Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0208(03)

    Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 2019/33 2023/C 48/09

    PUB/2022/1531

    SL C 48, 8.2.2023, p. 46–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.2.2023   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 48/46


    Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 2019/33

    (2023/C 48/09)

    Ova je obavijest objavljena u skladu s člankom 17. stavkom 5. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 (1).

    OBAVIJEST O ODOBRENJU STANDARDNE IZMJENE

    „Anjou Villages”

    ZOI-FR-A0493-AM02

    Datum obavijesti: 11.11.2022.

    OPIS I RAZLOZI ODOBRENE IZMJENE

    1.   Službeni zemljopisni šifrarnik

    Općine zemljopisnog područja i područja u neposrednoj blizini ažurirane su u skladu sa službenim zemljopisnim šifrarnikom.

    To ne utječe na opseg razgraničenog zemljopisnog područja.

    Mijenjaju se točke 6. i 9. jedinstvenog dokumenta.

    2.   Razmak između trsova

    Najmanji razmak između trsova smanjuje se s 1 m na 0,90 m.

    Svrha je ove izmjene povećati gustoću sadnje vinove loze bez mijenjanja razmaka između redova.

    Dodana je i posebna odredba za vinovu lozu na padinama većima od 10 % za koje je dopušten najmanji razmak između trsova od 0,80 m.

    Svrha je ovog dodatka uzeti u obzir poseban slučaj vinove loze posađene na izraženim obroncima, što uzrokuje poseban raspored tijekom sadnje (sadnja paralelna s obronkom umjesto okomito na nju).

    Mijenja se točka 5. jedinstvenog dokumenta.

    3.   Rezidba

    Pravila o rezidbi usklađena su na razini oznaka područja Anjou Saumur u regiji Val de Loire.

    Cilj je tog usklađivanja poboljšati znanje gospodarskih subjekata i pojednostavniti nadzor. Ovom se izmjenom za vinogradare uvodi mogućnost prilagodbe u pogledu epizoda mraza koje sve češće nastupaju kasno.

    Mijenja se točka 5. jedinstvenog dokumenta.

    4.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

    Povezanost se mijenja upućivanjem na 2021. godinu umjesto na 2018. godinu.

    Mijenja se točka 8. jedinstvenog dokumenta.

    5.   Označivanje

    Pojašnjen je regulatorni okvir za neobvezne pojmove.

    Mijenja se točka 9. jedinstvenog dokumenta.

    6.   Izmjena teksta

    U specifikaciji su izvršene određene prilagodbe teksta.

    Te izmjene ne utječu na jedinstveni dokument.

    7.   Upućivanje na nadzorno tijelo

    Tekst upućivanja na nadzorno tijelo revidiran je kako bi se uskladio s drugim specifikacijama proizvoda s oznakama zemljopisnog podrijetla. Riječ je samo o izmjeni teksta.

    Ta izmjena ne utječe na jedinstveni dokument.

    JEDINSTVENI DOKUMENT

    1.   Naziv(i)

    Anjou Villages

    2.   Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla:

    ZOI – Zaštićena oznaka izvornosti

    3.   Kategorije proizvoda od grožđa i vina

    1.

    Vino

    4.   Opis vina

    KRATAK OPIS

    Riječ je o mirnim crnim vinima sa sljedećim glavnim analitičkim značajkama:

    Najmanja prirodna volumna alkoholna jakost vina iznosi 11 %.

    Nakon fermentacije sadržaj fermentabilnih šećera (glukoza i fruktoza) u vinu iznosi najviše 3 grama po litri.

    Malolaktična fermentacija obavezno je dovršena. Vina koja se mogu stavljati na tržište, u razlivenom stanju ili u fazi pakiranja, imaju udio jabučne kiseline od najviše 0,4 grama po litri.

    Vina nakon obogaćivanja ne premašuju ukupnu volumnu alkoholnu jakost od 12,5 %.

    Ukupni sadržaj hlapljivih kiselina, ukupni sadržaj kiselina i ukupni sadržaj sumpornog dioksida utvrđeni su propisima Zajednice.

    Vina dozrijevaju najmanje do 15. lipnja koji slijedi nakon godine berbe.

    Vina su najčešće izrazito tamne boje rubina. Za miris vina često su karakteristične nježne note crvenog voća i cvijeća (perunika, ljubičica...) koje se razvijaju u složenije arome, mješavine crnog voća i pikantnih aroma, arome divljači ili šume. Okus je pun i mesnat te je očuvano aromatsko bogatstvo. Tanini su uvelike prisutni i skladni, a okus nakon kušanja postojan je. Ovo je vino bogato i mora se pustiti da odstoji tijekom nekoliko godina prije kušanja.

    Opća analitička svojstva

    Najveća ukupna alkoholna jakost (u % volumnog udjela)

     

    Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % volumnog udjela)

     

    Najmanji ukupni udio kiselosti

     

    Najveći udio hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

     

    Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

     

    5.   Postupci proizvodnje vina

    5.1.   Posebni enološki postupci

    1.   Gustoća sadnje – razmaci

    Postupak uzgoja

    Najmanja gustoća nasada vinove loze iznosi 4 000 trsova po hektaru. Prored u tim vinogradima ne smije biti veći od 2,50 metra, a razmak između trsova u istoj brajdi ne smije biti manji od 0,90 metra. Berbe s vinogradarskih parcela s razmakom između trsova u istom redu manjim od 0,90 metara, ali ne manjim od 0,80 metara i s nagibom većim od 10 % imaju pravo na kontroliranu oznaku izvornosti. Berbe s vinogradarskih parcela s gustoćom nasada od 3 300 do 4 000 trsova po hektaru imaju pravo na naziv kontrolirane oznake izvornosti ako su se poštovale odredbe o pravilima o podvezivanju i visini lišća utvrđene u specifikaciji. Prored na tim vinogradarskim parcelama ne smije biti veći od 3 metra, a razmak između trsova u istoj brajdi ne smije biti manji od 1 metra.

    2.   Pravila o rezidbi i sustavu brajdi

    Postupak uzgoja

    Trsovi se obrezuju metodom kratke rezidbe, duge rezidbe ili mješovite rezidbe, s najviše 12 pupova po trsu.

    Loza se može rezati s 2 dodatna pupa pod uvjetom da je u fenološkoj fazi, kada je na lozi 11 do 12 listića (odvojeni neotvoreni cvjetni pupovi), broj plodovitih grana te godine po trsu najviše 12.

    Visina brajde iznosi najmanje 0,6 veličine proreda između brajdi mjereno između donje granice lišća utvrđene na visini od najmanje 0,40 metra iznad tla i gornje granice brajde utvrđene na najmanje 0,20 metra iznad najviše nosive žice.

    Na vinogradarskim parcelama s gustoćom nasada od 3 300 do 4 000 trsova po hektaru usto se poštuju sljedeća pravila postavljanja brajdi: minimalna visina potpornih stupova u brajdi iznad tla iznosi 1,90 metara; žice u brajdi postavljaju se na četiri razine; najmanja visina gornje žice iznosi 1,85 metara iznad tla.

    3.   Navodnjavanje

    Postupak uzgoja

    Navodnjavanje je zabranjeno.

    4.   

     

    Posebni enološki postupci

    Dopuštene su tehnike pojačavanja vina oduzimanjem vode, a najveća stopa djelomičnog koncentriranja u odnosu na upotrijebljenu količinu iznosi 10 %. Zabranjena je upotreba komadića drva. Vina nakon obogaćivanja ne premašuju ukupnu volumnu alkoholnu jakost od 12,5 %.

    Uz prethodno navedene odredbe, vina, u pogledu enoloških postupaka, poštuju obveze utvrđene u propisima Zajednice te u Zakoniku o poljoprivredi i morskom ribarstvu.

    5.2.   Najveći prinos

    1.

     

    60 hektolitara po hektaru

    6.   Razgraničeno zemljopisno područje

    Sve faze proizvodnje odvijaju se na zemljopisnom koje obuhvaća područje sljedećih općina na temelju službenog zemljopisnog šifrarnika iz 2021.:

    departman Deux-Sèvres: Loretz-d’Argenton (samo za područje delegirane općine Bouillé-Loretz), Val en Vignes (samo za područje delegiranih općina Bouillé-Saint-Paul, Cersay i Saint-Pierre-à-Champ);

    departman Maine-et-Loire: Aubigné-sur-Layon, Beaulieu-sur-Layon, Bellevigne-en-Layon, Blaison-Saint-Sulpice (samo za područje delegirane općine Blaison-Gohier), Bouchemaine, Brissac Loire Aubance (samo za područje delegiranih općina Charcé-Saint-Ellier-sur-Aubance i Coutures), Chalonnes-sur-Loire, Champtocé-sur-Loire, Chaudefonds-sur-Layon, Chemillé-en-Anjou (samo za područje delegiranih općina Chanzeaux, La Jumellière i Valanjou), Cléré-sur-Layon, Doué-en-Anjou (samo za područje delegiranih općina Brigné, Concourson-sur-Layon, Saint-Georges-sur-Layon i Les Verchers-sur-Layon), Ingrandes-Le Fresne sur Loire (samo za područje bivše općine Ingrandes), Lys-Haut-Layon (samo za područje delegiranih općina La Fosse-de-Tigné, Nueil-sur-Layon, Tancoigné, Tigné i Trémont), Mauges-sur-Loire (samo za područje delegiranih općina Mesnil-en-Vallée, Montjean-sur-Loire i La Pommeraye), Passavant-sur-Layon, La Possonnière, Rochefort-sur-Loire, Saint-Georges-sur-Loire, Saint-Germain-des-Prés, Savennières, Terranjou, Tuffalun (samo za područje delegirane općine Ambillou-Château), Val-du-Layon.

    Zemljovidi tog zemljopisnog područja dostupni su na internetskoj stranici Nacionalnog instituta za podrijetlo i kvalitetu.

    7.   Sorte vinove loze

     

    Cabernet franc N

     

    Cabernet-Sauvignon N

    8.   Opis povezanosti

    8.1.   

     

    (a)   – Opis prirodnih čimbenika koji pridonose povezanosti

    Zemljopisno područje nalazi se u središtu zapadnog dijela zemljopisnog područja obuhvaćenog kontroliranom oznakom izvornosti „Anjou”, koje u suštini leži na podlozi pretkambrijske i paleozojske stijene povezane s Armorikanskim masivom, koji je vrlo lokalno pokriven šljunčanim formacijama ili formacijama iz cenomana, kao što je lamelirani lapor, na njegovoj istočnoj granici. To je područje 2021. obuhvaćalo zemljopisna područja kontroliranih oznaka izvornosti „Anjou-Coteaux de la Loire”, „Coteaux du Layon”, „Savennières” i nekoliko susjednih općina. Obuhvaća razgraničeno područje odabrano zbog sposobnosti njegova prirodnog okoliša za proizvodnju crnih vina. Jednako tako, prostire se na području 24 općina departmana Maine-et-Loire i dviju općina departmana Deux-Sèvres, jugoistočno i južno od grada Angersa. Krajobraz je obilježen brojnim sitnim brežuljcima različite izloženosti, čija nadmorska visina iznosi od 50 do 90 metara.

    Razgraničeno područje čestice namijenjeno za berbu grožđa obuhvaća čestice s dobrom izloženošću i smeđim tlima koja su razvijena na škriljevcu, smeđim glinovito-šljunčanim tlima ili, vrlo lokalno, smeđim tlima razvijenima na lameliranom laporu. Tla su najčešće plitka, s dobrim vodnim režimom, bez hidromorfnih znakova i s malim pričuvama vode. Imaju dobro toplinsko ponašanje i jamče rano dozrijevanje grožđa. Na zapadnom dijelu zemljopisnog područja povremeno se pojavljuju dijelovi nastali iz kiselih eruptivnih formacija (riolit) ili temeljnih formacija (spilit) na kojima su nastala vrlo kamena tla.

    Zemljopisno područje uživa umjerenu oceansku klimu, s relativno niskim temperaturnim razlikama koje nastaju zahvaljujući, s jedne strane, relativnoj blizini Atlantskog oceana te, s druge strane, ulozi toplinske regulacije rijeke Loire i njezinih pritoka te, konačno, položaju vinograda na brdskim područjima. Reljefi sjeverozapadne/jugoistočne orijentacije imaju zaštitnu ulogu u odnosu na zapadne vjetrove, koji često donose vlažnost. Zemljopisno područje odlikuje se niskom razinom padalina jer ga od oceanske vlage štite uzvisine u općinama Choletais i Mauges te se stvara učinak toplog vjetra fena. Godišnja količina padalina iznosi 585 milimetara, a u općini Cholet iznosi približno 800 milimetara.

    b)   – Opis ljudskih čimbenika koji pridonose povezanosti

    Postojanje vinograda u regiji Anjou zabilježeno je već u 1. stoljeću nove ere i otada su neprestano prisutni. U toj regiji dobro uspijeva vinova loza, kako je vidljivo iz nekoliko redaka pjesme Apolonija (6. stoljeće): „Nedaleko od Bretanje postoji grad koji se nalazi na stijeni, bogat darovima Cerere i Bakha, čiji naziv Andégave (Angers) potječe iz grčkog.”. Iako su se vinogradi u regiji Anjou razvijali tijekom čitavog srednjeg vijeka, kada su rasli pod okriljem samostana na obalama rijeke Loire i oko Angersa, svoj su ugled ponajprije stekli počevši od 12. i 13. stoljeća. Utjecaj kraljevstva Henrika II. i Eleonore Akvitanske omogućio je da „vino iz regije Anjou” dosegne otmjene stolove.

    Proizvodnja je znatno porasla tijekom 16. stoljeća zahvaljujući dolasku nizozemskih dvorjana, koji su tražili vina za svoju zemlju i kolonije. Nizozemska je stvorila bogate zalihe tih vina, a trgovina je doživjela takav procvat da je tijekom 18. stoljeća, radi poticanja prijevoza, kanalizirana rijeka Layon, koja prolazi kroz zemljopisno područje.

    „L’Anjou” u biti duguje svoj ugled proizvodnji bijelih vina dobivenih od sorte chenin B. Međutim, nasadi sorte caberbet franc N ili „bretonske sorte” (koja svoj naziv duguje činjenici da je pristigla brodom putem ušća rijeke Loire, koje se tada nalazilo u regiji Bretanji), a potom, nešto kasnije, nasadi sorte cabernet-sauvignon N u većoj će se mjeri razviti nakon pojave filoksere, nakon 1865.

    8.2.   

     

    Na početku 20. stoljeća postupak proizvodnje vina uglavnom je bio usmjeren na proizvodnju „rougeta”; radi se o lokalnom nazivu za lagano vino koje se pilo u kavanama i predstavljalo je prvi korak u preobrazbi vinograda regije Anjou, s razvojem značajne proizvodnje prepoznatljivih ružičastih vina. Druga faza tog razvoja temelji se na iskustvu proizvođačâ stečenog u upravljanju ovim sortama. Promatranje i analiza najboljeg podudaranja između sorte vinove loze i njezinih lokaliteta sadnje, procjena potencijala berbe i savladavanje tehnika proizvodnje vina doveli su do razvoja proizvodnje crnih vina tijekom šezdesetih godina 20. stoljeća.

    Međutim, stručnjaci iz te regije shvatili su da imaju zemlju te znanje i umijeće koji su potrebni kako bi istaknuli originalnost svoje proizvodnje crnih vina. Kontrolirana oznaka izvornosti „Anjou Villages” priznata je 14. studenoga 1991. Tijekom 2010. proizvodnja se provodila u 130 privatne i dvije zadružne vinarije.

    2.   Informacije o kvaliteti i svojstvima proizvoda

    Vina su najčešće izrazito tamne boje rubina. Za miris vina često su karakteristične nježne note crvenog voća i cvijeća (perunika, ljubičica...) koje se razvijaju u složenije arome, mješavine crnog voća i pikantnih aroma, arome divljači ili šume.

    Okus je pun i mesnat te je očuvano aromatsko bogatstvo. Tanini su uvelike prisutni i skladni, a okus nakon kušanja postojan je. Ovo je vino bogato i mora se pustiti da odstoji tijekom nekoliko godina prije kušanja.

    3.   – Uzročna povezanost

    Kombinacija površinskih tala koja su predmet preciznog razgraničavanja čestica kojim se prenose prakse te topografije koja omogućuje izvrsnu izloženost i potiče redovnu opskrbu vodom omogućuje da sorte cabernet franc N i cabernet-sauvignon N postignu svoju punoću i originalnost. Ti položaji vinograda nameću optimalno upravljanje nasadima i njihovim proizvodnim potencijalom, koje se odražava u uzgoju vinove loze i strogim pravilima rezidbe.

    Promatranje i analiza vinograda koje provode proizvođači vina omogućuju im da definiraju pravilnu uspostavu vinograda, uzimajući u obzir prikladnost dviju sorti vinove loze s potencijalom smeđeg tla razvijenog na škriljevcu i glinovito-vapnenačkim tlima razvijenima na formacijama iz cenomana. Na temelju određenog razgraničenja čestica idealne prilagodbe tehnika rezidbe i uzgoja vinove loze, berbe nakon postizanja idealnog stupnja zrelosti i uvođenja tehničkih poboljšanja u kontroli temperatura i trajanja maceracije, proizvođači moraju uvesti stroga pravila proizvodnje za proizvodnju strukturiranog crnog vina. Znanjem i umijećem gospodarskih subjekata zajamčena je berba grožđa sa sadržajem šećera od najmanje 189 grama po litri i u optimalnom stupnju fenolne zrelosti.

    Tijekom godina gospodarski subjekti naučili su kako crpiti najbolje od grožđa prilagođavanjem svojih tehnika proizvodnje vina. Vrlo brzo uvedeno je razdoblje dozrijevanja u bačvama nakon fermentacije kako bi se dobilo vino sa složenim aromama, ali prije svega kako bi tanini postali zaokruženi i svilenkasti. Kako bi se postigli ti ciljevi, u specifikaciji definirano je najkraće razdoblje dozrijevanja do 15. lipnja nakon godine u kojoj je provedena berba.

    Kontrolirana oznaka izvornosti „Anjou Villages” jedna je od perjanica vina iz regije Anjou.

    9.   Osnovni dodatni uvjeti (pakiranje, označivanje, ostali zahtjevi)

    API

    Pravni okvir:

    Zakonodavstvo EU-a

    Vrsta dodatnog uvjeta:

    Odstupanje u pogledu proizvodnje na razgraničenom zemljopisnom području

    Opis uvjeta:

    Područje u neposrednoj blizini, utvrđeno odstupanjem za proizvodnju, razvoj i dozrijevanje vina, čini područje sljedećih općina, na temelju službenog zemljopisnog šifrarnika iz 2021.:

    departman Deux-Sèvres: Brion-près-Thouet, Loretz-d’Argenton (samo za područje delegirane općine Argenton-l’Church), Louzy, Plaine-et-Vallées (samo za područje delegirane općine Oiron), Saint-Cyr-la-Lande, Sainte-Verge, Saint-Martin-de-Mâcon, Saint-Martin-de-Sanzay, Thouars (samo za područje delegiranih općina Mauzé-Thouarsais, Sainte-Radegonde i bivše općine Thouars), Tourtenay;

    departman Indre-et-Loire: Saint-Nicolas-de-Bourgueil;

    departman Loire-Atlantique: Ancenis-Saint-Géréon (samo za područje bivše općine Ancenis), Le Loroux-Bottereau, Le Pallet, La Remaudière, Vair-sur-Loire (samo za područje delegirane općine Anetz), Vallet;

    departman Maine-et-Loire: Allonnes, Angers, Antoigné, Artannes-sur-Thouet, Bellevigne-les-Châteaux, Blaison-Saint-Sulpice (samo za područje delegirane općine Saint-Sulpice), Brain-sur-Allonnes, Brissac Loire Aubance (samo za područje delegiranih općina Alleuds, Brissac-Quincé, Chemellier, Luigné, Saint-Rémy-la-Varenne, Saint-Saturnin-sur-Loire, Saulgé-l’Hôpital i Vauchrétien), Brossay, Cernusson, Cizay-la-Madeleine, Le Coudray-Macouard, Courchamps, Denée, Dénezé-sous-Doué, Distré, Doué-en-Anjou (samo za područje delegiranih općina Doué-la-Fontaine, Forges, Meigné i Montfort), Épieds, Fontevraud-l’Abbaye, Les Garennes sur Loire, Gennes-Val-de-Loire (samo za područje delegiranih općina Chênehutte-Trèves-Cunault, Gennes, Grézillé, Saint-Georges-des-Sept-Voies i Le Thoureil), Huillé-Lézigné (samo za područje delegirane općine Huillé), Jarzé Villages (samo za područje delegirane općine Lué-en-Baugeois), Louresse-Rochemenier, Lys-Haut-Layon (samo za područje delegiranih općina Cerqueux-sous-Passavant i Vihiers), Mauges-sur-Loire (samo za područje delegiranih općina La Chapelle-Saint-Florent, Le Marillais, Saint-Florent-le-Vieil, Saint-Laurent-de-la-Plaine i Saint-Laurent-du-Mottay), Mazé-Milon (samo za područje delegirane općine Fontaine-Milon), Montilliers, Montreuil-Bellay, Montsoreau, Mozé-sur-Louet, Mûrs-Erigné, Orée d'Anjou (samo za područje delegiranih općina Bouzillé, Champtoceaux, Drain, Landemont, Liré, Saint-Laurent-des-Autels i La Varenne), Parnay, Le Puy-Notre-Dame, Rives-de-Loir-en-Anjou, Rou-Marson, Sainte-Gemmes-sur-Loire, Saint-Just-sur-Dive, Saint-Macaire-du-Bois, Saint-Martin-du-Fouilloux, Saint-Melaine-sur-Aubance, Saint-Sigismond, Saumur, Soulaines-sur-Aubance, Souzay-Champigny, Tuffalun (samo za područje delegiranih općina Louerre i Noyant-la-Plaine), Turquant, Les Ulmes, Varennes-sur-Loire, Varrains, Vaudelnay, Verrie, Verrières-en-Anjou;

    departman Vienne: Berrie, Curçay-sur-Dive, Glénouze, Pouançay, Ranton, Saint-Léger-de-Montbrillais, Saix, Ternay, Les Trois-Moutiers.

    Označivanje

    Pravni okvir:

    Nacionalno zakonodavstvo

    Vrsta dodatnog uvjeta:

    Dodatne odredbe koje se odnose na označivanje

    Opis uvjeta:

    Dodatne informacije, čiju upotrebu u skladu s odredbama Zajednice mogu uređivati države članice, navode se na etiketama, slovima koja visinom i širinom nisu dvostruko veća od slova kojima se napomena izvornosti.

    Nazivu kontrolirane oznake izvornosti može se dodati dodatni zemljopisni naziv „Val de Loire”, u skladu s pravilima utvrđenima u specifikaciji proizvoda.

    Slova kojima je ispisan naziv zemljopisnog područja „Val de Loire” visinom i širinom ne smiju biti veća od dvije trećine veličine znakova kojima je ispisan naziv kontrolirane oznake izvornosti.

    Na oznaci vina kontrolirane oznake izvornosti može se navesti naziv manje zemljopisne jedinice ako je riječ o registriranoj lokaciji ili ako je ta jedinica navedena u izjavi o berbi. Znakovi kojima je ispisan naziv registrirane lokacije ne smiju biti veći, viši i širi od polovice veličine znakova kojima je ispisan naziv kontrolirane oznake izvornosti.

    Poveznica na specifikaciju proizvoda

    https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-1e962c34-1858-44fd-b90b-d3b72b04d5b4


    (1)  SL L 9, 11.1.2019., str. 2.


    Top