Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005PC0591

    Javaslat a Tanács rendelete az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között levélváltás formájában létrejött, a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. augusztus 1-jétől 2006. július 31-ig terjedő időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyv módosítására vonatkozó megállapodás megkötéséről

    /* COM/2005/0591 végleges - CNS 2005/0229 */

    52005PC0591

    Javaslat a Tanács rendelete az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között levélváltás formájában létrejött, a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. augusztus 1-jétől 2006. július 31-ig terjedő időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyv módosítására vonatkozó megállapodás megkötéséről /* COM/2005/0591 végleges - CNS 2005/0229 */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 23.11.2005

    COM(2005) 591 végleges

    2005/0229 (CNS)

    Javaslat

    A TANÁCS RENDELETE

    az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között levélváltás formájában létrejött, a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. augusztus 1-jétől 2006. július 31-ig terjedő időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyv módosítására vonatkozó megállapodás megkötéséről

    (előterjesztő: a Bizottság)

    INDOKOLÁS

    E javaslat célja az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között létrejött halászati együttműködési megállapodáshoz csatolt jegyzőkönyv módosítása.

    A mauritániai közigazgatás és az Európai Közösség képviselőiből álló technikai munkacsoport – amely 2004. június 30. és július 2., valamint július 14–15. között Nouakchottban, illetve szeptember 7–10. között Brüsszelben tartott technikai értekezletet – legújabb megállapításai alapján és a rendelkezésre álló tudományos szakvélemények fényében a két fél a vegyes bizottság 2004. szeptember 10-i brüsszeli ülésén arra a következtetésre jutott, hogy intézkedéseket kell hozni a Mauritánia kizárólagos gazdasági övezetében (KGÖ) folytatott halászati erőkifejtés irányítására.

    A jelenlegi jegyzőkönyv módosításáról szóló megállapodás levélváltás formájában került kidolgozásra.

    Az említett intézkedések egyrészt a halászati erőkifejtés mérséklése által a lábasfejűek kiaknázási mértékének csökkentésére, másrészt a mélytengeri és tonhalhalászati kategóriára vonatkozóan a kiállított engedélyek számának növelésére irányulnak. Az új tagállamok lobogója alatt közlekedő flotta integrációjának megkönnyítése és a hagyományosan az említett megállapodás keretében halászatot folytató hajóknak a halászati övezethez való hozzáférésének biztosítása végett a mélytengeri halászati kategóriában elosztandó engedélyek odaítélését a valamennyi tagállam által benyújtott engedélykérelmek alapján bírálják el, figyelembe véve az e megállapodás keretében hagyományosan végzett halászati tevékenységeket. A Bizottság szükség esetén javaslatot fog tenni a mélytengeri halászati kategóriára vonatkozó engedélyek tagállamok közötti elosztására.

    A lábasfejűek halászatára vonatkozó öt engedély felfüggesztését – ami 2004. márciusa óta egyeztetés tárgyát képezi – ezen átszervezés keretében most új mélytengeri halászati engedélyek odaítélésével kompenzálják, ami ésszerű és megfelelő pénzügyi irányítást biztosít, lehetővé téve, hogy a halászati lehetőségeket az erőforrásokhoz és az ágazati igényekhez igazítsák. Az ezen átszervezéssel kialakított új egyensúly a jelenlegi jegyzőkönyvre vonatkozó, 2001-ben folytatott tárgyalások alapján jött létre, és a költség-haszon elemzés szempontjából rendkívül kedvező eredményt jelent az EK számára.

    A Bizottság ez alapján javasolja, hogy a Tanács fogadja el a jegyzőkönyv módosításáról szóló, levélváltás formájában létrejött megállapodást.

    A jegyzőkönyv módosításáról szóló, levélváltás formájában létrejött megállapodás ideiglenes alkalmazásáról szóló tanácsi határozattervezet külön eljárás tárgyát képezi.

    2005/0229 (CNS)

    Javaslat

    A TANÁCS RENDELETE

    az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között levélváltás formájában létrejött, a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. augusztus 1-jétől 2006. július 31-ig terjedő időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyv módosítására vonatkozó megállapodás megkötéséről

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 37. cikkére a 300. cikk (2) bekezdésével és (3) bekezdésének első albekezdésével összefüggésben,

    tekintettel a Bizottság javaslatára[1],

    tekintettel az Európai Parlament véleményére[2]

    mivel:

    (1) Az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között létrejött, a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás megállapításáról szóló jegyzőkönyv 2001. augusztus 1-jén lépett hatályba, és 2006. július 31-ig marad hatályban[3].

    (2) Tekintettel a Mauritánia kizárólagos övezetében található erőforrások állapotáról szóló tudományos szakvéleményekre és különösen az Oceanográfiai és Halászati Kutatások Mauritániai Intézete (IMROP) negyedik és ötödik munkacsoportjának, illetve a tudományos közös munkacsoport eredményeire, valamint tekintettel az ezek alapján a 2004. szeptember 10-én és 2004. december 15–16-án tartott vegyesbizottsági ülésen levont következtetésekre, a két fél úgy határozott, hogy módosítja a jelenlegi halászati lehetőségeket.

    (3) E módosításokat levélváltás útján véglegesítették, és azok a lábasfejűek halászatára (5. kategória) irányuló halászati erőkifejtés átmeneti csökkentésére, a tengerfenéki halászatra vonatkozó második egy hónapra szóló, biológiai szempontból indokolt tilalmi időszak megállapítására, a horgászbotos tonhalhalászó hajók és felszíni horogsoros hajók (8. kategória), valamint a fagyasztóval felszerelt, mélytengeri halászatot folytató vonóhálós halászhajók (9. kategória) számának növelésére vonatkoznak.

    (4) A Közösség érdekében áll e módosítások elfogadása.

    (5) A módosított, új halászati lehetőségek tagállamok közötti felosztásának módszerét meg kell erősíteni,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között levélváltás formájában létrejött, a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. augusztus 1-jétől 2006. július 31-ig terjedő időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyv módosítására vonatkozó megállapodás aláírását a Tanács a Közösség nevében jóváhagyja.

    A levélváltás formájában létrejött megállapodás szövegét csatolták e rendelethez.

    2. cikk

    A levélváltásban megállapított módosítások következtében a „horgászbotos tonhalhalászó hajók és felszíni horogsoros hajók” (a jegyzőkönyv 8. sz. adatlapja) és a „nyíltvízi vonóhálós halászhajók fagyasztóval” (a jegyzőkönyv 9. sz. adatlapja) halászati kategóriában a halászati lehetőségek tagállamok közötti felosztása a következő:

    Halászati kategória | Tagállam | Űrtartalom/használható hajók száma |

    Horgászbotos tonhalhalászó hajók Felszíni horogsoros hajók (hajók) | Spanyolország Portugália Franciaország | 20 + 3= 23 3 + 0= 3 8 + 1= 9 |

    Nyíltvízi (hajók) | 15+10= 25 |

    A lábasfejűek halászatára vonatkozó öt (5) engedély ideiglenes felfüggesztése 2005. január 1-jétől hatályos. Ezen öt (5) engedély esetleges újbóli érvénybe helyezéséről a Közösség és a mauritániai hatóságok vegyes bizottság keretében hoznak döntést a halászati erőforrások állapotának függvényében.

    Ha e tagállamok engedélykérelmei nem merítik ki a jegyzőkönyvben meghatározott halászati lehetőségeket, a Bizottság bármely más tagállam engedélykérelmét figyelembe veheti.

    3. cikk

    Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, […]-án/-én

    A Tanács részéről

    az elnök

    LEVÉLVÁLTÁS FORMÁJÁBAN LÉTREJÖTT MEGÁLLAPODÁS

    az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. augusztus 1-jétől 2006. július 31-ig terjedő időszakra történő megállapításáról szóló jegyzőkönyv módosításáról

    A. A Mauritániai Iszlám Köztársaság kormányának levele,

    Tisztelt Uram!

    Hivatkozással az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között létrejött, a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. augusztus 1-jétől 2006. július 31-ig terjedő időszakra történő megállapításáról szóló, 2001. július 31-én parafált jegyzőkönyvre, valamint a 2004. szeptember 10-én és 2004. december 15–16-án tartott vegyesbizottsági ülés eredményeire, tisztelettel tájékoztatom arról, hogy a Mauritániai Iszlám Köztársaság a tudományos szakvéleményekkel összhangban kész a lábasfejűek halászati kategóriájára vonatkozó, a jegyzőkönyv 5. sz. halászati adatlapja szerinti halászati lehetőségek csökkentésére azáltal, hogy a halászati lehetőségeket a jegyzőkönyvben előírtakhoz képest 5 engedéllyel ideiglenesen csökkenti. Ezen 5 engedély újbóli érvényesítéséről a felek közös megegyezéssel döntenek a halászati erőforrások állapotának függvényében. A Mauritániai Iszlám Köztársaság ezenkívül megkülönböztetésmentes alapon határozatot fog hozni egy második egy hónapra szóló, biológiai szempontból indokolt tilalmi időszak megállapításáról a tengerfenéki halászatra vonatkozóan. A Mauritániai Iszlám Köztársaság kormánya továbbá vállalja, hogy alkalmazza a jegyzőkönyv halászati lehetőségekre vonatkozó módosításait azáltal, hogy – 2005. január 1-jétől kezdve ideiglenes jelleggel a jegyzőkönyv hatálybalépéséig – a 8. sz. halászati adatlapon a „horgászbotos tonhalhalászó hajók és felszíni horogsoros hajók” halászati kategóriában a hajók számát 31-ről 35-re, a 9. sz. halászati adatlapon a „nyíltvízi vonóhálós halászhajók fagyasztóval” kategóriában pedig 15-ről 25-ra emeli, feltéve hogy az Európai Közösség is kész ugyanerre a lépésre.

    Lekötelezne, ha megerősítené, hogy a Közösség egyetért-e e rendelkezések ideiglenes alkalmazásával.

    Kérem, Uram, fogadja megkülönböztetett nagyrabecsülésem kifejezését.

    A Mauritániai Iszlám Köztársaság kormánya részéről

    B. Az Európai Közösség levele

    Tisztelt uram!

    Megtiszteltetés számomra, hogy igazolhatom mai levelének kézhezvételét, amely a következőképpen szól:

    „Tisztelt uram!

    Hivatkozással az Európai Közösség és a Mauritániai Iszlám Köztársaság között létrejött, a tengeri halászat terén folytatott együttműködésről szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. augusztus 1-jétől 2006. július 31-ig terjedő időszakra történő megállapításáról szóló, 2001. július 31-én parafált jegyzőkönyvre, valamint a 2004. szeptember 10-én és 2004. december 15–16-án tartott vegyesbizottsági ülés eredményeire, tisztelettel tájékoztatom arról, hogy a Mauritániai Iszlám Köztársaság a tudományos szakvéleményekkel összhangban kész a lábasfejűek halászati kategóriájára vonatkozó, a jegyzőkönyv 5. sz. halászati adatlapja szerinti halászati lehetőségek csökkentésére azáltal, hogy a halászati lehetőségeket a jegyzőkönyvben előírtakhoz képest 5 engedéllyel ideiglenesen csökkenti. Ezen 5 engedély újbóli érvényesítéséről a felek közös megegyezéssel döntenek a halászati erőforrások állapotának függvényében. A Mauritániai Iszlám Köztársaság ezenkívül megkülönböztetésmentes alapon határozatot fog hozni egy második egy hónapra szóló, biológiai szempontból indokolt tilalmi időszak megállapításáról a tengerfenéki halászatra vonatkozóan. A Mauritániai Iszlám Köztársaság kormánya továbbá vállalja, hogy alkalmazza a jegyzőkönyv halászati lehetőségekre vonatkozó módosításait azáltal, hogy – a jegyzőkönyv hatálybalépéséig 2005. január 1-jétől ideiglenes jelleggel – a 8. sz. halászati adatlapon a „horgászbotos tonhalhalászó hajók és felszíni horogsoros hajók” halászati kategóriában a hajók számát 31-ről 35-re, a 9. sz. halászati adatlapon a „nyíltvízi vonóhálós halászhajók fagyasztóval” kategóriában pedig 15-ről 25-ra emeli, feltéve hogy az Európai Közösség is kész ugyanerre a lépésre.

    Lekötelezne, ha megerősítené, hogy a Közösség egyetért-e e rendelkezések ideiglenes alkalmazásával.”

    Megtiszteltetés számomra, hogy megerősíthetem: a Közösség egyetért e rendelkezések ideiglenes alkalmazásával.

    Kérem, Uram, fogadja megkülönböztetett nagyrabecsülésem kifejezését.

    Az Európai Közösség nevében

    FICHE FINANCIERE SIMPLIFIEE

    Domaine(s) politique(s): 11 Pêches Activité(s): 1103 Accords internationaux en matière de pêche |

    DÉNOMINATION DE L’ACTION: Accord sous forme d’echange de lettres relatif aux amendements modifiant le protocole fixant les possibilités de pêche et la contrepartie financière prévues dans l’accord de pêche CE/ Mauritanie pour la période 01.08.2001- 31.07.2006. |

    1. LIGNE(S) BUDGÉTAIRE(S) + INTITULÉ(S)

    110301 : « Accords internationaux en matière de pêche »

    2. DONNÉES CHIFFRÉES GLOBALES

    2.1 Enveloppe totale de l’action (partie B): 86.000.000 € en Crédits d'engagement pour l’accord CE/Mauritanie en vigueur. Cette modification du protocole n’a pas d’incidence budgétaire supplémentaire.

    2.2 Période d’application: 1er août 2001 au 31 juillet 2006

    2.3 Estimation globale pluriannuelle des dépenses:

    a) Echéancier crédits d'engagement/crédits de paiement (intervention financière)

    (cf. point 6.1.1)

    Mio€ ( à la 3 ème décimale)

    Année 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | Total |

    Crédits d'engagement | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 430 |

    Crédits de paiement | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 430 |

    b) Assistance technique et administrative (ATA) et dépenses d’appui (DDA)

    (cf. point 6.1.2)

    CE | - | - | - | - | - | - |

    CP | - | - | - | - | - | - |

    Sous total a+b |

    CE | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 430 |

    CP | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 430 |

    2.4 Compatibilité avec la programmation financière et les perspectives financières

    ( Proposition compatible avec la programmation financière existante

    ( Cette proposition nécessite une reprogrammation de la rubrique concernée des perspectives financières,

    ( Y compris, le cas échéant, un recours aux dispositions de l’accord interinstitutionnel.

    ( Type de dépense : il s'agit de définir la classification économique des dépenses en distinguant les dépenses courantes des dépenses en capital. Cette classification permet une meilleure articulation entre la comptabilité budgétaire et la comptabilité générale

    ( Dépenses courantes : elles sont liées aux charges de l'exercice.

    ( Dépenses en capital: elles sont liés aux postes du bilan. Quel type d'activité, ces dépenses sont-elles destinées à financer?

    3. CARACTÉRISTIQUES BUDGÉTAIRES

    Nature de la dépense | Nouvelle | Participation AELE | Participation pays candidats | Rubrique PF |

    DO | CD | NON | NON | NON | N° 04 |

    4. BASE LÉGALE

    - Article 37 du Traité, en liaison avec l’art. 300, par.2 et par.3, premier alinéa ;

    - Accord de pêche CE/Mauritanie (Règlement (CE) n° 2528/2001 du Conseil du 17.12.2001)

    5. DESCRIPTION ET JUSTIFICATION

    5.1 Nécessité d'une intervention communautaire [4]

    5.1.1 Objectifs poursuivis

    Sur la base des conclusions du groupe de travail, dont les réunions techniques se sont déroulées du 30 juin au 2 juillet 2004 et du 14 au 15 juillet à Nouakchott, ainsi que du 7 au 10 septembre 2004 à Bruxelles, et à la lumière des avis scientifiques disponibles, les deux parties sont arrivées à la conclusion lors de la Commission mixte du 10 septembre 2004 à Bruxelles, qu’il convenait de fixer de nouvelles possibilités de pêche. Ces modifications portent plus particulièrement sur :

    - Une réduction temporaire de l’effort de pêche pour la catégorie de pêche céphalopodes (fiche technique n°5 du protocole), en réduisant temporairement de 5 licences les possibilités de pêche par rapport aux possibilités offertes par le protocole. La mobilisation future de ces 5 licences sera décidée de commun accord en fonction de l’état de la ressource.

    - La fixation par les autorités mauritaniennes d’une seconde période d’arrêt biologique d’un mois pour la pêche démersale.

    - Pour la catégorie de pêche thoniers canneurs et palangriers de surface (fiche technique n°8), le nombre de navires de cette catégorie passe de 31 à 35.

    - Pour la catégorie de pêche chalutiers congélateurs de pêche pélagique (fiche technique n°9) le nombre de navires de cette catégorie passe de 15 à 25.

    Les deux parties ont donc procédé à un échange de lettres pour amender dans ce sens le protocole en cours.

    Les nouvelles possibilités de pêche sont réparties parmi les Etats membres proportionnellement à la clé de répartition définie dans le protocole initial.

    5.1.2 Dispositions prises relevant de l’évaluation ex-ante

    La modification du protocole n’ayant aucun impact sur le plan financier ni sur les objectifs poursuivis, une évaluation ex-ante des modifications apportées n’est pas pertinente.

    Dans le cadre de la renégociation du protocole en 2005 et 2006, une évaluation ex-ante et une analyse d’impact seront effectuées.

    5.1.3 Dispositions prises à la suite de l’évaluation ex-post

    Une évaluation ex-post portant sur l’ensemble de la période du protocole sera effectuée avant le début des négociations mentionnées au point 5.1.2.

    5.2 Actions envisagées et modalités de l'intervention budgétaire

    La proposition a comme objectif :

    - Une réduction temporaire de l’effort de pêche pour la catégorie de pêche céphalopodes (fiche technique n°5 du protocole), en réduisant temporairement de 5 licences les possibilités de pêche par rapport aux possibilités offertes par le protocole. La mobilisation future de ces 5 licences sera décidée de commun accord en fonction de l’état de la ressource et sur base des avis scientifiques qui seront rendus dans le cadre du comité scientifique conjoint créé par le protocole. La partie mauritanienne et communautaire décideront, de commun accord, des modalités pratiques de mise en œuvre de cette réduction temporaire.

    - La fixation par les autorités mauritaniennes d’une seconde période d’arrêt biologique d’un mois pour la pêche démersale.

    - Pour la catégorie de pêche thoniers canneurs et palangriers de surface (fiche technique n°8), le nombre de navires de cette catégorie passe de 31 à 35.

    - Pour la catégorie de pêche chalutiers congélateurs de pêche pélagique (fiche technique n°9) le nombre de navires de cette catégorie passe de 15 à 25.

    Les modifications ainsi apportées au protocole permettront :

    - de mettre davantage en adéquation l’effort de pêche et la situation des stocks, pour la catégorie céphalopodière

    - de permettre l’augmentation du nombre de licences en raison de l’augmentation de la demande et des changements de zone opérés par les bateaux canneurs dans la région

    - d’assurer une uniformité de traitement et d’encadrement à l’ensemble de la flotte pélagique européenne opérant dans la ZEE mauritanienne (NL, D, LT, LV) et qui répond aux critères d’éligibilité fixé par le protocole.

    5.3 Modalités de mise en œuvre

    La mise en œuvre du protocole concerné relève de la responsabilité exclusive de la Commission, qui s’en chargera par le moyen de ses effectifs statutaires tant dans son siège de Bruxelles que dans sa Délégation en Mauritanie.

    La Direction de la pêche industrielle au sein du Ministère des Pêches et de l’Economie Maritime est responsable de l’octroi des licences de pêche.

    Pendant l’année 2004, à la demande de la Commission, il y a eu trois Commissions Mixtes CE/RIM (14-15 février, 06-11 septembre et 15-16 décembre 2004). Egalement et dans le même contexte, deux réunions d’un groupe de travail technique CE/RIM, se sont déroulées du 30 juin au 02 juillet et du 14 au 15 juillet à Nouakchott.

    Au cours de la Commission Mixte de février, il avait été décidé de créer un groupe de travail technique mixte pour examiner les éléments suivants :

    - L’état de l’ensemble des stocks concernés par l’Accord pêche

    - La réglementation en matière de pêche juvénile et la commercialisation des poulpes juvéniles.

    - Les zonages et les interactions entre les différentes pêcheries

    - Les repos biologiques

    - Les normes techniques concernant les engins de pêche

    La réunion de la Commission Mixte du 15 et 16 décembre 2004 a abouti à la signature d’un PV ayant permis d’arriver à un accord sur l’ensemble des points ci-dessus et formalisé par l’échange de lettre amendant le protocole.

    [1] HL C […]., […]., […] o.

    [2] HL C […]., […]., […] o.

    [3] HL L 341., 2001.12.22.

    [4] Pour plus d'informations, voir le document d'orientation séparé.

    Top