Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021C1206(01)

    Nyilatkozat az Európai Parlament és a Tanács 2021. december 2-i (EU) 2021/... rendeletéhez a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 435., 2021.12.6., 1. o.) 2021/C 488/01

    HL C 488., 2021.12.6, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021.12.6.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 488/1


    Nyilatkozat az Európai Parlament és a Tanács 2021. december 2-i (EU) 2021/... rendeletéhez a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (1)

    (2021/C 488/01)

    A Tanács nyilatkozata a KAP egyszerűsítéséről

    Az új teljesítési modellnek lehetővé kell tennie, hogy a kiadások megfelelésalapú záróelszámolását teljesítményalapú záróelszámolás váltsa fel, nemzeti szinten hagyva az ellenőrzési és szankcionálási rendszerek koncepciójának a kialakítását, amelynek a szubszidiaritás elve értelmében tagállami hatáskörbe kell tartoznia.

    A Tanács azt kéri, hogy a Bizottság által kiadandó iránymutatásokban szereplő rendelkezések teljes mértékben vegyék figyelembe az új teljesítési modell logikáját. E rendelkezések nem vezethetnek olyan megfelelési követelmények újbóli bevezetéséhez, amelyek túlmutatnak a horizontális rendelet 37. cikkében meghatározott alkalmazási körön.

    E rendelkezéseknek továbbá jobb keretet kell biztosítaniuk az uniós finanszírozásból kizárandó összegek meghatározására irányuló eljáráshoz, összhangban a jelenlegi programozással, továbbá figyelembe véve a jogsértés jellegét annak biztosítása érdekében, hogy a szankciók arányosak legyenek az EU-nak okozott pénzügyi kár mértékével, különösen a feltételességhez kapcsolódó anomáliák hatásait illetően. E tekintetben szorgalmazzuk az „irányítási rendszerek működésében feltárt súlyos hiányosságok” fogalommeghatározásának további pontosítását. Hiányosságok az irányító szervek működésének és az alapvető uniós követelményeknek, többek között a jelentéstételi rendszereknek az értékelésekor észlelhetők. Ezen értékelés történhet a belső kontrollrendszer felülvizsgálatával, beleértve a megfelelőségi vizsgálatokat is. A pénzügyi korrekcióknak azokra az esetekre kell korlátozódniuk, amelyekben súlyos rendszerszintű hiányosságokat tárnak fel az irányítási rendszerekben. A kizárandó összegnek a jogosulatlanul elköltött összeghez, illetve azon közigazgatási szankciókhoz kell kapcsolódnia, amelyek alkalmazásra kerültek volna. Az átalánykorrekciók alkalmazását azokra az esetekre kell korlátozni, amikor a jogtalanul elköltött összeget lehetetlen pontosan kiszámítani.

    Az iránymutatásoknak továbbá elő kell írniuk, hogy a tanúsító szervektől elvárt ellenőrzések az irányítási rendszerek értékelése tekintetében az uniós szabályok e rendszerek általi alkalmazásának ellenőrzésére korlátozódjanak, és ne terjedjenek ki az egyes kedvezményezettek KAP stratégiai tervekben meghatározott támogathatósági feltételeire.

    A Tanács felkéri a Bizottságot, hogy a bejelentett célkitűzésekkel összhangban – különösen a KAP stratégiai tervek jóváhagyási eljárásán és a horizontális rendelet 59. cikkének végrehajtásán keresztül – biztosítsa, hogy az új teljesítési modell ne eredményezze a tagállamok terheinek jelentős növekedését, hanem olyan átfogó egyszerűsítéshez vezessen, amely az Unió pénzügyi érdekeinek védelme mellett valósul meg. A Tanács felkéri továbbá a Bizottságot, hogy ne tegye semmissé az új teljesítési modell bevezetéséből fakadó adminisztratív előnyöket azáltal, hogy további jelentéstételt ír elő a monitoring és az értékelés tekintetében.

    Az Európai Parlament és a Tanács együttes nyilatkozata a közös agrárpolitika szociális dimenziójáról

    Az Európai Parlament és a Tanács felkéri a Bizottságot, hogy a szociális feltételrendszer valamennyi tagállam által való alkalmazásának első két éve után két évvel készítendő tanulmány révén kísérje figyelemmel a mechanizmusnak a munkavállalók körülményeire és a szankciórendszer működésére gyakorolt hatását, és adott esetben terjesszen elő javaslatokat a KAP szociális dimenziójának erősítésére.

    A Bizottság 2025-ig értékelni fogja, hogy megvalósítható-e a munkavállalók szabad mozgásáról szóló 492/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 7. cikke (1) bekezdésének a XX. mellékletbe való belefoglalása, és adott esetben javaslatokat terjeszt elő erre vonatkozóan.

    A Bizottság nyilatkozata Belgium azon lehetőségéről, hogy két KAP stratégiai tervet nyújtson be

    Tekintettel a KAP stratégiai tervről szóló rendelet 104. cikkének társjogalkotók által elfogadott rendelkezéseire, valamint figyelembe véve Belgium sajátos alkotmányos keretét, a Bizottság megerősíti annak elfogadását, hogy Belgium mindkét érintett szövetségi egységére vonatkozóan külön KAP stratégiai tervet nyújt be. Ez nem érinti és nem módosítja Belgiumnak a KAP stratégiai tervről szóló rendelet szerinti jogi kötelezettségeit.

    Az Európai Parlament nyilatkozata az Európai Tanácsnak a közös agrárpolitika jogalkotási elemei tekintetében betöltött szerepéről

    Az Európai Parlament sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy az Európai Tanács 2020. július 21-i következtetéseiben határozatokat hozott a közös agrárpolitika egyes olyan jogalkotási elemeiről, amelyekről a Szerződésekkel összhangban rendes jogalkotási eljárás keretében kellett volna határozni. Az Európai Parlament úgy véli, hogy ezek az egyoldalú kezdeményező határozatok elfogadhatatlanok, és sértik az Európai Parlament mint a Tanáccsal egyenrangú társjogalkotói jogait.

    Az Európai Parlament sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a Tanács ezért nem volt hajlandó érdemi tárgyalásokat kezdeni az Európai Parlamenttel ezekről az elemekről, azzal az indokkal, hogy azokról az Európai Tanács már határozott.

    Az Európai Parlament megjegyzi különösen azt, hogy a Tanács nem kezdett érdemi tárgyalásokat a 17. cikkben foglalt, a felső határ megállapítására és a fokozatos csökkentésre vonatkozó rendelkezésekről, valamint a közvetlen kifizetések és az EMVA-előirányzatok kiosztása közötti, a 96. cikkben meghatározott rugalmasságról, és úgy véli, hogy az említett cikkekről folytatott tárgyalások eredménye nem kielégítő.

    Az Európai Parlament mély sajnálatát fejezi ki a Tanács megközelítése miatt, és úgy véli, hogy az aláássa a rendes jogalkotási eljárás megfelelő működését. Az Európai Parlament ezért ragaszkodik ahhoz, hogy ez a rendes jogalkotási eljárás keretében folytatott jövőbeli tárgyalások során ne ismétlődjön meg.


    (1)  HL L 435., 2021.12.6., 1. o.

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács 492/2011/EU rendelete (2011. április 5.) a munkavállalók Unión belüli szabad mozgásáról (HL L 141., 2011.5.27., 1. o.).


    Top