Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0232

    A Bizottság (EU) 2016/232 felhatalmazáson alapuló rendelete (2015. december 15.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a termelői együttműködés egyes szempontjai tekintetében történő kiegészítéséről

    C/2015/8948

    HL L 44., 2016.2.19, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 11/01/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/232/oj

    19.2.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 44/1


    A BIZOTTSÁG (EU) 2016/232 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

    (2015. december 15.)

    az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a termelői együttműködés egyes szempontjai tekintetében történő kiegészítéséről

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 173. cikke (1) bekezdésére, valamint 223. cikke (2) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az 1308/2013/EU rendelet, amely hatályon kívül helyezte és felváltotta az 1234/2007/EK tanácsi rendeletet (2), egyedi szabályokat határoz meg a termelői szervezetekre, a termelői szervezetek társulásaira és a szakmaközi szervezetekre vonatkozóan. Az 1308/2013/EU rendelet felhatalmazza a Bizottságot, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat és végrehajtási aktusokat fogadjon el ezen a területen. Annak érdekében, hogy a szóban forgó szervezetek és társulások az új jogi keretben eredményesen működjenek, el kell fogadni bizonyos szabályokat.

    (2)

    A gyümölcs- és zöldségágazat, a tej- és tejtermékágazat, valamint az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazat esetében már vannak egyedi szabályok a termelői együttműködés bizonyos szempontjaira vonatkozóan. A folytonosság biztosítása érdekében az említett ágazatokra vonatkozó egyedi szabályokat indokolt továbbra is alkalmazni. A termelői együttműködés azon szempontjaira, amelyeket az említett egyedi szabályok nem szabályoznak, ez a felhatalmazáson alapuló rendelet alkalmazandó.

    (3)

    Az 1308/2013/EU rendelet 155. cikke előírja, hogy a tagállamok engedélyezhetik a Bizottság által meghatározott ágazatokban működő elismert termelői szervezetnek vagy termelői szervezetek elismert társulásának a termeléstől eltérő bármely tevékenysége kiszervezését. Jelenleg a kiszervezésre a gyümölcs- és zöldségágazatban, valamint az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazatban van lehetőség. Tekintettel az érintett gazdasági szempontokra és arra a haszonra, amellyel egyes tevékenységek kiszervezése járhat a termelői szervezetek és azok társulásai, valamint tagjaik számára, a szóban forgó kiszervezést minden ágazat számára indokolt lehetővé tenni.

    (4)

    Meg kell határozni a több tagállamban működő termelői szervezetek, a termelői szervezetek több tagállamban működő társulásai vagy a több tagállamban működő szakmaközi szervezetek elismerésének szabályait, valamint az érintett tagállamok feladatait világosan meghatározó szabályokat. Célszerű előírni, hogy a szabad letelepedés tiszteletben tartása mellett a több tagállamban működő termelői szervezetek és a termelői szervezetek több tagállamban működő társulásainak elismerése annak a tagállamnak a feladata, amelyben az említett szervezetek és társulások taglétszáma jelentős, illetve amelyben jelentős a forgalmazható termékek mennyisége vagy értéke. A több tagállamban működő szakmaközi szervezetek esetében annak a tagállamnak indokolt dönteni a szervezetek elismeréséről, amelyben azok székhelye található.

    (5)

    Meg kell határozni a több tagállamra kiterjedő együttműködés esetében biztosítandó igazgatási támogatás létrehozásával kapcsolatos szabályokat. E támogatásnak különösen azon információk átadására kell kiterjednie, amelyek segítségével az illetékes tagállam felmérheti, hogy a több tagállamban működő termelői szervezet, a termelői szervezetek több tagállamban működő társulása vagy a több tagállamban működő szakmaközi szervezet megfelel-e az elismerésre vonatkozó feltételeknek. Ezekre az információkra azért is szükség van, hogy abban az esetben, ha nem teljesülnek a feltételek, az illetékes tagállam meghozhassa a szükséges intézkedéseket. Ugyanakkor a szóban forgó támogatás lehetővé fogja tenni az illetékes tagállamok számára, hogy kérésre információt szolgáltassanak azon tagállamoknak, amelyekben az említett szervezetek és társulások találhatók.

    (6)

    A közös agrárpolitika keretébe tartozó intézkedések megfelelő működéséhez, a mezőgazdasági termékek piacának nyomon követése, elemzése és kezelése céljából, valamint az összehangolt és egyszerűsített megközelítés biztosítása érdekében meg kell határozni azokat az információkat, amelyeket a kiszervezés engedélyezéséről, illetve a termelői szervezetek, termelői szervezetek társulásai vagy szakmaközi szervezetek elismerésének megadásáról, megtagadásáról vagy visszavonásáról szóló határozatok bejelentésekor meg kell adni.

    (7)

    A 223/2008/EK (3) és a 709/2008/EK (4) bizottsági rendelet szabályokat határoz meg a termelői szervezetekre, a termelői szervezetek társulásaira és a szakmaközi szervezetekre vonatkozóan. Az említett rendeletek egyes rendelkezései elavultak, vagy azokat soha sem alkalmazták. Ezért a közös piacszervezésről szóló új szabályozással való összhang biztosítása érdekében az említett rendeleteket indokolt hatályon kívül helyezni,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Hatály

    E rendelet az 1308/2013/EU rendeletet kiegészítő szabályokat állapít meg a termelői együttműködés bizonyos szempontjaira vonatkozóan. A rendelet nem sérti a következő rendeletekben meghatározott egyedi szabályokat:

    a)

    az 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet (5) a gyümölcs- és zöldségágazat vonatkozásában;

    b)

    a 880/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (6) és az 511/2012/EU bizottsági végrehajtási rendelet (7) a tej- és tejtermékágazat vonatkozásában; valamint

    c)

    a 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (8) az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-ágazat vonatkozásában.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E rendelet alkalmazásában:

    a)   „több tagállamban működő termelői szervezet”: olyan termelői szervezet, amelynek esetében a tagtermelők mezőgazdasági üzemei egynél több tagállamban találhatók;

    b)   „termelői szervezetek több tagállamban működő társulása”: termelői szervezetek olyan társulása, amelynek tagszervezetei egynél több tagállamban találhatók;

    c)   „több tagállamban működő szakmaközi szervezet”: olyan szakmaközi szervezet, amelynek tagjai a szervezet tevékenységei által érintett termékek egynél több tagországban való termelésével, feldolgozásával vagy kereskedelmével foglalkoznak.

    3. cikk

    Kiszervezés

    (1)   Azok az ágazatok, amelyek esetében a tagállamok az 1308/2013/EU rendelet 155. cikke alapján engedélyezhetik a kiszervezést, az említett rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében vannak felsorolva.

    (2)   A valamely tevékenységüket kiszervező termelői szervezetek vagy termelői szervezetek társulásai írásos szerződés formájában kereskedelmi megállapodást kötnek, amely biztosítja, hogy a termelői szervezet vagy a termelői szervezetek társulása továbbra is ellenőrzi és felügyeli a kiszervezett tevékenységet.

    4. cikk

    A több tagállamban működő szervezetek és társulások elismerése

    (1)   Az 1308/2013/EU rendelet II. része II. címe III. fejezetének 1. és 2. szakaszára is figyelemmel az a tagállam dönt egy adott, több tagállamban működő termelői szervezet vagy termelői szervezetek több tagállamban működő társulása elismeréséről, amelyben az ilyen szervezetnek vagy társulásnak a taglétszáma jelentős, illetve amelyben forgalmazható termékeik mennyisége vagy értéke jelentős, illetve több tagállamban működő szakmaközi szervezet esetén az a tagállam, amelyben a szervezet székhelye található.

    (2)   Az (1) bekezdésben említett tagország létrehozza az 1308/2013/EU rendelet 154., 156. és 157. cikkében az elismerés tekintetében meghatározott feltételek teljesülésének ellenőrzéséhez szükséges igazgatási együttműködést azon többi tagállammal, amelyben a szóban forgó szervezet vagy társulás tagjai találhatók.

    (3)   Azon másik tagállamok, amelyekben a több tagállamban működő termelői szervezet, a termelői szervezetek több tagállamban működő társulása vagy a több tagállamban működő szakmaközi szervezet tagjai találhatók, megadnak minden szükséges igazgatási támogatást az (1) bekezdésben említett tagállamnak.

    (4)   Az (1) bekezdésben említett tagállam kérésre minden vonatkozó információt annak a tagállamnak a rendelkezésére bocsát, amelyben az említett szervezet vagy társulás tagjai találhatók.

    5. cikk

    Értesítések

    A tagállamok minden évben március 31-ig értesítik a Bizottságot az előző naptári évre vonatkozóan a következőkről:

    a)

    a termelői szervezetek, termelői szervezetek társulásai és szakmaközi szervezetek elismerésének megadására, megtagadására vagy visszavonására vonatkozó határozatok, többek között a határozat időpontja, az érintett ágazatok, valamint összefoglalva az elismerés megtagadásának, illetve visszavonásának okai;

    b)

    az elismert termelői szervezetek és termelői szervezetek elismert társulásai vonatkozásában a forgalmazható termékek értéke.

    6. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    A 223/2008/EK rendelet és a 709/2008/EK rendelet hatályát veszti.

    7. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2015. december 15-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

    (2)  A Tanács 2007. október 22-i 1234/2007/EK rendelete a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről (az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet) (HL L 299., 2007.11.16., 1. o.).

    (3)  A Bizottság 2008. március 12-i 223/2008/EK rendelete a selyemhernyó-tenyésztők termelői szervezeteinek elismerésére vonatkozó feltételek és eljárások megállapításáról (HL L 69., 2008.3.13., 10. o.).

    (4)  A Bizottság 2008. július 24-i 709/2008/EK rendelete az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a dohányágazatbeli szakmaközi szervezetek és megállapodások tekintetében történő végrehajtása részletes szabályainak megállapításáról (HL L 197., 2008.7.25., 23. o.).

    (5)  A Bizottság 2011. június 7-i 543/2011/EU végrehajtási rendelete az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a gyümölcs- és zöldség-, valamint a feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról (HL L 157., 2011.6.15., 1. o.).

    (6)  A Bizottság 2012. június 28-i 880/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a tej- és tejtermék-ágazati termelői szervezetek több tagállamra kiterjedő együttműködése és szerződésre irányuló tárgyalásai tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 263., 2012.9.28., 8. o.)

    (7)  A Bizottság 2012. június 15-i 511/2012/EU végrehajtási rendelete az 1234/2007/EK tanácsi rendelet értelmében a tej- és tejtermékágazatban a termelői és a szakmaközi szervezetekkel, valamint a szerződések megkötésére irányuló tárgyalásokkal és a szerződéses viszonyokkal kapcsolatban teljesítendő értesítésekről (HL L 156., 2012.6.16., 39. o.).

    (8)  A Bizottság 2014. március 11-i 611/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az olívaolaj-ágazatot és az étkezési olajbogyót termesztő ágazatot érintő támogatási programok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 168., 2014.6.7., 55. o.).


    Top