EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0401

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/401 rendelete (2016. március 9.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Grúzia közötti társulási megállapodásban foglalt kijátszásellenes mechanizmus végrehajtásáról

HL L 77., 2016.3.23, p. 62–64 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/401/oj

23.3.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 77/62


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/401 RENDELETE

(2016. március 9.)

az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Grúzia közötti társulási megállapodásban foglalt kijátszásellenes mechanizmus végrehajtásáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

mivel:

(1)

A Tanács 2010. május 10-én felhatalmazta a Bizottságot, hogy tárgyalásokat kezdjen Grúziával az Unió és Grúzia között társulást létrehozó megállapodás megkötéséről.

(2)

E tárgyalások lezárultak, és 2014. június 27-én aláírták az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Grúzia közötti társulási megállapodást (2) (a továbbiakban: a megállapodás), amelynek ideiglenes alkalmazása 2014. szeptember 1-jétől megkezdődött.

(3)

Szükséges meghatározni azokat az eljárásokat, amelyek garantálják a megállapodásban foglalt, az egyes termékekre alkalmazandó kedvezményes vámtételek ideiglenes felfüggesztésére irányuló kijátszásellenes mechanizmus hatékony alkalmazását.

(4)

E rendeletnek lehetővé kell tennie a kedvezményes vámtételek legfeljebb hat hónapos időtartamra való felfüggesztését abban az esetben, ha egyes mezőgazdasági termékek és feldolgozott mezőgazdasági termékek behozatala meghaladja az éves behozatalra vonatkozóan, a megállapodás II-C. mellékletében meghatározott behozatali mennyiségeket.

(5)

Az átláthatóság érdekében a Bizottságnak éves jelentést kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a megállapodás végrehajtásáról, valamint a kijátszásellenes mechanizmus alkalmazásáról.

(6)

A megállapodásban meghatározott kijátszásellenes mechanizmus végrehajtásához szükséges egységes feltételek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni. Ezeket a végrehajtási hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (3) megfelelően kell gyakorolni.

(7)

A kijátszásellenes mechanizmus keretében a kedvezményes vámtételek felfüggesztésére vonatkozó végrehajtási jogi aktusok elfogadásához a tanácsadó bizottsági eljárást kell alkalmazni, tekintettel arra, hogy e jogi aktusokat a megállapodás II-C. mellékletében felsorolt termékkategóriákra vonatkozó küszöbérték elérését követően gyorsan végre kell hajtani, mivel alkalmazásuk időtartama igen korlátozott. A behozatal növekedéséből adódóan az uniós piacot érintő kedvezőtlen hatás megelőzése érdekében a Bizottságnak azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktusokat kell elfogadnia, amennyiben az a megállapodásba foglalt kijátszásellenes mechanizmus keretében a preferenciális vámtételek ideiglenes felfüggesztésével kapcsolatos kellően indokolt esetekben, amikor ez rendkívül sürgős okból szükséges,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és hatály

(1)   E rendelet megállapítja a megállapodásban foglalt kijátszásellenes mechanizmus végrehajtásához szükséges rendelkezéseket.

(2)   E rendelet a Grúziából származó termékekre vonatkozik.

2. cikk

Az egyes mezőgazdasági termékekre és feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó kijátszásellenes mechanizmus

(1)   A megállapodás II–C. mellékletében felsorolt termékekre vonatkozóan – amelyek a megállapodás 27. cikkében meghatározott kijátszásellenes mechanizmus hatálya alá tartoznak – átlagos éves behozatali mennyiséget határoztak meg. Kellően indokolt, rendkívül sürgős esetekben, amely ahhoz kapcsolódik, hogy egy vagy több termékkategória behozatali mennyisége bármely év január elsejétől számítva eléri a megállapodás II-C. mellékletében meghatározott mennyiséget, és amennyiben Grúzia nem szolgált megalapozott indoklással, a Bizottság azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktust fogad el az e rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében említett eljárás keretében. Az ilyen jogi aktussal a Bizottság határozhat úgy, hogy ideiglenesen felfüggeszti az érintett termékre vagy termékekre vonatkozó preferenciális vámot, vagy úgy, hogy nem alkalmazandó ilyen felfüggesztés.

(2)   A preferenciális vám ideiglenes felfüggesztésének hatálya legfeljebb a preferenciális vám felfüggesztésére irányuló határozat közzétételétől számított hat hónapig tarthat. E hat hónapos időtartam lejárta előtt, a preferenciális vám felfüggesztésével összefüggő, kellően indokolt, rendkívül sürgős esetben a Bizottság az e rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében említett eljárás keretében azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktust fogadhat el a preferenciális vám ideiglenes felfüggesztésének feloldásáról, amennyiben megbizonyosodik arról, hogy az érintett termékkategória esetében a megállapodás II–C. mellékletében meghatározott mennyiséget meghaladó behozatali mennyiség az adott termék vagy termékek tekintetében Grúzia termelési szintjét és exportkapacitását érintő változás következménye.

3. cikk

A bizottsági eljárás

(1)   A Bizottságot az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 229. cikkének (1) bekezdésével létrehozott, a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság segíti, a feldolgozott mezőgazdasági termékek tekintetében pedig a Bizottságot az 510/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 44. cikkének (1) bekezdésével létrehozott, „az I. mellékletben nem szereplő feldolgozott mezőgazdasági termékek kereskedelmét érintő horizontális kérdésekkel foglalkozó bizottság” elnevezésű bizottság segíti. Ezek a bizottságok a 182/2011/EU rendelet szerinti bizottságnak minősülnek.

(2)   Az e bekezdésre való hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 8. cikkét kell alkalmazni, összefüggésben annak 4. cikkével.

4. cikk

Jelentés

(1)   A Bizottság éves jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak e rendelet és a megállapodás IV. címének alkalmazásáról és végrehajtásáról, valamint az azokban foglalt kötelezettségek teljesítéséről.

(2)   A jelentésnek többek között információkat kell tartalmaznia a kijátszásellenes mechanizmus alkalmazásáról.

(3)   A jelentésnek tartalmaznia kell a Grúziával folytatott kereskedelemre vonatkozó statisztikák, illetve a kereskedelem alakulásának az összefoglalóját.

(4)   Az Európai Parlament a Bizottság jelentésének benyújtását követő egy hónapon belül meghívhatja a Bizottságot illetékes bizottságának eseti ülésére, hogy ismertessen és megmagyarázzon bármely, az e rendelet végrehajtásával kapcsolatos kérdést.

(5)   A Bizottság legkésőbb három hónappal az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz történő benyújtást követően közzéteszi jelentését.

5. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2016. március 9-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

J. A. HENNIS-PLASSCHAERT


(1)  Az Európai Parlament 2016. február 3-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2016. február 29-i határozata.

(2)  A Tanács 2014/494/EU határozata (2014. június 16.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Grúzia közötti társulási megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 261., 2014.8.30., 4. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 671. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 510/2014/EU rendelete (2014. április 16.) a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályokról és az 1216/2009/EK, valamint a 614/2009/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 150., 2014.5.20., 1. o.).


Top