Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1782

    A Bizottság (EU) 2024/1782 végrehajtási rendelete (2024. június 24.) az (EU) 2019/159 végrehajtási rendeletnek az egyebek mellett az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó védintézkedés meghosszabbításával történő módosításáról

    C/2024/4200

    HL L, 2024/1782, 2024.6.25, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1782/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1782/oj

    European flag

    Az Európai Unió
    Hivatalos Lapja

    HU

    L sorozat


    2024/1782

    2024.6.25.

    A BIZOTTSÁG (EU) 2024/1782 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2024. június 24.)

    az (EU) 2019/159 végrehajtási rendeletnek az egyebek mellett az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó védintézkedés meghosszabbításával történő módosításáról

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel a behozatalra vonatkozó közös szabályokról szóló, 2015. március 11-i (EU) 2015/478 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 16., 19. és 20. cikkére,

    tekintettel az egyes harmadik országokból történő behozatalra vonatkozó közös szabályokról szóló, 2015. április 29-i (EU) 2015/755 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (2) és különösen annak 16. cikkére,

    mivel:

    1.   HÁTTÉR

    (1)

    Az (EU) 2019/159 bizottsági végrehajtási rendelettel (3) (a továbbiakban: végleges védintézkedési rendelet) az Európai Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) egyes acéltermékekre végleges védintézkedést (a továbbiakban: védintézkedés) vezetett be, amely 26 termékkategóriát felölelő egyes acéltermékekre (a továbbiakban: érintett termék) vonatkozó vámkontingensek formáját öltötte; e kontingensek tekintetében a Bizottság olyan szinteket határozott meg termékkategóriánként külön-külön, amelyek biztosítják a hagyományos kereskedelmi forgalom fennmaradását. A 25 %-os vámtétel csak e vámkontingensek mennyiségi küszöbértékének túllépése esetén alkalmazandó. A rendelet a védintézkedést hároméves kezdeti időszakra, 2021. június 30-ig vezette be.

    (2)

    Az (EU) 2021/1029 bizottsági végrehajtási rendelettel (4) (a továbbiakban: az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet) a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az intézkedésre továbbra is szükség van a jelentős kár megelőzése vagy orvoslása érdekében, továbbá hogy az uniós gazdasági ágazat kiigazításokat hajt végre. A Bizottság arra a következtetésre jutott továbbá, hogy az intézkedés meghosszabbítása az Unió érdekét szolgálja. Ennek megfelelően úgy határozott, hogy 2024. június 30-ig meghosszabbítja a védintézkedést.

    (3)

    A végleges védintézkedést bevezető rendelet (161) preambulumbekezdésében a Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy „rendszeresen értékelni fogja a helyzetet, legalább minden egyes intézkedési év végén mérlegeli a módosítás indokoltságát”. Ennek szellemében a Bizottság 2019-ben (5), 2020-ban (6), illetve 2022-ben (7) három működési felülvizsgálatot folytatott le. 2023 júniusában (8) egy felülvizsgálat keretében azt is értékelte, hogy indokolt-e az intézkedés idő előtti megszüntetése (9).

    (4)

    2024. január 12-én tizennégy uniós tagállamtól egy indokolt kérelem érkezett a Bizottsághoz, amelyben a tagállamok arra kérték a Bizottságot, hogy az (EU) 2015/478 európai parlamenti és tanácsi rendelet (10) (a továbbiakban: uniós védintézkedési alaprendelet) 19. cikke és az (EU) 2015/755 rendelet 16. cikke alapján vizsgálja meg, hogy a meglévő védintézkedést meg kell-e hosszabbítani. A Bizottság úgy ítélte meg, hogy a kérelemben szereplő bizonyítékok elegendőek a meghosszabbítási felülvizsgálat megindításához.

    (5)

    Ennek megfelelően a Bizottság a vizsgálat megindításáról értesítést tett közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában2024. február 9-én (a továbbiakban: az eljárás megindításáról szóló értesítés) (11). A Bizottság a közlemény hatályát kiterjesztette egy olyan kötelezettségvállalásra is, amelynek értelmében, értékelni kell, hogy szükség van-e az intézkedés működésének technikai kiigazítására abban az esetben, ha a Bizottság arra a következtetésre jut, hogy a védintézkedést meg kell hosszabbítani.

    2.   ELJÁRÁS

    (6)

    Annak megfelelő értékelése érdekében, hogy a védintézkedésre továbbra is szükség van-e a jelentős kár megelőzéséhez vagy orvoslásához, az uniós acélágazat tesz-e lépéseket az alkalmazkodás érdekében, és a meghosszabbítás összhangban van-e az Unió szélesebb körű érdekeivel, a Bizottság kérdőívek segítségével egyedi adatokat gyűjtött az uniós gazdasági ágazattól (12). Ezek az adatok többek között magukban foglalták az érintett termék legfontosabb gazdasági és pénzügyi mutatóinak alakulását a 2021 és 2023 közötti időszakban (a továbbiakban: figyelembe vett időszak), valamint az arra vonatkozó bizonyítékokat, hogy az uniós gazdasági ágazat lépéseket tesz az alkalmazkodás érdekében.

    (7)

    A Bizottság emellett kikérte és összegyűjtötte az érdekelt felek véleményét az intézkedés esetleges meghosszabbításával és az intézkedés működésének esetleges szükséges kiigazításaival kapcsolatban, ezért párhuzamosan két különböző vizsgálatot folytatott le. E célból az eljárás megindításáról szóló értesítés felkérte az érdekelt feleket, hogy írásban nyújtsák be észrevételeiket és az azokat alátámasztó bizonyítékokat, valamint felkérte az érintett termék ismert uniós gyártóit és szövetségeiket, hogy töltsenek ki a kárra vonatkozó kérdőíveket. A működési felülvizsgálatot illetően a Bizottság felkérte az érdekelt feleket, hogy ismertessék álláspontjukat, és írásban nyújtsanak be konkrét bizonyítékokat a következő kérdésekre vonatkozóan:

    a)

    a vámkontingens felosztása és kezelése;

    b)

    a hagyományos kereskedelmi forgalom kiszorítása;

    c)

    a Kereskedelmi Világszervezet (a továbbiakban: WTO) azon fejlődő országnak minősülő tagjait felsoroló jegyzék naprakésszé tétele, amelyek legutóbbi behozatali szintjük alapján nem tartoznak az intézkedés hatálya alá;

    d)

    a kereskedelmi liberalizáció szintje;

    e)

    a körülmények egyéb olyan megváltozása, amely szükségessé teheti a vámkontingensek szintjének vagy felosztásának kiigazítását.

    (8)

    Ami magát az eljárást illeti, a meghosszabbítási és működési felülvizsgálat egy kétszakaszos írásbeli eljárásból állt, amelynek keretében az érdekelt felek először benyújtották hozzászólásaikat, majd ezt követően lehetőséget kaptak arra, hogy cáfolják a többi fél beadványait. Összességében az érdekelt felek több mint 65 beadványt és cáfolatot nyújtottak be a Bizottságnak a megszabott határidőkön belül. A Bizottság emellett több mint 100 egyéni kérdőívet kapott uniós gyártóktól.

    (9)

    Annak értékelése során, hogy teljesültek-e a védintézkedés meghosszabbításának feltételei, a Bizottság először is azt elemezte, hogy teljesültek-e az uniós és a WTO-szabályok szerinti védintézkedés meghosszabbítására vonatkozó jogi követelmények, nevezetesen azt, hogy az intézkedés szükséges-e a jelentős kár megelőzéséhez (3.2. szakasz), és hogy az uniós gazdasági ágazat végrehajt-e kiigazításokat (3.3. szakasz). Másodszor azt vizsgálta, hogy a meghosszabbítás összhangban lenne-e az általában vett uniós érdekkel (lásd a 3.4. szakaszt). Végezetül vizsgálata során a Bizottság kellően figyelembe vette az érdekelt felektől beérkezett észrevételeket és bizonyítékokat, valamint a fenti kérdésekkel kapcsolatosan elérhető további információkat. A Bizottság a 4. szakaszban külön foglalkozott az érdekelt felek által a meghosszabbítással kapcsolatban megfogalmazott releváns állításokkal.

    (10)

    Ezt követően a Bizottság értékelte, hogy szükség van-e az intézkedés bizonyos technikai kiigazításaira. Ez az eljárás az eljárás megindításáról szóló értesítésben (lásd a (7) preambulumbekezdést) meghatározott területeket követte, és egy technikai módosítást is magában foglalt, amely a védintézkedés hatálya alá vonta a Mozambikból származó behozatalt.

    3.   A MEGHOSSZABBÍTÁS ÉRTÉKELÉSE

    3.1.   Jogi követelmények

    (11)

    A védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 7.1. cikke, valamint az uniós védintézkedési alaprendelet 19. cikkének (2) bekezdése szerint a védintézkedés alkalmazási időszaka meghosszabbítható, feltéve, hogy a védintézkedésre továbbra is szükség van a jelentős kár megelőzéséhez vagy orvoslásához (a továbbiakban: szükségességi vizsgálat), és a gazdasági ágazat részéről bizonyíthatóan zajlik a kiigazítás. Emellett az uniós védintézkedési alaprendelet 22. cikke meghatározza, hogy az intézkedésnek az Unió érdekét kell szolgálnia.

    3.2.   Továbbra is szükség van-e a védintézkedésre a jelentős kár megelőzéséhez vagy orvoslásához (szükségességi vizsgálat)?

    (12)

    Az első jogi kritérium kapcsán a Bizottság először a kérdőívre adott válaszok alapján megvizsgálta az uniós gazdasági ágazat gazdasági helyzetét (3.2.1. szakasz). Ezt követően a Bizottság számos kulcsfontosságú tényezőt értékelt annak meghatározása érdekében, hogy a behozatal várhatóan hogyan változna, és hogy ez a változás védintézkedés hiányában hogyan érintené az uniós gyártókat (a továbbiakban: kontrafaktuális elemzés, lásd a 3.2.2. szakaszt).

    3.2.1.   Az uniós acélágazat gazdasági helyzete

    (13)

    Az uniós acélágazat gazdasági helyzetének értékelése érdekében a Bizottság kérdőíveket küldött az ismert uniós acélgyártóknak, hogy információkat gyűjtsön az érintett termékre vonatkozó kármutatókról a figyelembe vett időszak tekintetében. A Bizottság felkérte az uniós gazdasági ágazat ismert szövetségeit (EUROFER – Európai Acélszövetség, ESTA – Európai Acélcsőipari Szövetség, CET-Comité Européen de la Tréfilerie), hogy osszák szét a kérdőíveket tagjaik között. Ezenkívül a Bizottság a nyilvános fájlrendszeren (TRON) keresztül is felkérte az ismert uniós gyártókat a kérdőívek kitöltésére (13). A kérdőíveket az Európai Bizottság Kereskedelmi Főigazgatóságának honlapján is elérhetővé tette (14). A kérdőívekre vonatkozó összes vonatkozó utasítást az eljárás megindításáról szóló értesítés is tartalmazta.

    (14)

    A Bizottsághoz több mint 100 egyéni kérdőív érkezett a három ismert uniós gazdasági szövetség tagjaitól, valamint más olyan uniós gyártóktól, amelyek nem tagjai egyetlen szövetségnek sem. Emellett a három iparági szövetség összesítette a tagjaik által egyénileg szolgáltatott adatokat.

    (15)

    A Bizottság külön-külön összesítette az uniós gyártóktól közvetlenül beérkezett adatokat, és az e célból megrendezett távellenőrzési megbeszéléseken összevetette azok pontosságát az uniós gazdasági ágazat szövetségei által benyújtott adathalmazzal. Ezután a Bizottság egyetlen, összesített adathalmazban egyesítette a szövetségi tagoktól és az egyetlen szövetséghez sem tartozó gyártóktól kapott válaszokat, amely adathalmaz szolgált az uniós gazdasági ágazat gazdasági helyzete vizsgálatának alapjául.

    (16)

    A kármutatóknak a figyelembe vett időszak alatti alakulását az alábbi 1–4. táblázat mutatja be:

    a)   Termelés, termelési kapacitás, kapacitáskihasználás és készletszint

    1. táblázat

    Termelés, termelési kapacitás, kapacitáskihasználás és készletszintek

    ezer tonna

    2021

    2022

    2023

    Az érintett termék termelési volumene

    178 257

    158 704

    154 158

    index 2021 = 100

    100

    89

    86

    Termelési kapacitás az érintett termék tekintetében

    231 509

    229 881

    230 139

    index 2021 = 100

    100

    99

    99

    Kapacitáskihasználás

    77,00  %

    69,04  %

    66,98  %

    Készletek

    32 082 625

    30 434 986

    31 214 413

    index 2021 = 100

    100

    95

    97

    Forrás:

    a gazdasági ágazat adatai, kitöltött kérdőívek

    (17)

    A figyelembe vett időszakban az uniós gyártók termelési volumene folyamatosan, a 2021. évi értékhez képest 2022-ben 11 %-kal, 2023-ban pedig 14 %-kal csökkent. A termelési kapacitás az időszak folyamán végig stabil maradt, így a kapacitáskihasználás csökkenő tendenciát mutatott, és 2023-ban elérte az igen alacsony 67 %-os szintet. Végezetül, a 2021. évi értékhez képest a készletszintek is 5 %-kal csökkentek 2022-ben, majd 3 %-kal 2023-ban.

    b)   Uniós felhasználás, belföldi értékesítés és piaci részesedés (15)

    2. táblázat

    Uniós felhasználás, belföldi értékesítés és piaci részesedés

     

    2021

    2022

    2023

    Felhasználás (ezer tonna)

    161 072

    148 065

    139 207

    index 2021 = 100

    100

    92

    86

    Belföldi értékesítés (ezer tonna)

    127 188

    116 462

    111 165

    index 2021 = 100

    100

    92

    87

    Piaci részesedés (%)

    79,0  %

    78,7  %

    79,9  %

    Forrás:

    a gazdasági ágazat adatai, kitöltött kérdőívek

    (18)

    Az uniós piacon 2022-ben csökkenni kezdett a felhasználás (–8 % 2021-hez képest), és ez a tendencia 2023-ban is folytatódott (–14 % 2021-hez képest). Az uniós gyártók belföldi értékesítési volumenének alakulása nagyon hasonló tendenciát követett a figyelembe vett időszakban (a 2021. évi értékhez képest –8 % 2022-ben és –13 % 2023-ban). A figyelembe vett időszakban az uniós gazdasági ágazat több mint 0,9 százalékponttal növelte piaci részesedését.

    c)   Értékesítési egységár, jövedelmezőség, pénzforgalom és a befektetett tőke megtérülése

    3. táblázat

    Értékesítési egységár, jövedelmezőség, pénzforgalom és a befektetett tőke megtérülése

     

    2021

    2022

    2023

    Értékesítési egységár (EUR/tonna)

    914

    1 230

    1 028

    index 2021 = 100

    100

    135

    113

    Jövedelmezőség (a forgalom százalékában)

    9,4  %

    10,3  %

    0,3  %

    Pénzforgalom (millió EUR)

    5 024

    10 696

    7 881

    index 2021 = 100

    100

    213

    157

    A felhasznált tőke megtérülése (%)

    25,2  %

    22,5  %

    –2,2  %

    Forrás:

    a gazdasági ágazat adatai, kitöltött kérdőívek

    (19)

    Az értékesítési egységár folyamatosan csökkent: 2022-ben 35 %-kal, majd 2023-ban 13 %-kal 2021-hez képest. A cash flow a 2021. évi értékhez képest 113 %-kal csökkent 2022-ben, majd 57 %-kal 2023-ban. A befektetett tőke megtérülése 2022-ben kismértékben csökkent, 2023-ban pedig negatívba fordult (–2,2 %).

    (20)

    Az árak emelkedésének és a Covid19-válság utáni helyreállítás lendületének köszönhetően 2021-ben nyereségessé vált az uniós gazdasági ágazat (9,4 %), a nyereség pedig 2022-ben enyhén nőtt (10,3 %). 2023-ban a jövedelmezőség ütemesen csökkent, és a nyereség mértéke csak 0,3 %-os volt.

    d)   Foglalkoztatás

    4. táblázat

    Foglalkoztatás

    (teljes munkaidős egyenérték)

    2021

    2022

    2023

    Foglalkoztatás

    180 958

    181 913

    179 867

    index 2021 = 100

    100

    101

    99

    Forrás:

    a gazdasági ágazat adatai, kitöltött kérdőívek

    (21)

    A foglalkoztatás stabil maradt a figyelembe vett időszakban; a 2021. évi értékhez képest 2023-ban 1 %-kal csökkent.

    Következtetés

    (22)

    A kármutatók arra engednek következtetni, hogy 2021-ben az uniós gazdasági ágazat jövedelmezősége egészséges szintet ért el, amelyet nagyrészt a magas árak és a keresletnek a Covid19 utáni erőteljes fellendülése idézett elő. 2022 második felétől azonban az uniós gazdasági ágazat a hanyatlás jeleit kezdte mutatni. Néhány fontos mutató – például a termelés, az értékesítés és a kapacitáskihasználás – negatív trendet tükrözött (16), és az energiaköltségek jelentősen megemelkedtek (17). A legtöbb gazdasági mutató esetében e kedvezőtlen változás 2023-ban tovább súlyosbodott, mivel az energiaárak a korábbi átlagnál magasabbra nőttek, miközben az árak csökkentek, és az uniós piacon a belföldi értékesítés és termelés meredek visszaesése következett be. Ennek következtében a kapacitáskihasználás az elmúlt évtized legalacsonyabb szintjére zuhant vissza, a jövedelmezőség pedig drasztikusan visszaesett (nullszaldós szintet elérve). Jóllehet az uniós gazdasági ágazat piaci részesedése 2023-ban közel egy százalékponttal nőtt a 2021. évi értékhez képest, miközben a jövedelmezősége csökkent, ezt a fejleményt a tartósan magas importnyomással összefüggésben kell szemlélni (18), hiszen – amint azt az alábbi 3.2.2. szakasz kifejti – a figyelembe vett időszakban a behozatal piaci részesedése magasabb volt, mint a korábbi időszakokban (19).

    (23)

    A fenti mutatók (1–4. táblázat) alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az uniós gazdasági ágazat helyzete a 2021 és 2023 közötti időszakban romlott, és a figyelembe vett időszak végén sérülékeny helyzetben volt.

    További termékcsaládonkénti elemzés

    (24)

    Az eredeti vizsgálat megközelítését követve (20) a Bizottság termékcsaládonként (21) is értékelte a kármutatók alakulását. Az acélra vonatkozóan hozott védintézkedés hatálya alá tartozó termékcsaládok a síkhengerelt termékek, a hosszú termékek és a csövek.

    (25)

    Az alábbi 5–8. táblázat ismerteti a kármutatók termékcsaládonkénti alakulását a figyelembe vett időszakban.

    5. táblázat

    Termelés, termelési kapacitás, kapacitáskihasználás és készletszintek

    ezer tonna

    2021

    2022

    2023

    Az érintett termék termelési volumene (síkhengerelt termékek)

    133 919

    118 680

    117 230

    index 2021 = 100

    100

    89

    88

    Az érintett termék termelési volumene (hosszú termékek)

    38 061

    33 729

    30 848

    index 2021 = 100

    100

    89

    81

    Az érintett termék termelési volumene (csövek)

    6 277

    6 295

    6 080

    index 2021 = 100

    100

    100

    97

     

     

     

     

    Termelési kapacitás az érintett termék tekintetében (síkhengerelt termékek)

    168 949

    167 811

    168 540

    index 2021 = 100

    100

    99

    100

    Termelési kapacitás az érintett termék tekintetében (hosszú termékek)

    50 958

    50 622

    50 219

    index 2021 = 100

    100

    99

    99

    Termelési kapacitás az érintett termék tekintetében (csövek)

    11 602

    11 449

    11 380

    index 2021 = 100

    100

    99

    98

     

     

     

     

    Kapacitáskihasználás (síkhengerelt termékek)

    79,27  %

    70,72  %

    69,56  %

    Kapacitáskihasználás (hosszú termékek)

    74,69  %

    66,63  %

    61,43  %

    Kapacitáskihasználás (csövek)

    54,10  %

    54,99  %

    53,43  %

     

     

     

     

    Készletszint (síkhengerelt termékek)

    25 377

    22 941

    24 042

    index 2021 = 100

    100

    90

    95

    Készletszint (hosszú termékek)

    3 349

    3 468

    3 274

    index 2021 = 100

    100

    104

    98

    Készletszint (csövek)

    3 357

    4 026

    3 899

    index 2021 = 100

    100

    120

    116

    Forrás:

    a gazdasági ágazat adatai, kitöltött kérdőívek

    6. táblázat

    Uniós felhasználás, belföldi értékesítés és piaci részesedés

     

    2021

    2022

    2023

    Felhasználás (ezer tonna, síkhengerelt termékek)

    92 700

    84 749

    81 344

    index 2021 = 100

    100

    91

    88

    Felhasználás (ezer tonna, hosszú termékek)

    57 398

    53 223

    48 072

    index 2021 = 100

    100

    93

    84

    Felhasználás (ezer tonna, csövek)

    10 973

    10 093

    9 790

    index 2021 = 100

    100

    92

    89

     

     

     

     

    Belföldi értékesítés (ezer tonna, síkhengerelt termékek)

    68 864

    63 050

    61 409

    index 2021 = 100

    100

    92

    89

    Belföldi értékesítés (ezer tonna, hosszú termékek)

    50 011

    45 512

    42 139

    index 2021 = 100

    100

    91

    84

    Belföldi értékesítés (ezer tonna, csövek)

    8 312

    7 900

    7 617

    index 2021 = 100

    100

    95

    92

     

     

     

     

    Piaci részesedés (%, síkhengerelt termékek)

    74,3  %

    74,4  %

    75,5  %

    Piaci részesedés (%, hosszú termékek)

    87,1  %

    85,5  %

    87,7  %

    Piaci részesedés (%, csövek)

    75,8  %

    78,3  %

    77,8  %

    Forrás:

    a gazdasági ágazat adatai, kitöltött kérdőívek

    7. táblázat

    Értékesítési egységár, jövedelmezőség, pénzforgalom és a befektetett tőke megtérülése

     

    2021

    2022

    2023

    Értékesítési egységár (EUR/tonna) (síkhengerelt termékek)

    971

    1 309

    1 104

    index 2021 = 100

    100

    135

    114

    Értékesítési egységár (EUR/tonna) (hosszú termékek)

    759

    1 016

    804

    index 2021 = 100

    100

    134

    106

    Értékesítési egységár (EUR/tonna) (csövek)

    1 177

    1 581

    1 382

    index 2021 = 100

    100

    134

    117

     

     

     

     

    Jövedelmezőség (a forgalom százalékában, síkhengerelt termékek)

    10,6  %

    11,0  %

    0,1  %

    Jövedelmezőség (a forgalom százalékában, hosszú termékek)

    7,6  %

    9,6  %

    –1,0  %

    Jövedelmezőség (a forgalom százalékában, csövek)

    5,1  %

    7,3  %

    5,6  %

     

     

     

     

    Pénzforgalom (millió EUR) (síkhengerelt termékek)

    3 434

    6 326

    5 999

    index 2021 = 100

    100

    184

    175

    Pénzforgalom (millió EUR) (hosszú termékek)

    1 439

    3 509

    682

    index 2021 = 100

    100

    244

    47

    Pénzforgalom (millió EUR) (csövek)

    151

    861

    1 200

    index 2021 = 100

    100

    571

    795

     

     

     

     

    Befektetett tőke megtérülése (%) (síkhengerelt termékek)

    29,04  %

    26,64  %

    –3,24  %

    Befektetett tőke megtérülése (%) (hosszú termékek)

    16,95  %

    18,31  %

    –3,15  %

    Befektetett tőke megtérülése (%) (csövek)

    29,31  %

    11,00  %

    7,81  %

    Forrás: a gazdasági ágazat adatai, kitöltött kérdőívek

    8. táblázat

    Foglalkoztatás

    (teljes munkaidős egyenérték)

    2021

    2022

    2023

    Foglalkoztatás (síkhengerelt termékek)

    114 657

    114 444

    114 053

    index 2021 = 100

    100

    100

    99

    Foglalkoztatás (hosszú termékek)

    40 053

    39 870

    39 485

    index 2021 = 100

    100

    100

    99

    Foglalkoztatás (csövek)

    26 248

    27 599

    26 329

    index 2021 = 100

    100

    105

    100

    Forrás:

    a gazdasági ágazat adatai, kitöltött kérdőívek

    (26)

    A fenti mutatók alapján a termékcsaládonkénti elemzés alátámasztja az érintett termékre vonatkozó megállapításokat: az uniós gazdasági ágazat gazdasági helyzete jelentősen romlott a figyelembe vett időszakban, és az ágazat jelenleg sérülékeny helyzetben van. Még azon termékcsalád esetében is, amely a jövedelmezőség és a piaci részesedés alakulása tekintetében jobb teljesítményt mutatott (csövek), a figyelembe vett időszakban romlottak más kulcsfontosságú mutatók, mint például a kapacitáskihasználás, a termelési szintek és a belföldi értékesítés.

    3.2.2.   Kontrafaktuális elemzés

    a)   Importnyomás – A behozatal alakulása és a piaci részesedés

    (27)

    A Bizottság értékelte a behozatal alakulását mind összességében, mind pedig a felhasználáshoz viszonyítva, hogy meghatározza, milyen mértékű nyomást gyakorolt a behozatal az uniós piacra a figyelembe vett időszakban. Ezenkívül a Bizottság értékelte a felhasznált vámkontingensek alakulását (lásd a 3.2.2. szakasz b) pontját).

    (28)

    Az Unióba irányuló behozatal 2023-ban 17 %-kal csökkent a 2021. évi értékhez képest (amikor is 2013 után a második legmagasabb szintet érte el) (22).

    9. táblázat

    A behozatal alakulása

     

    2021

    2022

    2023

    Behozatali volumen (ezer tonna)

    33 884

    31 603

    28 042

    index 2021 = 100

    100

    93

    83

    Forrás:

    EUROSTAT

    (29)

    A termékcsalád szintjén végzett elemzés alátámasztotta ezt az általános trendet, amint azt az alábbi 10. táblázat mutatja.

    10. táblázat

    A behozatal piaci részesedése termékcsaládonként

     

    2021

    2022

    2023

    Felhasználás (ezer tonna, síkhengerelt termékek)

    92 700

    84 749

    81 344

    index 2021 = 100

    100

    91

    88

    Felhasználás (ezer tonna, hosszú termékek)

    57 398

    53 223

    48 072

    index 2021 = 100

    100

    93

    84

    Felhasználás (ezer tonna, csövek)

    10 973

    10 093

    9 790

    index 2021 = 100

    100

    92

    89

     

     

     

     

    Behozatal (ezer tonna, síkhengerelt termékek)

    23 835

    21 699

    19 935

    index 2021 = 100

    100

    91

    84

    Behozatal (ezer tonna, hosszú termékek)

    7 387

    7 711

    5 933

    index 2021 = 100

    100

    104

    80

    Behozatal (ezer tonna, csövek)

    2 661

    2 192

    2 174

    index 2021 = 100

    100

    82

    82

     

     

     

     

    Piaci részesedés (%, síkhengerelt termékek)

    25,7  %

    25,6  %

    24,5  %

    Piaci részesedés (%, hosszú termékek)

    12,9  %

    14,5  %

    12,3  %

    Piaci részesedés (%, csövek)

    24,2  %

    21,7  %

    22,2  %

    Forrás:

    Ágazati adatok, kitöltött kérdőívek és az EUROSTAT

    (30)

    A Bizottság a behozatal alakulását a felhasználás ugyanezen időszak alatti alakulásával összevetve értékelte. Az alábbi ábra azt mutatja, hogy a felhasználás 2017–2018-ban tetőzött. 2023-ban azonban drasztikusan visszaesett, és a 2013 óta tartó időszak legalacsonyabb szintjét érte el (23). Másfelől a behozatal részesedése meredeken és folyamatosan nőtt 2018-ig, amikor a védintézkedést júliusban ideiglenesen bevezették. Ezután a rákövetkező két évben mérsékelten csökkent. 2021 óta azonban a behozatal részesedése ismét megnőtt, és továbbra is jelentősen meghaladja a védintézkedés bevezetése előtti szintet. A vizsgálat ezért arra a következtetésre jutott, hogy a piaci részesedés tekintetében az importnyomás szintje még magasabb is a védintézkedés bevezetése előtti szinteknél (24), illetve az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendeletben megállapított szinteknél. (25)

    Image 1

    Források:

    az uniós import tekintetében az Eurostat. A felhasználás tekintetében az uniós gazdasági ágazat kérdőívre adott válaszai az eredeti vizsgálatban (2013–2017), az első meghosszabbítási felülvizsgálatban (2018–2020-as évek) és a második meghosszabbítási felülvizsgálatban (2021–2023-as évek) megadottak szerint.

    b)   Importnyomás – A vámkontingens felhasználásának alakulása

    (31)

    A Bizottság az importnyomást a vámkontingensek felhasználásának alakulása alapján is értékelte (26). Először is a Bizottság azt értékelte, hogyan alakultak a vámkontingensek az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet óta. Az alábbi ábra adatai az utolsó két védintézkedési év végén rendelkezésre álló vámkontingens-mennyiségeket mutatják (27): átlagosan 46 %-os vámkontingens-felhasználást a védintézkedési év utolsó negyedévének (április–június) végén, valamint 7–8,5 millió tonna felhasználatlan vámkontingenst a 4. és az 5. évben. A jelenlegi védintézkedési évben (28) (a 2024. május 21-ig rendelkezésre álló adatok alapján) a rendelkezésre álló vámkontingensek alakulása a jelek szerint ehhez hasonló. A Bizottság tehát a vámkontingensek általános felhasználásának vizsgálata során nem azonosított jelentős változást az utolsó két védintézkedési év végén (beleértve a folyó évet is).

    Image 2

    Forrás:

    A Kereskedelmi Főigazgatóság számítása az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság vámkontingens-adatbázisában rendelkezésre álló adatok alapján: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

    (32)

    Másodszor, a Bizottság negyedévente értékelte a legújabb fejleményeket, megvizsgálva a vámkontingenseknek a folyamatban lévő védintézkedési évben (29) az adott időpontig történő felhasználását.

    (33)

    A vámkontingensek felhasználásának elemzése megerősítette, hogy jelentős és növekvő mennyiségű felhasználatlan vámkontingens maradt: 2024. január–március végén mintegy 7 millió tonna. A vámkontingensek felhasználása tehát három negyedév után 47 %-on állt, amint azt az alábbi ábra mutatja. Az importnyomás értékelése során azonban a vámkontingensek felhasználási arányát a 3.2.2. szakasz a) pontjában szereplő behozatali részesedés alakulásával együtt kell elemezni, amely a korábbi időszakokhoz képest átlagos növekedést mutatott, ugyanakkor részletesebb értékelést kell végezni, amint arra a jelen szakaszban lejjebb sor kerül. Különösen azt kell figyelembe venni, hogy a vámkontingens-mennyiségek 2019 óta mintegy 25 %-kal nőttek a kereskedelmi liberalizáció és a kezdeti kiegészítések miatt, továbbá hogy a felhasználás jelentősen visszaesett, és a közeljövőben várhatóan nem fog érdemben helyreállni.

    Image 3

    Forrás:

    A Kereskedelmi Főigazgatóság számítása az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság vámkontingens-adatbázisában rendelkezésre álló adatok alapján: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

    (34)

    Ezen adatok részletesebb elemzése azt mutatta, hogy az értékelt három negyedévben több termékkategóriában átlagosan 21 egyedi vámkontingenst (országspecifikus vagy maradvány-vámkontingenst) merítettek ki. Ezek összesített átlagos volumene ugyanezen időszak teljes átlagos importvolumenének 32 %-át tette ki (közel 2 millió tonna/negyedév).

    (35)

    A származást illetően a vizsgálat azt is megerősítette, hogy a szóban forgó vámkontingensek jelentős részét az Unióba exportáló legnagyobb acélexportáló országok közül néhány (30) kimerítette: egy adott negyedévben az országspecifikus vámkontingenseik közül legalább egyet, illetve legfeljebb nyolcat teljes mértékben kimerítettek (31). Hasonló exportmintázatokat azonosított a Bizottság már az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendeletben is (32). Emellett az intézkedés szerinti legnagyobb vámkontingenst (az 1. kategóriába tartozó maradvány-vámkontingenst) az elmúlt három egymást követő negyedévben következetesen szinte azonnal kimerítették, ami egyes harmadik országok folyamatos opportunista magatartásának a jele (33).

    (36)

    A vámkontingensek kimerülése, illetve a kimerülés üteme egyes esetekben jelzi, hogy melyek azok a vámkontingensek, amelyek esetében nagyobb volt a valószínűsége annak, hogy a védintézkedés hiányában további volumenek jutottak volna be az uniós piacra. E tekintetben a védintézkedés megakadályozta, hogy további importnyomás alakuljon ki. Ezért ezen adatok alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy ezek a vámkontingens-felhasználási mintázatok, amelyek más-más mértékben az összes termékcsaládban megfigyelhetők voltak, tovább erősítették az uniós acélpiacra nehezedő nagy fokú importnyomást.

    c)   A legjelentősebb acélexportáló országok globális exportjának és a belföldi piacaikon tapasztalt felhasználásnak az alakulása

    (37)

    Az Unióba irányuló behozatal 2023-ban 17 %-kal csökkent 2021. évi értékhez képest (34). Ugyanakkor, amint azt az alábbi 11. táblázat mutatja, ugyanebben az időszakban az Egyesült Államok piacára irányuló behozatal is visszaesett 8 %-kal, és továbbra is lényegesen alacsonyabb volt, mint a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés bevezetése előtt 2017-ben elért csúcsérték. 2023-ban a behozatal közel 6 millió tonnával csökkent 2017-hez képest, vagyis a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés bevezetését megelőző utolsó évben.

    11. táblázat

    Az Egyesült Államok piacára irányuló behozatal (tonna)

    Év

    2017

    2021

    2022

    2023

    Harmadik országok összesen (az EU-t kivéve)

    21 933 440

    17 977 836

    19 473 713

    16 405 997

    Forrás:

    Az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága ()

    (38)

    A Bizottság – miután azonosította a két legnagyobb acélimportpiacra (az Unióba és az Egyesült Államokba) (36) irányuló behozatal volumenének alakulását – elemezte az Unióba exportáló legjelentősebb acélexportáló országoknak (37) a harmadik országokba (vagyis az Unión és az Egyesült Államokon kívüli országokba) irányuló kivitele kapcsán megmutatkozó exportteljesítményt.

    (39)

    A 12. táblázat azt mutatja, hogy az érintett terméket az Unióba exportáló legjelentősebb országok összességében jelentősen csökkentették a más harmadik piacokra irányuló exportjukat a figyelembe vett időszak alatt. A szóban forgó országok exportteljesítményének egyedi értékelése szintén megerősítette azt, hogy az Unión és az Egyesült Államokon kívüli piacokra irányuló kivitel alakulására kiterjedt negatív trend jellemző (38).

    12. táblázat

    Az érintett terméknek az Unióba és harmadik országokba acélt szállító legjelentősebb acélexportáló országokból (Kína kivételével) az Unión és az Egyesült Államokon kívüli harmadik országok piacaira irányuló kivitelének alakulása

    Év

    2021

    2022

    2023

    változás (%)

    Változás tonnában

    Tonna

    100 433 268

    85 647 917

    80 921 385

    –19  %

    –19 511 882

    Forrás:

    Globális kereskedelmi atlasz Ez az adatbázis az egyes országok nemzeti vámstatisztikai hivatalai által szolgáltatott statisztikai adatokat gyűjti össze: https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/mi/products/maritime-global-trade-atlas.html

    (40)

    E számadatok alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy ezek az országok – amellett, hogy az uniós piacra és az Egyesült Államok piacára irányuló exportjuk volumene kisebb volt (9. táblázat, illetve 11. táblázat) – általában nem tudták a két legnagyobb behozatali piacon elvesztett exportvolumenüket azzal pótolni, hogy más piacokra exportálják termékeiket. Összességében tehát elmondható, hogy az Unióba exportáló legjelentősebb acélexportáló országok világszerte jelentős exportvolumentől estek el.

    (41)

    A Bizottság továbbá kiegészítette saját értékelését a jóval szélesebb körű termékkört vizsgáló OECD-elemzéssel. Az OECD adatai megerősítették a Bizottság saját értékelését, miszerint a legjelentősebb acélexportáló országok exportvolumene a figyelembe vett időszak alatt összességében következetesen csökkent (39).

    (42)

    Az amúgy következetes trend alóli egyetlen figyelemreméltó kivétel a kínai exportteljesítmény volt, amely 2023-ban megugrott, és elérte a mintegy 95 millió tonnát. Ez az export 24 millió tonnás növekedését jelentette (+40 %) (40). A kínai export növekedése – figyelembe véve pusztán a léptékét – elfedné azt az exportcsökkenést, amely szinte az összes többi nagy exportáló ország esetében azonosítható. Kína ezért nem szerepel a fenti 12. táblázat összesített elemzésében.

    (43)

    A kínai export által gyakorolt további nyomás valójában jelentősen növelte a versenyt más harmadik országok piacain (41). Ez világszerte tovább csökkentette az exportpiacok elérhetőségét és méretét (42), és hozzájárult a többi ország exportjának csökkenéséhez.

    (44)

    E tekintetben az OECD adatai arra világítottak rá, hogy bár a legnagyobb acélexportőrök többsége csökkentette exportját, az Unión és az Egyesült Államokon kívüli nagy importpiacokon az import növekvő tendenciát mutatott (43). Úgy tűnik, hogy ez a jelenség több piacon (pl. ASEAN (44), Korea, Törökország (45), Brazília (46)) éppen a kínai export megugrásának tudható be (47). Emellett a 2024 első hónapjaiból származó adatok nem mutatják azt, hogy a szóban forgó kínai kiviteli magatartás megfordulna (48).

    (45)

    A kínai exporttal kapcsolatos e fejleménnyel összefüggésben a Bizottság azt is értékelte, hogy a harmadik országokba irányuló kínai export ilyen drasztikus növekedése hogyan korrelált az uniós piaccal, illetve milyen hatással volt az uniós piacra az importforgalom tekintetében.

    (46)

    A Bizottság megerősítette, hogy 2023-ban az uniós piacon felszökött egyes olyan származási helyekről érkező behozatal, ahol Kína 2023-ban jelentősen növelte exportját (ilyen többek között Vietnám, Indonézia és Malajzia) (49), valamint az ezen ázsiai piacokon Kínával jellemzően versengő más országokból (Japán (50)) érkező behozatal (51). E növekedések még inkább szembetűnőek, ha a védintézkedés bevezetését megelőző időszakhoz képest vizsgálják őket. Az elemzett adatok tehát határozottan arra utalnak, hogy az általában vett gyengébb felhasználás mellett ez az erős és növekvő kínai importnyomás egyes harmadik országokban arra késztette a gyártókat, hogy termelésük egy részére más exportpiacokat találjanak, és ezek egyike az uniós piac (52).

    (47)

    A következő lépésben a Bizottság megvizsgálta a fő acélexportáló országok (53) belföldi felhasználásának alakulását a figyelembe vett időszakban.

    13. táblázat

    A felhasználás alakulása a legjelentősebb acélgyártó piacokon (ideértve az EU-ba exportáló legjelentősebb országokat is)

    Év/termék

    Melegen hengerelt tekercs és lemez

    Hidegen hengerelt tekercs

    Tűzihorganyzott és elektrolitos eljárással cinkkel horganyzott tekercs

    Ónozott lemez

    Reverzáló hengersoron előállított lemez

    Betonacélrúd és hengerhuzal

    Kereskedelmi minőségű rúd- és idomacél, valamint könnyű szelvények

    Vasúti sínek

    Összes – Kínát is beleértve

    Kína

    Kínát kivéve

    2018

    501 094

    172 656

    87 022

    8 539

    110 692

    495 876

    190 878

    8 137

    1 574 894

    964 829

    610 065

    2019

    505 033

    167 801

    90 303

    8 820

    113 426

    531 934

    197 669

    8 710

    1 623 696

    1 024 141

    599 556

    2020

    518 795

    176 849

    91 167

    8 371

    121 359

    552 592

    211 095

    8 111

    1 688 338

    1 141 389

    546 949

    2021

    544 636

    182 974

    90 038

    8 094

    118 641

    547 644

    207 966

    7 050

    1 645 904

    1 050 573

    595 331

    2022

    532 646

    173 302

    87 504

    7 317

    119 759

    516 659

    200 983

    7 175

    1 707 043

    1 085 222

    621 821

    2023

    559 856

    181 132

    92 419

    8 020

    126 071

    502 780

    200 126

    7 376

    1 677 781

    1 068 225

    609 556

    Forrás:

    CRU adatbázis (előfizetéssel érhető el)

    (48)

    A fenti 13. táblázat (54) szerint általánosságban elmondható, hogy a legjelentősebb acélexportőrök belföldi piacán a felhasználás 2022-ben (55) összesen 61 millió tonnával (-4 %) csökkent a 2021. évi értékhez képest (56). Ezek közül a teljes volument tekintve a kínai felhasználás esett vissza a legnagyobb mértékben, 34 millió tonnával. 2023-ban 2021-hez képest összességében 2 %-os volt a csökkenés (–29,2 millió tonna).

    (49)

    Az e szakaszban szereplő elemzés megerősítette, hogy a legjelentősebb acélexportőrök egyre nehezebben exportálják termelésük egy részét harmadik országok piacaira (lásd még az alábbi 3.2.2. szakasz e) és f) pontját). Az adatok továbbá azt mutatták, hogy a kieső exportvolumeneket alig-alig lehetett volna a saját hazai piacokra irányítani, tekintettel a felhasználás alakulására. Ennek következtében az Unió számos legnagyobb acélbeszállítója esetében jelentősen visszaesett mind a belföldön, mind pedig a harmadik országokban értékesített volumen.

    d)   Többletkapacitás

    (50)

    A globális többletkapacitás alakulása kulcsfontosságú eleme volt a végleges védintézkedés 2019. februári bevezetését (57) és 2021. júniusi meghosszabbítását (58) előíró bizottsági határozatnak. A jelenlegi vizsgálatban a Bizottság értékelte az acélipari többletkapacitással kapcsolatos legújabb fejleményeket, olyan forrásokra támaszkodva, mint az OECD Acélipari Bizottsága és az acéliparban kialakult kapacitásfelesleggel foglalkozó globális fórum (GFSEC), amelyek legutóbbi jelentéseikben megerősítik, hogy a kapacitásfelesleg mértéke továbbra is nagyon magas (59).

    (51)

    E források szerint 2023-ban a globális acélgyártási kapacitás a becslések szerint több mint 550 millió tonnával haladta meg a termelést. Ez a mennyiség India, az amerikai kontinens országai, az Unió, Japán és Törökország 2023. évi összesített acéltermelésének felel meg (60), és 2023-ban az uniós piaci felhasználás négyszeresét teszi ki.

    (52)

    Ezek az adatok tehát azt mutatták, hogy a kapacitásfelesleg terén kialakult helyzet nem javult az acélra vonatkozóan hozott védintézkedés 2019. évi bevezetése óta. A kérdés továbbra is komoly problémát jelent az acéliparban, és a közeljövőben várhatóan nem fog javulni. A globális kapacitásfelesleg valószínű alakulásának értékelésekor a Bizottság azt is megerősítette, hogy a helyzet várhatóan tovább romlik majd. Az OECD arról számolt be, hogy 2024 és 2026 között mintegy 160 millió tonna új kapacitás telepítésére kerül sor (61). Ezeket az új – az éves uniós felhasználást meghaladó – kapacitások egy olyan időszakban jelennének meg, amikor az acél iránti globális kereslet az előrejelzések szerint szerény mértékben nő majd, ami azzal a kockázattal járna, hogy a kapacitás és a kereslet közötti szakadék még tovább nő, ami tovább súlyosbítja a kapacitásfelesleg kapcsán előállt helyzetet.

    (53)

    Ezen túlmenően az elemzett információk megerősítették, hogy az Unió gyakorlatilag az egyetlen olyan jelentős acélgyártó régió, ahol a telepített kapacitás csökkent a 2018 és 2023 közötti időszakban, és így nem járult hozzá a globális kapacitásfelesleg terén jelenleg megmutatkozó trendekhez (62).

    (54)

    A Bizottság ezt a kapacitásfelesleghez kapcsolódó információt megerősítette a CRU adatbázis (63) adatainak alapján, amelyek a világ legjelentősebb acélgyártó országaira (többek között az uniós piacra acélt exportáló legfontosabb országokra) terjednek ki.

    (55)

    A Bizottság ezért arra a következtetésre jutott, hogy a kapacitásfelesleg továbbra is nagyon magas, és valószínűleg tovább fog növekedni.

    (56)

    A globális többletkapacitás legújabb fejleményeinek értékelése mellett a Bizottság elemezte az egyes országokban és régiókban tapasztalható növekvő kapacitásfelesleg, valamint az ezen régiókból és országokból az Unióba irányuló behozatal alakulása közötti összefüggéseket. Ez az értékelés az importstatisztikákon, valamint az OECD Acélipari Bizottsága (64) és a GFSEC által a kapacitásfelesleg alakulására vonatkozóan végzett külön kutatáson (65) alapult.

    (57)

    A GFSEC szerint „az elmúlt években a túlzott mértékű beruházásokkal járó kockázatok egyre nyilvánvalóbbá vált Délkelet-Ázsiában, a Közel-Kelet egyes részein és Afrikában, ahol a kapacitásnövekedés igen nagy mértékben meghaladja az acél iránti helyi keresletet” . A dokumentum hozzáteszi, hogy „Vietnám, Indonézia és Malajzia esetében a kapacitásnövekedési ráta meghaladja a 35–95 %-ot, míg az acél iránti kereslet visszaesett vagy kismértékben nőtt […], és hogy egyes közel-keleti, dél-ázsiai és észak-afrikai gazdaságok is a kiegyensúlyozatlan növekedés jeleit mutatják (pl. Irán, Pakisztán és Algéria)”  (66) .

    (58)

    Ezek az adatok összhangban voltak az OECD által országos szinten szolgáltatott információkkal is, amelyek jelentős kapacitásnövekedést mutattak ezen (és más) származási országokban, illetve régiókban (67). E tekintetben a vizsgálat azt is feltárta, hogy a szóban forgó kapacitásbővítések egy része a kínai tengerentúli beruházásoknak volt betudható, különösen (de nem kizárólag) az ASEAN régióban (68).

    (59)

    Az Unióba irányuló behozatal származási hely szerinti alakulásának értékelése során a Bizottság megállapította, hogy a 2022 és 2023 közötti időszakban a bizonyos származási helyekről (69) érkező behozatal a hatályos védintézkedés ellenére is megugrott (70). Az ezekről a származási helyekről érkező behozatal nem tartozott az Unió hagyományos beszállítói forrásai közé, és egyes esetekben szinte egyáltalán nem is létezett a védintézkedés előtt, illetve a védintézkedés alkalmazásának első éveiben. Ezek a származási helyek tehát nem volt jogosultak országspecifikus vámkontingensre, ezért a maradvány-vámkontingensek keretében rendelkezésre álló lehetőséget használták fel arra, hogy igen gyors ütemben és nagy mennyiségben bejussanak az uniós piacra. Hirtelen megjelenésük súlyos zavarokat okozott a piacon, és egyes esetekben aláásta az intézkedés eredményességét (lásd az alábbi 7.3. szakaszt). Az alábbi ábra az e származási helyek némelyikéből az Unióba irányuló behozatal alakulását mutatja be.

    Image 4

    Forrás:

    Eurostat

    (60)

    Az ábra azt mutatja, hogy a szóban forgó a származási helyekről érkező behozatal 2023-ban közel 4 millió tonnával nőtt a 2017-es (a védintézkedést megelőző évi) értékhez képest.

    (61)

    A rendelkezésre álló adatok elemzése tehát arra enged következtetni, hogy közvetlen összefüggés áll fenn az uniós piacra irányuló, bizonyos származási helyekről érkező behozatal alakulása és a kapacitásfelesleg alakulása és állapota között, amellett, hogy egyes származási helyeken megnőtt a kínai export. Amint azt az alábbi 7.3. szakasz kifejti, a vizsgálat megerősítette, hogy a védintézkedés hatálya alá tartozó piacon történő agresszív térhódítás már jelenleg is kedvezőtlen hatást gyakorolt az uniós gazdasági ágazatra, ezért az ilyen hatások ellensúlyozása érdekében az intézkedés működésével kapcsolatban további intézkedésekre van szükség.

    e)   Harmadik országbeli intézkedések, beleértve a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedést

    (62)

    A végleges védintézkedést bevezető rendeletben a Bizottság megállapította, hogy az Egyesült Államok által az egyes acéltermékekre vonatkozóan a 232. szakasz szerint bevezetett intézkedések hatására az eredetileg az Egyesült Államok piacára szánt export valószínűleg jelenős mértékben elterelődne az uniós piac irányába, ha az Unió nem hozna korrekciós intézkedéseket. A végleges védintézkedést bevezető rendeletben a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy bizonyíték van arra, hogy a kereskedelmi forgalom elterelődésének első jelei már 2018-ban megmutatkoztak (71). Az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendeletben a Bizottság megerősítette, hogy a kereskedelmi forgalomnak a szóban forgó intézkedésből eredő elterelődésének kockázata továbbra is fennáll (72). Ezen túlmenően a harmadik működési felülvizsgálatról szóló rendelet keretében a Bizottság részletesen értékelte, hogy az intézkedés milyen hatást gyakorol az uniós piacra irányuló potenciális kereskedelmi forgalomra. Ebben az értékelésben a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés módosításai ellenére továbbra is fennáll a kereskedelmi forgalom elterelődésének kockázata (73).

    (63)

    A jelenlegi vizsgálat során a Bizottság értékelte az egyesült államokbeli intézkedés legújabb változatát annak feltárása érdekében, hogy a korábbi megállapítások továbbra is érvényesek-e. A vizsgálat megerősítette, hogy az intézkedés továbbra is érvényben van, és a Bizottság legutóbbi, 2023. évi értékelése óta nem történt jelentős változás az intézkedés hatályát vagy működését illetően (74). Ezen túlmenően a rendelkezésre álló információk (75) alapján észszerűnek tűnt azt feltételezni, hogy a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedést a belátható jövőben nem fogják megszüntetni vagy jelentősen módosítani.

    (64)

    A Bizottság a 11. táblázatban (az Egyesült Államokba irányuló behozatal) kimutatta, hogy az Egyesült Államok piacára irányuló behozatal szintje lényegesen alacsonyabb maradt, mint a 232. szakasz bevezetése előtti időszakban. Emellett – amint azt a 3.2.2. szakasz c) pontja (más piacokra irányuló export és belföldi felhasználás) mutatja – az Unió legnagyobb beszállítói általában nem találtak más olyan piacokat, ahová átirányíthatták volna azt a mennyiséget, amelyet korábban többek között az Egyesült Államok piacára exportáltak.

    (65)

    Ennek megfelelően az uniós védintézkedés hatályvesztése esetén továbbra is fennáll annak a kockázata, hogy a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés következtében a kereskedelmi forgalom az uniós piac irányában terelődik el.

    (66)

    Az Egyesült Államok a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedésen kívül azt is jelezte, hogy a 301. szakasz értelmében növelni fogja a Kínából származó egyes acéltermékek behozatalára kivetett vámokat (76). Ez az intézkedés a várakozások szerint megnehezíti Kína számára az Egyesült Államok piacára irányuló kivitelt, ami tovább növeli a kereskedelmi forgalom elterelődésének kockázatát, vagyis annak kockázatát, hogy vagy közvetlenül Kínából érkezik több acél az Unióba, vagy hogy erre közvetett módon kerül sor, azzal, hogy a megnövekedett kínai jelenlét miatt más harmadik országbeli piacokról terelődik el a kereskedelmi forgalom, amint azt a fenti 3.2.2. szakasz d) pontja már megállapította. E volumeneket ezt követően – legalábbis részben – az uniós piacra lehet irányítani.

    (67)

    Az Egyesült Államok intézkedései mellett a Bizottság olyan új intézkedéseket is azonosított, amelyek nem minősülnek piacvédelmi eszközöknek (77), és amelyeket más joghatóságok fogadtak el. 2023 augusztusában például Mexikó egyes acéltermékek esetében 15 %-ról 25 %-ra emelte a behozatali vámokat (78). 2024 februárjában Brazília számos acéltermékre vetett ki behozatali vámot (79). 2024 áprilisában Törökország korlátozta egyes acéltermékek Izraelbe irányuló kivitelét (80).

    (68)

    A vizsgálat tehát megerősítette, hogy a harmadik országok által elfogadott intézkedések száma és hatálya tovább nőtt, ami még inkább fokozza a kereskedelmi forgalom elterelődésének kockázatát, mivel az exportőrök rendelkezésére álló piacok tovább zsugorodtak.

    f)   A piacvédelmi intézkedések helyzete harmadik országokban

    (69)

    A Bizottság értékelte az acéltermékekre vonatkozó piacvédelmi intézkedések alakulását és állapotát harmadik országokban (81) a korábbi vizsgálatok (82) során. Jelen vizsgálat során a Bizottság megvizsgálta a legújabb fejleményeket, és megerősítette, hogy a hatályos piacvédelmi intézkedések száma tovább nőtt és továbbra is magas szinten áll, amint azt az alábbi ábra is mutatja.

    Image 5

    Forrás:

    A WTO kereskedelmi korrekciós intézkedésekkel kapcsolatos adatai – https://trade-remedies.wto.org/en

    (70)

    Emellett ez az ábra azt is mutatja, hogy az intézkedések jelentős részét az Unióba exportáló legjelentősebb acélexportőrökkel szemben vezették be (83). Ez azt jelenti, hogy ezek az országok egyre nehezebben exportálják termékeiket harmadik országokba, többek között az ellenük hozott piacvédelmi intézkedések növekvő száma miatt.

    (71)

    Emellett a Bizottság azt is megfigyelte, hogy más joghatóságok a hatályos védintézkedések meghosszabbítását javasolják (például az Egyesült Királyság (84)), vagy új védintézkedési vizsgálatokat indítottak (például Dél-Afrika (85)). A különböző joghatóságokban bevezetett, egyre növekvő számú piacvédelmi intézkedés még inkább megnehezíti az exportáló országok számára a termelésükhöz szükséges értékesítési lehetőségek azonosítását, tekintettel a növekvő kapacitásfeleslegre (86), ami csak fokozza majd a piacon már jelenleg is érzékelhető feszültségeket. Ezenkívül a megfigyelt piaci fejlemények – különösen a kínai exportnak a gyenge piaci viszonyok melletti megugrása – további piacvédelmi intézkedéseket eredményezhetnek (87).

    g)   Az uniós piac vonzereje

    (72)

    Az Unió messze a világ legnagyobb acélimportáló piaca a behozatal volumenét tekintve (88). Az árszinteket illetően megjegyzendő, hogy a legjelentősebb beszállító országokból az Unióba irányuló export árai az acélexport nagyobb hányada esetében következetesen magasabbak, mint az egyéb harmadik országok piacaira irányuló export árai. A Bizottság értékelte az árakat, és megállapította, hogy az országok szerinti bontásban elemzett termékkódok 57–93 %-a esetében magasabb az Unióba irányuló export ára, mint az egyéb harmadik piacokra irányuló exporté (89).

    (73)

    Ez egyértelműen azt jelzi, hogy az exportőröknek nagyon erős érdekük fűződik az uniós piacra való belépéshez, és esetenként tisztességtelen árképzési magatartást tanúsítanak. Az elmúlt években ugyanis a Bizottság számos dömpingellenes és kiegyenlítő intézkedést vezetett be az acél behozatalára, többek között a védintézkedés hatálya alá tartozó termékkategóriákra (90). Az uniós piacra való belépéshez fűződő erős érdek mutatkozik meg azon országok esetében is, amelyek megpróbálják kijátszani a hatályos piacvédelmi intézkedéseket (91). Az Unióba irányuló behozatalra vonatkozó statisztikai adatok alakulása megerősíti, hogy az uniós piac vonzó az exportőrök számára. Az Unióba irányuló behozatal a figyelembe vett időszakban átlagosan még növelte is piaci részesedését a védintézkedés bevezetését megelőző időszakhoz képest, ráadásul csökkenő felhasználás mellett és a meglévő védintézkedés ellenére. Ezenkívül egyes esetekben a rendelkezésre álló vámkontingensek egy adott negyedévben igen gyorsan kimerülnek, ami a folyamatos opportunista magatartás jele.

    (74)

    Ezeket az információkat figyelembe véve a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az uniós acélpiac továbbra is vonzó mérete és árai tekintetében.

    h)   Piaci kilátások

    (75)

    A 3.2.2. szakasz a)–g) pontjában ismertetett tényezők értékelésének kiegészítéseként a Bizottság elemezte a rendelkezésre álló legfrissebb piaci kilátásokat is. Ezek arra világítottak rá, hogy a 2023. évi értékekhez képest megfigyelhető, hogy 2024-ben és 2025-ben lassan elkezd helyreállni a felhasználás, de még mindig elmarad a 2021. évi volumentől.

    (76)

    A Worldsteel 2024. áprilisi rövid távú előrejelzése szerint az acél iránti globális kereslet 2024-ben 1,7 %-kal (1,793 millió tonnára), 2025-ben pedig 1,2 %-kal (1,815 millió tonnára) nő. A 2024. évi és a 2025. évi szerény fellendülés (melyek közül az előbbi alig-alig éri el 2022. évi értékeket) még mindig elmarad a 2021-ben elért keresleti volumentől. A jelentés kiemelte, hogy „a globális gazdasági kilátások romlottak a felhasználást és a beruházásokat érintő monetáris megszorítások miatt. Az építőiparban – különösen a lakóépületek esetén – magasak a kamatlábak és költségek, bár az infrastrukturális beruházások némileg könnyítenek a helyzeten. A feldolgozóipar a kereslet gyengülése miatt lassul, ami súlyosan érinti a tartós fogyasztási cikkek ágazatát”  (92).

    (77)

    Az OECD acélipari bizottságának 2024. márciusi ülésén elhangzott elnöki nyilatkozat megállapította, hogy a legújabb – a 2024-re és 2025-re vonatkozó – előrejelzések azt mutatják, hogy az acél iránti globális kereslet növekedése továbbra is nagyon lassú lesz (93).

    (78)

    Végezetül, az EUROFER gazdasági előrejelzései összhangban voltak a többi értékelt előrejelzéssel, és arra engedtek következtetni, hogy a jelenlegi gazdasági bizonytalanság várhatóan továbbra is befolyásolja majd az acélpiac növekedését az elkövetkező negyedévekben, és hogy 2024-ben az acélfelhasználó ágazatok növekedése az előrejelzések szerint tovább lassul (+0,2 %, +0,4 %-ról lefelé korrigálva), főként a sorban a második építőipari recesszió miatt, majd 2025-ben mérsékelten (1,5 %-kal) nő (94).

    (79)

    A Bizottság ezért arra a következtetésre jutott, hogy a globális acélpiac helyzete általában – és különösen az Unióban – továbbra is kihívást jelent majd a kereslet szempontjából.

    3.2.3.   Következtetések a szükségességi követelményről

    (80)

    A fenti bizonyítékok és megfontolások alapján a Bizottság megállapította, hogy az uniós acélipar sérülékeny helyzetben van.

    (81)

    A Bizottság azt is megállapította, hogy a legjelentősebb acélexportáló országokból érkező behozatal igen nagy és egyre növekvő importnyomást gyakorolt, illetve gyakorol továbbra is az uniós acélpiacra. Az importnyomást tovább súlyosbította a behozatal hirtelen és gyors térnyerése számos olyan származási hely esetében, amelyek korábban nem voltak releváns volumenekkel jelen az uniós piacon. Ez hozzáadódott a korábbi vizsgálatok során azonosított importnyomáshoz.

    (82)

    A Bizottság a kereslet várható lassú növekedésével összefüggésben megerősítette, hogy a kapacitásfelesleg szintje magas, és hogy az elkövetkező években kapacitásnövekedés várható. Ez arra enged következtetni, hogy a kapacitásfelesleg kapcsán előállt helyzet valószínűleg nem fog javulni.

    (83)

    Az exportáló országok nem csak a legnagyobb behozatali piacokhoz (az Unió és az Egyesült Államok piacához) férnek kevésbé hozzá, hanem más harmadik országok piacaihoz is. Emellett általában elmondható, hogy a belföldi felhasználás is visszaesett. A Kínából érkező export ugrásszerű növekedése további nyomást gyakorolt a versenyre a harmadik országok piacain, volumeneket elvonva más exportáló országokból; a jelek szerint ez a trend a közeljövőben nem fordul meg.

    (84)

    A kereskedelemkorlátozó és a piacvédelmi intézkedések megszaporodtak, és magas szinten maradtak, ami tovább nehezíti az exportáló országok számára, hogy termékeikhez értékesítési lehetőségeket találjanak. Végezetül a vizsgálat megerősítette, hogy az uniós piac a méretét és az árait tekintve vonzó.

    (85)

    Figyelembe véve a globális többletkapacitás mértékét, azt, hogy több joghatóság is bevezetett nagy számú kereskedelmi akadályt, továbbá a jelenlegi piaci kilátásokat, a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a védintézkedés hatályvesztése esetén az Unióba irányuló behozatal valószínűleg növekedne. Ez a növekedés további importnyomást gyakorolna a sérülékeny helyzetben lévő uniós gazdasági ágazatra, és így valószínűleg jelentős kárt okozna. Ezért a 3.1. és 3.2. szakaszban elemzett információkra tekintettel a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az intézkedésre továbbra is szükség van az uniós gazdasági ágazatot érő jelentős kár megelőzéséhez vagy orvoslásához.

    3.3.   Van-e bizonyíték arra, hogy uniós gazdasági ágazat kiigazításokat hajt végre?

    (86)

    A védintézkedés egyik célkitűzése, hogy lehetővé tegye a belföldi termelők számára, hogy kiigazításokat hajtsanak végre, amíg az intézkedések hatályban vannak. Az ágazati kiigazításokra utaló bizonyíték ezért a védintézkedés meghosszabbításának szükséges feltétele.

    (87)

    E tekintetben a Bizottság már 2021-ben megerősítette (95), hogy az uniós gazdasági ágazat kiigazításokat hajt végre. Amikor a Bizottság 2018 júliusában bevezette az acéltermékekre vonatkozó védintézkedést, az uniós acélágazat már megkezdte a 2010 közepe óta (az acél iránti globális kereslet csökkenése óta) tapasztalt súlyos válsághoz való alkalmazkodást célzó kiigazítási folyamatot, a globális kapacitás pedig tovább bővült (96).

    (88)

    Ebben a vizsgálatban a Bizottság a kérdőívekre adott válaszok (97), az írásbeli beadványok, illetve saját kutatásai alapján (ez utóbbi a nyilvánosan hozzáférhető információkra, például az alább említett kategóriákba tartozó ágazati kiigazításokról beszámoló cikkekre hagyatkozott) bizonyítékokat gyűjtött az uniós gazdasági ágazat által végrehajtott számos kiigazításról.

    (89)

    Az uniós gazdasági ágazat számos olyan intézkedést dokumentált, melynek célja az volt, hogy a jelenlegi kihívásokat tartogató piaci körülmények között javítsa a versenyképességet. Az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló 2021-es rendelet óta az uniós gazdasági ágazat folytatta a szerkezetátalakítási intézkedések végrehajtását, például a kevésbé hatékony vagy kihasználatlan létesítmények bezárását (98). Ezt megerősítették a kérdőívre adott válaszokban a kapacitásra vonatkozóan szereplő adatok, amelyek a termelési kapacitás enyhe visszaesését mutatják (99). Az OECD acélipari bizottságának adatai is szintén összhangban voltak ezekkel az információkkal: azt mutatták, hogy a 2018 és 2023 közötti időszakban az uniós kapacitás 5,2 millió tonnával csökkent (100). Az ilyen típusú kiigazítással összefüggésben 2024 áprilisában az egyik legnagyobb uniós gyártó (a thyssenkrupp) bejelentette, hogy a legnagyobb gyártóhelyén jelentősen, mintegy 2,5 millió tonnával csökkenti majd a kapacitását. Az uniós gazdasági ágazat folyamatos és jelentős erőfeszítéseket tett a piaci feltételekhez való alkalmazkodást szolgáló kiigazítások érdekében. (101)

    (90)

    Emellett az uniós gyártók számos egyéb, a versenyképesség javítását célzó kiigazítást is dokumentáltak, például a termékportfólió bővítését (sok esetben magasabb hozzáadott értéket képviselő termékekkel (102)), valamint a folyamathatékonyság javítását és az üzemek korszerűsítését (103). E tekintetben az uniós acélipar erőfeszítései az energiahatékonyság javítására összpontosultak (104), többek között az uniós kibocsátási követelményeknek való megfelelés érdekében.

    (91)

    A végrehajtott kiigazítások a védintézkedés hatálya alá tartozó valamennyi termékcsaládra kiterjednek.

    (92)

    A Bizottság ezért arra a következtetésre jutott, hogy a bizonyítékok azt mutatják, hogy az uniós gazdasági ágazat a figyelembe vett időszak alatt folytatta az alkalmazkodást célzó kiigazítások végrehajtását.

    3.4.   Az uniós érdek

    (93)

    A Bizottság azt is megvizsgálta, hogy létezik-e bármely olyan kényszerítő gazdasági ok, amely azt a következtetést eredményezheti, hogy a meglévő védintézkedés meghosszabbítása az Unió érdekével ellentétes.

    (94)

    Ebből a célból a Bizottság megvizsgálta a lehetséges intézkedések uniós gyártókra, importőrökre és felhasználókra gyakorolt hatását. A rendelkezésre álló bizonyítékok vizsgálata a következőképpen épül fel: i. az uniós acélgyártók gazdasági helyzete és az intézkedés megszüntetésének lehetséges hatása, valamint ii. az uniós felhasználók és importőrök érdeke, többek között annak vizsgálata, hogy a vámkontingensek felhasználása hogyan alakul a védintézkedés hatására, valamint általában véve milyen a behozatal rendelkezésre állása az uniós piacon a jelenlegi piaci kilátások fényében.

    3.4.1.   Az uniós gyártók érdeke

    (95)

    Amint azt az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet vázolja, az uniós acélágazat több mint 500 gyártóüzemmel rendelkezik az Unió 23 tagállamában. A gazdasági ágazat közvetlenül több mint 300 000 embert foglalkoztat; a más ágazatokban meglévő közvetett és indukált munkahelyeket is beleszámítva a becslések szerint 2,6 millió munkahelyet biztosít Unió-szerte. Emellett a Bizottság szolgálatai által végzett különböző elemzések azt mutatták, hogy az acélipar releváns az uniós gazdaság szempontjából (105). A jelenlegi vizsgálat megerősítette, hogy e tekintetben nem történt lényeges változás.

    (96)

    Ebben a vizsgálatban a Bizottság azt is megállapította, hogy az intézkedés továbbra is szükséges a védintézkedés hatályvesztése esetén valószínűleg bekövetkező jelentős kár megelőzéséhez. A jelentős kárral járó helyzet súlyosan veszélyeztetné az uniós gazdasági ágazat által tett kiigazító erőfeszítéseket.

    (97)

    A vizsgálat tehát megerősítette, hogy az intézkedés meghosszabbítása az uniós gyártók érdekét szolgálná.

    3.4.2.   Az uniós felhasználók és importőrök érdeke

    (98)

    A vizsgálat azt is értékelte, hogy az intézkedés meghosszabbítása várhatóan milyen hatást gyakorolna az uniós felhasználókra és importőrökre.

    (99)

    E tekintetben a vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy az uniós felhasználás drasztikusan visszaesett, és e piaci fejleménnyel összhangban negyedévről negyedévre folyamatosan nagy mennyiségű vámkontingensek kerültek felhasználásra. A vizsgálat azt is megerősítette, hogy igen nagy és egyre növekvő különbség volt a vámkontingens-mennyiségek növekedése (ami főként (106) a 2019 óta tartó rendszeres kereskedelmi liberalizációjának tudható be) és a felhasználás alakulása között (107). Ezen túlmenően a piaci kilátások arra engedtek következtetni, hogy az uniós felhasználás esetében csak mérsékelt növekedésre lehet számítani, és hogy ez a növekedés mindenképpen jelentősen kisebb lesz, mint a továbbra is rendelkezésre álló vámkontingensek mennyisége, amelyek jellemzően többféle származási helyről érkeztek, különböző termékkategóriákban és termékcsaládokban.

    (100)

    A Bizottság ezért arra a következtetésre jutott, hogy az uniós felhasználóknak és importőröknek összességében az intézkedés meghosszabbítása esetén is lehetőségük lenne arra, hogy különböző származási helyről érkező termékkategóriákból vámmentesen szerezzenek be acélt. A vizsgálat továbbá azt is megerősítette, hogy az uniós gyártóknak lehetőségük volt kapacitáskihasználásuk növelésére, és így arra, hogy további mennyiségeket tudjanak szállítani az uniós vevőknek. A Bizottság ezért megerősítette, hogy az intézkedés meghosszabbítása összességében nem akadályozná meg az uniós felhasználókat és importőröket abban, hogy elegendő mennyiségű vámmentes acélt szerezzenek be mind az importforrásokból, mind az uniós gyártóktól.

    (101)

    Ezen túlmenően – az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelethez (108) hasonlóan – a Bizottság ellenőrizte a védintézkedésnek az uniós piaci acélárak szintjére gyakorolt lehetséges hatását (109), úgy, hogy az uniós trendeket összehasonlította a világ más fő acélpiacain tapasztalható trendekkel (110). Az elemzés kimutatta, hogy az uniós piaci árak alakulása ugyanolyan trendet követett, mint ami az egyéb piacokon is megfigyelhető volt (vagy ahhoz nagyon hasonló trendet), ami arra utal, hogy a védintézkedés nem okozott anomáliát az Unión belüli ártrendekben.

    (102)

    E megállapítások alapján tehát a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az uniós felhasználók és importőrök beadványai nem bizonyították, hogy a meghosszabbítás ellentétes lenne az általános uniós érdekkel.

    3.5.   A meghosszabbításra vonatkozó következtetés

    (103)

    A Bizottság megállapította, hogy teljesülnek a szükségesség és az alkalmazkodás jogszabályi követelményei, amelyek a védintézkedés meghosszabbításához szükségesek. Emellett a Bizottság megállapította, hogy az intézkedés nem ellentétes az általában vett uniós érdekkel.

    (104)

    A Bizottság ezért arra a következtetésre jutott, hogy helyénvaló az acélra vonatkozó védintézkedést 2024. június 30. után is meghosszabbítani.

    4.   AZ ÉRDEKELT FELEK ÉSZREVÉTELEI A MEGHOSSZABBÍTÁSSAL KAPCSOLATBAN

    (105)

    A Bizottsághoz több mint 65 észrevétel és cáfolat érkezett az érdekelt felektől, többek között az uniós acélgyártóktól, az uniós acélfelhasználóktól és -importőröktől, az exportáló gyártóktól, és azok szövetségeitől, exportáló gyártóktól és harmadik országok kormányaitól. Ebben a szakaszban a Bizottság azokkal állításokkal foglalkozik, amelyeket ez az érdekelt felek a meghosszabbítással kapcsolatban fogalmaztak meg. Az adminisztrációs kiadások mérséklése érdekében a Bizottság az állításokat azok jellege és tartalma szerint csoportosította. Adott esetben a Bizottság hivatkozott e rendelet megállapításaira (3. és 4. szakasz), amelyek már részletesen foglalkoztak az érdekelt felek legtöbb állításával. A Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a felhozott érvek egyike sem változtathatja meg a Bizottság következtetését, miszerint helyénvaló meghosszabbítani az acélra vonatkozó védintézkedést.

    4.1.   A WTO Vitarendezési Testülete által a DS595. számú vitában tett ténymegállapítások arra kötelezik a Bizottságot, hogy szüntesse meg az intézkedést

    (106)

    Néhány érdekelt fél hivatkozott a Vitarendezési Testület által 2022. április 29-én, az „Európai Unió – Egyes acéltermékekre vonatkozó védintézkedések” (DS595) vita kapcsán elfogadott jelentésre, azt állítva, hogy a Bizottságnak automatikusan meg kell szüntetnie az intézkedést, mivel az nincs összhangban a védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás és az Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény (a továbbiakban: GATT) egyes rendelkezéseivel.

    (107)

    E tekintetben a Bizottság – hasonlóan a korábbi felülvizsgálatokhoz, ahol ez az állítás elhangzott – hivatkozott a 2023. január 13-i (EU) 2023/104 végrehajtási rendeletre (111), amellyel végrehajtotta a Vitarendezési Testület határozatát, ezáltal összhangba hozta az acélra vonatkozóan hozott védintézkedést a WTO-szabályokkal azon néhány vonatkozásban, amelyek esetében a Testület következetlenségeket állapított meg.

    (108)

    Ennélfogva az e vitára vonatkozó állítások nem relevánsak a folyamatban lévő felülvizsgálat szempontjából, mivel azokkal már egy külön jogi aktus foglalkozott. Mindenesetre az (EU) 2023/104 rendelet mögött meghúzódó logikából következőleg a Bizottság nem értett egyet azokkal az állításokkal, amelyek szerint a Testület által a szóban forgó vitában tett ténymegállapítások az intézkedés megszüntetését tették volna szükségessé.

    (109)

    Az egyik fél előadta, hogy a WTO-szabályok szerint a WTO-tagoknak arra van lehetőségük, hogy egy alkalommal meghosszabbítsák a védintézkedéseket. Ennek az az oka, hogy a védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás vonatkozó része (7. cikk (3) bekezdés) a „meghosszabbítás” szót egyes számban használja. A Vitarendezési Testület mindeddig még nem szolgált érdemi értelmezéssel, azonban a 7. cikk (4) bekezdésében szereplő „meghosszabbítás” szót a „bármely” szó előzi meg, ami arra utalhat, hogy egynél több meghosszabbítás is lehetséges. Ezenkívül a védintézkedési alaprendelet 19. cikkének (3) bekezdése többes számban használja a „meghosszabbítás” kifejezést.

    4.2.   A kereskedelmi forgalom elterelődésének kockázata a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés változásai miatt csökkent

    (110)

    Egyes érdekelt felek azzal érveltek, hogy a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedésben bekövetkezett néhány változás miatt a kereskedelem eltérítésének kockázata állítólag olyan mértékben lecsökkent, hogy ezen indokok alapján már nincs szükség a védintézkedésre.

    (111)

    Ez egy visszatérő állítás, amelyet az érdekelt felek a korábbi felülvizsgálatok során is megfogalmaztak. Ezért a Bizottság a korábban már többször, egyebek között a 2023. júniusi felülvizsgálat során értékelte ezt a kérdést (112). A Bizottság minden esetben arra a következtetésre jutott, hogy a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés módosításainak hatására nem változott a kereskedelemnek a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedésből eredő, az uniós piacra irányuló eltérítésének kockázatát vizsgáló értékelés (113).

    (112)

    A jelen felülvizsgálat kapcsán megjegyzendő, hogy a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedésnek az érdekelt felek által említett módosításaira 2023 júniusa előtt került sor, tehát a Bizottság már azon vizsgálat keretében értékelte azokat. A Bizottsághoz tehát nem érkezett olyan további bizonyíték, amelynek hatására módosítania kellene a 2023. évi értékelést.

    (113)

    Továbbá – amint azt a 3.2.2. szakasz e) pontja kifejti – a Bizottság rendelkezésére álló információk arra engednek következtetni, hogy nem csak hogy hatályban marad a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés, hanem az Egyesült Államok és más harmadik országok növelik a harmadik országokból érkező behozatallal szembeni kereskedelmi intézkedések számát. Tehát nő annak kockázata, hogy ezen intézkedések (többek között a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés) hatására a kereskedelmi forgalom elterelődik.

    4.3.   Az uniós piacot más piacvédelmi eszközök megfelelően védik

    (114)

    Egyes felek előadták, hogy az uniós acélipart már kellőképpen védi a termékek széles körére vonatkozó számos dömpingellenes és kiegyenlítő intézkedés. Ebben az összefüggésben a különböző piacvédelmi eszközök kumulatív hatása az uniós gazdasági ágazat túlzott védelmét eredményezi.

    (115)

    A Bizottság megjegyzi, hogy a különböző piacvédelmi eszközök mindegyike más-más célt szolgál. A védintézkedés erga omnes hatályú intézkedés, amely a jelentős kárt okozó vagy azzal fenyegető, előre nem látható fejleményekből eredő importnövekedést érinti, míg a dömpingellenes és kiegyenlítő intézkedések célja, hogy megvédjenek valamely belföldi ágazatot a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatoktól (a kárt okozó dömpingtől vagy támogatástól). Amennyiben a különböző jogi eszközök bevezetéséhez (vagy meghosszabbításának) jogi feltételei teljesülnek, az Unió vagy bármely más WTO-tag egyidejűleg különböző eszközöket is alkalmazhat.

    (116)

    Amint arra a Bizottság a korábbi vizsgálatok során is felhívta a figyelmet (114), az Unióban a védintézkedés összeegyeztethető más piacvédelmi eszközök alkalmazásával, és nem nyújt túlzott védelmet, mivel az uniós jogi keret (115) előír egy olyan mechanizmust, amely kivédi azt, hogy ugyanazon termék kettős kiegyenlítő intézkedés hatálya alá tartozzon. Ez a mechanizmus biztosítja, hogy ha a védintézkedés hatálya alá tartozó behozatal meghaladja a vámmentes vámkontingens mennyiségét, akkor a 25 %-os vámtétel ne adódjon össze az alkalmazandó dömpingellenes és/vagy kiegyenlítő vámtétellel, hogy ily módon ne gyakoroljon a kívánatosnál nagyobb hatást a kereskedelemre. Emellett az Európai Unió Törvényszéke az acélra vonatkozó védintézkedés megtámadása kapcsán megerősítette, hogy a Bizottság e tekintetben követett gyakorlata jogszerű (116). Ezen okokból a Bizottság elutasította a fent említett állítást.

    4.4.   A behozatali volumenek csökkentek, és a vámkontingensek alacsony szintű felhasználása az alacsony importnyomás jele

    (117)

    Egyes érdekelt felek azzal érveltek, hogy a csökkenő kereslet és a vámkontingensek alacsony szintű felhasználása miatt kisebb az importnyomás.

    (118)

    Azonban annak ellenére azonban, hogy az alacsonyabb szintű felhasználás (–14 % a 2021 és 2023 közötti időszakban) és az alacsonyabb szintű behozatal (–17 % ugyanezen időszakban) mellett visszaesett a vámkontingensek felhasználásának a szintje, az adatok azt mutatják, hogy a behozatal piaci részesedését tekintve az importnyomás továbbra is magas. Jóllehet a behozatal piaci részesedése 2023-ban kismértékben csökkent, 21,5 %-os értékével továbbra is rekordszinteket közelített. Ez az érték jelentősen meghaladja a végleges védintézkedések 2019 elején történt elfogadását megelőzően megfigyelhető átlagos piaci részesedést (16,4 %).

    (119)

    Ezenkívül – amint azt a 3.2.2. szakasz a) pontja kifejti – a kimerített vámkontingensek összesített átlagos mennyisége a behozatal teljes átlagos volumenének 32 %-át (közel kétmillió tonna/negyedév) tette ki a folyó védintézkedési évben. A származási helyet illetően megjegyzendő, hogy az egyes termékkategóriák (117) esetében az egyes származási helyek felől érkező folyamatos importnyomás a vámkontingens-mennyiségek általában vett rendelkezésre állása ellenére is hozzájárult ahhoz, hogy a figyelembe vett időszakban általában véve növekedett a behozatal piaci részesedése, miközben a kereslet visszaesett.

    (120)

    Ezért a Bizottság úgy véli, hogy a vámkontingensek alacsonyabb felhasználása nem feltétlenül jelenti az importnyomás csökkenését, ami indokolhatná az intézkedés 2024. június 30-ig történő megszüntetését.

    4.5.   Az egyes vámkontingensek gyors kimerülése azt jelzi, hogy nem áll rendelkezésre elegendő acél a behozatal céljára

    (121)

    Egyes érdekelt felek (főként exportőrök és felhasználók) előadták, hogy egyes vámkontingensek gyorsan vagy következetesen merültek ki, ami azt mutatja, hogy a vámmentes kontingensek mennyisége nem elegendő. Ez állításuk szerint ellátási hiányt okoz.

    (122)

    A Bizottság a korábbi vizsgálatok során értékelte ezt az állítást, és a jelenlegi felülvizsgálat tekintetében is megerősíti, hogy egyes vámkontingensek gyors kimerítése alapján nem vonható le az a következtetés, hogy a védintézkedés általában véve acélhiányt okozna a felhasználók számára. Ebben a tekintetben a Bizottság megjegyezte, hogy néhány érdekelt fél állításai egyes konkrét vámkontingensek elkülönülten történt kimerülésére vonatkoztak, anélkül, hogy említést tettek volna az acél általános elérhetőségéről, azon a konkrét származási helyen túlmenően, amely gyorsan kimerítette az országspecifikus vámkontingensét. Így a Bizottság megerősítette, hogy noha egyes termékkategóriákban, egy adott időpontban bizonyos konkrét származási helyek valóban kimerítették a vámkontingensüket, általánosságban elmondható, hogy e termékkategóriákban más származási helyek esetében javarészt megmaradt hozzáférhetőség (lásd a 3.2.2. szakasz b) pontját).

    (123)

    Ezenkívül a különböző felektől származó bizonyítékok nem voltak meggyőzőek azon állítás tekintetében, miszerint az uniós gazdasági ágazat nem képes az ellátásra. Éppen ellenkezőleg, a legtöbb termékkategória alacsony kihasználtsági aránya arra enged következtetni, hogy az uniós gazdasági ágazattól való beszerzés valós lehetőség.

    (124)

    A Bizottság ezért elutasította ezt az állítást.

    4.6.   Az uniós gazdasági ágazat teljesítménye

    (125)

    Egyes érdekelt felek előadták, hogy nincs bizonyíték arra, hogy az uniós gazdasági ágazat kiszolgáltatott helyzetben lenne, mások pedig azt állították, hogy az azonosított kártényezők nem a behozatal növekedésének (vagy a behozatal potenciális növekedésének), hanem sokkal inkább a globális körülményeknek tudhatók be. Az uniós gazdasági ágazat teljesítményét állítólagosan befolyásoló egyéb tényező az energiaköltségek és a szállítási költségek növekedése. Végezetül: más felek megemlítették, hogy a kárt a Bizottság nem ellenőrizte minden termékkategóriára nézve.

    (126)

    Ezzel kapcsolatban a Bizottság megjegyzi, hogy a védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 7.1. cikke és a védintézkedési alaprendelet 19. cikkének (2) bekezdése alapján a védintézkedés meghosszabbításának követelményei – nevezetesen a jelentős kár megelőzésének vagy orvoslásának szükségessége és a belföldi ágazat folyamatos kiigazítása – között nem szerepel, hogy a figyelembe vett időszak alatt a behozatalnak növekednie kellene. A Bizottság megállapította, hogy fennáll annak a valószínűsége, hogy a védintézkedés hatályvesztése esetén a behozatal növekedni fog, ami súlyosan károsítaná az uniós gazdasági ágazatot.

    (127)

    Azon állítást illetően, miszerint valamennyi termékkategória esetén bizonyítani kell a kárt, a Bizottság emlékeztet arra, hogy a termékkör valamennyi termékkategóriát egyetlen termékként foglalja magában, ezért a kár értékelésére a vizsgálat tárgyát képező termék egésze, nem pedig az egyes termékkategóriák szerint kerül sor. Ahol szükséges volt, a Bizottság bebizonyította, hogy a termékcsaládonkénti elemzés alapján sem lehet a termék egésze kapcsán levont következtetésektől eltérő következtetésre jutni.

    (128)

    A Bizottság ezért a fenti felvetéseket elutasította.

    4.7.   A védintézkedés áremelkedést okozott, és rontotta a downstream ágazatok versenyképességét

    (129)

    Egyes felhasználók előadták, hogy a védintézkedés áremelkedést okozott, ami rontja az acélt felhasználó downstream ágazatok versenyképességét. Felhasználók előadták továbbá, hogy a kész- és félkész termékek behozatala nőtt, mivel az inputköltségeknek a védintézkedés által okozott növekedése miatt javult a versenyképesség az ugyanezen felhasználók által az Unióban előállított azonos termékekéhez képest.

    (130)

    A Bizottsághoz nem érkezett olyan bizonyíték, amely alátámasztotta volna az árra vagy a versenyképességre vonatkozó állításokat. A Bizottság által értékelt árinformációk (lásd az uniós érdekről szóló 3.4.2. szakaszt) szerint azonban az uniós piaci árak alakulása ugyanolyan trendet követett, mint ami az egyéb piacokon is megfigyelhető volt (vagy ahhoz nagyon hasonló trendet), ami arra utal, hogy a védintézkedés nem okozott anomáliát az Unión belüli ártrendekben.

    (131)

    A Bizottság ezért a fenti felvetéseket elutasította.

    4.8.   Az uniós gazdasági ágazat általi kiigazítások hiánya

    (132)

    Több fél vitatta, hogy az uniós gazdasági ágazat a kiigazítást célzó erőfeszítéseket tenne a védintézkedés alkalmazásának kezdete óta. Ennek alapján úgy vélték, hogy a védintézkedést nem lehetséges meghosszabbítani, mivel a meghosszabbítás jogi követelmények egyike nem teljesül. Bizonyos felek előadták, hogy a kiigazítások főként az uniós acélipar dekarbonizációjára összpontosítottak, továbbá hogy e terveket még nem hajtották végre.

    (133)

    Az uniós gyártók számos példát nyújtottak be a Bizottsághoz azokkal a kiigazításokkal kapcsolatban, amelyekről a közelmúltban döntöttek, és amelyek jelenleg a végrehajtás különböző szakaszaiban vannak. A Bizottság megállapította továbbá, hogy az uniós gazdasági ágazat által szolgáltatott példákon kívül az uniós gyártók – méretüktől függetlenül – számos intézkedést vezettek be a versenyképesség javítása érdekében, még úgy is, hogy a piaci viszonyok kihívást jelentettek. E példák közül néhányat e rendelet 3.3. szakasza említ.

    (134)

    A Bizottság ezért a fenti felvetéseket elutasította.

    (135)

    Több érdekelt fél azzal érvelt, hogy az uniós gazdasági ágazat kiigazítást célzó intézkedéseinek többsége az uniós jogszabályok és szakpolitikák által előírt környezetvédelmi kötelezettségekre vezethető vissza, és ezért ezek az intézkedések nem tekinthetők a behozatallal szembeni versenyképesség javítását célzó kiigazításoknak.

    (136)

    E tekintetben a Bizottság megállapította, hogy a vállalatok által elfogadott, a kiigazítást célzó intézkedéseknek – kontextustól függetlenül – rendszerint különböző okai vannak, és egyúttal több célt szolgálnak. Egy adott létesítmény környezeti teljesítményének javítását célzó kiigazítás gyakran energiahatékonysági javulást eredményezhet, vagy a zöld termékek új választékának bevezetése is lehet megfelelő reakció a növekvő keresletre. Mindenesetre a Bizottság által értékelt valamennyi kiigazítás – függetlenül attól, hogy az üzemek korszerűsítését, a folyamathatékonyságot vagy a kihasználatlan létesítmények bezárását érinti-e – a versenyképességi olyan javulását eredményezheti, amely egy olyan piacon, mint az uniós piac, annyit jelent, hogy az adott szereplő jobban felkészült az import által támasztott versenyre.

    5.   A MEGHOSSZABBÍTÁS IDŐTARTAMA

    (137)

    A Bizottság megállapította, hogy az acéltermékekre vonatkozó uniós védintézkedés továbbra is szükséges a jelentős kár megelőzéséhez, és bizonyíték van arra, hogy az uniós gazdasági ágazat továbbra is hajt végre intézkedéseket a nagyobb importnyomás miatti piaci helyzethez való alkalmazkodás érdekében. Az uniós védintézkedési alaprendeletnek a védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 7.2. cikkét átültető 19. cikke szerint azonban a védintézkedés időtartamát „a komoly károkozás elkerüléséhez vagy orvoslásához, valamint az uniós termelők részéről történő hozzáigazítás elősegítéséhez szükséges időszakra kell korlátozni” .

    (138)

    A védintézkedések maximális időtartama 8 év, kivéve a fejlődő országoknak minősülő WTO-tagországok esetben. Ez azt jelenti, hogy az Unió a meglévő védintézkedést legfeljebb 2026. június 30-ig hosszabbíthatja meg.

    (139)

    E vizsgálat során a Bizottság megállapította, hogy az intézkedés meghosszabbítása szükséges. Az intézkedések 2019. évi bevezetését indokoló tényezők közül néhány továbbra is fennáll, nevezetesen az acélipari kapacitásfelesleg magas szintje, a más országok által alkalmazott piacvédelmi intézkedések nagy száma, valamint az, hogy a 232. szakasz szerinti egyesült államokbeli intézkedés és a harmadik országok által 2019 óta hozott egyéb intézkedések miatt fennáll a kereskedelmi forgalom elterelődésének kockázata.

    (140)

    Hozzá kell tenni azt is, hogy az uniós gazdasági ágazat jelenleg sérülékeny helyzetben van, miközben az exportáló országokra nehezedő magas (és egyre növekvő) importnyomás mellett is folyamatosan kiigazításokat végez. Az elemzett információk nem mutattak arra, hogy az intézkedés meghosszabbítását indokoló kulcsfontosságú tényezők bármelyike is megszűnne vagy jelentősen javulna a közeljövőben.

    (141)

    Emellett a globális acélfelhasználásra vonatkozó legfrissebb piaci kilátások 2024-re csak szerény, 1,7 %-os növekedést vetítenek előre (ez alig-alig éri el a 2022. évi értékeket), 2025-re pedig 1,2 %-os fellendüléssel számolnak (ami azt jelenti, hogy a felhasználási szintek a 2021. évi volumenek alatt maradnak).

    (142)

    Ebben a helyzetben annak biztosítása érdekében, hogy az intézkedés eredményes és érdemi biztonságot tudjon nyújtani az uniós gyártók számára, a Bizottság helyénvalónak tartja az intézkedés további két évvel, azaz 2026. június 30-ig történő meghosszabbítását. Az intézkedés a nyolcéves időszak végén automatikusan hatályát veszti.

    6.   MOZAMBIK BEVONÁSA AZ INTÉZKEDÉS HATÁLYA ALÁ

    (143)

    Az Unió és a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség közötti gazdasági partnerségi megállapodás értelmében az Unió kötelezettséget vállalt arra, hogy a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség országaiból származó behozatalra a többoldalú védintézkedéseket 5 éven keresztül nem alkalmazza. Ennek megfelelően e határidő lejártakor az Unió az acélra vonatkozó védintézkedés hatálya alá vonta a Dél-Afrikából és a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség legtöbb tagjától származó behozatalt (118). Mozambik esetében ez a mentesség később járt le.

    (144)

    Következésképpen a Bizottság helyénvalónak tartotta, hogy Mozambikot 2024. július 1-jétől kezdődően a védintézkedés hatálya vonja, hogy a WTO-szabályok szerint megfeleljen a legnagyobb kedvezményben részesített nemzetre vonatkozó kötelezettségnek.

    (145)

    A hatály alóli kizárás miatt a Bizottság nem vette figyelembe Mozambik behozatali adatait akkor, amikor a végleges védintézkedést bevezető rendeletben a behozatal növekedésére vonatkozó bizonyítékok kapcsán az eredeti megállapításokat tette (119). Ez a párhuzamosság elvének alkalmazásából eredt (120), amelynek értelmében a vizsgáló hatóság elemzésében nem veheti figyelembe az intézkedés alkalmazása alól kizárt származási helyeket.

    (146)

    Mivel a Mozambikból érkező behozatalra már kiterjed az intézkedés hatálya, a Bizottságnak újra kell értékelnie a végleges intézkedések alkalmazásához vezető eredeti megállapításokat, figyelembe véve a Mozambikból érkező behozatalra vonatkozó azon adatokat, amelyek az eredeti vizsgálat idején már rendelkezésre álltak.

    (147)

    A behozatal növekedésének értékelése kapcsán az alábbi táblázat mutatja az acélra vonatkozó védintézkedés hatálya alá tartozó, az Unióba irányuló teljes behozatalt a végleges védintézkedésekről szóló rendeletben figyelembe vett időszakra (2013–2017) nézve, beleértve a Mozambikból származó behozatalt is:

    14. táblázat

    A behozatal volumene (az intézkedés hatályának Mozambikra történő kiterjesztése után) és piaci részesedése

     

    2013

    2014

    2015

    2016

    2017

    Legutóbbi időszak

    Behozatal (tonna)

    18 453 646

    22 011 946

    26 692 843

    29 283 252

    30 271 064

    31 476 287

    A Mozambikból érkező behozatal (tonna)

    25

    0

    0

    0

    492

    0

     

    0,00014  %

    0,00000  %

    0,00000  %

    0,00000  %

    0,00163  %

    0,00000  %

    index 2013 = 100

    100

    119

    145

    159

    164

    171

    Piaci részesedés

    12,78  %

    14,48  %

    16,97  %

    17,97  %

    18,19  %

    18,88  %

    Forrás:

    Eurostat és az uniós gazdasági ágazat 2018-as kérdőívekre adott válaszai

    (148)

    Az eredeti elemzési időszakban a behozatal abszolút értelemben 71 %-kal nőtt, és bővült a behozatal piaci részesedése is (a 2013. évi 12,78 %-ról 2017-ben 18,19 %-ra).

    Az aktualizált számadatok alapján a Bizottság megerősítette, hogy a megnövekedett behozatalra vonatkozó eredeti értékelés nem változott. Emellett – tekintettel arra, hogy a Mozambikból az Unióba irányuló behozatalnak a teljes behozatalhoz viszonyított mennyisége elenyésző – a Bizottság úgy ítélte meg, hogy a jelentős kár veszélyére, az ok-okozati összefüggésre, az uniós érdekre és az előre nem látható fejleményekre vonatkozó eredeti ténymegállapítások továbbra is érvényesek. A Bizottság a jelen felülvizsgálatban figyelembe veszi az immár Mozambikra is alkalmazandó intézkedés hatálya alá tartozó vagy hatálya alá nem tartozó fejlődő országok frissített jegyzékét (III.2. melléklet).

    (149)

    A fenti értékelés alapján a 2024. július 1-jétől alkalmazandó új vámkontingensek (IV. melléklet) a Mozambikból érkező behozatalra is alkalmazandók.

    7.   AZ INTÉZKEDÉS MŰKÖDÉSÉNEK ÉRTÉKELÉSE

    (150)

    A Bizottság – miután arra a következtetésre jutott, hogy helyénvaló az intézkedés meghosszabbítása, és hogy Mozambikból érkező behozatal az intézkedés hatálya alá kell tartoznia – megvizsgálta, hogy szükség van-e az intézkedés működésének technikai kiigazítására. A beérkezett beadványok részletes elemzése alapján a Bizottság az alábbi következtetésekre jutott. E következtetéseket az alábbi szakaszok tartalmazzák, az eljárás megindításáról szóló értesítés felépítésének megfelelően.

    7.1.   A vámkontingens felosztása és kezelése

    (151)

    E szakaszban a Bizottság elemzi a vámkontingensek felhasználásának alakulását és mintázatát, és megvizsgálja az ezzel kapcsolatban a felek által esetleg megfogalmazott észrevételeket. Ennek alapján meghatározta, hogy a megváltozott körülmények szükségessé teszik-e a védintézkedés kiigazítását az Unió érdekében.

    Az érdekelt felek észrevételei

    (152)

    Egyes felek (az uniós gazdasági ágazat) azt kérték, hogy a Bizottság ne vigye át a negyedévente fel nem használt vámkontingenseket a következő negyedévre (legalább az utolsó negyedévre nézve), vagy a negyedévente fel nem használt vámkontingensnek legfeljebb 4 %-át vigye át. Ezzel szemben más felek (bizonyos exportáló országok és felhasználók) azt kérték, hogy a fel nem használt országspecifikus kontingenseket csoportosítsák át a következő negyedév maradványkontingensére.

    (153)

    Emellett egyes exportáló országok és felhasználók azt kérték, hogy bizonyos kategóriákra (vagy akár valamennyi kategóriára) nézve töröljék el az országspecifikus vámkontingensek rendszerét, és hogy a kontingensek felhasználásának maximalizálása érdekében minden negyedévben globális szinten kezeljék a kontingenseket. Mások azt kérték, hogy a jelenleg globális szinten kezelt vámkontingensek némelyikét az országspecifikus vámkontingensek és a maradvány-vámkontingensek rendszerével kezeljék.

    (154)

    A Bizottsághoz arra irányuló kérelmek is érkeztek, hogy az új referencia-időszak alapján az összes vámkontingenst számítsa ki újra, hogy azok tükrözzék a kereskedelmi forgalom közelmúltbeli változásait. Emellett a vámkontingensek szintjének emelésére irányuló kérelmek is érkeztek. Egyes érdekelt felek azt is kérték, hogy egyes országok esetében szüntessék meg a vámkontingenseket, és a mennyiségeket újra osszák el a többi származási hely között.

    (155)

    Az uniós gazdasági ágazat azt kérte, hogy szüntessék meg azt, hogy a valamely vámkontingens kimerülésének napján a kontingensen felüli 25 %-os vámmennyiségeket arányosan felosztják az azon a napon elfogadott összes nyilatkozat között.

    Értékelés

    (156)

    Előzetes észrevételként a Bizottság megjegyezte, hogy a fenti állítások közül sok ellentmond egymásnak. Konkrétabban, a Bizottság nem azonosított olyan koherens, széles körben megalapozott állítást, amely indokolná a vámkontingens-igazgatás meglévő alapstruktúrájának újraértékelését, különös tekintettel a vámkontingensek mennyiségeinek kiszámítása során figyelembe vett időszakra, valamint az országspecifikus vámkontingens és a maradvány-vámkontingensek kombinációjára a legtöbb termékkategóriában.

    (157)

    A védintézkedés mintegy hat éve van érvényben. A vámkontingensek szerkezete az évek során eredményesnek és következetesnek bizonyult. Indokolt esetben a Bizottság elvégezte a szükséges kiigazításokat a vámkontingens-kezelésben annak érdekében, hogy a vámkontingensek eredményesek legyenek és lépést tartsanak a piaci fejleményekkel. A vámkontingens-struktúrának azonban vannak alapvető elemei, amelyek biztosítják az intézkedés kiszámíthatóságát és koherenciáját, ezért a Bizottság nem lát okot a módosításra.

    (158)

    E tekintetben, amint azt az intézkedés korábbi felülvizsgálatai során is kifejtette a Bizottság, a vámkontingenseket – függetlenül attól, hogy országspecifikus vagy maradvány-vámkontingensekről volt-e szó – az eredeti vizsgálat referencia-időszakának exportteljesítménye alapján osztották ki (121). Ezt a referencia-időszakot nem lehetséges megváltoztatni, amint azt több fél is javasolta, mivel ebben az esetben az intézkedés hatálya alá tartozó újabb forgalom alapján újraszámítanák az összes vámkontingenst, ami ellentétes lenne azzal a célkitűzéssel, hogy az intézkedés bevezetése előtt fennálló hagyományos kereskedelmi forgalom fennmaradjon.

    (159)

    A vámkontingensek negyedévi kezelésének rendszere eredményesnek bizonyult az uniós piac stabilitásának megteremtésében, a behozatal hirtelen – a piac destabilizálására alkalmas – általános megugrásának elkerülésében, valamint az év során a behozatal rendezett és kiszámítható áramlásának biztosításában. Ez a rendszer azt is lehetővé teszi, hogy a volumen és a származási hely tekintetében hagyományos kereskedelmi forgalmat kiegészítő vám nélkül engedélyezzék, és adott esetben lehetővé tette bizonyos származási országok számára, hogy a hagyományos kereskedelmi forgalmukon túl is megnöveljék vámmentes kivitelüket (122).

    (160)

    A vámkontingensek kezelésének jelenlegi rendszerét úgy alakították ki, hogy egyensúlyt teremtsen az egymással ellentétes érdekek között. Először is az uniós gazdasági ágazat javát szolgálja, mivel a segítségével elkerülhető a rövid idő alatt belépő importáradat, amely negatív hatást gyakorolna a piacra. Másodszor, előnyös egyes harmadik országok és egyes uniós felhasználók számára is, amelyeket máskülönben más nagyobb beszállítók indokolatlanul kiszorítanának a piacról, és amelyek nem tudnának az uniós felhasználóknak szállítani, amelyek viszont nem tudnák a számukra szükséges anyagot ezekről a konkrét származási helyekről megvásárolni. Végezetül pedig lehetővé teszi a nagyobb exportáló országok számára, hogy a legtöbb termékkategóriában meghaladják hagyományos kereskedelmi forgalmukat azáltal, hogy hozzáférnek a maradványkontingenshez annak az időszaknak az utolsó negyedévében, amikor az inkumbens beszállítók nem tudták teljes mértékben kihasználni a kontingenseket.

    (161)

    Az érdekelt felek által kért egyes változtatások végrehajtása súlyosan megzavarná az érdekelt felek érdekeinek egyensúlyát, és így ellentétes lenne az általában vett uniós érdekkel és az intézkedés eredményes működésével. Ez az uniós gazdasági ágazat azon kérelmére is vonatkozik, amelyben azt kérik, hogy a vámkontingens kimerülésének napján a vám arányosan kerüljön felosztásra. E tekintetben az (EU) 2015/2447 bizottsági végrehajtási rendelet 51. cikke (4) bekezdésének az arányosság elvét meghatározó rendelkezései alkalmazandók, melyek nem teszik lehetővé a rugalmasságot.

    (162)

    Emellett beadványaikban a felek nem támasztották alá bizonyítékokkal, hogy a jelenlegi rendszer miért ne lenne megfelelő, és hogy az általuk javasolt különböző kiigazítások miként szolgálnák az Unió általános érdekét (és nem csupán egyéni érdekeiket), és hogyan lennének összeegyeztethetők az intézkedés logikájával és megfelelő működésével.

    (163)

    Ezen okok miatt a Bizottság úgy ítélte meg, hogy továbbra is megfelelő – vagyis mindegyik érdekelt féllel szemben méltányos – a jelenlegi vámkontingens-kezelési rendszer fenntartása (negyedéves igazgatás, valamint az országspecifikus és a maradványkontingensek kombinációja, kivéve néhány indokolt, az uniós érdeket szolgáló kivételt), valamint a fel nem használt vámkontingensek átvitelének és a maradvány-vámkontingenshez való hozzáférésnek a fenntartása a védintézkedési év utolsó negyedévében.

    (164)

    Jóllehet a vámkontingensek kezelésének jelenlegi rendszere megfelelő, a Bizottság mégis úgy ítélte meg, hogy technikai kiigazításokra van szükség a közelmúltbeli piaci fejleményekhez – például a kereskedelmi forgalom változásaihoz – való alkalmazkodás és rendszer eredményességének javítása érdekében. Ezeket a változásokat az alábbi szakaszok ismertetik, és értékelésükre a 7.2. szakaszban (A hagyományos kereskedelmi forgalom kiszorítása) és a 7.6. szakaszban (A körülmények egyéb megváltozása) szereplő állításokkal együtt kerül sor.

    7.2.   A hagyományos kereskedelmi forgalom kiszorítása

    (165)

    Mivel a fel nem használt vámkontingenseket az egyik negyedévről a másikra átviszik az adott védintézkedési évben (123), jellemzően a védintézkedési év utolsó negyedévében (április–június) a legmagasabbak a fel nem használt mennyiségek. Annak érdekében, hogy biztosítani lehessen, hogy a védintézkedési év végén a lehető legnagyobb mértékben felhasználják a vámkontingenseket, a Bizottság a végleges védintézkedést bevezető rendeletben bevezetett egy olyan mechanizmust, amelynek keretében az országspecifikus vámkontingensüket kimerítő nagyobb exportőrök is hozzáférhetnek az utolsó negyedévi maradványkontingens-mennyiségekhez.

    (166)

    A 2019. évi első működési felülvizsgálat során a Bizottság megállapította, hogy e rendszer alkalmazásának következtében a kisebb beszállítók indokolatlanul kiszorulhatnak a maradvány-kontingensekből. Ez trend 2019 után több kategória kapcsán is megfigyelhető volt. Ezért a 2020. évi működési felülvizsgálat során a Bizottság kidolgozott egy olyan rendszert, amelynek keretében az országspecifikus vámkontingenst kihasználó országok attól függően férhetnének hozzá a maradvány-kontingenshez az adott védintézkedési év utolsó negyedévében, hogy a maradvány-vámkontingens hatálya alá tartozó országok konkrétan hogyan használták ki a maradvány-kontingenst az előző negyedévekben. E kiigazítás célja a maradványkontingensek természetes kedvezményezettjei közé tartozó kisebb beszállítók utolsó negyedévi kereskedelmi forgalmának védelme volt. (124)

    (167)

    Annak érdekében, hogy a maradványkontingensen belül minimálisra csökkenjen a hagyományos származású termékek kiszorítása, miközben továbbra is lehetőség legyen a további hozzáférésre azokban a kategóriákban, amelyekben biztosítani szükséges a kontingens maximális kihasználásának lehetőségét, a Bizottság olyan rendszert hozott létre, amelyben minden egyes termékkategória a következő három különböző hozzáférési forgatókönyvnek megfelelően három különböző csoport valamelyikébe tartozik. Ez a rendszer teljesíti a védintézkedés egyik legfontosabb alapelvét és célkitűzését, nevezetesen a származási hely tekintetében hagyományos kereskedelmi forgalom megőrzésének biztosítását.

    (168)

    A jelenleg érvényben lévő három rendszer a következő:

    Nincs hozzáférés – ha a maradványkontingens keretében exportáló beszállítók ki tudták kimeríteni a maradványkontingenseket, és az utolsó negyedévben kiszorítási hatások voltak megfigyelhetők;

    Korlátozott hozzáférés – ha inkumbens beszállítók a rendelkezésükre álló maradványkontingensnek csak egy részét tudták felhasználni, és korlátozott mennyiségben további származási helyekre volt szükség a kontingensek kimerítéséhez;

    Nincs korlátozás – ha a maradványkontingenseket nem használták ki nagy mértékben, és nem voltak megfigyelhető kiszorítási hatások.

    Az érdekelt felek észrevételei

    (169)

    Az érdekelt felek nem nyújtottak be állításokat azzal a jelenlegi rendszerrel kapcsolatban, amely lehetővé teszi az országspecifikus vámkontingenst kihasználó országok számára a védintézkedési év utolsó negyedévi maradványkontingenséhez való hozzáférést.

    (170)

    E szakasz kapcsán az uniós gazdasági ágazat felkérte a Bizottságot, hogy vizsgálja meg, hogy az összes termékkategóriában milyen kiszorítási kockázatok jelentkeznek az új exportáló országok általi behozatal jelentős növekedése következtében. Ezt a kérelmet a 7.3. szakasz külön tárgyalja.

    Értékelés

    (171)

    Összességében a Bizottság úgy ítélte meg, hogy a jelenlegi rendszer megfelel a céljának. A jelenlegi rendszer biztosítja, hogy az uniós felhasználók a lehető legnagyobb eséllyel meríthessék ki a maradványkontingenst, valamint azt is, hogy a maradványkontingensen belül tiszteletben tartsák a származási hely tekintetében hagyományos kereskedelmi forgalmat (ami a felhasználóknak is érdeke). Ezenkívül a Bizottsághoz nem érkezett olyan beadvány, amely az intézkedés e jellemzőjének működésével kapcsolatos konkrét problémára utalt volna.

    (172)

    Mindazonáltal a Bizottság értékelte, hogy a rendelkezésre álló legfrissebb adatok alapján az utolsó negyedévben bekövetkezett-e kiszorítási hatás a maradványkontingens tekintetében. Ezt az értékelést a 2023. április 1. és 2024. március 31. közötti időszakra nézve végezte el a származási hely és kategória szerinti bontásban elérhető behozatali adatok és kontingensfelhasználási adatok alapján.

    (173)

    Az értékelés nyomán a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi rendszernek továbbra is érvényben kell maradnia. A Bizottság azonban úgy ítélte meg, hogy a rendszert egyszerűsíteni lehetne oly módon, hogy kiszámíthatóságot biztosítson a piaci szereplők számára, és megelőzze a jövőbeli esetleges kiszorítási hatást. Ennek megfelelően a Bizottság úgy vélte, hogy az intézkedés működését módosítani kell azzal, hogy a jelenlegi három szabály helyett két szabályt alkalmaznak. Az első szabály, a „nincs felhasználható maradványkontingens” azokra a kategóriákra vonatkozna, amelyek esetében egy adott kategóriában a maradványkontingens átlagos felhasználása nagyon magas volt. A második szabály, a „van felhasználható maradványkontingens” a többi kategóriára vonatkozna, és lehetővé tenné, hogy az érintett felek az utolsó negyedévben hozzáférhessenek azokhoz a maradványmennyiségekhez, amelyeket a maradvány-vámkontingens eredeti kedvezményezett exportáló országai átlagosan nem használtak fel. Néhány kategóriában továbbra is különleges rendszer alkalmazandó.

    Kiigazítások

    (174)

    Ennek megfelelően a termékkategóriánkénti hozzáférési rendszerek a következőképpen módosultak (a konkrét mennyiségek tekintetében lásd e rendelet I. mellékletének IV.3. pontját):

    Nincs hozzáférés: 3B., 14., 16., 20., 26.

    Hozzáférés: 2., 3A., 4A., 5., 6., 9., 10., 12., 13., 15., 18., 19., 21., 22., 24., 25B., 27., 28.

    (175)

    Ez a rendszer a következő kategóriákra nem vonatkozik (az előző működési felülvizsgálat során alkalmazott elvekkel összhangban):

    Speciális szabályok: 1. és 4B.

    Továbbra is megfelelőnek tekinthető az a jelenlegi rendszer, amely szerint a hozzáférést exportáló országonként 30 %-os felső határ mellett biztosítják a negyedik negyedévben, a beszerzési források megfelelő választékának garantálása érdekében, ugyanakkor elkerülve a kiszorítási hatásokat, amelyeket a hagyományos kereskedelmi forgalmat meghaladó további túlzott mértékű behozatal okozna.

    Globális szintű kezelés: 7., 8., 17., 25A.

    A negyedik negyedévben való hozzáférés lehetősége nem alkalmazható, mivel nincs olyan ország, amely országspecifikus kontingens keretében exportálna.

    (176)

    Összességében ezzel a jellemzővel az intézkedés továbbra is lehetővé tenné a maradványkontingenshez való hozzáférést a negyedik negyedévben a termékkategóriák nagy többségében. Ugyanakkor a rendszer biztosítja, hogy azok a többletmennyiségek, amelyeket egyes országok e rendszer keretében exportálhatnak, ne gyakoroljanak indokolatlan kiszorítási hatást az országspecifikus vámkontingenssel nem rendelkező országokra. Mostantól kezdve azok az országok, amelyek esetében elvileg nem áll fenn a kiszorítás kockázata, védelmet kapnak a kereskedelmi forgalom esetleges hirtelen jövőbeli változásaival szemben is, összhangban a maradványkontingensnek a jelenlegi védintézkedési évben történő átlagos felhasználásával. Ez a rendszer széles körű hozzáférést biztosít a felhasználók számára a rendelkezésre álló mennyiségekhez, miközben az uniós gyártók szempontjából megőrzi az intézkedés eredményességét. Ezért az általános uniós érdek szempontjából a jelenlegi rendszer a legmegfelelőbb.

    7.3.   Kiigazítások az intézkedés eredményességének javítása érdekében egyes maradvány-vámkontingensek esetében

    Az érdekeltek észrevételei

    (177)

    A Bizottság úgy ítélte meg, hogy a fenti 7.1. szakasz (A vámkontingensek kiosztása és kezelése), a 7.2. szakasz (A hagyományos kereskedelmi forgalom kiszorítása) és a 7.6. szakasz (A körülmények egyéb megváltozása) alapján benyújtott egyes kérelmeket együttesen kell értékelni. Ennek az az oka, hogy a szóban forgó állításokat alátámasztó okok a jelek szerint azonosak.

    (178)

    Az állítások lényegében néhány olyan termékkategória kereskedelmi forgalmának a szerkezetváltozására vonatkoztak, melyek kapcsán azok az exportőrök, amelyek a referencia-időszakban (2015 és 2017 között) nem exportáltak jelentős mennyiségeket, és ezért nem részesültek országspecifikus kontingensekben, a maradványkontingenseket kihasználva léptek be az uniós piacra jelentős behozatali volumenekkel.

    (179)

    Egyes felek előadták, hogy a kereskedelmi forgalom szerkezetében bekövetkezett változás a körülmények tartós megváltozásának tekinthető, mivel az érintett új exportőrök az elmúlt években jelentősen növelték termelési kapacitásukat. Ez a kereskedelmi forgalom állítólagosan kiszorította az egyéb származási helyszíneket a maradványkontingensek használatából, és az érdekelt felek módosításokat javasoltak a vámkontingensek kezelésére nézve. A javasolt változtatások között szerepelt az országspecifikus vámkontingensek kialakítása a maradványkontingensek terén tapasztalható bizonyos kereskedelmi forgalmak védelmére, új szabályok létrehozása annak érdekében, hogy valamennyi negyedévben megakadályozzák a vámkontingensek bizonyos származási helyek általi felhasználását, a fel nem használt vámkontingenseknek a maradványkontingensekbe való átcsoportosítása a következő negyedévben, a kategóriák felosztása vagy a maradványkontingensekre vonatkozó felső határ megállapítása.

    Értékelés

    (180)

    A Bizottság számos olyan kategóriára nézve elemezte a maradványkontingensek keretében zajló importforgalmát, amelyekre vonatkozóan az érdekelt felek állításokat fogalmaztak meg.

    (181)

    Az elemzés megerősítette, hogy a közelmúltbeli piaci fejlemények hatására egyes kategóriákban jelentősen csökkent a hagyományos beszállítóknak a maradványkontingensek keretében az Unióba irányuló exportja, míg az új származási országokból ugyanezen maradványkontingensek keretében érkező kivitel megnőtt. A kereskedelmi forgalom e változása bizonyos kategóriákban több negatív hatást is gyakorolt az intézkedés működésére, amint azt az alábbi szakaszok ismertetik.

    (182)

    A Bizottság megállapította, hogy az állítások két termékkategória tekintetében megalapozottak. Ebből következik, hogy szükség volt az intézkedés működésének kiigazítására az intézkedés eredményességének és az uniós érdeket szolgáló hagyományos kereskedelmi forgalom megőrzésének biztosítása érdekében.

    a)   1. termékkategória: Melegen hengerelt ötvözetlen és más ötvözött lemez és szalag

    (183)

    Az 1. termékkategória (a továbbiakban: melegen hengerelt sík termékek) a védintézkedés hatálya alá tartozó olyan termékkategória, amely összességében nagyon fontos, különböző okok miatt. Következetesen a behozatal messze legnagyobb részét teszi ki (2023-ban 8,5 millió tonna). 2023-ban az intézkedés hatálya alá tartozó teljes behozatal 31 %-ának felelt meg. Emellett volumenét tekintve az uniós gazdasági ágazat össztermelésének 34 %-át, belföldi értékesítésének pedig mintegy 25 %-át teszi ki. Ennek a termékkategóriának számos felhasználási területe van; egyfajta árucikknek minősül, ezért különösen érzékeny az árváltozásokra. A melegen hengerelt sík termékek felhasználhatók végtermékként többek között az építőiparban vagy a gépjárműiparban, ugyanakkor inputként továbbfeldolgozott termékek előállításához is felhasználják, többek között a 2. termékkategória (hidegen hengerelt síktermékek) esetében, amelyből aztán további feldolgozás útján például a 4. kategóriába tartozó termékek (fémbevonatú lemezek) állíthatók elő, melyből az 5. kategóriába tartozó termékek (szerves bevonatú acéltermékek) gyárthatók. A melegen hengerelt sík acéltermékeket egyes csövek gyártásához is felhasználják. Tekintettel arra, hogy ez a termékkategória jelentős az érintett termék teljes uniós termelése tekintetében és hogy több más termékkategóriához kapcsolódik, az azt érintő fejlemények különösen fontosak a védintézkedés eredményessége szempontjából.

    (184)

    Tehát az e kategóriára vonatkozóan eredményesen kezelt vámkontingens – a termékkategória különös jelentősége miatt – az egész intézkedés eredményességének esélyét növeli. Emiatt különösen alapos vizsgálatra került sor, működését korábbi felülvizsgálatok során többször is ellenőrizték annak érdekében, hogy kezelése a fennálló piaci viszonyokhoz igazodjon.

    (185)

    Hozzá kell tenni azt is, hogy e termékkategória maradványkontingense az intézkedés szerinti legnagyobb egyedi vámkontingens: eredetileg minden negyedévben mintegy 1 millió tonna állt rendelkezésre.

    (186)

    A jelenlegi helyzetet illetően megjegyzendő, 2023 októbere óta (három egymást követő negyedévben (125)) a maradvány-vámkontingenst a negyedév első napján következetesen kimerítették.

    (187)

    Ez a negyedévek hátralevő részében kiegyensúlyozatlanságot okozott a piacon, mivel azonnal nagy mennyiségeket bocsátott rendelkezésre, ami jelentős importnyomást eredményezett.

    (188)

    Ebben a termékkategóriában különösen súlyos volt az importnyomás, mivel az uniós acélfelhasználás általában megfigyelhető jelentős visszaesése ellenére is tovább nőtt a behozatal. E termékkategória esetében a behozatal piaci részesedése 2023-ban elérte a 30 %-ot, ami jelentősen meghaladja az érintett termék egészére vonatkozó átlagot.

    (189)

    A korai kimerítést különösen Vietnám és Egyiptom igen erőteljes piaci térnyerése okozta. Ez a két ország csak 2022 második felében kezdte exportálni az 1. termékkategóriát az Unióba, de 2023 végére már a vonatkozó vámkontingens alá tartozó behozatal több mint 45 %-a tartozott hozzájuk. Ennek következtében némely negyedévben az ebben a kategóriában exportáló kisebb, de régóta jelen lévő országok (például Svájc) kiszorultak.

    Image 6

    Forrás:

    Az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság vámkontingens-adatbázisa, * 2024. április 5-ig; https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

    (190)

    A Bizottság megállapította, hogy helyénvaló a kiigazítás annak érdekében, hogy e fontos termékkategória piacán nagyobb legyen a stabilitás, és ezáltal biztosítva legyen, hogy a piaci fejlemények nem ássák alá az intézkedés eredményességét.

    Kiigazítások

    (191)

    A fentiek alapján a Bizottság úgy ítélte meg, hogy a legmegfelelőbb megoldás, ha korlátozzák azt a mennyiséget, amelyet egy adott ország a maradvány-vámkontingens keretében egy adott negyedévben exportálhat.

    (192)

    Az összes szóban forgó érdek gondos mérlegelését követően – beleértve az érintett exportáló országok és uniós felhasználóik érdekeit is – a Bizottság úgy ítélte meg, hogy az egyes negyedévekben eredetileg rendelkezésre álló vámkontingens-mennyiségre országonként 15 %-os felső határt kell megállapítani (126).

    (193)

    Ez a felső határérték egyrészt biztosítja, hogy a negyedév első napján a behozatal csak korlátozottan részesedjen a maradvány- vámkontingens mennyiségeiből, és így csökkenjen a piacra nehezedő importnyomás. Másrészt lehetővé teszi a leginkább érintett exportáló országok számára, hogy továbbra is releváns mennyiségeket exportálhassanak, amelyek meghaladják a védintézkedés előtti kereskedelmi forgalmukat, és általában véve azokat a mennyiségeket is, amelyeket a védintézkedés első éveiben exportáltak. Emellett védi azoknak az uniós felhasználóknak és exportáló országoknak az érdekeit, amelyeket következetesen kiszorítottak.

    (194)

    A Bizottság úgy ítélte meg, hogy ez a kiigazítás több ok miatt sem jelent kockázatot az 1. termékkategóriának az uniós piacon való elérhetőségére nézve. Először is, más nagy beszállítók oldaláról is vannak jelentős felhasználatlan országspecifikus vámkontingensek, és vannak más beszállítók, amelyek bizonyos mértékig növelhetik jelenlétüket a maradvány-vámkontingens keretében. Másodszor, az uniós gazdasági ágazat rendelkezik a belföldi termelés növeléséhez szükséges kapacitással, amint azt az 5. táblázat mutatja. Ez hozzájárulna ahhoz, hogy a kapacitáskihasználás egészségesebb szintre emelkedjen, ami pedig segítené az uniós gazdasági ágazatot az általában vett gazdasági teljesítményének javításában. Végezetül, tekintettel a piaci előrejelzésekre, nagyon valószínűtlennek tűnik, hogy a fel nem használt országspecifikus vámkontingensek és az uniós gyártók rendelkezésre álló kapacitása együttesen ne lenne elegendő a jövőbeli kereslet kielégítéséhez.

    (195)

    Ezen okok miatt a Bizottság úgy ítélte meg, hogy a kiigazítás az általában vett uniós érdeket szolgálja, mivel javítja az intézkedés működését, fokozza eredményességét, ugyanakkor elkerüli az indokolatlan kiszorítási hatást, és biztosítja az uniós felhasználók számára az ellátás megfelelő sokféleségét.

    b)   16. szánú termékkategória: Ötvözetlen és más ötvözött hengerhuzal

    (196)

    Az 1. termékkategóriára vonatkozó megállapításokon kívül a Bizottság azt is megállapította, hogy a behozatal szerkezetének megváltozása megzavarta a 16. termékkategória maradvány-vámkontingensének esetében a származási helyek egyensúlyát, ami kedvezőtlenül befolyásolta az intézkedés működését. Az utolsó három vizsgált negyedév közül kettőben az e kategória maradvány-vámkontingensét a negyedév első napjaiban kezdték el kimeríteni (127).

    (197)

    A Bizottság értékelése azt mutatta, hogy 2023. július–szeptemberi negyedévig jellemzően több olyan exportáló ország volt, amely rendszeresen kimerítette a maradvány-vámkontingenst. A behozatal országonkénti részesedése negyedévenként változott. Algéria átlagosan (128) a teljes maradvány-vámkontingens 39 %-át használta fel, Bosznia-Hercegovina mintegy 23 %-át, Korea a 9 %-át, Japán pedig a 7 %-át. Több más ország átlagosan a fennmaradó 20 %-ot használta fel.

    (198)

    A végleges védintézkedés kidolgozása és a különböző működési felülvizsgálatok során a Bizottság arra törekedett, hogy a volumen és a származási hely szempontjából hagyományos kereskedelmi forgalmat megőrizze. A hagyományos volumenek megőrzésének célkitűzése úgy valósult meg, hogy a vámkontingenseket a korábbi kereskedelmi forgalom alapján számították ki, a hagyományos származási helyek megőrzésének célkitűzése pedig úgy, hogy országspecifikus vámkontingenseket hoztak létre.

    (199)

    Azonban azok a kisebb hagyományos beszállító országok, amelyek egy adott termékkategóriában nem voltak jogosultak országspecifikus vámkontingensre, az adott maradvány-vámkontingenseken belül potenciálisan ki voltak téve a kereskedelmi forgalom hirtelen változásainak. Pontosan ez volt az a helyzet, amellyel a 16. termékkategória kapcsán egyes exportáló országok szembesültek, és amely miatt a továbbiakban már nem voltak képesek érdemi volumenek exportálására, ami a saját maguknak és az uniós felhasználóiknak is a kárára volt.

    Image 7

    Forrás:

    Az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság vámkontingens-adatbázisa, * 2024. április 5-ig; https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

    (200)

    A 2023. július–szeptemberi negyedévtől kezdődően a származási helyek összetétele hirtelen megváltozott az e termékkategóriára vonatkozó maradvány-vámkontingensen belül: Malajzia és Egyiptom hirtelen igen nagy mennyiségeket kezdett exportálni. E két ország esetében a szóban forgó vámkontingensnek az említett negyedév előtti összesített átlagos felhasználása 0 % volt. Azonban az utolsó három olyan negyedévben, amelyre vonatkozóan teljes körű adatok álltak rendelkezésre, behozataluk összesített részesedése elérte a 76 %-ot. Ennek következtében jelentősen csökkent az összes többi olyan exportáló országból származó vámmentes behozatal, amelyek korábban stabilan voltak jelen az uniós piacon. Néhányuk gyakorlatilag beszüntette a szóban forgó vámkontingens keretében történő kivitelt. Bosznia-Hercegovina vámkontingens-felhasználási aránya 2 %-ra, Koreáé 4 %-ra, Japáné 1 %-ra, más országoké pedig 1 %-ra esett vissza.

    (201)

    Malajziának és Egyiptomnak az uniós piacon való agresszív térhódítása miatt tehát egyértelműen kiszorultak olyan származási helyek, amelyek e vámkontingens keretében rendszeresen exportáltak. Volt, amelyik nagy mértékben csökkentette jelenlétét (Algéria), vagy szinte teljesen megszüntette azt (pl. Bosznia-Hercegovina, Japán, Korea), amiből saját maguknak és uniós felhasználóiknak egyaránt kára származott.

    Kiigazítások

    (202)

    A fenti megállapítások alapján a Bizottság úgy ítélte meg, hogy a szóban forgó maradvány-vámkontingensen belül a származási helyek kiegyensúlyozottabb eloszlásának helyreállítására, és ezáltal az intézkedés jobb működésének biztosítására a legmegfelelőbb intézkedés, ha származási országonként és negyedévenként korlátozzák a vámmentes behozatal maximális mennyiségét. A Bizottság úgy ítélte meg, hogy az egyes negyedévek elején rendelkezésre álló vámkontingens-mennyiségre országonként 15 %-os felső határt kell megállapítani.

    (203)

    Ezzel a kiigazítással a Bizottság arra törekszik, hogy megelőzze a kisebb hagyományos beszállító származási helyekre gyakorolt indokolatlan kiszorító hatásokat, és ezáltal biztosítsa, hogy az uniós felhasználók rendelkezésére álljanak az ezekről a származási helyekről érkező volumenek. Másrészt a 15 %-os felső határ továbbra is lehetővé teszi a leginkább érintett exportáló országok számára, hogy a mennyiségeket továbbra is a korábbi (egyes esetekben nemlétező) szintjük feletti mértékben exportálják. Ezen túlmenően a származási helyek megfelelő mértékű sokféleségét biztosítja az uniós felhasználók számára. Végezetül – figyelembe véve a többi ország által a maradvány-vámkontingens keretében következetesen nyújtott múltbeli teljesítményt – a Bizottság szerint észszerűen feltételezhető, hogy az e kategóriához tartozó maradvány-vámkontingenst továbbra is teljes mértékben felhasználják.

    (204)

    A Bizottság úgy véli, hogy ez a kiigazítás az Unió érdekét szolgálja, mivel garantálja, hogy az uniós felhasználók többféle beszerzési forrás közül választhatnak, ugyanakkor pedig megakadályozza a zavart okozó kereskedelmi forgalmat, támogatva a piaci stabilitást.

    7.4.   A fejlődő országnak minősülő azon WTO-tagokat felsoroló jegyzék naprakésszé tétele, amelyek legutóbbi behozatali szintjük alapján nem tartoznak az intézkedés hatálya alá

    (205)

    Az eljárás megindításáról szóló értesítés 2.C pontja szerint a Bizottság közölte a felülvizsgálat keretében meg fogja vizsgálni, hogy a fejlődő országnak minősülő egyes WTO-tagoktól érkező behozatal meghaladta-e a 3 %-os küszöbértéket a releváns időszakban (nevezetesen a 2023. évben), és szükség esetén aktualizálja azon fejlődő országnak minősülő WTO-tagok jegyzékét, amelyekre az intézkedés hatályát ki kell terjeszteni, vagy amelyeket ki kell venni az intézkedés hatálya alól.

    Az érdekelt felek észrevételei

    (206)

    Több fél is kérte, hogy tegyék naprakésszé azon fejlődő országnak minősülő WTO-tagok jegyzékét, amelyek legutóbbi behozatali adataik alapján nem tartoznak az intézkedés hatálya alá. Az uniós gazdasági ágazat emellett azt kérte, hogy az Ukrajnából érkező behozatal volumenét ne vegyék figyelembe annak meghatározása során, hogy mely fejlődő országnak minősülő WTO-tagok nem tartoznak az intézkedés hatálya alá.

    Értékelés

    (207)

    A védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 9. cikke és a védintézkedési alaprendelet 18. cikke szerint a védintézkedés nem alkalmazható a fejlődő országnak minősülő WTO-tagtól érkező termékre, amennyiben annak importrészesedése egy adott termékkategórián belül nem éri el a teljes behozatal 3 %-át. Amennyiben az összes olyan fejlődő országnak minősülő WTO-tag importrészesedésének az összege, melyek esetében ez a részesedés nem éri el a 3 %-os küszöbértéket, egy adott kategóriában meghaladja a teljes behozatal 9 %-át, a védintézkedés hatálya valamennyi fejlődő országnak minősülő WTO- tagra kiterjed. A Bizottság rendszeresen felülvizsgálta és frissítette a fejlődő országok jegyzékét.

    (208)

    A jegyzék legutóbbi frissítésére 2023 júniusában, a védintézkedés esetleges idő előtti megszüntetésének értékelésére irányuló felülvizsgálat keretében került sor (129). A korábbi felülvizsgálatokhoz hasonlóan a Bizottság frissítette az intézkedés hatálya alá tartozó és az intézkedés hatálya alól kizárt fejlődő országok jegyzékét. Ehhez a behozatalból való részesedésüket számította ki a legfrissebb rendelkezésre álló összesített behozatali adatok (vagyis a 2023. évi importstatisztikák) alapján (130). A korábbi felülvizsgálatok során követett módszertan megváltoztatását a Bizottság nem ítélte helyénvalónak.

    Kiigazítások

    (209)

    A szóban forgó aktualizálásból eredő és 2024. július 1-jétől alkalmazandó változások a következők (a frissített táblázatot lásd e rendelet II. mellékletének III.2. pontjában):

    valamennyi fejlődő ország az 5. és a 24. kategóriába kerül, mivel a 3 % alatti 2023-es összes behozatali részesedés összege meghaladja a 9 %-ot,

    Albánia bekerül a 28. kategóriába,

    Brazília kikerül az 1. és a 2. kategóriából,

    Kína bekerül a 4B., a 13. és a 17. kategóriába, ugyanakkor kikerül a 2., a 3A, a 7. és a 15. kategóriából,

    India bekerül a 25A. és a 27. kategóriába, ugyanakkor kikerül a 16. és a 17. kategóriából,

    Indonézia kikerül a 9. kategóriából,

    Kazahsztán kikerül a 19. kategóriából,

    Malajzia kikerül a 9. kategóriából,

    Észak-Macedónia kikerül a 26. kategóriából,

    Omán kikerül a 13. kategóriából,

    Dél-Afrika kikerül a 4A. kategóriából,

    Tunézia bekerül a 4A. kategóriába,

    Törökország bekerül a 7. kategóriába,

    az Egyesült Arab Emírségek bekerül a 25A. kategóriába,

    Vietnám bekerül a 2. kategóriába, ugyanakkor kikerül a 26. kategóriából.

    7.5.   A kereskedelmi liberalizáció szintje

    (210)

    A WTO szabályai (131) és az uniós szabályok (132) értelmében a védintézkedést alkalmazó WTO-tag köteles azt fokozatosan liberalizálni. A kereskedelmi liberalizációt az intézkedés bevezetését követő egy év elteltével, az alkalmazás időtartama alatt rendszeres időközönként kell megvalósítani. A kereskedelmi liberalizáció célja, hogy fokozatosan egyre nagyobb importversenyt tegyen lehetővé a piacon, miközben a belföldi ágazat alkalmazkodik a megnövekedett behozatali szinthez.

    (211)

    A WTO-jog nem tartalmaz a kereskedelmi liberalizáció formájára vagy konkrét ütemezésére vonatkozó különös követelményeket attól eltekintve, hogy azt az alkalmazás időtartama alatt rendszeres időközönként és fokozatosan kell megvalósítani.

    (212)

    Az acélágazatra vonatkozó uniós védintézkedést 2019 óta évente liberalizálták, és a liberalizációs ráta megfelelőségét több alkalommal értékelték és módosították (133). A jelenlegi éves liberalizációs ráta 2022 júliusa óta 4 %.

    (213)

    A vizsgálat keretében a Bizottság kötelezettséget vállalt annak értékelésére, hogy a kereskedelmi liberalizáció jelenlegi szintje továbbra is megfelelő-e, vagy felül kell vizsgálni.

    Az érdekelt felek észrevételei

    (214)

    Egyes érdekelt felek (nevezetesen exportáló gyártók és uniós felhasználók) azt kérték, hogy a Bizottság 4 %-ot meghaladó mértékre növelje a kereskedelmi liberalizáció szintjét. Egyes exportáló gyártók azzal érveltek, hogy az uniós gazdasági ágazat helyzete szilárd, a kereskedelmi forgalom elterelődése nem következett be, vagy csökkent a kockázata. Az uniós gazdasági ágazat a felhasználási szintek csökkenését alátámasztó bizonyítékok és az elkövetkező hónapokra vonatkozó előrejelzések alapján a kereskedelmi liberalizáció ütemének csökkentését kérte. Ennek alapján az uniós gazdasági ágazat azzal érvelt, hogy az uniós piacon nem áll fenn a hiány kockázata.

    Értékelés

    (215)

    Annak meghatározása érdekében, hogy a kereskedelmi liberalizáció jelenlegi szintje megfelelő-e, a Bizottság visszatekintő és előretekintő elemzést egyaránt végzett.

    (216)

    A visszatekintő értékelést illetően megjegyzendő, hogy az adatok szerint a kereskedelmi liberalizáció üteme gyorsabb volt, mint a felhasználás alakulása. Míg a vámkontingensek csaknem 25 %-kal nőttek (beleértve a 2019 februárja óta alkalmazandó 5 %-os kiegészítést), a felhasználás ugyanebben az időszakban 17 %-kal visszaesett. Az egymással ellentétes trendek hatására jelentősen megnőtt a vámkontingensek szintje és a piaci kereslet közötti különbség.

    (217)

    Az előretekintő értékelést illetően megjegyzendő, hogy – amint azt a fenti 3.2.2. szakasz h) pontja kifejti – az acélpiac a lassulás egyértelmű jeleit mutatta. A globális acélfelhasználás 2023-ban 1,1 %-kal (134) csökkent az előző évi értékhez képest. Az Unióban a felhasználás sokkal ütemesebben, 6 %-kal esett vissza (135). A globális acélfelhasználásra vonatkozó legfrissebb piaci kilátások 2024-re csak szerény, 1,7 %-os növekedést vetítenek előre (ez alig-alig éri el a 2022. évi értékeket), 2025-re pedig 1,2 %-os fellendüléssel számolnak (ami azt jelenti, hogy a felhasználási szintek a 2021. évi volumenek alatt maradnak). Amint azt a 3.2.2. szakasz h) pontja is ismerteti, az uniós piac kilátásaiban várhatóan hasonló trendek mutatkoznak majd meg.

    (218)

    Bár a vámkontingensek felhasználási szintje országonként és kategóriánként eltérő volt, minden védintézkedési év végén jelentős felhasználatlan mennyiségek maradtak vissza; ez a helyzet a folyamatban lévő hatodik védintézkedési évben is fennállt (136).

    (219)

    Tekintettel a világ és az uniós acélpiac acélfelhasználásának közelmúltbeli negatív tendenciáira és kilátásaira, valamint arra, hogy a vámkontingensek széles körben rendelkezésre álltak az egyes termékkategóriákra nézve, a Bizottság úgy ítélte meg, hogy az Uniónak nem áll érdekében tovább fokozni a vámkontingens-mennyiség növekedésének üteme és az acélfelhasználás növekedésének üteme között fennálló, jelenleg is nagy különbséget.

    Kiigazítások

    (220)

    Tekintettel a felhasználás (beleértve a várható felhasználást is) és a vámkontingens-mennyiségek közötti egyre növekvő különbségre, valamint a jelenlegi erős importnyomásra, amely nagy valószínűséggel továbbra is fennáll majd, a Bizottság úgy ítélte meg, hogy a 4 %-os vámtétel fenntartása vagy növelése súlyosan aláásná az intézkedés eredményességét. Emellett a Bizottság megerősítette, hogy általában véve elegendő vámkontingens áll rendelkezésre az egyes termékkategóriákban.

    (221)

    Mindezek alapján a Bizottság úgy ítélte meg, hogy az 1 %-os liberalizációs ráta megállapítása megfelelő az intézkedés eredményességének biztosításához.

    (222)

    Következésképpen a vámkontingensek 2024. július 1-jétől minden termékkategória esetében évente 1 %-kal emelkednek. A 2024. július 1-jétől 2026. június 30-ig tartó időszakra vonatkozó konkrét volumeneket (negyedéves bontásban) e rendelet IV.1. melléklete ismerteti.

    (223)

    Az e rendeletben ismertetett egyéb kiigazításokkal együtt ez a liberalizációs ráta hozzá fog járulni az intézkedés eredményességének javításához egy olyan időszakban, amikor az uniós piacot jelentős mértékben érintik a behozatal által kiváltott feszültségek, melyeket a kapacitásfelesleg kedvezőtlen hatásai és a kapacitásfeleslegre világszertett adott reakciók okoznak, a gyenge kereslet összefüggésében. Az uniós felhasználók továbbra is elegendő vámmentes volumenekkel fognak rendelkezni a meglévő vámkontingensek keretében.

    7.6.   A körülmények egyéb olyan megváltozása, amely szükségessé teheti a vámkontingensek szintjének vagy felosztásának kiigazítását

    (224)

    Az eljárás megindításáról szóló értesítésben a Bizottság az e fejezethez kapcsolódó állítások körét úgy határozta meg, mint a fenti 7.1–7.2. és 7.4–7.5. szakasz hatálya alá nem tartozó egyéb kérdéseket, amennyiben azok a körülményekben az eredeti vizsgálat során fennálló helyzethez képest tartós változásokat érintenek, és amelyek hatásait adott esetben felül kell vizsgálni, és amely hatások indokolhatják többek között a vámkontingensek szintjének vagy elosztásának kiigazítását egyes termékkategóriákon belül. A Bizottság felkérte az érdekelt feleket, hogy nyújtsanak be beadványaikat alátámasztó elegendő bizonyítékot, valamint konkrét javaslatokat arra vonatkozóan, hogy miként kezeljék az adott termékkategóriát érintő fejleményeket.

    Az érdekelt felek észrevételei

    (225)

    Az e tekintetben beérkezett kérelmek két típusra oszthatók. Az első típus az egyes termékkategóriák keresletében bekövetkezett tartós változásokat érinti, a második típus pedig az új beszállító országokkal kapcsolatos tartós változással áll összefüggésben.

    a)   A bizonyos kategóriák iránti megnövekedett kereslet

    (226)

    Az e típushoz tartozó kérelmek a termékkör változásaira vonatkoztak, jellemzően termékkategóriáknak az intézkedés hatálya alól történő kivonására, a vámkontingensek megnövelésére vagy országspecifikus vámkontingensek kiosztására egy adott származási ország esetében a valamely konkrét kategória iránti kereslet gyors növekedésére vonatkozó előrejelzések alapján, és abban az esetben, ha az uniós gazdasági ágazat állítólagosan nem képes elegendő mennyiséget beszállítani.

    Értékelés

    (227)

    E tekintetben az érdekelt felek által benyújtott bizonyítékok nem indokolták a körülmények megváltozására vonatkozó állításokon alapuló kiigazítást. Az állítások jellemzően bizonyos termékkategóriák konkrét származási helyére vonatkoztak. Az elmúlt három negyedévben (2023. júliustól 2024. márciusig) minden esetben rendelkezésre álltak vámmentes volumenek. Ezért elmondható, hogy ezek az állítások nem álltak összhangban az általában vett uniós érdekkel, sokkal inkább az egyes érdekelt felek sajátos preferenciáit tükrözték. Az uniós gyártók kínálatának rendelkezésre állásával kapcsolatos állításokat az uniós gazdasági ágazat is széles körben cáfolta, és a Bizottság úgy ítélte meg, hogy az ügy irataiban hozzáférhető bizonyítékok – beleértve a vámkontingensek felhasználását is – nem támasztják alá az esetleges acélhiányra vonatkozó állításokat.

    Következtetés

    (228)

    A Bizottság ezért arra a következtetésre jutott, hogy nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték, amely indokolná az acélra vonatkozó védintézkedés működésének kiigazítását azon az alapon, hogy egyes termékkategóriákban a jövőben állítólagosan megnő majd a kereslet a körülmények megváltozása miatt.

    b)   A kereskedelmi forgalom változásai – Új exportáló országok

    (229)

    Több fél (az uniós gazdasági ágazat, exportőrök és felhasználók) felvetette, hogy változások történtek a kereskedelmi forgalomban, ami a körülmények tartós megváltozását jelenti. Egyes felek (az uniós gazdasági ágazat) szerint a kereskedelmi forgalom e változása a globális acélipari kapacitásfeleslegek új és összetett regionális dinamikájára vezethető vissza, amely miatt a vámkontingensek kezelését módosítani kellene.

    (230)

    A kereskedelmi forgalom változásával kapcsolatos állításokat a fenti 7.1. szakasz (A vámkontingensek kiosztása és kezelése) és a 7.2. szakasz (A hagyományos kereskedelmi forgalom kiszorítása) is tartalmazza.

    (231)

    Az érdekelt felek előadták, hogy bár egyes országspecifikus kontingensek bizonyos termékkategóriákban nagyrészt kihasználatlanok maradnak, a maradványkontingensek révén kereskedelmi forgalmak érik el az uniós piacot. Ezek az érdekelt felek ezért arra kérték a Bizottságot, hogy bizonyos kiigazításokat végezzen a vámkontingensek igazgatásában.

    Értékelés

    (232)

    A vizsgálat során a Bizottság megállapította, hogy bizonyos termékkategóriák esetében új kereskedelmi forgalmak érik el a piacot. A Bizottság ezeket az állításokat a fenti 7.3. szakaszban ismertetett kiigazításokkal kezelte.

    8.   KN-KÓDOK VÁLTOZÁSA A 22., A 24. ÉS A 26. TERMÉKKATEGÓRIÁBAN

    (233)

    Az uniós vámnómenklatúra (KN) aktualizálásának (137) eredményeként 2022. január 1-jén módosultak az acélra vonatkozó védintézkedés hatálya alá tartozó acélcsövek egyes KN-kódjai (138). Az érintett termékkategóriák a 22. (varrat nélküli rozsdamentes csövek), a 24.(más varrat nélküli csövek) és a 26. (más hegesztett csövek) kategória.

    (234)

    Ezt a változást az intézkedés legutóbbi, 2023. júniusi felülvizsgálata (139) nem tükrözte, és ennek következtében e kategóriák esetében nem teljesen pontos a behozatal volumene, amelyet a Bizottság a szóban forgó felülvizsgálat során a fejlődő országok jegyzékének összeállítása során végzett számításokhoz vett figyelembe.

    (235)

    Következésképpen a 2023. július 1-jétől alkalmazandó intézkedés hatálya alá tartozó fejlődő országok jegyzéke a fent említett három kategória közül kettőben lényeges hatást gyakorolt. Amennyiben a Bizottság legutóbbi felülvizsgálata során az aktualizált KN-kódokat használta volna, a fejlődő országok jegyzéke a 2023. július 1-jén közzétett (2024. június 30-ig alkalmazandó) jegyzékre tekintettel a következő módosításokat tartalmazta volna:

    24. kategória: a fejlődő országokra vonatkozó 9 %-os küszöbértéket elérték volna. Ezért az e kategória keretében exportáló valamennyi fejlődő országra alkalmazni kellett volna az intézkedést 2023. július 1-jétől kezdődően.

    26. kategória: az Észak-Macedóniából és Vietnámból érkező behozatal nem érte volna el a 3 %-os egyedi küszöbértéket, ezért 2023. július 1-jétől ki kellett volna zárni az intézkedés hatálya alól.

    (236)

    Az intézkedés hatálya alá tartozó fejlődő országok jegyzékén a kódok módosulása következtében bekövetkezett változások a következőképpen foglalhatók össze:

     

     

     

    KÖZZÉTETT

     

    KORRIGÁLT

    Ország / Termékcsoport

    22

    24

    26

     

    Ország / Termékcsoport

    22

    24

    26

    Argentína

     

    X

     

     

    Argentína

     

    X

     

    Brazília

     

    X

     

     

    Brazília

     

    X

     

    Kína

    X

    X

    X

     

    Kína

    X

    X

    X

    Egyiptom

     

     

     

     

    Egyiptom

     

    X

     

    India

    X

    X

    X

     

    India

    X

    X

    X

    Indonézia

     

     

     

     

    Indonézia

     

    X

     

    Kazahsztán

     

     

     

     

    Kazahsztán

     

    X

     

    Malajzia

     

     

     

     

    Malajzia

     

    X

     

    Mexikó

     

    X

     

     

    Mexikó

     

    X

     

    Moldova

     

     

     

     

    Moldova

     

    X

     

    Észak-Macedónia

     

     

    X

     

    Észak-Macedónia

     

    X

     

    Omán

     

     

     

     

    Omán

     

    X

     

    Törökország

     

     

    X

     

    Törökország

     

    X

    X

    Ukrajna

    X

    X

     

     

    Ukrajna

    X

    X

     

    Egyesült Arab Emírségek

     

    X

     

     

    Egyesült Arab Emírségek

     

    X

     

    Vietnám

     

     

    X

     

    Vietnám

     

    X

     

    Minden más fejlődő ország

     

     

     

     

    Minden más fejlődő ország

     

    X

     

    (237)

    A 2023. július 1. és 2024. június 30. közötti időszakban alkalmazandó intézkedés hatálya alá tartozó fejlődő országok frissített jegyzékét e rendelet III. mellékletének III.2. pontja tartalmazza.

    (238)

    A 2023. július 1. és 2024. június 30. között alkalmazandó intézkedés hatálya alá tartozó fejlődő országok jegyzékében az e változások nyomán beálló gyakorlati következmények az alábbiak:

    A 24. kategória esetében nincs gyakorlati következménye annak, hogy 2023. július 1-jétől valamennyi fejlődő országnak az intézkedés hatálya alá kellett volna tartoznia. Minden olyan ország, amelynek az intézkedés hatálya alá kellett volna tartoznia, a maradványkontingenseket kihasználva exportált volna. A maradványkontingenst 2023. július 1-je óta soha nem merítették ki, és az időszak végén fennmaradó mennyiségek kellően nagyok voltak ahhoz, hogy lefedjék az olyan fejlődő országnak minősülő WTO-tagoktól származó kivitelt, amelyeket e kategóriába kellett volna sorolni. Tehát függetlenül attól, hogy a régi vagy az új kódok kerültek-e alkalmazásra, az e kategóriába sorolandó országok egyikének sem kellett volna vámot fizetniük.

    A 26. kategória esetében az elavult kódok használatának kettős következménye van. Ennek oka, hogy a maradvány-vámkontingens 2023. július 1-je óta eltelt két negyedévben kimerült (140). Egyrészt a DG TAXUD-tól (141) kapott információk szerint az Észak-Macedóniából és Vietnámból származó egyes behozatalok után 25 %-os vámot fizettek a maradványkontingens kimerítése miatt. Másrészt amiatt, hogy e két ország kivitelét jogosulatlanul a maradványkontingensben számolták el, a maradványkontingens kimerült, így más exportőröknek indokolatlanul kellett vámot fizetniük. A jelenlegi negyedévre vonatkozóan még nem ismert, hogy a 26. kategóriára vonatkozó maradványkontingens kimerül-e.

    (239)

    A fentiek alapján a Bizottság elismeri, hogy azok az importőrök, amelyek a bizonyos országokból származó behozatal tekintetében 2023. július 1. és 2023. december 31. között a 26. kategóriába tartozó termékek után vámokat fizettek meg, jogosultak arra, hogy az alkalmazandó vámjogszabályokkal összhangban kérjék e vámok visszatérítését a nemzeti vámhatóságoktól. Ezen országok a következők:

    a 2023. július 1-jétől 2023. szeptember 30-ig tartó negyedév: Bosznia-Hercegovina, Dél-Korea, Egyesült Államok, Észak-Macedónia, Izrael, India, Japán, Kanada, Szingapúr, Szerbia és Vietnám,

    a 2023. október 1-jétől 2023. december 31-ig tartó negyedév: Ausztrália, Bosznia-Hercegovina, Dél-Korea, Egyesült Államok, Észak-Macedónia, India, Japán, Kanada, Koszovó, Szerbia, Szingapúr, Új-Kaledónia és Vietnám.

    (240)

    A jelenlegi (2024. április 1-jétől 2024. június 30-ig tartó) negyedévre vonatkozó visszatérítési kérelmek elfogadása további ellenőrzéstől függ majd, amely azt vizsgálja, hogy a vámfizetés annak következménye volt-e, hogy a Bizottság a fejlődő országokra vonatkozó számítások során nem vette figyelembe az új kódokat.

    (241)

    Figyelembe véve az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet (142) 109. cikkét, az Európai Unió Bíróságának ítéletét követően teljesítendő visszatérítés esetén az Európai Központi Bank irányadó refinanszírozási műveleteire alkalmazott, az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában közzétett, az esedékesség napja szerinti hónap első naptári napján érvényes kamatlábnak megfelelő késedelmi kamat fizetendő.

    9.   ZÁRÓ MEGJEGYZÉSEK

    (242)

    A hatályos védintézkedést módosító jelen rendelet megfelel a bizonyos harmadik országokkal kötött kétoldalú megállapodásokból eredő kötelezettségeknek is.

    (243)

    Az e rendeletben előírt intézkedés összhangban van az uniós védintézkedési alaprendelet 3. cikkének (3) bekezdése és az (EU) 2015/755 rendelet 22. cikkének (3) bekezdése alapján létrehozott, védintézkedésekkel foglalkozó bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az (EU) 2019/159 rendelet a következőképpen módosul:

    1.

    Az 1. cikk (2) bekezdése a következőképpen módosul:

    „(2)   A 7., a 8., a 17. és a 25.A termékkategória kivételével az érintett termékkategóriák mindegyikének vonatkozásában minden vámkontingens egy része a IV. mellékletben meghatározott országok részére kerül felosztásra.”

    2.

    Az 1. cikk (3) bekezdése a következőképpen módosul:

    „(3)   Az egyes vámkontingensek fennmaradó részét, valamint a 7., a 8., a 17. és a 25.A termékkategória vámkontingensét időbeli sorrendben, az alkalmazási időszak minden negyedévére vonatkozóan egyenlően meghatározott vámkontingensek alapján kell felosztani.”

    3.

    Az 1. cikk (5) bekezdése a következőképpen módosul:

    „(5)   Amennyiben a (2) bekezdés szerinti vonatkozó vámkontingens egy adott ország tekintetében kimerül, a szóban forgó ország behozatala néhány termékkategória esetében elvégezhető az érintett termékkategória vámkontingense fennmaradó részének terhére. Ez a rendelkezés kizárólag a végleges vámkontingens egyes alkalmazási éveinek utolsó negyedévében alkalmazandó. A 3.B, a 14., a 16., a 20. és a 26. termékkategória esetében nem engedélyezett a vámkontingensek fennmaradó részéhez való további hozzáférés. A 2., a 3.A, a 4.A, az 5., a 6., a 9., a 10., a 12., a 13., a 15., a 18., a 19., a 21., a 22., a 24., a 25.B, a 27. és a 28. termékkategória esetében csak az utolsó negyedévben eredetileg rendelkezésre álló vámkontingens-mennyiség egy meghatározott részéhez való hozzáférés engedélyezett. Az 1. és a 4.B termékkategória esetében egyetlen exportáló ország sem használhat fel önmaga többet az intézkedések egyes alkalmazási éveinek utolsó negyedévében eredetileg rendelkezésre álló maradványkontingens-mennyiség 30 %-ánál.”

    4.

    Az 1. cikk a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

    „(7)   Az 1. és a 16. termékkategóriában az „Egyéb országok” kontingens keretében importáló országokra az e rendelet IV. mellékletének 1. pontjában meghatározott, a negyedév elején rendelkezésre álló vámmentes kontingensnek legfeljebb 15 %-át lehet alkalmazni országonként mint maximális behozatali volument. A maximális behozatali volumen az országspecifikus kontingenssel nem rendelkező országokra alkalmazandó, minden negyedévben.”

    5.

    A 2. cikk (2) bekezdésének második mondatát el kell hagyni.

    6.

    A 6. cikk (2) bekezdését el kell hagyni.

    7.

    A 10. cikk második albekezdése a következőképpen módosul:

     

    „Ezt a rendeletet 2026. június 30-ig kell alkalmazni.”

    8.

    A IV. mellékletet az e rendelet I. mellékletében található szöveg módosítja.

    9.

    A III.2. melléklet helyébe 2024. július 1-jétől e rendelet II. melléklete lép.

    10.

    A III.2. melléklet helyébe 2023. július 1-jétől 2024. június 30-ig e rendelet III. melléklete lép.

    2. cikk

    (1)   A (2) bekezdésben említett országokból származó, a 26. termékkategóriába (a továbbiakban: más hegesztett cső) tartozó, az Unióba irányuló behozatallal kapcsolatban 2023. július 1. és 2023. december 31. között megfizetett védővámokat az alkalmazandó vámjogszabályoknak megfelelően vissza kell fizetni, vagy el kell engedni.

    (2)   Az (1) bekezdés hatálya alá tartozó behozatal származási helyei a következők:

    a 2023. július 1-jétől 2023. szeptember 30-ig tartó negyedévre nézve: Bosznia-Hercegovina, Dél-Korea, Egyesült Államok, Észak-Macedónia, India, Izrael, Japán, Kanada, Szerbia, Szingapúr és Vietnám,

    a 2023. október 1-jétől 2023. december 31-ig tartó negyedévre nézve: Ausztrália, Bosznia-Hercegovina, Dél-Korea, Egyesült Államok, Észak-Macedónia, India, Japán, Kanada, Koszovó, Szerbia, Szingapúr, Új-Kaledónia és Vietnám.

    (3)   A 2024. április 1. és 2024. június 30. között végrehajtott behozatallal kapcsolatban megfizetett vámok visszafizetése vagy elengedése a visszafizetésre irányuló kérelem további ellenőrzésétől függ. Az egyes tagállamok vámhatóságai a visszafizetés vagy elengedés iránti kérelmek engedélyezése előtt minden esetben felveszik a kapcsolatot az Európai Bizottsággal.

    (4)   A visszafizetést vagy elengedést az alkalmazandó vámjogszabályoknak megfelelően a nemzeti vámhatóságoknál kell kérelmezni.

    3. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba. Ezt a rendeletet 2024. július 1-jétől kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2024. június 24-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/478 rendelete (2015. március 11.) a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27., 16. o.).

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/755 rendelete (2015. április 29.) az egyes harmadik országokból történő behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 123., 2015.5.19., 33. o.).

    (3)  A Bizottság (EU) 2019/159 végrehajtási rendelete (2019. január 31.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről (HL L 31., 2019.2.1., 27. o.).

    (4)  A Bizottság (EU) 2021/1029 végrehajtási rendelete (2021. június 24.) az (EU) 2019/159 bizottsági végrehajtási rendeletnek az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó védintézkedés meghosszabbítása érdekében történő módosításáról (HL L 225 I., 2021.6.25., 1. o.).

    (5)  A Bizottság (EU) 2019/1590 végrehajtási rendelete (2019. szeptember 26.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 248., 2019.9.27., 28. o.; a továbbiakban: az első működési felülvizsgálatról szóló rendelet).

    (6)  A Bizottság (EU) 2020/894 végrehajtási rendelete (2020. június 29.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 206., 2020.6.30., 27. o.; a továbbiakban: a második működési felülvizsgálatról szóló rendelet).

    (7)  A Bizottság (EU) 2022/978 végrehajtási rendelete (2022. június 23.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 167., 2022.6.24., 58. o.; a továbbiakban: a harmadik működési felülvizsgálatról szóló rendelet).

    (8)  A Bizottság (EU) 2023/1301 végrehajtási rendelete (2023. június 26.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 161., 2023.6.27., 44. o.; a továbbiakban: 2023. évi felülvizsgálati rendelet).

    (9)  Az intézkedés különböző kiigazításainak teljes jegyzékét (beleértve többek között a vámkontingenseknek a brexitet követő kiigazítását, valamint a Belarusszal és Oroszországgal szembeni szankciók hatását) lásd a Kereskedelmi Főigazgatóság honlapján: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/search

    (10)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/478 rendelete (2015. március 11.) a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27.).

    (11)  Értesítés az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó védintézkedések lehetséges időbeli meghosszabbításáról és ezen intézkedések felülvizsgálatának megindításáról (HL C, C/2024/1460, 2024.2.9., ELI: http://data.europa.eu/eli/notice/C/2024/1460/oj).

    (12)  A kérdőívre adott válaszok nyilvános változatát az érdekelt felek megtekinthetik a vizsgálat szabadon hozzáférhető iratai között: https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI (a regisztrált érdekelt felek számára hozzáférhető).

    (13)   https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI (csak regisztrált érdekelt felek számára hozzáférhető).

    (14)  Elérhető a Kereskedelmi Főigazgatóság által a vizsgálat céljából létrehozott internetes oldalon: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/case-view?caseId=2519 (nyilvánosan hozzáférhető).

    (15)  Tekintettel arra, hogy a kérdőívre adott válaszok nem terjednek ki az összes uniós acélgyártóra, a Bizottság az uniós gazdasági ágazat piaci részesedését a felhasználási adatok, a behozatali adatok, valamint a kérdőívre adott válaszokban szereplő adatok alapján számította ki.

    (16)  A mutatók 2021 előtti alakulásának összehasonlítását lásd az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet 1–4. táblázatában.

    (17)  Lásd a CRU adatbázisát az uniós energiaárak alakulásáról, valamint az uniós acélgyártók és más piacokon működő gyártók energiaköltségeinek összehasonlításáról (előfizetéssel érhető el).

    (18)  Lásd a 3.2.2. szakasz a) és b) pontját.

    (19)  Beleértve a védintézkedés bevezetését megelőző szinteket és az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendeletben értékelt intézkedés alkalmazásának első éveiben megfigyelt szinteket.

    (20)  A végleges védintézkedést bevezető rendelet (47) preambulumbekezdése.

    (21)  A termékcsaládok kimerítő leírását lásd a végleges védintézkedést bevezető rendelet (21) preambulumbekezdésében.

    (22)  A behozatal korábbi években tapasztalt alakulásának szélesebb körű áttekintését lásd a végleges rendelet 2. táblázatában és az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet 9. táblázatában.

    (23)  2013 a Bizottság által a végleges védintézkedési rendelet kapcsán végzett adatgyűjtés időszakának első éve.

    (24)  A Bizottság már a végleges intézkedésben is megállapította, hogy a behozatal növekedése (71 %) jelentős mértékű volt, a behozatal piaci részesedése pedig alacsonyabb. Lásd a végleges védintézkedést bevezető rendelet 3. szakaszát.

    (25)  Lásd az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet (25) preambulumbekezdését.

    (26)  A Bizottság erre a célra szánt internetes oldaláról kinyert adatok, amely minden egyes vámkontingens-felhasználásról naponta frissülő információkkal szolgál. Az elemzéshez felhasznált háttéradatok nyilvánosan elérhetők a következő internetes oldalon:

    https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

    (27)  A 4. év a 2021. július 1-jétől 2022. június 30-ig tartó időszakot, az 5. év a 2022. július 1-jétől 2023. június 30-ig tartó időszakot fedi le.

    (28)  A 6. év, amely a 2023. július 1-jétől 2024. június 30-ig tartó időszakot fedi le.

    (29)  A 2023. július 1-jétől 2024. március 31-ig tartó időszakra vonatkozó adatok.

    (30)  Ezek a származási országok India, Kína, Korea, Tajvan és Törökország.

    (31)  Az e származási helyek által kimerített vámkontingensek száma átlagosan az összes kimerített vámkontingens 65 %-át tette ki.

    (32)  Lásd az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet (27)–(28) preambulumbekezdését.

    (33)  2023. október–december, 2024. január–március, 2024. április–június. Hasonló mintázatot azonosított a 16. termékkategória (hengerhuzal) kapcsán bizonyos negyedévekben.

    (34)  Lásd e rendelet 9. táblázatát.

    (35)   https://dataweb.usitc.gov/

    (36)  Lásd: OECD: Steel market developments [Acélpiaci fejlemények], 2024 második negyedéve, 7. táblázat.

    (37)  Ezek az országok az alábbiak (betűrend szerinti sorrendben): Dél-Korea, Egyiptom, India, Indonézia, Japán, Tajvan, Törökország és Vietnám. Az Unióba irányuló teljes behozatalból való részesedésük 2023-ban 65 %-ot tett ki.

    (38)  A Kínából (az Unióba irányuló kivitel egyik fő forrásától) származó adatokat a Bizottság nem vette figyelembe, mivel e kivitel konkrét alakulását külön kezeli. Ha a szóban forgó elemzés a kínai kivitelt is magában foglalta volna, akkor ugyanebben az időszakban 3 %-os exportnövekedés lett volna megfigyelhető.

    (39)  Lásd: OECD Acélpiaci fejlemények 2024 második negyedéve, 6. táblázat.

    (40)  Lásd: OECD: Steel trade and trade policy developments (Jul. – Dec. 2023) [Az acélkereskedelem és az acélkereskedelem-politika fejleményei, 2023 júliusától decemberéig], 2.1.1. szakasz. Ez a volumen meghaladja a világ következő négy legnagyobb acélexportőrének (Japán, Koreai Köztársaság, Európai Unió és Törökország) összesített exportvolumenét. Lásd: OECD: Steel market developments [Acélpiaci fejlemények], 2024 második negyedéve, 6. táblázat.

    (41)  Lásd: OECD: Steel market developments [Acélpiaci fejlemények], 2024 második negyedéve, 5. táblázat.

    (42)  A hazai felhasználás alakulását a kulcsfontosságú piacokon lásd e rendelet 13. táblázatában.

    (43)  Lásd: OECD Acélpiaci fejlemények 2024 második negyedéve, 7. táblázat.

    (44)  Beleértve Vietnámot, a Fülöp-szigeteket, Malajziát, Thaiföldet, Indonéziát, Szingapúrt.

    (45)  Lásd: S &P Platts: „Turkish steel mills under pressure from low-priced Asian imports” [Az olcsó ázsiai behozatal nyomása alatt álló török acélgyárak], https://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market-insights/latest-news/metals/050924-turkish-steel-mills-under-pressure-from-low-priced-asian-imports-panel

    (46)  Lásd: Bloomberg: „China’s $8.5 Billion in Steel Spurs Latin America Toward Tariffs” [A 8,5 milliárd dollár értékű kínai acél vámok bevezetésére ösztönzi Latin-Amerikát], https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-23/brazil-joins-protectionist-wave-in-face-of-cheap-steel-imports

    (47)  Lásd: OECD: Steel market developments [Acélpiaci fejlemények], 2023. július–december, 1. táblázat, az OECD: Steel market developments [Acélpiaci fejlemények], 2024 második negyedéve dokumentum 7. táblázatával együtt értelmezve.

    (48)  Lásd: GMK: „In January-April, China increased steel exports by 27 percent” [A januártól áprilisig tartó időszakban Kína 27 %-kal növelte az acélexportot], https://gmk.center/en/news/china-increased-steel-exports-by-27-y-y-in-january-april/; lásd még: S&P Global Commodity Insights [Globális árupiaci adatok] – Platts, World Steel Review, 24. évfolyam, 19. szám, 2024. május 8. (előfizetéssel érhető el).

    (49)  2023-ban Vietnám a 2021. évi értékhez képest 37 %-kal Malajzia 535 %-kal, Indonézia pedig 66 %-kal növelte az érintett termék kivitelét. Vietnám esetében – amely az e célból értékelt származási országok közül a legnagyobb exportőr – 2023-ban a növekedés a 2021 előtti legmagasabb exporttal jellemezhető évhez képest (vagyis 2018-hoz) viszonyítva +334 %-os volt.

    (50)  2023-ban Japán a 2021. évi értékhez képest 106 %-kal növelte kivitelét.

    (51)  A Koreai Köztársaság – amely szintén ki volt téve a kínai nyomásnak a belföldi piacán és az egyéb exportpiacain – is növelte jelenlétét az uniós piacon, bár a növekedés mérsékeltebb volt.

    (52)  Az e származási helyek némelyikéből az Unióba irányuló behozatal alakulását a 3.2.2. szakasz d) pontja részletesebben vizsgálja a kapacitásfelesleg-elemzés kapcsán.

    (53)  Az érintett termék Unióba irányuló kivitelében érdekelt legjelentősebb acélexportáló országok.

    (54)  Ez a táblázat általános áttekintést kíván nyújtani néhány fő termékkategória kapcsán a világszerte tapasztalt felhasználási trendekről. Az adatok nem tükrözik pontosan az érintett terméket.

    (55)  A 2022. évi adatok a legfrissebb olyan adatok, amelyek ebből a forrásból a Bizottság rendelkezésére állnak.

    (56)  A Kína figyelembevételével, illetve figyelmen kívül hagyásával meghatározott trend nagyrészt hasonló.

    (57)  Lásd a végleges védintézkedéseket bevezető rendelet (49)–(54) preambulumbekezdését.

    (58)  Lásd még az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet (38)–(43) preambulumbekezdését és a 2023. évi felülvizsgálatról szóló rendelet (87) preambulumbekezdését.

    (59)  Lásd: OECD: „Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026” [A legutóbbi fejlemények az acélgyártási kapacitás és kilátások terén 2026-ig]; és Global Forum on Steel Excess Capacity: „Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity” [Acélexport, kereskedelmi korrekciós intézkedések és a kapacitásfelesleg okai].

    (60)  Az OECD acélipari bizottságának 95. ülése – Elnöki nyilatkozat.

    (61)  Lásd: OECD: „Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026” [A legutóbbi fejlemények az acélgyártási kapacitás és kilátások terén 2026-ig], 2.4. és 4. szakasz.

    (62)  Ugyanott, 1. táblázat, 9. o.

    (63)  Forrás: A CRU adatbázisban a 2017–2023. évekre vonatkozóan szereplő, a kapacitásfeleslegre vonatkozó adatok, összevetve a felhasználási és a termelési adatokkal. https://www.crugroup.com/analysis/steel/ (előfizetéssel hozzáférhető).

    (64)  Lásd: OECD: „Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026” [A legutóbbi fejlemények az acélgyártási kapacitás és kilátások terén 2026-ig].

    (65)  Lásd: Global Forum on Steel Excess Capacity: „Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity” [Acélexport, kereskedelmi korrekciós intézkedések és a kapacitásfelesleg okai].

    (66)  Ugyanott, 12. és 13. bekezdés.

    (67)  Lásd: OECD: „Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026” [A legutóbbi fejlemények az acélgyártási kapacitás és kilátások terén 2026-ig], C. melléklet.

    (68)  Lásd: OECD: „Latest Developments in Steelmaking Capacity and Outlook Until 2026” [A legutóbbi fejlemények az acélgyártási kapacitás és kilátások terén 2026-ig], 2.4. és 3. szakasz. Lásd még: https://gmk.center/en/news/chinese-xinxing-invests-2-billion-in-steel-plants-in-egypt/; https://news.metal.com/newscontent/102434658/Another-Chinese-steel-mills-made-its-way-to-overseas-For-Chinese-companies-looking-to-invest-overseas-what-are-critical-factors-to-watch-for

    (69)  Ezek a származási helyek a következők: Algéria, Egyiptom, Indonézia, Malajzia és Vietnám.

    (70)  Az ezekről a származási helyekről érkező behozatal mennyisége a 2017. évi (a védintézkedés bevezetését megelőző utolsó évi) értékhez képest 344 %-kal nőtt.

    (71)  Lásd a végleges védintézkedést bevezető rendelet (99)–(110) preambulumbekezdését.

    (72)  Lásd az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet 3.1.2. szakaszának c) pontját.

    (73)  A harmadik működési felülvizsgálatról szóló rendelet 3.5. szakasza

    (74)  Lásd 2023. évi felülvizsgálatról szóló rendelet 4.1.2. szakaszát.

    (75)  Lásd: „Fact Sheet: Biden-Harris Administration Announces New Actions to Protect U.S. Steel and Shipbuilding Industry from China’s Unfair Practices” [Tájékoztató: A Biden–Harris kormányzat új intézkedéseket jelent be az amerikai acél- és hajóépítő iparnak a kínai tisztességtelen gyakorlatoktól való védelme érdekében], 2024. április, mely szerint „[…] ez egyre nagyobb kihívást jelent, amelyet kezelni kell; meg kell akadályozni, hogy a kínai és más származási helyekről érkező acélexport belépjen az Egyesült Államok piacára, megkerülve a 232. vagy a 301. szakasz szerinti vámokat. Biden elnök nemrégiben küldte el kormányának magas rangú tagjait Mexikóba, hogy megoldják ezt a kérdést”.

    https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/04/17/fact-sheet-biden-harris-administration-announces-new-actions-to-protect-u-s-steel-and-shipbuilding-industry-from-chinas-unfair-practices/

    Lásd még: Adam Hodge, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője (USTR) szóvivőjének 2022. december 9-i nyilatkozata; https://ustr.gov/about-us/policy-offices/press-office/press-releases/2022/december/statement-ustr-spokesperson-adam-hodge

    (76)  Lásd: „Fact Sheet: Biden-Harris Administration Announces New Actions to Protect U.S. Steel and Shipbuilding Industry from China’s Unfair Practices” [Tájékoztató: A Biden–Harris kormányzat új intézkedéseket jelent be az amerikai acél- és hajóépítő iparnak a kínai tisztességtelen gyakorlatoktól való védelme érdekében], 2024. április; https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/04/17/fact-sheet-biden-harris-administration-announces-new-actions-to-protect-u-s-steel-and-shipbuilding-industry-from-chinas-unfair-practices/

    Lásd még: „Fact Sheet: President Biden Takes Action to Protect American Workers and Businesses from China’s Unfair Trade Practices” [Biden elnök fellép, hogy megvédje az amerikai munkavállalókat és vállalkozásokat Kína tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataitól], 2024. május 14.:

    https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/05/14/fact-sheet-president-biden-takes-action-to-protect-american-workers-and-businesses-from-chinas-unfair-trade-practices/

    (77)  A piacvédelmi intézkedések külön értékelését a 3.2.2. szakasz f) pontja tartalmazza.

    (78)  Lásd: S &P Platts: „ Mexico imposes 25% tariff on imports of steel to improve domestic market” [Mexikó 25 %-os vámot vet ki az acélimportra a hazai piac javítása érdekében] | S&P Global Commodity Insights (spglobal.com).

    (79)  Lásd a brazil kormány bejelentését. „Gecex restores import tariffs for 5 steel NCMs” [A Gecex visszaállítja a Mercosur közös nómenklatúrájába tartozó 5 acéltermék importvámját]; „ https://www.gov.br/mdic/pt-br/assuntos/noticias/2024/fevereiro/gecex-recompoe-tarifas-de-importacao-para-5-ncms-do-aco

    (80)  Lásd: S &P Platts: „Türkiye restricts steel and aluminium exports to Israel” [Törökország korlátozza az Izraelbe irányuló acél- és alumíniumexportot]; ez kifejezetten megjegyzi, hogy „mivel Izrael a Törökországból származó hosszú acéltermékek egyik legnagyobb exportpiaca, a korlátozások kedvezőtlenül érinthetik a török gyárak exportvolumenét és árait”.

    https://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market-insights/latest-news/metals/040924-Türkiye-restricts-steel-and-aluminum-exports-to-israel

    (81)  A piacvédelmi intézkedések hatálya alá tartozó, az Unióból származó exportot nem veszik figyelembe ebben az értékelésben.

    (82)  Lásd az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó ideiglenes védintézkedések bevezetéséről szóló, 2018. július 17-i (EU) 2018/1013 bizottsági végrehajtási rendelet (33)–(34) preambulumbekezdését (HL L 181., 2018.7.18., 39. o.), az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet (47)–(48) preambulumbekezdését és a 2023. évi felülvizsgálatról szóló rendelet (64)–(66) preambulumbekezdését.

    (83)  Betűrendben: Egyiptom, India, Indonézia, Japán, Kína, Korea (Koreai Köztársaság), Tajvan, Törökország és Vietnám.

    (84)   https://www.gov.uk/government/news/tra-recommends-steel-safeguard-measure-be-extended-to-2026

    (85)   https://www.wto.org/english/news_e/news24_e/safe_zaf_04mar24_e.htm

    (86)  A meglévő kapacitásfelesleg és a piacvédelmi intézkedések alakulása közötti kapcsolatról lásd az acéliparban kialakult kapacitásfelesleggel foglalkozó globális fórum (Global Forum on Steel Excess Capacity) elemzését: „Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity” [Acélexport, kereskedelmi korrekciós intézkedések és a kapacitásfelesleg okai], 4. szakasz.

    (87)  Lásd az OECD acélipari bizottsága elnökének nyilatkozatát: „Az acélkereskedelem zavarai miatt növekvő aggodalom tapasztalható. A tagok megvitatták, hogy az elmúlt évben hirtelen megugrott az acélexport, különösen a Kínából érkező kivitel, melynek esetében az acélexport jelenleg a 2016. évi csúcsot közelíti. A Kínából érkező közvetett acélexport (acéltartalmú áruk, például gépek és járművek exportja) terén szintén növekedés tapasztalható. Ezek a fejlemények azzal fenyegetnek, hogy világszerte fokozódik az instabilitás, és a szereplők egyre több kereskedelmi intézkedést vezetnek be.”

    (88)  Lásd: OECD: Steel market developments [Acélpiaci fejlemények], 2024 második negyedéve, 7. táblázat.

    (89)  A nyers adatok forrása: Globális Kereskedelmi Atlasz (GTA). https://www.gtis.com/gta/. Az Unióba acélt exportáló legjelentősebb országok adatai 2023-ra nézve: Betűrendben: Egyiptom, India, Indonézia, Japán, Kína, Korea (Koreai Köztársaság), Tajvan, Törökország és Vietnám.

    (90)  A védintézkedés bevezetése óta az acélbehozatalra vonatkozóan bevezetett intézkedések teljes jegyzékét lásd a Kereskedelmi Főigazgatóság honlapján: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/search

    (91)  Lásd a közelmúltbeli példát: „Commission fights circumvention of tariffs on imports of cold-rolled stainless steel” [A Bizottság küzd a rozsdamentes acélból készült, hidegen síkhengerelt termékek behozatalára vonatkozó vámok kijátszása ellen]: https://policy.trade.ec.europa.eu/news/commission-fights-circumvention-tariffs-imports-cold-rolled-stainless-steel-2024-05-07_en

    (92)   https://worldsteel.org/media/press-releases/2024/worldsteel-short-range-outlook-april-2024/

    (93)  Lásd az OECD Acélipari Bizottsága elnökének nyilatkozatát: https://www.oecd.org/industry/ind/95-oecd-steel-chair-statement.htm#:~:text=The%20combined%20effects%20of%20inflation,steel%20consuming%20sector%2C%20and%20investment

    (94)   https://www.eurofer.eu/assets/publications/economic-market-outlook/economic-and-steel-market-outlook-2024-2025-second-quarter/Economic-Report-Q2-2024_final.pdf

    (95)  Lásd az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet 3.2. szakaszát.

    (96)  Lásd: OECD: „Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026” [A legutóbbi fejlemények az acélgyártási kapacitás és kilátások terén 2026-ig], 1. táblázat, 9. oldal.

    (97)  Lásd az uniós gyártók kérdőívre adott válaszainak nyilvános változataiban a kiigazításokról szóló szakaszt, amely elérhető a TRON-ban (https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI) (csak a nyilvántartásba vett érdekelt felek számára hozzáférhető). Bizonyos esetekben az egyes kiigazításokra vonatkozó konkrét részletek bizalmas üzleti információkat tartalmazhatnak, ezért nem érhetők el a válasz nyilvános változatában.

    (98)   thyssenkrupp Steel Executive Board reacts to challenging market conditions and presents initial conceptual outlines of a structural realignment” [A thyseenkrupp vezető testülete reagál a kihívásokat jelentő piaci viszonyokra, és bemutatja a strukturális kiigazítás kezdeti koncepcionális vázlatait], forrás: thyssenkrupp-steel.com (2024. április 11.); https://www.thyssenkrupp-steel.com/en/newsroom/press-releases/thyssenkrupp-steel-executive-board-reacts-to-challenging-market-conditions-and-presents-initial-conceptual-outlines-of-a-structural-realignment.html

    „Vallourec is winding down pipe production in Germany” [A Vallourec felszámolja a csőgyártást Németországban], forrás: GMK (2023. szeptember 25.);

    https://gmk.center/en/news/vallourec-is-winding-down-pipe-production-in-germany/

    „thyssenkrupp shuts down the Galmed steel plant in Spain” [A thyssenkrupp leállítja a Galmed acélgyárat Spanyolországban], forrás: GMK (2023. november 27.); https://gmk.center/en/news/thyssenkrupp-shuts-down-the-galmed-steel-plant-in-spain/#:~:text=German%20concern%20Thyssenkrupp%20has%20announced,rolled%20galvanized%20coils%20per%20year

    „Outokumpu plans restructuring measures in Germany to strengthen competitiveness and market leadership in advanced materials” [Az Outokumpu szerkezetátalakítási intézkedéseket tervez Németországban a fejlett anyagok versenyképességének és piaci vezető szerepének megerősítése érdekében], forrás: Otokumpu.com (2023. november 7.); https://www.outokumpu.com/en/news/2023/outokumpu-plans-restructuring-measures-in-germany-to-strengthen-competitiveness-and-market-leadership-in-advanced-materials-3354404

    (99)  Lásd e rendelet 1. táblázatát.

    (100)  Lásd: OECD: „Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026” [A legutóbbi fejlemények az acélgyártási kapacitás és kilátások terén 2026-ig], 1. táblázat.

    (101)  A kapacitáscsökkentési trend kivételes volt a kapacitásukat következetesen bővítő többi jelentős acélgyártó régióban tapasztalható trendekhez képest.

    (102)   „Liberty Galati invested $8.9 million in a new pipe coating line” [A Liberty Galati 8,9 millió dollárt fektetett be egy új csőbevonó gyártósorba], forrás: GMK (2023. május 11.); https://gmk.center/en/news/liberty-galati-invested-8-9-million-in-a-new-pipe-coating-line/

    „ArcelorMittal plans to invest about $25 million in a galvanizing plant in Krakow” [Az ArcelorMittal mintegy 25 millió dolláros beruházást tervez végrehajtani egy krakkói galvánüzemben], forrás: GMK (2024. április 11.);

    https://gmk.center/en/news/arcelormittal-plans-to-invest-about-25-million-in-a-galvanizing-plant-in-krakow/#:~:text=The%20funds%20will%20be%20used,its%20galvanizing%20plant%20in%20Krakow

    „thyssenkrupp Steel puts together largest investment package in 20 years” [A tyhssenkrupp Steel az utóbbi 20 év legnagyobb beruházási csomagját állítja össze], forrás: thyssenkrupp.com https://www.thyssenkrupp-steel.com/en/company/strategy-20-30/investments/investments.html (legutóbbi hozzáférés: 2024. május).

    Az uniós kérdőívek kitöltése során nagyszámú válaszadó számolt be egyéb projektekről.

    (103)   „Expansion of large diameter line at Tenaris’s mill in Italy lowers carbon emissions” [Az olaszországi Tenaris gyárában található nagy átmérőjű gyártósor bővítésével csökken a szén-dioxid-kibocsátás], forrás: Tenaris.com (2021. február 12.); https://www.tenaris.com/en/news/2021/expansion-of-large-diameter-line-in-italy-lowers-carbon-emissions

    „thyssenkrupp Steel is starting a new production modernization project in Duisburg” („A tyhssenkrupp Steel új gyártáskorszerűsítési projektet indít Duisburgban”), forrás: GMK (2023. december 13.); https://gmk.center/en/news/thyssenkrupp-steel-is-starting-a-new-production-modernization-project-in-duisburg/

    Az uniós kérdőívek kitöltése során nagyszámú válaszadó számolt be egyéb projektekről.

    (104)   „Belgium: Showcasing the full spectrum of our decarbonisation technologies” [Belgium: Dekarbonizációs technológiáink teljes spektrumának bemutatása], forrás: corporate.arcelormittal.com (legutóbbi hozzáférés: 2024. május); https://corporate.arcelormittal.com/climate-action/decarbonisation-investment-plans/belgium-showcasing-the-full-spectrum-of-our-decarbonisation-technologies

    „Voestalpine produces worlds' first green wire rod a Donawitz plant” [A Voestalpine a világ első környezetbarát hengerhuzalját állítja elő egy donawitzi üzemben], forrás: GMK (2024. április 11.); https://gmk.center/en/news/voestalpine-produces-worlds-first-green-wire-rod-at-donawitz-plant/

    „ArcelorMittal plans major investments in German sites, to accelerate CO2 emissions reduction strategy and leverage the hydrogen grid” [Az ArcelorMittal jelentős beruházásokat tervez német telephelyeken a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló stratégia felgyorsítása és a hidrogénhálózat előmozdítása érdekében]. Forrás: corporate.arcelormittal.com (2021. március 29.); https://corporate.arcelormittal.com/media/news-articles/arcelormittal-plans-major-investment-in-german-sites-to-accelerate-co2-emissions-reduction-strategy-and-leverage-the-hydrogen-grid

    „Aperam launches its new sustainability brand for all its near-zero* footprint premium products, related services and solutions ‘aperam infinite.TM” [Az Aperam bevezeti az aperam infinite.TM elnevezésű új fenntarthatósági védjegyét a közel nulla* karbonlábnyommal rendelkező prémium termékei, kapcsolódó szolgáltatásai és megoldásai tekintetében], forrás: www.eqs-news.com (2023. szeptember 23.); https://www.eqs-news.com/news/corporate/aperam-launches-its-new-sustainability-brand-for-all-its-near-zero-footprint-premium-products-related-services-and-solutions-aperam-infinite-tm/1907309

    „SALCOS milestone reached – Salzgitter AG awards contract for direct reduction plant” [A SALCOS mérföldkő elérése – A Salzgitter AG közvetlen kohászati üzemre vonatkozó szerződést ítél oda], forrás: Salzgitter-ag.com (2023. május 24.); https://www.salzgitter-ag.com/en/newsroom/press-releases/details/salcos-milestone-reached-salzgitter-ag-awards-contract-for-direct-reduction-plant-20791.html

    „ArcelorMittal starts production of low carbon heavy steel plate in Spain” [Az ArcelorMittal megkezdi az alacsony szén-dioxid-kibocsátású acél durvalemezek gyártását Spanyolországban], forrás: fastmarkets.com (2023. július 20.); https://www.fastmarkets.com/insights/low-carbon-steel-production-arcelormittal-spain/

    (105)  Lásd: A Bizottság közleménye a Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Cselekvési terv a versenyképes és fenntartható európai acélipar érdekében, COM(2013) 407 final, amelyben a Bizottság megjegyezte, hogy „az erős és versenyképes acélágazat fontos Európa ipara számára”.

    Lásd még: „A versenyképes és tiszta európai acél felé” című bizottsági szolgálati munkadokumentum, 2021. május 5. (SWD(2021) 353 final), amely megjegyezte, hogy „az energiaigényes iparágak nélkülözhetetlenek Európa gazdasága számára, és más ágazatok is támaszkodnak azokra”, valamint hogy „az acélágazat és más energiaigényes iparágak létfontosságú szerepet játszanak abban, hogy az európai ipari ökoszisztémák széles skálája számára biztosítsanak termékeket és szolgáltatásokat”. Ugyanez a dokumentum megjegyezte, hogy „egy szilárd ipari bázis elengedhetetlen Európa gazdasági növekedéséhez, a fenntartható munkahelyek megőrzéséhez, valamint a globális piacokon való versenyképességünkhöz, és egy erős acélágazat képezi számos ipari értéklánc alapját”.

    (106)  A Bizottság a végleges intézkedés 2019. februári bevezetését követően 5 %-kal növelte a vámkontingens-mennyiségeket. Ez a kiegészítés nem a kereskedelmi liberalizációnak tudható be.

    (107)  Lásd e rendelet 7.5. szakaszát.

    (108)  Lásd az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet 5.2.2. szakaszát.

    (109)  Az uniós védintézkedés vámkontingens formáját ölti, aminek következtében jelentős mennyiségek vámmentesek.

    (110)  Lásd referenciaként: S &P Global Commodity Insights (Globális árupiaci adatok), a Platts piaciár-értékelése (előfizetéssel érhető el). Az értékelt piacok közé tartozik az Unió, az Egyesült Államok, Kína, Törökország, Mexikó és India, az értékelt termékek pedig a melegen hengerelt sík termékek, a tűzihorganyzott termékek, a betonacélrudak és hengerhuzalok.

    (111)  A Bizottság (EU) 2023/104 végrehajtási rendelete (2023. január 12.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedés bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendeletnek a Kereskedelmi Világszervezet Vitarendezési Testületének jelentését követő módosításáról (HL L 12., 2023.1.13., 7. o.).

    (112)  A Bizottság (EU) 2023/1301 végrehajtási rendelete (2023. június 26.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról.

    (113)  Lásd például a harmadik felülvizsgálatról szóló rendelet 3.5. szakaszát.

    (114)  Lásd még az első meghosszabbítási felülvizsgálatról szóló rendelet 7.10. szakaszát és a 2023. évi felülvizsgálatról szóló rendelet 4.1.8. szakaszát.

    (115)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/477 rendelete (2015. március 11.) a dömpingellenes, illetve szubvencióellenes intézkedések és védintézkedések együttes alkalmazása esetén az Unió által hozható intézkedésekről (HL L 83., 2015.3.27., 11. o.).

    (116)  Lásd a T-790-19. sz., Novolipetsk Steel PAO kontra Bizottság ügyet.

    (117)  E termékkategóriák némelyike, ahol egyes vámkontingenseket kimerítettek, különösen releváns a volumen tekintetében (mind összességében, mind pedig az adott termékcsaládra nézve). Ezek közé tartozik az 1. termékkategória (melegen hengerelt sík termékek), amely 2023-ban a behozatal 31 %-át tette ki, a 4A. és a 4B. termékkategória (fémbevonatú lemezek), amely 2023-ban a behozatal 8 %-át, illetve 7 %-át tette ki, valamint a 16. termékkategória (hengerhuzal), amely 2023-ban a behozatal 8 %-át tette ki. Ezek a kategóriák a behozatali volumen alapján az első hat kategóriába tartoznak.

    (118)  A Bizottság (EU) 2022/664 végrehajtási rendelete (2022. április 21.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról.

    (119)  Lásd az (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet (27)–(47) preambulumbekezdését.

    (120)  A Fellebbviteli Testület jelentése: „ Argentína – lábbelik behozatalára vonatkozó védintézkedések ”, WT/DS121/AB/R, 1999. december 14., (113) bekezdés.

    (121)  Lásd: a Bizottság (EU) 2020/894 végrehajtási rendelete (2020. június 29.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 206., 2020.6.30., 27. o.), (33) preambulumbekezdés: „Végezetül a Bizottság azt is megállapítja, hogy a vámkontingensek kiszámításához használt referencia-időszak a végleges védintézkedési rendelet által kezdettől fogva meghatározott intézkedések kidolgozásának egyik pillére, és a felülvizsgálat hatálya nem terjed ki az intézkedések alapvető felépítésének lényegi módosítására”.

    (122)  Lásd például a maradvány-vámkontingenshez való hozzáférés lehetőségét a védintézkedési év utolsó negyedévében (április–június).

    (123)  Az uniós védintézkedési év adott év július 1-jén kezdődik és a következő év június 30-án ér véget.

    (124)  Lásd: a Bizottság (EU) 2020/894 végrehajtási rendelete (2020. június 29.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról, 3.2.3. szakasz.

    (125)  2023. október–december, 2024. január–március, 2024. április–június.

    (126)  Az eredetileg rendelkezésre álló vámkontingens-mennyiséget lásd e rendelet I. mellékletének IV.1. pontjában.

    (127)  2023. októberi–decemberi negyedévtől kezdődően.

    (128)  A 2021. január és 2023. június közötti időszak.

    (129)  A Bizottság (EU) 2023/1301 végrehajtási rendelete (2023. június 26.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról.

    (130)  Forrás: Eurostat

    (131)  A védintézkedésekről szóló WTO-megállapodás 7. cikkének (4) bekezdése.

    (132)  Lásd az uniós védintézkedési alaprendelet 19. cikkének (4) bekezdését.

    (133)  A kereskedelmi liberalizáció szintje a 2019. szeptemberi első működési felülvizsgálatban bejelentett 5 %-ról 3 %-ra csökkent, és a 2022. júniusi harmadik működési felülvizsgálat eredményeként pedig 3 %-ról 4 %-ra emelkedett.

    (134)  Acélipari Világszövetség: Short Range Outlook (Rövid távú előrejelzés), 2024. április.

    (135)  Lásd a 3.2.1. szakaszt az uniós piaci felhasználás alakulásáról.

    (136)  Lásd e rendelet 3.2.2. b) szakaszát a vámkontingensek felhasználásáról.

    (137)  A Bizottság (EU) 2021/1832 végrehajtási rendelete (2021. október 12.) a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról szóló 2658/87/EGK tanácsi rendelet I. mellékletének módosításáról (HL L 385., 2021.10.29., 1. o.).

    (138)  Összesen 21 KN-kódot zártak le, és 14 KN-kódot adtak hozzá.

    (139)  A Bizottság (EU) 2023/1301 végrehajtási rendelete (2023. június 26.) az egyes acéltermékek behozatalára vonatkozó végleges védintézkedések bevezetéséről szóló (EU) 2019/159 végrehajtási rendelet módosításáról.

    (140)   2023. július 1-jétől 2023. szeptember 30-ig és 2023. október 1-jétől 2023. december 31-ig.

    (141)  Európai Bizottság, Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság.

    (142)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).


    I. MELLÉKLET

    „IV. MELLÉKLET

    IV.1.   – A vámkontingensek mennyisége

    Termékszám

    Termékkategória

    KN-kódok

    Felosztás országonként (ha alkalmazandó)

    7. év

    8. év

    A kiegészítő vám vámtétele

    Rendelésszám

    2024.7.1.–2024.9.30.

    2024.10.1.–2024.12.31.

    2025.1.1.–2025.3.31.

    2025.4.1.–2025.6.30.

    2025.7.1.–2025.9.30.

    2025.10.1.–2025.12.31.

    2026.1.1.–2026.3.31.

    2026.4.1.–2026.6.30.

    A vámkontingens mennyisége (nettó tonna)

    A vámkontingens mennyisége (nettó tonna)

    1

    Melegen hengerelt ötvözetlen és más ötvözött lemez és szalag

    7208 10 00 , 7208 25 00 , 7208 26 00 , 7208 27 00 , 7208 36 00 , 7208 37 00 , 7208 38 00 , 7208 39 00 , 7208 40 00 , 7208 52 10 , 7208 52 99 , 7208 53 10 , 7208 53 90 , 7208 54 00 ,

    7211 13 00 , 7211 14 00 , 7211 19 00 , 7212 60 00 , 7225 19 10 , 7225 30 10 , 7225 30 30 , 7225 30 90 , 7225 40 15 , 7225 40 90 , 7226 19 10 , 7226 91 20 , 7226 91 91 , 7226 91 99

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8966

    Törökország

    475 173,52

    475 173,52

    464 843,66

    470 008,59

    479 925,26

    479 925,26

    469 492,10

    474 708,68

    25  %

    09.8967

    India

    301 703,57

    301 703,57

    295 144,80

    298 424,18

    304 720,61

    304 720,61

    298 096,25

    301 408,43

    25  %

    09.8968

    Koreai Köztársaság

    188 405,48

    188 405,48

    184 309,71

    186 357,59

    190 289,53

    190 289,53

    186 152,80

    188 221,17

    25  %

    09.8969

    Egyesült Királyság

    157 607,78

    157 607,78

    154 181,53

    155 894,66

    159 183,86

    159 183,86

    155 723,34

    157 453,60

    25  %

    09.8976

    Szerbia

    167 256,84

    167 256,84

    163 620,82

    165 438,83

    168 929,40

    168 929,40

    165 257,03

    167 093,21

    25  %

    09.8970

    Más országok

    945 664,87

    945 664,87

    925 106,94

    935 385,91

    955 121,52

    955 121,52

    934 358,01

    944 739,77

    25  %

     (1)

    2

    Hidegen hengerelt ötvözetlen és más ötvözött lemez

    7209 15 00 , 7209 16 90 , 7209 17 90 , 7209 18 91 , 7209 25 00 , 7209 26 90 , 7209 27 90 , 7209 28 90 , 7209 90 20 , 7209 90 80 , 7211 23 20 , 7211 23 30 , 7211 23 80 , 7211 29 00 , 7211 90 20 , 7211 90 80 , 7225 50 20 , 7225 50 80 , 7226 20 00 , 7226 92 00

    India

    164 886,33

    164 886,33

    161 301,85

    163 094,09

    166 535,19

    166 535,19

    162 914,86

    164 725,03

    25  %

    09.8801

    Koreai Köztársaság

    95 630,77

    95 630,77

    93 551,84

    94 591,31

    96 587,08

    96 587,08

    94 487,36

    95 537,22

    25  %

    09.8802

    Egyesült Királyság

    88 383,80

    88 383,80

    86 462,41

    87 423,10

    89 267,64

    89 267,64

    87 327,04

    88 297,34

    25  %

    09.8977

    Ukrajna

    73 421,18

    73 421,18

    71 825,07

    72 623,12

    74 155,39

    74 155,39

    72 543,32

    73 349,35

    25  %

    09.8803

    Szerbia

    41 629,15

    41 629,15

    40 724,17

    41 176,66

    42 045,44

    42 045,44

    41 131,41

    41 588,43

    25  %

    09.8805

    Más országok

    338 044,38

    338 044,38

    330 695,59

    334 369,98

    341 424,82

    341 424,82

    334 002,54

    337 713,68

    25  %

     (2)

    3.A

    »Elektromos« lemez (a szemcseorientált »elektromos« lemez kivételével)

    7209 16 10 , 7209 17 10 , 7209 18 10 , 7209 26 10 , 7209 27 10 , 7209 28 10

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8808

    Egyesült Királyság

    559,43

    559,43

    547,27

    553,35

    565,03

    565,03

    552,74

    558,89

    25  %

    09.8978

    Iráni Iszlám Köztársaság

    167,77

    167,77

    164,12

    165,95

    169,45

    169,45

    165,76

    167,61

    25  %

    09.8809

    Koreai Köztársaság

    256,93

    256,93

    251,35

    254,14

    259,50

    259,50

    253,86

    256,68

    25  %

    09.8806

    Más országok

    858,86

    858,86

    840,19

    849,52

    867,45

    867,45

    848,59

    858,02

    25  %

     (3)

    3.B

    7225 19 90 , 7226 19 80

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8811

    Koreai Köztársaság

    35 566,76

    35 566,76

    34 793,57

    35 180,17

    35 922,43

    35 922,43

    35 141,51

    35 531,97

    25  %

    09.8812

    Kína

    31 278,07

    31 278,07

    30 598,11

    30 938,09

    31 590,85

    31 590,85

    30 904,09

    31 247,47

    25  %

    09.8813

    Tajvan

    24 462,63

    24 462,63

    23 930,83

    24 196,73

    24 707,26

    24 707,26

    24 170,14

    24 438,70

    25  %

    09.8814

    Más országok

    8 722,51

    8 722,51

    8 532,89

    8 627,70

    8 809,74

    8 809,74

    8 618,22

    8 713,98

    25  %

     (4)

    4.A

    Fémbevonatú lemez

    KN-kód:

    7212 50 20

    TARIC-kódok: 7210410020 , 7210410030 , 7210490020 , 7210490030 , 7210610020 , 7210610030 , 7210690020 , 7210690030 , 7212300020 , 7212300030 , 7212506120 , 7212506130 , 7212506920 , 7212506930 , 7225920020 , 7225920030 , 7225990011 , 7225990022 , 7225990023 , 7225990041 , 7225990045 , 7225990091 , 7225990092 , 7225990093 , 7226993010 , 7226993030 , 7226997011 , 7226997013 , 7226997091 , 7226997093 , 7226997094

    Koreai Köztársaság

    37 935,59

    37 935,59

    37 110,90

    37 523,24

    38 314,94

    38 314,94

    37 482,01

    37 898,47

    25  %

    09.8816

    India

    54 225,74

    54 225,74

    53 046,92

    53 636,33

    54 768,00

    54 768,00

    53 577,39

    54 172,70

    25  %

    09.8817

    Egyesült Királyság

    35 743,38

    35 743,38

    34 966,35

    35 354,86

    36 100,81

    36 100,81

    35 316,01

    35 708,41

    25  %

    09.8979

    Más országok

    477 237,17

    477 237,17

    466 862,45

    472 049,81

    482 009,54

    482 009,54

    471 531,07

    476 770,30

    25  %

     (5)

    4.B

    KN-kódok: 7210 20 00 , 7210 30 00 ,

    7210 90 80 , 7212 20 00 ,

    7212 50 30 , 7212 50 40 ,

    7212 50 90 , 7225 91 00 ,

    7226 99 10 TARIC-kódok: 7210410080 , 7210490080 , 7210610080 , 7210690080 , 7212300080 , 7212506180 , 7212506980 , 7225920080 , 7225990025 , 7225990095 , 7226993090 , 7226997019 , 7226997096

    Kína

    129 629,13

    129 629,13

    126 811,10

    128 220,12

    130 925,42

    130 925,42

    128 079,21

    129 502,32

    25  %

    09.8821

    Koreai Köztársaság

    168 236,08

    168 236,08

    164 578,78

    166 407,43

    169 918,44

    169 918,44

    166 224,56

    168 071,50

    25  %

    09.8822

    India

    77 423,90

    77 423,90

    75 740,77

    76 582,33

    78 198,14

    78 198,14

    76 498,18

    77 348,16

    25  %

    09.8823

    Egyesült Királyság

    35 743,38

    35 743,38

    34 966,35

    35 354,86

    36 100,81

    36 100,81

    35 316,01

    35 708,41

    25  %

    09.8980

    Más országok

    105 930,82

    105 930,82

    103 627,98

    104 779,40

    106 990,13

    106 990,13

    104 664,26

    105 827,20

    25  %

     (6)

    5

    Szerves bevonatú lemez

    7210 70 80 , 7212 40 80

    India

    79 455,26

    79 455,26

    77 727,97

    78 591,62

    80 249,82

    80 249,82

    78 505,25

    79 377,53

    25  %

    09.8826

    Koreai Köztársaság

    71 808,92

    71 808,92

    70 247,86

    71 028,39

    72 527,01

    72 527,01

    70 950,33

    71 738,67

    25  %

    09.8827

    Egyesült Királyság

    35 255,57

    35 255,57

    34 489,14

    34 872,35

    35 608,12

    35 608,12

    34 834,03

    35 221,08

    25  %

    09.8981

    Tajvan

    23 014,43

    23 014,43

    22 514,12

    22 764,27

    23 244,57

    23 244,57

    22 739,26

    22 991,92

    25  %

    09.8828

    Törökország

    15 889,17

    15 889,17

    15 543,76

    15 716,47

    16 048,07

    16 048,07

    15 699,19

    15 873,63

    25  %

    09.8829

    Más országok

    43 331,67

    43 331,67

    42 389,68

    42 860,67

    43 764,99

    43 764,99

    42 813,57

    43 289,28

    25  %

     (7)

    6

    Ónművi vékonylemez

    7209 18 99 , 7210 11 00 , 7210 12 20 , 7210 12 80 , 7210 50 00 , 7210 70 10 , 7210 90 40 , 7212 10 10 , 7212 10 90 , 7212 40 20

    Kína

    112 138,60

    112 138,60

    109 700,80

    110 919,70

    113 259,98

    113 259,98

    110 797,81

    112 028,90

    25  %

    09.8831

    Egyesült Királyság

    40 902,97

    40 902,97

    40 013,77

    40 458,37

    41 312,00

    41 312,00

    40 413,91

    40 862,95

    25  %

    09.8982

    Szerbia

    22 509,42

    22 509,42

    22 020,09

    22 264,76

    22 734,52

    22 734,52

    22 240,29

    22 487,40

    25  %

    09.8832

    Koreai Köztársaság

    16 282,30

    16 282,30

    15 928,34

    16 105,32

    16 445,12

    16 445,12

    16 087,62

    16 266,37

    25  %

    09.8833

    Tajvan

    13 537,54

    13 537,54

    13 243,25

    13 390,40

    13 672,92

    13 672,92

    13 375,68

    13 524,30

    25 %

    09.8834

    Más országok

    37 515,08

    37 515,08

    36 699,54

    37 107,31

    37 890,24

    37 890,24

    37 066,54

    37 478,39

    25  %

     (8)

    7

    Ötvözetlen és más ötvözött kvartólemez

    7208 51 20 , 7208 51 91 , 7208 51 98 , 7208 52 91 , 7208 90 20 , 7208 90 80 , 7210 90 30 , 7225 40 12 , 7225 40 40 , 7225 40 60 , 7225 99 00

    Ukrajna

    283 626,45

    283 626,45

    277 460,66

    280 543,56

    286 462,72

    286 462,72

    280 235,27

    283 348,99

    25  %

    09.8836

    Más országok

    582 521,66

    582 521,66

    569 858,15

    576 189,90

    588 346,88

    588 346,88

    575 556,73

    581 951,80

    25  %

     (9)

    Egyesült Királyság (Észak-Írországba az Egyesült Királyság más részeiből)

    5 298,37

    5 298,37

    5 183,19

    5 240,78

    5 351,36

    5 351,36

    5 235,02

    5 293,19

    25  %

    09.8498

    8

    Melegen hengerelt rozsdamentes lemez és szalag

    7219 11 00 , 7219 12 10 , 7219 12 90 , 7219 13 10 , 7219 13 90 , 7219 14 10 , 7219 14 90 , 7219 22 10 , 7219 22 90 , 7219 23 00 , 7219 24 00 , 7220 11 00 , 7220 12 00

    Más országok

    110 902,59

    110 902,59

    108 491,66

    109 697,12

    112 011,61

    112 011,61

    109 576,58

    110 794,09

    25  %

     (10)

    Egyesült Királyság (Észak-Írországba az Egyesült Királyság más részeiből)

    13,44

    13,41

    13,15

    13,30

    13,58

    13,58

    13,28

    13,43

    25  %

    09.8491

    9

    Hidegen hengerelt rozsdamentes lemez és szalag

    7219 31 00 , 7219 32 10 , 7219 32 90 , 7219 33 10 , 7219 33 90 , 7219 34 10 , 7219 34 90 , 7219 35 10 , 7219 35 90 , 7219 90 20 , 7219 90 80 , 7220 20 21 , 7220 20 29 , 7220 20 41 , 7220 20 49 , 7220 20 81 , 7220 20 89 , 7220 90 20 , 7220 90 80

    Koreai Köztársaság

    50 181,76

    50 181,76

    49 090,85

    49 636,30

    50 683,58

    50 683,58

    49 581,76

    50 132,67

    25  %

    09.8846

    Tajvan

    46 535,23

    46 535,23

    45 523,59

    46 029,41

    47 000,58

    47 000,58

    45 978,83

    46 489,70

    25  %

    09.8847

    India

    31 102,58

    31 102,58

    30 426,44

    30 764,51

    31 413,61

    31 413,61

    30 730,71

    31 072,16

    25 %

    09.8848

    Dél-Afrika

    27 064,27

    27 064,27

    26 475,92

    26 770,10

    27 334,92

    27 334,92

    26 740,68

    27 037,80

    25 %

    09.8853

    Amerikai Egyesült Államok

    25 305,11

    25 305,11

    24 755,00

    25 030,05

    25 558,16

    25 558,16

    25 002,55

    25 280,35

    25 %

    09.8849

    Törökország

    21 057,01

    21 057,01

    20 599,25

    20 828,13

    21 267,58

    21 267,58

    20 805,24

    21 036,41

    25 %

    09.8850

    Más országok

    66 853,01

    66 853,01

    65 399,69

    66 126,35

    67 521,54

    67 521,54

    66 053,68

    66 787,61

    25 %

     (11)

    Egyesült Királyság (Észak-Írországba az Egyesült Királyság más részeiből)

    31,50

    31,50

    30,81

    31,15

    31,81

    31,81

    31,12

    31,46

    25  %

    09.8492

    10

    Melegen hengerelt rozsdamentes kvartólemez

    7219 21 10 , 7219 21 90

    Kína

    4 969,75

    4 969,75

    4 861,71

    4 915,73

    5 019,45

    5 019,45

    4 910,33

    4 964,89

    25  %

    09.8856

    India

    2 108,21

    2 108,21

    2 062,38

    2 085,29

    2 129,29

    2 129,29

    2 083,00

    2 106,15

    25  %

    09.8857

    Dél-Afrika

    1 443,59

    1 443,59

    1 412,20

    1 427,89

    1 458,02

    1 458,02

    1 426,33

    1 442,17

    25  %

    09.8859

    Egyesült Királyság

    869,69

    869,69

    850,78

    860,24

    878,39

    878,39

    859,29

    868,84

    25  %

    09.8984

    Tajvan

    802,93

    802,93

    785,48

    794,21

    810,96

    810,96

    793,33

    802,15

    25  %

    09.8858

    Más országok

    1 053,49

    1 053,49

    1 030,59

    1 042,04

    1 064,03

    1 064,03

    1 040,90

    1 052,46

    25  %

     (12)

    12

    Ötvözetlen és más ötvözött kereskedelmi minőségű rúd- és idomacél, valamint könnyű szelvény

    7214 30 00 , 7214 91 10 , 7214 91 90 , 7214 99 31 , 7214 99 39 , 7214 99 50 , 7214 99 71 , 7214 99 79 , 7214 99 95 , 7215 90 00 , 7216 10 00 , 7216 21 00 , 7216 22 00 , 7216 40 10 , 7216 40 90 , 7216 50 10 , 7216 50 91 , 7216 50 99 , 7216 99 00 , 7228 10 20 , 7228 20 10 , 7228 20 91 , 7228 30 20 , 7228 30 41 , 7228 30 49 , 7228 30 61 , 7228 30 69 , 7228 30 70 , 7228 30 89 , 7228 60 20 , 7228 60 80 , 7228 70 10 , 7228 70 90 , 7228 80 00

    Kína

    141 807,58

    141 807,58

    138 724,81

    140 266,19

    143 225,65

    143 225,65

    140 112,05

    141 668,85

    25  %

    09.8861

    Egyesült Királyság

    118 470,22

    118 470,22

    115 894,78

    117 182,50

    119 654,93

    119 654,93

    117 053,73

    118 354,33

    25  %

    09.8985

    Törökország

    107 140,30

    107 140,30

    104 811,16

    105 975,73

    108 211,70

    108 211,70

    105 859,27

    107 035,48

    25  %

    09.8862

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8863

    Svájc

    68 859,03

    68 859,03

    67 362,09

    68 110,56

    69 547,62

    69 547,62

    68 035,71

    68 791,66

    25  %

    09.8864

    Belarusz

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8865

    Más országok

    61 358,22

    61 358,22

    60 024,34

    60 691,28

    61 971,80

    61 971,80

    60 624,59

    61 298,19

    25  %

     (13)

    13

    Betonacélrúd

    7214 20 00 , 7214 99 10

    Törökország

    95 436,11

    95 436,11

    93 361,42

    94 398,76

    96 390,47

    96 390,47

    94 295,03

    95 342,75

    25  %

    09.8866

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8867

    Ukrajna

    44 430,34

    44 430,34

    43 464,46

    43 947,40

    44 874,64

    44 874,64

    43 899,11

    44 386,88

    25  %

    09.8868

    Bosznia-Hercegovina

    34 333,24

    34 333,24

    33 586,87

    33 960,06

    34 676,58

    34 676,58

    33 922,74

    34 299,66

    25  %

    09.8869

    Moldovai Köztársaság

    28 694,83

    28 694,83

    28 071,03

    28 382,93

    28 981,78

    28 981,78

    28 351,74

    28 666,76

    25  %

    09.8870

    Más országok

    139 355,41

    139 355,41

    136 325,95

    137 840,68

    140 748,97

    140 748,97

    137 689,21

    139 219,09

    25  %

     (14)

    Egyesült Királyság (Észak-Írországba az Egyesült Királyság más részeiből)

    2 178,07

    2 178,07

    2 130,72

    2 154,40

    2 199,85

    2 199,85

    2 152,03

    2 175,94

    25  %

    09.8493

    14

    Rozsdamentes rúd és könnyű szelvény

    7222 11 11 , 7222 11 19 , 7222 11 81 , 7222 11 89 , 7222 19 10 , 7222 19 90 , 7222 20 11 , 7222 20 19 , 7222 20 21 , 7222 20 29 , 7222 20 31 , 7222 20 39 , 7222 20 81 , 7222 20 89 , 7222 30 51 , 7222 30 91 , 7222 30 97 , 7222 40 10 , 7222 40 50 , 7222 40 90

    India

    32 082,28

    32 082,28

    31 384,84

    31 733,56

    32 403,10

    32 403,10

    31 698,69

    32 050,89

    25  %

    09.8871

    Egyesült Királyság

    4 688,43

    4 688,43

    4 586,51

    4 637,47

    4 735,32

    4 735,32

    4 632,37

    4 683,85

    25  %

    09.8986

    Svájc

    4 614,90

    4 614,90

    4 514,57

    4 564,73

    4 661,04

    4 661,04

    4 559,72

    4 610,38

    25  %

    09.8872

    Ukrajna

    3 564,33

    3 564,33

    3 486,84

    3 525,59

    3 599,97

    3 599,97

    3 521,71

    3 560,84

    25  %

    09.8873

    Más országok

    5 206,31

    5 206,31

    5 093,13

    5 149,72

    5 258,38

    5 258,38

    5 144,06

    5 201,22

    25  %

     (15)

    15

    Rozsdamentes hengerhuzal

    7221 00 10 , 7221 00 90

    India

    7 461,77

    7 461,77

    7 299,56

    7 380,66

    7 536,39

    7 536,39

    7 372,55

    7 454,47

    25  %

    09.8876

    Tajvan

    4 811,05

    4 811,05

    4 706,47

    4 758,76

    4 859,16

    4 859,16

    4 753,53

    4 806,35

    25  %

    09.8877

    Egyesült Királyság

    3 865,14

    3 865,14

    3 781,12

    3 823,13

    3 903,79

    3 903,79

    3 818,93

    3 861,36

    25  %

    09.8987

    Koreai Köztársaság

    2 401,99

    2 401,99

    2 349,77

    2 375,88

    2 426,01

    2 426,01

    2 373,27

    2 399,64

    25  %

    09.8878

    Japán

    1 614,45

    1 614,45

    1 579,35

    1 596,90

    1 630,59

    1 630,59

    1 595,15

    1 612,87

    25  %

    09.8880

    Más országok

    2 439,66

    2 439,66

    2 386,63

    2 413,14

    2 464,06

    2 464,06

    2 410,49

    2 437,28

    25  %

     (16)

    16

    Ötvözetlen és más ötvözött hengerhuzal

    7213 10 00 , 7213 20 00 , 7213 91 10 , 7213 91 20 , 7213 91 41 , 7213 91 49 , 7213 91 70 , 7213 91 90 , 7213 99 10 , 7213 99 90 , 7227 10 00 , 7227 20 00 , 7227 90 10 , 7227 90 50 , 7227 90 95

    Egyesült Királyság

    185 274,13

    185 274,13

    181 246,43

    183 260,28

    187 126,87

    187 126,87

    183 058,90

    185 092,89

    25  %

    09.8988

    Ukrajna

    124 576,81

    124 576,81

    121 868,62

    123 222,72

    125 822,58

    125 822,58

    123 087,31

    124 454,95

    25  %

    09.8881

    Svájc

    136 944,28

    136 944,28

    133 967,23

    135 455,75

    138 313,72

    138 313,72

    135 306,90

    136 810,31

    25  %

    09.8882

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8883

    Törökország

    119 010,72

    119 010,72

    116 423,53

    117 717,13

    120 200,83

    120 200,83

    117 587,77

    118 894,30

    25  %

    09.8884

    Belarusz

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8885

    Moldovai Köztársaság

    69 937,46

    69 937,46

    68 417,08

    69 177,27

    70 636,83

    70 636,83

    69 101,25

    69 869,04

    25  %

    09.8886

    Más országok

    122 754,97

    122 754,97

    120 086,38

    121 420,67

    123 982,52

    123 982,52

    121 287,25

    122 634,88

    25  %

     (17)

    17

    Szögvas, idomvas és szelvény vasból vagy ötvözetlen acélból

    7216 31 10 , 7216 31 90 , 7216 32 11 , 7216 32 19 , 7216 32 91 , 7216 32 99 , 7216 33 10 , 7216 33 90

    Ukrajna

    31 630,96

    31 630,96

    30 943,33

    31 287,14

    31 947,27

    31 947,27

    31 252,76

    31 600,01

    25  %

    09.8891

    Más országok

    68 221,22

    68 221,22

    66 738,15

    67 479,69

    68 903,44

    68 903,44

    67 405,53

    68 154,48

    25  %

     (18)

    Egyesült Királyság (Észak-Írországba az Egyesült Királyság más részeiből)

    14 240,75

    14 240,75

    13 931,17

    14 085,96

    14 383,16

    14 383,16

    14 070,48

    14 226,82

    25  %

    09.8499

    18

    Szádpalló

    7301 10 00

    Kína

    7 075,96

    7 075,96

    6 922,14

    6 999,05

    7 146,72

    7 146,72

    6 991,36

    7 069,04

    25  %

    09.8901

    Egyesült Arab Emírségek

    3 501,93

    3 501,93

    3 425,80

    3 463,87

    3 536,95

    3 536,95

    3 460,06

    3 498,51

    25  %

    09.8902

    Egyesült Királyság

    908,13

    908,13

    888,38

    898,26

    917,21

    917,21

    897,27

    907,24

    25  %

    09.8990

    Más országok

    340,08

    340,08

    332,69

    336,38

    343,48

    343,48

    336,01

    339,75

    25  %

     (19)

    19

    Vasúti anyag

    7302 10 22 , 7302 10 28 , 7302 10 40 , 7302 10 50 , 7302 40 00

    Egyesült Királyság

    5 164,71

    5 164,71

    5 052,44

    5 108,58

    5 216,36

    5 216,36

    5 102,96

    5 159,66

    25  %

    09.8991

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8906

    Törökország

    1 573,65

    1 573,65

    1 539,44

    1 556,54

    1 589,39

    1 589,39

    1 554,83

    1 572,11

    25  %

    09.8908

    Kína

    1 522,23

    1 522,23

    1 489,14

    1 505,68

    1 537,45

    1 537,45

    1 504,03

    1 520,74

    25  %

    09.8907

    Más országok

    797,70

    797,70

    780,36

    789,03

    805,67

    805,67

    788,16

    796,92

    25  %

     (20)

    20

    Gázcső

    7306 30 41 , 7306 30 49 , 7306 30 72 , 7306 30 77

    Törökország

    49 976,08

    49 976,08

    48 889,64

    49 432,86

    50 475,84

    50 475,84

    49 378,54

    49 927,19

    25  %

    09.8911

    India

    19 232,37

    19 232,37

    18 814,27

    19 023,32

    19 424,69

    19 424,69

    19 002,41

    19 213,55

    25  %

    09.8912

    Észak-Macedónia

    7 103,37

    7 103,37

    6 948,95

    7 026,16

    7 174,41

    7 174,41

    7 018,44

    7 096,42

    25  %

    09.8913

    Egyesült Királyság

    6 757,17

    6 757,17

    6 610,28

    6 683,72

    6 824,74

    6 824,74

    6 676,38

    6 750,56

    25  %

    09.8992

    Más országok

    11 229,42

    11 229,42

    10 985,31

    11 107,36

    11 341,72

    11 341,72

    11 095,16

    11 218,44

    25  %

     (21)

    21

    Üreges profil

    7306 61 10 , 7306 61 92 , 7306 61 99

    Törökország

    99 461,66

    99 461,66

    97 299,45

    98 380,56

    100 456,28

    100 456,28

    98 272,45

    99 364,36

    25  %

    09.8916

    Egyesült Királyság

    53 047,35

    53 047,35

    51 894,15

    52 470,75

    53 577,82

    53 577,82

    52 413,09

    52 995,46

    25  %

    09.8993

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8917

    Észak-Macedónia

    29 364,68

    29 364,68

    28 726,32

    29 045,50

    29 658,33

    29 658,33

    29 013,58

    29 335,96

    25  %

    09.8918

    Ukrajna

    21 718,42

    21 718,42

    21 246,28

    21 482,35

    21 935,60

    21 935,60

    21 458,74

    21 697,17

    25  %

    09.8919

    Svájc

    16 232,19

    16 232,19

    15 879,32

    16 055,75

    16 394,51

    16 394,51

    16 038,11

    16 216,31

    25  %

    09.8920

    Belarusz

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8921

    Más országok

    20 873,17

    20 873,17

    20 419,41

    20 646,29

    21 081,91

    21 081,91

    20 623,60

    20 852,76

    25  %

     (22)

    22

    Varrat nélküli rozsdamentes acélcső

    7304 11 00 , 7304 22 00 , 7304 24 00 , 7304 41 00 , 7304 49 83 , 7304 49 85 , 7304 49 89

    India

    5 945,04

    5 945,04

    5 815,80

    5 880,42

    6 004,50

    6 004,50

    5 873,96

    5 939,23

    25  %

    09.8926

    Ukrajna

    3 722,57

    3 722,57

    3 641,64

    3 682,10

    3 759,79

    3 759,79

    3 678,06

    3 718,92

    25  %

    09.8927

    Egyesült Királyság

    1 889,57

    1 889,57

    1 848,49

    1 869,03

    1 908,46

    1 908,46

    1 866,98

    1 887,72

    25  %

    09.8994

    Koreai Köztársaság

    1 170,22

    1 170,22

    1 144,78

    1 157,50

    1 181,92

    1 181,92

    1 156,23

    1 169,07

    25  %

    09.8928

    Japán

    1 088,25

    1 088,25

    1 064,59

    1 076,42

    1 099,13

    1 099,13

    1 075,23

    1 087,18

    25  %

    09.8929

    Kína

    933,70

    933,70

    913,40

    923,55

    943,03

    943,03

    922,53

    932,78

    25  %

    09.8931

    Más országok

    2 716,63

    2 716,63

    2 657,57

    2 687,10

    2 743,79

    2 743,79

    2 684,14

    2 713,97

    25  %

     (23)

    24

    Más varrat nélküli cső

    7304 19 10 , 7304 19 30 , 7304 19 90 , 7304 23 00 , 7304 29 10 , 7304 29 30 , 7304 29 90 , 7304 31 20 , 7304 31 80 , 7304 51 81 , 7304 51 89 , 7304 90 00 , 7304 39 50 , 7304 39 82 , 7304 39 83 , 7304 39 88 , 7304 59 82 , 7304 59 83 , 7304 59 89

    Kína

    38 808,17

    38 808,17

    37 964,52

    38 386,35

    39 196,26

    39 196,26

    38 344,16

    38 770,21

    25  %

    09.8936

    Ukrajna

    32 437,15

    32 437,15

    31 732,00

    32 084,58

    32 761,53

    32 761,53

    32 049,32

    32 405,42

    25  %

    09.8937

    Belarusz

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8938

    Egyesült Királyság

    11 835,98

    11 835,98

    11 578,68

    11 707,33

    11 954,34

    11 954,34

    11 694,46

    11 824,40

    25  %

    09.8995

    Amerikai Egyesült Államok

    8 519,43

    8 519,43

    8 334,22

    8 426,83

    8 604,62

    8 604,62

    8 417,57

    8 511,09

    25  %

    09.8940

    Más országok

    45 946,99

    45 946,99

    44 948,14

    45 447,56

    46 406,46

    46 406,46

    45 397,62

    45 902,04

    25  %

     (24)

    25.A

    Nagy méretű hegesztett cső

    7305 11 00 , 7305 12 00

    Más országok

    121 581,27

    121 581,27

    118 938,20

    120 259,74

    122 797,09

    122 797,09

    120 127,58

    121 462,33

    25  %

     (25)

    Egyesült Királyság (Észak-Írországba az Egyesült Királyság más részeiből)

    14,03

    14,03

    13,72

    13,87

    14,17

    14,17

    13,86

    14,01

    25  %

    09.8494

    25.B

    Nagy méretű hegesztett cső

    7305 19 00 , 7305 20 00 , 7305 31 00 , 7305 39 00 , 7305 90 00

    Törökország

    15 095,79

    15 095,79

    14 767,62

    14 931,71

    15 246,75

    15 246,75

    14 915,30

    15 081,03

    25  %

    09.8971

    Kína

    8 544,60

    8 544,60

    8 358,85

    8 451,72

    8 630,05

    8 630,05

    8 442,44

    8 536,24

    25  %

    09.8972

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8973

    Egyesült Királyság

    6 201,36

    6 201,36

    6 066,55

    6 133,95

    6 263,37

    6 263,37

    6 127,21

    6 195,29

    25  %

    09.8996

    Koreai Köztársaság

    2 921,35

    2 921,35

    2 857,84

    2 889,59

    2 950,56

    2 950,56

    2 886,42

    2 918,49

    25  %

    09.8974

    Más országok

    6 566,11

    6 566,11

    6 423,36

    6 494,73

    6 631,77

    6 631,77

    6 487,60

    6 559,68

    25  %

     (26)

    26

    Más hegesztett cső

    7306 21 00 , 7306 29 00 , 7306 30 80 , 7306 40 20 , 7306 40 80 , 7306 50 80 , 7306 69 10 , 7306 69 90 , 7306 90 00 , 7306 11 00 , 7306 19 00 , 7306 30 12 , 7306 30 18 , 7306 50 21 , 7306 50 29

    Svájc

    48 607,62

    48 607,62

    47 550,94

    48 079,28

    49 093,70

    49 093,70

    48 026,45

    48 560,07

    25  %

    09.8946

    Törökország

    38 497,24

    38 497,24

    37 660,35

    38 078,79

    38 882,22

    38 882,22

    38 036,95

    38 459,58

    25  %

    09.8947

    Egyesült Királyság

    11 756,08

    11 756,08

    11 500,51

    11 628,30

    11 873,64

    11 873,64

    11 615,52

    11 744,58

    25  %

    09.8997

    Tajvan

    9 108,71

    9 108,71

    8 910,69

    9 009,70

    9 199,79

    9 199,79

    8 999,80

    9 099,80

    25  %

    09.8950

    Kína

    8 161,56

    8 161,56

    7 984,13

    8 072,85

    8 243,18

    8 243,18

    8 063,98

    8 153,58

    25  %

    09.8949

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8952

    Más országok

    20 271,58

    20 271,58

    19 830,89

    20 051,24

    20 474,29

    20 474,29

    20 029,20

    20 251,75

    25  %

     (27)

    27

    Ötvözetlen és más ötvözött hidegen húzott rúd

    7215 10 00 , 7215 50 11 , 7215 50 19 , 7215 50 80 , 7228 10 90 , 7228 20 99 , 7228 50 20 , 7228 50 40 , 7228 50 61 , 7228 50 69 , 7228 50 80

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8956

    Svájc

    42 629,58

    42 629,58

    41 702,85

    42 166,22

    43 055,88

    43 055,88

    42 119,88

    42 587,88

    25  %

    09.8957

    Egyesült Királyság

    25 717,28

    25 717,28

    25 158,21

    25 437,75

    25 974,45

    25 974,45

    25 409,79

    25 692,12

    25  %

    09.8998

    Kína

    27 205,69

    27 205,69

    26 614,26

    26 909,98

    27 477,75

    27 477,75

    26 880,41

    27 179,08

    25  %

    09.8958

    Ukrajna

    30 705,61

    30 705,61

    30 038,10

    30 371,86

    31 012,67

    31 012,67

    30 338,48

    30 675,57

    25  %

    09.8959

    Más országok

    31 896,89

    31 896,89

    31 203,48

    31 550,19

    32 215,86

    32 215,86

    31 515,52

    31 865,69

    25  %

     (28)

    28

    Ötvözetlen huzal

    7217 10 10 , 7217 10 31 , 7217 10 39 , 7217 10 50 , 7217 10 90 , 7217 20 10 , 7217 20 30 , 7217 20 50 , 7217 20 90 , 7217 30 41 , 7217 30 49 , 7217 30 50 , 7217 30 90 , 7217 90 20 , 7217 90 50 , 7217 90 90

    Belarusz

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8961

    Kína

    79 826,78

    79 826,78

    78 091,41

    78 959,10

    80 625,05

    80 625,05

    78 872,33

    79 748,69

    25  %

    09.8962

    Oroszországi Föderáció

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    nem alkalmazandó

    25  %

    09.8963

    Törökország

    51 945,98

    51 945,98

    50 816,72

    51 381,35

    52 465,44

    52 465,44

    51 324,89

    51 895,16

    25  %

    09.8964

    Ukrajna

    39 174,24

    39 174,24

    38 322,63

    38 748,44

    39 565,99

    39 565,99

    38 705,86

    39 135,92

    25  %

    09.8965

    Más országok

    49 942,21

    49 942,21

    48 856,51

    49 399,36

    50 441,63

    50 441,63

    49 345,07

    49 893,35

    25  %

     (29)

    Egyesült Királyság (Észak-Írországba az Egyesült Királyság más részeiből)

    191,95

    191,95

    187,78

    189,86

    193,87

    193,87

    189,65

    191,76

    25  %

    09.8495

    IV.2.   A globális vámkontingensek és a maradványkontingensek negyedévenkénti mennyisége

    Termékszám

    Felosztás országonként (ha alkalmazandó)

    7. év

    8. év

    2024.7.1.–2024.9.30.

    2024.10.1.–2024.12.31.

    2025.1.1.–2025.3.31.

    2025.4.1.–2025.6.30.

    2025.7.1.–2025.9.30.

    2025.10.1.–2025.12.31.

    2026.1.1.–2026.3.31.

    2026.4.1.–2026.6.30.

    A vámkontingens mennyisége (nettó tonna)

    A vámkontingens mennyisége (nettó tonna)

    1

    Más országok

    945 664,87

    945 664,87

    925 106,94

    935 385,91

    955 121,52

    955 121,52

    934 358,01

    944 739,77

    2

    Más országok

    338 044,38

    338 044,38

    330 695,59

    334 369,98

    341 424,82

    341 424,82

    334 002,54

    337 713,68

    3.A

    Más országok

    858,86

    858,86

    840,19

    849,52

    867,45

    867,45

    848,59

    858,02

    3.B

    Más országok

    8 722,51

    8 722,51

    8 532,89

    8 627,70

    8 809,74

    8 809,74

    8 618,22

    8 713,98

    4.A

    Más országok

    477 237,17

    477 237,17

    466 862,45

    472 049,81

    482 009,54

    482 009,54

    471 531,07

    476 770,30

    4.B

    Más országok

    105 930,82

    105 930,82

    103 627,98

    104 779,40

    106 990,13

    106 990,13

    104 664,26

    105 827,20

    5

    Más országok

    43 331,67

    43 331,67

    42 389,68

    42 860,67

    43 764,99

    43 764,99

    42 813,57

    43 289,28

    6

    Más országok

    37 515,08

    37 515,08

    36 699,54

    37 107,31

    37 890,24

    37 890,24

    37 066,54

    37 478,39

    7

    Más országok

    582 521,66

    582 521,66

    569 858,15

    576 189,90

    588 346,88

    588 346,88

    575 556,73

    581 951,80

    8

    Más országok

    110 902,59

    110 902,59

    108 491,66

    109 697,12

    112 011,61

    112 011,61

    109 576,58

    110 794,09

    9

    Más országok

    66 853,01

    66 853,01

    65 399,69

    66 126,35

    67 521,54

    67 521,54

    66 053,68

    66 787,61

    10

    Más országok

    1 053,49

    1 053,49

    1 030,59

    1 042,04

    1 064,03

    1 064,03

    1 040,90

    1 052,46

    12

    Más országok

    61 358,22

    61 358,22

    60 024,34

    60 691,28

    61 971,80

    61 971,80

    60 624,59

    61 298,19

    13

    Más országok

    139 355,41

    139 355,41

    136 325,95

    137 840,68

    140 748,97

    140 748,97

    137 689,21

    139 219,09

    14

    Más országok

    5 206,31

    5 206,31

    5 093,13

    5 149,72

    5 258,38

    5 258,38

    5 144,06

    5 201,22

    15

    Más országok

    2 439,66

    2 439,66

    2 386,63

    2 413,14

    2 464,06

    2 464,06

    2 410,49

    2 437,28

    16

    Más országok

    122 754,97

    122 754,97

    120 086,38

    121 420,67

    123 982,52

    123 982,52

    121 287,25

    122 634,88

    17

    Más országok

    68 221,22

    68 221,22

    66 738,15

    67 479,69

    68 903,44

    68 903,44

    67 405,53

    68 154,48

    18

    Más országok

    340,08

    340,08

    332,69

    336,38

    343,48

    343,48

    336,01

    339,75

    19

    Más országok

    797,70

    797,70

    780,36

    789,03

    805,67

    805,67

    788,16

    796,92

    20

    Más országok

    11 229,42

    11 229,42

    10 985,31

    11 107,36

    11 341,72

    11 341,72

    11 095,16

    11 218,44

    21

    Más országok

    20 873,17

    20 873,17

    20 419,41

    20 646,29

    21 081,91

    21 081,91

    20 623,60

    20 852,76

    22

    Más országok

    2 716,63

    2 716,63

    2 657,57

    2 687,10

    2 743,79

    2 743,79

    2 684,14

    2 713,97

    24

    Más országok

    45 946,99

    45 946,99

    44 948,14

    45 447,56

    46 406,46

    46 406,46

    45 397,62

    45 902,04

    25.A

    Más országok

    121 581,27

    121 581,27

    118 938,20

    120 259,74

    122 797,09

    122 797,09

    120 127,58

    121 462,33

    25.B

    Más országok

    6 566,11

    6 566,11

    6 423,36

    6 494,73

    6 631,77

    6 631,77

    6 487,60

    6 559,68

    26

    Más országok

    20 271,58

    20 271,58

    19 830,89

    20 051,24

    20 474,29

    20 474,29

    20 029,20

    20 251,75

    27

    Más országok

    31 896,89

    31 896,89

    31 203,48

    31 550,19

    32 215,86

    32 215,86

    31 515,52

    31 865,69

    28

    Más országok

    49 942,21

    49 942,21

    48 856,51

    49 399,36

    50 441,63

    50 441,63

    49 345,07

    49 893,35

    IV.3.   Az országspecifikus kontingenssel rendelkező országok számára az utolsó negyedévekben a maradványkontingens keretében rendelkezésre álló legnagyobb mennyiség

    Termékkategória

    Újonnan felosztott kontingens (tonna)

    2025.4.1.–2025.6.30.

    2026.4.1.–2026.6.30.

    1

    Speciális szabályok

    Speciális szabályok

    2

    158 616,97

    160 203,14

    3.A

    821,13

    829,34

    3.B

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    4.A

    94 249,03

    95 191,52

    4.B

    Speciális szabályok

    Speciális szabályok

    5

    7 675,20

    7 751,95

    6

    8 326,69

    8 409,96

    7

    Nem alkalmazandó

    Nem alkalmazandó

    8

    Nem alkalmazandó

    Nem alkalmazandó

    9

    47 390,04

    47 863,95

    10

    541,85

    547,27

    12

    37 204,21

    37 576,25

    13

    45 515,47

    45 970,62

    14

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    15

    2 185,29

    2 207,14

    16

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    17

    Nem alkalmazandó

    Nem alkalmazandó

    18

    207,40

    209,47

    19

    480,41

    485,22

    20

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    21

    4 053,74

    4 094,28

    22

    2 601,14

    2 627,16

    24

    24 365,76

    24 609,41

    25.A

    Nem alkalmazandó

    Nem alkalmazandó

    25.B

    2 698,83

    2 725,82

    26

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    Nincs a negyedik negyedévben felhasználható maradványkontingens

    27

    25 516,97

    25 772,14

    28

    36 703,68

    37 070,72


    (1)  7.1.–3.31.: 09.8601

    4.1.–6.30.: 09.8602

    7.1.–6.30.: Egyiptom esetében 09.8450, Vietnám esetében 09.8451, Japán esetében 09.8452, Tajvan esetében 09.8453, Ausztrália esetében 09.8454, Svájc esetében 09.8455, az Egyesült Államok esetében 09.8456, Líbia esetében 09.8457 és Kanada esetében 09.8458

    4.1.–6.30.: Törökország* esetében 09.8572, India* esetében 09.8573, a Koreai Köztársaság* esetében 09.8574, Szerbia* esetében 09.8575, az Egyesült Királyság* esetében 09.8599 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (2)  7.1.–3.31.: 09.8603

    4.1.–6.30.: 09.8604

    4.1.–6.30.: India*, a Koreai Köztársaság*, az Egyesült Királyság* és Szerbia* esetében 09.8567 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (3)  7.1.–3.31.: 09.8605

    4.1.–6.30.: 09.8606

    4.1.–6.30.: a Koreai Köztársaság*, az Egyesült Királyság* és az Iráni Iszlám Köztársaság* esetében 09.8568 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (4)  7.1.–3.31.: 09.8607

    4.1.–6.30.: 09.8608

    (5)  7.1.–3.31.: 09.8609

    4.1.–6.30.: 09.8610

    4.1.–6.30.: a Koreai Köztársaság*, az Egyesült Királyság* és India* esetében 09.8570 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (6)  7.1.–3.31.: 09.8611

    4.1.–6.30.: 09.8612

    4.1.–6.30.: Kína* esetében 09.8581, a Koreai Köztársaság* esetében 09.8582, India* esetében 09.8583, az Egyesült Királyság* esetében 09.8584 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (7)  7.1.–3.31.: 09.8613

    4.1.–6.30.: 09.8614

    4.1.–6.30.: a Koreai Köztársaság*, az Egyesült Királyság*, Tajvan* és Törökország* esetében 09.8560 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (8)  7.1.–3.31.: 09.8615

    4.1.–6.30.: 09.8616

    4.1.–6.30.: Kína*, a Koreai Köztársaság*, az Egyesült Királyság*, Tajvan és Szerbia* esetében 09.8576 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (9)  7.1.–3.31.: 09.8617

    4.1.–6.30.: 09.8618

    (10)  7.1.–3.31.: 09.8619

    4.1.–6.30.: 09.8620

    (11)  7.1.–3.31.: 09.8621

    4.1.–6.30.: 09.8622

    4.1.–6.30.: a Koreai Köztársaság*, Tajvan*, India*, Dél-Afrika*, az Egyesült Államok* és Törökország* esetében 09.8510 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (12)  7.1.–3.31.: 09.8623

    4.1.–6.30.: 09.8624

    4.1.–6.30.: Kína*, az Egyesült Királyság*, India*, Dél-Afrika* és Tajvan* esetében 09.8591 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (13)  7.1.–3.31.: 09.8625

    4.1.–6.30.: 09.8626

    4.1.–6.30.: Kína*, az Egyesült Királyság*, Törökország* és Svájc* esetében 09.8592 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (14)  7.1.–3.31.: 09.8627

    4.1.–6.30.: 09.8628

    4.1.–6.30.: Törökország*, Bosznia-Hercegovina* és a Moldovai Köztársaság* esetében 09.8593 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (15)  7.1.–3.31.: 09.8629

    4.1.–6.30.: 09.8630

    (16)  7.1.–3.31.: 09.8631

    4.1.–6.30.: 09.8632

    4.1.–6.30.: India*, Tajvan*, az Egyesült Királyság*, a Koreai Köztársaság* és Japán* esetében 09.8595 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (17)  7.1.–3.31.: 09.8633

    4.1.–6.30.: 09.8634

    7.1.–6.30.: Malajzia esetében 09.8460, Algéria esetében 09.8461, Egyiptom esetében 09.8462, Bosznia-Hercegovina esetében 09.8463, a Koreai Köztársaság esetében 09.8464, Japán esetében 09.8466, Indonézia esetében 09.8465, Szerbia esetében pedig 09.8467

    (18)  7.1.–3.31.: 09.8635

    4.1.–6.30.: 09.8636

    (19)  7.1.–3.31.: 09.8637

    4.1.–6.30.: 09.8638

    4.1.–6.30.: az Egyesült Királyság*, Kína* és az Egyesült Arab Emírségek* esetében 09.8580 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (20)  7.1.–3.31.: 09.8639

    4.1.–6.30.: 09.8640

    4.1.–6.30.: az Egyesült Királyság*, Kína* és Törökország* esetében 09.8585 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (21)  7.1.–3.31.: 09.8641

    4.1.–6.30.: 09.8642

    (22)  7.1.–3.31.: 09.8643

    4.1.–6.30.: 09.8644

    4.1.–6.30.: az Egyesült Királyság*, Észak-Macedónia*, Svájc* és Törökország* esetében 09.8530 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (23)  7.1.–3.31.: 09.8645

    4.1.–6.30.: 09.8646

    4.1.–6.30.: India*, az Egyesült Királyság*, a Koreai Köztársaság*, Japán* és Kína* esetében 09.8597 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (24)  7.1.–3.31.: 09.8647

    4.1.–6.30.: 09.8648

    4.1.–6.30.: Kína*, az Egyesült Királyság* és az Egyesült Államok* esetében 09.8586 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (25)  7.1.–3.31.: 09.8657

    4.1.–6.30.: 09.8658

    (26)  7.1.–3.31.: 09.8659

    4.1.–6.30.: 09.8660

    4.1.–6.30.: az Egyesült Királyság*, Kína*, a Koreai Köztársaság* és Törökország* esetében 09.8587 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (27)  7.1.–3.31.: 09.8651

    4.1.–6.30.: 09.8652

    4.1.–6.30.: Svájc*, Törökország*, az Egyesült Királyság*, Tajvan* és Kína* esetében 09.8588 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (28)  7.1.–3.31.: 09.8653

    4.1.–6.30.: 09.8654

    4.1.–6.30.: Svájc*, az Egyesült Királyság* és Kína* esetében 09.8539 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.

    (29)  7.1.–3.31.: 09.8655

    4.1.–6.30.: 09.8656

    4.1.–6.30.: Törökország* és Kína* esetében 09.8598 *Amennyiben az egyedi kontingensük az 1. cikk (5) bekezdésének megfelelően kimerül.


    II. MELLÉKLET

    „III.2. MELLÉKLET

    A fejlődő országokból származó, a végleges intézkedések hatálya alá tartozó termékkategóriák jegyzéke

    A fejlődő országokból származó, 2024. július 1-jétől a végleges intézkedések hatálya alá tartozó termékkategóriák jegyzéke

    Ország / Termékcsoport

    1

    2

    3A

    3B

    4A

    4B

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    12

    13

    14

    15

    16

    17

    18

    19

    20

    21

    22

    24

    25A

    25B

    26

    27

    28

    Albánia

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

    X

    Brazília

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    Kína

     

     

     

    X

     

    X

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

     

     

    X

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Egyiptom

    X

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    India

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

     

    X

    X

     

     

     

     

    X

     

    X

    X

    X

     

    X

    X

     

    Indonézia

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    Malajzia

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    Moldova

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    Észak-Macedónia

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

    X

    X

     

    X

     

     

     

     

     

    Omán

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    Dél-Afrika

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

    X

    X

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    Tunézia

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    Törökország

    X

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

     

    X

    X

     

     

    X

    X

     

    X

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Ukrajna

    X

    X

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

    X

     

     

     

     

    X

    X

    X

     

     

     

    X

    X

    Egyesült Arab Emírségek

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

    X

     

    X

     

     

    X

    X

     

     

     

     

    Vietnám

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    Minden más fejlődő ország

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     


    III. MELLÉKLET

    „III.2. MELLÉKLET

    A fejlődő országokból származó, a végleges intézkedések hatálya alá tartozó termékkategóriák jegyzéke

    A fejlődő országokból származó, 2023. július 1-je és 2024. június 30-a között a végleges intézkedések hatálya alá tartozó termékkategóriák jegyzéke

    Ország / Termékcsoport

    1

    2

    3A

    3B

    4A

    4B

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    12

    13

    14

    15

    16

    17

    18

    19

    20

    21

    22

    24

    25A

    25B

    26

    27

    28

    Argentína

     

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Brazília

    X

    X

    X

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Kína

     

    X

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

     

    X

    X

     

     

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Egyiptom

    X

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    India

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

     

     

    X

     

    X

    X

     

    X

    X

     

    X

    Indonézia

     

     

     

     

     

    X

    X

     

    X

    X

    X

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Kazahsztán

     

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Malajzia

     

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Mexikó

     

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Moldova

     

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Észak-Macedónia

     

     

     

     

     

    X

    X

     

    X

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

    X

    X

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Omán

     

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Dél-Afrika

     

     

     

     

    X

    X

    X

     

     

    X

    X

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Törökország

    X

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

     

    X

    X

     

    X

    X

     

     

    X

    X

     

    X

    X

    X

     

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Ukrajna

    X

    X

     

     

     

    X

    X

     

    X

     

     

     

     

    X

     

     

    X

     

     

     

    X

    X

    X

    X

     

    X

     

    X

    X

    Egyesült Arab Emírségek

     

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

    X

     

    X

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Vietnám

    X

     

     

    X

    X

    X

    X

     

     

     

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X

    Minden más fejlődő ország

     

     

     

     

     

    X

    X

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    X

     

    X

     

     

    X


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1782/oj

    ISSN 1977-0731 (electronic edition)


    Top