Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006SC1043

    Commission staff working document - Summary Impact Assessmentsconcerning the package on food improvement agents {COM(2006) 427 final}{SEC(2006) 1042}

    52006SC1043




    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 28.7.2006

    SEC(2006) 1043

    A BIZOTTSÁG SZERVEZETI EGYSÉGEINEK MUNKADOKUMENTUMA

    Összefoglaló hatásvizsgálatélelmiszerjavító anyagok csomagjáról{COM(2006) 427 végleges}{SEC(2006) 1042}

    TARTALOMJEGYZÉK

    Az összefoglaló hatásvizsgálat az élelmiszerjavító anyagok csomagjáról a következőkből áll: 3

    1. BEVEZETÉS 3

    2. ÉLELMISZER-ADALÉKANYAGOK 3

    2.1. Nincs intézkedés 3

    2.2. Nincs jogalkotási intézkedés 4

    2.3. Az adalékanyagok jogszabályainak deregulációja 4

    2.4. Jogalkotási intézkedés 5

    3. ÉLELMISZERIPARI ENZIMEK 5

    3.1. Nincs intézkedés 6

    3.2. Nincs jogalkotási intézkedés 6

    3.3. Jogalkotási intézkedés 6

    4. ÍZESÍTŐK 7

    4.1. Nincs intézkedés 7

    4.2. Nincs jogalkotási intézkedés 8

    4.3. Az ízesítők jogszabályainak deregulációja 8

    4.4. A 88/388/EGK tanácsi irányelv módosítása 8

    4.5. Jogalkotási intézkedés (Új rendeletjavaslat). 9

    5. KÖVETKEZTETÉSEK 11

    Az összefoglaló hatásvizsgálat

    az élelmiszerjavító anyagok csomagjáról a következőkből áll:

    ( az élelmiszer-adalékanyagokról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet javaslattervezete ( SANCO/802/2006 Rev. 3 );

    ( az élelmiszeripari enzimekről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet javaslattervezete, és a 83/417/EGK tanácsi irányelv, az 1493/1999/EK tanácsi rendelet, a 2000/13/EK irányelv, valamint a 2001/112/EK tanácsi irányelv módosítása ( SANCO/804/2006 Rev. 4 );

    ( az élelmiszerekben és azok felületén használható ízesítőkről és egyes, ízesítő tulajdonságokkal rendelkező élelmiszer-összetevőkről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet javaslattervezete, és az 1576/89/EGK tanácsi rendelet, az 1601/91/EGK tanácsi rendelet, a 2232/96/EK rendelet, valamint a 2000/13/EK irányelv módosítása ( SANCO/813/2006 Rev. 3 )

    ( az élelmiszer-adalékanyagok, az élelmiszeripari enzimek és az élelmiszer-ízesítők egységes engedélyezési eljárásának létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet javaslattervezete (SANCO/814/2006).

    BEVEZETÉS

    Ez a javaslatcsomag hozzájárul a Bizottság egyszerűsítési programjához: nem csak az adott területeken való harmonizációt írja elő, hanem a három kapcsolódó terület közötti összhangot is előmozdítja. Ezek három vertikális javaslat csomagjaként vannak előterjesztve. A közös aspektusokat azonban következetes módon dolgozták ki, és a csomagon belül egy kiegészítő javaslat létrehoz egy egyetlen közös eljárást ezen anyagok jóváhagyásához. A következő opciókat vették figyelembe az adott területek mindegyikénél.

    élelmiszer-adalékanyagok

    Környezeti hatás

    A felvetett politikai opciók egyikének sincsenek környezeti hatásai, mivel az érintett iparág az élelmiszeripari termékek másodlagos vagy harmadlagos feldolgozásával foglalkozik. Az adalékanyagok már széles körben rendelkezésre állnak, és széles körben használják őket.

    Nincs intézkedés

    Gazdasági hatás

    Az adalékanyagok engedélyezéseinek módosítási folyamata továbbra is hosszadalmas együttdöntési eljárást igényel, beleértve azt az időt, amelyet a tagállamok az engedélyezés végrehajtásával töltenek. Ez továbbra is akadályozná az ipari innovációt, és következésképpen nem ösztönözné a technológiai fejlesztéseket.

    Társadalmi hatás

    Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak nem kell megvizsgálnia minden nemrégiben jóváhagyott adalékanyagot, és a fogyasztók nem látják hasznát a további, az élelmiszer-adalékanyagokban és az élelmiszeripari enzimekben használt adalékanyagokkal kapcsolatos vizsgálatoknak.

    Nincs jogalkotási intézkedés

    Gazdasági hatás

    Az adalékanyagok engedélyezéseinek módosítási folyamata továbbra is hosszadalmas együttdöntési eljárást igényel, beleértve azt az időt, amelyet a tagállamok az engedélyezés végrehajtásával töltenek. Ez továbbra is akadályozná az ipari innovációt, miközben nem ösztönözné a technológiai fejlesztéseket. A tagállamoknak és az érintett feleknek ki kell dolgozniuk és meg kell egyezniük egy gyakorlati szabályzatban az adalékanyagok adalékanyagokban és élelmiszeripari enzimekben való használatával kapcsolatosan.

    Társadalmi hatás

    A fogyasztók nem részesülnének az élelmiszerbiztonság megnövekedett biztosításának előnyeiből.

    Az adalékanyagok jogszabályainak deregulációja

    Gazdasági hatás

    Dereguláció léphet fel az adalékanyagokra vonatkozó kockázatalapú értékelésekben a tagállamok között. A tagállamok is meghatározhatnak különböző engedélyezési eljárásokat. Egy ilyen lépés ennélfogva hatással lenne a tagállamok illetékes hatóságainak közigazgatási terhére ezen többletmunkára nézve. Következésképpen ez lényeges közigazgatási terhet róhat az élelmiszer-adalékanyagok gyártóira, minélfogva minden olyan tagállamban, amelyben az adalékanyagot használni kívánják, külön-külön kellene engedélyezési kérelmet benyújtaniuk. Ez hatással lenne az élelmiszeriparra és a nemzetközi kereskedelemre is.

    Társadalmi hatás

    Bár az élelmiszerjog általános elvei alkalmazandók, az adalékanyagok jogszabályainak deregulációja így is az élelmiszer-adalékanyagokkal kapcsolatos fogyasztóvédelem romlásához vezethet. Ez a tagállamokban végzett kockázatalapú értékelések különböző fokából adódhat, amely az ilyen értékelések potenciálisan eltérő értelmezésével párosul. Az adalékanyagok engedélyezéseiben mutatkozó eltérés bonyolítja továbbá az élelmiszer-adalékok felvételének becslési és összehasonlítási eljárásait az Európai Unióban és azon egyes tagállamokban, amelyekben a behozott élelmiszerek különböző adalékanyag-engedélyezések tárgyát képezik.

    Jogalkotási intézkedés

    Az adalékanyagok jogszabályai már harmonizálva vannak az Európai Közösségben, és így a javasolt jogalkotási intézkedés számos aspektusának korlátozott hatása lesz. Ez az intézkedés mindazonáltal hatással lesz minden élelmiszer-adalékanyag gyártóra, és szükségszerű hatásokat fog gyakorolni az élelmiszeriparra.

    Gazdasági hatás

    Az adalékanyagok jóváhagyásaival kapcsolatos komitológia bevezetésének pozitív hatása lesz az iparra, mivel az új adalékanyagokat engedélyező eljárások gyorsabbak lesznek. Ez rendelkezik azzal a lehetőséggel, hogy ösztönözze az új adalékanyagok fejlesztésébe való befektetést, megszüntetve több olyan késést, amelyet jelenleg az új fejlesztések előnyeinek megvalósításával hoznak összefüggésbe. Az adalékanyagokban és enzimekben lévő adalékanyagok szabályozását szolgáló alkalmazási kör kiterjesztésének gazdasági hatása lesz, amennyiben néhány új anyag engedélyeztetést kívánhat, bár az ilyen anyagok számát kevésre becsülik. Kisebb hatása lesz a műszaki adatlapok frissítésének eredményeképpen is, valamint a címkézés kisebb változásaiból eredően is, egyes enzimek alkalmazási körből történő törlése eredményeként. Egyszeri költségekről van szó, amelyek hatása eloszlik majd a megfelelő átmeneti időszakok alkalmazása által, amelyek időt biztosítanak az e változásokhoz való alkalmazkodáshoz. E változások valószínűleg nem befolyásolják a fogyasztóknak eladott termékek árát.

    Társadalmi hatás

    A fogyasztók megnövekedett biztosításban fognak részesülni az általuk vásárolt ételek összetételét és biztonságát illetően. A Fogyasztói Egyesületek Szövetsége kifejezte aggályát a komitológia bevezetésével kapcsolatban, amely hajlamos a folyamat átfogó átláthatóságának csökkentésére visszafogva a vizsgálat és a viták kiterjedését, amelyek tárgyát jelenleg az engedélyek képzik az Európai Parlamentben. A komitológiához való folyamodás azonban megfelelő, hiszen az élelmiszer-adalékanyagokról szóló jogszabályok az élelmiszerjog egy olyan ritka területe, ahol az együttdöntést a túlnyomóan műszaki módosítások esetében követelik meg. A fogyasztói igény és a technológiai ellátás fontos paraméterek maradnak, amelyeket a tagállamok képviselőinek akkor kell figyelembe venniük, amikor az engedélyekről a komitológiai eljárás összefüggésében zajlik vita. A formális komitológiai eljárások és az Állandó Bizottság ülései napirendjének interneten történő rendszeres közzététele kiegészítéseképpen egyéb konzultációs módszerek is folynak majd. Ezek magukban foglalják a szakmunkacsoportokban való jogszabály módosításokról való vitákat vagy egyéb fórumokat, amelyekre a fogyasztók csoportjait és az érintett feleket rendszeresen meghívják.

    ÉLELMISZERIPARI ENZIMEK

    A különböző opciókra várt hatások gazdasági és társadalmi vonatkozásúak. A felvetett különféle opcióknak várhatóan nem lesznek környezeti hatásai, mivel az érintett iparág – az élelmiszeripar – az élelmiszeripari termékek másodlagos vagy harmadlagos feldolgozásával foglalkozik. Az enzimeket már széles körben alkalmazzák.

    Nincs intézkedés

    Gazdasági hatás

    A tagállamok közötti eltérő szabályozási megközelítések miatt jelenleg fennálló jogi bizonytalanság és az élelmiszeripari enzimek kereskedelmének jelenlegi piaci torzulásai továbbra is fennmaradnának. Az enzimgyártók ugyanarra az enzimre továbbra is egynél több tagállamban kérnének engedélyt, ami az iparág számára közigazgatási és pénzügyi terhet jelent.

    Társadalmi hatás

    A kockázatok megítélésének, a biztonsági értékelésnek valamint az élelmiszeripari enzimek szabályozásának tagállamok között fennálló különbözőségei a fogyasztóvédelem eltérő szintjeit eredményeznék. A GMO-k által előállított, az 1829/2003 rendelet által nem szabályozott enzimeket, mint például a mikrobás enzimeket nem értékelnék biztonsági szempontból.

    Nincs jogalkotási intézkedés

    Gazdasági hatás

    Az önszabályozás rugalmasságot biztosítana; az élelmiszeripari enzimek ugyanakkor már közösségi szabályozás tárgyát képezik, amikor azokat élelmiszer-adalékanyagokként, illetve nemzeti jogszabályok vonatkoznak rájuk, ha technológiai segédanyagokként használják őket. Az iparág számára ez ellentmondásos és zavaros helyzetet, illetve negatív gazdasági hatást okozhat.

    Társadalmi hatás

    A nyilvánosság nem fogadná el ugyanúgy azt a biztonsági értékelést, amelyet nem egy független testület végez. Az önszabályozó rendszerbe épített eljárások átláthatósága korlátozott lenne. A zavaros jogi helyzet a fogyasztói bizalom elvesztéséhez vezetne, különösen a GMO-któl szerzett enzimek tekintetében.

    Jogalkotási intézkedés

    Gazdasági hatások

    Az élelmiszeripari enzimek biztonsági értékelésének és engedélyezésének harmonizációja az engedélyezés költsége miatt (amely a becslések szerint enzimenként 150–250 ezer euró között mozog) nagyobb kezdeti befektetéseket eredményezhet az élelmiszeripari enzimek piaci bevezetése előtt. Egyes tagállamokban azonban már működnek engedélyezési eljárások, amelyek hasonló költségekkel járnak azon vállalatok számára, amelyek ezekben a tagállamokban értékesítik termékeiket. E javaslatnak köszönhetően az iparágnak előnye származik a harmonizált, konkrét határidőkkel bíró közösségi eljárásból, szemben azzal, amikor több nemzeti eljárás van életben.

    A javaslat kiveszi a címkézésből a technológiai segédanyagokként használt élelmiszeripari enzimeket. Az élelmiszer-adalékanyagok mintájára használt, a végső élelmiszerben technológiai funkció kifejtésére alkalmazott élelmiszeripari enzimeket funkciójukkal (pl. stabilizátor stb.) és pontos megnevezésükkel kell címkézni. Nem valószínű, hogy ez a rendelkezés gazdasági hatással lenne a vállalkozásokra, mivel csak korlátozott számú enzimet kellene címkézni (jelenleg csak kettőt, a jövőben pedig egy tucatnál nem többet). Ez a jelenlegi helyzethez képest nem jelentene lényeges változást.

    E javaslat csak nagyon korlátozott hatást gyakorol a háztartásokra. Bár az értékelés költségei magasnak tűnnek, nem valószínű, hogy ezek a költségek jelentősen emelnék a fogyasztók élelmiszerköltségeit.

    Társadalmi hatás

    Számolni lehet azzal, hogy az élelmiszeripari enzimek biztonsági értékelésének javasolt átfogó rendszere pozitív hatásokat gyakorol a közegészségre és a fogyasztói bizalomra.

    ÍZESÍTŐK

    A különböző opciók várt hatásai gazdasági és társadalmi vonatkozásokat érintenek. A felvetett különféle opcióknak várhatóan nincsenek környezeti hatásai, mivel az érintett iparág – az élelmiszeripar – az élelmiszeripari termékek másodlagos vagy harmadlagos feldolgozásával foglalkozik. Az ízesítőket már széles körben alkalmazzák.

    Nincs intézkedés

    Gazdasági hatás

    A gazdasági helyzet negatívvá válik:

    ( Az új technológiai fejlesztéseket nem ösztönzik.

    ( A legújabb tudományos és technológiai fejlesztéseket figyelembe vevő világos rendelkezésekre van szükség a harmadik országokkal szembeni kereskedelmi akadályok elkerülése érdekében.

    Az európai ipar elveszítheti vezető helyét a világpiacon.

    Társadalmi hatás

    A fogyasztók egészsége nincs jól védve:

    ( A toxikológiailag érintett anyagok maximális szintje nem veszi figyelembe a legújabb tudományos véleményeket.

    ( Az ételekben és italokban található toxikológiailag érintett anyagok maximális szintje általában nem teszi lehetővé a kockázatalapú ellenőrzést.

    A fogyasztók azon kérése, hogy a címkézés több információt tartalmazzon, nincs kielégítve.

    Nincs jogalkotási intézkedés

    Gazdasági hatás

    Pillanatnyilag abban a helyzetben vagyunk, hogy vannak ízesítőkről szóló jogszabályok. Az iránymutatások nem írhatják felül a meglévő jogszabályokat. Az iparág számára ez ellentmondásos és zavaros helyzetet, illetve következésképpen negatív gazdasági hatást okozhat.

    Társadalmi hatás

    Az iránymutatások ellentmondásban lehetnek a meglévő jogszabályokkal, és ezért nem tekinthetők a leghatékonyabb módszernek a fogyasztó egészségének védelmére. A zavaros jogi helyzet a fogyasztói bizalom elvesztéséhez vezet az ízesítők használata tekintetében.

    Az ízesítők jogszabályainak deregulációja

    Gazdasági hatás

    Ez ahhoz a helyzethez vezethet, hogy minden tagállam saját végrehajtási szabályokat készít. Mivel a tagállamok között eltérhet a kockázatok megítélése, ez a belső piac eredménytelen működéséhez vezethet.

    Társadalmi hatás

    A biztonsági értékelés megközelítésnek tagállamok közötti eltérései a fogyasztók számára zavaros helyzethez vezetne, különböző szintű védelemmel, valamint egyes tagállamokban és a belső piacon bizalomvesztéssel.

    A 88/388/EGK tanácsi irányelv módosítása

    Gazdasági hatás

    A jelenlegi irányelvben történő szükséges módosítások bevezetésének kedvező gazdasági hatásai lehetnek, mint ahogy azt az 5. pont kifejti. A közegészségügy és a kereskedelem védelmével kapcsolatos I. és II. mellékletben, illetve egyéb rendelkezésekben elvégzett változtatásokat még együttdöntés által be kell vezetni. Szükség van azonban egy hatékonyabb engedélyezési eljárásra az ételekben és ételeken használandó mintegy 2600 ízesítő-anyagot tartalmazó pozitív lista kezeléséhez. A szükséges változtatások mennyisége zavaros jogszabályokhoz vezethet.

    Társadalmi hatás

    A közegészségügyre tett pozitív hatásokat várnak az ízesítők átfogó biztonsági értékelő rendszerétől, a toxikológiailag érintett anyagok maximális szintjének a legújabb tudományos véleményekhez való igazításától, és az ételekben lévő azon anyagok ellenőrzésének engedélyezésétől, amelyek a legnagyobb kockázatot jelentik.

    Jogalkotási intézkedés (Új rendeletjavaslat).

    Gazdasági hatás

    A vállalatoknak előírt közigazgatási követelmények hatása:

    ( A szintetikus úton előállított természetazonos és mesterséges ízesítő-anyagok közötti megkülönböztetés megszüntetése kevesebb közigazgatási kötelezettséget fog eredményezni a rendelkezések minden tagállamban történő harmonizációja által.

    ( További erőfeszítésekre lesz szükség az ízesítők címkézésével kapcsolatos változtatásokra tett javaslatoknak való megfelelés céljából. Ezek azonban ideiglenesek lesznek addig, amíg összhangba nem hozzák a címkéket az új kötelezettségekkel. Továbbá, az erőfeszítések korlátozottak a megszerzett további átláthatósághoz képest, amelyet a fogyasztó pozitívnak ítélt.

    ( Az erőfeszítések és a költségek korlátozása érdekében egy az új címkézési kötelezettségekhez való alkalmazkodási átmeneti időszakra tettek javaslatot.

    Az innovációra és a kutatásra tett hatás :

    ( Az ízesítők használatával és engedélyezésével kapcsolatos különleges rendelkezések tisztázzák, hogy mikor szükséges értékelni az ízesítő biztonságát. Egyes ízesítők a meghatározás szerint mentesülnek az értékelés alól. Ez lehetővé teszi az ipar számára, hogy pontosabban felbecsülje az új ízesítők kifejlesztésének költségeit.

    ( A javaslat azt is kifejti, hogy milyen típusú készítmények tekintetében engedélyezik a „természetes” címke viselését. Ez fontos az új természetes ízesítők további fejlesztésére és gyártására nézve.

    ( Az „egyéb ízesítő” kategóriájának bevezetését pozitívnak ítélik az innovációra és a kutatásra nézve. Új ízesítő-kategóriák kifejlesztése esetén akkor lehet azokat engedélyezni, ha azok biztonságosságát értékelték.

    A háztartásokra tett hatás :

    ( A fogyasztót jobban fogják tájékoztatni az ételben lévő ízesítők típusáról.

    ( Nem várható, hogy a javasolt rendelet hatással lesz az élelmiszerek árára.

    A harmadik országokra és a nemzetközi kapcsolatokra tett hatás.

    ( Ez a javaslat tovább fogja harmonizálni az ízesítőkről szóló jogszabályokat, és egy egységes piacot fog létrehozni EU-n belül, valamint előreláthatóságot az importőrök számára.

    ( Az ízesítőkről szóló jogszabályok harmonizációja jobb helyzetbe fogja hozni az Európai Uniót, amikor harmadik országokkal tárgyal az ízesítők Codex Alimentarius rendszerébe való bevezetéséről.

    ( Az Európai Közösség meg fogja tudni őrizni vezető helyét ízesítők gyártójaként és fejlesztőjeként.

    A hatóságokra tett hatás:

    ( A tagállamok általi ellenőrzések hatékonyabbak lesznek, mert olyan élelmiszerekre fognak összpontosítani, amelyek a legjobban hozzájárulnak a toxikológiailag érintett anyagok felvételéhez.

    ( Ki kell igazítani a nemzeti jogszabályokat azokban az országokban, amelyekben olyan étel-kategóriák léteznek, amelyekhez kizárólag természetes vagy természetazonos ízesítő-anyagokat tesznek hozzá. Ez az egyszerűsítés azonban kevesebb közigazgatási kötelezettséghez fog vezetni.

    ( A tagállamok attól tartanak, hogy a II. mellékletben felsorolt anyagok, valamint azon anyagok felvételének ellenőrzéséhez, amelyekhez használati korlátozásokat határoztak meg, további anyagokra lesz szükség. Alapvető azonban annak biztosítása, hogy a rendelet hatékony legyen a fogyasztók egészségének védelmét illetően.

    ( A tagállamok nem tájékoztattak minket azokról az anyagokról, amelyekre szükségük van. Az ízesítők felvétele különleges ellenőrzésének hatása jelentősen csökkenthető azzal, ha az ellenőrzést az adalékanyagok felvételének ellenőrzésével együtt szervezik, amelyet már az EU-jogszabályok is megköveteltek.

    Társadalmi hatás

    A közegészségügyre tett pozitív hatásokat várnak Közösségi szinten az ízesítők átfogó biztonsági értékelő rendszerétől.

    A toxikológiailag érintett anyagok maximális szintjének ellenőrzése azon ételekre fog összpontosítani, amelyekben a legnagyobb a kockázat, növelve ezáltal a fogyasztók egészségének védelmét.

    A felvétel ellenőrzésének következtetéseit a jogszabályok kiigazítására lehet használni abban az esetben, amikor a felvétel a biztonságot érinti.

    Következtetések

    E hatástanulmány alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a politikai célkitűzéseket a legjobban jogalkotási intézkedéssel lehet elérni.

    Top