Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1217

    A Bizottság (EU) 2017/1217 határozata (2017. június 23.) a kemény felületekre szánt tisztítószerek uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó kritériumok megállapításáról (az értesítés a C(2017) 4241. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg. )

    C/2017/4241

    HL L 180., 2017.7.12, p. 45–62 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 29/03/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/1217/oj

    12.7.2017   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 180/45


    A BIZOTTSÁG (EU) 2017/1217 HATÁROZATA

    (2017. június 23.)

    a kemény felületekre szánt tisztítószerek uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó kritériumok megállapításáról

    (az értesítés a C(2017) 4241. számú dokumentummal történt)

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az uniós ökocímkéről szóló, 2009. november 25-i 66/2010/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,

    az Európai Unió ökocímkézésért felelős bizottságával folytatott konzultációt követően,

    mivel:

    (1)

    A 66/2010/EK rendelet értelmében uniós ökocímkét olyan termékek kaphatnak, amelyek teljes életciklusukat tekintve csak kismértékben károsítják a környezetet.

    (2)

    A 66/2010/EK rendelet úgy rendelkezik, hogy az uniós ökocímke odaítélésének konkrét kritériumait termékcsoportonként kell megállapítani.

    (3)

    A 2011/383/EU bizottsági határozat (2) megállapítja az általános tisztítószerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek vonatkozásában a 2016. december 31-ig hatályos ökológiai kritériumokat, valamint a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelményeket.

    (4)

    Annak érdekében, hogy az ökológiai kritériumok jobban tükrözzék a legújabb piaci fejleményeket, valamint figyelembe vegyék az elfogadásuk óta eltelt időszakban végbement innovációt, a szóban forgó termékcsoportra vonatkozóan indokolt felülvizsgált ökológiai kritériumokat megállapítani.

    (5)

    A termékcsoport innovációs ciklusára tekintettel a felülvizsgált kritériumoknak, valamint a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelményeknek az e határozatról szóló értesítés dátumától számítva hat évig célszerű érvényben maradniuk. Az említett kritériumok célja azon termékek támogatása, amelyek nem gyakorolnak számottevő hatást a vízi ökoszisztémákra, csak korlátozott mennyiségű veszélyes anyagot tartalmaznak, hatékonyak, és a csomagolás mennyiségének csökkentésével a lehető legkisebbre csökkentik a hulladéktermelést.

    (6)

    A jogbiztonság érdekében a 2011/383/EU határozatot hatályon kívül kell helyezni.

    (7)

    Annak érdekében, hogy a gyártóknak elegendő idő álljon rendelkezésükre a módosított kritériumoknak és követelményeknek megfelelő termékváltoztatások végrehajtására, átmeneti időszakot kell biztosítani azon gyártók számára, akiknek termékei a 2011/383/EU határozatban előírt kritériumok alapján már megkapták az általános tisztítószerekre és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerekre vonatkozó uniós ökocímkét.

    (8)

    Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 66/2010/EK rendelet 16. cikkével létrehozott bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A „kemény felületekre szánt tisztítószerek” termékcsoport azokat a 648/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) hatálya alá tartozó általános tisztítószereket, konyhai tisztítószereket, ablaktisztító szereket és szanitertisztító szereket foglalja magában, amelyeket az alábbiak valamelyikeként való felhasználásra szánnak és forgalmaznak:

    általános tisztítószerek, többek között az olyan kemény felületek, mint a falak, padlók és egyéb rögzített felületek rendszeres beltéri tisztítására szánt tisztítószerek,

    konyhai tisztítószerek, többek között az olyan konyhai felületek, mint a konyhapultok, tűzhelyek, konyhai mosogatók és konyhai készülékek felületeinek rendszeres tisztítására és zsírtalanítására szánt tisztítószerek,

    ablaktisztító szerek, többek között az ablakok, üveg és más csiszolt felületek rendszeres tisztítására szánt tisztítószerek,

    a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, többek között a szaniterhelyiségek (például mosókonyhák, WC-k, fürdőszobák és zuhanyozók) szennyeződéseinek és lerakódásainak – többek között súrolással való – rendszeres eltávolítására szánt termékek.

    A termékcsoport a felhasználásra kész és a hígítatlan formában forgalmazott háztartási és ipari felhasználású termékeket egyaránt magában foglalja. A termékek vegyi anyagok keverékei. A háztartási felhasználásra való termékek nem tartalmazhatnak a gyártó által szándékosan hozzáadott mikroorganizmusokat.

    2. cikk

    E határozat alkalmazásában:

    1.   „alapanyagok”: szándékosan hozzáadott anyagok, melléktermékek és a nyersanyagokból származó szennyeződések a késztermék összetételében (beleértve adott esetben a vízben oldódó fóliát);

    2.   „hígítatlan termék”: felhasználás előtt vízzel hígítandó termék;

    3.   „felhasználásra kész termék”: olyan termék, amelyet felhasználás előtt nem kell vízzel hígítani;

    4.   „elsődleges csomagolás”:

    a)

    egyedi adagok esetében, amelyek használat előtt eltávolítandó egyedi csomagolásban vannak, az egyedi adag egyedi csomagolása, valamint az értékesítés helyén a végfelhasználó vagy a fogyasztó számára a legkisebb értékesítési egységet képező csomagolás, beleértve adott esetben a címkét;

    b)

    minden más termékfajta esetében az értékesítés helyén a végfelhasználó vagy a fogyasztó számára a legkisebb értékesítési egységet képező csomagolás, beleértve adott esetben a címkét;

    5.   „mikroműanyag”: 5 mm-nél kisebb méretű, oldhatatlan, makromolekuláris műanyagból álló részecskék, amelyek a következő folyamatok egyikével jöttek létre:

    a)

    monomereket vagy egyéb kiindulási anyagokat felhasználó polimerizációs folyamat, például poliaddíció vagy polikondenzáció, vagy hasonló folyamat;

    b)

    természetes vagy szintetikus makromolekulák kémiai átalakítása;

    c)

    mikrobiális fermentáció;

    6.   „nanoanyag”: olyan természetes anyag, illetve szándékolatlanul vagy szándékosan előállított anyag, amely nem kötött állapotban, aggregátum formájában vagy agglomerátum formájában olyan részecskéket tartalmaz, amelyeknek legalább egy külső mérete a részecskéknek a darabszám szerinti méreteloszlás alapján vett legalább 50 %-a esetében az 1 nm-től 100 nm-ig terjedő mérettartományba esik (4).

    3. cikk

    Egy tisztítószer abban az esetben látható el a 66/2010/EK rendelet szerinti uniós ökocímkével, ha az e határozat 1. cikkében meghatározott „kemény felületekre szánt tisztítószerek” termékcsoportba tartozik, és megfelel a mellékletben megállapított kritériumoknak és kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelményeknek.

    4. cikk

    A „kemény felületekre szánt tisztítószerek” termékcsoportra vonatkozó kritériumok, valamint a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelmények az e határozatról szóló értesítés dátumától számítva hat évig érvényesek.

    5. cikk

    A „kemény felületekre szánt tisztítószerek” termékcsoporthoz adminisztratív célból rendelt kódszám: „020”.

    6. cikk

    A 2011/383/EU határozat hatályát veszti.

    7. cikk

    (1)   A 6. cikkben foglaltaktól eltérve a „kemény felületekre szánt tisztítószerek” termékcsoportba tartozó termékekre vonatkozóan az e határozatról szóló értesítés dátuma előtt benyújtott uniós ökocímke-kérelmeket a 2011/383/EU határozatban megállapított feltételek szerint kell elbírálni.

    (2)   A „kemény felületekre szánt tisztítószerek” termékcsoportba tartozó termékekre vonatkozóan az e határozatról szóló értesítés dátumától számított két hónapon belül benyújtott uniós ökocímke-kérelmek alapulhatnak akár a 2011/383/EU határozatban, akár az e határozatban megállapított kritériumokon. Ezeket a kérelmeket az azok alapjául szolgáló kritériumok szerint kell elbírálni.

    (3)   A 2011/383/EU határozatban megállapított kritériumok alapján odaítélt uniós ökocímkék az e határozatról szóló értesítés dátumától számítva 18 hónapig használhatóak.

    8. cikk

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2017. június 23-án.

    a Bizottság részéről

    Karmenu VELLA

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 27., 2010.1.30., 1. o.

    (2)  A Bizottság 2011/383/EU határozata (2011. június 28.) az általános tisztítószerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról (HL L 169., 2011.6.29., 52. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 648/2004/EK rendelete (2004. március 31.) a mosó- és tisztítószerekről (HL L 104., 2004.4.8., 1. o.).

    (4)  A Bizottság 2011/696/EU ajánlása (2011. október 18.) a nanoanyag fogalmának meghatározásáról (HL L 275., 2011.10.20., 38. o.).


    MELLÉKLET

    KERETRENDSZER

    AZ UNIÓS ÖKOCÍMKE ODAÍTÉLÉSÉNEK KRITÉRIUMAI

    Az uniós ökocímke kemény felületekre való tisztítószerek részére történő odaítélésére vonatkozó kritériumok

    KRITÉRIUMOK

    1.

    Vízi szervezetekre gyakorolt mérgező hatás

    2.

    Biológiai lebonthatóság

    3.

    A pálmaolaj, pálmamagbélolaj és származékaik fenntartható gazdálkodásból való beszerzése

    4.

    Kizárt és korlátozás hatálya alá eső anyagok

    5.

    Csomagolás

    6.

    Használatra való alkalmasság

    7.

    A felhasználók tájékoztatása

    8.

    Az uniós ökocímkén feltüntetett információk

    ÉRTÉKELÉS ÉS ELLENŐRZÉS

    a)   Követelmények

    A konkrét értékelési és ellenőrzési követelmények kritériumonként vannak megadva.

    Amennyiben a kérelmezőnek a kritériumoknak való megfelelés igazolására nyilatkozatokat, dokumentációkat, elemzéseket, vizsgálati jegyzőkönyveket vagy egyéb bizonyítékot kell az illetékes testületekhez benyújtania, azok származhatnak a kérelmezőtől és/vagy adott esetben annak beszállítójától (beszállítóitól).

    Az illetékes testületeknek előnyben kell részesíteniük a vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumokra vonatkozó harmonizált szabvány szerint akkreditált szervezetek által kiállított tanúsítványokat és a termékek, folyamatok és szolgáltatások tanúsítását végző szervezetekre vonatkozó harmonizált szabvány szerint akkreditált szervezetek által végzett ellenőrzéseket. Az akkreditálást a 765/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (1) megfelelően kell elvégezni.

    Adott esetben az egyes kritériumoknál feltüntetett vizsgálati módszerektől eltérő módszerek is használhatók, ha azok egyenértékűségét a kérelmet elbíráló illetékes testület elfogadja.

    Az illetékes testületek adott esetben a fentieket igazoló dokumentációt kérhetnek, független ellenőrzéseket végezhetnek, illetve helyszíni látogatásokat tehetnek.

    Az uniós ökocímke odaítélésének előfeltétele, hogy a termék megfeleljen azon ország(ok) valamennyi vonatkozó jogi követelményének, amely(ek)ben a terméket forgalmazni kívánják. A kérelmezőnek nyilatkozatot kell tennie arról, hogy a termék megfelel ennek a követelménynek.

    A „mosó- és tisztítószer-összetevők adatbázisa” (DID-jegyzék), amely az uniós ökocímke weboldalán elérhető, a mosószerekben és kozmetikai készítményekben leggyakrabban használt alapanyagokat sorolja fel. Ez a jegyzék szolgál alapul a kritikus hígítási térfogat (KHT) értékének kiszámításához és az alapanyagok biológiai lebonthatóságának értékeléséhez. A DID-jegyzékben nem szereplő anyagok tekintetében a DID-jegyzék útmutatást ad a vonatkozó adatok kiszámításához vagy extrapolálásához.

    Az illetékes testülethez be kell nyújtani az összes felhasznált alapanyag jegyzékét, minden alapanyagnál feltüntetve annak kereskedelmi nevét (ha van), kémiai nevét, CAS-számát, DID-jegyzékbeli számát, az alapanyagból felhasznált mennyiséget, valamint a funkcióját és formáját a késztermék összetételében (ideértve a vízben oldódó fóliát is).

    A tartósítószereket, illatanyagokat és színezőanyagokat a koncentrációjuktól függetlenül fel kell tüntetni. Az egyéb felhasznált anyagokat akkor kell feltüntetni, ha koncentrációjuk a termékben legalább 0,010 %(m/m).

    A jegyzékben minden, nanoanyag formájában jelen lévő alapanyagot egyértelműen meg kell jelölni a mellette zárójelben lévő „nano” szóval.

    A jegyzékben szereplő minden egyes felhasznált anyag biztonsági adatlapját rendelkezésre kell bocsátani az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (2) megfelelően. Amennyiben egy anyag biztonsági adatlapja azért nem áll rendelkezésre, mert az egy keverék része, a kérelmezőnek a keverék adatlapját kell benyújtania.

    b)   Méréshatárok

    A kritériumoknak való megfelelés az 1. táblázatban felsorolt összes alapanyag esetében követelmény.

    1. táblázat

    A kemény felületekre való tisztítószerek alapanyagaira vonatkozó határértékek kritériumonként (tömegszázalékban)

    Kritérium megnevezése

    Felületaktív anyagok

    Tartósítószerek

    Színezőanyagok

    Illatanyagok

    Egyéb (pl. enzimek)

    Vízi szervezetekre gyakorolt mérgező hatás

    ≥ 0,010

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    ≥ 0,010

    Biológiai lebonthatóság

    Felületaktív anyagok

    ≥ 0,010

    N/A

    N/A

    N/A

    N/A

    Biotermék

    ≥ 0,010

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    ≥ 0,010

    A pálmaolaj fenntartható gazdálkodásból való beszerzése

    ≥ 0,010

    N/A

    N/A

    N/A

    ≥ 0,010

    Tilalom vagy korlátozás hatálya alá eső anyagok

    Kizárt és korlátozás hatálya alá eső meghatározott anyagok

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    Veszélyes anyagok

    ≥ 0,010

    ≥ 0,010

    ≥ 0,010

    ≥ 0,010

    ≥ 0,010

    Különös aggodalomra okot adó anyagok (SVHC-k)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    nincs határérték (*1)

    Illatanyagok

    N/A

    N/A

    N/A

    nincs határérték (*1)

    N/A

    Tartósítószerek

    N/A

    nincs határérték (*1)

    N/A

    N/A

    N/A

    Színezőanyagok

    N/A

    N/A

    nincs határérték (*1)

    N/A

    N/A

    Enzimek

    N/A

    N/A

    N/A

    N/A

    nincs határérték (*1)

    Mikroorganizmusok

    N/A

    N/A

    N/A

    N/A

    ≥ 0,010

    c)   A termékcsoport sajátosságai

    Ha egy termék ugyanannak a tételnek a részeként használatra kész és hígítatlan formában is forgalomba kerül (például egy flakon használatra kész termék és egy hígítatlan terméket tartalmazó utántöltő flakon), mindkét típusú terméknek meg kell megfelelnie az adott típusra vonatkozó összes követelménynek.

    A kizárólag a szórófejes palackok újratöltésére kialakított csomagolásban lévő hígítatlan termékeknek meg kell felelniük a használatra kész termékek csomagolására vonatkozó követelményeknek.

    REFERENCIAADAG

    Az ökocímke-kritériumoknak való megfelelés dokumentálása céljából végzett számításokhoz és a tisztító hatás vizsgálatához a következő adagokat kell referenciaadagoknak tekinteni.

    Használatra kész termékek

    1 liter használatra kész termék

    Hígítatlan termékek

    A gyártó által 1 liter, átlagosan szennyezett felületek tisztítására alkalmas tisztítószeroldat elkészítéséhez ajánlott legnagyobb adag (g/1 l tisztítószeroldat vagy ml/1 l tisztítószeroldat alakban megadva)

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek be kell nyújtania az adagolási utasításokat tartalmazó termékcímkét vagy felhasználói útmutatót.

    1. kritérium – Vízi szervezetekre gyakorolt mérgező hatás

    A termék kritikus hígítási térfogata (KHTkrónikus) nem haladhatja meg a referenciaadagra vonatkozó következő határértékeket.

    Terméktípus

    A KHT határértéke

    (l/l tisztítószeroldat)

    Általános tisztítószerek, használatra kész

    350 000

    Általános tisztítószerek, hígítatlan

    18 000

    Konyhai tisztítószerek, használatra kész

    600 000

    Konyhai tisztítószerek, hígítatlan

    45 000

    Ablaktisztító szerek, használatra kész

    48 000

    Ablaktisztító szerek, hígítatlan

    18 000

    Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, használatra kész

    600 000

    Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, hígítatlan

    45 000

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek be kell nyújtania a termék KHTkrónikus értékéhez kapcsolódó számítást. A KHTkrónikus értékének kiszámításához táblázatkezelő munkalap tölthető le az uniós ökocímke weboldaláról.

    A KHTkrónikus értékét (a mikroorganizmusokat kivéve) a termék minden egyes i alapanyagára vonatkozóan a következő egyenlet segítségével kell kiszámítani:

    Formula

    ahol:

    adag(i)

    :

    az i anyag tömege (g) a referenciaadagban;

    LT(i)

    :

    az i anyag lebonthatósági tényezője;

    TTkrónikus(i)

    :

    az i anyag krónikus toxicitási tényezője.

    Az LT(i) és a TTkrónikus(i) értékének meg kell egyeznie a DID-jegyzék A. részének legutóbb módosított változatában megadott értékkel. Ha egy alapanyag nem szerepel az A. részben, a kérelmezőnek az említett jegyzék B. részében leírt módszert követve kell megbecsülnie az értékeket, és mellékelnie kell a kapcsolódó dokumentációt.

    2. kritérium – Biológiai lebonthatóság

    a)   A felületaktív anyagok biológiai lebonthatósága

    Az összes felületaktív anyagnak (aerob körülmények között) könnyen lebomlónak kell lennie.

    Minden olyan felületaktív anyagnak, amely az 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (3) megfelelő besorolása szerint veszélyes a vízi környezetre – akut, 1. kategória (H400) vagy krónikus, 3. kategória (H412) – anaerob körülmények között is biológiailag lebonthatónak kell lennie.

    b)   A szerves vegyületek biológiai lebonthatósága

    A termék aerob úton biológiailag nem lebontható (biológiai úton nehezen lebontható, aNBO) vagy anaerob módon biológiailag nem lebontható (anNBO) szervesanyag-tartalma a referenciaadagban – a mikroorganizmusokat kivéve – nem haladhatja meg a következő határértékeket:

    Terméktípus

    aNBO

    (g/1 l tisztítószeroldat)

    anNBO

    (g/1 l tisztítószeroldat)

    Általános tisztítószerek, használatra kész

    3,00

    55,00

    Általános tisztítószerek, hígítatlan

    0,20

    0,50

    Konyhai tisztítószerek, használatra kész

    5,00

    35,00

    Konyhai tisztítószerek, hígítatlan

    0,20

    0,50

    Ablaktisztító szerek, használatra kész

    2,00

    20,00

    Ablaktisztító szerek, hígítatlan

    0,20

    0,50

    Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, használatra kész

    5,00

    35,00

    Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, hígítatlan

    0,20

    0,50

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek dokumentumokkal kell igazolnia a felületaktív anyagok biológiai lebonthatóságát, valamint a termékre vonatkozó aNBO- és anNBO-számításokat. Az aNBO- és az anNBO-értékek kiszámításához táblázatkezelő munkalap tölthető le az uniós ökocímke weboldaláról.

    Mind a felületaktív anyagok lebonthatósága, mind a szerves vegyületek aNBO és anNBO értékei esetében a DID-jegyzék legfrissebb változatára kell hivatkozni.

    A DID-jegyzék A. részében nem szereplő alapanyagok esetében az említett jegyzék B. részében ismertetettek szerint, a szakirodalomból vagy egyéb forrásokból származó megfelelő információk vagy hiteles vizsgálati eredmények benyújtásával kell igazolni az aerob vagy anaerob biológiai lebonthatóságot.

    A lebonthatóságra vonatkozó dokumentáció hiányában felületaktív anyagnak nem számító alapanyag esetében akkor lehet eltekinteni az anaerob lebonthatóságra vonatkozó követelmények teljesítésétől, ha az alábbi három lehetőség egyike teljesül:

    1.

    az anyag könnyen lebomlik és adszorpciója alacsony szintű (A < 25 %);

    2.

    az anyag könnyen lebomlik és deszorpciója magas szintű (D > 75 %);

    3.

    az anyag könnyen lebomlik és nem bioakkumulatív (4).

    Az adszorpciós/deszorpciós szint vizsgálatát az OECD 106. iránymutatása szerint kell elvégezni.

    3. kritérium – A pálmaolaj, pálmamagbélolaj és származékaik fenntartható gazdálkodásból való beszerzése

    A termékekben felhasznált, pálmaolajból és pálmamagbélolajból származó alapanyagokat olyan ültetvényekről kell beszerezni, amelyek kielégítik egy olyan, fenntartható termelést tanúsító rendszer követelményeit, amely egy több érdekelt felet tömörítő, széles körű tagsággal rendelkező szervezeten alapul, amelyben nem kormányzati szervezetek, az ipar és a kormány is képviseltetik magukat, illetve amelyik figyelembe veszi a többek között a talajra, a biológiai sokféleségre, a szerves szénkészletekre és a természeti erőforrások megőrzésére gyakorolt környezeti hatásokat.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek harmadik fél által kiállított tanúsítványok és felügyeleti lánc révén kell igazolnia, hogy az alapanyagok előállításához felhasznált pálmaolaj és pálmamagbélolaj fenntartható gazdálkodást folytató ültetvényekről származik.

    Elfogadható a Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO) (Kerekasztal a fenntartható pálmaolaj-előállításért) (azonosságmegőrzés, elkülönítés vagy tömegmérleg szerinti) tanúsítvány, valamint más egyenértékű vagy szigorúbb fenntartható termelési rendszer keretében kiállított tanúsítvány.

    A pálmaolaj és a pálmamagbélolaj kémiai származékai tekintetében a fenntarthatóság igazolása elfogadható olyan „book and claim” rendszer (forgalomképes tanúsítványok rendszere), mint a GreenPalm, vagy azzal egyenértékű rendszer által kiállított tanúsítványok révén, megadva az előző éves kereskedési időszak során beszerzett és beváltott GreenPalm tanúsítványok éves haladási jelentésekben közölt mennyiségét.

    4. kritérium – Kizárt és korlátozás hatálya alá eső anyagok

    a)   Kizárt és korlátozás hatálya alá eső meghatározott anyagok

    i.   Kizárt anyagok

    Az alábbiakban felsorolt anyagok semmilyen koncentrációban sem szerepelhetnek a termék összetételében:

    alkil-fenol-etoxilátok (APEO-k) és egyéb alkil-fenol-származékok,

    atranol,

    klóratranol,

    dietilén-triamin-pentaecetsav (DTPA),

    etilén-diamin-tetraecetsav (EDTA) és sói,

    formaldehid és az olyan anyagok, amelyekből felszabadul (pl. 2-bróm-2-nitropropán-1,3-diol, 5-bróm-5-nitro-1,3-dioxán, nátrium-hidroxi-metil-glicinát, diazolidinil-karbamid), kivéve a polialkoxi-vegyészettel kialakított felületaktív anyagokban előforduló formaldehidszennyeződéseket az alapanyag 0,010 %(m/m)-ának megfelelő koncentrációig,

    glutáraldehid,

    hidroxi-izohexil-3-ciklohexén-karboxaldehid (HICC),

    mikroműanyagok,

    nanoezüst,

    nitropézsmák és policiklusos pézsmák,

    foszfátok,

    perfluorozott alkilátok,

    biológiai úton nehezen lebontható kvaterner ammóniumsók,

    reaktív klórvegyületek,

    rhodamin B,

    triklozán,

    3-jód-2-propinil-butilkarbamát,

    aromás szénhidrogének,

    halogénezett szénhidrogének.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatban megerősíteni – szükség esetén a beszállítók nyilatkozatait is mellékelve –, hogy a felsorolt anyagok semmilyen koncentrációban sem szerepelnek a termék összetételében.

    ii.   Korlátozás hatálya alá eső anyagok

    Az alábbiakban felsorolt anyagok nem szerepelhetnek a termék összetételében az itt megadottnál nagyobb koncentrációban:

    2-metil-2H-izotiazol-3-on: 0,0050 %(m/m) (amennyiben a kérelem benyújtásának idején az 1223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) V. mellékletében (Kozmetikai termékekben engedélyezett tartósítószerek) a 2-metil-2H-izotiazol-3-onra vonatkozóan engedélyezett érték alacsonyabb, akkor ezt az alacsonyabb értéket kell alkalmazni),

    1,2-benzizotiazol-3(2H)-on: 0,0050 %(m/m),

    5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on/2-metil-4-izotiazolin-3-on: 0,0015 %(m/m).

    Az elemi foszforként kiszámított teljes foszfortartalom (P) a referenciaadagban nem haladhatja meg a következő értékeket.

    Terméktípus

    Foszfortartalom

    Általános tisztítószerek, használatra kész

    0,02 g/1 l használatra kész termék

    Általános tisztítószerek, hígítatlan

    0,02 g/1 l tisztítószeroldat

    Konyhai tisztítószerek, használatra kész

    1,00 g/1 l használatra kész termék

    Konyhai tisztítószerek, hígítatlan

    1,00 g/1 l tisztítószeroldat

    Ablaktisztító szerek, használatra kész

    0,00 g/1 l használatra kész termék

    Ablaktisztító szerek, hígítatlan

    0,00 g/1 l tisztítószeroldat

    Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, használatra kész

    1,00 g/1 l használatra kész termék

    Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, hígítatlan

    1,00 g/1 l tisztítószeroldat

    A 648/2004/EK rendeletben előírt címkézési követelmény hatálya alá tartozó illatanyagok nem lehetnek jelen az anyag 0,010 %(m/m)-ának megfelelő, vagy azt meghaladó mennyiségben.

    Illékony szerves vegyületek (VOC-ok) nem lehetnek az alábbiakban meghatározott határértéknél nagyobb mértékben jelen.

    Terméktípus

    A VOC-tartalomra vonatkozó határérték

    Általános tisztítószerek, használatra kész

    30 g/1 l használatra kész termék

    Általános tisztítószerek, hígítatlan

    30 g/1 l tisztítószeroldat

    Konyhai tisztítószerek, használatra kész

    60 g/1 l használatra kész termék

    Konyhai tisztítószerek, hígítatlan

    60 g/1 l tisztítószeroldat

    Ablaktisztító szerek, használatra kész

    100 g/1 l használatra kész termék

    Ablaktisztító szerek, hígítatlan

    100 g/1 l tisztítószeroldat

    Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, használatra kész

    60 g/1 l használatra kész termék

    Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, hígítatlan

    60 g/1 l tisztítószeroldat

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles benyújtani a következő dokumentumokat:

    a)

    izotiazolinon vegyületek használata esetén aláírt megfelelőségi nyilatkozat – szükség esetén mellékelve a beszállítók nyilatkozatait is –, amely megerősíti, hogy a felhasznált izotiazolinon vegyületek mennyisége nem haladja meg az előírt határértékeket;

    b)

    aláírt megfelelőségi nyilatkozat – szükség esetén mellékelve a beszállítók nyilatkozatait is –, amely megerősíti, hogy az elemi foszfor összmennyisége nem haladja meg az előírt határértékeket. A nyilatkozathoz mellékelni kell a termék összes foszfortartalmára vonatkozó számításokat;

    c)

    aláírt megfelelőségi nyilatkozat – szükség esetén mellékelve a beszállítók nyilatkozatait vagy dokumentációit is –, amely megerősíti, hogy a 648/2004/EK rendeletben előírt címkézési követelmény hatálya alá tartozó illatanyagok nincsenek jelen az előírt határértékeket meghaladó mennyiségben.

    d)

    aláírt megfelelőségi nyilatkozat – szükség esetén mellékelve a beszállítók nyilatkozatait is –, amely megerősíti, hogy az illékony szerves vegyületek összmennyisége nem éri el az előírt határértékeket. A nyilatkozathoz mellékelni kell a vizsgálati jegyzőkönyveket, illetve a VOC-tartalomra vonatkozó, az összetevők listáján alapuló számításokat.

    b)   Veszélyes anyagok

    i.   A késztermék

    A késztermék nem lehet az 1272/2008/EK rendelet I. mellékletének meghatározása és a 2. táblázatban felsoroltak szerint akut toxicitású, célszervi toxicitású, légzőszervi vagy bőrszenzibilizáló, rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító vagy a vízi környezetre veszélyes besorolású, illetve ennek megfelelően címkézett anyag.

    ii.   Alapanyagok

    A termék nem tartalmazhat a késztermék 0,010 %(m/m)-ának megfelelő vagy azt meghaladó koncentrációban olyan alapanyagokat, amelyek kimerítik az 1272/2008/EK rendelet I. melléklete és a 2. táblázat felsorolása szerinti mérgező, a vízi környezetre veszélyes, légzőszervi vagy bőrszenzibilizáló, rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagként való besorolás feltételeit.

    Amennyiben az 1272/2008/EK rendelet 10. cikke szerint meghatározott általános vagy egyedi koncentrációs határértékek szigorúbbak, azokat kell alkalmazni.

    2. táblázat

    A veszélyességi osztályozás korlátozásai és kategóriái

    Akut toxicitás

    1. és 2. kategória

    3. kategória

    H300 Lenyelve halálos

    H301 Lenyelve mérgező

    H310 Bőrrel érintkezve halálos

    H311 Bőrrel érintkezve mérgező

    H330 Belélegezve halálos

    H331 Belélegezve mérgező

    H304 Lenyelve és a légutakba kerülve halálos lehet

    EUH070 Szembe kerülve mérgező

    Célszervi toxicitás

    1. kategória

    2. kategória

    H370 Károsítja a szerveket

    H371 Károsíthatja a szerveket

    H372 Ismétlődő vagy hosszabb expozíció esetén károsítja a szerveket

    H373 Ismétlődő vagy hosszabb expozíció esetén károsíthatja a szerveket

    Légzőszervi és bőrszenzibilizáció

    1A/1. kategória

    1B. kategória

    H317 Allergiás bőrreakciót válthat ki

    H317 Allergiás bőrreakciót válthat ki

    H334 Belélegezve allergiás és asztmás tüneteket és nehéz légzést okozhat

    H334 Belélegezve allergiás és asztmás tüneteket és nehéz légzést okozhat

    Rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító

    1A. és 1B. kategória

    2. kategória

    H340 Genetikai károsodást okozhat

    H341 Feltehetően genetikai károsodást okoz

    H350 Rákot okozhat

    H351 Feltehetően rákot okoz

    H350i Belélegezve rákot okozhat

     

    H360F Károsíthatja a termékenységet

    H361f Feltehetően károsítja a termékenységet

    H360D Károsíthatja a születendő gyermeket

    H361d Feltehetően károsítja a születendő gyermeket

    H360FD Károsíthatja a termékenységet és a születendő gyermeket.

    H361fd Feltehetően károsítja a termékenységet vagy a születendő gyermeket.

    H360Fd Károsíthatja a termékenységet vagy feltehetően károsítja a születendő gyermeket.

    H362 A szoptatott gyermeket károsíthatja

    H360Df Károsíthatja a születendő gyermeket vagy feltehetően károsítja a termékenységet.

     

    A vízi környezetre veszélyes

    1. és 2. kategória

    3. és 4. kategória

    H400 Nagyon mérgező a vízi élővilágra

    H412 Ártalmas a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz

    H410 Nagyon mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz

    H413 Hosszan tartó ártalmas hatást gyakorolhat a vízi élővilágra

    H411 Mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz

     

    Veszélyes az ózonrétegre

    H420 Veszélyes az ózonrétegre

     

    Ez a kritérium nem vonatkozik az 1907/2006/EK rendelet 2. cikke (7) bekezdése a) és b) pontjának hatálya alá tartozó alapanyagokra; az említett pontok azokat a kritériumokat állapítják meg, amelyek alapján a szóban forgó rendelet IV. és V. mellékletében felsorolt anyagok mentességet kapnak a regisztrálási, továbbfelhasználói és értékelési követelmények alól. Annak megállapításához, hogy az említett kizárás alkalmazható-e, a kérelmezőnek ellenőriznie kell minden olyan alapanyagot, amely 0,010 %(m/m)-ot meghaladó koncentrációban van jelen a termékben.

    A 3. táblázatban felsorolt anyagok és keverékek mentesülnek a 4. kritérium b) pontja ii. alpontjának rendelkezései alól.

    3. táblázat

    Mentesített anyagok

    Anyag

    Figyelmeztető mondat

    Felületaktív anyagok

    H400 Nagyon mérgező a vízi élővilágra

    H412 Ártalmas a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz

    Enzimek (*2)

    H317 Allergiás bőrreakciót válthat ki

    H334 Belélegezve allergiás és asztmás tüneteket és nehéz légzést okozhat

    Az NTA mint az MGDA-ban és a GLDA-ban jelenlévő szennyeződés (*3)

    H351 Feltehetően rákot okoz

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles igazolni, hogy a késztermék és minden, a késztermékben 0,010 %(m/m)-et meghaladó koncentrációban jelen lévő alapanyag megfelel e kritériumnak. A kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatban megerősíteni – szükség esetén a beszállítók nyilatkozatait vagy biztonsági adatlapot is mellékelve –, hogy ezen anyagok egyike sem meríti ki a termékben jelen lévő formá(k)ban és fizikai állapot(ok)ban a 2. táblázatban felsorolt figyelmeztető mondatok szerinti besorolás feltételeit.

    Az 1907/2006/EK rendelet IV. és V. mellékletében felsorolt anyagok esetében, amelyek az említett rendelet 2. cikke (7) bekezdésének a) és b) pontjában foglaltak értelmében mentesülnek a rendelet szerinti regisztrációs kötelezettség alól, a megfelelés igazolására elegendő a kérelmező ilyen értelmű nyilatkozata.

    A kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatban megerősíteni – szükség esetén a beszállítók nyilatkozatait vagy biztonsági adatlapot is mellékelve – a mentességet élvező alapanyagok jelenlétét.

    c)   Különös aggodalomra okot adó anyagok (SVHC-k)

    A késztermék nem tartalmazhat olyan alapanyagot, amelyet az 1907/2006/EK rendelet 59. cikkének (1) bekezdésében leírt, a különös aggodalomra okot adó anyagok jelöltlistájának összeállítására szolgáló eljárás szerint azonosítottak.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatban megerősíteni – szükség esetén a beszállítók nyilatkozatait vagy biztonsági adatlapot is mellékelve –, hogy a termék a jelöltlistán szereplő anyagok egyikét sem tartalmazza.

    A kérelemben a különös aggodalomra okot adó anyagok legfrissebb (a kérelem benyújtásának napján érvényes) jegyzékére kell hivatkozni.

    d)   Illatanyagok

    A termékhez illatanyagként hozzáadott valamennyi alapanyagot a Nemzetközi Illatanyagipari Szövetség (IFRA) eljárási kódexének (6) megfelelően kell gyártani és kezelni. A gyártónak be kell tartania az IFRA-szabványoknak a felhasználási tilalomra, a korlátozott felhasználásra, valamint az anyagtisztasági követelményekre vonatkozó ajánlásait.

    Értékelés és ellenőrzés: a beszállító vagy adott esetben az illatanyag gyártója köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani.

    e)   Tartósítószerek

    i.

    A termék kizárólag tartósítás céljából és csak az e célnak megfelelő mennyiségben tartalmazhat tartósítószereket. Ez nem vonatkozik a felületaktív anyagokra, amelyeknek biocid tulajdonságaik is lehetnek.

    ii.

    A termék tartalmazhat tartósítószereket, feltéve, hogy azok nem bioakkumulatívak. Egy tartósítószer akkor tekinthető nem bioakkumulatívnak, ha biokoncentrációs tényezője, BCF < 100 vagy bioakkumulációs potenciálja, log Kow < 3,0. Ha mind a BCF, mind a log Kow értéke rendelkezésre áll, a BCF legnagyobb mért értékét kell alapul venni.

    iii.

    Tilos a csomagoláson vagy bármely egyéb tájékoztató anyagban azt állítani vagy sugallni, hogy a termék mikrobaölő vagy fertőtlenítő hatású.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles minden hozzáadott tartósítószerről aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani – szükség esetén a beszállítók nyilatkozatait is mellékelve –, valamint csatolni azok biztonsági adatlapját és a BCF vagy log Kow értékeikre vonatkozó információkat. A kérelmezőnek emellett be kell nyújtania a csomagolás illusztrációját is.

    f)   Színezőanyagok

    A termékben található színezőanyagok nem lehetnek bioakkumulatívak.

    Egy színezőanyag akkor tekinthető nem bioakkumulatívnak, ha biokoncentrációs tényezője, BCF < 100 vagy bioakkumulációs potenciálja, log Kow < 3,0. Ha mind a BCF, mind a log Kow értéke rendelkezésre áll, a BCF legnagyobb mért értékét kell alapul venni. Az élelmiszerekben való felhasználásra engedélyezett színezőanyagok esetében nem szükséges benyújtani a bioakkumulációs potenciálra vonatkozó dokumentációt.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani – szükség esetén a beszállítók nyilatkozatait is mellékelve – minden hozzáadott színezőanyagról, valamint mellékelni azok biztonsági adatlapját és információkat azok BCF vagy log Kow értékeiről vagy olyan dokumentációt, amely igazolja, hogy a színezőanyag élelmiszerekben való felhasználását engedélyezték.

    g)   Enzimek

    Csak kapszulázott (szilárd formában lévő) enzim és enzimtartalmú folyadék/szuszpenzió használható.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani – szükség esetén a beszállítók nyilatkozatait is mellékelve – minden hozzáadott enzimről, valamint mellékelni azok biztonsági adatlapját.

    h)   Mikroorganizmusok

    i.

    Azonosítás: minden szándékosan hozzáadott mikroorganizmusnak rendelkeznie kell ATCC- (amerikai típustörzsanyag-gyűjteményi) számmal, nemzetközi lerakatként működő tenyészetgyűjteménybe kell tartoznia, vagy a DNS-ét (a 16S riboszómális DNS-szekvenálással vagy azzal egyenértékű módszerrel) törzsazonosítási protokollnak megfelelően kellett beazonosítani.

    ii.

    Biztonság: minden szándékosan hozzáadott mikroorganizmusnak a következőkbe kell tartoznia:

    a 2000/54/EK irányelv (7) meghatározása szerinti I. kockázati csoport – a munka során biológiai anyagoknak való kitettség,

    az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által közzétett, „vélelmezetten biztonságos” minősítésű anyagok jegyzéke.

    iii.

    Szennyező anyagok hiánya: a készterméket a megadott vizsgálati módszerekkel vagy azokkal egyenértékű vizsgálati módszerekkel ellenőrizve az alábbiakban meghatározott kórokozók nem lehetnek a késztermékhez hozzáadott törzsek között:

    E. Coli, az ISO 16649-3:2005 szabvány szerinti vizsgálati módszer,

    Streptococcus (Enterococcus), az ISO 21528-1:2004 szabvány szerinti vizsgálati módszer,

    Staphylococcus aureus, az ISO 6888-1 szabvány szerinti vizsgálati módszer,

    Bacillus cereus, az ISO 7932:2004 vagy az ISO 21871 szabvány szerinti vizsgálati módszer,

    Salmonella, az ISO 6579:2002 vagy az ISO 19250 szabvány szerinti vizsgálati módszer.

    iv.

    A szándékosan hozzáadott mikroorganizmusok nem lehetnek géntechnológiával módosított mikroorganizmusok (GMM-ek).

    v.

    Antibiotikumokkal szembeni érzékenység: minden szándékosan hozzáadott mikroorganizmusnak – a természetes ellenállását leszámítva – az EUCAST korongdiffúziós módszerével vagy azzal egyenértékű módszerrel igazoltan érzékenynek kell lennie mind az öt nagy antibiotikum-osztályra (aminoglikozidok, makrolidok, béta-laktámok, tetraciklinek és fluorkinolonok).

    vi.

    Mikrobaszám: a használatra kész formában lévő termékek normál csíraszáma milliliterenként legalább 1 × 105 telepképző egység (CFU) kell, hogy legyen az ISO 4833-1:2014 szabványnak megfelelően.

    vii.

    Eltarthatóság: a termék minimális eltarthatósága nem lehet kevesebb, mint 24 hónap, és a mikrobaszám 12 hónap alatt nem csökkenhet 10 %-ot meghaladó mértékben, az ISO 4833-1:2014 szabványnak megfelelően.

    viii.

    Használatra való alkalmasság a terméknek teljesítenie kell a 6. kritérium keretében a használatra való alkalmasság tekintetében előírt valamennyi követelményt, továbbá a gyártó által a termékben jelen lévő mikroorganizmusok hatásaira vonatkozóan tett állításokat harmadik fél által végzett vizsgálattal igazolni kell.

    ix.

    Állítások: tilos a csomagoláson vagy bármely egyéb tájékoztató anyagban azt állítani vagy sugallni, hogy a termék mikrobaölő vagy fertőtlenítő hatású.

    x.

    A felhasználók tájékoztatása: a termékcímkének tartalmaznia kell a következő információkat:

    hogy a termék mikroorganizmusokat tartalmaz,

    hogy a terméket nem szabad szórófej-mechanizmussal együtt használni,

    hogy a terméket nem szabad élelmiszerrel érintkezésbe kerülő felületeken használni,

    a termék eltarthatósága.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles benyújtani a következőket:

    i.

    a termékben található valamennyi mikroorganizmus neve (a törzs szintjén) és azonosítása (az ATCC-számmal vagy az IDA-számmal vagy a DNS-azonosításra vonatkozó dokumentációval);

    ii.

    dokumentáció, amely igazolja, hogy valamennyi mikroorganizmus az I. kockázati csoportba és a „vélelmezetten biztonságos” minősítésű anyagok jegyzékébe tartozik;

    iii.

    vizsgálati dokumentáció, amely igazolja, hogy a termék nem tartalmazza a vizsgált kórokozókat;

    iv.

    vizsgálati dokumentáció, amely igazolja, hogy egyik mikroorganizmus sem géntechnológiával módosított mikroorganizmus (GMM);

    v.

    vizsgálati dokumentáció, amely igazolja, hogy valamennyi mikroorganizmus – a természetes ellenállását leszámítva – érzékeny mind az öt megadott nagy antibiotikum-osztályra;

    vi.

    vizsgálati dokumentáció a használatra kész oldat CFU/ml tartalmáról (hígítatlan termékek esetében a normál tisztításra javasolt hígítási arányt kell alkalmazni);

    vii.

    vizsgálati dokumentáció a használatra kész oldat 12 havonta mért CFU/ml tartalmáról az eltarthatóságának végéig tárolt termék esetében.

    viii.

    harmadik fél laboratóriuma által végzett vizsgálat eredményei, amelyek igazolják a mikroorganizmusok hatásaira vonatkozóan tett állításokat, valamint a csomagolás illusztrációjának vagy a termékcímkének a mintája, kiemelve a mikroorganizmusok hatásaira vonatkozóan tett állításokat;

    ix. és x.

    a csomagolás illusztrációjának vagy a termékcímkének a mintája.

    5. kritérium – Csomagolás

    a)   Szórófejes palackokban értékesített termékek

    Hajtógázt tartalmazó szórófejes termékek nem használhatók. A szórófejes palackoknak újratölthetőnek és újrahasználhatónak kell lenniük.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani, és megfelelő dokumentációt mellékelni, amely leírja vagy bemutatja, hogy a csomagolás részét képező szórófejes palackokat hogyan lehet utántölteni.

    b)   Csomagolás-visszaváltási rendszerek

    Amennyiben a terméket a termékre vonatkozó visszaváltási rendszer hatálya alá tartozó csomagolásban hozzák forgalomba, a szóban forgó termék mentesül az 5. kritérium c) és d) pontjában előírt követelmények alól.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani, és megfelelő dokumentációt mellékelni, amely leírja vagy bizonyítja, hogy csomagolás-visszaváltási rendszert hoztak létre.

    c)   Tömeg/hasznosság arány (THA)

    A termék tömeg/hasznosság aránya (THA), amelyet csak az elsődleges csomagolásra kell kiszámítani, nem haladhatja meg a referenciaadagra vonatkozó következő értékeket.

    Terméktípus

    THA

    (g/1 l tisztítószeroldat)

    Hígítatlan termékek

    15

    Használatra kész termékek

    150

    Szórófejes palackokban értékesített, használatra kész termékek

    200

    E követelmény alól mentesül a több mint 80 %-ban újrahasznosított anyagokból előállított elsődleges csomagolás.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek be kell nyújtania a termék THA értékéhez kapcsolódó számítást. Amennyiben a terméket különböző csomagolásokban értékesítik (például különböző térfogatokkal), a számítást valamennyi olyan csomagolásméretre vonatkozóan be kell nyújtani, amelyre kértek uniós ökocímkét.

    A THA kiszámítása a következőképpen történik:

    THA = Σ((Ti + Hi)/(Di * Ri))

    ahol:

    Ti

    :

    az i elsődleges csomagolás tömege (g);

    Hi

    :

    az i elsődleges csomagolás fogyasztás után nem újrahasznosított részének tömege (g); Hi = Ti, hacsak a kérelmező ettől eltérő arányt nem tud igazolni;

    Di

    :

    az i elsődleges csomagolásban található referenciadózisok száma. Használatra kész termékek esetében Di = a termék volumene (literben);

    Ri

    :

    újratöltési mutató. Ri = 1 (a csomagolást nem használják újra ugyanarra a célra) vagy Ri = 2 (ha a kérelmező dokumentációval bizonyítani tudja, hogy a csomagolás összetevője ugyanarra a célra újrahasználható, és forgalmaznak utántöltőket).

    A kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatban megerősíteni a csomagolás fogyasztás utáni újrahasznosítottanyag-tartalmát, és mellékelni az erre vonatkozó dokumentációt. A csomagolás akkor minősül fogyasztás után újrahasznosítottnak, ha alapanyaga a csomagolásgyártók forgalmazási szakaszából vagy a fogyasztói szakaszból származik.

    d)   Az újrahasznosítást megkönnyítő kialakítás

    A műanyag csomagolást úgy kell kialakítani, hogy megkönnyítse a hatékony újrahasznosítást, vagyis kerülni kell azon lehetséges szennyező anyagok és összeférhetetlen anyagok használatát, amelyek tudvalevőleg megnehezítik a szétválasztást és az újrafeldolgozást, vagy csökkentik az újrahasznosítható anyag minőségét. A címke vagy csomagolóanyagra húzható címke, a záróelem és adott esetben a záróréteg-bevonatok sem külön-külön, sem együttesen nem tartalmazhatják a 4. táblázatban felsorolt anyagokat és összetevőket. A pumpaszerkezetek (többek között a spray-kben) mentesülnek e követelmény alól.

    4. táblázat

    A csomagolás alkotóelemeihez fel nem használható anyagok és összetevők

    A csomagolás alkotóeleme

    Kizárt anyagok és összetevők (*4)

    Címke vagy csomagolóanyagra húzható címke

    PS címke vagy csomagolóanyagra húzható címke PET, PP vagy HDPE palackkal együtt

    PVC címke vagy csomagolóanyagra húzható címke PET, PP vagy HDPE palackkal együtt

    PETG címke vagy csomagolóanyagra húzható címke PET palackkal együtt

    1 g/cm3-nél nagyobb sűrűségű más műanyagból készült címke vagy csomagolóanyagra húzható címke PET palackkal együtt

    1 g/cm3-nél kisebb sűrűségű más műanyagból készült címke vagy csomagolóanyagra húzható címke PP vagy HDPE palackkal együtt

    fémezett címkék vagy csomagolóanyagra húzható címkék vagy a csomagolótestre fröccsöntött címkék (szerszámban címkézés)

    Záróelemek

    PS záróelem PET, PP vagy HDPE palackkal együtt

    PVC záróelem PET, PP vagy HDPE palackkal együtt

    PETG záróelem vagy 1 g/cm3-nél nagyobb sűrűségű anyagból készült záróelem PET palackkal együtt

    a palacktól nem könnyen elválasztható fém, üveg vagy EVA záróelemek

    szilikon záróelemek. Kivételt képeznek az 1 g/cm3-nél kisebb sűrűségű szilikon záróelemek PET palackkal együtt és az 1 g/cm3-nél nagyobb sűrűségű szilikon záróelemek HDPE vagy PP palackkal együtt.

    olyan fémfóliák vagy védőzárak, amelyek a termék felnyitása után is a palackhoz vagy a záróelemhez rögzítve maradnak

    Záróréteg-bevonatok

    Poliamid, funkcionális poliolefinek, fémezett és fényvédő zárórétegek

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani, amelyben megadja a csomagolás, ezen belül a tartály, a címke vagy a csomagolóanyagra húzható címke, a ragasztók, a záróelem és adott esetben a záróréteg-bevonat anyagösszetételét, továbbá fényképeket vagy műszaki rajzokat az elsődleges csomagolásról.

    6. kritérium – Használatra való alkalmasság

    A terméknek a gyártó által ajánlott legalacsonyabb hőmérsékleten és a vízkeménységnek megfelelően ajánlott adagolás mellett kielégítő tisztító hatással kell rendelkeznie az uniós ökocímke weboldalán elérhető „Framework for testing the performance of hard surface cleaners” (Kemény felületekre való tisztítószerek hatásossági vizsgálata) tanulmány (8) szerint.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek dokumentációt kell benyújtania, amely igazolja, hogy a terméket a keretrendszerben meghatározott feltételek mellett vizsgálták, és hogy az eredmények azt mutatták, hogy a termék legalább az előírt minimális tisztító hatással rendelkezik. A kérelmezőnek szükség esetén olyan dokumentációt is rendelkezésre kell bocsátania, amely igazolja a vonatkozó harmonizált szabványokban a vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok számára előírt laboratóriumi követelményeknek való megfelelést.

    Egyenértékű vizsgálat is végrehajtható, amennyiben az illetékes testület az egyenértékűséget értékelte és elfogadta.

    7. kritérium – A felhasználók tájékoztatása

    A termékhez használati utasítást kell mellékelni annak érdekében, hogy maximalizálni lehessen a termék hatékonyságát, minimálisra lehessen csökkenteni a képződő hulladékot, valamint csökkenteni lehessen a vízszennyezést és a természeti erőforrások felhasználását. Ezen utasításnak olvasható formában, grafikusan ábrázolva vagy ikonok formájában tartalmaznia kell a következő információkat:

    a)

    Adagolási utasítások

    A kérelmezőnek megfelelő módon segítenie kell a fogyasztókat az ajánlott adagolás betartásában, ehhez rendelkezésükre kell bocsátania az adagolási utasítást, és egy alkalmas adagolási rendszert (pl. kupak). A használatra kész termékek csomagolásán fel kell tüntetni a következő szöveget: „Ez a termék nem ipari takarításra szolgál.”

    Az adagolási utasításban fel kell tüntetni legalább két különböző mértékű szennyezettségnek megfelelő ajánlott adagolást, és adott esetben azt, hogy a vízkeménység hogyan befolyásolja az adagolást.

    Amennyiben lehetséges, meg kell adni annak a térségnek a jellemző vízkeménységét, ahol a terméket forgalomba kívánják hozni, vagy azt, hogy ez az információ hol található meg.

    b)

    A csomagolás ártalmatlanítására vonatkozó információk

    Az elsődleges csomagoláson fel kell tüntetni a csomagolás újrafelhasználására, újrahasznosítására és a csomagolási hulladék megfelelő elhelyezésére vonatkozó információkat.

    c)

    Környezetvédelmi információk

    Az elsődleges csomagoláson szövegesen fel kell tüntetni, hogy az energia- és a vízfogyasztás minimálisra csökkentése, valamint a vízszennyezés visszaszorítása érdekében fontos betartani a helyes adagolást és a legalacsonyabb ajánlott hőmérsékletet.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani, és mellékelni hozzá a termékcímke mintáját.

    8. kritérium – Az uniós ökocímkén feltüntetett információk

    A logónak láthatónak és olvashatónak kell lennie. Az uniós ökocímke nyilvántartási/engedélyezési számát olvasható és jól látható módon el kell helyezni a terméken.

    A kérelmező dönthet úgy, hogy a következő szöveget tartalmazó opcionális szövegdobozt is feltünteti a címkén:

    A vízi környezetre gyakorolt hatás korlátozott;

    Korlátozott veszélyesanyag-tartalom;

    Ellenőrzött tisztító hatás.

    Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező köteles aláírt megfelelőségi nyilatkozatot benyújtani, és mellékelni hozzá az uniós ökocímkének helyet adó termékcímkének vagy csomagolás illusztrációjának a mintáját.


    (1)  Az Európai Parlament és a Tanács 765/2008/EK rendelete (2008. július 9.) a termékek forgalmazása tekintetében az akkreditálás és piacfelügyelet előírásainak megállapításáról és a 339/93/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 218., 2008.8.13., 30. o.).

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács 1907/2006/EK rendelete (2006. december 18.) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 396., 2006.12.30., 1. o.).

    (*1)  

    „nincs határérték”: valamennyi szándékosan hozzáadott anyag, melléktermék és a nyersanyagokból származó szennyeződés (analitikai kimutatási határ) a koncentrációtól függetlenül.

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1272/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 353., 2008.12.31., 1. o.).

    (4)  Egy anyag akkor tekinthető nem bioakkumulatívnak, ha biokoncentrációs tényezője, BCF < 100 vagy oktanol–víz megoszlási hányadosa, log Kow < 3,0. Ha mind a BCF, mind a log Kow értéke rendelkezésre áll, a BCF legnagyobb mért értékét kell alapul venni.

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1223/2009/EK rendelete (2009. november 30.) a kozmetikai termékekről (HL L 342., 2009.12.22., 59. o.).

    (*2)  A stabilizálószereket és a készítmények más segédanyagait is beleértve.

    (*3)  A nyersanyag kevesebb mint 0,2 %-ában, amennyiben a késztermékben az összkoncentráció 0,10 % alatt marad.

    (6)  Elérhető az IFRA honlapján: http://www.ifraorg.org

    (7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2000/54/EK irányelve (2000. szeptember 18.) a munkájuk során biológiai anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről (hetedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (HL L 262., 2000.10.17., 21. o.).

    (*4)  EVA – etilén-vinil-acetát, HDPE – nagy sűrűségű polietilén, PET – polietilén-tereftalát, PETG – glikol-módosított polietilén-tereftalát, PP – polipropilén, PS – polisztirol, PVC – polivinil-klorid

    (8)  Elérhető a következő címen: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/performance_test_cleaners.pdf


    Top