Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1501

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1501 rendelete (2024. május 14.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás értelmében a Moldovai Köztársaságból származó termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről

    PE/60/2024/REV/1

    HL L, 2024/1501, 2024.5.29, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1501/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1501/oj

    European flag

    Az Európai Unió
    Hivatalos Lapja

    HU

    L sorozat


    2024/1501

    2024.5.29.

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2024/1501 RENDELETE

    (2024. május 14.)

    az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás értelmében a Moldovai Köztársaságból származó termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (2) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotásiaktus-tervezet nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

    mivel:

    (1)

    Az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás (2) (a továbbiakban: a társulási megállapodás) képezi az Unió és a Moldovai Köztársaság közötti kapcsolat alapját. A társulási megállapodás kereskedelemre és kereskedelemmel kapcsolatos ügyekre vonatkozó V. címét a 2014/492/EU tanácsi határozattal (3) összhangban 2014. szeptember 1-jétől ideiglenesen alkalmazták, és az 2016. július 1-jén hatályba lépett, miután valamennyi tagállam megerősítette.

    (2)

    A társulási megállapodás kifejezi a társulási megállapodás Feleinek (a továbbiakban: a Felek) azon óhaját, hogy ambiciózus és innovatív módon megerősítsék és kiszélesítsék a kapcsolatokat, fokozatos gazdasági integrációt segítsenek elő és valósítsanak meg, és ezt a Felek a Kereskedelmi Világszervezetben való tagságukból eredő jogoknak és kötelezettségeknek megfelelően tegyék.

    (3)

    A társulási megállapodás 143. cikke egy szabadkereskedelmi térség Felek általi fokozatos, az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény (az 1994. évi GATT) XXIV. cikkével összhangban történő létrehozásáról rendelkezik. E célból a társulási megállapodás 147. cikke előírja a vámoknak a társulási megállapodás XV. mellékletében foglalt jegyzékekkel összhangban történő fokozatos eltörlését, és előirányozza az ilyen eltörlés felgyorsításának és hatálya kiterjesztésének lehetőségét.

    (4)

    2022. február 24. óta Oroszország Ukrajna elleni, provokáció nélkül indított és indokolatlan agressziós háborúja mélységesen negatív hatással volt a Moldovai Köztársaság azon képességére, hogy kereskedelmet folytasson a világ többi részével, különösen mivel a Moldovai Köztársaságból induló export az ukrán területen keresztüli tranzitra és az ukrán infrastruktúra használatára támaszkodik, amelyek ma már nagyrészt nem állnak rendelkezésre. Ilyen kritikus körülmények között és Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújának a Moldovai Köztársaság gazdaságára gyakorolt negatív hatásainak enyhítése érdekében fel kell gyorsítani az Unió és a Moldovai Köztársaság közötti szorosabb gazdasági kapcsolatok kialakítását, és továbbra is támogatást kell nyújtani a Moldovai Köztársaság gazdaságának. Ezért az Unió és a Moldovai Köztársaság közötti kereskedelmet érintő vámok eltörlésének felgyorsításával összhangban szükséges és helyénvaló a továbbiakban is ösztönözni a kereskedelmi forgalmat, valamint kereskedelemliberalizációs intézkedések formájában valamennyi termékre vonatkozóan engedményeket nyújtani.

    (5)

    Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 21. cikke (3) bekezdésének megfelelően az Uniónak biztosítania kell, hogy külső tevékenységeinek különböző területei egymással összhangban legyenek. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 207. cikkének (1) bekezdése értelmében a közös kereskedelempolitikát az Unió külső tevékenységének elvei és célkitűzései által meghatározott keretek között kell folytatni.

    (6)

    Az (EU) 2023/1524 európai parlamenti és tanácsi rendelet (4)2024. július 24-én hatályát veszti.

    (7)

    Az e rendeletben megállapított, ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedéseknek a következő formát kell ölteniük: i. a belépésiár-rendszer gyümölcs- és zöldségfélékre történő alkalmazásának felfüggesztése; és ii. valamennyi vámkontingens és behozatali vám felfüggesztése. Az említett intézkedések révén az Unió el fogja mélyíteni a Moldovai Köztársaság és az Unió közötti gazdasági integrációt, és ideiglenesen megfelelő gazdasági támogatást fog nyújtani a Moldovai Köztársaság és az Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja által érintett gazdasági szereplők javára.

    (8)

    A csalás megelőzése érdekében az e rendeletben meghatározott kereskedelemliberalizációs intézkedésekre való jogosultság feltétele, hogy a Moldovai Köztársaság megfeleljen a társulási megállapodás alapján elérhető előnyök megszerzésére vonatkozó valamennyi releváns feltételnek, beleértve az érintett termékekre vonatkozó származási szabályokat és az azokhoz kapcsolódó eljárásokat, valamint hogy a Moldovai Köztársaság a társulási megállapodásban foglaltak szerint szoros közigazgatási együttműködést folytasson az Unióval.

    (9)

    A Moldovai Köztársaságnak tartózkodnia kell attól, hogy az Unióból származó behozatalt terhelő új vámokat vagy azokkal azonos hatású díjakat és új mennyiségi korlátozásokat vagy azokkal azonos hatású intézkedéseket vezessen be, továbbá attól, hogy a vámok vagy díjak meglévő szintjét megemelje, vagy bármely más korlátozást vezessen be, kivéve, ha ez Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújával összefüggésben egyértelműen indokolt. Abban az esetben, ha az említett feltételek bármelyikének a Moldovai Köztársaság nem felel meg, a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy ideiglenesen felfüggessze az e rendeletben meghatározott valamennyi kereskedelemliberalizációs intézkedést vagy azok egy részét.

    (10)

    A társulási megállapodás 2. cikke úgy rendelkezik, hogy többek között a demokratikus elvek, az emberi jogok és az alapvető szabadságok tiszteletben tartása, valamint a tömegpusztító fegyverek, hordozóeszközeik és a kapcsolódó anyagok terjedésének megakadályozása a társulási megállapodás alapvető elemeit képezik. Ugyanezen cikk értelmében a Felek különösen a következő általános elvek mellett kötelezik el magukat: a jogállamiság és a jó kormányzás elvének tiszteletben tartása, a korrupció, a szervezett vagy egyéb – többek között a transznacionális jellegű – bűncselekmények és a terrorizmus elleni küzdelem, valamint a fenntartható fejlődés és a hatékony multilateralizmus elveinek tiszteletben tartása. Helyénvaló bevezetni az e rendeletben meghatározott kereskedelemliberalizációs intézkedések ideiglenes felfüggesztésének lehetőségét, ha a Moldovai Köztársaság nem tartja tiszteletben az említett alapvető elemeket vagy az említett általános elveket.

    (11)

    A Bizottság által az e rendelet hatásának rendszeres nyomon követésével összefüggésben elvégzett, és valamely tagállam kellően indokolt kérését követően vagy a Bizottság saját kezdeményezésére indított értékelés függvényében rendelkezni kell bármely szükséges intézkedés lehetőségéről az e rendelet hatálya alá tartozó bármely termék olyan behozatalára vonatkozóan, amely hátrányosan érinti a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacot, vagy egy vagy több tagállam piacát.

    (12)

    E rendelet végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni, hogy ideiglenesen felfüggeszthesse az e rendeletben meghatározott kereskedelemliberalizációs intézkedéseket, ha az említett preferenciális rendelkezésekre való jogosultság feltételei már nem teljesülnek, és hogy védintézkedéseket vezessen be olyan esetekben, amikor az e rendelet szerinti behozatal hátrányosan érinti a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacot, vagy egy vagy több tagállam piacát. E végrehajtási hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően kell gyakorolni (5). A tanácsadó-bizottsági eljárást kell alkalmazni az ideiglenes védintézkedések elfogadására, tekintettel az említett intézkedések hatásaira és jellegére, valamint – a végleges védintézkedések elfogadásával kapcsolatban – az intézkedések sorrendiségének logikájára.

    (13)

    A társulási megállapodás szerves részét képező mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség végrehajtásáról a Bizottság által készített éves jelentésnek részletes értékelést kell tartalmaznia az e rendeletben meghatározott kereskedelemliberalizációs intézkedések végrehajtásáról.

    (14)

    A Moldovai Köztársaság gazdasági helyzetének és annak fényében, hogy az (EU) 2023/1524 rendelet 2024. július 24-én hatályát veszti, e rendeletnek 2024. július 25-én hatályba kell lépnie,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Kereskedelemliberalizációs intézkedések

    Bevezetésre kerülnek a következő kereskedelemliberalizációs intézkedések:

    a)

    a társulási megállapodás XV-A. mellékletében megállapított valamennyi vámkontingens felfüggesztésre kerül és az említett kontingensek hatálya alá tartozó termékek a Moldovai Köztársaságból vámmentesen hozhatók be az Unióba;

    b)

    a belépésiár-rendszer alkalmazása felfüggesztésre kerül azon termékek esetében, amelyekre az a társulási megállapodás XV-B. mellékletében meghatározottak szerint alkalmazandó; az említett termékek behozatalára nem alkalmazandó vám.

    2. cikk

    A kereskedelemliberalizációs intézkedésekre való jogosultság feltételei

    Az 1. cikkben előírt kereskedelemliberalizációs intézkedésekre a következő feltételek vonatkoznak:

    a)

    a Moldovai Köztársaság megfelel a termékek származási szabályainak és az azokhoz kapcsolódó eljárásoknak, a társulási megállapodásban előírtak szerint;

    b)

    a Moldovai Köztársaság tartózkodik attól, hogy az Unióból származó behozatalt terhelő új vámokat vagy azokkal azonos hatású díjakat, vagy új mennyiségi korlátozásokat vagy azokkal azonos hatású intézkedéseket vezessen be, továbbá attól, hogy a vámok vagy díjak meglévő szintjét megemelje, vagy bármely más korlátozást vezessen be, ideértve a diszkriminatív belső közigazgatási intézkedéseket is, kivéve, ha ez Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújával összefüggésben egyértelműen indokolt; és

    c)

    a Moldovai Köztársaság tiszteletben tartja a demokratikus elveket, az emberi jogokat és az alapvető szabadságokat, valamint megakadályozza a tömegpusztító fegyverek, a kapcsolódó anyagok és hordozóeszközeik terjedését, tiszteletben tartja a jogállamiság és a jó kormányzás elveit, küzd a korrupció, a szervezett vagy egyéb – többek között a transznacionális jellegű – bűncselekmények és a terrorizmus ellen, továbbá tiszteletben tartja a fenntartható fejlődés és a hatékony multilateralizmus elveit, amelyeket a társulási megállapodás 2., 9. és 16. cikke határoz meg.

    3. cikk

    Az intézkedések átmeneti felfüggesztése

    (1)   Amennyiben a Bizottság megállapítja, hogy elegendő bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a Moldovai Köztársaság nem felel meg a 2. cikkben meghatározott feltételeknek, végrehajtási jogi aktus útján részben vagy egészben felfüggesztheti az e rendeletben meghatározott kereskedelemliberalizációs intézkedéseket. E végrehajtási jogi aktust az 5. cikk (3) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

    (2)   Amennyiben egy tagállam azt kéri, hogy a 2. cikk b) pontjában meghatározott feltételeknek való megfelelésnek a Moldovai Köztársaság általi elmulasztása miatt a Bizottság függessze fel az e rendeletben meghatározott kereskedelemliberalizációs intézkedések bármelyikét, a Bizottság az említett kérelem benyújtásától számított négy hónapon belül indokolással ellátott véleményt nyilvánít arról, hogy a feltételeknek való megfelelésnek a Moldovai Köztársaság általi elmulasztására vonatkozó állítás megalapozott-e. Ha a Bizottság megállapítja, hogy az állítás megalapozott, megindítja az e cikk (1) bekezdésében említett eljárást.

    4. cikk

    Védintézkedések

    (1)   Amennyiben valamely, az 1. cikk hatálya alá tartozó, a Moldovai Köztársaságból származó terméket olyan feltételek mellett hoznak be, amelyek hátrányosan érintik a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacot, vagy egy vagy több tagállam piacát, a Bizottság végrehajtási jogi aktus útján bármely szükséges intézkedést elrendelhet. E végrehajtási jogi aktust az 5. cikk (3) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

    Ilyen intézkedés mindaddig elrendelhető, amíg arra a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacra, vagy egy vagy több tagállam piacára gyakorolt káros hatások ellensúlyozásához szükség van.

    (2)   A Bizottság rendszeresen nyomon követi e rendelet hatását, figyelembe véve az 1. cikk a) pontja szerinti kereskedelemliberalizációs intézkedések hatálya alá tartozó termékek esetében a kivitelükre, a behozatalukra, az uniós piacon, vagy egy vagy több tagállam piacán az árukra és az uniós termelésükre vonatkozó információkat.

    A Bizottság 2024. július 25-től kezdődően kéthavonta tájékoztatja a tagállamokat a rendszeres nyomon követés eredményeiről.

    (3)   A Bizottság elvégzi a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piac, vagy egy vagy több tagállam piaca helyzetének értékelését abból a célból, hogy az (1) bekezdéssel összhangban intézkedéseket rendeljen el. Az említett értékelést a következők szerint kell megkezdeni:

    a)

    valamely tagállam olyan, kellően indokolt kérelme nyomán, amely a (4) bekezdés alapján az említett tagállam számára észszerűen rendelkezésre álló, elegendő prima facie bizonyítékot tartalmaz az (1) bekezdésben említett, a piacot hátrányosan befolyásoló behozatalra vonatkozóan; vagy

    b)

    a saját kezdeményezésére, miután nyilvánvalóvá vált a Bizottság számára, hogy elegendő prima facie bizonyíték van az (1) bekezdésben említett, a piacot hátrányosan befolyásoló behozatalra vonatkozóan.

    Az első albekezdésben említett értékelést a megkezdésétől számított négy hónapon belül le kell zárni.

    (4)   A (3) bekezdés szerinti értékelés elvégzése során a Bizottság figyelembe vesz minden releváns piaci fejleményt, beleértve az érintett behozatal által a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacnak, vagy egy vagy több tagállam piacának helyzetére gyakorolt hatást is. Az említett értékelésnek ki kell terjednie olyan tényezőkre is, mint például:

    a)

    az érintett termék Moldovai Köztársaságból való behozatala növekedésének mértéke és mennyisége abszolút és relatív értékben;

    b)

    az érintett behozatal hatása az uniós piacon, vagy egy vagy több tagállam piacán a termelésre és az árakra, figyelembe véve ugyanakkor a más forrásokból származó behozatal alakulását.

    Az első albekezdésben említett tényezők felsorolása nem kimerítő jellegű, és más releváns tényezőket is figyelembe lehet venni.

    (5)   Kritikus körülmények között, amennyiben a késedelem nehezen helyrehozható kárt okozna, a Bizottság végrehajtási jogi aktus útján ideiglenesen elrendelhet bármely szükséges intézkedést. Ilyen intézkedést csak valamely tagállamnak az e cikk (3) bekezdésének a) pontja szerinti, kellően indokolt kérelmét követően lehet elrendelni, és azt a kérelem kézhezvételétől számított 21 napon belül kell elfogadni. E végrehajtási jogi aktust az 5. cikk (4) bekezdésében említett tanácsadó-bizottsági eljárásnak megfelelően kell elfogadni. Az ideiglenes védintézkedés időtartama nem haladhatja meg a 120 napot.

    (6)   Amennyiben a (3) bekezdésben említett értékelés eredményeként a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek esetében az uniós piacot, vagy egy vagy több tagállam piacát hátrány érte, és az (1) bekezdés szerinti végleges intézkedést szándékozik elrendelni, értesítést tesz közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában, amelyben bejelenti az ilyen intézkedés bevezetését. Az értesítésben össze kell foglalni az értékelés főbb eredményeit, és meg kell határozni azon időszakot, amelyen belül az érdekelt felek írásban benyújthatják az álláspontjukat. Az említett időtartam nem haladhatja meg az értesítés közzétételétől számított tíz napot.

    (7)   Ha a Bizottság az (1) vagy az (5) bekezdés alapján olyan intézkedést rendel el, amely újból bevezet egy, az 1. cikk a) pontja által felfüggesztett vámkontingenst, az említett intézkedésnek a Bizottság általi elrendelése szerinti naptári év során behozott mennyiséget figyelembe kell venni az említett vámkontingens kezelése során.

    5. cikk

    A bizottsági eljárás

    (1)   A Bizottságot – e rendelet 3. cikkének (1) bekezdése tekintetében – a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) 285. cikkének (1) bekezdésével létrehozott Vámkódexbizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

    (2)   A Bizottságot – e rendelet 4. cikkének (1) bekezdése tekintetében – az (EU) 2015/478 európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) 3. cikkének (1) bekezdésével létrehozott, védintézkedésekkel foglalkozó bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

    (3)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

    (4)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 4. cikkét kell alkalmazni.

    6. cikk

    A kereskedelemliberalizációs intézkedések végrehajtásának értékelése

    A Bizottságnak a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség végrehajtásáról szóló éves jelentése tartalmazza az e rendeletben előírt kereskedelemliberalizációs intézkedések végrehajtásának részletes értékelését, és adott esetben tartalmazza annak értékelését is, hogy az említett intézkedések milyen társadalmi hatással járnak a Moldovai Köztársaságban és az Unióban. Az 1. cikk a) pontja szerinti termékbehozatalra vonatkozó információkat hozzáférhetővé kell tenni a Bizottság honlapján, és havonta aktualizálni kell.

    7. cikk

    Hatálybalépés és alkalmazás

    Ez a rendelet 2024. július 25-én lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2025. július 24-ig kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2024. május 14-én.

    az Európai Parlament részéről

    az elnök

    R. METSOLA

    a Tanács részéről

    az elnök

    H. LAHBIB


    (1)  Az Európai Parlament 2024. március 13-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2024. május 13-i határozata.

    (2)   HL L 260., 2014.8.30., 4. o.

    (3)  A Tanács 2014/492/EU határozata (2014. június 16.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról ( HL L 260., 2014.8.30., 1. o.).

    (4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1524 rendelete (2023. július 20.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás értelmében a Moldovai Köztársaságból származó termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről (HL L 185., 2023.7.24., 1. o.).

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról ( HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).

    (7)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/478 rendelete (2015. március 11.) a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27., 16. o.).


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1501/oj

    ISSN 1977-0731 (electronic edition)


    Top