Visoko obrazovanje – suradnja između zemalja EU-a i trećim zemljama
SAŽETAK DOKUMENTA:
Jačanje suradnje u području visokog obrazovanja s trećim zemljama – COM(2001) 385 završna verzija
SAŽETAK
ČEMU SLUŽI OVA KOMUNIKACIJA?
Njome se utvrđuje strategija i identificiraju pravila za jačanje suradnje između zemalja EU-a i trećih zemalja na području visokog obrazovanja.
Njezin cilj jest:
-
unaprijediti EU kao centar učenja;
-
podržati partnerske zemlje izvan EU-a u njihovim nastojanjima za modernizacijom;
-
promicati zajedničke vrijednosti i razumijevanje između kultura;
-
podržati zemlje EU-a i njihove institucije visokog obrazovanja u njihovim nastojanjima za internacionalizacijom; i
-
poboljšati kvalitetu usluga i ljudskih potencijala putem uzajamnog učenja i razmjene dobre prakse.
KLJUČNE TOČKE
-
Strategija izložena u ovoj Komunikaciji nastoji na najbolji mogući način iskoristiti iskustvo dobiveno iz programa uspostavljenih u EU-u, poput programa Erasmus+ koji, između ostaloga, nastoji osnažiti međunarodnu dimenziju obrazovanja i osposobljavanja putem partnerstava između institucija za visoko obrazovanje u zemljama EU-a i trećim zemljama.
-
Strategija poziva na stvaranje multilateralnih mreža i partnerstava koja će uključivati zemlje koje imaju obrazovne institucije slične onima u EU-u, kako bi se dotična sveučilišta mogla složiti u pitanjima poput:
-
akademskog sadržaja studija koji će se predavati studentima na razmjeni;
-
postupaka za brigu o studentima na razmjeni za vrijeme dok su u inozemstvu; ili
-
postupaka za priznanje posla koji obavljaju nacionalna sveučilišta i sveučilišta domaćini, korištenjem modela Europskog sustava za prijenos i prikupljanje bodova*.
-
Strategija naglašava da mora postojati više od same razmjene studenata kako bi suradnja između zemalja EU-a i trećih zemalja po pitanju visokog obrazovanja bila istinski učinkovita. Potrebni su i razmjena nastavnog osoblja i zajednički programi.
-
Kako bi promicala EU kao centar izvrsnosti u učenju na svjetskoj razini, strategija predlaže povećanje kapaciteta za europske studije u drugim zemljama širenjem mreže centara za EU studije i aktivnosti Jean Monnet Chairs (radna mjesta širom svijeta za profesore koji su se specijalizirali za europske integracije).
-
Aktivnosti Marie Skłodowska-Curie, koje se financiraju iz programa Obzor 2020., nadopunjavaju ovu strategiju promicanjem transnacionalne mobilnosti znanstvenika i studenata doktorskih studija.
POZADINA
Europska sveučilišta imaju dobru tradiciju međunarodne suradnje, jer su olakšala razvoj međunarodnih kurikuluma i zajedničkih diploma, financirala međunarodne projekte za istraživanje i inovacije, te podržavala razmjenu studenata, nastavnog osoblja i znanja. Osim što povećava kakvoću obrazovanja i osposobljavanja, ta suradnja potiče inovacije i stvaranje radnih mjesta putem mobilnosti, istovremeno nudeći priliku nastavnom osoblju i studentima da prošire svoje obzore.
KLJUČNI POJMOVI
*Europski sustav za prijenos i prikupljanje bodova: sustav akademskih bodova stvoren s ciljem da studentima olakša kretanje između različitih zemalja. Usvojila ga je većina zemalja Europskog prostora visokog obrazovanja te mnoge druge zemlje izvan njega.
DOKUMENT
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o jačanju suradnje s trećim zemljama u području visokog obrazovanja (COM(2001) 385 završnaa verzija, 18.7.2001.)
Posljednje ažuriranje 26.10.2015
Top