Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006SC1135

    A Bizottság ajánlása a Tanácsnak a biológiai biztonságról szóló Cartagena Jegyzőkönyv keretében az élő módosított szervezetek (LMO) országhatárokon történő átviteléből származó károkért viselt felelősség és az ilyen károkkal összefüggő kártalanítás területén alkalmazandó nemzetközi jogi szabályokról és eljárásokról szóló tárgyalásokon az Európai Közösség részvételéről

    /* SEC/2006/1135 végleges */

    52006SC1135

    A Bizottság ajánlása a Tanácsnak a biológiai biztonságról szóló Cartagena Jegyzőkönyv keretében az élő módosított szervezetek (LMO) országhatárokon történő átviteléből származó károkért viselt felelősség és az ilyen károkkal összefüggő kártalanítás területén alkalmazandó nemzetközi jogi szabályokról és eljárásokról szóló tárgyalásokon az Európai Közösség részvételéről /* SEC/2006/1135 végleges */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 15.09.2006

    SEC(2006) 1135 végleges

    A BIZOTTSÁG AJÁNLÁSA A TANÁCSNAK

    a biológiai biztonságról szóló Cartagena Jegyzőkönyv keretében az élő módosított szervezetek (LMO) országhatárokon történő átviteléből származó károkért viselt felelősség és az ilyen károkkal összefüggő kártalanítás területén alkalmazandó nemzetközi jogi szabályokról és eljárásokról szóló tárgyalásokon az Európai Közösség részvételéről

    A. INDOKOLÁS

    1. A biológiai sokféleségről szóló egyezményt kiegészítő, a biológiai biztonságról szóló Cartagena Jegyzőkönyv 2003. szeptember 11-én lépett hatályba. A jegyzőkönyv az elővigyázatosság elve alapján kijelöli a modern biotechnológia által létrehozott, olyan élő módosított szervezetek (LMO) biztonságos szállításának, kezelésének és felhasználásának a kereteit, amelyek káros hatással lehetnek a biológiai sokféleség megőrzésére és fenntartható használatára, és veszélyt jelentenek az emberi egészségre. A jegyzőkönyv különös figyelmet fordít az említett élő szervezetek országhatárokon történő átvitelére.

    2. 2002. június 25-én a Tanács határozatot fogadott a jegyzőkönyvnek az Európai Közösség nevében/részéről történő megkötéséről. A Közösség megerősítő okiratát 2002. augusztus 27-én helyezték letétbe.

    3. A jegyzőkönyv 27. cikke értelmében a szerződő felek konferenciája, mely a jegyzőkönyv szerződő feleinek üléséül szolgál (COP/MOP), első ülésén eljárást fogad el az élő módosított szervezetek (LMO) országhatárokon történő átviteléből származó károkért viselt felelősség és az ilyen károkkal összefüggő kártalanítás területén alkalmazandó nemzetközi jogi szabályok és eljárások kidolgozására, elemezve és megfelelő módon figyelembe véve az ezekre a kérdésekre vonatkozó, a nemzetközi jog terén zajló folyamatokat, és arra törekszik, hogy ezt az eljárást négy éven belül befejezze. A COP/MOP, eleget téve a jegyzőkönyv 27. cikkében előírtaknak, 2004-es első ülésén határozatlan időre jogi és technikai szakértőkből eseti munkacsoportot hozott létre, mely a felelősség és kártalanítás kérdésével hivatott foglalkozni.

    4. E munkacsoport feladata, hogy tanulmányozza az élő módosított szervezetek (LMO) országhatárokon történő átviteléből származó károkért viselt felelősségre és az ilyen károkkal összefüggő kártalanításra vonatkozó információkat, elemezze az általános kérdéseket, valamint kidolgozza a felelősségre és kártalanításra vonatkozó szabályok és eljárások lehetséges elemeit. A felelősség és kártalanítás kérdésével foglalkozó munkacsoport eddig két alkalommal ülésezett (2005. május 25. és 27. között, illetve 2006. február 20. és 24. között, mindkétszer a kanadai Montrealban). Az információk tanulmányozását és az általános kérdések elemzését követően a munkacsoport megkezdte a felelősségre és kártalanításra vonatkozó szabályok és eljárások különféle lehetséges elemeit tárgyaló konkrét szöveg kidolgozását. A munkacsoport 2007-ben és 2008-ban tartja harmadik, negyedik és ötödik ülését azzal a céllal, hogy a 2008-ra tervezett, Németországban megrendezendő negyedik COP/MOP-on előterjeszthesse zárójelentését és a felelősség és kártalanítás területén alkalmazandó nemzetközi jogi szabályokra és eljárásokra vonatkozó javaslatait.

    5. Az EK-Szerződés 174. cikkének (1) bekezdése értelmében a Közösség környezetpolitikájának egyik célja a regionális vagy világméretű környezeti problémák leküzdésére irányuló intézkedések ösztönzése nemzetközi szinten. E cél elérésének érdekében – összhangban a 175. és a 300. cikkel – a Közösség megállapodásokat köthet harmadik felekkel.

    6. Az EK-Szerződés 300. cikkének (1) bekezdése értelmében a Közösség és egy vagy több állam vagy nemzetközi szervezet közötti megállapodás megkötéséhez a Bizottság ajánlásokat terjeszt a Tanács elé, a Tanács pedig felhatalmazza a Bizottságot a szükséges tárgyalások megkezdésére. A Bizottság ezeket a tárgyalásokat az e feladatának segítésére a Tanács által kijelölt különbizottságokkal konzultálva, valamint a Tanács által adott esetben számára kibocsátott irányelvek keretei között folytatja le. A Tanács az e bekezdésben ráruházott hatáskör gyakorlása során minősített többséggel jár el, kivéve azokat az eseteket, ahol a (2) bekezdés első albekezdése úgy rendelkezik, hogy a Tanács egyhangúlag határoz.

    7. A felelősség és kártalanítás területén alkalmazandó nemzetközi jogi szabályok és eljárások szövegét, melyet a 2008-as negyedik COP/MOP-on kívánnak elfogadásra előterjeszteni, a jogi és technikai szakértőkből álló, a felelősség és kártalanítás kérdésével foglalkozó eseti munkacsoport következő három ülése fogja megtárgyalni. Ezek a szabályok és eljárások a környezetvédelemre vonatkoznak, és az EK-Szerződés 300. cikke (1) bekezdésének értelmében megállapodásnak minősülnek. Az élő módosított szervezetek (LMO) országhatárokon történő átviteléből származó károkért viselt felelősség és az ilyen károkkal összefüggő kártalanítás több közösségi jogi eszköz tárgyát is képezi[1]. A tagállamok a közösségi jog keretein kívül nem vállalhatnak olyan kötelezettségeket, amelyek érintik a közösségi szabályozást vagy megváltoztatják annak hatályát.

    8. Fontos tehát, hogy a Bizottság ajánlásokat terjesszen a Tanács elé, a Tanács pedig felhatalmazza a Bizottságot a szükséges tárgyalások megkezdésére a határozatlan időre alakult, jogi és technikai szakértőkből álló, a felelősség és kártalanítás kérdésével foglalkozó eseti munkacsoport következő, 2007-es és 2008-as ülésein, valamint a 2008-as negyedik COP/MOP-on.

    B. AJÁNLÁS

    A fentiek fényében a Bizottság a következőket ajánlja:

    1. a Tanács adjon felhatalmazást a Bizottságnak arra, hogy a Bizottság az Európai Közösség nevében részt vegyen az élő módosított szervezetek (LMO) országhatárokon történő átviteléből származó károkért viselt felelősség és az ilyen károkkal összefüggő kártalanítás területén alkalmazandó, a biológiai biztonságról szóló Cartagena Jegyzőkönyv keretei között kialakítandó nemzetközi jogi szabályokról és eljárásokról folytatott tárgyalásokon a határozatlan időre alakult, jogi és technikai szakértőkből álló, a felelősség és kártalanítás kérdésével foglalkozó eseti munkacsoport harmadik, negyedik és ötödik ülésén, illetve a Jegyzőkönyv szerződő feleinek üléséül szolgáló konferencia negyedik ülésén;

    2. a Bizottság a Közösség hatáskörébe tartozó kérdések tekintetében az Európai Közösség nevében lefolytassa ezeket a tárgyalásokat, ennek során konzultáljon a tagállamok képviselőiből álló különbizottsággal, és a mellékelt tárgyalási irányelvekkel összhangban járjon el;

    3. ha a kialakítandó szabályok és eljárások olyan kérdéseket érintenek, amelyekben a Közösség és a tagállamok megosztott hatáskörrel rendelkeznek, a Bizottság és a tagállamok a tárgyalási folyamat során működjenek szorosan együtt annak érdekében, hogy nemzetközi szinten egységesen képviselhessék az Európai Közösséget;

    4. a Tanács bocsássa ki a mellékelt tárgyalási irányelveket.

    MELLÉKLET

    TÁRGYALÁSI IRÁNYELVEK

    1. A Bizottság gondoskodjon arról, hogy az élő módosított szervezetek (LMO) országhatárokon történő átviteléből származó károkért viselt felelősség és az ilyen károkkal összefüggő kártalanítás területén alkalmazandó, a biológiai biztonságról szóló Cartagena Jegyzőkönyv kereti között kialakítandó nemzetközi jogi szabályok és eljárások megfeleljenek az idevágó közösségi jogszabályoknak, valamint hogy a szóban forgó szabályokról és eljárásokról folytatott tárgyalások figyelembe vegyék a fejlődő országok lehetőségeit.

    2. A Bizottság gondoskodjon arról, hogy amennyiben a szóban forgó szabályokból és eljárásokból vagy azok egy részéből jogilag kötelező érvényű megállapodás jön létre, a létrejövő megállapodás megfelelő előírásokat tartalmazzon annak érdekében, hogy a Közösség szerződő félként részt vehessen a megállapodásban.

    3. A Bizottság számoljon be Tanácsnak a tárgyalások eredményéről, illetve, ha szükséges, bármely esetleges problémáról, amely a tárgyalások során felmerül.

    [1] Többek között a környezeti károk megelőzése és felszámolása tekintetében a környezeti felelősségről szóló 2004/35/EK irányelv, HL L 143., 2004.4.21., 56. o., a hibás termékekért való felelősségre vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló 85/374/EGK irányelv, HL L 210., 1985.8.7., 29. o, a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 44/2001/EK rendelet, HL L 12., 2000.12.22., 1. o.

    Top