Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024AE0813

    Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora – Uredba Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Programa za europsku obrambenu industriju i okvira mjera za osiguravanje pravodobne dostupnosti i opskrbe obrambenim proizvodima (EDIP) (COM(2024) 150 final – 2024/0061(COD))

    EESC 2024/00813

    SL C, C/2024/4662, 9.8.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/4662/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/4662/oj

    European flag

    Službeni list
    Europske unije

    HR

    Serija C


    C/2024/4662

    9.8.2024

    Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

    Uredba Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Programa za europsku obrambenu industriju i okvira mjera za osiguravanje pravodobne dostupnosti i opskrbe obrambenim proizvodima („EDIP”)

    (COM(2024) 150 final – 2024/0061(COD))

    (C/2024/4662)

    Izvjestitelj:

    Tomasz Andrzej WRÓBLEWSKI

    Suizvjestitelj:

    Franck UHLIG

    Savjetnici/ice:

    Paweł PONCYLJUSZ (za izvjestitelja GRI)

    Arnaud NEGRI (za suizvjestitelja Cat. 2)

    Zakonodavni postupak:

    EU Law Tracker (alat za praćenje zakonodavnih akata EU-a)

    Zahtjev za savjetovanje:

    Vijeće Europske unije, 19.4.2024

    Pravna osnova:

    članci 114. i 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

    Dokument/i Europske komisije:

    COM(2024) 150 final

    Relevantni ciljevi održivog razvoja:

    9. cilj održivog razvoja – industrija, inovacije i infrastruktura

    16. cilj održivog razvoja – mir, pravda i snažne institucije,

    Nadležno tijelo:

    Savjetodavno povjerenstvo za industrijske promjene (CCMI)

    Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

    15.5.2024

    Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

    30.5.2024

    Plenarno zasjedanje br.:

    588

    Rezultat glasanja (za/protiv/suzdržani):

    196/1/2

    1.   PREPORUKE

    Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO),

    1.1.

    preporučuje Europskoj komisiji da sveobuhvatno informira europske građane kako bi im pružila širu sliku o izazovima zajedničkog financiranja obrane u aktualnom geopolitičkom kontekstu i s ciljem izgradnje zajedničke sigurnosti, uz nastavak izgradnje europske integracije na projektu mira i solidarnosti;

    1.2.

    traži povećanje trenutačno ograničenog financiranja (1,5 milijardi EUR) u srednjoročnom razdoblju;

    1.3.

    naglašava da Program za europsku obrambenu industriju (EDIP), uz pružanje nužnog odgovora na hitne potrebe Ukrajine, mora dovesti do strukturnog razvoja europskog pristupa obrani i povezane europske obrambene industrijske i tehnološke baze (EDTIB);

    1.4.

    preporučuje da Europski parlament, države članice, javni i privatni financijski sektor i Europska komisija izrade dugoročni plan za povećanu potrošnju za oružje i za njegovu nabavu, kojim bi se olakšala dugoročna ulaganja privatnog sektora i poduprli planovi proizvodnje vojne opreme u okviru EDTIB-a te pružila potpora obrambenoj tehnološkoj i industrijskoj bazi (DTIB) za Ukrajinu;

    1.5.

    preporučuje Europskoj komisiji da pojasni porijeklo i korištenje sredstava namijenjenih EDIP-u kako bi se izbjegle sumnje u proizvoljnost u odnosu na financiranje drugih programa čije su potrebe također velike i hitne (javne službe, socijalni sektor, zeleni plan itd.);

    1.6.

    preporučuje da poduzeća koja bi djelovala u okviru EDTIB-a ojačaju suradnju, naročito s malim i srednjim poduzećima (MSP) i preko granica;

    1.7.

    ističe važnost industrijske suradnje s Ukrajinom u okviru EDIP-a;

    1.8.

    predlaže daljnje promicanje sinergija između obrambene i civilne industrije, uključujući MSP-ove i novoosnovana poduzeća;

    1.9.

    izražava sumnju u to da strukture za europske programe naoružanja (SEAP) imaju potencijal da značajno pridonesu jačanju EDTIB-a;

    1.10.

    preporučuje da se postotak ciljeva u području kooperativnog postupka nabave i ciljeva postupka nabave unutar Europe izražen u Zajedničkoj komunikaciji o europskoj industrijskoj strategiji za europsku obranu (EDIS) uključi u regulatorni dokument EDIP-a.

    2.   POJAŠNJENJA

    Argumenti u prilog Preporuci 1.1

    2.1.

    Redovitim kampanjama podizanja javne svijesti potrebno je dosljedno i odlučno iznositi argumente kojima se objašnjavaju povijesne okolnosti nastanka Europske unije i kakvu opasnost za demokraciju i naš sustav vrijednosti predstavlja želja za ekspanzijom totalitarnih režima, naročito ruskog režima.

    2.2.

    Europske građene treba uvjeriti u potrebu za pružanjem neposredne potpore Ukrajini s jedne strane i u odgovornost Unije i država članica za konsolidaciju europskog projekta s druge strane, čime se jamči dugoročna sigurnost europskih građana.

    2.3.

    EGSO podržava Uredbu o EDIP-u. Mir se mora braniti, a sigurnost Europe ne može se zajamčiti bez europske obrambene industrije. Međutim, EGSO želi ponovno naglasiti da se, unatoč turbulentnim vremenima u kojima se nalazimo, izgradnja Europe mora i dalje temeljiti na projektu mira i solidarnosti u Europi i izvan nje.

    2.4.

    Cijenu sigurnosti europskih građana Europa je predugo ignorirala: u tom smislu nije moguće opravdati nepostojanje vlastitih sredstava, iako velik broj država članica EU-a uživa uzajamnu podršku u okviru NATO-a.

    2.5.

    Potrebno je izraditi strukturni okvir i instrument za financiranje obrane na temelju pristupa instrumentu za oporavak NextGenerationEU.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.2

    2.6.

    Premali iznos financijskih sredstava znači da će uspjeh EDIP-a ovisiti o dobroj volji država članica EU-a da surađuju i zajedno ulažu u buduću nabavu za potrebe obrane. EGSO pozdravlja spremnost Komisije, izraženu u Komunikaciji o EDIS-u, da promiče upotrebu EDTIB-a pomoću pokazatelja praćenja. U kontekstu zajedničke nabave to bi moglo donijeti brojne koristi, među ostalim u pogledu radnih mjesta, strateške autonomije i gospodarskog razvoja na teritorijima država članica. EGSO izražava bojazan da se te dobre namjere neće nužno provesti u praksi iz niza razloga povezanih s ponekad različitim interesima država članica EU-a.

    2.7.

    EGSO naglašava da je potrebno osigurati da akteri koji bi djelovali u okviru EDTIB-a, naročito MSP-ovi u svim državama članicama, imaju dostatan pristup javnom i privatnom financiranju. Prijedlog, u okviru EDIP-a, za osnivanje Fonda za ubrzavanje transformacije lanaca opskrbe u području obrane (FAST) čini se kao dobar pristup, iako je malo vjerojatno da će taj fond biti dovoljan s obzirom na znatne buduće financijske potrebe. Iako je europska taksonomija legitimna i nužna klasifikacija, ona ne smije negativno utjecati na EDTIB u kontekstu geopolitičkih previranja i prijetnji.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.3

    2.8.

    Budućim višegodišnjim financijskim okvirom moraju se uzeti u obzir svi financijski aspekti dugoročne obrambene strategije.

    2.9.

    Zbog kratkoročno hitne situacije ne smijemo zaboraviti na potrebu za nastavkom europskih integracija dugoročno: okvir za suradnju među državama i među industrijskim akterima mora biti i manje rascjepkan i bolje financiran u cilju predviđanja, standardizacije, uštede vremena i smanjenja troškova te u službi europskih građana i njihove sigurnosti.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.4

    2.10.

    Iznimno ograničena sredstva koja trenutačno dodjeljuje Europska komisija moraju se nužno i korisno dopuniti financiranjem od strane država članica, javnog i privatnog financijskog sektora te, po mogućnosti, europske investicijske banke i Europskog investicijskog fonda.

    2.11.

    Samo će dugoročne obveze u pogledu kontinuirane nabave oružja, neovisno o političkim okolnostima i izbornom ciklusu, uvjeriti industriju i financijske institucije da ulažu znatnija sredstva u industriju oružja.

    2.12.

    Povećanjem potrošnje za obranu u okviru inicijative EDIP također se ističe kolektivna predanost europskih nacija preuzimanju veće odgovornosti za svoju sigurnost i obranu, čime se smanjuje ovisnost o vanjskim akterima za zaštitu. Ulaganjem u vlastite vojne kapacitete europske zemlje nastoje povećati svoju stratešku autonomiju i sposobnost odlučnog djelovanja u obrani svojih interesa i vrijednosti.

    2.13.

    EDIP će omogućiti bolje razumijevanje uzajamnih potreba i prigovora na zajedničke projekte naoružanja, čime će se olakšati postizanje konsenzusa i donošenje strateških odluka u okviru zajedničke sigurnosne i obrambene politike (ZSOP) EU-a.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.5

    2.14.

    Da bi europski građani što bolje prihvatili EDIP, EGSO ustraje u tome da taj znatan proračunski izdatak ne smije biti nauštrb nužnih ulaganja u javne usluge, socijalni sektor i zelenu i digitalnu transformaciju.

    2.15.

    Javna nabava mora biti društveno odgovorna i ispunjavati okolišne, socijalne i upravljačke kriterije.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.6

    2.16.

    Na integraciju i djelotvornost obrambenih strategija na razini EU-a ozbiljno utječe stalno razlikovanje između planiranja nacionalne obrane i multinacionalnog programiranja. Trajno postojanje zasebnih nacionalnih postupaka planiranja obrane i nadnacionalnih programskih okvira stvara prepreke koje ometaju razvoj dosljednog i jedinstvenog pristupa europskoj obrani.

    2.17.

    Zahvaljujući ciljanim tokovima financiranja i poticajima za suradnju EDIP bi trebao imati ključnu ulogu u promicanju pojačane suradnje među državama članicama EU-a, čime bi se nadišle tradicionalne nacionalne prepreke nabavi i planiranju u području obrane. Taj pristup suradnji u području obrane bitan je za jačanje strateške autonomije i zajedničkih obrambenih sposobnosti EU-a usporedno sa suradnjom s partnerima izvan EU-a u okviru NATO-a i svim bliskim demokratskim saveznicima EU-a, u Europi i izvan nje. Njime bi se povećala interoperabilnost, konkurentnost i učinkovitost u nabavi, planiranju i operacijama u području obrane, čime bi se u konačnici povećala otpornost Europe.

    2.18.

    Usklađeni pristup javnoj nabavi u području obrane olakšava iskorištavanje ekonomije razmjera, dogovaranje povoljnih uvjeta s dobavljačima i osiguravanje optimalne raspodjele resursa za različite projekte i programe u području obrane.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.7

    2.19.

    Industrijskom suradnjom s Ukrajinom mora se zajamčiti bolja buduća interoperabilnost usklađivanjem standarda, koje općenito treba provesti i unutar EU-a, tj. među državama članicama.

    2.20.

    Ukrajinska industrija nudi skup vještina i znanja i suradnju od kojih EDTIB može imati koristi kroz suradnju koja će se međusobno obogaćivati. Međutim, trebat će izbjegavati premještanje djelatnosti na štetu europskog tržišta rada kako bi se izbjegao rizik od fiskalnog dampinga.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.8

    2.21.

    Uredbom o EDIP-u mogu se maksimalno povećati društvene koristi ulaganja u obranu te se može potaknuti gospodarski rast i uspostavljanje inovacijskih ekosustava diljem Europe. Pristupom dvojne namjene povećava se troškovna učinkovitost obrane i doprinosi širim strateškim ciljevima Europe kao što su održivost, digitalizacija i otpornost.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.9

    2.22.

    Prijedlog okvira SEAP-a je nov, ali njegovo područje primjene i provedba i dalje su nejasni. Tehnička, pravna, gospodarska i fiskalna pitanja brojna su te ih je potrebno razjasniti prije uvođenja instrumenta čija bi uspostava izgubila smisao u slučaju njegove nedovoljne iskorištenosti. S druge strane, ako se taj instrument uspješno uvede, važno je imati na umu njegove moguće posljedice.

    2.23.

    Na prvi se pogled čini da takav sustav nije izravno u skladu s interesima europskih industrijskih aktera, čiji je kapital u velikoj mjeri privatan, a ponekad se nalazi izvan Unije.

    Argumenti u prilog Preporuci 1.10

    2.24.

    Cilj je ojačati nužnost preusmjeravanja vojnih obrambenih sustava država članica EU-a na EDTIB, po mogućnosti pomoću suradnje.

    2.25.

    EGSO pozdravlja ciljeve koje su institucije EU-a postavile u području obrane. To podrazumijeva povećanje strateške autonomije EU-a u obrambenim pitanjima, osiguravanje njegove sposobnosti da odlučno djeluje u zaštitu europskih interesa te nastojanje da preuzme vodstvo na svjetskoj razini u istraživanju i razvoju u području obrane, pomiče granice obrambene tehnologije i oblikuje budućnost europske sigurnosti.

    2.26.

    EGSO smatra da je u trenutačnoj situaciji ključno ukloniti tehnološke nedostatke i osigurati da Europa zadrži vodeću ulogu u inovacijama u području obrane. Ciljanim tokovima financiranja i zajedničkim projektima te europske obrambene inicijative državama članicama omogućuju udruživanje resursa, razmjenu stručnih znanja i iskorištavanje dodatnih prednosti za razvoj inovativnih obrambenih proizvoda i tehnologija.

    2.27.

    Europske obrambene inicijative imaju važnu ulogu u razvoju EDTIB-a jer olakšavaju suradnju između država članica, poduzeća koja djeluju u području obrane i istraživačkih institucija kako bi se razvila najsuvremenija rješenja kojima se jačaju obrambene sposobnosti i strateška autonomija Europe.

    Bruxelles, 30. svibnja 2024

    Predsjednik

    Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

    Oliver RÖPKE


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/4662/oj

    ISSN 1977-1088 (electronic edition)


    Top