Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0907(02)

    Objava zahtjeva za registraciju naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode 2023/C 317/13

    C/2023/5976

    SL C 317, 7.9.2023, p. 20–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.9.2023   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 317/20


    Objava zahtjeva za registraciju naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

    (2023/C 317/13)

    Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od tri mjeseca od datuma ove objave.

    JEDINSTVENI DOKUMENT

    „Safranbolu Safranı”

    EZ br.: PDO-TR-02860 – 10.8.2022.

    ZOZP ( ) ZOI (X)

    1.   Naziv(i) [ZOI-ja ili ZOZP-a]

    „Safranbolu Safranı”

    2.   Država članica ili treća zemlja

    Republika Turska

    3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

    3.1.   Vrsta proizvoda [vidjeti Prilog XI.]

    Razred 1.8. Ostali proizvodi iz Priloga I. Ugovoru (začini itd.)

    3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

    „Safranbolu Safranı” je gomoljasta kultura vrste šafrana Crocus sativus L. Karaarslan iz porodice Iridaceae s jednim nadzemnim dijelom i trajnim podzemnim dijelom koja cvjeta u jesen. „Safranbolu Safranı” je aromatična biljka koja raste u regiji Safranbolu, koja je najmanje 2 cm visoka kad je svježa i najmanje 1 cm duga kad je osušena, ima jak miris i okus jodoforma, a njezini su filamenti jarke grimizne boje, čiji intenzitet nadmašuje standarde prvoklasnih šafrana. Šafran se ne drobi niti se melje u prah, već se samo suši u izvornom obliku, čime zadržava grimiznu boju.

    Cvjetovi biljke imaju šest latica i ljubičaste su boje. Cvijet ima tri prašnika. Stigma, odnosno crveni i okrugli vrh ženskog dijela (jajnika) cvijeta, ima najveću ekonomsku vrijednost. Iako im je tržišna vrijednost niska, žuti muški dijelovi (prašnici) proizvođačima ipak donose dodatan prihod. Budući da prašnici sadržavaju velike količine peludi, šafran se može smatrati peludnom biljkom. Biljka ima samo jedan jajnik, koji se sastoji od stila, ovule i stigme. U zreloj biljci stigma se dijeli na tri dijela, koji se zovu i filamenti te izgledaju kao niti dužine 2,5–3 cm. Stigma je jarke grimizne boje, a upravo se trodijelna stigma jajnika koristi kao začin šafran. Stigma jajnika koristi se za dobivanje šafrana, a aktivne su komponente spojevi kao što su eterično ulje, karoteni i pikrokrocin. Među tim spojevima karoteni (osobito krocin) šafranu daju njegovu boju, a pikrokrocin i safranal gorčinu i aromu. Najvažniji sastojak koji povećava komercijalnu vrijednost šafrana je krocin, prirodni spoj koji daje zlatnožutu/crvenu boju koja je gotovo narančasta.

    U usporedbi s ostalim šafranima koji se proizvode u svijetu „Safranbolu Safranı” ima kvalitetniju aromu, boju i moć bojenja te može obojiti vodu koja je 100 000 puta teža od njega u žuto.

    Kemijska svojstva šafrana „Safranbolu Safranı” u suhoj tvari filamenata:

     

    Najviše

    udio vode i hlapljivih tvari

    (%) 9,6

    pepeo

    (%) 4,9

    pepeo netopljiv u kiselini

    (%) 0,1

    količina suhe tvari otopljene u hladnoj vodi

    (%) 62,0

    ukupni dušik

    (%) 2,77

    sirova celuloza

    (%) 4,0

    gorčina, pikrokrocin

    (%) 83,0

    safranal

    (%) 29,0

    krocin koji daje intenzitet boje

    (%) 231,0

    Kako bi „Safranbolu Safranı” imao posebna svojstva po kojima se ističe, pikrokrocina (gorčina) (u suhoj tvari) trebalo bi biti najmanje 70 %, safranala (u suhoj tvari) od 20 % do 50 %, a krocina (intenzitet boje) (u suhoj tvari) najmanje 190 %.

    3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

    3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

    Svi postupci sadnje podanaka, gnojidbe, berbe i sušenja moraju se provoditi na zemljopisnom području iz točke 4.

    3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

    Proizvodi od 1 g do 5 kg mogu se puniti u pakiranja za prehrambene proizvode.

    3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

    Osim obveznih informacija koje se moraju navesti u vezi s prezentiranjem i označivanjem hrane, na etiketi bi trebalo navesti i sljedeće informacije:

    trgovački naziv i adresu, kratki naziv i adresu ili registrirani žig trgovačkog društva,

    broj serije,

    naziv proizvoda: „Safranbolu Safranı”,

    sljedeći logotip:

    Image 1

    službeni hologram autentičnosti.

    4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

    „Safranbolu Safranı” proizvodi se, uzgaja, oprašuje, bere i suši unutar granica grada Safranbolua u pokrajini Karabüku.

    (a)

    u četvrtima grada Safranbolua; 15 Temmuz, Akçasu, Aşağı Tokatlı, Atatürk, Babasultan, Bağlarbaşı, Barış, Camikebir, Cemalcaymaz, Çavuş, Çeşme, Emek, Esentepe, Hacıhalil, Hüseyinçelebi, İsmetpaşa, İzzetpaşa, Karaali, Kirkille, Musalla i Yenimahall.

    Sva sela na tom području uključena su u područje proizvodnje.

    (b)

    u selima okruga Safranbolua: Agaçkese, Akkışla, Akören, Alören, Aşağıçiftlik, Aşağıdana, Bağzığaz, Bostanbükü, Cabbar, Cücahlı, Çatak, Çavuşlar, Çerçen, Çıraklar, Danişment, Davutobası, Değirmencik, Dere, Düzce, Gayza, Geren, Gökpınar, Gündoğan, Hacıhasan, Hacılarobası, Harmancık, İnceçay, Kadıbükü, Karacatepe, Karapınar, Karıt, Kehler, Kırıklar, Konarı, Kuzyakahacılar, Kuzyakaköseler, Kuzyakaöte, Nacsaklar, Nebioğlu, Oğulören, Ovacuma, Ovaköseler, Örencik, Pelitören, Sakaralan, Sarıahmetli, Sat, Sırçalı, Sine, Tayyip, Tintin, Tokatlı, Toprakcuma, Üçbölük, Yazıköy, Yolbaşı, Yörük, Yukarıçiftlik i Yukarıdana.

    Grad Safranbolu nalazi se na 41° 16′ sjeverne geografske širine i 32° 41′ istočne geografske dužine.

    5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

    Prirodni čimbenici

    Klimatska obilježja i uvjeti uzgoja najvažniji su čimbenici koji utječu na kvalitetu šafrana „Safranbolu Safranı”. Oni utječu na količinu pikrokrocina (gorčina), omjere safranala (organski spoj) i krocina (intenzitet boje) u šafranu te na broj podanaka i cvjetova. Zbog klimatskih obilježja u Safranboluu u smislu temperature i padalina biljka ima veće podanke i duže cvjetove u usporedbi s biljkama zasađenima u susjednim gradovima ili drugim gradovima u Turskoj, koje su manje, imaju manje mlade podanke i cvjetaju kasnije. Osim toga, te biljke imaju manju koncentraciju sastojaka eteričnog ulja (safranal, pikrokrocin i krocin) i slabiji miris šafrana nego šafran koji se uzgaja u Safranboluu.

    Klima

    Uzgoj šafrana u Safranboluu usko je povezan s klimatskim obilježjima regije. Mikroklimatski uvjeti regije Safranbolu posljedica su njezina zemljopisnog položaja na prijelazu između crnomorske klime i klime središnje Anatolije. Prosječna godišnja temperatura u Safranboluu iznosi 12,3 °C. Prema meteorološkim podacima temperature u travnju vrlo su blizu godišnjem prosjeku, a temperature do studenoga više su od godišnjih prosječnih vrijednosti.

    Safranbolu ima polusuhu klimu s malo vlage. Kad se uzmu u obzir ta obilježja, primjećuje se da područje ima obilježja koja su potrebna za uzgoj šafrana, koji je osjetljiv na prekomjernu hladnoću zimi te zahtijeva hladno vrijeme zimi i sušu ljeti.

    Temperaturne vrijednosti Safranbolua odgovaraju temperaturnim potrebama šafrana. Slično se može reći i za količinu padalina u regiji, koja zapravo savršeno odgovara potrebama biljke za vlažnim i hladnim vremenom tijekom cvatnje. Klima u regiji odlikuje se temperaturnim vrijednostima koje povećavaju cvjetanje i prinos, kao i količinu hlapljivih i bioaktivnih spojeva.

    Safranal (organski spoj) čini 70 % sastojaka eteričnog ulja šafrana i utječe na miris šafrana. Nastaje hidrolizom pikrocina (gorčina) uz utjecaj temperature tijekom skladištenja nakon berbe šafrana.

    Vlažnost

    Godišnja prosječna relativna vlažnost u Safranboluu iznosi otprilike 61 %, dok je relativna vlažnost visoka zimi, a niska ljeti. „Safranbolu Safranı” zahtijeva 50–60 % vlažnosti tijekom svojeg razdoblja rasta, a vlažnost veća od tih vrijednost oštećuje cvijet šafrana. Područje Safranbolua ima odgovarajuću relativnu vlažnost u razdoblju rasta šafrana, što pogoduje njegovu uzgoju te ga čini otpornim na bolesti i štetne organizme.

    Tlo

    Tlo prikladno za uzgoj šafrana trebalo bi imati pH-vrijednost oko 6,0–8,0. U regiji Safranbolu izmjerene su pH-vrijednosti tla od 5,5 do 8,5, što je odgovarajući raspon za uzgoj šafrana. Ta vrijednost omogućuje povećanje prinosa jer odgovarajuća svojstva tla utječu na cvatnju.

    Ljudski čimbenici

    Ljudski čimbenici važni su jer se sadnja, okopavanje i, posebno, berba šafrana „Safranbolu Safranı” moraju obaviti ručno i pažljivo. Nakon prve sadnje podanci se dalje razmnožavaju pod zemljom u drugoj i trećoj godini, a nakon berbe na kraju treće godine podanci pod zemljom uklanjaju se ručno kako bi se suzio razmak između redova biljaka i tako povećao prinos. Budući da su sterilne, sjemenke šafrana nemaju nikakvu ulogu u njegovu razmnožavanju. Za razmnožavanje cvijeta šafrana koristi se njegov gomoljasti korijen, koji ostaje pod zemljom. Podanak preživljava samo jednu sezonu i naposljetku proizvodi nove biljke koje se nazivaju „mladi podanak”. Na kraju treće godine ponovno se sade podanci koji su ručno uklonjeni. Stoga reprodukcija šafrana „Safranbolu Safranı” ovisi o ljudskim čimbenicima.

    Polje na kojem će se uzgajati šafran trebalo bi obrađivati ručno i pažljivo radi suzbijanja korova i razvoja podanaka bez oštećivanja.

    Kako bi se dobio šafran visoke kvalitete, berbu moraju obaviti brzi i stručni berači u kratkom vremenu prije izlaska sunca jer šafran nakon izlaska sunca počinje gubiti kvalitetu zbog izloženosti njegovu zračenju. Od dozrijevanja do branja šafrana proteknu gotovo dva dana. Nakon berbe na kvalitetu šafrana znatno utječu i prikupljanje stigme i uvjeti skladištenja.

    Berba šafrana cvijet po cvijet i odvajanje bijelih područja u korijenu zahtijeva posebnu stručnost kako bi se očuvale njegova aroma, gorčina i moć bojenja, koje mu daju vrijednost. Ako se to čini nepažljivo, šafran gubi svu komercijalnu vrijednost zbog ozbiljnih gubitaka kvalitete.

    Berba

    Cvijet šafrana bere se ručno u ranim jutarnjim satima dok su cvjetovi još uvijek pupoljci kako bi se očuvala eterična ulja, koja su dio aktivnih sastojaka biljke šafrana, nalaze se u stigmi jajnika i utječu na količinu safranala.

    Cvjetovi šafrana „Safranbolu Safranı” beru se ručno rano ujutro, kad je sadržaj hlapljivih spojeva u cvjetovima visok. Nakon toga snop s trodijelnim filamentima (ženski dio), stilom i konjem pažljivo se ručno odvaja od cvijeta prije nego što se cvjetovi osuše, a latice zatvore. Snop iz stabljike treba ručno iščupati u jednom komadu, što je najvažniji korak u proizvodnji šafrana. Iskusni berači znaju koliko snažno moraju povući kako bi snop odvojili u jednom komadu, a da ne oštete filamente. Stil i konj stigme karakteristične su boje koja iz grimizne boje šafrana prelazi u žutu, pa je drugi važan korak otkinuti stabljiku delikatnog snopa upravo na mjestu na kojem grimizna boja prelazi u žutu kako bi se dobio dio stigme koji se zove pušal. Sve arome i bioaktivni spojevi osim boje šafrana „Safranbolu Safranı” koncentrirani su u pušalu i stoga se taj dio suši za daljnju upotrebu.

    Pušal se u izvornom obliku suši u zatvorenom prostoru s prirodnim svjetlom, na sobnoj temperaturi (20–22 °C) na čistoj gazi u trajanju od jednog do dva tjedna. Za vrijeme sušenja ne koriste se kemikalije ni strujanje zraka, kao ni izravna sunčeva svjetlost. Potpuno osušeni pušal čuva se u hermetički zatvorenim staklenim posudama ili drvenim kutijama na polusjenovitom mjestu kako bi se zaštitio od vlage i izravne sunčeve svjetlosti, koje uzrokuju promjenu boje, nepoželjne promjene okusa te gubitak mirisa i arome.

    Šafran se ne drobi niti se melje u prah, već se samo suši u izvornom obliku, čime zadržava grimiznu boju. Taj osušeni proizvod koristi se kao začin šafran.

    Upućivanje na objavu specifikacije


    (1)   SL L 343, 14.12.2012., str. 1.


    Top