Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Antidampinške mjere

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) 2016/1036 o zaštiti od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice EU-a

KOJI JE CILJ OVE UREDBE?

Uredbom (EU) 2016/1036 utvrđuju se pravila EU-a o trgovinskoj zaštiti radi zaštite od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice EU-a na tržište EU-a.

Mijenjana je tri puta, Uredbom (EU) 2017/2321, Uredbom (EU) 2018/825 i Delegiranom uredbom (EU) 2020/1173.

KLJUČNE TOČKE

Uredbom (EU) 2016/1036 uspostavljaju se sljedeća pravila.

Uvjeti

Potrebno je ispuniti četiri uvjeta prije nego što se mogu izreći antidampinške mjere na uvoz proizvoda:

  • uvoz je dampinški: ako je izvozna cijena proizvoda u EU manja od njegove uobičajene vrijednosti*;
  • mora doći do materijalne štete* industriji EU-a koja proizvodi istovjetan proizvod*;
  • mora postojati uzročno-posljedična veza između dampinških uvoza i materijalne štete; i
  • antidampinške mjere* ne smije biti protiv interesa EU-a: mjere ne bi trebale prouzročiti veću štetu cjelokupnom gospodarstvu od olakšica donesenih industriji koja je pretrpjela štetu od uvoza.

Podnošenje pritužbe

  • Pritužbu protiv dampinga podnose Europskoj komisiji proizvođači iz EU-a predmetnog proizvoda ili se ona podnosi u njihovo ime izravno ili putem tijela vlasti zemlje EU-a. Sindikati također mogu podnijeti pritužbe zajedno s industrijom EU-a i postati zainteresirane strane u postupku. U posebnim okolnostima, Komisija također može pokrenuti istragu o dampingu na vlastitu inicijativu.
  • Svaka pritužba mora sadržavati dokaze o dampingu, šteti i uzročno-posljedičnoj vezi između navodnog dampinškog uvoza i navodne štete.
  • Da bi se zaštitili povjerljivi poslovni podaci, potrebno je podnijeti dvije verzije pritužbi: povjerljivu verziju i verziju koja nije povjerljiva. Prva će biti dostupna samo osoblju Komisije koje izravno radi na slučaju. Verzija koja nije povjerljiva bit će dostupna svim zainteresiranim stranama nakon otvaranja istrage.
  • Komisija mora ispitati točnost i primjerenost dokaza dostavljenih u pritužbi da bi utvrdila postoji li dovoljna osnova za opravdanje pokretanja istrage. To se mora učiniti u roku od 45 dana od podnošenja pritužbe.

Antidampinški ispitni postupak

  • Nakon što Komisija odluči pokrenuti ispitni postupak, mora objaviti obavijest u Službenom listu Europske unije. Obraća se svim poznatim proizvođačima i drugim zainteresiranim stranama tražeći da popune upitnike u strogom roku.
  • Ako postoji mnogo potencijalno zainteresiranih strana, Komisija može odlučiti provesti svoju istragu na temelju uzorka subjekata (proizvođači izvoznici, proizvođači iz EU-a, uvoznici, korisnici).
  • Prema izvornoj Uredbi (EU) 2016/1036, istraga bi mogla potrajati devet mjeseci prije nego što bi Komisija mogla izreći privremene mjere na temelju svojih privremenih nalaza.

Nalaz o dampingu

Sljedeći scenarij moguć je kada Komisija, na temelju svoje istrage, smatra da je došlo do dampinga.

  • Mogu se uvesti antidampinške mjere na uvoz dotičnog proizvoda u EU, koji općenito imaju oblik:
    • pristojbe ad valorem – postotak uvozne vrijednosti predmetnog proizvoda;
    • posebne pristojbe – fiksna vrijednost za određenu količinu robe, npr. 100 EUR po toni proizvoda; ili
    • preuzimanja obveze u vezi s cijenama: obveza izvoznika da će poštovati minimalne uvozne cijene.
  • Privremene mjere, ako ih Komisija naloži, traju najviše šest mjeseci. Nakon toga mogu se izreći konačne mjere, koje ostaju na snazi pet godina.
  • Pristojbe plaća uvoznik u EU, a naplaćuje ih nacionalno carinsko tijelo dotične zemlje EU-a.
  • Mjere koje su na snazi mogu se revidirati (privremena revizija) pod određenim uvjetima. Raspon te revizije obično je ograničen na jedan ili više elemenata početnih mjera, npr. na razinu dampinga i/ili štete, raspon proizvoda, oblik mjere.
  • Mjere istječu nakon pet godina, osim ako se revizijom nakon isteka roka zaključi da će se, isteknu li mjere, damping i materijalna šteta vjerojatno nastaviti ili ponoviti.
  • Uvoznici mogu zatražiti potpun ili djelomičan povrat plaćenih pristojbi ako mogu dokazati da je dampinška marža*, na temelju koje su platili pristojbe, uklonjena ili smanjena.

Uredbom o izmjeni (EU) 2017/2321 uvodi se metodologija izračuna dampinga, koja će se koristiti u slučajevima koji se odnose na uvoz iz zemalja članica Svjetske trgovinske organizacije u kojima postoje znatni poremećaji na tržištu kao rezultat državne intervencije.

Uredba (EU) 2018/825 kojom se donose izmjene

Između ostalog, Uredbom se izvršava sljedeće:

  • Skraćeno je razdoblje za izricanje privremenih antidampinških mjera, ako postoje, s devet mjeseci nakon pokretanja na sedam mjeseci, s mogućnošću produljenja razdoblja na osam mjeseci.
  • Manjim poduzećima olakšava se sudjelovanje u ispitnim postupcima trgovinske zaštite (uključujući stvaranje službe trgovinske zaštite za mala i srednja poduzeća (MSP-ovi), izradu internetskih stranca MSP-ova i objavu smjernica za MSP-ove).
  • Njome se mijenja način na koji se pravilo poznato kao pravilo „niže pristojbe” primjenjuje u antidampinškim slučajevima. EU je prethodno mogao uvesti samo mjere na razini nižoj od punog opsega dampinga, pri čemu je niža razina („marža štete”) bila dovoljna za uklanjanje štete koju je pretrpjela industrija EU-a. Prema novim pravilima, antidampinške mjere mogu se nametnuti za cijeli damping ako postoje dokazi o znatnim poremećajima na izvoznom tržištu za relevantne sirovine korištene u proizvodnji predmetnog proizvoda i pod uvjetom da je u interesu EU-a u cjelini da to učini.
  • Uvode se nove mjere o izračunu „neštetne cijene” (cijena koju je industrija trebala naplatiti u normalnim okolnostima). Izračun sada može uzeti u obzir troškove potrebnih ulaganja, na primjer, u infrastrukturu ili istraživanje i razvoj, ali i buduće troškove povezane sa socijalnim i ekološkim standardima, na primjer u okviru EU-ova sustava trgovanja emisijama. Neštetna cijena sada pretpostavlja minimalnu dobit od 6 % koja će biti uključena u izračun, s mogućom većom profitnom maržom, od slučaja do slučaja.
  • Uvodi razdoblje prije objavljivanja, tijekom kojeg su zainteresirane strane dobile informacije o eventualnom izricanju privremenih mjera tri tjedna unaprijed, uz obvezu Komisije da do 9. lipnja 2020. pregleda je li došlo do značajnog povećanja uvoza tijekom razdoblja od tri tjedna prije objavljivanja podataka i je li, ako je došlo do takvog porasta, on nanio dodatnu štetu predmetnoj industriji EU-a.
  • Uvodi povrat naplaćenih pristojbi dok je u tijeku pregled radi isteka mjera, ako pregled rezultira ukidanjem mjera.

Delegirana uredba (EU) 2020/1173

U pregledu koji je proveden u skladu s izmjenama Uredbe (EU) 2018/825, Komisija je zaključila da, u cjelini, uvozom tijekom razdoblja prije objave nije nanesena nikakva dodatna šteta industriji EU-a. Stoga je donijela delegirani akt kojim se izmjenjuje trajanje razdoblja prije objavljivanja na četiri tjedna.

OD KADA SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

  • Primjenjuje se od 20. srpnja 2016. Uredbom (EU) 2016/1036 kodificirana je i zamijenjena Uredba (EZ) br. 1225/2009 i njezine naknadne izmjene.
  • Uredba (EU) 2017/2321 primjenjuje se od 20. prosinca 2017.
  • Uredba (EU) 2018/825 primjenjuje se od 8. lipnja 2018.
  • Delegirana uredba (EU) 2020/1173 primjenjuje se od 11. kolovoza 2020.

POZADINA

Više informacija možete pronaći ovdje:

KLJUČNI POJMOVI

Uobičajena vrijednost: uobičajena procijenjena tržišna vrijednost proizvoda u zemlji izvoznici. Međutim, ako takve prodaje ne postoje ili ih je malo, ili proizvod na domaćem tržištu proizvodi gubitke, uobičajena vrijednost proizvoda uglavnom se izračunava na osnovi troškova proizvodnje u zemlji izvoznici, uz dodatak primjerenog iznosa za prodajne, opće i troškove upravnog postupka, te dobit. Postoje posebna pravila za gospodarstva koja su pod utjecajem znatnih poremećaja.
Materijalna šteta: značajna šteta industriji EU-a, npr. gubitak tržišnog udjela, smanjene cjenovne razine i/ili smanjena profitabilnost.
Istovjetan proizvod: proizvod koji je identičan ili vrlo sličan uvezenom proizvodu koji se razmatra.
Antidampinške mjere: mjere uvedene na uvoz proizvoda koji se prodaju po cijeni nižoj od normalne vrijednosti proizvoda i koje nanose materijalnu štetu proizvođačima iz EU-a.
Dampinška marža: razlika između uobičajene vrijednosti i cijene koju isti izvoznik naplaćuje za proizvod na tržištu EU-a (izvozna cijena).

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2016/1036 Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2016. o zaštiti od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske unije (kodificirani tekst) (SL L 176, 30.6.2016., str. 21.–54.)

Sukcesivne izmjene Uredbe (EU) 2016/1036 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENT

Uredba (EU) 2016/1037 Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2016. o zaštiti od subvencioniranog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske unije (kodificirani tekst) (SL L 176, 30.6.2016., str. 55.–91.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 16.10.2020

Top