0670 végleges */

52009PC0670




[pic] | EURÓPAI BIZOTTSÁG |

Brüsszel, 2009.12.7.

COM(2009)670 végleges

Javaslat:

A TANÁCS HATÁROZATA

a 2009. április 6-i 2009/472/EK határozat hatályon kívül helyezéséről, valamint az AKCS–EK partnerségi megállapodás 96. cikke alapján a Mauritániai Iszlám Köztársasággal folytatott konzultációs eljárás nyomon követéséről

INDOKOLÁS

Az Európai Unió 2008. szeptember 15-én úgy döntött, hogy az AKCS–EK partnerségi megállapodás 96. cikke alapján konzultációkat kezd a Mauritániai Iszlám Köztársasággal, mivel a 2008. augusztus 6-i mauritániai államcsíny az említett megállapodás 9. cikkében szereplő lényeges elemek különösen súlyos és nyilvánvaló megsértését jelentette.

2008. október 20-án Párizsban találkozót tartottak az említett konzultációk céljából. Az Európai Unió e találkozó során és az azt következő hónapokban nem kapott kielégítő javaslatokat a mauritániai fél részéről, ezért úgy határozott, hogy lezárja a konzultációs eljárást, miközben változatlanul arra törekszik, hogy a nemzetközi közösséggel együtt megoldást találjon a válságra.

Az AKCS–EK partnerségi megállapodás 96. cikke alapján a Mauritániai Iszlám Köztársasággal folytatott konzultációs eljárás lezárásáról szóló, 2009. április 6-i tanácsi határozatban[1] az Európai Unió olyan menetrendet állapított meg, amely a válság konszenzusos megoldásának (beleértve az átlátható, reprezentatív és hiteles elnökválasztás megtartását) aláírása és végrehajtása alapján lehetőséget teremt az együttműködés (megfelelő intézkedések) fokozatos újraindítására.

Az alkotmányos rend helyreállításának konszenzusos megoldása a konfliktusban álló mauritániai politikai oldalak közötti dakari megállapodás 2009. június 4-i aláírásában öltött testet. A megállapodás – az elfogadott megfelelő intézkedéseknek megfelelően – lehetővé tette az együttműködés újraindításának megkezdését. A dakari megállapodásban előirányzott intézkedések jelentős részének végrehajtását, illetve az elnökválasztás 2009. július 18-i megtartását követően egyetértés született az együttműködés helyreállításának későbbi szakaszáról. Az Európai Unió elnöksége és a Bizottság a fenti határozatban megjelölt időpontban, 2009. október 5-től 7-ig közös ellenőrző missziót küldött a mauritániai helyzet felmérése céljából, amely alapján mérlegelhető az együttműködés teljes körű helyreállítása, és a tanácsi határozat nyomon követése.

A misszió ténymegállapításai megegyeznek a nemzetközi közösség véleményével, és azt jelzik, hogy Mauritánia teljes mértékben helyreállította az alkotmányos rendet, lehetővé téve ezáltal az együttműködés teljes körű újraindítását a 2009. április 6-i határozatnak megfelelően.

Mindazonáltal a Mauritániával foglalkozó nemzetközi kapcsolattartó csoport értékelésével egyetértésében megállapítjuk, hogy nyomon kell követni a dakari megállapodás azon fejezetét, amely az elnökválasztás utáni teljes körű nemzeti párbeszédről szól. Érdemes felidézni, hogy az említett fejezet a felek megállapodásán alapuló azon bizalomerősítő intézkedések egyike, amelyek megnyitották az utat a dakari megállapodás megkötése előtt. Még nem kezdődött meg az ország stabilitásának megszilárdítására irányuló párbeszéd, és a nemzetközi közösség részéről további ösztönző fellépésekre lehet szükség. Egyértelműnek látszik, hogy nem oldódtak meg egyes alapvető problémák, amelyeket a 2008. augusztus 6-i államcsíny kiváltó okai között megemlítettek. Ezek kiváltképpen a hatalmi ágak egyensúlyát, az intézményi reformot, a fegyveres erők szerepét, a demokrácia megerősítését, valamint a felelősségteljes kormányzást érintik.

Azt a következtetést vonhatjuk le tehát, hogy az április 6-i tanácsi határozat valamennyi nyomon követési intézkedésének ki kell terjednie az alábbiakra irányuló elmélyült politikai párbeszéd kialakítására Mauritánia és az Európai Unió között: az ország stabilitásának megerősítése, a felelősségteljes kormányzás irányába történő előrehaladás előmozdítása, valamint a dakari megállapodás VII. fejezetének 4. cikke szerinti teljes körű nemzeti párbeszéd támogatása. A megerősített politikai párbeszédre az AKCS–EK partnerségi megállapodás 8. cikkének megfelelően kerül majd sor.

A fentiek alapján a Bizottság azt javasolja, hogy a Tanács helyezze hatályon kívül a 2009. április 6-i 2009/472/EK tanácsi határozatot, és az AKCS–EK partnerségi megállapodás 96. cikke alapján fogadja el az említett határozat helyébe lépő csatolt határozatot.

Javaslat:

A TANÁCS HATÁROZATA

a 2009. április 6-i 2009/472/EK határozat hatályon kívül helyezéséről, valamint az AKCS–EK partnerségi megállapodás 96. cikke alapján a Mauritániai Iszlám Köztársasággal folytatott konzultációs eljárás nyomon követéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre, valamint az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a 2000. június 23-án Cotonouban aláírt és 2005. június 25-én Luxembourgban felülvizsgált AKCS–EK partnerségi megállapodásra (a továbbiakban: AKCS–EK megállapodás) és különösen annak 96. cikkére,

tekintettel a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői között létrejött, az AKCS–EK megállapodás[2] végrehajtása során hozandó intézkedésekről és követendő eljárásokról szóló belső megállapodásra és különösen annak 3. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1) A Mauritániai Iszlám Köztársaság végrehajtotta a válság konszenzusos megoldását, amelyet az AKCS–EK partnerségi megállapodás 96. cikke alapján a Mauritániai Iszlám Köztársasággal folytatott konzultációs eljárás lezárásáról szóló, 2009. április 6-i 2009/472/EK határozat[3] által előírt megfelelő intézkedések állapítottak meg.

(2) A Mauritániai Iszlám Köztársaság helyreállította az alkotmányos rendet.

(3) Elő kell segíteni a teljes körű nemzeti párbeszédet az ország stabilitásának biztosítása érdekében, valamint azért, hogy elkerüljék az AKCS–EK megállapodás 9. cikkében szereplő lényeges elemek ismételt megsértését jelentő helyzeteket, és ennek következtében újraindíthassák az együttműködést.

(4) Hatályon kívül kell tehát helyezni a 2009/472/EK határozatot, és újra kell indítani a politikai párbeszédet a Mauritániai Iszlám Köztársasággal az alábbiak ösztönzése érdekében: a demokrácia megerősítése, a kormány alkotmányellenes megváltoztatásának megelőzése, az intézményi reform, valamint a fegyveres erők szerepének reformja, a felelősségteljes politikai és gazdasági kormányzás, a jogállamiság és az emberi jogok megerősítése, továbbá az intézményi és hatalmi egyensúly helyreállítása,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az AKCS–EK partnerségi megállapodás 96. cikke alapján a Mauritániai Iszlám Köztársasággal folytatott konzultációs eljárás lezárásáról szóló, 2009. április 6-i 2009/472/EK határozat hatályát veszti.

2. cikk

Az AKCS–EK megállapodás 8. cikkén alapuló politikai párbeszédre az e határozat mellékletében szereplő levélben megállapított formában kerül sor.

3. cikk

Ez a határozat az elfogadása napján lép hatályba.

Érvényessége a Tanács általi elfogadás napjától számított huszonnégy hónap. Az Európai Unió ellenőrző missziói alapján e határozat szükség esetén felülvizsgálható.

4. cikk

Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

Kelt Brüsszelben, […]-án/-én.

a Tanács részéről

az elnök

MELLÉKLET

Levéltervezet

Tisztelt Elnök Úr!

Nagy megelégedéssel vettük tudomásul, hogy Mauritánia a dakari megállapodásban előirányzott intézkedések jelentős részének végrehajtását követően helyreállította az alkotmányos rendet. Ez a folyamat az Ön legmagasabb állami méltóságba történő beiktatásával érte el a tetőpontját. Ennek megfelelően örömömmel erősítjük meg az Európai Unió és a Mauritániai Iszlám Köztársaság közötti együttműködés teljes körű helyreállítását.

Megjegyezzük, hogy a dakari keretmegállapodás 4. cikke vii. pontjának rendelkezései szerint a különböző aláíró politikai oldalak – a nemzeti megbékélés és a demokrácia megszilárdítása céljából – elkötelezték magukat a teljes körű nemzeti párbeszéd folytatása és intenzívebbé tétele mellett. Amint azt a nemzetközi kapcsolattartó csoport tagjai legutóbbi, 2009. szeptember 10-i ülésükön már jelezték, kívánatos volna, hogy sor kerüljön e párbeszédre. Már azt is bizakodva állapíthatjuk meg, hogy a különböző felek készen állnak erre. Egyértelműnek látszik, hogy nem oldódtak meg egyes alapvető problémák, amelyeket a 2008. augusztus 6-i államcsíny kiváltó okai között megemlítettek. A dakari megállapodásban említett párbeszéd témáinak sorából különösen az alábbiakat emeljük ki: a demokrácia megerősítése, a kormány alkotmányellenes megváltoztatásának megelőzése, az intézményi reform, valamint a fegyveres erők szerepének reformja, a felelősségteljes politikai és gazdasági kormányzás, a jogállamiság és az emberi jogok megerősítése, továbbá az intézményi és hatalmi egyensúly helyreállítása. A Mauritániában jelentkező biztonsági fenyegetések azt mutatják, hogy a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni küzdelemnek szintén szerepelnie kell a párbeszéd témái között.

Az Európai Unió számára nagy jelentőséggel bír minden olyan kérdés – köztük a fentiekben említettek –, amely az Ön országának stabilitását érinti. Mivel ezek közös érdeklődésre számot tartó kérdések, továbbá figyelemmel a Mauritániában a kormányzás területén folytatott közösségi együttműködés jelentőségére, javaslatot teszünk a cotonoui megállapodás 8. cikkében előírt, Mauritánia és az Unió közötti politikai párbeszéd megerősítésére, illetve rendszeres és strukturált formájának kialakítására. Az Ön kormányának és az Unió Mauritániai Iszlám Köztársaság melletti képviselete vezetőinek közös megegyezéssel kell megállapítaniuk e párbeszéd szabályait és kereteit.

E párbeszéd egyik célja éppen a fent említett teljes körű nemzeti párbeszéd előmozdítása lesz. Úgy véljük, hogy meg lehet találni a megoldást a párbeszéd megkezdését megnehezítő előfeltételekre és nehézségekre, amennyiben a különböző mauritániai tárgyaló felek amellett foglalnak állást, hogy a tárgyalások a jövőre irányuljanak, ne pedig a közelmúlt követeléseit és vitás kérdéseit állítsák azok középpontjába.

Összefoglalásképpen, az Unió támogatni fogja Mauritánia azon erőfeszítéseit, amelyek célja a 2008. augusztusi államcsínyhez kapcsolódó hosszadalmas politikai válság, a gazdasági világválság, valamint az új biztonsági és terrorista fenyegetések miatt bekövetkezett társadalmi, gazdasági és politikai nehézségek elhárítása.

Tisztelettel:

Kelt Brüsszelben, […]-án/-én

az Európai Bizottság részéről | az Európai Unió Tanácsa részéről |

[1] 2009/472/EK határozat, HL L 156., 2009.6.19.

[2] HL L 317., 2000.12.15., 376. o.

[3] HL L 156., 2009.6.19., 26–30. o.

Top