EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 30.5.2024.
COM(2024) 227 final
2024/0127(NLE)
Prijedlog
ODLUKE VIJEĆA
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Upravnog odbora za Carinsku konvenciju o međunarodnom prijevozu robe uz primjenu karneta TIR u pogledu prijedloga izmjene Konvencije
OBRAZLOŽENJE
1.Predmet prijedloga
Ovaj se prijedlog odnosi na odluku o utvrđivanju stajališta koje treba zauzeti u ime Unije u Upravnom odboru koji je osnovan Carinskom konvencijom o međunarodnom prijevozu robe uz primjenu karneta TIR od 14. studenog 1975. („Konvencija TIR”) u vezi s predviđenim donošenjem nekoliko tehničkih izmjena Konvencije TIR.
2.Kontekst prijedloga
2.1.Carinska konvencija o međunarodnom prijevozu robe uz primjenu karneta TIR
Cilj je Konvencije TIR olakšati međunarodni prijevoz robe od polaznih carinskih ureda do odredišnih carinskih ureda i kroz onoliko zemalja koliko je potrebno. Sporazum je stupio na snagu 1978. U veljači 2024. Konvencija je imala 78 stranaka, 77 država i Europsku uniju.
Europska unija stranka je Konvencije TIR od 20. lipnja 1983., a stranke su i sve njezine države članice.
2.2.Upravni odbor
Upravni odbor, osnovan člankom 58.a, djeluje u okviru Konvencije TIR. Upravni odbor je najviše tijelo Konvencije koje nadzire njezinu primjenu te razmatra i donosi izmjene Konvencije TIR. O prijedlozima se glasuje, a svaka država koja je stranka i zastupljena je na sjednici Upravnog odbora ima jedan glas. Unija ima isključivu nadležnost u području carine koje je uređeno Konvencijom TIR. Međutim, u skladu s člankom 52. stavkom 3. Konvencije Unija kao carinska i ekonomska unija nema pravo glasa povrh glasova njezinih država članica. Sve su države članice EU-a stranke i imaju pravo glasa.
Izmjene Konvencije TIR donose se dvotrećinskom većinom glasova stranaka koje su prisutne i glasuju. Za donošenje odluka potreban je kvorum od najmanje jedne trećine država koje su stranke.
2.3.Predviđeni akt Upravnog odbora
U listopadu 2024., na svojoj osamdeset trećoj ili bilo kojoj sljedećoj sjednici, Upravni odbor treba donijeti odluku o donošenju predloženih izmjena Konvencije TIR („predviđeni akt”).
Svrha je predviđenog akta lakše definirati kraj odnosa između međunarodne organizacije odgovorne za jamstveni lanac TIR i nacionalne udruge TIR. Usto, to će dovesti do veće fleksibilnosti u upotrebi uvjerenja o odobrenju vozila TIR.
Predviđeni akt bit će obvezujući za stranke u skladu s člankom 60. Konvencije TIR. Članak 60. odnosi se na poseban postupak izmjene Priloga od 1. do 10. Konvenciji TIR i njime se predviđa sljedeće: „Svaka predložena izmjena priloga 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9. i 10. razmatrana u skladu s člankom 59. stavcima 1. i 2. stupa na snagu na dan koji određuje Upravni odbor u trenutku usvajanja izmjene, osim ako do prethodnoga datuma, koji istodobno određuje Upravni odbor, jedna petina ili pet država ugovornih strana, ovisno o tome koji je broj manji, ne obavijesti glavnog tajnika Ujedinjenih naroda o svojem prigovoru na izmjenu. Upravni odbor određuje datume iz ovog stavka dvotrećinskom većinom nazočnih članova koji su glasovali.”
3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije
Unija podržava prijedlog izmjene Priloga 6., nove napomene s objašnjenjem 8.10. (e) Konvenciji TIR, kako bi se uveo mehanizam ranog upozoravanja među dionicima u slučaju spora između međunarodne organizacije i nacionalne udruge koji bi mogao utjecati na funkcioniranje jamstvenog lanca TIR. Ovaj Prijedlog izmjene uključuje izmjenu napomene s objašnjenjem 0.6.2. a-1 Priloga 6., kojom se uvodi prethodni otkazni rok od najmanje šest mjeseci prije raskida sporazuma između međunarodne organizacije i nacionalnog udruženja.
Te su mehanizme zatražila rumunjska tijela, uz potporu Komisije i drugih država članica, kako bi se u budućnosti izbjegla kriza između nacionalne udruge i međunarodne organizacije, stavljajući carinska tijela pred gotov čin bez dovoljno vremena za ovlašćivanje nove nacionalne udruge za izdavanje karneta TIR.
Stoga će ta dva mehanizma poboljšati stabilnost jamstvenog lanca TIR unutar EU-a.
Unija podupire i izmjene Priloga 3. stavka 4. i Priloga 4., Obrazac uvjerenja o odobrenju cestovnog vozila, stranica 4., Važna obavijest, stavak 3., čiji je cilj produljiti valjanost uvjerenja o odobrenju cestovnog vozila s dvije na tri godine, kao i uvođenje novog stavka 6. u Prilog 4., Obrazac uvjerenja o odobrenju cestovnog vozila, stranica 4., Važna obavijest, što dovodi do prihvaćanja uvjerenja o odobrenju čak i ako prijevoz TIR počinje posljednjeg dana njegove valjanosti i završava na kasniji datum. Tim se izmjenama nositeljima karneta TIR pojednostavnjuje upotreba potvrde i poboljšava privlačnost Konvencije TIR.
4.Pravna osnova
4.1.Postupovna pravna osnova
4.1.1.Načela
Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.
Pojam „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaća akte koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Obuhvaća i instrumente koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali „postoji mogućnost da presudno utječu na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije”.
4.1.2.Primjena na ovaj predmet
Upravni odbor tijelo je osnovano na temelju sporazuma, i to Konvencije TIR.
Akt koji Upravni odbor treba donijeti akt je koji proizvodi pravne učinke. Prema međunarodnom pravu predviđeni akt bit će obvezujući u skladu s člankom 60. Konvencije TIR.
Predviđenim aktom ne dopunjuje se niti mijenja institucionalni okvir sporazuma.
Stoga je postupovna pravna osnova za predloženu odluku članak 218. stavak 9. UFEU-a.
4.2.Materijalna pravna osnova
4.2.1.Načela
Materijalna pravna osnova za odluku na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili elementa te ako se može utvrditi da je jedan od ta dva cilja ili elementa glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnoj pravnoj osnovi, naime onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.
4.2.2.Primjena na ovaj predmet
Glavni cilj i sadržaj predviđenog akta odnose se na zajedničku trgovinsku politiku.
Stoga je materijalna pravna osnova predložene odluke članak 207. stavak 4. UFEU-a.
4.3.Zaključak
Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 207. stavak 4. prvi podstavak u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.
5.Objava predviđenog akta
Budući da će se aktom Upravnog odbora izmijeniti Konvencija TIR, primjereno je nakon donošenja objaviti ga u Službenom listu Europske unije.
2024/0127 (NLE)
Prijedlog
ODLUKE VIJEĆA
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Upravnog odbora za Carinsku konvenciju o međunarodnom prijevozu robe uz primjenu karneta TIR u pogledu prijedloga izmjene Konvencije
VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,
uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 207. stavak 4. prvi podstavak u vezi s člankom 218. stavkom 9.,
uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,
budući da:
(1)Carinska konvencija o međunarodnom prijevozu robe uz primjenu karneta TIR od 14. studenog 1975. („Konvencija TIR”) odobrena je u ime Europske ekonomske zajednice Uredbom Vijeća (EEZ) br. 2112/78 i stupila je na snagu u Zajednici 20. lipnja 1983.
(2)Konsolidirana verzija Konvencije TIR objavljena je kao Prilog Odluci Vijeća 2009/477/EZ. U skladu s člankom 1. te odluke buduće izmjene Konvencije treba objaviti u Službenom listu Europske unije uz naznaku datuma stupanja na snagu.
(3)U skladu s člankom 60. Konvencije TIR, Upravni odbor za Konvenciju TIR („Upravni odbor”) može donositi izmjene priloga 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9. i 10. dvotrećinskom većinom ugovornih stranaka koje su prisutne i glasuju.
(4)Na svojoj osamdeset trećoj sjednici u listopadu 2024. ili na kasnijoj sjednici Upravni odbor treba donijeti nekoliko izmjena Konvencije TIR i njezinih priloga.
(5)Primjereno je utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Upravnog odbora jer će te izmjene biti obvezujuće za Uniju.
(6)Kako bi se bolje definirao kraj odnosa međunarodne organizacije i nacionalnog udruženja, potrebno je uvesti novi mehanizam upozoravanja i odrediti zakonski otkazni rok prije raskida njihova sporazuma. Usto, upotreba uvjerenja o odobrenju cestovnog vozila pojednostavnit će se produljenjem razdoblja valjanosti i uvođenjem mogućnosti upotrebe do datuma isteka valjanosti.
(7)Stajalište koje Unija treba zauzeti u Upravnom odboru stoga bi se trebalo temeljiti na nacrtu izmjena priloženom ovoj Odluci. Time se ne dovodi u pitanje mogućnost da se predstavnici Unije i države članice pri službenom glasovanju u Upravnom odboru dogovore o nematerijalnim manjim promjenama nacrta izmjena bez daljnje odluke Vijeća,
DONIJELO JE OVU ODLUKU:
Članak 1.
Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na osamdeset trećoj ili kasnijoj sjednici Upravnog odbora za carinsku konvenciju o međunarodnom prijevozu robe uz primjenu karneta TIR („Konvencija TIR”) temelji se na nacrtima izmjena koji su priloženi ovoj Odluci.
Članak 2.
Stajalište iz članka 1. izražava Komisija. Države članice Unije izražavaju stajalište Unije tijekom službenog glasovanja u Upravnom odboru za Konvenciju TIR, djelujući zajednički u interesu Unije.
Članak 3.
Ova je Odluka upućena Komisiji i državama članicama.
Sastavljeno u Bruxellesu,