Instrument za kreditiranje u javnom sektoru u okviru mehanizma za pravednu tranziciju
SAŽETAK DOKUMENTA:
Uredba (EU) 2021/1229 o instrumentu za kreditiranje u javnom sektoru u okviru mehanizma za pravednu tranziciju
ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?
Njome se uspostavlja instrument za kreditiranje u javnom sektoru (PSLF) kojim se želi pružiti potpora regijama Europske unije (EU) koje su suočene s ozbiljnim socijalnim, gospodarskim i okolišnim izazovima koji proizlaze iz prijelaza prema klimatski neutralnom EU-u.
KLJUČNE TOČKE
- Kroz ulaganja javnog sektora, instrumentom za kreditiranje u javnom sektoru želi se odgovoriti na socijalne učinke, učinke zapošljavanja, gospodarske i okolišne učinke tranzicije EU-a prema njegovim klimatskim i energetskim ciljevima za 2030., te na cilj klimatske neutralnosti u EU-u najkasnije do 2050., na temelju Pariškog sporazuma (vidjeti sažetak).
- Radi se o trećem stupu mehanizma za pravednu tranziciju, zajedno s fondom za pravednu tranziciju i programom InvestEU.
- Ključni je element europskog zelenog plana (vidjeti sažetak).
Cilj
Specifični je cilj instrumenta za kreditiranje u javnom sektoru povećati ulaganja javnog sektora u održive projekte ulaganja kojima se ispunjavaju razvojne potrebe dotičnih područja, no koji ne ostvaruju dostatne priljeve prihoda za pokrivanje svojih troškova ulaganja.
Proračun i financiranje
- Instrumentom će se projektima pružiti kombinacija bespovratnih sredstava koje dodjeljuje Europska komisija i zajmova koje generira Europska investicijska banka (EIB) na temelju povlaštenih uvjeta.
- Očekuje se da će se instrumentom otvoriti do 18,5 milijardi eura ulaganja.
- Bespovratnim sredstvima EU-a pružit će se otprilike 1,5 milijardi eura, uz 250 milijuna eura koji dolaze iz proračuna EU-a, prema tekućim cijenama iz višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje 2021.–2027.
- Zajmovi EIB-a mogu pružiti do 10 milijardi eura.
- Instrument se može proširiti i na partnere u financiranju* osim EIB-a, pod određenim uvjetima.
Prihvatljivost
Projekti moraju ispunjavati određene kriterije:
- moraju imati mjerljiv učinak i uključivati, prema potrebi, pokazatelje ostvarenja s obzirom na pružanje odgovora na ozbiljne socijalne, gospodarske i okolišne izazove koji proizlaze iz ciljeva klimatske tranzicije EU-a za 2030.;
- moraju donositi koristi za područja utvrđena u teritorijalnom planu za pravednu tranziciju, čak i ako se projekti ne nalaze na tim područjima;
- moraju pružati potporu održivim ulaganjima kojima se ispunjavaju razvojne potrebe dotičnih područja za:
- ulaganja u energiju iz obnovljivih izvora te zelenu i održivu mobilnost,, uključujući promicanje zelenog vodika i učinkovite mreže centraliziranog grijanja,
- javna istraživanja,
- digitalizaciju,
- okolišnu infrastrukturu za pametno gospodarenje otpadom,
- održivu energiju, mjere energetske učinkovitosti i mjere integracije, uključujući obnove i prenamjene zgrada,
- obnovu i regeneraciju gradova,
- prijelaz na kružno gospodarstvo,
- obnovu i dekontaminaciju zemljišta i ekosustava, uzimajući u obzir načelo „onečišćivač plaća”,
- biološku raznolikost,
- usavršavanje i prekvalifikaciju, osposobljavanje i socijalnu infrastrukturu, uključujući ustanove za skrb i socijalne stanove te
- ulaganja u druge sektore kojima se također može pružiti potpora ako su dosljedni s odobrenim teritorijalnim planovima za pravednu tranziciju;
- ne bi trebali podupirati aktivnosti koje su izuzete u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2021/1056 kojom se uspostavlja fond za pravednu tranziciju.
Nadzor
- Uredbom se uspostavljaju pravila za programiranje, praćenje, evaluaciju i kontrolu instrumenta.
- Instrument se provodi kroz programe rada koji uključuju kriterije za dodjelu kojima se procjenjuju relevantnost, učinak i kvaliteta projekata. U situacijama kad zatraženo financiranje premašuje dostupna financijska sredstva, prednost se daje:
- projektima čiji su nositelji korisnici koji se nalaze u slabije razvijenim regijama;
- projektima koji izravno doprinose ostvarenju klimatskih i energetskih ciljeva EU-a za 2030. i cilja klimatske neutralnosti u EU-u najkasnije do 2050.;
- projektima čiji su nositelji korisnici koji su donijeli planove za dekarbonizaciju.
- Upravljanje instrumentom za kreditiranje u javnom sektoru delegirano je Europskoj izvršnoj agenciji za klimu, infrastrukturu i okoliš.
- Teritorijalnim planovima za pravednu tranziciju opisat će se sektori i područja koja bi mogla primiti potporu instrumenta za kreditiranje u javnom sektoru.
- Europski parlament i Vijeće Europske unije obavit će izvješće o međuevaluaciji Instrumenta prije 30. lipnja 2025.
OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?
Primjenjuje se od 19. kolovoza 2021.
POZADINA
Za dodatne informacije vidjeti:
KLJUČNI POJMOVI
Partneri u financiranju. EIB, druge međunarodne financijske institucije, nacionalne razvojne banke i financijske institucije, uključujući privatne financijske institucije, s kojima Komisija potpiše administrativni sporazum o suradnji u okviru Instrumenta.
GLAVNI DOKUMENT
Uredba (EU) 2021/1229 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. srpnja 2021. o instrumentu za kreditiranje u javnom sektoru u okviru mehanizma za pravednu tranziciju (SL L 274, 30.7.2021., str. 1.–19.).
VEZANI DOKUMENTI
Uredba (EU) 2021/1060 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o utvrđivanju zajedničkih odredaba o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu plus, Kohezijskom fondu, Fondu za pravednu tranziciju i Europskom fondu za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu te financijskih pravila za njih i za Fond za azil, migracije i integraciju, Fond za unutarnju sigurnost i Instrument za financijsku potporu u području upravljanja granicama i vizne politike (SL L 231, 30.6.2021., str. 159.–706.).
Uredba (EU) 2021/1056 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o uspostavi Fonda za pravednu tranziciju (SL L 31, 30.6.2021., str. 1.–20.).
Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2021/1056 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
Uredba (EU) 2021/523 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. ožujka 2021. o uspostavi programa InvestEU i izmjeni Uredbe (EU) 2015/1017 (SL L 107, 26.3.2021., str. 30.–89.).
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Europski zeleni plan (COM(2019) 640 final, 11.12.2019.).
Posljednje ažuriranje 31.03.2022