Wybierz funkcje eksperymentalne, które chcesz wypróbować

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Dokument 52005PC0291

Javaslat: a Tanács határozata az elhasználódott járművekről szóló 2000/53/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv II. mellékletének módosításáról

/* COM/2005/0291 végleges */

52005PC0291

Javaslat: a Tanács határozata az elhasználódott járművekről szóló 2000/53/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv II. mellékletének módosításáról /* COM/2005/0291 végleges */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 1.7.2005

COM(2005) 291 végleges

Javaslat:

A TANÁCS HATÁROZATA

az elhasználódott járművekről szóló 2000/53/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv II. mellékletének módosításáról

(előterjesztő: a Bizottság)

INDOKLÁS

Az elhasználódott járművekről szóló 2000/53/EK irányelv[?] 4. cikke (2) bekezdésének a) pontja az említett rendelet II. mellékletében előírt mentességek kivételével tiltja azt, hogy a járművek anyagai és alkatrészei ólmot, higanyt, kadmiumot vagy hat vegyértékű krómot tartalmazzanak. A kivételek jegyzéke a műszaki és tudományos fejlődéshez igazítható. A Bizottságot munkájában a hulladékokról szóló 75/442/EGK irányelv[?] 18. cikkével létrehozott bizottság segíti.

A tudományos és műszaki értékelés alapján a Bizottság a következő megállapításokra jutott:

E javaslat 2. a) és b) bejegyzése (alumínium megmunkálási célokra)

Az ólomnak mint ötvözőelemnek a megmunkálási célokra használt alumíniumban való alkalmazása (a 2002/525/EK bizottsági határozattal[?] módosított jelenlegi II. melléklet 2b) bejegyzése) tekintetében a műszaki értékelés azt mutatja, hogy rendelkezésre állnak az ezt helyettesítő anyagok. Azonban az érdekelt felektől származó tájékoztatás szerint a legfeljebb 1,5% ólomtartalommal rendelkező alumíniumötvözetekre továbbra is szükség van a biztonsággal kapcsolatos alkatrészek és motoralkatrészek (pl. fékrendszerek és üzemanyagrendszerek) esetében. Ezért javasolt a legfeljebb 1,5 tömegszázaléknyi ólomtartalom engedélyezése 2008. július 1-jéig, amit 2007. július 1-jén felül kell vizsgálni. Továbbá a jelenlegi II. melléklet második megjegyzése időkorlátozás nélkül biztosít mentességet a 0,4 tömegszázaléknyi ólomnak a megmunkálási célokra használt alumíniumban való alkalmazására vonatkozóan. Figyelembe véve azt a tényt, hogy műszaki szempontból nem lényeges, hogy az ólmot szándékosan vagy nem szándékosan vitték-e be, javasolt e feltétel elhagyása.

E javaslat 4. bejegyzése (csapágycsészék és -perselyek)

A 2002/525/EK bizottsági határozattal módosított jelenlegi II. melléklet 4. bejegyzése szerinti (az ólom csapágycsészékre és -perselyekre vonatkozó) mentesség hatályára vonatkozóan az érdekelt felek a mentesség újrafogalmazását kérték annak érdekében, hogy a mentesség valamennyi csapágycsészére és -perselyre kiterjedjen, és ne csak az ólom-bronz csapágycsészékre és -perselyekre vonatkozzon. Az ólom-bronz csapágycsészék és -perselyek általában 21–25 tömegszázaléknyi ólmot tartalmaznak. Az ólommentes csapágycsészék és -perselyek fejlesztése folyamatban van, néhány alkalmazás esetében pedig már használatuk is megkezdődött. Az érintett felek szerint az ólommentes csapágycsészék és -perselyek valamennyi jövőbeni alkalmazás esetében széles körben elterjedtek lesznek. A jelenlegi mentességnek a kizárólag az ólom-bronz csapágycsészékre és -perselyekre való korlátozása – úgy tűnik – akadályozza a műszaki innovációt és az ólommentes alternatívák alkalmazását, amelyek jelenleg nem lehetnek teljes mértékben ólommentesek. Ezért javasolt a mentesség hatályának valamennyi ólomtartalmú csapágycsészére és -perselyre való kiterjesztése, és – mivel a műszaki innováció az ólom kiváltása felé halad valamennyi alkalmazás esetében – javasolt egy határidő (2008. július 1.) kitűzése is. A műszaki értékelés azt mutatja, hogy a zord üzemi körülmények olyan súrlódásgátló anyagot igényelnek, amely még a kenőanyag filmjének átmeneti hiánya esetén is alkalmas a mozgó részek forgásának biztosítására. Az ólommentes alternatíváknak működniük kell a motor és a hajtómű belsejében uralkodó szélsőséges körülmények között is. Ezért javasolt a mentesség felülvizsgálata 2007. július 1-jéig annak biztosítása érdekében, hogy az ólommentes technológia valamennyi motor és hajtómű esetében ezek megfelelő működésének akadályozása nélkül használható legyen.

E javaslat 7. a) és b) bejegyzése (elasztomerek vulkanizálási ható- és stabilizáló anyagai a folyadékkezelésben és az erőátvitel-alkalmazásokban)

Az ólomnak a folyadékkezelésben és az erőátvitel-alkalmazásokban használt elasztomerek vulkanizálási ható- és stabilizáló anyagaiban való alkalmazásával kapcsolatos mentessége (a 2002/525/EK bizottsági határozattal módosított jelenlegi II. melléklet 8. bejegyzése) esetében az értékelés azt mutatja, hogy rendelkezésre állnak az ólommentes alternatívák. Az érdekelt felek beadványai azt támasztják alá, hogy egyes elasztomertípusokban az ólmot tartalmazó stabilizáló anyagokat már mással helyettesítik. A teljes helyettesítést 2005 júliusára végzik el valamennyi új jármű esetében. A vulkanizáló hatóanyagokkal kapcsolatban az érintett felek azt állítják, hogy jelenleg nem értékelhetőek a biztonsággal kapcsolatos hosszú távú kockázatok. Azt állítják, hogy a 0,5 tömegszázalékos ólomtartalommal rendelkező vulkanizáló hatóanyagok mutatnak fel kielégítő eredményeket a közúti közlekedésbiztonság tekintetében. Ezért ezen alkalmazások esetében több időt kell adni, hogy kellőképp megvizsgálhassák az ólommentes alternatívákat. Figyelembe véve azt, hogy léteznek helyettesítők, közúti közlekedésbiztonsági okokból további egy év megfelelőnek tűnik ezekre az alkalmazásokra vonatkozóan. Továbbá az értékelés azt mutatta, hogy műszakilag lehetetlen 0,5 tömegszázalék alá csökkenteni az erőátviteli alkalmazásokban használt elasztomerek kötőanyagainak ólomtartalmát. Ez akkor áll fenn, ha az ólmot kötőanyagként használják az elasztomervezetékeknek vagy az elasztomerrészeknek a fémhez való kötéséhez. Ezért javasolt erre az alkalmazásra vonatkozóan egy időkorlátozás nélküli új bejegyzés felvétele.

E javaslat 9. bejegyzése (fékbetétek)

Az ólomnak a 0,5 tömegszázaléknyi ólomtartalmú fékbetétek rezében való használatára vonatkozó mentesség a 2003. július 1-je előtt típusjóváhagyást nyert járművekkel és e járművek szervizelésével kapcsolatban 2004. július 1-jén lejárt (a 2002/525/EK bizottsági határozattal módosított jelenlegi II. melléklet 12. bejegyzése). A jelenlegi II. melléklet harmadik megjegyzése azonban 2007. július 1-jéig lehetővé teszi legfeljebb 0,4 % ólom alkalmazását, amennyiben az ólmot nem szándékosan vitték be. A javasolt 9. bejegyzés meghatározza, hogy ez a 0,4 % kizárólag a fékrendszerek súrlódó anyagában alkalmazható. Tekintettel arra, hogy műszaki szempontból lényegtelen, hogy az ólmot szándékosan vitték be vagy sem, javasolt a feltétel elhagyása.

E javaslat 10. bejegyzése (szelepülések)

Az ólom szelepülésekben való használatára vonatkozó mentesség tekintetében, amely 2006 júliusában jár le (a 2002/525/EK bizottsági határozattal módosított jelenlegi melléklet 13. bejegyzése), néhány érintett fél jelezte, hogy a jelenleg gyártott sorozatok felváltása intenzív tartóssági vizsgálatok elvégzését igényli, továbbá amennyiben a vizsgálatok eredménytelenül zárulnak, a motor egészét tovább kell fejleszteni. A közúti közlekedésbiztonság biztosítása érdekében javasolt a határidő egy évvel való meghosszabbítása.

E javaslat 12. bejegyzése (robbanópatronok)

Az ólom robbanópatronokban való használatára vonatkozó mentesség tekintetében, amely 2007. július 1-jén jár le (a jelenlegi melléklet 16. bejegyzése), az értékelés szerint az új modellek esetében a helyettesítő anyagok már a közeljövőben elérhetőek lesznek. Azonban a műszaki értékelés azt mutatja, hogy a légzsákrendszereknek több generációja van. Az újabb generációk esetében a patronokba építik be az irányító elektronikát, és a légzsákrendszerek jövőbeni generációi még több elektronikát tartalmaznak majd annak érdekében, hogy megkönnyítsék a különböző járműtípusokban való alkalmazásukat. A meglévő modellek esetében – amennyiben a balesetet követően a légzsákok cseréje szükséges – az eltérő generációkhoz tartozó légzsákrendszerek alkatrészei egymással nem felcserélhetőek, továbbá az egyik típus alkatrészei nem helyettesíthetőek egy másik típus alkatrészeivel sem. Ezért javasolt, hogy az új modellek (a 2006. július 1-je után típusjóváhagyást nyert járművek) ólommentesek legyenek, a régi modellek (a 2006. július 1-je előtt típusjóváhagyást nyert járművek) és azok cserealkatrészei pedig határidő nélküli mentességet kapjanak.

E javaslat 13. a) és b) bejegyzése (korrózióvédő bevonatok)

A hat vegyértékű króm korrózióvédő bevonatokban való alkalmazásának mentessége tekintetében, amely 2007. július 1-jén jár le (a 2002/525/EK bizottsági határozattal módosított jelenlegi II. melléklet 17. bejegyzése), az értékelés azt mutatja, hogy számos alkalmazás esetében létezik helyettesítő anyag. A karosszériaelemek esetében felhasznált csavarokkal és anyacsavarokkal kapcsolatos korrózióvédelem során alkalmazott hat vegyértékű króm esetében jelenleg nem áll rendelkezésre helyettesítő anyag. Ezért javasolt ezen alkalmazás mentességének egy évvel való meghosszabbítása, valamint a mentesség felülvizsgálata annak biztosítása érdekében, hogy a járművek élettartama során ne lépjen fel az alapvető mechanikai részek véletlenszerű szétkapcsolódása.

E javaslat 17. bejegyzése (elektromos meghajtású járművek akkumulátorai)

Az elektromos meghajtású járművek akkumulátoraiban lévő kadmium használatára vonatkozó jelenlegi mentesség 2005. december 31-én jár le. Az elektromos meghajtású járművek akkumulátoraiban lévő kadmium használata a 2005. december 31-ét megelőzően forgalomba hozott járművek csere-alkatrészeként időkorlát nélkül lehetséges (a 2002/525/EK bizottsági határozattal módosított jelenlegi melléklet 21. bejegyzése). A SUBAT-tanulmány (http://www.battery-electric.com/subatdocs/WP5-006.pdf) arra a következtetésre jutott, hogy jelenleg (azaz 2005-ben) a tisztán elektromos meghajtású járművek esetében a lítiumion technológia a legmegfelelőbb megoldás, amelyet a nátrium-nikkelklorid, az ólom-sav, a nikkel-metálhidrid és a nikkel-kadmium technológia követ. Azonban vitatott, hogy ezek a helyettesítő anyagok már jelenleg is alkalmasak-e a tömeggyártásra. Az elektromos meghajtású járművekről szóló, 2005. áprilisi monacói konferencián a SAFT támogatta a lítiumionos akkumulátortechnológiának az elektromos meghajtású járművek esetében történő alkalmazását. Sajtóközleményében a következőt állította: „ Franciaországban a SAFT dolgozik e technológia fejlesztésén. Ezt a típusú akkumulátort – főként a költségei miatt – még mindig csak szűk körben alkalmazzák. Várható az SVE cég járműveibe történő beépítése (HEULIEZ és DASSAULT ASSOCIÉS).” (lásd http://evs21.org/IMG/pdf/new_battery_technology.pdf).

A SUBAT-tanulmány továbbá azt is állítja, hogy bizonyos időt kell adni a járműgyártók számára ahhoz, hogy sorozatgyártásban készülő modelljeiket átalakítsák, továbbá hogy a környezetvédelem szempontjából megfelelőbb technológiájú akkumulátorokat építhessenek járműveikbe. Közlésük szerint „a konzorciumnak a különböző érintett felekkel folytatott megbeszélései alapján ez 5 évnél rövidebb idő alatt nem lehetséges”. Továbbá az európai személygépkocsi-gyártók 2008-ig felmentést kértek a kadmiumnak az elektromos meghajtású járművekben való alkalmazására vonatkozóan.

Az előbbiek alapján az elektromos meghajtású járművek elérhetőségének fenntartása érdekében javasolt az említett mentesség határidejét 2008. december 31-ig meghosszabbítani: a hosszabbítás az újabb technológián alapuló akkumulátorok kapacitásának növelése miatt, valamint annak érdekében szükséges, hogy a személygépkocsi-gyártók végrehajthassák sorozatgyártásban készülő modelljeiken az új technológián alapuló akkumulátorok beépítéséhez szükséges változtatásokat.

Az alternatív technológiai megoldásokon alapuló akkumulátorok és elektromos meghajtású járművek elérhetőségének biztosítása érdekében javasolt e mentesség 2007 végéig történő felülvizsgálata.

E javaslat 18. bejegyzése (a vezetéstámogató rendszerekben használt üvegmátrixok optikai komponensei)

Javasolt a vezetéstámogató rendszerekben (Driver Assistance System) használt üvegmátrixok optikai komponenseiben lévő kadmium használatára vonatkozó további mentesség felvétele 2007. július 1-jei hatállyal. A vezetéstámogató rendszer a kamera segítségével megnöveli a személygépkocsi-vezető látótávolságát. A kamera üvegmátrixa (500 mg) 1% (5 mg) kadmiumot tartalmaz. A kadmium használata ebben az alkalmazásban műszaki szempontból elkerülhetetlen. Azonban folyamatban van az alternatív megoldások fejlesztése.

E felmérés alapján a Bizottság 2005. április 28-án szavazás céljából a hulladékokról szóló 75/442/EGK irányelv 18. cikkével létrehozott bizottság elé terjesztette a határozattervezetet. A határozattervezet nem kapott minősített többséget.

Ennek megfelelően az 1999/468/EK tanácsi határozat[?] 5. cikkének (4) bekezdésében rögzített eljárással összhangban tanácsi határozatra vonatkozó javaslatot terjeszt a Tanács elé. Amennyiben a Tanács a javaslat előterjesztésének napjától számított három hónapon belül nem jár el ez ügyben, a javasolt intézkedéseket a Bizottság elfogadja.

Javaslat:

A TANÁCS HATÁROZATA

az elhasználódott járművekről szóló 2000/53/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv II. mellékletének módosításáról (EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az elhasználódott járművekről szóló, 2000. szeptember 18-i 2000/53/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre[?] és különösen annak 4. cikke (2) bekezdésének b) pontjára,

mivel:

(1) A 2000/53/EK irányelv szerint a Bizottság köteles kiértékelni az említett irányelv 4. cikke (2) bekezdésének a) pontja szerint betiltott ólom, higany, kadmium vagy hat vegyértékű króm használatát.

(2) A szükséges műszaki és tudományos értékelés elvégzése után a Bizottság számos következtetésre jutott.

(3) A tilalom alóli egyes mentességek meghosszabbítása szükségtelen, mivel az ólom, a higany, a kadmium vagy a hadvegyértékű króm használata az említett alkalmazásokban elkerülhetővé vált.

(4) Bizonyos ólmot, higanyt, kadmiumot vagy hat vegyértékű krómot -tartalmazó anyagokat és alkatrészeket mentesíteni kell a 4. cikk (2) bekezdésének a) pontja szerinti tilalom alól, vagy fenn kell tartani azok mentességét, mivel e veszélyes anyagok felhasználása ezekben az anyagokban vagy alkatrészekben egyelőre elkerülhetetlen. Bizonyos esetekben felül kell vizsgálni e mentességek határidejét annak felmérése érdekében, hogy a tiltott anyagok használata a jövőben is elkerülhetetlen marad-e.

(5) A melléklet 2. a) pontjában említett, legfeljebb 1,5 tömegszázalék ólomtartalmú, megmunkálási célokra szánt alumínium esetében a Bizottság 2007. július 1-jéig felméri, hogy a mentesség határidejét felül kell-e vizsgálni az ólom helyettesítő anyagának elérhetőségével kapcsolatban.

(6) A melléklet 4. pontjában említett ólom csapágycsészék és -perselyek esetében a Bizottság 2007. július 1-jéig felméri, hogy a mentesség határidejét felül kell-e vizsgálni annak biztosítása érdekében, hogy valamennyi motorban és hajtóműben azok megfelelő működésének akadályozása nélkül lehessen ólommentes technológiát alkalmazni.

(7) A melléklet 13. b. pontjában említett, a karosszériaelemek esetében felhasznált csavarokkal és anyacsavarokkal kapcsolatos korrózióvédő bevonatokban lévő hat vegyértékű króm esetében a Bizottság 2007. július 1-jéig felméri, hogy a mentesség határidejét felül kell-e vizsgálni annak biztosítása érdekében, hogy a jármű élettartama során ne lépjen fel az alapvető mechanikai részek véletlenszerű szétkapcsolódása.

(8) A melléklet 17. pontjában említett, az elektromos meghajtású járművek akkumulátoraiban lévő kadmium esetében a Bizottság 2007 végéig felméri, hogy a mentesség határidejét felül kell-e vizsgálni az alternatív technológiai megoldásokon alapuló akkumulátorok és elektromos meghajtású járművek elérhetőségének biztosítása érdekében.

(9) Ezért a 2000/53/EK irányelvet ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2005/438/EK[?] bizottsági határozat sérelme nélkül a 2000/53/EK irányelv II. melléklete helyébe e határozat mellékletének szövege lép.

2 . cikk

Ezt a határozatot 2005. július 1-jétől kell alkalmazni.

3. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben,

a Tanács részéről

az elnök

MELLÉKLET

„II. melléklet

A 4. cikk (2) bekezdése a) pontjának hatálya alól mentesített anyagok és alkatrészek

Anyagok és alkatrészek | A mentesség alkalmazási területe és határideje | A 4. cikk (2) bekezdése b) pontjának iv. alpontja szerint felcímkézendő vagy azonosíthatóvá teendő |

Ólom mint ötvözőelem |

1. Acél megmunkálási célokra és galvanizált acél, legfeljebb 0,35 tömegszázalék ólomtartalommal |

2. a) Alumínium megmunkálási célokra, legfeljebb 1,5 tömegszázalék ólomtartalommal | 2008. július 1. |

2. b) Alumínium megmunkálási célokra, legfeljebb 0,4 tömegszázalék ólomtartalommal |

3. Rézötvözet legfeljebb 4 tömegszázalék ólomtartalommal |

4. Csapágycsészék és -perselyek | 2008. július 1. |

Ólom és ólomvegyületek alkatrészekben |

5. Akkumulátorok | X |

6. Lengéscsillapítók | X |

7. a). Elasztomerek vulkanizálási ható- és stabilizáló anyagai a folyadékkezelésben és az erőátvitel-alkalmazásokban, legfeljebb 0,5 tömegszázalék ólomtartalommal | 2006. július 1. |

7. b) Elasztomerek kötőanyagai az erőátvitel-alkalmazásokban, legfeljebb 0,5 tömegszázalék ólomtartalommal |

8. Áramköri kártyák és más elektromos berendezések forrasztóanyaga | X[?] |

9. A fékbetétek súrlódó anyagában lévő réz, 0,4 tömegszázalékot meghaladó ólomtartalommal | 2007. július 1. | X |

10. Szelepülések | A 2003. július 1. előtt kifejlesztett motorok: 2007. július 1. |

11. Elektromos alkatrészek, amelyek üveg vagy kerámia beágyazó-anyagkeverékekben ólmot tartalmaznak, az izzók üvege és a gyújtógyertyák zománcozása kivételével | X[?] (a motorok piezoelektromos elemeitől eltérő alkatrészek esetében) |

12. Robbanópatronok | A 2006. július 1. előtt típusjóváhagyást nyert járművek és az e járművek esetén a cserére szánt robbanópatronok |

Hat vegyértékű króm |

13. a). Korrózióvédő bevonatok | 2007. július 1. |

13. b) A karosszériaelemek esetében felhasznált csavarokkal és anyacsavarokkal kapcsolatos korrózióvédő bevonatok | 2008. július 1. |

14. Lakóautók abszorpciós hűtőgépei | X |

Higany |

15. Kisülőlámpák és műszerfali kijelzők | X |

Kadmium |

16. Alapozó kitt | 2006. július 1. |

17. Elektromos meghajtású járművek akkumulátorai | 2008. december 31. után a NiCd akkumulátorok forgalomba hozatala csak az említett dátumot megelőzően forgalomba hozott járművek csere-alkatrészeként lehetséges | X |

18. A vezetéstámogató rendszerekben használt üvegmátrixok optikai komponensei | 2007. július 1. | X |

Megjegyzések:

- Az ólom, a hat vegyértékű króm és a higany esetében homogén anyagonként legfeljebb 0,1 tömegszázalékos maximális koncentráció, a kadmium esetében pedig homogén anyagonként legfeljebb 0,01 tömegszázalékos maximális koncentráció megengedett.

- A mentesség lejártának napján már forgalomba hozott járművek részeinek újrafelhasználása korlátozás nélkül lehetséges, mivel ez nem tartozik a 4. cikk (2) bekezdése a) pontjának hatálya alá.

[1] HL L 269., 2000.10.21., 34. o.

[2] HL L 194., 1975.7.25., 39. o. A legutóbb az 1996/350/EK bizottsági határozattal (HL L 135., 1996.6.6., 32. o.) módosított irányelv.

[3] HL L 170., 2002.6.29., 81. o.

[4] HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

[5] HL L 269., 2000.10.21., 34. o. A legutóbb a 2005/438/EK bizottsági határozattal (HL L 152., 2005.6.15., 19. o.) módosított irányelv.

[6] HL L 152., 2005.6.15., 19. o.

[i] Szétszerelés, ha a 11. bejegyzés tekintetében a 60 g/jármű átlagos határértéket meghaladták. E kikötés alkalmazása esetén a nem a gyártó által a gyártósoron beszerelt elektronikus berendezéseket nem kell figyelembe venni.

[ii] Szétszerelés, ha a 8. bejegyzés tekintetében 60 g/jármű átlagos határértéket meghaladták. E kikötés alkalmazása esetén a nem a gyártó által a gyártósoron beszerelt elektronikus berendezéseket nem kell figyelembe venni.“

Góra