Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazum s Hong Kongom o suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Odluka 1999/400/EZ o sklapanju Sporazuma između Europske zajednice i Hong Konga, Kina, o suradnji i uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima

Sporazum između Europske Zajednice i Hong Konga, Kina, o suradnji i uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima

ČEMU SLUŽE OVAJ SPORAZUM I ODLUKA?

Sporazumom se nastoji poboljšati suradnja među upravnim tijelima odgovornima za primjenu carinskog zakonodavstva*. Osim što se njime predviđa nekoliko vrsta suradnje, sporazum sadržava članke kojima se nastoji dalje razvijati i povećavati carinska suradnja sporazumima o posebnim pitanjima.

Odlukom se sklapa sporazum uime Europske zajednice (današnji EU).

KLJUČNE TOČKE

Carinska suradnja

Stranke se obvezuju razviti carinsku suradnju na sljedeće načine:

  • promicanjem učinkovite koordinacije i komunikacijskih puteva između carinskih tijela kako bi se olakšala sigurna i brza razmjena informacija,
  • olakšavanjem kretanja robe,
  • razmjenom informacija i stručnog znanja potrebnog za poboljšanje carinskim postupaka,
  • pružanjem međusobne tehničke podrške,
  • razmjenom osoblja kada od toga imaju koristi obje strane.

Uzajamna administrativna pomoć

Moguće su dvije vrste uzajamne administrativne pomoći:

  • pomoć na temelju zahtjeva: tijelo kojem se upućuje zahtjev* mora tijelu koje je podnositelj zahtjeva* pružiti sve odgovarajuće informacije koje mu omogućuju da zajamči pravilnu primjenu carinskoga zakonodavstva. Informacije se mogu odnositi na primijećene ili planirane radnje koje bi mogle biti protivne tom zakonodavstvu. Mogu se odnositi i na regularnost postupaka izvoza i uvoza između dviju zemalja.

Sporazumom se ujedno obuhvaća poseban nadzor u svim sumnjivim slučajevima. Takav se nadzor može primijeniti na sve fizičke ili pravne osobe, mjesta, kretanja robe ili prijevozna sredstva koji su uključeni ili su bili uključeni u djela protivna carinskom zakonodavstvu ili koji se upotrebljavaju ili su se upotrebljavali u te svrhe.

  • spontana pomoć: ugovorne strane mogu pomagati jedna drugoj na vlastitu inicijativu ako to smatraju potrebnim za pravilnu primjenu carinskoga zakonodavstva, a posebno ako prime informacije koje mogu biti od interesa za drugu stranu.

Formalni aspekti i izuzeci od obveze pružanja pomoći

Zahtjevi se moraju podnijeti u pisanom obliku, osim u hitnim slučajevima, kada se zahtjevi mogu podnijeti i usmeno, nakon čega moraju biti potvrđeni u pisanom obliku.

Zahtjevi moraju sadržavati sljedeće:

  • podatke o tijelu koje je podnositelj zahtjeva,
  • zatraženu mjeru,
  • predmet i razlog za zahtjev,
  • primjenjivo zakonodavstvo,
  • uključene fizičke ili pravne osobe,
  • sažetak relevantnih činjenica i već izvršenih istraga.

Strana kojoj se upućuje zahtjev može odbiti postupiti u skladu sa zahtjevom kada bi pomoć dovela u pitanje suverenitet, opći interes, sigurnost ili neke druge bitne interese jedne od ugovornih strana. Obveza pružanja pomoći može se zanemariti u slučajevima kada bi se njezinim ispunjenjem povrijedila industrijska, trgovačka ili profesionalna tajna.

Sporazum sadržava klauzule o povjerljivosti povezane s dostavljenim informacijama. Za osobne podatke osigurava se visoka razina sigurnosti.

Sporazumom se osniva Zajednički odbor za carinsku suradnju koji brine o pravilnoj provedbi ovog Sporazuma i proučava sva pitanja koja proizlaze iz njegove primjene.

DAN STUPANJA NA SNAGU

Stupio je na snagu 1. lipnja 1999.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Carinsko zakonodavstvo: obuhvaća sve pravne ili regulatorne odredbe ili sve druge pravne instrumente koje su donijeli EU i Hong Kong, a kojima se uređuju uvoz, izvoz i provoz robe i njihovo podvrgavanje bilo kojem drugom carinskom postupku, uključujući mjere zabrane, ograničenja i provjere koje su u nadležnosti carinskih tijela i drugih upravnih tijela.
Tijelo kojem se upućuje zahtjev: nadležno carinsko tijelo od kojeg se traži pomoć.
Tijelo podnositelj zahtjeva: nadležno carinsko tijelo koje traži pomoć.

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 1999/400/EZ od 11. svibnja 1999. o sklapanju Sporazuma između Europske zajednice i Hong Konga, Kina, o suradnji i uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima (SL L 151, 18.6.1999., str. 20.)

Sporazum između Europske zajednice i Hong Konga, Kina o suradnji i uzajamnoj administrativnoj pomoći u carinskim pitanjima (SL L 151, 18.6.1999., str. 21.-26.)

Posljednje ažuriranje 08.01.2019

Top