Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D1000

    A Tanács (KKBP) 2021/1000 határozata (2021. június 21.) a mianmari/burmai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szóló 2013/184/KKBP határozat módosításáról

    ST/9552/2021/INIT

    HL L 219I., 2021.6.21, p. 57–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2021/1000/oj

    2021.6.21.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    LI 219/57


    A TANÁCS (KKBP) 2021/1000 HATÁROZATA

    (2021. június 21.)

    a mianmari/burmai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szóló 2013/184/KKBP határozat módosításáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 29. cikkére,

    tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének javaslatára,

    mivel:

    (1)

    A Tanács 2013. április 22-én elfogadta a 2013/184/KKBP határozatot (1).

    (2)

    A Tanács 2021. március 22-én és 2021. április 19-én jegyzékbe vett 21 személyt és két szervezetet a Mianmarban/Burmában 2021. február 1-jén végrehajtott katonai puccsra, valamint az azt követő, a polgári személyekkel és békés tüntetőkkel szembeni katonai és rendőri elnyomásra válaszul.

    (3)

    A Tanács – tekintettel a mianmari/burmai demokráciát és jogállamiságot aláásó, folyamatban lévő tevékenységekre, valamint az országban zajló brutális elnyomásra és súlyos emberi jogi jogsértésekre – 2021. április 29-én elfogadta a (KKBP) 2021/711 határozatot (2), amely megújította a hatályban lévő korlátozó intézkedéseket, beleértve valamennyi jegyzékbevételt is.

    (4)

    Tekintve a Mianmarban/Burmában folytatódó súlyos helyzetet, nyolc személyt és négy szervezetet fel kell venni a korlátozó intézkedések hatálya alá tartozó természetes és jogi személyeknek, szervezeteknek és szerveknek a 2013/184/KKBP határozat mellékletében foglalt jegyzékébe.

    (5)

    A 2013/184/KKBP határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2013/184/KKBP határozat melléklete az e határozat mellékletében foglaltak szerint módosul.

    2. cikk

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

    Kelt Luxembourgban, 2021. június 21-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  A Tanács 2013/184/KKBP határozata a mianmari/burmai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről (HL L 111., 2013.4.23., 75. o.).

    (2)  A Tanács (KKPB) 2021/711 határozata (2021. április 29.) a mianmari/burmai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szóló 2013/184/KKBP határozat módosításáról (HL L 147., 2021.4.30., 17. o.).


    MELLÉKLET

    A 2013/184/KKBP határozat melléklete a következőképpen módosul:

    1.

    Az „A. Az 5. cikk (1) bekezdésében és a 6. cikk (1) bekezdésében említett természetes személyek” című jegyzék a következő bejegyzésekkel egészül ki:

     

    Név

    Azonosító adatok

    Indokolás

    A jegyzékbe vétel időpontja

    „36.

    Soe Htut

    Születési idő: 1960. március 29.;

    Születési hely: Mandalay, Myanmar;

    Állampolgárság: Mianmar/Burma;

    Nem: férfi

    Soe Htut altábornagy a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) tagja. Tagja a Min Aung Hlaing főparancsnok által vezetett Államigazgatási Tanácsnak (State Administrative Council – SAC) is.

    A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. Február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja az említett hatásköröket, megakadályozva a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében.

    Soe Htutot 2021. február 1-jén belügyminiszterré nevezték ki.

    2021.6.21.

     

     

     

    A belügyminiszter felelőssége alá tartoznak a mianmari rendőri erők, a tűzoltóság és a büntetés-végrehajtási szervezet. A belügyminisztérium feladatai közé tartozik az állambiztonság és a közrend fenntartása. Soe Htut altábornagy e kapacitásában felelős a mianmari rendőrség által, a 2021. február 1-jei katonai puccs óta elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésekért, köztük civilek és fegyvertelen tüntetők megöléséért, a békés gyülekezés és az egyesülés szabadságának megsértéséért, ellenzéki vezetők és békés tüntetők önkényes letartóztatásáért és fogva tartásáért, valamint a véleménynyilvánítás szabadságának megsértéséért.

    Ezenfelül, az Államigazgatási Tanács tagjaként Soe Htut altábornagy közvetlenül részt vesz az állami funkciókkal kapcsolatos döntéshozatalban, és e döntéshozatalért felelősséget visel, és ezért felelősség terheli a mianmari/burmai demokrácia és jogállamiság aláásásáért. Közvetlen felelősség terheli az Államigazgatási Tanács által hozott elnyomó döntésekért, beleértve az emberi jogokat sértő és a mianmari polgárok szabadságjogait korlátozó törvényhozást, valamint a mianmari biztonsági erők által elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésekért is.

     

    37.

    Tun Tun, Naung

    (más néven Tun Tun Naing; más néven Htun Htun Naung)

    Születési idő: 1963. április 30.;

    Állampolgárság: Mianmar/Burma;

    Nem: férfi

    Tun Tun Naung altábornagy a mianmari/burmai fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) tagja, korábban parancsnok volt. Jelenleg határ menti ügyekkel megbízott miniszter, és a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács (National Defence and Security Council) tagja.

    2013-ban Tun Tun Naung volt az északi parancsnokság parancsnoka, ő felügyelte a burmai hadsereg konfliktusát a Kacsin Függetlenségi Hadsereggel (Kachin Independence Army). Ebben a konfliktusban a mianmari erők Tun Tun Naung parancsnoksága mellett súlyos emberi jogi visszaéléseket és a nemzetközi humanitárius jogot súlyosan sértő cselekményeket követtek el.

    2017-ben Tun Tun Naung volt a „különleges műveletek 1. sz. hivatalának” („1st Bureau of Special Operations”) parancsnoka. A parancsnoksága alatt lévő erők atrocitásokat és súlyos emberi jogi jogsértéseket követtek el az etnikai kisebbségekkel szemben Rakhajn államban a „rohindzsa tisztogatások” során. E műveletek 2017. augusztus 25-én kezdődtek, és többek között rohindzsákkal szembeni önkényes kivégzéseket, fizikai bántalmazást, kínzást, szexuális erőszakot és fogva tartást foglaltak magukban. 2013-ban és 2017-ben betöltött parancsnoki minőségében Tun Tun Naungot felelősség terheli a Mianmarban/Burmában elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésekért.

    2021.6.21.

     

     

     

    A mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. Ezen események során Tun Tun Naung 2021. február 1-jén elfogadta az uniókormány (Union Government) határ menti ügyekkel megbízott miniszterévé történő kinevezését, és ezáltal a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanácsban való tagságot.

    Az uniókormány (Union Government) tagjaként és a határ menti ügyekkel megbízott miniszterként Tun Tun Naungot felelősség terheli a mianmari demokráciát és jogállamiságot aláásó cselekményekért, valamint az ország békéjét, biztonságát és stabilitását fenyegető cselekményekért.

     

    38.

    Win Shein

    (más néven U Win Shein)

    Születési idő: 1957. július 31.;

    Születési hely: Mandalay, Myanmar;

    Állampolgárság: Mianmar/Burma;

    Nem: férfi

    Cím: Myananyadanar, Naypyitaw, Myanmar/Burma;

    Win Shein az uniókormány (Union Government) tervezésért, pénzügyekért és iparért felelős minisztere, akit Min Aung Hlaing főparancsnok 2021. február 1-jén nevezett ki.

    A mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át.

    2021.6.21.

     

     

    Útlevélszám: DM001478 (Mianmar/Burma), kiállítás ideje: 2012. szeptember 10., lejárat ideje: 2022. szeptember 9.;

    Személyazonosító igazolványának száma: 12DAGANA011336

    Az uniókormány (Union Government) tervezésért, pénzügyekért és iparért felelős miniszterévé történő kinevezésének elfogadásával, és a rezsim gazdaságpolitikájában betöltött fontos szerepénél fogva, Win Sheint felelősség terheli a mianmari/burmai demokrácia és jogállamiság aláásásáért.

     

    39.

    Khin Maung Yi (más néven Khin Maung Yee; más néven U Khin Maung Yi)

    Születési idő: 1965. február 15.;

    Születési hely: Rangoon, Myanmar;

    Állampolgárság: Mianmar/Burma;

    Nem: férfi

    Khin Maung Yi ezredes a természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős jelenlegi miniszter (MONREC). A demokratikusan megválasztott kormány idején államtitkár volt ebben a minisztériumban.

    A mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. Február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja az említett hatásköröket, megakadályozva a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében.

    Khin Maung Yi ezredest a Min Aung Hlaing főparancsnok által vezetett Államigazgatási Tanács (State Administrative Council – SAC) 2021. február 2-án kinevezte természeti erőforrásokért és környezetvédelemért felelős miniszterré.

    2021.6.21.

     

     

     

    A mianmari jog szerint a természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős miniszter kizárólagos felelősséget visel Mianmar természeti erőforrásai kiaknázásának irányításáért, meghatározó szerepet töltve be többek között az olyan erőforrások kiaknázásában és kereskedelmében, mint például a drágakövek, a gyöngyök és más ásványi erőforrások, valamint az erdészeti termékek. Vezető beosztásánál fogva, a természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős miniszter ellenőrzi a Myanmar Pearl Enterprise (MPE), a Myanmar Gems Enterprise (MGE) és a Myanmar Timber Enterprise (MTE) nevű vállalatokat, amelyek a tevékenységi területükön kizárólagos jogokkal rendelkeznek az erőforrások kitermelésére és kereskedelmére.

    A természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős miniszterré történő kinevezésének elfogadásával, és a mianmari természetes erőforrások kiaknázásában betöltött szerepénél fogva, Khin Maung Yi hozzájárul a katonai rezsim finanszírozásához, ezért felelősség terheli a mianmari/burmai demokrácia és jogállamiság aláásásáért.

     

    40.

    Tin Aung San

    Születési idő: 1960. október 16.;

    Állampolgárság: Mianmar/Burma;

    Nem: férfi

    Személyazonosító igazolványának száma: 12/La Ma Na (N) 089 489

    Tin Aung San tengernagy a mianmari haditengerészet főparancsnoka, és közlekedési és kommunikációs miniszterként szolgál. Tagja az Államigazgatási Tanácsnak (State Administrative Council – SAC) is.

    A mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. Február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja az említett hatásköröket, megakadályozva a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében.

    2021.6.21.

     

     

     

    Tin Aung San tengernagyot a Min Aung Hlaing főparancsnok által vezetett Államigazgatási Tanács 2021. február 3-án kinevezte közlekedési és kommunikációs miniszterré.

    Kormányzati minisztereként ő felel a kommunikációért és a hálózatokért, így olyan döntéseket hoz, és olyan politikákat hajt végre, amelyek meghatározzák az adatokhoz való internetes hozzáférés szabadságát. Mióta átvette a minisztériumot, többször is lekapcsolták, és szándékosan lelassították az internetet, valamint arra utasították a szolgáltatókat, hogy akadályozzák meg a Facebook, a Twitter és az Instagram interneten történő elérését. Közvetlen felelősség terheli ezért a sajtószabadságnak és az információk internetes elérésének a korlátozásáért, és így eljárva aláássa a mianmari/burmai demokráciát és a jogállamiságot.

    Az Államigazgatási Tanács tagjaként Tin Aung San közvetlenül részt vesz az állami funkciókra vonatkozó döntéshozatalban, és felelősséget visel azért, és ezért felelősséget visel a mianmari/burmai demokrácia és jogállamiság aláásásáért. Közvetlen felelősség terheli az Államigazgatási Tanács által hozott elnyomó döntésekért, beleértve az emberi jogokat sértő és a mianmari polgárok szabadságjogait korlátozó törvényhozást, valamint a mianmari biztonsági erők által elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésekért is.

     

    41.

    Thida Oo

    más néven Daw Thida Oo

    Állampolgárság: Mianmar/Burma;

    Nem: nő

    Thida Oo a Mianmari Szövetségi Köztársaság legfőbb ügyésze 2021. február 2. óta, amikor Min Aung Hlaing, a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) főparancsnoka kinevezte őt ebbe a pozícióba. A Mianmari Beruházási Bizottság (Myanmar Investment Commission) tagja.

    A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban/Burmában azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. Február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot (State Administration Council – SAC), hogy az gyakorolja az említett hatásköröket, megakadályozva a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében.

    2021.6.21.

     

     

     

    Thida Oo az első naptól kezdve részét képezi a puccs után létrejött kormánynak, és az Unió legfőbb ügyészéről szóló 2010. évi törvény által ráruházott hatalmat arra használja, hogy politikai indíttatású pereket és azt követő önkényes fogva tartásokat folytasson, és lehetővé tegye a katonai rezsim által elkövetett visszaéléseket. Közreműködik ezért a mianmari/burmai demokráciát és jogállamiságot aláásó cselekményekben és politikákban, valamint a Mianmar/Burma békéjét, biztonságát és stabilitását fenyegető cselekményekben.

     

    42.

    Aung Lin Tun

    Állampolgárság: Mianmar/Burma;

    Nem: férfi

    Aung Lin Tun vezérőrnagy a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) tagja, és védelmiminiszter-helyettesként szolgál.

    A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. Február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot (State Administration Council – SAC), hogy az gyakorolja az említett hatásköröket, megakadályozva a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében.

    2021.6.21.

     

     

     

    Aung Lin Tun vezérőrnagyot a Min Aung Hlaing főparancsnok által vezetett Államigazgatási Tanács 2021. május 11-én kinevezte védelmiminiszter-helyettessé. Előléptetését megelőzően a hadsereg főparancsnokának hivatalában (Office of the Chief Commander of the Army) szolgált, és részt vett az Államigazgatási Tanács és a Tatmadaw által a puccs óta hozott valamennyi elnyomó intézkedésben.

    Védelmiminiszter-helyettesként Aung Lin Tun vezérőrnagy közreműködik a mianmari/burmai demokráciát és jogállamiságot aláásó politikákban és tevékenységekben, valamint az ország békéjét, biztonságát és stabilitását fenyegető cselekményekben. Ezenfelül, a katonai rezsim tagjaként Aung Lin Tun vezérőrnagyot közvetlen felelősség terheli a biztonsági erők által békés tüntetőkkel szemben elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésekért.

     

    43.

    Zaw Min Tun

    Születési hely: Yenanchaung, Myanmar;

    Állampolgárság: Mianmar/Burma;

    Nem: férfi

    Zaw Min Tun dandártábornok az Államigazgatási Tanács (State Administration Council) sajtószolgálatának vezetője és információügyiminiszter-helyettes. Korábban a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) True News Information nevű szolgálatát vezette.

    A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. Február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja az említett hatásköröket, megakadályozva a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében.

    A Min Aung Hlaing főparancsnok által vezetett Államigazgatási Tanács 2021. február 5-én nevezte ki az Államigazgatási Tanács (SAC) sajtószolgálatának vezetőjévé, és 2021. február 7-én információügyiminiszter-helyettessé.

    Az Államigazgatási Tanács szóvivőjeként Zaw Min Tun dandártábornok vezeti az Államigazgatási Tanács valamennyi sajtókonferenciáját, amelyek célja, hogy tolmácsolják és igazolják az Államigazgatási Tanácsnak a puccsal és a junta azt követő intézkedéseivel kapcsolatos narratíváját.

    2021.6.21.”;

     

     

     

    Kormányzati információügyiminiszter-helyettesként közvetlenül felel az állami tulajdonú médiáért, és így a hivatalos hírek sugárzásáért és megjelentetéséért. Amióta Chit Naingot kinevezték információügyi miniszternek és Zaw Min Tungot a helyettesének, az újságokban nagy számban jelennek meg hadseregpárti cikkek. Zaw Min Tunt ezért felelősség terheli juntapropaganda folytatásáért és dezinformáció állami médián keresztül történő terjesztéséért, mely média pontatlanul tudósít a különböző eseményekről. Felelősség terheli a mianmari médiával szembeni kemény fellépést eredményező határozatok meghozataláért is. Ez olyan utasításokat is magában foglal, amelyek elrendelték a független médiának, hogy nem használhatják a „puccs”, a „katonai rezsim” és a „junta” kifejezéseket, és amelyek alapján betiltottak helyi hírcsatornákat az országban, és letartóztattak hazai és külföldi újságírókat. Nyilatkozataiban nyilvánosan támogatja a katonai puccsot. Felelősség terheli ezért a demokrácia és a jogállamiság aláásásáért Mianmarban/Burmában a sajtószabadság és az információhoz való hozzáférés online és offline korlátozása által.

    Az Államigazgatási Tanács és a juntakormány tagjaként Zaw Min Tun dandártábornok közreműködik a mianmari/burmai demokráciát és jogállamiságot aláásó cselekményekben és politikákban, valamint a Mianmar/Burma békéjét, biztonságát és stabilitását fenyegető cselekményekben, és támogatást nyújt azok számára.

     

    2.

    A „B. A 6. cikk (1) bekezdésében említett jogi személyek, szervezetek és szervek” című jegyzék a következő bejegyzésekkel egészül ki:

     

    Elnevezés

    Azonosító adatok

    Indokolás

    A jegyzékbe vétel időpontja

    „3.

    Myanma Gems Enterprise (más néven Myanmar Gems Enterprise)

    Cím: NO.70-072, Yarza, Thingaha Road, Thapyaygone Ward, Zabuthiri Township, Naypyitaw, Myanmar;

    A szervezet típusa: állami tulajdonban lévő vállalat;

    A Myanmar Gems Enterprise (MGE) a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) által ellenőrzött, állami tulajdonban lévő vállalat, amelynek feladata szabályok és rendeletek kidolgozása, a helyi magánvállalkozók engedélyeinek felügyelete és kiadása, vásárok és különleges aukciók szervezése a jáde és a drágakövek gyümölcsöző kereskedelme céljából. Az MGE a természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős minisztérium utasításai alapján működik, amelynek miniszterét az Államigazgatási Tanács (SAC) nevezte ki.

    2021.6.21.

     

     

    A bejegyzés helye: Myanmar;

    Honlap: http://www.mge.gov.mm/

    A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) hosszú ideje jelentős jáde- és drágakő-érdekeltségekkel rendelkeznek, elsősorban az MGE vezetőségén – amely szinte teljes egészében volt katonai tisztviselőkből áll –, valamint két katonai konglomerátum (Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL) és Myanmar Economic Corporation Limited (MEC)) tevékenységein keresztül. A 2021. február 1-jei puccsot követően az MGE ismét katonai ellenőrzés alá került, lehetővé téve ezzel a Tatmadaw számára, hogy jelentős mértékben ellenőrizze a drágakövek ágazatát. Az MGE jövedelmet generál a mianmari állam különböző egységei számára, és a fent ismertetett különféle tevékenységek révén a Tatmadaw közvetlenül és közvetetten is hasznot tud húzni az ezen ágazat által generált bevételből, hozzájárulva ezáltal azon képességeihez, hogy Mianmarban/Burmában a demokráciát és a jogállamiságot aláásó tevékenységeket végezzen, valamint a súlyos emberi jogi jogsértésekhez.

     

    4.

    Myanma Timber Enterprise

    (más néven Myanmar Timber Enterprise)

    Cím:

    Központ: Gyogone Forest Compound, Bayint Naung Road, Insein Township, Yangin, Myanmar

    Fiókiroda: No 72/74 Shawe Dagon Pagoda Road, Dagon Township, Yangon, Myanmar;

    A szervezet típusa: állami tulajdonban lévő vállalat;

    A bejegyzés helye: Myanmar;

    Telefonszám: 01-3528789

    Honlap: http://www.mte.com.mm/index.php/en

    A Myanma Timber Enterprise (MTE) állami tulajdonban lévő, a természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős minisztérium felügyelete alatt működő vállalat. Az MTE Mianmarban/Burmában kizárólagos jogokkal rendelkezik a faanyag kitermelésére és kivitelére vonatkozóan.

    A mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével államcsíny útján elragadták a hatalmat a legitim polgári kormánytól, és létrehozták az Államigazgatási Tanácsot (State Administrative Council – SAC), hogy az gyakorolja az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát. A katonai rezsim 2021. február 2-án új kabinetet nevezett ki, beleértve a természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős új minisztert. Az Államigazgatási Tanács és az új kabinet révén a katonai rezsim megszerezte az ellenőrzést az állami tulajdonban lévő vállalatok, így többek között az MTE felett, és hasznot húz azokból. Ezért a Myanma Timber Enterprise-t és a leányvállalatait a Tatmadaw ellenőrzi, és azok a Tatmadaw számára generálnak bevételt, hozzájárulva ezáltal azon képességeihez, hogy a demokráciát és a jogállamiságot aláásó tevékenységeket végezzen.

    2021.6.21.

    5.

    Forest Products Joint Venture Corporation Limited

    Cím:

    422/426(Rm 2), 2nd Flr, Strand Rd., Corner of Botahtaung Pagoda St., FJVC Center, Ward (4), BTHG;

    A szervezet típusa: közös vállalkozás;

    A bejegyzés helye: Myanmar;

    Telefonszám: 01-9010742; 01-9010744; 09-443250050

    E-mail: fjv.md@gmail.com

    A Forest Products Joint Venture Corporation Limited (FPJVC) a faiparban működik Mianmarban, tíket és keményfát dolgoz fel. Annak ellenére, hogy részvénytársaság, az FPJVC az állam ellenőrzése alatt áll, i. amely a természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős minisztériumon (MONREC) (10 %) és az állami tulajdonban lévő Myanma Timber Enterprise-on (MTE) (45 %) keresztül birtokolja az FPJVC részvényeinek többségét, és ii. amelynek joga van kinevezni az FPJVC igazgatótanácsa tagjainak többségét (a tizenegy tagból 3-3 tagot a MONREC és az MTE nevez ki).

    2021.6.21.

     

     

     

    A mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével államcsíny útján elragadták a hatalmat a legitim polgári kormánytól, és létrehozták az Államigazgatási Tanácsot (State Administrative Council – SAC), hogy az gyakorolja az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát. A katonai rezsim 2021. február 2-án új kabinetet nevezett ki, beleértve a természeti erőforrásokért és a környezetvédelemért felelős új minisztert. Az Államigazgatási Tanács és az új kabinet révén a katonai rezsim megszerezte az ellenőrzést az állami tulajdonban lévő vállalatok, többek között az FPJVC felett, és hasznot húz azokból. Az FPJVC-t így a Tatmadaw ellenőrzi, és az a Tatmadaw számára generál bevételt, hozzájárulva ezáltal azon képességeihez, hogy a demokráciát és a jogállamiságot aláásó tevékenységeket végezzen.

     

    6.

    Myanmar War Veterans Organization

    Cím: Thukhuma Road, Datkhina Thiri Tsp, Naypyitaw Division, Myanmar;

    A szervezet típusa: nem kormányzati szervezet;

    A bejegyzés helye: Yangon, Myanmar;

    A bejegyzés dátuma: 1973;

    Telefonszám: (067) 30485

    Honlap: https://www.mwvo.org/Home/About

    A Myanmar War Veterans Organization (MWVO) nem kormányzati szervezet, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) volt tagjai számára. Az országban ez a lefontosabb szervezet, amely befolyást gyakorol a hadsereggel kapcsolatos társadalmi és gazdasági kérdésekben.

    A mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével államcsíny útján elragadták a hatalmat a legitim polgári kormánytól, és létrehozták az Államigazgatási Tanácsot (State Administrative Council – SAC), hogy az gyakorolja az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát. Február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja az említett hatásköröket, megakadályozva a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében.

    2021.6.21.”.

     

     

     

    Az MWVO megbízatása szerint a nem kormányzati szervezet a Tatmadaw tartalék haderejeként jár el, és részt vesz a nemzeti védelmi és biztonságpolitika kialakításában. Ezenfelül, az MWVOt a rezsimet támogató gyűléseket szervez, és irányítja a népi milíciát, segítve ezáltal a Tatmadawot abban, hogy a demokráciát és a jogállamiságot aláásó tevékenységeket végezzen Mianmarban/Burmában.

    Az MWVO központi csoportját a Tatmadaw magas rangú tisztviselői alkotják, mint például Min Aung Hlaing főparancsnok és Soe Win főparancsnok-helyettes. Az MWVO tagjai részét képezik a katonai vezetésű konglomerátumok – a Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL) és a Myanmar Economic Corporation Limited (MEC) – irányítási struktúrájának. Ezért az MWVO kapcsolatban áll a 2013/184/KKBP tanácsi határozat és a 401/2013/EU tanácsi rendelet alapján jegyzékbe vett személyekkel.

     


    Top