Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0791

    Javaslat a Tanács irányelve az 1993. december 6-i 93/109/EK tanácsi irányelvnek az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok aktív és passzív választójogának az európai parlamenti választásokon történő gyakorlására vonatkozó egyes részletes rendelkezései tekintetében történő módosításáról

    /* COM/2006/0791 végleges - CNS 2006/0277 */

    52006PC0791

    Javaslat a Tanács irányelve az 1993. december 6-i 93/109/EK tanácsi irányelvnek az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok aktív és passzív választójogának az európai parlamenti választásokon történő gyakorlására vonatkozó egyes részletes rendelkezései tekintetében történő módosításáról /* COM/2006/0791 végleges - CNS 2006/0277 */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 12.12.2006

    COM(2006) 791 végleges

    2006/0277 (CNS)

    Javaslat

    A TANÁCS IRÁNYELVE

    az 1993. december 6-i 93/109/EK tanácsi irányelvnek az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok aktív és passzív választójogának az európai parlamenti választásokon történő gyakorlására vonatkozó egyes részletes rendelkezései tekintetében történő módosításáról

    (előterjesztő: a Bizottság)

    INDOKOLÁS

    1. A JAVASLAT HÁTTERE |

    1.1. A javaslat célkitűzései és indokolása

    Az EK-Szerződésben foglalt uniós polgársághoz fűződő jogok értelmében az Unió minden olyan polgára, akinek lakóhelye az állampolgárságától eltérő országban található, a lakóhelye szerinti tagállamban jogosult szavazni illetve európai parlamenti képviselőjelöltként indulni – ugyanolyan feltételekkel, mint az utóbbi állam állampolgárai. Az uniós polgár állampolgárságától eltérő tagállamban történő szavazására és jelöltetésére vonatkozó alapelveket a 93/109/EK irányelv[1] tartalmazza. A szavazás a polgár alapvető joga és kötelessége; senki nem szavazhat azonban többször egy európai parlamenti választáson, és ugyanígy senki sem jelöltetheti magát két országban ugyanazon a választáson (4. cikk).

    A 93/109/EK irányelv két eszközt hoz létre annak kiküszöbölésére, hogy az emberek ugyanazon a választáson két tagállamban szavazzanak vagy jelöltessék magukat. Először, hogy az állampolgárságuktól eltérő tagállamban választójogukkal élni kívánó uniós polgároknak hivatalos nyilatkozatot kell benyújtaniuk arról, hogy kizárólag a lakóhelyük szerinti tagállamban fognak élni aktív, illetve passzív választójogukkal (9. és 10. cikk). Másodszor, hogy a tagállamok kötelesek információt cserélni más tagállamok azon állampolgárairól, akiket felvettek a választói névjegyzékbe, vagy akik jelöltették magukat. A lakóhely szerinti tagállam által a származási tagállamnak küldött információk alapján az utóbbinak meg kell tennie a megfelelő intézkedéseket annak biztosítására, hogy állampolgárai nem szavaznak, illetve nem jelöltetik magukat több tagállamban (13. cikk). E célból információcsere-rendszert hoztak létre a tagállamok között. A Bizottság és a tagállamok nem hivatalosan megállapodtak a rendszerben történő információcsere gyakorlati részleteiről; a tagállamok azonban jogilag nem kötelesek ezeket betartani. A Bizottság és a tagállamok számos ülést tartottak a rendszer működőképességének és hatékonyságának javítása érdekében. Ennek ellenére a rendszer adminisztratív szempontból túlságosan terhes a tagállamok számára, kevéssé működőképes és kevéssé hatékony – elsősorban a választási kérdésekben össze nem hangolt nemzeti jogszabályok miatt.

    Az irányelv rögzíti, hogy azok az uniós polgárok, akiket a lakóhelyük szerinti tagállam vagy származási tagállamuk joga alapján megfosztottak a jelöltetés jogától, nem gyakorolhatják e jogukat a lakóhelyük szerinti államban sem az európai parlamenti választásokon (6. cikk (1) bekezdése). Az európai parlamenti választásokon magukat a lakóhelyük szerinti országban jelöltetni kívánó uniós polgárok az irányelv értelmében kötelesek a származási országban működő illetékes hatóságok által kiállított igazolással igazolni, hogy az utóbbi tagállamban nem fosztották meg őket passzív választójoguktól (10. cikk (2) bekezdése). A kérelmet elutasítják, ha a polgár nem tudja benyújtani az igazolást (6. cikk (2) bekezdése). E kötelezettség súlyos adminisztratív terhet ró a magukat a lakóhelyük szerinti tagállamban jelöltetni kívánó, az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárokra, és közrejátszhat az ilyen polgárokra jellemző alacsony részvételben.

    Az uniós polgárok választójoga gyakorlásának biztosítása, valamint a nagyobb részvételi arány elősegítése érdekében a Bizottság számos módosítást javasol az irányelvhez.

    A jelenlegi rendszer hiányosságainak orvoslása érdekében – amelyek a kettős szavazás és kettős jelöltetés kiküszöbölésének módjával kapcsolatban merülnek fel – e javaslat célja egyrészt az információcserére irányuló kötelezettség felváltása kevésbé terhes intézkedésekkel – a szükséges garanciák és elrettentő intézkedések bevezetése mellett.

    Másrészt a cél a magukat a lakóhelyük szerinti tagállamban jelöltetni kívánó uniós polgárok arra irányuló kötelezettségének eltörlése, hogy igazolással igazolják, nem fosztották meg őket passzív választójoguktól, és e kötelezettség helyett az erre vonatkozó hivatkozás bevezetése a jelölt által a 10. cikk (1) bekezdése értelmében kötelezően benyújtandó hivatalos nyilatkozatban.

    1.2. Feltárt problémák

    1.2.1. Információcsere-rendszer

    Főbb hátrányai:

    - A jelenlegi információcsere-rendszer keretében a származási tagállamok nem kapnak elegendő információt ahhoz, hogy azonosítani tudják a nemzeti nyilvántartásukban szereplő személyeket, és ezáltal megtegyék a szükséges intézkedéseket a kettős szavazás és kettős jelöltetés kiküszöbölésére;

    - Az információküldésre vonatkozó egységes határidő hiánya miatt az adatokat túl későn kapják meg ahhoz, hogy feldolgozhassák azokat;

    - Az információkat igen eltérő formátumban továbbítják (pl. nyomtatott formátumot, lemezt és CD-ROM-ot egyaránt használnak), ami megakadályozza az automatikus feldolgozást;

    - Nehézségek a nevek átírásával kapcsolatban olyan esetben, amikor a származási tagállam a lakóhely szerinti tagállamtól eltérő ábécét használ;

    - A rendszer hiányosságai miatt mind a lakóhely szerinti tagállamban, mind a származási tagállamban előfordult, hogy polgárokat fosztanak meg aktív választójoguktól.

    A legtöbb nehézség a tagállamok egymással össze nem hangolt választási rendszerei közötti különbségekből, valamint abból adódik, hogyan dolgozzák fel a nemzeti nyilvántartásokat a tagállamokban, és milyen információkat tartalmaznak a nyilvántartások.

    A hibák előfordulása az uniós polgároknak az Unión belüli növekvő mozgásához és az irányelv 1993-ban történt elfogadását követő uniós bővítések nyomán bekövetkezett emelkedő számú információcseréhez képest aránytalanul megnövekedett. Az Európai Unió soron következő, 27 tagállamra történő kibővítése még inkább hangsúlyossá teszi ezt a tendenciát.

    1.2.2. A passzív választójoghoz szükséges igazolás

    Beigazolódott, hogy az európai parlamenti választásokon magukat a lakóhelyük szerinti országban jelöltetni kívánó uniós polgárokra alkalmazandó szabályok tekintetében a z igazolás benyújtására irányuló jelenlegi kötelezettség negatív hatást gyakorol e polgárok részvételére. Nehézség merült fel az igazolás határidőre történő benyújtásával kapcsolatban. Néhány tagállamban nem határozták meg vagy nem szabályozták egyértelműen, hogy melyik nemzeti hatóság rendelkezik hatáskörrel a tanúsítvány kiadására.

    1.3. A javaslat területén érvényben lévő rendelkezések

    Az EK-Szerződés 19. cikkének (2) bekezdése és a 93/109/EK irányelv.

    1.4. Összhang az Unió más politikáival és célkitűzéseivel

    E javaslat célja annak elősegítése, hogy az Uniós polgárok élhessenek választójogukkal, amely az uniós polgársághoz kapcsolódó jogok egyik legfontosabb eleme, és az uniós polgárok szabad mozgáshoz való jogának következménye.

    2. AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓ ÉS HATÁSVIZSGÁLAT |

    2.1. Az érdekelt felekkel folytatott konzultáció

    Konzultációs módszerek, a célzott főbb ágazatok és a válaszadók általános leírása

    A tagállamok választási szakértőivel számos ülést tartottak. A Bizottság arra is felszólította a tagállamokat, hogy nyújtsanak be statisztikai és minőségi információkat a 2004. júniusi választásokról és az irányelv végrehajtásáról.

    A válaszok összegzése és figyelembevételük módja

    Csaknem valamennyi tagállam azt állapította meg, hogy az információcsere-rendszer működése hibás, hatékonyságát pedig számos nehézség gyengíti.

    Ez a javaslat figyelembe veszi a tagállamok túlnyomó többsége által megfogalmazott válaszokat, és azt javasolja, hogy töröljék el a tagállamoknak a választások előtt történő információcserére vonatkozó kötelezettségét.

    E javaslat figyelembe veszi továbbá azt a néhány tagállamban megfogalmazott kritikát, amely szerint a jelölteknek a jelölésükről szóló nyilatkozat benyújtásakor súlyos adminisztratív teherrel kell szembenézniük.

    A hatásvizsgálat keretében az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárokkal készített interjúk megerősítik, hogy nehézségbe ütközik a kapcsolatfelvétel és az igazolás megszerzése a származási országban működő illetékes hatóságtól. Az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós képviselőjelöltek számára nehézséget jelenthet az igazolás idejében történő megszerzése arról, hogy származási országukban jelöltethetők.

    2.2. A szakvélemények begyűjtése és felhasználása

    A hatásvizsgálathoz rendelkezésre bocsátott információkat pályázati felhívást követően a GHK Consulting Ltd. céggel kötött szerződés alapján külső tanácsadó gyűjtötte össze.

    2.3. Hatásvizsgálat

    2.3.1. Információcsere-rendszer

    Pontosan nem lehet megállapítani, hogy milyen hatékonyan küszöböli ki a jelenlegi információcsere-rendszer a kettős szavazást és a kettős jelöltetést, mivel a rendszer közvetlenül nem ad információt az előforduló kettős szavazások számáról. A tagállamok körében végzett felmérések azonban azt mutatták, hogy igen csekély számú bizonyíték áll rendelkezésre arról, hogy kettős szavazás fordulna elő az európai parlamenti választásokon.

    A hatásvizsgálat keretében kidolgozott számos választási lehetőség közül az alábbiakat tartották a legmegfelelőbbnek a kettős szavazás kiküszöbölésére:

    2.3.1.1. A jelenlegi helyzet fenntartása

    A jelenlegi információcsere-rendszer változatlanul hagyása állandósítaná a fennálló hibákat. A rendszer hiányosságai továbbra is azt eredményeznék, hogy polgárokat fosztanak meg aktív választójoguktól a lakóhelyük szerinti tagállamban és származási tagállamukban egyaránt.

    2.3.1.2. A jelenlegi információcsere-rendszer eltörlése, ugyanakkor a kettős szavazástól és kettős jelöltetéstől való tartózkodásról szóló nyilatkozat fenntartása az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok számára; megfelelő szankció kiszabásának kötelezettsége a tagállamok számára kettős szavazás, illetve kettős jelöltetés esetén és fokozott elővigyázatosság e szankcióval kapcsolatban; a tagállamok által végzett utólagos ellenőrzés bevezetése kettős szavazás vagy kettős jelöltetés előfordulása esetén.

    A kettős szavazástól való elrettentő hatás megerősítést nyerne, mivel az uniós polgárok tudatában lennének, hogy amennyiben ugyanazon a választáson kétszer szavaznak, büntetendő cselekményt követnek el. Az utólagos ellenőrzés további előnye, hogy a kettős szavazás és kettős jelöltetés mértéke megállapítható lenne, amiről a jelenlegi irányelv nem rendelkezik.

    2.3.1.3. A jelenlegi információcsere-rendszer tökéletesítése: a közlendő információk formátumának oly módon történő átalakítása, hogy valamennyi tagállam hozzájuthasson a saját állampolgárai azonosításához szükséges információkhoz; egyetlen, összehangolt határidő megállapítása az információcsere végrehajtására; annak előírása, hogy valamennyi információt egyetlen meghatározott eszközzel kell továbbítani elektronikus úton; a görög és a cirill ábécé használatának bevezetése; a tagállamok számára kötelező volna polgáraik hivatalos tájékoztatása a választói névjegyzékből való törlésről.

    A tagállamok valószínűleg komitológiai eljárásban elfogadott bizottsági határozat alapján valósítanák meg a rendszert.

    2.3.1.4. Európai parlamenti választói névjegyzék összeállítása : e választási lehetőség értelmében valamennyi tagállam választói névjegyzékét egyetlen közös, az összes tagállamra vonatkozó európai parlamenti választói névjegyzékbe egyesítenék. Ennek egy változata lenne annak teljes körű összehangolása, hogyan történik a nemzeti nyilvántartások feldolgozása, és milyen információkat tárolnak a nyilvántartásokban; a tagállamok megosztanák egymással a választói névjegyzékkel kapcsolatos információkat.

    Ez a választási lehetőség maga után vonná a nemzeti választási rendszerek összehangolását, ami a probléma nagyságához képest aránytalan lenne. Szükségessé tenné továbbá az európai parlamenti választásokról szóló (a 76/787/ESZAK, EGK, Euratom határozathoz csatolt) 1976. évi okmány módosítását is, amely a választási előkészületek e vonatkozását a tagállamok hatáskörében hagyja.

    Az értékelés és a választási lehetőségek összehasonlítása alapján a leírt nehézségek megoldására, valamint a kettős szavazás és a kettős jelöltetés kérdésének kezelésére a legmegfelelőbb a fenti felsorolásban szereplő második választási lehetőség.

    2.3.2. A passzív választójoghoz szükséges igazolás

    A jelöltek passzív választójogát igazoló igazolás benyújtásának kötelezettségével kapcsolatos problémák kezelésére a számos kidolgozott választási lehetőség közül a következőket tartották a legmegfelelőbbnek:

    2.3.2.1. A jelenlegi helyzet fenntartása

    Az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós képviselőjelöltek számára nehézségbe ütközhet a passzív választójogukról szóló igazolásnak a származási országukból határidőre történő beszerzése. A hatásvizsgálat tanúsága szerint e kötelezettség akadályozza a részvételt.

    2.3.2.2. A jelölt azon kötelezettségének eltörlése, hogy szerezzen be igazolást arról, hogy nem fosztották meg a passzív választójogától; ehelyett az erről szóló kijelentés beépítése a jelölt által a 10. cikk (1) bekezdése értelmében kötelezően benyújtandó hivatalos nyilatkozatba

    Ez a választási lehetőség bevezetné továbbá a lakóhely szerinti tagállam ellenőrzési kötelezettségét arra vonatkozóan, hogy az érintett polgárt nem fosztották-e meg passzív választójogától.

    Az értékelés és a választási lehetőségek összehasonlítása alapján a probléma megoldására a legmegfelelőbb megoldás a fenti felsorolásban szereplő második választási lehetőség volna, mivel a lehetséges jelöltek előtt álló akadályok nagy mértékben csökkennének, ugyanakkor a tagállamok kötelesek lennének ellenőrizni a nyilatkozatok pontosságát.

    3. A JAVASLAT JOGI ELEMEI |

    3.1. A javasolt cselekvés összefoglalása

    3.1.1. Információcsere-rendszer

    Az irányelvben rögzített információcsere-kötelezettséggel kapcsolatban a Bizottság javasolja a kötelezettség eltörlését, és ezzel egyidejűleg az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok azon kötelezettségének fenntartását, hogy hivatalos nyilatkozatban vállalják, aktív illetve passzív választójogukkal kizárólag egy tagállamban élnek. E nyilatkozattételi kötelezettség az aktív, illetve passzív választójog kettős gyakorlásával szemben már önmagában is visszatartó erejű. A 2. cikk (9) bekezdése a „hivatalos nyilatkozat” fogalmát a következőképpen határozza meg: „az érdekelt személy által tett olyan nyilatkozat, amelynek bármilyen valótlansága az alkalmazandó nemzeti jog szerint büntetendő”. A rendelkezés visszatartó hatása mindazonáltal korlátozott, mivel a szöveg a szankciókról rendelkező nemzeti jogszabályra hivatkozik.

    Ezért az aktív, illetve passzív választójog kettős gyakorlásától való visszatartás erősítése érdekében a Bizottság új rendelkezés bevezetését javasolja, amely kifejezett kötelezettségként írja elő a tagállamok számára a célravezető, arányos és visszatartó hatású szankció kiszabását az irányelv alapján benyújtott nyilatkozatok valótlansága esetén, ha azok az irányelvben foglalt kötelezettségek megszegését eredményezik. Ezen túlmenően e szankciókkal, amelyeknek legalább egyenértékűeknek kell lenniük a vonatkozó nemzeti intézkedések szerint alkalmazandó szankciókkal, a tagállamok által a 12. cikk alapján jelenleg kötelezően elvégzendő tájékoztatási intézkedések keretében is foglalkozni kell.

    A Bizottság javasolja továbbá, hogy a tagállamokhoz beérkezett információk alapján készítsenek jelentést a módosított irányelv első alkalmazását követően az aktív és passzív választójog kétszeres gyakorlásának előfordulásáról, amely az aktív és passzív választójog kétszeres gyakorlása lehetséges eseteinek azonosítása, majd az ilyen irányú próbálkozások mértékének feltárása szempontjából szükséges és hasznos volna. A Bizottság azt javasolja, hogy a tagállamok végezzenek utólagos ellenőrzéseket azokban az esetekben, amelyekben az aktív és passzív választójog kétszeres gyakorlásának előfordulása valószínűsíthető.

    3.1.2. A passzív választójoghoz szükséges igazolás

    A jelöltek igazolás-benyújtási kötelezettségével kapcsolatos problémák vonatkozásában a Bizottság javasolja a jelöltek azon kötelezettségének eltörlését, hogy nyújtsanak be igazolást arról, hogy nem fosztották meg őket passzív választójoguktól (a 6. cikk (2) bekezdése és a 10. cikk (2) bekezdése); ehelyett építsenek be egy erről szóló kijelentést a jelölt által a 10. cikk (1) bekezdése értelmében jelenleg kötelezően benyújtandó hivatalos nyilatkozatba. A Bizottság javasolja továbbá a lakóhely szerinti tagállam ellenőrzési kötelezettségének bevezetését arra vonatkozóan, hogy az érintett polgárt a származási országban nem fosztották meg a passzív választójogától; az ellenőrzést a származási tagállamnak a polgár nyilatkozatáról történő értesítésével kell elvégezni.

    A tagállamok azon kötelezettségét rögzítő fent említett új rendelkezést, hogy amennyiben a hivatalos nyilatkozatok valótlanságot tartalmaznak, szankciót szabjanak ki, a jelöltek passzív választójogának fennállásáról szóló nyilatkozatra is alkalmazni kell.

    Annak érdekében, hogy az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok a 2009 júniusában tartandó következő választásokon a módosított irányelvben foglaltak szerint élhessenek választójogukkal, a Bizottság azt javasolja, hogy a tagállamok legkésőbb 2008. június 30-ig léptessék hatályba a módosított irányelv betartásához szükséges törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket.

    3.2. Jogalap

    Az EK-Szerződés 19. cikkének (2) bekezdése.

    3.3. A szubszidiaritás elve

    A probléma transznacionális jellege miatt az irányelv végrehajtásával kapcsolatosan feltárt nehézségek kizárólag az irányelv módosításával oldhatók meg.

    3.4. Az arányosság elve

    A javaslat kizárólag a célkitűzések eléréséhez szükséges mértékben rendelkezik változtatásról. Rendelkezései az irányelv végrehajtásával kapcsolatban feltárt problémákat célozzák, és azokra korlátozódnak.

    A javaslatok nem igényelnek összehangolást, és megszüntetik a jelenlegi adminisztratív eljárási terheket.

    3.5. A kiválasztott jogi eszköz

    Irányelv, mivel a célkitűzés egy jelenleg hatályos irányelv módosítása.

    A javaslat a 93/109/EK irányelv egyes elemeinek módosítására korlátozódik.

    4. KÖLTSÉGVETÉSI KIHATÁS

    A javaslatnak nincs hatása a Közösség költségvetésére.

    5. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK

    5.1. Egyszerűsítés

    A javaslat az (uniós és nemzeti) hatóságok igazgatási eljárásainak egyszerűsítéséről rendelkezik.

    Az információcsere-rendszer megvalósítására vonatkozóan a Bizottság és a tagállamok közötti további ülések nem szükségesek.

    A tagállamok információcsere-kötelezettségének eltörlése egyszerűsítené a közigazgatási eljárásokat, és mentesítené a nemzeti közigazgatásokat az e munkával járó költségektől.

    A passzív választójogról szóló kijelentésnek a jelölt által már most is kötelezően benyújtandó hivatalos nyilatkozatba történő beépítése sokkal kevésbé volna terhes, mint az erről szóló külön igazolás benyújtásának jelenlegi kötelezettsége.

    5.2. A javaslat felülvizsgálati záradékot tartalmaz.

    5.3. Megfelelési táblázat

    A tagállamok kötelesek közölni a Bizottsággal az irányelvet a nemzeti jogba átültető nemzeti rendelkezések szövegét, valamint az említett rendelkezések és ezen irányelv közti megfelelési táblázatot.

    2006/0277 (CNS)

    Javaslat

    A TANÁCS IRÁNYELVE

    az 1993. december 6-i 93/109/EK tanácsi irányelvnek az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok aktív és passzív választójogának az európai parlamenti választásokon történő gyakorlására vonatkozó egyes részletes rendelkezései tekintetében történő módosításáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 19. cikkének (2) bekezdésére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára[2],

    tekintettel az Európai Parlament véleményére [3],

    mivel:

    (1) Tekintettel az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok aktív és passzív választójogának az európai parlamenti választásokon történő gyakorlására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 93/109/EK tanácsi irányelvnek[4] a 2004-es választásokra történő alkalmazásáról szóló bizottsági jelentésre, e rendelkezések némelyikét módosítani kell.

    (2) Az irányelv előírja, hogy ugyanannak a választásnak az alkalmával senki nem szavazhat egynél több alkalommal, és senki nem jelöltetheti magát egynél több tagállamban.

    (3) Az irányelv előírja, hogy az az állampolgár, akit – akár a lakóhely szerinti tagállam, akár a származás szerinti tagállam joga szerint – passzív választójogától megfosztottak, a lakóhelye szerinti tagállamban ennek a jognak a gyakorlásából ki van zárva. E célból az irányelv meghatározza, hogy a választáson jelöltként való részvételére irányuló nyilatkozatának megtételekor a passzív választójoggal rendelkező közösségi választópolgároknak be kell mutatniuk egy, a származás szerinti tagállam illetékes közigazgatási hatóságától származó olyan igazolást, amely tanúsítja, hogy abban a tagállamban nem fosztották meg őket passzív választójoguktól, illetve, hogy ilyen kizáró okról az említett hatóságnak nincs tudomása.

    (4) Azok a nehézségek, amelyekkel a jelöltek szembesülnek annak megállapítása során, hogy melyek az ezen igazolás kiadására illetékes hatóságok, valamint az igazolás megfelelő időn belül történő kiállítása során tapasztalt nehézségek akadályt gördítenek passzív választójog gyakorlása elé, és hozzájárulnak a passzív választójoggal rendelkező közösségi választópolgárok alacsony részvételi arányához az európai parlamenti választásokon a fogadó tagállamban.

    (5) Ezért el kell törölni a jelöltek ezen igazolás bemutatására irányuló kötelezettségét, és azt egy erre a célra szolgáló kijelentéssel kell helyettesíteni a jelöltek hivatalos nyilatkozatában.

    (6) Elő kell írni a lakóhely szerinti tagállamok számára, hogy e nyilatkozatról tájékoztassák a származás szerinti tagállamot az arról való megbizonyosodás céljából, hogy a jelöltet valóban nem fosztották meg passzív választójoguktól a származásuk szerinti tagállamban.

    (7) A tagállamok tájékoztatták a Bizottságot azokról a nehézségekről, amelyekkel minden egyes választás előtt szembesülnek a választói névjegyzékbe felvett polgárokra, illetve a lakóhely szerinti tagállamban jelöltként induló polgárokra vonatkozó azon információk cseréje során, amelyek birtokában a származás szerinti tagállam megfelelő intézkedéseket hozhat annak elkerülésére, hogy állampolgárai ne szavazhassanak egynél többször, illetve ne indulhassanak jelöltként egynél több tagállamban. A nemzeti rendszerek közötti különbségek miatt a közösségi választópolgárok nemzeti listákra való feliratkozása céljából összegyűjtött adatok jegyzéke erősen eltér az egyes tagállamokban, amiből az következik, hogy a lakóhely szerinti tagállam által továbbított adatokról a származás szerinti tagállamban bebizonyosodhat, hogy nem elegendőek a közösségi választópolgár vagy jelölt azonosítására; valamint mivel a nemzeti választási jegyzékek lezárására nincsen közös határidő, az adatok továbbítása gyakran akkor történik, amikor a származás szerinti tagállamban már nem lehet megtenni a több helyen történő szavazás vagy jelölés elkerüléséhez szükséges intézkedéseket, végül pedig mivel nem azonos minden országban a használt ábécé, nem lehet a gyakorlatban megvalósítani az információcserét akkor, amikor a lakóhely szerinti tagállam által küldött információk a származás szerinti tagállam ábécéjétől eltérő ábécével készültek.

    (8) E nehézségeket – amelyek megkérdőjelezik az információcsere működőképességét és hatékonyságát – csak a nemzeti választási jegyzékekre való feliratkozás szabályainak harmonizálásával lehet leküzdeni, ami nem lenne arányos az elérendő céllal.

    (9) Következésképpen el kell törölni az információcserét, fenntartva a választópolgár vagy a jelölt nyilatkozattételi kötelezettségét arról, hogy szavazati jogát illetve jelöltként való indulási jogát kizárólag a lakóhely szerinti tagállamban gyakorolja.

    (10) Ezen túlmenően a kétszeri szavazás, jelöltként való kétszeres indulás elkerülésére, valamint az aktív vagy passzív választási jog gyakorlásának elkerülésére, amennyiben e jogoktól az állampolgárt megfosztották, a lakóhely szerinti tagállamoknak kellene megtenni a szükséges lépéseket az irányelvben előírt e kötelezettségek megsértésének megfelelő szankcionálás céljából.

    (11) A módosított irányelvnek a 2009-es európai parlamenti választások során való alkalmazásáról szóló jelentés elkészítése során a Bizottságnak – a tagállamok által nyújtott információk alapján – az elemzést elsősorban a tagállamok által a választások után az esetleges egynél többszöri szavazás, illetve egynél több helyen történő jelölés előfordulásáról elvégzett ellenőrzésekre kell alapoznia.

    (12) Egy minden szavazatra és minden jelölésre kiterjedő rendszeres ellenőrzés nem volna arányos a feltárt problémákkal, és kérdések merülnének fel annak megvalósíthatóságával kapcsolatban, mivel a tagállamok nem alkalmaznak egységes elektronikus módszereket a szavazók és a jelöltek tényleges részvételére vonatkozó adatok rögzítésére és tárolására; ennélfogva a tagállamoknak ezeket az ellenőrzéseket kizárólag azokra a helyzetekre kell összpontosítaniuk, amelyekben az egynél többszöri szavazás, illetve egynél több helyen történő jelölés valószínűsége nagyobb.

    ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

    1. cikk

    A 93/109/EK irányelv a következőképpen módosul:

    1. A 2. cikk (9) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „9. „hivatalos nyilatkozat” az érdekelt személy által tett olyan nyilatkozat, amelynek bármilyen valótlansága a 13. cikk (1) bekezdése szerint büntetendő.”

    2. A 6. cikk a következőképpen módosul:

    3. a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

    „(2) A lakóhely szerinti tagállam ellenőrzi, hogy azokat az uniós polgárokat, akik kifejezésre juttatták azon óhajukat, hogy passzív választójogukkal élni kívánnak, nem fosztották-e meg ettől a joguktól valamely egyedi büntetőjogi vagy polgári jogi határozat által a származásuk szerinti tagállamban.”

    4. a cikk a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

    „(3) Az (2) bekezdés végrehajtása céljából a lakóhely szerinti tagállam értesíti a származás szerinti tagállamot a 10. cikk (1) bekezdésében említett nyilatkozatról. Ennek érdekében a származás szerinti tagállam megfelelő formában és időben tájékoztatást nyújt a szükséges és rendes körülmények között rendelkezésre álló adatokról; ez a tájékoztatás csak olyan adatokra terjedhet ki, amelyek e cikk végrehajtásához szigorúan szükségesek, és ezek az adatok csak erre a célra használhatók fel. Ha a nyújtott adatok a nyilatkozat tartalmát kétségessé teszik, a lakóhely szerinti tagállam megteszi a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy az érintett személynek a választáson jelöltként való indulását megakadályozza.”

    5. a cikk a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

    „(4) A származás szerinti tagállam kellő időben és a megfelelő formában az e cikk végrehajtásához szükséges minden információt továbbíthat a lakóhely szerinti tagállamnak.”

    6. A 10. cikk a következőképpen módosul:

    7. az (1) bekezdés a következő (d) ponttal egészül ki:

    „(d) hogy a származás szerinti tagállamban nem fosztották meg passzív választójogától.”

    8. a (2) bekezdést el kell hagyni;

    9. a (3) bekezdés számozása (2) bekezdésre változik,

    10. A 13. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „13. cikk

    (1) A lakóhely szerinti tagállam megtesz minden szükséges lépést annak biztosítására, hogy a 9. cikk (2) bekezdésében és a 10. cikk (1) bekezdésében említett nyilatkozatokban szereplő helytelen adatok miatt, amelyek az irányelvben meghatározott kötelezettségek megsértését eredményezik, tényleges, arányos és visszatartó erejű szankciókat lehessen kiróni.

    (2) A 12. cikkben meghatározott tájékoztatási kötelezettség keretében a lakóhely szerinti tagállamok tájékoztatják a választókat és a jelölteket az e cikk (1) bekezdésében meghatározott szankciókról.”

    11. a 16. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „16. cikk

    A Bizottság a tagállamok által nyújtott információk alapján jelentést készít az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az ezen irányelvnek a 2009-es európai parlamenti választások során történő alkalmazásáról, amelyhez adott esetben csatolja az irányelv módosítására irányuló javaslatot. Az említett jelentés mindenekelőtt a 4. és a 13. cikk alkalmazását fogja elemezni.

    Az első bekezdés alkalmazásában a tagállamok egymással együttműködve ellenőrzik a választások után az esetleges egynél többszöri szavazás, illetve egynél több helyen történő jelölés előfordulását; az ellenőrzések olyan helyzetekre összpontosíthatók, amelyekben az egynél többszöri szavazás, illetve egynél több helyen történő jelölés valószínűsége nagyobb.”

    2. cikk

    1. A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 2008. június 30-ig megfeleljenek. A tagállamok e rendelkezések szövegét és a rendelkezések és az irányelv közötti megfelelési táblázatot közlik a Bizottsággal.

    Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

    2. A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

    3. cikk

    Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetést követő napon lép hatályba.

    4. cikk

    Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

    Kiadva Brüsszelben, -án

    a Tanács részéről

    az elnök

    [1] Az állampolgárságuktól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok aktív és passzív választójogának az európai parlamenti választásokon történő gyakorlására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 93/109/EK irányelv

    [2] HL C ..., ..., o.

    [3] HL C ..., ..., o.

    [4] HL L 329., 1993.12.30., 34 o.

    Top