Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0911

    A Bizottság (EU) 2020/911 végrehajtási rendelete (2020. június 30.) a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok jellemzőinek az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról szóló (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelv 57. cikkének (2) bekezdése szerinti meghatározásáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2020/4299

    HL L 208., 2020.7.1, p. 48–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 17/07/2020

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/911/oj

    1.7.2020   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 208/48


    A BIZOTTSÁG (EU) 2020/911 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2020. június 30.)

    a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok jellemzőinek az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról szóló (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelv 57. cikkének (2) bekezdése szerinti meghatározásáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról szóló, 2018. december 11-i (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 57. cikke (2) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Amint azt az (EU) 2018/1972 irányelv is elismeri, mivel a kis teljesítményű, kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok valószínűleg pozitív hatással lesznek a rádióspektrum használatára és a vezeték nélküli kommunikáció fejlődésére az Unióban, a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítését engedélymentes kiépítési rendszerrel kell elősegíteni.

    (2)

    Egy kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont olyan különböző elemekből áll, mint a jelfeldolgozó egység, az antennarendszer, a kábelcsatlakozások és a ház. Egyes esetekben az antennarendszert vagy annak részeit a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont többi elemétől elkülönítve is be lehet építeni, és egy vagy több, külön erre a célra szolgáló kábellel lehet csatlakoztatni. Ez lehet a helyzet az elosztott antennarendszerek vagy az egy vagy több üzemeltető által használt elosztott rádiórendszerek esetében. Egy kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont két vagy több spektrumhasználó kiszolgálására is kialakítható.

    (3)

    A társadalmi elfogadottság és a fenntartható kiépítés biztosítása érdekében az (EU) 2018/1972 irányelv 57. cikke (1) bekezdése második albekezdésének hatálya alá tartozó kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok vizuális hatását minimálisra kell korlátozni. Ennek érdekében vagy nem látható, vagy vizuálisan nem feltűnő módon kell rögzíteni őket a tartószerkezetre. Ezenkívül működésüknek a lakosságot érő elektromágneses sugárterhelés korlátozásáról szóló 1999/519/EK tanácsi ajánlásban (2) meghatározottak szerint a közegészség magas szintű védelmét is biztosítania kell.

    (4)

    A rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról szóló 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) előírja, hogy a rádióberendezéseket – ideértve a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontokat is – úgy kell kialakítani, hogy biztosítsák az emberek egészségének és biztonságának védelmét.

    (5)

    Az (EU) 2018/1972 irányelv 57. cikke (1) bekezdése második albekezdésének hatálya alá tartozó kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok fizikai és műszaki jellemzőit ezért a felhasználói összekapcsoltság érdekében meg kell határozni a maximális térfogat, valamint a tömegre és a maximális sugárzási teljesítményre vonatkozó korlátozások tekintetében. A kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok vizuális hatásának korlátozására szolgáló maximális térfogatot úgy kell meghatározni, hogy az lehetővé tegye a tervezési rugalmasságot és a tartószerkezet fizikai és műszaki jellemzőihez való alkalmazkodást.

    (6)

    A Bizottság megbízásából készült, „A kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok könnyített kiépítésére vonatkozó szabályozás” című tanulmány (4) azt mutatja, hogy a 20 literes maximális térfogatnak elegendőnek kell lennie a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok fő elemeinek befogadására, biztosítva ugyanakkor e hozzáférési pontok nem feltűnő külső megjelenését. Ezt a maximális térfogatot kell alkalmazni az egy vagy több spektrumfelhasználót kiszolgáló kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok egyenként történő kiépítése során, valamint több olyan, kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont kiépítése esetén, amelyek egy kis felületű infrastrukturális helyszínen – például villanyoszlopon, közlekedési jelzőlámpán, hirdetőtáblán vagy buszmegállón – osztoznak, melynek mérete és/vagy sűrű előfordulása egy adott területen valószínűleg vizuális káoszt okozna.

    (7)

    A kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontoknak meg kell felelniük az EN 62232:2017 harmonizált európai szabványnak (5)„Determination of RF field strength, power density and specific absorption rate (SAR) in the vicinity of radiocommunication base stations for the purpose of evaluating human exposure” (A rádiófrekvencia-térerősség, a teljesítménysűrűség és a sugárzáselnyelési képesség (SAR) meghatározása a rádiótávközlési bázisállomások közelében az emberi expozíció értékelése céljából) –, amely módszertant biztosít a bázisállomások telepítéséhez, figyelembe véve azok sugárzási teljesítményét az elektromágneses mezőknek való emberi expozíció értékelése céljából, az 1999/519/EK ajánlásban meghatározott határértékeknek megfelelően.

    (8)

    Ez a szabvány a bázisállomások valamennyi típusára alkalmazandó, amelyek kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítményükre (EIRP) vonatkozó különböző határértékek alapján öt telepítési osztályba vannak besorolva: néhány milliwatt (E0 osztály), 2 watt (E2 osztály), 10 watt (E10 osztály), 100 watt (E100 osztály) és több mint 100 watt (E+ osztály). Figyelembe véve az e szabvány szerint betartandó telepítési biztonsági távolságokat, és mivel az (EU) 2018/1972 irányelv előírja, hogy a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontoknak kis teljesítményű berendezéseknek kell lenniük, e rendelet csak az E0, E2 és E10 telepítési osztályra indokolt alkalmazni. Az EN 62232:2017 szabvány 6.2.4. pontjának 2. táblázata előírja, hogy egy E10 osztályú antenna legalacsonyabb sugárzó részének legalább 2,2 méter magasságban kell lennie a nyilvános járdák felett annak érdekében, hogy legalább 20 cm-es távolság legyen az antenna főhurokszintje és egy 2 m magas személy teste között (6).

    (9)

    Esztétikai okokból az E10 osztályba tartozó, a 20 literes maximális térfogatot valószínűleg kimerítő kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok beltéri telepítését a legalább 4 méter belmagasságú, nagy beltéri helyekre, például múzeumokra, stadionokra, kongresszusi központokra, repülőterekre, metróállomásokra, vasútállomásokra vagy bevásárlóközpontokra indokolt korlátozni.

    (10)

    A kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok tömege és alakja nem teheti szükségessé a meglévő tartószerkezet szerkezeti megerősítését.

    (11)

    Tekintettel a vonatkozó szabványok várható továbbfejlesztésére, annak érdekében, hogy azok az aktív antennarendszereket alkalmazó kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontokra is alkalmazandók legyenek, ebben a szakaszban az ilyen hozzáférési pontok nem tartozhatnak az engedélymentes kiépítési rendszer hatálya alá.

    (12)

    Az illetékes hatóságok általi felügyelet és nyomon követés lehetővé tétele érdekében – különösen azokban az esetekben, amikor több antennarendszer osztozik egy helyen – minden olyan üzemeltetőnek, amely az e rendeletben meghatározott jellemzőknek megfelelő kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontokat épített ki, kellő időben értesítést kell küldenie az illetékes hatóságnak e hozzáférési pontok telepítéséről és helyéről.

    (13)

    Ez a rendelet nem érinti a tagállamok arra vonatkozó hatáskörét, hogy meghatározzák az (EU) 2018/1972 irányelv 57. cikke (1) bekezdése második albekezdésének hatálya alá tartozó kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok helymegosztásából vagy adott helyen történő halmozásából eredő elektromágneses sugárterhelés összesített szintjét, és hogy az egyedi engedélyektől eltérő eszközökkel biztosítsák, hogy a szóban forgó szintek megfeleljenek az uniós joggal összhangban alkalmazandó összesített expozíciós határértékeknek.

    (14)

    E rendelet végrehajtását rendszeresen nyomon kell követni annak érdekében, hogy szükség esetén könnyebben el lehessen végezni a felülvizsgálatát, figyelembe véve a nemzeti gyakorlatokat és a szabványosítás terén bekövetkezett fejleményeket, különös tekintettel az aktív antennarendszerek hatály alá vonására.

    (15)

    Ez a rendelet nem érinti a biztonságra, a közüzemi ellátásra és a magántulajdon tiszteletben tartására vonatkozó nemzeti intézkedéseket, ideértve a tulajdonosok azon jogát, hogy meghatározzák tulajdonuk használatát.

    (16)

    Ez a rendelet nem érinti a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok kiépítésére vonatkozó, kevésbé korlátozó nemzeti szintű rendszerek alkalmazását, melyek célja annak elősegítése, hogy a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok sűrűsége arányos, vizuális hatásuk pedig korlátozott legyen.

    (17)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Hírközlési Bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Ez a rendelet meghatározza az (EU) 2018/1972 irányelv 57. cikke (1) bekezdésének második albekezdésében említett kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok fizikai és műszaki jellemzőit.

    Ez a rendelet nem alkalmazandó az aktív antennarendszerrel rendelkező kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontokra.

    2. cikk

    E rendelet alkalmazásában:

    1.

    „kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítmény”, „EIRP”: az antennára juttatott teljesítmény és az adott irányban az izotrop antennára vonatkoztatott nyereség szorzata;

    2.

    „antennarendszer”: a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont hardverrésze, amely rádiófrekvenciás energiát sugároz azzal a céllal, hogy vezeték nélküli internetkapcsolatot biztosítson a végfelhasználók számára;

    3.

    „aktív antennarendszer”, „AAS”: kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont antennarendszere, amelyben az amplitúdó és/vagy az antenna elemei közötti fázis folyamatosan állítható, ami a rádiókörnyezet rövid idejű változásainak megfelelően változó antennakarakterisztikát eredményez. Ez nem foglalja magában a hosszabb időtartamú sugárnyaláb-formálást, például az antenna rögzített mértékű, lefelé irányuló elektromos megdöntését. Az aktív antennarendszerrel rendelkező kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok esetében az AAS a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont beépített részét képezi;

    4.

    „beltéri”: minden olyan tér, ideértve a szállító járműveket is, amely mennyezettel, tetővel, vagy bármely olyan rögzített vagy mozgatható szerkezettel vagy eszközzel rendelkezik, amely alkalmas a szóban forgó teljes tér befedésére, továbbá amelyet az ajtók, ablakok és átjárók kivételével teljes egészében falak vagy oldalfalak zárnak körül, akár állandó, akár ideiglenes jelleggel, függetlenül a tető, a falak és az oldalfalak anyagának típusától, és függetlenül attól, hogy a szerkezet állandó vagy ideiglenes-e;

    5.

    „kültéri”: minden olyan tér, amely nem beltéri.

    3. cikk

    (1)   Az (EU) 2018/1972 irányelv 57. cikke (1) bekezdésének második albekezdésében említett kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontokat teljes mértékben és biztonságos módon, ezáltal a nyilvánosság számára nem látható módon be kell építeni a tartószerkezetükbe, vagy meg kell felelniük az e rendelet melléklete A. pontjában meghatározott feltételeknek, és meg kell felelniük az e rendelet melléklete B. pontjában meghatározott európai szabvány követelményeinek.

    (2)   Az (1) bekezdés nem érinti a tagállamok arra vonatkozó hatáskörét, hogy meghatározzák a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok helymegosztásából vagy adott helyen történő halmozásából eredő elektromágneses sugárterhelés összesített szintjét, és hogy az egyedi engedélyektől eltérő eszközökkel biztosítsák, hogy a szóban forgó szintek megfeleljenek az uniós joggal összhangban alkalmazandó összesített expozíciós határértékeknek.

    (3)   Azok az üzemeltetők, amelyek az (1) bekezdésben meghatározott jellemzőknek megfelelő kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontokat építettek ki, értesítik az illetékes hatóságokat e hozzáférési pontok telepítéséről és helyéről.

    4. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2020. december 21-től kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2020. június 30-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 321., 2018.12.17., 36. o.

    (2)  A Tanács 1999/519/EK ajánlása (1999. július 12.) a lakosságot érő elektromágneses sugárterhelés (0 Hz–300 GHz) korlátozásáról (HL L 199., 1999.7.30., 59. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/53/EU irányelve (2014. április 16.) a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 153., 2014.5.22., 62. o.).

    (4)  Smart 2018/0017, https://op.europa.eu/hu/publication-detail/-/publication/463e2d3d-1d8f-11ea-95ab-01aa75ed71a1.

    (5)  A 110 MHz-től 100 GHz-ig terjedő frekvenciatartományra alkalmazandó.

    (6)  Az EN 62232:2017 szabvány C.4. melléklete


    MELLÉKLET

    A.   A 3. cikk (1) bekezdésében említett feltételek:

    1.

    Az egy vagy több spektrumfelhasználót kiszolgáló kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok látható részének teljes térfogata nem haladhatja meg a 20 litert.

    2.

    Az egy kis felületű infrastrukturális helyszínen – például villanyoszlopon, közlekedési jelzőlámpán, hirdetőtáblán vagy buszmegállón – osztozó több különálló kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont látható részeinek teljes térfogata nem haladhatja meg a 20 litert.

    3.

    Abban az esetben, ha a kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont antennarendszerét és egyéb elemeit, például rádiófrekvenciás egységét, digitális processzorát, tárolóegységét, hűtőrendszerét, tápegységét, kábelcsatlakozásait, felhordó elemeit vagy földelésre és rögzítésre szolgáló elemeit külön szerelik fel, azok 20 liter térfogatot meghaladó részét nem láthatató módon kell elhelyezni.

    4.

    A kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont vizuális jellemzőinek biztosítaniuk kell a tartószerkezettel való vizuális összhangot, méretének arányosnak kell lennie a tartószerkezet teljes méretével, egységes formával, semleges színekkel és rejtett kábelekkel kell rendelkeznie, és a szomszédos helyszíneken már telepített, kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontokkal együtt nem okozhat vizuális káoszt.

    5.

    A kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok tömege és alakja nem teheti szükségessé a tartószerkezet szerkezeti megerősítését.

    B.   A 3. cikk (1) bekezdésében említett európai szabvány követelményei

    1.

    A kiépítésnek az EN 62232:2017 európai szabvány – „Determination of RF field strength, power density and specific absorption rate (SAR) in the vicinity of radiocommunication base stations for the purpose of evaluating human exposure” (A rádiófrekvencia-térerősség, a teljesítménysűrűség és a sugárzáselnyelési képesség (SAR) meghatározása a rádiótávközlési bázisállomások közelében az emberi expozíció értékelése céljából) – 6.2.4. pontjában szereplő 2. táblázatban foglalt E0, E2 és E10 telepítési osztályoknak megfelelően kell történnie.

    2.

    Az E10 telepítési osztályba tartozó kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pontok csak kültéren vagy legalább 4 m belmagasságú beltérben építhetők ki.

    3.

    Azokban az esetekben, amikor egy vagy több kis hatótávolságú, vezeték nélküli hozzáférési pont több antennarendszere (vagy azok részei) osztozik (osztoznak) egy helyen, az 1. pontban szereplő hivatkozásban foglalt EIRP-kritériumok az összes, egy helyen osztozó antennarendszernek (vagy azok részeinek) az összesített EIRP-jére vonatkoznak.

    Top