Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R0026

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/26 rendelete (2019. január 8.) az uniós típusjóváhagyási jogszabályoknak az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére figyelemmel történő kiegészítéséről (EGT-vonatkozású szöveg.)

PE/67/2018/REV/1

HL L 8I., 2019.1.10, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/26/oj

10.1.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

LI 8/1


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2019/26 RENDELETE

(2019. január 8.)

az uniós típusjóváhagyási jogszabályoknak az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére figyelemmel történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 114. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1)

2017. március 29-én az Egyesült Királyság az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 50. cikkének megfelelően bejelentette az Unióból való kilépésre vonatkozó szándékát. A kilépésről rendelkező megállapodás hatálybalépésének időpontjától, illetve ennek hiányában a bejelentéstől számított két év elteltével, azaz 2019. március 30-tól a Szerződések az Egyesült Királyságra többé már nem alkalmazhatók, kivéve, ha az Európai Tanács az Egyesült Királysággal egyetértésben ennek a határidőnek a meghosszabbításáról egyhangúlag határoz.

(2)

A tárgyalófelek között létrejött, kilépésről rendelkező megállapodás olyan szabályozást tartalmaz, amely lehetővé teszi az uniós jog rendelkezéseinek alkalmazását az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban azon időpontot követően, hogy a Szerződések az Egyesült Királyságban és az Egyesült Királyságra többé már nem alkalmazhatók. Ha az említett megállapodás hatályba lép, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Királyságra az átmeneti időszakban az uniós típusjóváhagyásra vonatkozó jogszabályok az említett megállapodással összhangban alkalmazandók, és az említett időszak lejártát követően már nem alkalmazandók.

(3)

Az uniós típusjóváhagyás átfogó jogalkotási keretét a 2007/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3), a 167/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4), a 168/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) és az (EU) 2016/1628 európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) alakította ki.

(4)

E jogi aktusok a gyártókra bízzák azon típusjóváhagyó hatóság megválasztását, amelytől a járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek uniós piacon történő forgalomba hozatalát számukra lehetővé tevő típusjóváhagyást kérnek.

(5)

Az Egyesült Királyság Unióból való kilépése bármilyen különös rendelkezés hiányában azzal a hatással járna, hogy az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatósága által korábban kiadott EK-típusjóváhagyások és EU-típusjóváhagyások az uniós szabályozási aktusokkal összhangban immár nem tudnának hozzáférést biztosítani az uniós piachoz. Ilyen típusjóváhagyásokkal az Egyesült Királyságtól eltérő tagállamokban letelepedett gyártók is rendelkeznek. Noha az Egyesült Királyság által típusjóváhagyott járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek az uniós szabályozási aktusokkal összhangban forgalomba hozhatók az uniós piacon amíg meg nem szűnik az uniós típusjóváhagyási jogszabályok alkalmazása az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban, különös rendelkezéseket kell megállapítani e járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek uniós piacon történő forgalomba hozatalának megkönnyítése céljából az említett időpontot követően.

(6)

Az uniós típusjóváhagyási jogszabályok jelenleg nem tartalmazzák az Unióban máshol már jóváhagyott típusok újbóli jóváhagyásának lehetőségét. A gyártóknak azonban képeseknek kell lenniük arra, hogy folytassák az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatósága által korábban kiadott típusjóváhagyásokon alapuló járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek gyártását, valamint arra, hogy továbbra is forgalomba hozzák az ilyen járműveket, rendszereket, alkatrészeket és önálló műszaki egységeket az uniós piacon. Ennélfogva lehetővé kell tenni a gyártók számára, hogy új típusjóváhagyásokat szerezzenek be az Egyesült Királyságtól eltérő tagállamok típusjóváhagyó hatóságaitól.

(7)

E rendeletnek azt is biztosítania kell, hogy a gyártókat továbbra is a lehető legnagyobb szabadság illesse meg az új uniós típusjóváhagyó hatóság kiválasztása terén. Így különösen a gyártó e döntése nem függhet az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatóságának hozzájárulásától, illetve az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatósága és az új uniós típusjóváhagyó hatóság közötti bármilyen megállapodás meglététől.

(8)

Annak érdekében, hogy valamennyi érdekelt fél számára biztosított legyen a szükséges jogbiztonság, és a gyártók részére egyenlő versenyfeltételek legyenek biztosítottak, átlátható módon egyenlő, valamennyi tagállamban alkalmazandó feltételeket kell meghatározni.

(9)

A járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek folyamatos gyártásának és forgalomba hozatalának lehetővé tétele érdekében azon követelményeknek, amelyeknek azok típusainak meg kell felelniük ahhoz, hogy azokat jóváhagyja az Egyesült Királyságtól eltérő tagállam típusjóváhagyó hatósága, az új járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek forgalomba hozatalára vonatkozó követelményeknek kell lenniük, nem pedig az új típusokra alkalmazandó követelményeknek.

(10)

Az új járművekre, rendszerekre, alkatrészekre és önálló műszaki egységekre vonatkozó követelmények ugyanúgy alkalmazandók az Egyesült Királyságtól eltérő tagállamok által megadott típusjóváhagyásokkal rendelkező gyártókra. Az tehát, hogy ugyanazon követelményeket írják elő az e rendelet hatálya alá tartozó típusok jóváhagyására, mint az új járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek forgalomba hozatalára, az Egyesült Királyság kilépése által érintett gyártók és az Egyesült Királyságtól eltérő tagállamok által megadott típusjóváhagyásokkal rendelkező gyártók tekintetében alkalmazott egyenlő bánásmód biztosítását célozza.

(11)

E rendelet egyetlen rendelkezése sem akadályozza meg azt, hogy a járműgyártó önkéntes alapon uniós típusjóváhagyást kérjen egy, az Egyesült Királyságban korábban már a rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek új típusaira alkalmazandó egyes követelmények alapján jóváhagyott járműtípusra, amennyiben a jármű típusa egyébként azonos marad az Egyesült Királyságban jóváhagyottal.

(12)

A járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek teljesen új típusaira kért jóváhagyások nem tartoznak e rendelet hatálya alá.

(13)

Az e rendelet alapján megadott típusjóváhagyások alapulhatnak az Egyesült Királyságban a típusjóváhagyás megszerzése érdekében már benyújtott vizsgálati jegyzőkönyveken, amennyiben az ilyen vizsgálati jegyzőkönyvek alapját képező követelmények nem változtak. Annak érdekében, hogy lehetővé tegye az Egyesült Királyság által bejelentett műszaki szolgálat vizsgálati jegyzőkönyveinek további használatát, e rendeletnek mentességet kell előírnia azon követelmény alól, amely szerint az említett műszaki szolgálatot a típusjóváhagyást kiadó hatóságnak kell kijelölnie és a tagállamnak be kell jelentenie a Bizottságnak. Annak az időszaknak a lefedése érdekében, amikor az uniós típusjóváhagyási jogszabályok alkalmazása megszűnik az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban, e rendeletnek szintén mentességet kell előírnia a harmadik országok műszaki szolgálatainak kijelölésére és bejelentésére vonatkozó sajátos követelmények alól.

(14)

Ugyanakkor mivel az uniós típusjóváhagyó hatóságoknak kell teljes felelősséget viselniük az általuk kiadott új uniós típusjóváhagyásokért, mérlegelési jogkörrel kell rendelkezniük abban a tekintetben, hogy a típusjóváhagyás bármelyik általuk indokoltnak tartott eleme vonatkozásában új vizsgálatok végzését írják elő.

(15)

E rendelet eltérő rendelkezése hiányában az EK-típusjóváhagyás és az EU-típusjóváhagyás általános szabályait kell továbbra is alkalmazni.

(16)

Figyelembe kell venni, hogy a típusjóváhagyó hatóságok számára kijelölt szerep nem ér véget a jármű, rendszer, alkatrész vagy önálló műszaki egység gyártásával vagy forgalomba hozatalával, hanem több évre kiterjed az ilyen járművek, rendszerek, alkatrészek vagy önálló műszaki egységek forgalomba hozatalát követően. Ez különösen alkalmazandó a 2007/46/EK irányelv hatálya alá tartozó, forgalomban lévő járművek megfelelőségére vonatkozó kötelezettségekre, valamint a 2007/46/EK irányelv, a 167/2013/EU rendelet, a 168/2013/EU rendelet és az (EU) 2016/1628 rendelet hatálya alá tartozó járművekre, rendszerekre, alkatrészekre és önálló műszaki egységekre vonatkozó javítási és karbantartási információkra, és e járművek, rendszerek, alkatrészek vagy önálló műszaki egységek potenciális visszahívására. Ennélfogva az uniós típusjóváhagyást kiadó hatóságnak át kell vállalnia az említett kötelezettségeket az ugyanazon a típuson alapuló és az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás alapján az uniós piacon már forgalomba hozott járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek vonatkozásában is, annak biztosítása érdekében, hogy legyen egy felelős típusjóváhagyó hatóság.

(17)

Ha a gyártók az e rendeletben meghatározott eljárásokat alkalmazzák, az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyásuk az ugyanazon típusra kiadott uniós típusjóváhagyás okán még azelőtt érvénytelenné válhat, hogy az uniós típusjóváhagyási jogszabályok alkalmazása az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban megszűnik. Mivel e rendelet alkalmazása miatt a gyártók nem kerülhetnek hátrányos helyzetbe, a megfelelő, és az Egyesült Királyságban kiadott érvényes típusjóváhagyás alapján gyártott járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek készleteinek forgalomba hozatalát, nyilvántartásba vételét és forgalomba helyezését – miután a gyártók megkapták az új uniós típusjóváhagyást – mindaddig lehetővé kell tenni, amíg az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban alkalmazandók az uniós típusjóváhagyási jogszabályok, feltéve, hogy e járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek továbbra is megfelelnek az 1. cikkben felsorolt jogi aktusok általános követelményeinek. Mivel a forgalomba hozatal, a nyilvántartásba vétel és a forgalomba helyezés időpontja eltérő lehet, az e rendeletben foglalt határidők szempontjából azon időpont döntő, amikor a fenti lépések közül az elsőre sor került.

(18)

Az is szükséges, hogy egy uniós típusjóváhagyó hatóság átvállaljon bizonyos kötelezettségeket az uniós piacon olyan Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyások alapján forgalomba hozott járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek vonatkozásában, amelyek már vagy nem érvényesek a 2007/46/EK irányelv 17. cikke, a 167/2013/EU rendelet 32. cikke, a 168/2013/EU rendelet 37. cikke vagy az (EU) 2016/1628 rendelet 30. cikke alapján, vagy amelyek vonatkozásában nem kértek uniós típusjóváhagyást. Annak biztosítása érdekében, hogy legyen felelős uniós típusjóváhagyó hatóság, a gyártók számára elő kell írni, hogy kérjék fel a korábban az Egyesült Királyságban jóváhagyott típusokat jóváhagyni hivatott uniós típusjóváhagyó hatóságot arra, hogy vállalja a visszahívásokkal, javítási és karbantartási információkkal, valamint a használatban lévő termékek megfelelőségének vizsgálatával kapcsolatos kötelezettségeket a más típusokon alapuló és az uniós piacon már forgalomba hozott járműveik, rendszereik, alkatrészeik és önálló műszaki egységeik vonatkozásában. Az uniós típusjóváhagyó hatóság által átvállalt kötelezettségek mértékének korlátozása érdekében ezeknek a kötelezettségek kizárólag a 2008. január 1. után az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyásokon alapuló járművekre, rendszerekre, alkatrészekre és önálló műszaki egységekre kell vonatkozniuk.

(19)

Továbbra is alkalmazandók a nemzeti hatóságoknak a 2007/46/EK irányelv 27. cikkének (3) bekezdésével, a 167/2013/EU rendelet 39. cikkének (3) bekezdésével vagy a 168/2013/EU rendelet 44. cikkének (3) bekezdésével összhangban hozott azon határozatai, amelyeket még az uniós típusjóváhagyási jogszabályok Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban való alkalmazása idején hoztak, és amelyek lehetővé teszik azon kifutó sorozatú járművek forgalomba hozatalát, nyilvántartásba vételét, értékesítését vagy forgalomba helyezését, amelyek egy olyan típusnak felelnek meg, amelynek az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyása azon napot megelőzően vált érvénytelenné, hogy megszűnik az uniós típusjóváhagyási jogszabályok Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban való alkalmazása.

(20)

A motorokra, illetve az ilyen motorokkal felszerelt járművekre és nem közúti mozgó gépekre alkalmazandó azon mentességeket és átmeneti rendelkezéseket, amelyeket a 97/68/EK irányelv 10. cikkének (7) bekezdése, az (EU) 2016/1628 rendelet 34. cikkének (7) és (8) bekezdése vagy 58. cikkének (5)–(11) bekezdése állapít meg, valamint a 167/2013/EU rendelet 19. cikkének (6) bekezdése, 20. cikkének (8) bekezdése, 28. cikkének (6) bekezdése és 53. cikkének (12) bekezdése alapján elfogadott jogi aktusok állapítanak meg, és amelyek lehetővé teszik az ilyen motorok, járművek és nem közúti mozgó gépek érvényes típusjóváhagyás nélküli forgalomba hozatalát, továbbra is alkalmazni kell.

(21)

mivel e rendelet célját, nevezetesen a 2007/46/EK irányelv, a 167/2013/EU rendelet, a 168/2013/EU rendelet és az (EU) 2016/1628 rendelet kiegészítését az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére vonatkozó különös szabályokkal a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban e rendelet terjedelme és hatásai miatt e cél jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat az EUSZ 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

(22)

Annak érdekében, hogy lehetővé tegyék a gyártók számára, hogy az uniós típusjóváhagyási jogszabályokra tekintettel megtegyék a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy haladéktalanul felkészüljenek az Egyesült Királyság kilépésére, e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő harmadik napon kell hatályba lépnie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

E rendelet kiegészíti a 2007/46/EK irányelvet, a 167/2013/EU rendeletet, a 168/2013/EU rendeletet és az (EU) 2016/1628 rendeletet oly módon, hogy különös rendelkezéseket állapít meg az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatósága (a továbbiakban: az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatósága) által addig az időpontig típusjóváhagyott járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek EU-típusjóváhagyását és forgalomba hozatalát illetően, amíg az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett uniós típusjóváhagyási jogszabályok még alkalmazandók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban.

2. cikk

Hatály

(1)   E rendeletet a 2007/46/EK irányelv, a 167/2013/EU rendelet, a 168/2013/EU rendelet és az (EU) 2016/1628 rendelet hatálya alá tartozó járművekre, rendszerekre, alkatrészekre és önálló műszaki egységekre, valamint azon típusaikra kell alkalmazni, amelyeket az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatósága az említett jogi aktusok vagy a 2007/46/EK irányelv IV. mellékletében felsorolt bármely uniós szabályozási aktus, illetve az ezen uniós szabályozási aktusok által hatályon kívül helyezett bármely szabályozási aktus alapján hagyott jóvá.

(2)   Az e rendelet hatálya alá tartozó önálló műszaki egységekre való hivatkozásokat az (EU) 2016/1628 rendelet hatálya alá tartozó motorokra való hivatkozást is magában foglaló hivatkozásként kell értelmezni.

3. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1.   „uniós típusjóváhagyó hatóság”: az Egyesült Királyságtól eltérő tagállam típusjóváhagyó hatósága;

2.   „Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás”: az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatósága által kiadott EK-típusjóváhagyás vagy EU-típusjóváhagyás;

3.   „uniós típusjóváhagyás”: az uniós típusjóváhagyó hatóság által e rendelettel összhangban kiadott EU-típusjóváhagyás.

4. cikk

Az uniós típusjóváhagyás iránti kérelem

(1)   A 2007/46/EK irányelv 6. cikkének (6) bekezdésétől és 7. cikkének (1) bekezdésétől, a 167/2013/EU rendelet 21. cikkének (2) bekezdésétől, a 168/2013/EU rendelet 26. cikkének (2) bekezdésétől és az (EU) 2016/1628 rendelet 20. cikkének (1) bekezdésétől eltérve az Egyesült Királyságban kiadott olyan típusjóváhagyással rendelkező gyártó, amely nem vált érvénytelenné a 2007/46/EK irányelv 17. cikke, a 167/2013/EU rendelet 32. cikke, a 168/2013/EU rendelet 37. cikke vagy az (EU) 2016/1628 rendelet 30. cikke alapján addig az időpontig, amikor megszűnik az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett uniós típusjóváhagyási jogszabályok alkalmazása az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban, ugyanazon típus vonatkozásában uniós típusjóváhagyás iránti kérelmet nyújthat be valamely uniós típusjóváhagyó hatósághoz.

(2)   A jóváhagyás megadásához a típusnak meg kell felelnie az új járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek forgalomba hozatalára, nyilvántartásba vételére vagy forgalomba helyezésére akkor alkalmazandó követelményeknek, amikor az uniós típusjóváhagyás hatályba lép.

(3)   A kérelem (1) bekezdésnek megfelelő benyújtásából adódóan a gyártó köteles az uniós típusjóváhagyó hatóság által meghatározott megfelelő díjat fizetni az uniós típusjóváhagyó hatóság uniós típusjóváhagyással kapcsolatos hatásköreinek gyakorlásából és kötelezettségeinek teljesítéséből eredő bármely költség után.

(4)   A kérelem e cikk (1) bekezdése szerinti benyújtásakor a gyártónak az uniós típusjóváhagyó hatóság kérésére be kell nyújtania bármely olyan dokumentumot és információt, amelyeket a hatóság szükségesnek ítél annak eldöntéséhez, hogy az 5. cikknek megfelelően megadja-e az uniós típusjóváhagyást.

Az első albekezdésben említett dokumentáció és információ magában foglalhatja az eredeti, Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyást, beleértve az összes módosítást, az adatközlő mappát és a vizsgálati jegyzőkönyveket is. Járművek esetében a kérés kiterjedhet a teljes jármű típusjóváhagyásának részeként az EK-típusjóváhagyásra, az EU-típusjóváhagyásra és az ENSZ-típusjóváhagyásra, valamint annak mellékleteret is.

5. cikk

Az uniós típusjóváhagyás megadásának feltételei és joghatásai

(1)   A 2007/46/EK irányelv 8. cikkének (2) bekezdésétől, 9. cikkének (1) bekezdésétől, valamint 10. cikkének (1) és (2) bekezdésétől, a 167/2013/EU rendelet 6. cikkének (2) bekezdésétől, a 168/2013/EU rendelet 7. cikkének (2) bekezdésétől és 18. cikkétől, valamint az (EU) 2016/1628 rendelet 6. cikkének (2) bekezdésétől eltérve az az uniós típusjóváhagyó hatóság, amelyhez e rendelet 4. cikkének megfelelően kérelmet nyújtottak be, uniós típusjóváhagyást adhat valamely járműre, rendszerre, alkatrészre vagy önálló műszaki egységre, amennyiben a szóban forgó típus az uniós típusjóváhagyás hatálybalépésének időpontjában megfelel az új járművek, rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek forgalomba hozatalára, nyilvántartásba vételére vagy forgalomba helyezésére alkalmazandó követelményeknek.

(2)   Amennyiben nem alkalmazandók új követelmények, és ezen cikk (3) bekezdésének sérelme nélkül, az uniós típusjóváhagyás kiadható ugyanazon vizsgálati jegyzőkönyvek alapján, amelyeket korábban az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás kiadásához használtak a vonatkozó rendelkezéseknek megfelelően, függetlenül attól, hogy a vizsgálati jegyzőkönyvet kiadó műszaki szolgálatot az uniós típusjóváhagyást kiadó tagállam a 2007/46/EK irányelvnek, a 167/2013/EU rendeletnek, a 168/2013/EU rendeletnek vagy az (EU) 2016/1628 rendeletnek megfelelően kijelölte és bejelentette-e, még azt követően is, hogy megszűnt az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett uniós típusjóváhagyási jogszabályok alkalmazása az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban.

(3)   Az uniós típusjóváhagyás kiadását megelőzően az uniós típusjóváhagyó hatóság előírhatja meghatározott vizsgálatok megismétlését. Ebben az esetben e vizsgálatokat olyan műszaki szolgálatnak kell elvégeznie, amelyet az uniós típusjóváhagyó hatóság tagállama a 2007/46/EK irányelvnek, a 167/2013/EU rendeletnek, a 168/2013/EU rendeletnek vagy az (EU) 2016/1628 rendeletnek megfelelően kijelölt és bejelentett.

(4)   Az e cikk (1) bekezdésének megfelelően jóváhagyott típus EU-típusbizonyítványt kap olyan számmal, amely az uniós típusjóváhagyást kiadó típusjóváhagyó hatóság tagállamának azonosító számából, valamint a 2. cikk (1) bekezdésében említett alkalmazandó jogi aktus számából áll. Emellett tartalmaznia kell a legutóbbi olyan módosító jogi aktus számát, amely tartalmazza azon típusjóváhagyási követelményeket, amelyekkel összhangban az uniós típusjóváhagyást kiadják. A járművek esetében a típusbizonyítványnak és a megfelelőségi nyilatkozatnak a „Megjegyzések:” rovatban tartalmaznia kell a „Korábbi típusjóváhagyás:” szöveget, valamint hivatkoznia kell az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás nyomán kapott EU-típusbizonyítvány számára és kiállítási dátumára. A rendszerek, alkatrészek és önálló műszaki egységek esetében a típusbizonyítványnak tartalmaznia kell a „Korábbi típusjóváhagyás és típusjóváhagyási jel:” szöveget, valamint hivatkoznia kell az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás nyomán kapott típusjóváhagyási jelre.

(5)   Az uniós típusjóváhagyás kiadásának napján vagy az abban meghatározott későbbi időpontban lép hatályba. Az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás az uniós típusjóváhagyás hatálybalépését megelőző napon érvénytelenné válik. Az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás mindenféleképpen érvénytelenné válik legkésőbb azon a napon, amelytől kezdődően a 2. cikk (1) bekezdésében említett uniós típusjóváhagyási jogszabályok nem alkalmazandók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban.

(6)   Az uniós típusjóváhagyást a 2007/46/EK irányelv vagy az azon irányelv IV. mellékletében felsorolt bármely jogi aktus, a 167/2013/EU rendelet, a 168/2013/EU rendelet vagy az (EU) 2016/1628 rendelet értelmében vett EK-típusjóváhagyásnak vagy EU-típusjóváhagyásnak kell tekinteni. E jogi aktusok minden olyan rendelkezését továbbra is alkalmazni kell, amelyek vonatkozásában e rendelet eltérően nem rendelkezik. Az uniós típusjóváhagyásból eredő kötelezettségek tekintetében a teljes felelősség az uniós típusjóváhagyó hatóságot terheli.

Az uniós típusjóváhagyó hatóság emellett az uniós típusjóváhagyás hatálybalépésétől kezdődően gyakorolja az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatóságának valamennyi hatáskörét és teljesíti valamennyi kötelezettségét az alábbiak vonatkozásában:

a)

az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás alapján gyártott és az Unióban már forgalomba hozott, nyilvántartásba vett vagy forgalomba helyezett járművek, rendszerek, alkatrészek vagy önálló műszaki egységek;

b)

az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás alapján gyártott és az Unióban a harmadik albekezdésnek megfelelően forgalomba hozandó, nyilvántartásba veendő vagy forgalomba helyezendő járművek, rendszerek, alkatrészek vagy önálló műszaki egységek.

Az olyan járművek, rendszerek, alkatrészek vagy önálló műszaki egységek, amelyeket az uniós típusjóváhagyás megadása következtében érvénytelenné vált, Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás alapján gyártottak, az Unióban forgalomba hozhatók, nyilvántartásba vehetők és forgalomba helyezhetők az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett uniós típusjóváhagyási jogszabályok Egyesült Királyságra és Egyesült Királyságban történő alkalmazásának megszűnéséig, illetve – amennyiben az uniós típusjóváhagyás ezen időpont előtt a 2007/46/EK irányelv 17. cikke, a 167/2013/EU rendelet 32. cikke, a 168/2013/EU rendelet 37. cikke vagy az (EU) 2016/1628 rendelet 30. cikke alapján érvénytelenné válik – addig az időpontig, amikor az uniós típusjóváhagyás érvénytelenné válik. A járművek esetében a gyártóknak a megfelelőségi nyilatkozat kiegészítésében fel kell tüntetniük az uniós típusjóváhagyás számát, mielőtt az ilyen járműveket forgalomba hozzák, nyilvántartásba veszik vagy forgalomba helyezik az Unióban.

Az uniós típusjóváhagyó hatóság nem felelős az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatóságának cselekményeiért vagy mulasztásaiért.

6. cikk

Az e rendelet alapján jóvá nem hagyott típusokhoz tartozó járművekért, rendszerekért, alkatrészekért és önálló műszaki egységekért felelős uniós típusjóváhagyó hatóság

(1)   A gyártónak, amikor a 4. cikk alapján uniós típusjóváhagyást kér, egyben kérnie kell a szóban forgó uniós típusjóváhagyó hatóságot arra, hogy vállalja át az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatóságának kötelezettségeit a gyártó azon egyéb járművei, rendszerei, alkatrészei vagy önálló műszaki egységei vonatkozásában, amelyeket a 2007/46/EK irányelv 17. cikke, a 167/2013/EU rendelet 32. cikke, a 168/2013/EU rendelet 37. cikke vagy az (EU) 2016/1628 rendelet 30. cikke alapján érvénytelenné vált, Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyás alapján hoztak forgalomba, vettek nyilvántartásba vagy helyeztek forgalomba az Unióban, vagy amelyek vonatkozásában nem kérnek e rendelet alapján uniós típusjóváhagyást.

Az ilyen kérelmet minden olyan jármű, rendszer, alkatrész és önálló műszaki egység vonatkozásában be kell nyújtani, amely a gyártó részére 2008. január 1-je után az Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyáson alapul, kivéve, ha a gyártó bizonyítja az uniós típusjóváhagyó hatóságnak, hogy olyan megállapodást kötött egy másik uniós típusjóváhagyó hatósággal, amelynek hatálya kiterjed e járművekre, rendszerekre, alkatrészekre és önálló műszaki egységekre.

(2)   Az uniós típusjóváhagyó hatóság csak azt követően adhat ki az 5. cikknek megfelelően uniós típusjóváhagyást, hogy elfogadta az e cikk (1) bekezdése alapján benyújtott kérelmet, a gyártó pedig vállalta azon költségek megtérítését, amelyek az uniós típusjóváhagyó hatóságnál felmerülnek az érintett járművekre, rendszerekre, alkatrészekre és önálló műszaki egységekre vonatkozóan hatáskörei gyakorlásának és kötelezettségei teljesítésének eredményeként.

(3)   Az e cikk (1) bekezdésében említett kérelem elfogadását és az 5. cikkel összhangban az uniós típusjóváhagyás kiadását követően a visszahívásokkal, javítási és karbantartási információkkal, valamint a használatban lévő termékek megfelelőségének vizsgálatával kapcsolatban az uniós típusjóváhagyó hatóság gyakorolja az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatóságának valamennyi hatáskörét és teljesíti valamennyi kötelezettségét minden, az e cikk (1) bekezdésében említett, Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyások alapján gyártott jármű, rendszer, alkatrész vagy önálló műszaki egység vonatkozásában. Az uniós típusjóváhagyó hatóság nem felelős az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatóságának cselekményeiért vagy mulasztásaiért.

(4)   Az uniós típusjóváhagyó hatóság tájékoztatja a többi tagállam típusjóváhagyó hatóságait és a Bizottságot azon típusokról, amelyek vonatkozásában az (1) bekezdésnek megfelelően átvállalta az Egyesült Királyság típusjóváhagyó hatóságának kötelezettségeit.

7. cikk

Különös rendelkezések

Ez a rendelet nem zárja ki az olyan motorok, illetve olyan motorokkal felszerelt járművek és nem közúti mozgó gépek forgalomba hozatalát, forgalmazását, nyilvántartásba vételét vagy forgalomba helyezését a 97/68/EK irányelv 10. cikke (7) bekezdésének, az (EU) 2016/1628 rendelet 34. cikke (7) és (8) bekezdésének vagy 58. cikke (5)–(11) bekezdésének megfelelően, valamint a 167/2013/EU rendelet 19. cikkének (6) bekezdése, 20. cikkének (8) bekezdése, 28. cikkének (6) bekezdése és 53. cikkének (12) bekezdése alapján elfogadott jogi aktusoknak megfelelően, amelyek egy olyan típusnak felelnek meg, amelynek Egyesült Királyságban kiadott típusjóváhagyása az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett uniós típusjóváhagyási jogszabályok Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban való alkalmazásának idején vált érvénytelenné.

8. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2019. január 8-án.

az Európai Parlament részéről

az elnök

A. TAJANI

a Tanács részéről

az elnök

G. CIAMBA


(1)  HL C 440., 2018.12.6., 95. o.

(2)  Az Európai Parlament 2018. december 11-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2018. december 20-i határozata.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2007/46/EK irányelve (2007. szeptember 5.) a gépjárművek és pótkocsijaik, valamint az ilyen járművek rendszereinek, alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek jóváhagyásáról (HL L 263., 2007.10.9., 1. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 167/2013/EU rendelete (2013. február 5.) a mezőgazdasági és erdészeti járművek jóváhagyásáról és piacfelügyeletéről (HL L 60., 2013.3.2., 1. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 168/2013/EU rendelete (2013. január 15.) a két- vagy háromkerekű járművek, valamint a négykerekű motorkerékpárok jóváhagyásáról és piacfelügyeletéről (HL L 60., 2013.3.2., 52. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1628 rendelete (2016. szeptember 14.) a nem közúti mozgó gépek belső égésű motorjainak a gáz- és szilárd halmazállapotú szennyező anyag-kibocsátási határértékeire és típusjóváhagyására vonatkozó követelményekről, az 1024/2012/EU és a 167/2013/EU rendelet módosításáról és a 97/68/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről (HL L 252., 2016.9.16., 53. o.).


Top