EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2015/415/08

Poziv na dostavu prijedloga – EACEA/34/2015 – U okviru programa Erasmus+ – Ključna aktivnost 3: Podrška reformi politike – Inicijative za inovacije u javnoj politici – Eksperimentiranja europske politike u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih pod vodstvom tijela javne vlasti na visokoj razini

SL C 415, 15.12.2015, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2015   

HR

Službeni list Europske unije

C 415/20


POZIV NA DOSTAVU PRIJEDLOGA – EACEA/34/2015

U okviru programa Erasmus+

Ključna aktivnost 3: Podrška reformi politike – Inicijative za inovacije u javnoj politici

Eksperimentiranja europske politike u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih pod vodstvom tijela javne vlasti na visokoj razini

(2015/C 415/08)

1.   Opis, ciljevi i prioritetne teme

Eksperimentiranja europske politike u okviru Ključne aktivnosti 3 Erasmus+ (Podrška reformi politike) - Inicijative za inovacije u politici  (1) su međunarodni projekti suradnje kojima se pruža podrška provedbi političkih programa EU-a koji se odnose na obrazovanje, osposobljavanje i mlade, uključujući i sektorske programe kao što su Bolonjski i Kopenhaški proces.

Opći cilj ovog poziva za podnošenje prijedloga jest promicanje poboljšanja učinkovitosti i djelotvornosti sustava obrazovanja i osposobljavanja te politika za mlade putem prikupljanja i procjene dokaza sistematskog utjecaja inovativnih mjera politike. Ovaj poziv zahtijeva uključivanje tijela javne vlasti na visokoj razini u zemljama koje ispunjavaju uvjete, te uporabu razboritih i široko prihvaćenih metoda procjene na temelju probnih ispitivanja (eksperimentiranja).

Posebni ciljevi ovoga poziva jesu:

promicanje međunarodne suradnje i međusobnog učenja među tijelima javne vlasti na najvišoj institucionalnoj razini u zemljama koje ispunjavaju uvjete, kako bi se potaknula sustavna poboljšanja i inovacije u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih,

unaprjeđivanje prikupljanja i analize stvarnih dokaza kojima se osigurava uspješna provedba inovativnih mjera,

olakšavanje prenosivosti i skalabilnosti inovativnih mjera.

Prioritetne teme ovog poziva jesu:

Područje obrazovanja i osposobljavanja

1.

Promicanje temeljnih vrijednosti kroz obrazovanje i osposobljavanje u kontekstu različitosti u obrazovnim okruženjima

2.

Zapošljavanje i vještine: priznavanje neslužbenih oblika učenja u obrazovanju i osposobljavanju

3.

Ojačavanje osposobljavanja i obrazovanja nastavnika uporabom mogućnosti novih tehnologija (školsko obrazovanje)

4.

Uspostavljanje inovativnih i poduzetničkih visoko obrazovnih ustanova putem institucionalnih promjena (visoko obrazovanje)

5.

Nastavnici i podučavatelji VET-a u obrazovanju/naukovanju na temelju rada (VET)

6.

Uvođenje sustava za procjenu učinkovitosti politika obrazovanja odraslih

Područje mladih

7.

Komunikacija: razvoj sposobnosti suočavanja s marginalizacijom i nasilnom radikalizacijom mladih te njihovo sprječavanje

2.   Podnositelji prijava koji ispunjavaju uvjete

Prihvatljivi podnositelji prijave za ovaj poziv su sljedeći:

(a)

tijela javne vlasti (ministarstvo ili ekvivalentno tijelo) odgovorna za obrazovanje, osposobljavanje ili mlade na najvišoj razini u odgovarajućem nacionalnom ili regionalnom kontekstu (koja odgovaraju oznaci NUTS 1 ili 2; za zemlje u kojima oznake NUTS 1 ili 2 nisu dostupne primjenjuje se najviša dostupna oznaka NUTS (2)). Tijela javne vlasti odgovorna za sektore osim onih za obrazovanje, osposobljavanje i mlade (npr. zapošljavanje, financije, socijalna pitanja, unutarnje poslove, pravosuđe, zdravstvo itd.) smatraju se prihvatljivima dok god pokazuju da imaju određenu nadležnost u području u kojem će se provoditi eksperimentiranje. Tijela javne vlasti mogu ovlastiti druge javne ili privatne organizacije koje će ih zastupati, kao i pravno uspostavljene mreže ili udruženja tijela javnih vlasti, pod uvjetom da je ovlaštenje u pisanom obliku i sadrži izričitu referencu na prijedlog koji se podnosi.

(b)

Javne ili privatne organizacije ili ustanove koje djeluju na području obrazovanja, osposobljavanja ili mladih

(c)

Javne ili privatne organizacije ili ustanove koje provode aktivnosti povezane s obrazovanjem, osposobljavanjem i/ili mladima u drugim socio-ekonomskim sektorima (npr. tijela javne vlasti, agencije ili službe nadležne za: obrazovanje, osposobljavanje, mlade, zapošljavanje, socijalna pitanja, unutarnje poslove, pravosuđe, osiguravanje kvalitete, priznavanje i/ili validaciju; profesionalno usmjeravanje, gospodarske komore, poslovni i socijalni partneri, strukovna udruženja, organizacije civilnog društva, kulturne ili sportske organizacije, evaluacijska ili istraživačka tijela, mediji itd.)

Prihvatljivi su samo prijedlozi pravnih osoba sa sjedištem u jednoj od sljedećih zemalja koje ispunjavaju uvjete:

28 država članica Europske unije,

zemlje članice EFTA-e/EGP-a: Island, Lihtenštajn, Norveška,

države kandidatkinje za članstvo u EU-u: Turska, bivša jugoslavenska republika Makedonija

Sastav minimalnog partnerstva

Sastav minimalnog partnerstva potreban za ovaj poziv jest: 4 tijela koja predstavljaju 3 zemlje koje ispunjavaju uvjete. Posebno:

najmanje jedno tijelo javne vlasti (ministarstvo ili ekvivalentno tijelo) ili ovlašteno tijelo (kao što je opisano u točki 2.(a) iz 3 različite prihvatljive zemlje, odnosno pravno uspostavljena mreža/udruženje tijela javne vlasti koje predstavlja najmanje tri različite prihvatljive zemlje. Mreža ili udruženje mora imati ovlast najmanje 3 nadležna tijela javne vlasti (kao što je opisano u točki 2.(a) kako bi djelovala u njihovo ime na konkretnom prijedlogu projekta.

Partnerstva moraju uključivati najmanje jedno tijelo javne vlasti iz države članice EU-a, kao što je navedeno u točki 2.(a).

Barem jedno javno ili privatno tijelo sa stručnim znanjem protučinjenične analize i evaluacije utjecaja politike („istraživač”). Takvo tijelo odgovorno je za metodološke aspekte i protokole probnih ispitivanja. Partnerstvo može uključivati više od jednog takvog tijela, dok god je rad koordiniran i dosljedan.

U ime svih podnositelja prijave prijedlog projekta može koordinirati i podnijeti samo jedno od sljedećih tijela:

tijelo javne vlasti kao što je opisano u točki 2.(a),

pravno uspostavljena mreža ili udruženje tijela javne vlasti kao što je opisano u točki 2.(a),

javno ili privatno tijelo ovlašteno za odgovor na poziv tijela javne vlasti opisanog u točki 2.(a). Ovlaštena tijela moraju imati izričito pismeno ovlaštenje tijela javne vlasti, kao što je opisano u točki 2.a), da dostave i koordiniraju prijedlog projekta u njihovo ime.

Prijedloge mora podnijeti zakonski predstavnik koordinatora u ime svih podnositelja prijave. Fizičke osobe ne mogu se prijaviti za bespovratna sredstva. Samo organizacije koje mogu dokazati svoje postojanje kao pravne osobe u trajanju od barem tri godine (3) na dan roka za podnošenje nacrta prijedloga smatraju se prihvatljivima za ulogu „koordinatora” u svrhu ovoga poziva.

3.   Razdoblje prihvatljivosti i prihvatljive aktivnosti

Projekt mora započeti između 1. siječnja i 28. veljače 2017.

Trajanje projekta mora biti između 24 i 36 mjeseci. Međutim, ako nakon potpisivanja ugovora i početka projekta postane nemoguće da korisnici, zbog posve opravdanih razloga izvan njihove moći, dovrše projekt unutar predviđenog razdoblja, može se odobriti produljenje razdoblja prihvatljivosti. Odobrit će se najveće produljenje od dodatnih 6 mjeseci ako se zatraži prije isteka roka navedenog u ugovoru. Maksimalno trajanje tada će iznositi 42 mjeseca.

Prihvatljive aktivnosti trebale bi biti u skladu s Prilogom 1 Smjernica za podnositelje prijava. Probna ispitivanja moraju se provesti u barem tri zemlje čija su ministarstva (ili ovlaštena tijela) uključena u projekt.

4.   Kriteriji za dodjelu sredstava

Prijedlozi će se predati i procijeniti u dvije faze, koje uključuju nacrt prijedloga (faza I.) i cjeloviti prijedlog (faza II.).

Nacrti prijedloga procijenit će se na temelju kriterija za dodjelu sredstava „Relevantnost projekta” (maksimalno 20 bodova). Prihvatljivi kandidati koji dosegnu minimalni prag od 12 bodova na ljestvici za kriterij za dodjelu sredstava „Relevantnost projekta” bit će pozvani na podnošenje cjelovitog prijedloga kojim će se na opširan i sveobuhvatan način razviti pregled pružen u nacrtu prijedloga.

Svi podnositelji zahtjeva koji su predali nacrte prijedloga bit će obaviješteni o rezultatima predizbora te će primiti sažetu evaluaciju svog nacrta prijedloga.

Cjeloviti prijedlozi bit će procijenjeni na temelju ispunjavanja uvjeta, izuzimanja, odabira i preostalih triju kriterija za dodjelu sredstava: „kvaliteta izrade i provedbe projekta”, „kvaliteta partnerstva i organizacije suradnje” te „utjecaj, širenje i održivost”.

Kriteriji za dodjelu (pogledajte odjeljak 14. Smjernica za podnositelje prijave) za financiranje prijedloga jesu sljedeći:

1.

relevantnost projekta (maksimalno 20 bodova);

2.

kvaliteta izrade i provedbe projekta (maksimalno 30 bodova);

3.

kvaliteta partnerstva i organizacija suradnje (maksimalno 20 bodova);

4.

utjecaj, širenje i održivost (maksimalno 30 bodova).

Izračun ukupnog rezultata za cjeloviti prijedlog uključivat će rezultat ostvaren za „Relevantnost projekta” u fazi nacrta prijedloga. Samo cjeloviti prijedlozi koji su dosegnuli barem prag od 60 bodova od ukupnog rezultata (tj. rezultata za kriterij za dodjelu sredstava „Relevantnost projekta” procijenjen u prvoj fazi s pridodanim rezultatima za ostala tri kriterija dodjele sredstava procijenjena u drugoj fazi) bit će razmotreni za financiranje od strane EU-a.

5.   Proračun

Ukupni proračun dostupan za sufinanciranje projekata u sklopu važećeg poziva iznosi 14 000 000 EUR. Dijeli se na sljedeći način između dvaju područja rada:

—   Obrazovanje i osposobljavanje: 12 000 000 EUR,

—   mladi: 2 000 000 EUR.

Financijski doprinos iz EU-a ne smije premašiti 75 % ukupnih prihvatljivih troškova.

Najveći iznos bespovratnih sredstava po projektu iznosit će 2 000 000 EUR.

Agencija zadržava pravo ne dodijeliti sva raspoloživa sredstva.

6.   Postupak za dostavu i rokovi

Prije podnošenja elektroničke prijave, podnositelji moraju registrirati svoju organizaciju putem Portala za obrazovanje, audiovizualnu djelatnost, kulturu, državljanstvo i volontere, nakon čega će primiti identifikacijsku oznaku sudionika (PIC). U obrascu za prijavu potrebno je navesti identifikacijsku oznaku sudionika.

Ovaj je Portal alat putem kojega će se upravljati svim pravnim i financijskim podacima povezanima s organizacijama. Podaci o postupku registracije mogu se pronaći na portalu na sljedećoj adresi: http://ec.europa.eu/education/participants/portal

Podnošenje i odabir prijedloga odvijat će se u dvije faze: fazi nacrta prijedloga i fazi cjelovitog prijedloga.

Mole se podnositelji zahtjeva da pažljivo pročitaju sve informacije o pozivu za podnošenje prijedloga i postupku predaje te da upotrijebe dokumente koji čine dio prijave (paket za prijavu) na stranici: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-342015_en.

Paket za prijavu mora se predati putem interneta, uz pomoć ispravnog e-obrasca, pravilno ispunjenog i dopunjenog svim odgovarajućim i primjenjivim prilozima i popratnim dokumentima. Obrasci za prijavu dostupni su na sljedećoj internetskoj adresi: https://eacea.ec.europa.eu/PPMT/

Obrasci za prijavu koji ne sadrže sve potrebne informacije i koji se ne predaju putem interneta prije isteka roka neće se uzimati u obzir.

Prijave za dodjelu sredstava moraju se sastaviti na jednom od službenih jezika EU-a.

Rokovi za dostavu:

—   nacrti prijedloga: 14. travnja 2016. – 12:00 sati prema CET-u

—   cjeloviti prijedlozi: 13. listopada 2016. – 12:00 sati prema CET-u

7.   Dodatne informacije

Više detalja potražite u Smjernicama za podnositelje prijave.

Smjernice za podnositelje prijave i paket za prijavu dostupni su na sljedećim internetskim stranicama:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-342015_en

Kontaktni podaci e-pošte: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu


(1)  Uredba Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Unije „Erasmus+” za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport, posebice članci 9. i 15. – Podrška reformi politike – čini pravnu osnovu za ovaj poziv.

(2)  http://ec.europa.eu/eurostat/web/nuts/overview

(3)  „Datum osnovne registracije” u obrascu za pravne osobe: http://ec.europa.eu/budget/contracts_grants/info_contracts/legal_entities/legal_entities_en.cfm#en


Top