Agħżel il-karatteristiċi sperimentali li tixtieq tipprova

Dan id-dokument hu mislut mis-sit web tal-EUR-Lex

Dokument 52008DC0579

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK a Közösségen belüli nyilvános mobiltelefon-hálózatok közötti barangolásról (roaming), valamint a 2002/21/EK irányelv módosításáról szóló, 2007. június 27-i 717/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet működésére vonatkozó felülvizsgálat eredményéről

52008DC0579




[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 23.9.2008

COM(2008) 579 végleges

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

a Közösségen belüli nyilvános mobiltelefon-hálózatok közötti barangolásról (roaming), valamint a 2002/21/EK irányelv módosításáról szóló, 2007. június 27-i 717/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet működésére vonatkozó felülvizsgálat eredményéről

{COM(2008) 580 végleges}

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

a Közösségen belüli nyilvános mobiltelefon-hálózatok közötti barangolásról (roaming), valamint a 2002/21/EK irányelv módosításáról szóló, 2007. június 27-i 717/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet működésére vonatkozó felülvizsgálat eredményéről (EGT-vonatkozású szöveg) TARTALOMJEGYZÉK

1. Bevezetés 3

2. Háttér 3

2.1. A hatályban lévő jogszabály 3

2.2. A piac áttekintése 4

2.3. A rendelet elfogadása óta kialakult fejlemények 5

2.4. A konzultációs folyamat 5

3. Felülvizsgálat 6

3.1. A célkitűzések megvalósítása 6

3.2. Konkrét kérdések 7

3.3. A rendelet időbeli hatályának és alkalmazási körének kiterjesztése 9

4. Következtetés 12

1. BEVEZETÉS

Az egységes piac kialakításának befejezése és a lisszaboni stratégia céljainak elérése, amelyek az Európai Uniót „a világ legdinamikusabb és legversenyképesebb tudásalapú társadalmává teszik”, továbbra is az Európai Bizottság fő célkitűzései között szerepel. A határokon átívelő kommunikáció elősegítése e célok elérésének kulcsfontosságú eszköze. A 2007 júniusában hatályba lépett, a Közösségen belüli nyilvános mobiltelefon-hálózatok közötti barangolásról (roaming), valamint a 2002/21/EK irányelv módosításáról szóló 717/2007/EK rendelet[1] (a továbbiakban: a rendelet) kiváló példáját nyújtja a Bizottság politikai programjának, „az eredmények Európájának”, amely az Európai Unió által eddig elért eredményekre építve Európa minden polgárának hasznára kíván lenni.

A rendelet 2010. június 30-án hatályát veszti, hacsak a hatályát a Parlament és a Tanács a Bizottság javaslata alapján meg nem hosszabbítja. A rendelet ezért előírja a Bizottság számára, hogy vizsgálja felül e rendelet működését, és legkésőbb 2008. december 30-ig tegyen jelentést az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak[2]. A Bizottság feladata értékelni, hogy a rendelet céljai megvalósultak-e, és felülvizsgálni a barangolási szolgáltatást igénybe vevő ügyfeleknek nyújtott hang- és adatátviteli szolgáltatások – köztük az SMS-szolgáltatás – nagy- és kiskereskedelmi áraiban bekövetkezett változásokat, valamint adott esetben – a fogyasztók érdekeinek szem előtt tartásával – ajánlásokat megfogalmazni e szolgáltatások szabályozásának szükségessége tekintetében.

Ez a közlemény összefoglalja a rendelet működésére vonatkozó bizottsági felülvizsgálat eredményeit, részletezi a politikák javasolt fő változtatásait, amelyekre a vizsgálat következtetéseinek átültetése céljából szükség van és mellékelten tartalmazza a rendelet fentieknek megfelelő módosítására irányuló jogszabálytervezetet is. A részletek és az indokok magyarázata megtalálható a jogszabálytervezetben és a hozzá kapcsolódó hatásvizsgálatban. A jogalap az új tervezet esetében – ahogyan a rendelet esetében is volt – az EK-szerződés 95. cikke.

2. Háttér

2.1. A hatályban lévő jogszabály

A Közösségen belüli barangolási piac különleges, határon átívelő jellege és struktúrája rendkívül nehézzé tette a nemzeti szabályozó hatóságok számára, hogy hatékonyan kezeljék a versenyhelyzetből adódó ösztönző erők hiányát és a barangolási szolgáltatások ebből következő, közösségszerte magas árait. Az európai szabályozók csoportja – amelyet azért alakítottak, hogy az egységes piacot érintő szabályozási kérdésekben szakmai tanácsokat adjon a Bizottságnak – elismerte a problémát, és felkérte a Bizottságot, hogy európai szinten intézkedjen az ügyben. A Bizottság 2006. július 12-én elfogadta a Közösségen belüli nyilvános hálózatokról szóló rendelettervezetet[3]. 2007 júniusában az Európai Parlament és a Tanács elfogadta a rendeletet, amely a fogyasztóvédelem magas szintjének létrehozatala mellett hozzájárult a belső piac zavartalan működéséhez, miközben biztosította a mobilszolgáltatók közötti versenyt, megőrizte az innovációt ösztönző tényezőket és a fogyasztók választási lehetőségét.

A Bizottság befejezte a rendelet működésére vonatkozó, a fő célkitűzések tükrében elvégzett felülvizsgálatot, amely célkitűzések a verseny ösztönzése, az egységes piac megszilárdítása és annak biztosítása volt, hogy a fogyasztók a határok átlépése után ne fizessenek a hazai díjakhoz képest indokolatlanul magas árakat.

A felülvizsgálat során a Bizottságnak azt is meg kellett fontolnia, hogy a rendelet hatálybalépését követő fejlemények ismeretében szükséges-e az SMS- és az adatátviteli szolgáltatások szabályozása.

2.2. A piac áttekintése

A mobil barangolási szolgáltatások európai uniós piaca a hang-, SMS- és adatátviteli szolgáltatásokra osztható fel. 2007-ben a három szegmens összesen 6,54 milliárd EUR bevételt hozott[4]. Ez a mobilszolgáltatások teljes európai uniós piaca 4,7%-ának felel meg körülbelül. Bár a bevételek szempontjából a barangoló szolgáltatások a hazai szolgáltatásokhoz képest kevésbé fontosak a mobilágazat számára, az üzemeltető bevételei között a barangolásból származó bevételek mégis jelentősek, és a haszonkulcs szempontjából e szolgáltatások jellemzően kívánatosabbak is más szolgáltatásoknál.

2007-ben a barangoló hangátviteli szolgáltatások a bevételek tekintetében a teljes barangolási piac 79,1%-át tették ki, míg az SMS és az adatátviteli szolgáltatások a fennmaradó 12,3%-ot, illetve 8,6%-ot. A hangátviteli és SMS-szolgáltatások volumenének növekedése általában véve tükrözi e piaci szegmensek érettségét, ugyanakkor dinamikusan nő az adatátviteli szolgáltatások igénybevétele is, legalább olyan mértékben, mint a hazai mobil adatátviteli szolgáltatások használata. Így az adatátviteli szegmens meg fogja előzni az SMS-szegmenst, és egy-két éven belül a barangolási szolgáltatások második legnagyobb szegmensévé válik.

Míg a rendelet következtében a barangoló hangátviteli szolgáltatások árai csökkentek, ugyanez a tendencia az SMS-barangolás esetében nem érvényesül: az árak általában véve kevéssé változtak az elmúlt évben, annak ellenére, hogy az üzemeltetőkre olyan politikai nyomás nehezedett, amely világossá tette, hogy a szabályozás elkerülhető, ha cselekszenek.

Másfelől viszont a barangoló adatátviteli szolgáltatások árai továbbra is magasak, annak ellenére, hogy nagy- és kiskereskedelmi szinten az árak folyamatos csökkenő tendenciát mutatnak. Különösen pedig problémát okoz, hogy a barangoló adatátviteli szolgáltatások árai nem eléggé átláthatóak, és ennek eredményeként a számlák sokkhatást okoznak. Alapvető fontosságú versenyképes árakat kialakítani a barangoló adatátviteli szolgáltatás terén, hogy ne akadályozza semmi a mobil internetszolgáltatásokhoz való, külföldön történő hozzáférést.

2.3. A rendelet elfogadása óta kialakult fejlemények

A Bizottság a rendelet elfogadása után szorosan együttműködött az európai szabályozók csoportjával a rendelet végrehajtásának ellenőrzésében. Az európai szabályzók csoportja kiterjedt adatgyűjtési vizsgálat elkészítését kezdeményezte, amely a csoport két teljesítményfelmérő jelentésének[5] alapját képezte.

A Bizottság pedig független tanácsadókat bízott meg a barangoló adatátviteli szolgáltatásokról szóló tanulmány elkészítésével. A tanulmányt 2008. június 27-én tették közzé[6].

A Bizottság saját kezdeményezésére több mint 120 üzemeltetőtől gyűjtött össze adatokat.

2.4. A konzultációs folyamat

A Bizottság 2008. május 7-én kiterjedt nyilvános konzultációt indított, amely során várta a rendelet felülvizsgálatával és annak a barangoló SMS- és adatáviteli szolgáltatásokra való kiterjesztésével kapcsolatos véleményeket. Ennek keretében harminckilenc kérdést vetettek fel a rendelet általában vett működésével, valamint olyan konkrét témákkal kapcsolatban, mint például a szándékolatlan barangolás, a rendelet hatása a kisebb üzemeltetőkre és a belföldi árakra, valamint a ténylegesen lebeszélt és a számlázott percek számának viszonya. Negyvenöt válasz érkezett, amelyek közül a nem bizalmas jellegű válaszok közzétételre kerültek[7].

A felülvizsgálati jelentés elkészítésekor ezek a válaszok, beleértve az európai szabályozók csoportjának válaszait is, figyelembe lettek véve.

A nyilvános konzultációra adott válaszok szilárdan támogatták azt az elképzelést, hogy a hangátvitelre vonatkozó rendelkezéseket meg kellene hosszabbítani a 2010-es határidőn túl. Az európai szabályozók csoportja, egyes nemzeti szabályozó hatóságok, a tagállamok és a fogyasztói szervezetek is a mind a nagy-, mind a kiskereskedelmre vonatkozó szabályok fenntartása mellett érveltek. Legalábbis a nagykereskedelemre tekintettel a kisebb üzemeltetők is támogatták a rendelet hatályának kiterjesztését.

A barangoló SMS-szolgáltatás szabályozása is hasonló támogatottságot élvezett, különösen mivel a kiskereskedelmi árak nem változtak. Miközben a GSM Szövetség (GSM Association) és a legtöbb mobilüzemeltető általában véve a barangoló hangátviteli szolgáltatásra vonatkozó szabályozás meghosszabbítása, valamint annak az adatátviteli és SMS-szolgáltatásra történő kiterjesztése ellenében foglalt állást, bizonyos üzemeltetők egyetértésüket fejezték ki a barangoló SMS-szolgáltatás nagykereskedelmi szintű szabályozásával.

Szinte teljes egyetértés alakult ki a barangoló adatátviteli szolgáltatások tekintetében, mely szerint meg kell szüntetni a számlák által okozott sokkhatást; az érintettek továbbá aggályaikat fejezték ki a magas árak miatt.

3. Felülvizsgálat

Amellett, hogy értékeli a rendelet célkitűzéseit, és határoz arról, hogy nyújtson-e be rendelettervezetet a barangoló SMS- és adatátviteli szolgáltatás tekintetében, a Bizottságot arra is felkérték, hogy a piac alakulását, valamint a versennyel és a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos szempontokat is figyelembe véve értékelje, hogy szükséges-e a rendelet hatályának a meghosszabbítása, vagy módosítása, figyelembe véve a mobil hang- és adatátviteli szolgáltatások díjszabásának nemzeti szintű alakulását, valamint a rendeletnek a kisebb, független és új üzemeltetők versenyhelyzetére gyakorolt hatását. A rendelet továbbá kimondja, hogy ha a Bizottság ezt szükségesnek találja, akkor javaslatot kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

3.1. A célkitűzések megvalósítása

A rendelet kifejezett célkitűzése volt olyan közös megközelítést létrehozni, amely biztosítja, hogy a felhasználók a Közösségen belüli barangoláskor ne fizessenek túlságosan magas árat a hívások kezdeményezéséért és fogadásáért, és amely a fogyasztóvédelem magas szintjének létrehozatala mellett hozzájárult a belső piac zavartalan működéséhez, miközben biztosította a mobilszolgáltatók közötti versenyt, megőrizte az innovációt ösztönző tényezőket és a fogyasztók választási lehetőségét.

A végrehajtás és az átállás az „eurotarifára” különösen zavartalanul zajlott, a nemzeti szabályozó hatóságok csak néhány kivétellel találkoztak. A Bizottság a végrehajtás ellenőrzése során azt tapasztalta, hogy a rendeletben meghatározott követelményeknek eleget tesznek, és a fogyasztók a rendeletben meghatározott maximális ár vagy az alatti eurotarifa szerint fizethetnek. Az ügyfelek a hívások kezdeményezése és fogadása alkalmával alacsonyabb barangolási díjakat élvezhetnek. Ti. a híváskezdeményezés átlagos ára a rendelet hatálybalépése előtt 0,7692 EUR volt, a hívásfogadásé pedig 0,417 EUR. A rendelet hatálybalépésével az ügyfeleknek a híváskezdeményezés és a hívásfogadás vonatkozásában is alacsonyabb díjakat kellett fizetniük, hiszen az eurotarifa maximumát a híváskezdeményezés tekintetében (áfa nélkül) 0,49 EUR-ban és a hívásfogadás tekintetében (áfa nélkül) 0,24 EUR-ban határozták meg. Ezek azóta (áfa nélkül) 0,46 EUR-ra, illetve 0,22 EUR-ra csökkentek.

A rendelet hatálybalépésekor 400 millió ügyfél választhatta az eurotarifát, amelyet a rendelet az Európai Unió standard alaptarifájává tett. Az ügyfelek kihasználhatnak bizonyos akciós ajánlatokat is, de ekkor is átlagosan körülbelül ugyanazt az összeget fizetik percenként, mint az eurotarifát választó ügyfelek. Következésképpen az eurotarifával beszélő ügyfelek a kimenő hívások esetén átlagosan 36,4%-kal, a hívásfogadás esetén pedig átlagosan 42,9%-kal fizetnek kevesebbet az európai uniós barangolási szolgáltatások 2007 elején érvényben lévő díjaihoz képest.

A rendelet az átláthatóságon is javítani tudott az ügyfelek számára annak ellenére, hogy az üzemeltetők egy kisebb része nem tudta időben megoldani az átláthatóság biztosításához szükséges technikai problémákat. A legtöbb üzemeltető azonban időben megfelelt az előírásoknak, és a végrehajtási nehézségekkel küzdő üzemeltetők esetében a nemzeti szabályozó hatóságok folyamatosan ellenőrizték a helyzetet, ezzel biztosítva, hogy a hibajavító intézkedéseket kellő időben meghozzák.

Ugyanakkor a barangoló hangátviteli szolgáltatások piacán meglévő – például a tarifaváltással kapcsolatos költségekből és a megfelelő helyettesítő termék hiányából fakadó – problémák változatlanul fennállnak, a verseny nem fokozódott, és az árak általában véve a maximumok közelében csoportosulnak. Ezért fennáll az a jelentős veszély, hogy a rendelet hatályának lejártával az árak ismét emelkedésnek indulnak.

3.2. Konkrét kérdések

Szándékolatlan barangolás

A szándékolatlan barangolás kérdése továbbra is folyamatosan napirenden van a határok mentén fekvő területeken. E tekintetben az az átláthatósági követelmény, amely szerint az ügyfeleket tájékoztatni kell a barangolás közben fizetendő árakról, segített tudatosítani az ügyfelekben, hogy szándékolatlanul barangolási szolgáltatást vesznek igénybe. A nemzeti szabályozó hatóságok és a tagállamok szervei válaszul a kérdésre kétoldalú intézkedéseket hoztak az ügy kezelése érdekében, és számos megállapodás is született.

A Bizottság az egységes piac zavartalan működésének biztosítása céljából továbbra is figyelemmel fogja kísérni a helyzetet.

A kisebb üzemeltetőkre gyakorolt hatás

A rendelet biztosította a kisebb üzemeltetők számára, hogy a barangolási szolgáltatásokhoz alacsonyabb nagykereskedelmi árakon jussanak hozzá. Ez pozitív hatással volt a kisebb üzemeltetőkre, akik közül néhány számára lehetővé vált, hogy a legkedvezőbb kiskereskedelmi árakkal lépjenek piacra. A nyilvános konzultáció folyamán derült fény az újonnan alapított üzemeltetők problémájára, akiknek kellő időben kell új barangolási megállapodásokat kötniük valamennyi üzemeltetővel. Ez azon előfizetők szempontjából lényeges, akik nem tudnak más tagállam mobilhálózatának előfizetőivel barangoló SMS-üzeneteket váltani, mert nincs érvényben az ilyen üzenetek kézbesítését lehetővé tevő megállapodás.

A nemzeti szabályozó hatóságok a hozzáférési irányelv[8] 5. cikke alapján saját kezdeményezéssel közbeavatkozhatnak az előírásoknak való megfelelés biztosítása céljából.

Forgalomterelési technikák

A rendelet működésének felülvizsgálata során a Bizottság nem azonosított, illetve nem jelentettek nála olyan eseteket, amikor forgalomterelési technikákat alkalmaztak volna, és az ügyfelek ezáltal károsultak volna. Az üzemeltetők által felajánlott eurotarifának a maximált áron belül kell maradnia, ezért a legtöbb üzemeltető úgy döntött, hogy a fogadó hálózattól függetlenül ugyanazt a díjszabást alkalmazza. Ez fokozta a díjszabás átláthatóságát az ügyfelek számára, akiknek így nem kell azzal foglalkozniuk, hogy manuálisan az olcsóbb hálózatra váltsanak.

Legkülső régiók

A Bizottság felülvizsgálata megállapította, hogy a legkülső régiókat nem érte káros hatás. A nyilvános konzultációból és a Bizottságnak a francia hatóságokkal folytatott eszmecseréjéből ebben a tekintetben az vált nyilvánvalóvá, hogy Franciaországban kezelték ezt a kérdést, hiszen jogszabályokat alkottak annak érdekében, hogy a legkülső térségekben élő polgárok ne kerüljenek hátrányos helyzetbe, amikor Franciaország kontinentális területére telefonálnak.

Belföldi árak

A Bizottság azt is megvizsgálta, hogy kifejezetten a rendelet hatásaként nőttek-e a belföldi árak. A felülvizsgálat azt állapította meg, hogy nagyon nehéz lenne a belföldi tarifák bármilyen fajta növekedését közvetlenül a rendelet bevezetésének tulajdonítani. Az európai szabályozók csoportja valószínűtlennek tartja, hogy a mobilszolgáltatások belföldi díjai emelkedjenek, hiszen ezek állnak a fogyasztókért folytatott verseny középpontjában. A keretszabályozás végrehajtásáról szóló 13. jelentés[9] szintén azt állapította meg, hogy a mobilszolgáltatások árai tovább csökkentek 2007-ben.

Díjszámítási egységek

Miközben a rendeletben az árak maximumai „perc alapon” vannak meghatározva, nyilvánvalóvá vált, hogy bizonyos üzemeltetők számlázási gyakorlata – amely szerint a hívások díját nem másodperc alapon, hanem akár 60 másodperces minimum időtartam szerint számlázzák ki – tompítja a rendelet hatásait; és bizonyos üzemeltetők a rendelet elfogadása óta változtattak a számlázási szokásaikon, amely tovább erősíti a tompító hatást. Az európai szabályozók csoportja becslésében ki is mutatta, hogy kiskereskedelmi szinten a perc alapú számlázási gyakorlat az eurotarifával kezdeményezett átlagos hívások díját körülbelül 24%-kal, az eurotarifával fogadott átlagos hívások díját pedig 19%-kal növeli.

3.3. A rendelet időbeli hatályának és alkalmazási körének kiterjesztése

Hangátviteli szolgáltatások

A fentiekből látható, hogy azok az alapvető problémák, amelyek a rendelet hatálybalépése előtt fennálltak, még mindig léteznek. Van verseny, de ezek az ajánlatok nem változtattak nagy mértékben a piacon.

Miközben a barangoló hangátviteli szolgáltatások lényeges bevételt és nyereséget jelenthetnek a mobilszolgáltatók számára, a fogyasztók által a barangoló hangátviteli szolgáltatásokért fizetett árak a mobilszolgáltatások egy nagyobb halmazának csak egyetlen elemét jelentik, és ez az elem kevésbé fontos, mint például a belföldi hangátviteli és SMS-szolgáltatások vagy a készüléktámogatás. Ez korlátozza az üzemeltetők azon lehetőségét, hogy a vonzó barangolási díjszabás hatékony eszközével ügyfeleket szerezhessenek. Továbbá a várhatóan kialakuló versenyhelyzetet csökkenti, hogy a tarifaváltásért fizetni kell, továbbá hogy amint az ügyfél külföldre ér, a barangoló hangátviteli szolgáltatások megfelelő helyettesítő termékei nem állnak rendelkezésére.

A díjszámítási egységek fent vázolt kérdése (a perc alapú számlázás) azt mutatja, hogy az üzemeltetők a saját jövedelmük más üzemeltetők (nagykereskedelmi szinten) és a fogyasztók kárára történő maximálása érdekében kihasználták a rendelet megszövegezésében felismerni vélt mozgásteret. Ezért közös szabályozásra van szükség az eurotarifa kiszámlázandó díjszámítási egységei tekintetében, az egységes piac további erősítése és a fogyasztók számára biztosított egységesen magas védelmi szint kialakítása érdekében.

A javaslat

1. A hangátvitelre vonatkozó nagy- és kiskereskedelmi szintű szabályozás kiterjesztése 2013-ig

A Bizottság a rendelet hatályának további három évvel, 2010-tő 2013-ig történő kiterjesztését javasolja annak biztosítása érdekében, hogy a fogyasztókat ne terhelje túlzó díjszabás, és közben elegendő idő álljon rendelkezésre a verseny kialakulására. A kezdeményezett és a fogadott hívásokat egyaránt érintő eurotarifa maximális összege továbbra is lineáris módon, évente csökkeni fog a rendelet kiterjesztett hatályának időszakában[10].

A Bizottság a verseny további előmozdítása érdekében arra törekedett, hogy a nagykereskedelmi árak még drasztikusabb leszorításával kiskereskedelmi szinten nagyobb árrést biztosítson. Ennek lehetővé kellene tennie, hogy az üzemeltetők között a kiskereskedelmben nagyobb árverseny alakuljon ki, ami növeli annak esélyét, hogy igazi versenyhelyzet jöjjön létre.

A díjszámítási egységek kérdésének kezelése céljából kiskereskedelmi szinten a másodperc alapú számlázás lesz előírva a üzemeltetők számára annyi engedménnyel, hogy a híváskezdeményezés esetén a hívás kezdetével felszámíthatnak egy harminc másodperces időszakra vonatkozó díjat. Az üzemeltetők a fogadott hívásokra vonatkozóan nem lesznek jogosultak kezdeti díjfelszámítási időszakot alkalmazni. Az üzemeltetőknek nagykereskedelmi szinten is hasonlóképpen, másodperc alapon kell majd kiszámlázniuk a szabályok által érintett barangoló hívásokat egymás számára.

SMS-szolgáltatások

A politikai nyomás ellenére a barangoló SMS-szolgáltatások díjai keveset változtak az elmúlt években. Az Európai Unión belüli barangoló SMS küldésének átlagos ára jelentéktelen mértékben csökkent, a 2007 harmadik negyedévében tapasztalt 29 centről 2008 első negyedévében 28,5 centre. Továbbá – az üzemeltetőknek a nyilvános konzultáció során adott válaszai ismeretében – kizárólag az ágazat tevékenysége révén aligha várható az árak jelentős jövőbeni csökkenése.

Felülvizsgálatában a Bizottság megállapította, hogy a háttérköltségek sem a nagy- sem a kiskereskedelemben nem indokolják a felszámított díjak mértékét, és úgy tűnik, hogy – a barangoló hangátviteli szolgáltatások esetében tapasztaltakhoz hasonlóan – nem nehezedik kellő, a versenyhelyzetből adódó nyomás az üzemeltetőkre, amely az árak csökkentését eredményezné.

A javaslat

2. A rendelet hatályának a barangoló SMS-szolgáltatások nagy- és kiskereskedelmére történő kiterjesztése 2013-ig, és az átláthatóság fokozása

A Bizottság a rendelet alkalmazási körének a barangoló SMS maximált nagy- és kiskereskedelmi árának meghatározására vonatkozó kiterjesztését javasolja[11].

A Bizottság javaslata kiterjed továbbá arra is, hogy az ügyfeleket, amikor a saját tagállamuktól eltérő tagállamba érkeznek, üzenetküldő szolgáltatás segítségével minden esetben automatikusan személyre szabott alapinformációval kellene ellátni arról, hogy az adott ügyfél számára mennyibe kerül a meglátogatott tagállamból SMS-t küldeni.

Barangoló adatátviteli szolgáltatások

A barangoló adatátviteli szolgáltatások árai már akkor magasak voltak, amikor 2006-ban a Bizottság előterjesztette rendelettervezetét. Azonban az elmúlt évben a nagysebességű internet-hozzáférés és a mobil szélessávú szolgáltatások megjelenésével a helyzet még sürgetőbbé vált, különösen a hordozható számítógépek használói számára. Ez a számlák okozta sokkhatás problémájával járt az otthon átalánydíjhoz szokott felhasználók számára, akiknek a barangolás árát adott esetben megabyte alapon számlázzák ki. Az ilyen szolgáltatások árszínvonala vonatkozásában kifejezett aggályok mutatják, hogy szükséges intézkedéseket hozni, különösen az átláthatóság fokozása és a számlák okozta sokkhatás megszüntetése tekintetében, nem csak a fogyasztók, hanem a mobilszolgáltatók érdekében is.

Továbbá a forgalomterelési nehézségek miatt az ilyen szolgáltatások nagykereskedelmi ára továbbra is rendkívül magas a nem preferált hálózatok vonatkozásában, és ez nem ösztönzi az üzemeltetőket a nagykereskedelmi árak egyoldalú csökkentésére, hiszen a kiszabott díj mértékétől függetlenül fogadják a forgalmat. Ez korlátozza a hazai üzemeltetőket nagykereskedelmi költségeik előrejelzésében, így nem tudnak átlátható és versenyképes árakat ügyfeleik rendelkezésére bocsátani. Ezért nagykereskedelmi szinten meg kell határozni egy biztonsági ármaximumot, amelynek hatására az erősen túlzó nagykereskedelmi árak csökkennek, de elég magasak maradnak ahhoz, hogy ne torzítsák a versenyt, illetve ne akadályozzák annak kialakulását.

A javaslat

3. Az átláthatóság fokozása és a nagykereskedelem szintjén 2013-ig védintézkedések bevezetése a számlák okozta sokkhatás csökkentésére a barangoló adatátviteli szolgáltatások területén

A Bizottság intézkedéseket javasol, amelyekkel biztosítani lehet, hogy a barangoló ügyfeleket automatikus üzenetek révén megfelelően tájékoztassák a barangoló adatátviteli szolgáltatásokra vonatkozó díjakról.

Az üzemeltetőknek legkésőbb 2010. július 1-ig lehetővé kell tenniük az ügyfelek számára, hogy előzetesen költségkorlátot határozzanak meg az általuk igénybe vett adatátviteli szolgáltatások tekintetében.

Hogy az üzemeltetők a nagyobb biztonsággal megbecsülhető nagykereskedelmi kiadásaik révén átlátható díjszabást alkalmazhassanak, a Bizottság a barangoló adatátviteli szolgáltatások nagykereskedelmi biztonsági ármaximumának olyan szinten történő rögzítését javasolja, amely bármely két üzemeltető között megabyte-onként nem több átlagosan 1 EUR-nál.

4. Következtetés

A rendelet által elért eredmények ellenére a barangolási piac karakterisztikája a rendelet bevezetése óta nem változott kellő mértékben ahhoz, hogy a Bizottság a rendelet hatályának 2010-es megszűnését ajánlja.

Az egységes piac zavartalan működésének javítása érdekében a Bizottság a rendelet hatályának a barangoló SMS- és adatátviteli szolgáltatásokra történő kiterjesztését javasolja. A barangoló SMS-szolgáltatás árai kevéssé változtak az elmúlt években, és kizárólag az ágazat tevékenysége révén aligha várható az árak jelentős jövőbeni csökkenése. A barangoló adatátviteli szolgáltatások árszínvonalának vonatkozásában kifejezett aggályok azt mutatják, hogy különösen az átláthatóság fokozása és a számlák okozta sokkhatás megszüntetése érdekében intézkedéseket kell hozni.

A Bizottság a hangátviteli és SMS-szolgáltatások nagy- és kiskereskedelmének szabályozását javasolja. A javaslat célja a nagy- és kiskereskedelmi árak közötti árrés lehető legnagyobbra növelésével maximalizálni az igazi versenyhelyzet kialakulásának esélyeit. Továbbá azon fogyasztó fokozottabb védelmét is javasolja, akik a perc alapú számlázás miatt túlzott díjakat fizetnek. Azonban a felmerült problémák jellegéből fakadóan a barangoló adatátviteli szolgáltatások tekintetében eltérő megközelítést javasol. Álláspontja szerint különösen a számlák okozta sokkhatás elfogadhatatlan, és sürgős intézkedésekre van szükség egyrészt az átláthatóság fokozása, másrészt a túlzó nagykereskedelmi árak csökkentése céljából, amelyek érezhetően torzítják a versenyt.

A barangolási piac különleges jellemzőkkel bír, amelyek kivételes intézkedéseket indokolnak. Ebből a különleges jellegből fakadóan a beavatkozásnak időben korlátosnak kell lennie, és 2013. június 30-án meg kell szűnnie. A Bizottság továbbra is folyamatosan figyelemmel kíséri a barangolási szolgáltatások közösségi piacát, és egy, az Európai Parlamentnek és Tanácsnak szóló jelentéssel összekapcsolt újabb felülvizsgálat 2011-ben történő elkészítését javasolja.

A Bizottságnak szándékában áll minden tőle telhető módon az Európai Parlament és a Tanács segítségére lenni annak érdekében, hogy a fenti kérdések tekintetében a lehető legrövidebb időn belül megállapodás születhessen, és a mobilkommunikációs szolgáltatások európai felhasználói már 2009 nyarán élvezhessék e javaslatok nyújtotta előnyöket. Ez azért lényeges, hogy az EU meg tudjon felelni a polgároknak a Közösség irányában támasztott elvárásainak, és Európa eredményeket tudjon felmutatni.

[1] HL L 171., 2007.6.29., 32. o.

[2] A rendelet 11. cikke.

[3] Javaslat: az Európai Parlament és a Tanács rendelete a közösségbeli nyilvános mobiltelefon-hálózatok közötti barangolásról, valamint az elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások közös keretszabályozásáról szóló 2002/21/EK irányelv módosításáról – COM(2006) 382, 2006. július 12.

[4] Ez az összeg a nemzeti szabályozó hatóságok és az Európai Bizottság által közösen lefolytatott részletes adatgyűjtő vizsgálatból származik. Az egyes üzemeltetőkre vonatkozó adatokat a huszonhét nemzeti szabályozó hatóságtól gyűjtötték össze, és lentről felfelé történő megközelítéssel aggregálták.

[5] http://www.erg.eu.int/documents/docs/index_en.htm.

[6] http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/docs/study_data_roaming.pdf.

[7] Internetcím: http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/regulation/consult08/contributions/index_en.htm.

[8] HL L 108., 2002.4.24., 7. o.

[9] COM(2008) 153, 2008.3.19.

[10] A híváskezdeményezés nagykereskedelmi díja a 2010. július 1-én érvényben lévő 26 centről 23 centre, 20 centre, illetve 17 centre csökken. A híváskezdeményezésre vonatkozó eurotarifa maximuma 43 centről 40 centre, 37 centre, illetve 34 centre csökken, míg a hívásfogadás díjának maximuma 19 centről 16 centre, 13 centre, illetve 10 centre csökken.

[11] A barangoló SMS-ekre 2009. július 1-től érvényes nagykereskedelmi díj bármely két üzemeltető között átlagosan nem lehetne több üzenetenként 4 centnél, és ez már tükrözné a ténylegesen felmerülő nagykereskedelmi költségeket. Ugyanettől az időponttól kezdődően a barangoló SMS-ek kiskereskedelmi ára nem lehetne több 11 centnél: ez az ár biztosítaná a tisztességes megtérülést az üzemeltetőknek és egyben a fogyasztók védelmét is.

Fuq