Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC01188

    Komunikacija Komisije – Izmjena privremenog okvira za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu

    C/2023/8045

    SL C, C/2023/1188, 21.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1188/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1188/oj

    European flag

    Službeni list
    Europske unije

    HR

    Serije C


    C/2023/1188

    21.11.2023

    KOMUNIKACIJA KOMISIJE

    Izmjena privremenog okvira za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu

    (C/2023/1188)

    1.   UVOD

    1.

    Komisija je 9. ožujka 2023. donijela Komunikaciju o privremenom okviru za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu („privremeni okvir za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji”) (1).

    2.

    U privremenom okviru za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji Komisija je navela da su ruska agresija na Ukrajinu i njezini izravni i neizravni učinci, uključujući sankcije koje su uveli EU ili njegovi međunarodni partneri te protumjere koje je primjerice poduzela Rusija („aktualna kriza”), stvorili znatnu gospodarsku neizvjesnost, poremetili trgovinske tokove i lance opskrbe te uzrokovali drastična i neočekivana povećanja cijena, posebno prirodnog plina i električne energije, ali i brojnih drugih ulaznih materijala i sirovina te primarnih dobara. Ti su učinci zajedno prouzročili ozbiljne poremećaje u gospodarstvu u svim državama članicama, u velikom broju gospodarskih sektora. Stoga je Komisija zaključila da je primjereno utvrditi kriterije za ocjenu mjera državne potpore koje države članice mogu poduzeti kako bi otklonile te ozbiljne poremećaje, a te izvanredne mjere opisane su u privremenom okviru za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji.

    3.

    Iako ruska agresija na Ukrajinu još nije završila, gospodarstvo Unije općenito se pokazalo otpornim na velike šokove koje je pretrpjelo. Međutim, prema Komisijinoj jesenskoj prognozi (2) oporavak više nije u zamahu i gospodarstvo Unije zabilježilo je tek neznatan rast u prva tri tromjesečja 2023. Stopa gospodarskog rasta niža je nego što se predviđalo u ljetnoj prognozi, a posebno je niža u odnosu na proljetnu prognozu. Predviđa se da će BDP EU-a u 2024. ipak rasti, ali neće dosegnuti puni potencijal i stopa rasta bit će niža nego što se očekivalo u ljetnoj prognozi. Opće stanje na energetskim tržištima od 2022. se poboljšalo: cijene plina i električne energije pale su, a smanjio se i rizik za sigurnost opskrbe, među ostalim zahvaljujući brojnim inicijativama koje je Unija poduzela za borbu protiv energetske krize.

    4.

    Iako i dalje postoje opći rizici za opskrbu energijom, Komisija smatra da se izvanredne mjere iz privremenog okvira za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji koje su uvedene na temelju članka 107. stavka 3. točke (b) UFEU-a radi otklanjanja ozbiljnih poremećaja mogu postupno ukinuti, uzimajući u obzir i rizik od poremećaja koje bi te izvanredne mjere mogle uzrokovati. Konkretno, Komisija je odlučila da neće izmijeniti postupno ukidanje odjeljaka 2.2., 2.3. i 2.7. privremenog okvira za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji, koji prestaju važiti 31. prosinca 2023.

    5.

    Ipak, u jesenskoj se prognozi navodi da je aktualna kriza i dalje izvor rizika i nesigurnosti. To je posebno relevantno kad je riječ o razvoju opskrbe energijom i cijena energije u zimskoj sezoni grijanja s obzirom na i dalje nestabilna energetska tržišta. Nedavna razdoblja tržišne volatilnosti, primjerice nakon događaja na Bliskom istoku i njihovih mogućih učinaka na globalna energetska tržišta, također pokazuju da su tržišta još krhka te da strah od nestašice može izazvati velike reakcije, s ozbiljnim posljedicama za cijene. Kako bi državama članicama omogućila da u tom razdoblju zadrže postojeće mjere potpore te smanje navedene rizike i njihov učinak na svoja gospodarstva, Komisija je odlučila odgoditi postupno ukidanje odjeljaka 2.1. i 2.4. privremenog okvira za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji do 30. lipnja 2024., kako bi donijela odgovarajuće zaštitne mjere i omogućila dovoljno vremena za administrativnu provedbu potrebnih mjera. Zbog tog produljenja maksimalni iznosi potpore iz odjeljka 2.1. proporcionalno će se povećati posebno za zimsku sezonu grijanja. Time će se državama članicama omogućiti da u ovom razdoblju povećane nesigurnosti i tržišne volatilnosti brzo pruže potporu pogođenim poduzetnicima ako se takva potpora pokaže potrebnom i osiguraju djelotvornu provedbu.

    6.

    Iako Komisija smatra da će možda trebati produljiti postojeće programe, u pravilu ne bi trebalo biti potrebe za potpuno novim mjerama potpore za razdoblje do 30. lipnja 2024. Ako države članice ipak budu smatrale da su potrebni dodatni programi potpore u skladu s odjeljcima 2.1. i/ili 2.4. privremenog okvira za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji, Komisija će posebno uzeti u obzir postojeće zahtjeve utvrđene u tim odjeljcima, uključujući točku 61. podtočku (d), kojom se od predmetne države članice zahtijeva da dostavi obrazloženje da će potpora koristiti samo poduzetnicima pogođenima aktualnom krizom.

    7.

    Komisija smatra da nema potrebe za preispitivanjem odjeljaka privremenog okvira za državne potpore u kriznim situacijama i tranziciji namijenjenih potpori prelasku na klimatski neutralno gospodarstvo (odjeljci 2.5., 2.6. i 2.8.), koji se temelje na članku 107. stavku 3. točki (c) UFEU-a jer će oni ostati na snazi do 31. prosinca 2025. Stoga ova izmjena ne utječe na te odjeljke.

    2.   IZMJENE PRIVREMENOG OKVIRA ZA DRŽAVNE POTPORE U KRIZNIM SITUACIJAMA I TRANZICIJI

    8.

    Točka 61. podtočka (a) zamjenjuje se sljedećim:

    „a.

    ukupni iznos potpore ni u jednom trenutku ne premašuje 2,25 milijuna EUR po poduzetniku po državi članici (*1). Potpora se može dodijeliti u obliku izravnih bespovratnih sredstava, poreznih olakšica i povoljnijih uvjeta plaćanja ili u drugim oblicima, kao što su povratni predujmovi, jamstva (*2), zajmovi (*3) i vlasnički kapital, pod uvjetom da ukupna nominalna vrijednost takvih mjera ne prekoračuje ukupnu gornju granicu od 2,25 milijuna EUR po poduzetniku po državi članici; svi iznosi moraju biti bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova;

    (*1)  Potpora dodijeljena na temelju programa odobrenih na temelju ovog odjeljka koja je vraćena prije dodjele nove potpore na temelju ovog odjeljka neće se uzimati u obzir kad se utvrđuje je li relevantna gornja granica prekoračena."

    (*2)  Ako se potpora dodjeljuje u obliku jamstava na temelju ovog odjeljka, primjenjuju se dodatni uvjeti iz točke 67. podtočke (i)."

    (*3)  Ako se potpora dodjeljuje u obliku zajmova na temelju ovog odjeljka, primjenjuju se dodatni uvjeti iz točke 70. podtočke (g).” "

    9.

    Točka 61. podtočka (c) zamjenjuje se sljedećim:

    „c.

    potpora se dodjeljuje do 30. lipnja 2024. (*4);

    (*4)  Ako se potpora dodjeljuje u obliku porezne olakšice, porezna obveza u vezi s kojom se olakšica dodjeljuje mora nastati najkasnije 30. lipnja 2024.” "

    10.

    Točka 62. podtočka (a) zamjenjuje se sljedećim:

    „a.

    ukupni iznos potpore ni u jednom trenutku ne premašuje 280 000 EUR po poduzetniku koji djeluje u sektoru primarne poljoprivredne proizvodnje po državi članici i 335 000 EUR po poduzetniku koji djeluje u sektoru ribarstva i akvakulture po državi članici; (*5) potpora se može dodijeliti u obliku izravnih bespovratnih sredstava, poreznih olakšica i povoljnijih uvjeta plaćanja ili u drugim oblicima, kao što su povratni predujmovi, jamstva (*6), zajmovi (*7) i vlasnički kapital, pod uvjetom da ukupna nominalna vrijednost takvih mjera ne prekoračuje ukupnu relevantnu gornju granicu od 280 000 EUR ili 335 000 EUR po poduzetniku po državi članici; svi iznosi moraju biti bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova;

    (*5)  Potpora dodijeljena na temelju programa odobrenih na temelju ovog odjeljka koja je vraćena prije dodjele nove potpore na temelju ovog odjeljka neće se uzimati u obzir kad se utvrđuje je li relevantna gornja granica prekoračena."

    (*6)  Ako se potpora dodjeljuje u obliku jamstava na temelju ovog odjeljka, primjenjuju se dodatni uvjeti iz točke 67. podtočke (i)."

    (*7)  Ako se potpora dodjeljuje u obliku zajmova na temelju ovog odjeljka, primjenjuju se dodatni uvjeti iz točke 70. podtočke (g).” "

    11.

    Točka 63. zamjenjuje se sljedećim:

    „(63)

    Ako poduzetnik djeluje u više sektora na koje se u skladu s točkom 61. podtočkom (a) i točkom 62. podtočkom (a) primjenjuju različiti maksimalni iznosi, dotična država članica mora na odgovarajući način, primjerice razdvajanjem računa, osigurati da se za svaku od tih djelatnosti poštuje relevantna gornja granica te da se ne premaši ukupni maksimalni iznos od 2,25 milijuna EUR po poduzetniku po državi članici. Ako poduzetnik djeluje isključivo u sektorima iz točke 62. podtočke (a), ne bi se trebao premašiti ukupni maksimalni iznos od 335 000 EUR po poduzetniku po državi članici.”

    12.

    Točka 72. podtočka (a) zamjenjuje se sljedećim:

    „a.

    potpora se dodjeljuje do 30. lipnja 2024. (*8);

    (*8)  Odstupajući od toga, ako se potpora dodjeljuje tek nakon ex post provjere popratne dokumentacije korisnika, a država članica odluči ne uključiti mogućnost dodjele predujmova iz točke 74., potpora se može dodijeliti do 31. prosinca 2024. pod uvjetom da se poštuje prihvatljivo razdoblje definirano u točki 72. podtočki (e).” "

    13.

    Točka 72. podtočka (b) zamjenjuje se sljedećim:

    „b.

    potpora se može dodijeliti u obliku izravnih bespovratnih sredstava, poreznih olakšica (*9) i povoljnijih uvjeta plaćanja ili u drugim oblicima, kao što su povratni predujmovi, jamstva (*10), zajmovi (*11) i vlasnički kapital, pod uvjetom da ukupna nominalna vrijednost takvih mjera ne prekoračuje primjenjive gornje granice intenziteta potpore i gornje granice potpore. Svi iznosi moraju biti bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova;

    (*9)  Ako se potpora dodjeljuje u obliku porezne olakšice, porezna obveza u vezi s kojom se olakšica dodjeljuje mora nastati najkasnije 30. lipnja 2024."

    (*10)  Ako se potpora dodjeljuje u obliku jamstava na temelju ovog odjeljka, primjenjuju se dodatni uvjeti iz točke 67. podtočke (i)."

    (*11)  Ako se potpora dodjeljuje u obliku zajmova na temelju ovog odjeljka, primjenjuju se dodatni uvjeti iz točke 70. podtočke (g).” "

    14.

    Točka 72. podtočka (c) zamjenjuje se sljedećim:

    „c.

    potpora dodijeljena u obliku povratnih predujmova, jamstava, zajmova ili drugih povratnih instrumenata može se konvertirati u druge oblike potpore, kao što su bespovratna sredstva, pod uvjetom da se konverzija izvrši do 31. prosinca 2024.;”

    15.

    U točki 72. podtočki (e) definicija simbola „t” zamjenjuje se sljedećim:

    „„t”

    označava određeni mjesec ili nekoliko uzastopnih mjeseci u razdoblju od 1. veljače 2022. do najkasnije 30. lipnja 2024. („prihvatljivo razdoblje”)”

    16.

    U točki 73. umeće se sljedeća podtočka (e):

    „e.

    Za potporu dodijeljenu na temelju točke 73. podtočaka (a), (b), (c) i (d) za prihvatljive troškove nastale u razdoblju od 1. siječnja 2024. do 30. lipnja 2024. EBITDA u prihvatljivom razdoblju iznimno se može izračunati na temelju kalendarske godine koja završava 31. prosinca 2023.”


    (1)  Komunikacija Komisije „Privremeni okvir za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu” (SL C 101, 17.3.2023., str. 3.).

    (2)  Europska gospodarska prognoza – jesen 2023., European Economy Institutional Paper 258, dostupno na poveznici https://economy-finance.ec.europa.eu/document/download/4139ef72-9eb3-4fad-a116-ee87979f4d35_en?filename=ip258_en_0.pdf


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1188/oj

    ISSN 1977-1088 (electronic edition)


    Top