Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0529(04)

    A Bizottság végrehajtási határozata (2019. május 22.) egy elnevezés bejegyzése iránti, az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 49. cikke szerinti kérelemnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzétételéről („Cârnaţi de Pleşcoi” [OFJ])

    C/2019/3985

    HL C 185., 2019.5.29, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    29.5.2019   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 185/14


    A BIZOTTSÁG VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    (2019. május 22.)

    egy elnevezés bejegyzése iránti, az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 49. cikke szerinti kérelemnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzétételéről

    („Cârnaţi de Pleşcoi” [OFJ])

    (2019/C 185/09)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 50. cikke (2) bekezdésének a) pontjára,

    mivel:

    (1)

    Románia az 1151/2012/EU rendelet 49. cikkének (4) bekezdése alapján kérelmet nyújtott be a Bizottsághoz a „Cârnaţi de Pleşcoi” elnevezés oltalom alá helyezése iránt.

    (2)

    A Bizottság az 1151/2012/EU rendelet 50. cikkével összhangban megvizsgálta a kérelmet, és arra a következtetésre jutott, hogy az megfelel a szóban forgó rendeletben meghatározott feltételeknek.

    (3)

    Annak érdekében, hogy az 1151/2012/EU rendelet 51. cikke szerint lehetőség legyen felszólalásra, az Európai Unió Hivatalos Lapjában az említett rendelet 50. cikke (2) bekezdése a) pontjának megfelelően közzé kell tenni a „Cârnaţi de Pleşcoi” elnevezéshez kapcsolódó egységes dokumentumot és a termékleírás közzétételére való hivatkozást,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    Egyetlen cikk

    A „Cârnaţi de Pleşcoi” (OFJ) elnevezéshez kapcsolódó, az 1151/2012/EU rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett egységes dokumentumot és az ugyanott említett, a termékleírás közzétételére vonatkozó hivatkozást e határozat melléklete tartalmazza.

    Az 1151/2012/EU rendelet 51. cikkével összhangban e határozat közzététele jogot keletkeztet arra, hogy az e cikk első bekezdésében említett elnevezések bejegyzése ellen e határozatnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételétől számított három hónapon belül kifogást emeljenek.

    Kelt Brüsszelben, 2019. május 22-én.

    a Bizottság részéről

    Phil HOGAN

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


    MELLÉKLET

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    CÂRNAŢI DE PLEŞCOI

    EU-szám: PGI-RO-02174 – 2016.7.4.

    OEM ( ) OFJ ( X )

    1.   Elnevezés

    „Cârnaţi de Pleşcoi”

    2.   Tagállam (vagy harmadik ország)

    Románia

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

    3.1.   A termék típusa

    1.2. osztály: Húsipari termékek (főzve, sózva, füstölve stb.)

    3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

    A „Cârnați de Pleșcoi” juh- és marhahúsból készült füstölt kolbász. A terméknek legalább 55 % juhhúst és legfeljebb 45 % marhahúst kell tartalmaznia. Az évszaktól függően, vagyis ősszel és télen a juhhús legfeljebb 10 %-ban kecskehússal helyettesíthető, ez azonban nem módosíthatja számottevően az érzékszervi tulajdonságokat.

    A „Cârnați de Pleșcoi” kolbászt kétféle formában készítik és hozzák forgalomba: füstölve, illetve szárítva és hidegen füstölve.

    Mindkét féle „Cârnați de Pleșcoi” csípős pirospaprikát tartalmaz, ennek köszönhetően ízük pikáns. A termékek külső felülete tiszta, sima és nem nyálkás, keresztben elvágva pedig állaguk mind középen, mind a széleken jól összetapadó, tömör és homogén.

    Fizikai és kémiai tulajdonságok

    A füstölt „Cârnați de Pleșcoi” a következő tulajdonságokkal rendelkezik:

    henger alakú,

    hosszúkás formájú (szálanként 15–18 cm hosszú),

    tömege 40–50 gramm,

    nedvességtartalma legfeljebb 60 %,

    zsírtartalma legfeljebb 35 %,

    fehérjetartalma legalább 14 %,

    sótartalma legfeljebb 4,5 %.

    A szárított és hidegen füstölt „Cârnați de Pleșcoi” a következő tulajdonságokkal rendelkezik:

    lapos alakú,

    hosszúkás formájú (szálanként 15–18 cm hosszú),

    tömege 25–40 gramm,

    nedvességtartalma legfeljebb 40 %,

    zsírtartalma legfeljebb 38 %,

    fehérjetartalma legalább 14 %,

    sótartalma legfeljebb 4,5 %.

    Érzékszervi tulajdonságok

    Íz és illat: kellemes, enyhén pikáns, mérsékelten sós, a juhhúsra és a felhasznált fűszerekre (fokhagyma, csípős paprika, kakukkfű) jellemző íz. Szín: a füstölt változat világos barnás-vörös, a szárított és hidegen füstölt változat pedig sötétbarna színű.

    A vágási felület megjelenése: zsírcsomóktól és lyukaktól mentes, mozaikszerű szerkezet; látszik a termékben lévő pirospaprika.

    3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

    A „Cârnați de Pleșcoi” gyártásához felhasznált nyersanyagok és összetevők a következők: juh- vagy kecskehús és marhahús, juh- vagy kecskecsontból és marhacsontból készített csontleves, természetes bél (juhbél) és fűszerek (fokhagyma, csípős paprika, kakukkfű).

    3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

    A „Cârnați de Pleșcoi” valamennyi előállítási és elkészítési műveletére a meghatározott földrajzi területen kerül sor. Az előállítási folyamat a következő műveleteket foglalja magában: a nyersanyagok és összetevők előkészítése, a kiválasztott húsok feldarabolása és kicsontozása, a hús ledarálása, keverés, természetes bélbe (juhbélbe) töltés, lecsepegtetés és füstölés.

    3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

    3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

    A „Cârnați de Pleșcoi” OFJ címkéjén kötelezően fel kell tüntetni a következő feliratokat:

    a termék elnevezését, vagyis a „CÂRNAȚI DE PLEȘCOI” feliratot, majd utána az „Indicație Geografică Protejată” (oltalom alatt álló földrajzi jelzés) feliratot vagy az „IGP” (OFJ) rövidítést,

    a termék típusát (füstölt, illetve szárított és hidegen füstölt),

    az ellenőrző és tanúsító szerv logóját.

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

    A földrajzi terület Berca, Săpoca, Cernătești és Mărăcineni községek és Bodzavásár (Buzău) város területéből áll.

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

    A „Cârnați de Pleșcoi” ismertsége annak köszönhető, hogy a régióban előállított, hagyományos termékről van szó. A recept és a szakértelem apáról fiúra szállt azokban az időkben, amikor a kolbászkészítés és a kolbászértékesítés volt Pleșcoi helyi lakosainak legfőbb jövedelemforrása.

    Buzău megye régiójában a juh-, kecske- és marhatartás hagyománya az ott található három domborzati szintnek (hegy, domb, síkság), valamint annak köszönhető, hogy a régió a Kárpátok görbületében terül el, ami számos jellegzetes éghajlati adottságot eredményez ebben a hegyekkel, dombokkal, füves síkságokkal és minden növényevő állat számára megfelelő legelőkkel tarkított térségben.

    A „Cârnați de Pleșcoi” az összetevők, vagyis a juh- vagy kecskehús és a marhahús, az erős paprika, a só (sókeverék), a fokhagyma és a kakukkfű társításával létrejövő, egyedi ízével tűnik ki a többi hasonló kolbász közül. A termék pikáns íze a fokhagyma, az erős pirospaprika és a kakukkfű elegyítésének eredménye. Ezért Románia területén mindenki felismeri és senki sem téveszti össze ezt a jellegzetes és sajátos ízt.

    A húskeverékből, fűszerekből és sóból (sókeverékből) álló töltelékhez csontlevest adnak. Majd az érlelést követően kerül sor a keményfával történő füstölésre.

    A „Cârnați de Pleșcoi” azzal tűnik ki a többi kolbász közül, hogy az alábbiakban leírt gyakorlatok egyedi módon jellemzők a kolbász receptjére, és közvetlenül hozzájárulnak a termék érzékszervi és fizikai-kémiai tulajdonságaihoz.

    A füstölt „Cârnați de Pleșcoi” előállításához a terméket 2–3 órán át 50 és 80 °C közötti hőmérsékleten füstölik (meleg füstölés), amíg élénk barnás-vörös árnyalatot nem ér el.

    A füstölt „Cârnați de Pleșcoi” füstölési műveletszakasza akkor tekinthető befejezettnek, ha tapintáskor a kolbász száraz hártyáéra emlékeztető, jellegzetes hangot ad.

    A szárított és hidegen füstölt „Cârnați de Pleșcoi” előállításához a terméket 25 és 40 °C közötti hőmérsékleten füstölik (hideg füstölés), majd két nap elteltével kerül sor az első hosszirányú préselésre. Ezután 2–3 napig tartó, újabb füstölés következik, amelyet újabb préselés követ. Attól függően, hogy a lakosok körében milyen szakmai fogások öröklődtek tovább e húsok elkészítése terén, a füstölés egy-két napig is eltarthat, amíg el nem érik a sötét barnás-vörös árnyalatot. A felesleges nedvtartalom eltávolítása érdekében a füstöléssel felváltva végzett, fahengerrel (făcăleț) végzett kézi préselés, amelyet a hossztengely mentén többször is elvégeznek, sajátosan jellemző a szárított és hidegen füstölt húsokra, és lapos alakú és jellegzetes állagú terméket eredményez.

    A kolbászkészítés receptjét a Pleșcoi és Berca környéki helyi lakosok őrizték meg, ugyanabban a régióban, ahol a betyárok legendája is született. Azt mesélik, hogy a helyiek megsegítése érdekében ezek a törvényen kívüliek a bodzavásári (buzăui) piacra a hegyekből leereszkedő gazdag hegyi pásztorok nyájait csappantották meg. Az éj beállta után, amikor a hidegebbre fordult hőmérsékleten könnyebben le lehetett hűteni a húskészítményeket, szárazkolbászt és szárított húst készítettek. A „Cârnați de Pleșcoi” elkészítési módja a betyárokról szállt át a falusiakra.

    Minden háztartásban készítettek kolbászt, amely nem romlandó, száraz élelmiszertartalékot jelentett. Mivel a kolbász egy részét arra szánták, hogy néhány napon belül elfogyasszák, ezeket csak füstölték, míg a többit szárítani kezdték, hogy hosszabb ideig fogyasztható készletük legyen; ez utóbbiakból ered a hidegen szárított kolbász.

    A termék elkészítéséhez szükséges, nemzedékről nemzedékre átadott receptnek és a (meghatározott területen élő) lakosság szaktudásának köszönhetően a „Cârnați de Pleșcoi” egyre ismertebbé vált a román és a külföldi fogyasztók körében.

    Ezt a kolbászt már a XIII. és a XIV. században is ismerték és különösen azután vált ismertté, hogy I. Baszaráb (1324–1352) megalapította a Havasalföldi Fejedelemséget. Ebben az időben a kolbászt a Bodzavásár (Buzău) városának jelenlegi helyén tartott Drăgaica vásárban árusították.

    Bodzavásár (Buzău) földrajzi fekvéséből, valamint abból adódóan, hogy a város 1431-ben vámszedőhely lett, a vásár kulturális színezetet öltött és megfelelő helyet kínált ahhoz, hogy számos térség lakosai kicseréljék egymással portékáikat, hagyományaikat és szokásaikat.

    Az újságíró és történész Viorel Frâncu a következőket írta „Istoria jurnalismului din județul Buzău” (Az újságírás története Buzău megyében) című művében:

    (…)

    „A Dobrudzsát Brassóval és Erdéllyel összekötő kereskedelmi útvonalak kereszteződésében sokféle kereskedő gyűlt össze. Muntenia és Ardeal lakosai kezdetben gabonaféléket és állatokat értékesítettek itt; az ünnepnek a betakarítás kezdetéhez kapcsolódó, misztikus felhangja is volt, amit különféle rituálék és szertartások jellemeztek. A vásár a »vándorlegeltetési útvonal« mentén alakult ki. A Drăgaica vásárban az emberek már az első összejövetelek alkalmával is mézeskalácsot, »Cârnați de Pleșcoi« kolbászt és »Tămâioasă de Pietroasele« bort stb. fogyasztottak.”

    (…)

    Ez a hagyomány ma is él, és az eseményt napjainkban is megrendezik. A Drăgaica vásárt ugyanis Keresztelő Szent János születésnapja (június 24.) előtt két héttel tartják meg.

    Bodzavásár (Buzău) 1890-ben arról volt híres, hogy több kávéház volt benne, mint ahány utca, és ezekben a kávéházakban „Cârnați de Pleșcoi” kolbászt is fogyasztottak, ahogyan erről Constantin Trentea az 1975-ben Bukarestben írt, „Tradiția științei de carte în satul Pleșcoi-Buzău 1600–1900” (A könyvtudomány hagyománya Pleșcoi-Buzău faluban 1600-tól 1900-ig) című kéziratában is beszámolt. Művében a szerző részletesen ismerteti a (Buzău megyei) Pleșcoi község „Idealul” elnevezésű kulturális egyesülete által 1924. augusztus 28-án tartott bankettet, és azt írja, hogy ezen „az ételekben bővelkedő banketten […] híres pleșcoi-i kolbászt sütöttek”.

    A „Cârnați de Pleșcoi” kolbász receptje kiemelt helyen szerepel Radu Anton Roman „Bucate, vinuri și obiceiuri românești” (Román ételek, borok és szokások) című, a Paideia kiadó által 2001-ben kiadott művében. Radu Anton Roman újságíró, író és televíziós műsorkészítő volt; leginkább a konyhaművészettel foglalkozó műsoraival vált ismertté.

    Az Ioan Boldea által összeállított „Dicționar de Vorbe Esențiale”-ben (Legfontosabb kifejezések szótára), amely a kulturális, a tudományos és a művészvilág személyiségeinek főbb gondolatait gyűjti össze, Andrei Pleșu a következőket mondja (219. oldal, 4803. pont): „Szenvedélyes olvasó vagyok, szeretem a gondolatokat ütköztető vitákat és Istent keresem …, de a »Cârnați de Pleșcoi« kolbászt, a diáktréfákat, az érlelt sajtokat, a lakomákat, a ledér nőket és a románcot is szeretem”. Andrei Pleșu román író és esszéista, esztéta és művészettörténész, a román nyelv stílusművésze.

    2000 és 2014 között a helyi és országos médiumok különböző témájú műsorokat készítettek a „Cârnați de Pleșcoi” népszerűsítésére. A nemzeti gasztronómia sok olyan receptet vonultat fel, amelyben nagy szerep jut ennek a terméknek, amelynek a Renașterea Buzoiană (Buzău újjáéledése) című almanach 2006-os kiadása mellesleg több oldalt is szentelt.

    Az idők folyamán a „Cârnați de Pleșcoi” kolbász a román emberek ünnepi asztalainak nagyra becsült fogása lett, olyannyira, hogy 2008 óta már minden évben megrendezik a „Cârnați de Pleșcoi” fesztivált. E fesztivál keretében különböző témájú versenyeket tartanak: ilyen például a Miss Oița, a leghosszabb pleșcoi-i kolbász versenye, vagy a „Fomilă de Pleșcoi” elnevezésű, „Cârnați de Pleșcoi” kolbászevő verseny stb.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére

    (e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

    http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/documentatie-2016/caiet-de-sarcini-carnati-plescoi-2016.pdf


    Top