Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0430

    Javaslat: a Tanács határozata az 1-benzilpiperazin (BZP) ellenőrzési intézkedéseknek és büntetőjogi rendelkezéseknek alávetni kívánt, új szintetikus kábítószerként való meghatározásáról

    /* COM/2007/0430 végleges */

    52007PC0430

    Javaslat: a Tanács határozata az 1-benzilpiperazin (BZP) ellenőrzési intézkedéseknek és büntetőjogi rendelkezéseknek alávetni kívánt, új szintetikus kábítószerként való meghatározásáról /* COM/2007/0430 végleges */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 17.7.2007

    COM(2007) 430 végleges

    Javaslat:

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az 1-benzilpiperazin (BZP) ellenőrzési intézkedéseknek és büntetőjogi rendelkezéseknek alávetni kívánt, új szintetikus kábítószerként való meghatározásáról

    (előterjesztő: a Bizottság)

    Javaslat:

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az 1-benzilpiperazin (BZP) ellenőrzési intézkedéseknek és büntetőjogi rendelkezéseknek alávetni kívánt, új szintetikus kábítószerként való meghatározásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre,

    tekintettel az új pszichoaktív anyagokra vonatkozó információcseréről, kockázatértékelésről és ellenőrzésről szóló, 2005. május 10-i 2005/387/IB tanácsi határozatra[1] és különösen annak 8. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel a Bizottság kezdeményezésére,

    mivel:

    1. A Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjának tudományos bizottsága rendkívüli ülésén, a 2005/387/IB tanácsi határozat 6. cikke alapján az 1-benzilpiperazinról (a továbbiakban: BZP) kockázatértékelő jelentést készített, majd e jelentést 2007. május 31-én benyújtotta a Tanácsnak és a Bizottságnak.

    2. A BZP szintetikus anyag; az Európai Unióban először 1999-ben tettek róla jelentést. Az amfetaminhoz és a metamfetaminhoz hasonlóan a BZP is a központi idegrendszerre gyakorol élénkítő hatást, de azokénál jóval kisebb mértékben (hatása a d-amfetamin hatásának körülbelül 10%-a). A BZP metabolizmusát befolyásolhatja az enzimrendszerek genetikai polimorfizmusa, ami miatt a BZP hatásaira való fogékonyság egyénenként igen eltérő lehet. Fennáll továbbá az egyéb kábítószerekkel való kölcsönhatás lehetősége is, összességében azonban hiányoznak a humán farmakokinetikus adatok.

    3. Néhány tagállamban a BZP engedélyezetten hozzáférhető a gyógyszer-kiskereskedéseknél; felfrissülés céljára tablettaként és kapszulaként internetes oldalakon, továbbá néhány tagállamban smartshopokban és gyógynövényboltokban értékesítik. A BZP-t továbbá a népszerű ecstasy-ként árusíthatják/vásárolhatják a tiltott kábítószerek piacán is.

    4. Tizenhárom tagállam és egy harmadik állam (Norvégia) jelentette eddig BZP lefoglalását por, kapszula vagy tabletta formájában, az 1 kapszula/tablettától a 64 900 tablettás mennyiségig. Kevés olyan információ áll rendelkezésre, amely a BZP nagy mértékű előállítására, feldolgozására vagy terjesztésére, továbbá a szervezett bűnözés részvételére engedne következtetni.

    5. A BZP-nek nincs megalapozott és elismert gyógyászati értéke; bejegyzett BZP-tartalmú gyógyszerészeti termékek nem ismeretesek az Európai Unióban.

    6. A BZP jelenleg nem áll és ez idáig nem állt az ENSZ rendszere által végzett értékelés alatt. Öt tagállamban a BZP-t ellenőrzési intézkedéseknek és büntetőjogi szankcióknak vetik alá az 1961. vagy 1971. évi ENSZ-egyezmény szerinti kötelezettségeiken alapuló jogszabályaik előírásainak megfelelően. Két tagállam a BZP vonatkozásában a gyógyszerek jogi szabályozásának keretein belül alkalmaz ellenőrzési intézkedéseket.

    7. BZP-t találtak már boncolásnál vett mintákban. Mindazonáltal nem ismeretes, milyen mértékben játszott szerepet a BZP az elhalálozásban, mivel valamennyi esetben találtak egyéb anyagokat, vagy felmerültek egyéb körülmények is.

    8. A kockázatértékelés feltárta, hogy nincs meggyőző tudományos bizonyíték a BZP általános kockázataira. Jóllehet élénkítő tulajdonságainak, az egészségügyi kockázatnak, a gyógyászati előnyök hiányának, valamint az elővigyázatosság elvének következtében ellenőrzés alá kell vonni a BZP-t, az ellenőrzési intézkedéseket az anyag viszonylag kismértékű kockázataihoz kell igazítani.

    9. Az 1-benzilpiperazin ellenőrzés alá vonása segíthet elkerülni a nemzetközi bűnüldözés és igazságügyi együttműködés terén felmerülő problémákat,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. cikk

    A tagállamok nemzeti jogukkal összhangban megteszik a szükséges lépéseket, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete pszichotróp anyagokról szóló 1971. évi egyezménye szerinti kötelezettségeiken alapuló jogszabályaik előírásainak megfelelően az 1-benzilpiperazin (1-benzil-1,4-diaza-ciklohexán, N-benzilpiperazin vagy – kevésbé pontosan – benzilpiperazin vagy BZP néven is ismert) anyagot az anyag kockázataival arányos ellenőrzési intézkedéseknek és büntetőjogi szankcióknak vessék alá.

    2. cikk

    Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

    Ez a határozat a kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    [1] HL L 127., 2005.5.20., 32. o.

    Top