EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC01053

Objava zahtjeva za registraciju naziva u sektoru vina u skladu s člankom 97. stavkom 4. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća

C/2023/7857

SL C, C/2023/1053, 21.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1053/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1053/oj

European flag

Službeni list
Europske unije

HR

Serije C


C/2023/1053

21.11.2023

Objava zahtjeva za registraciju naziva u sektoru vina u skladu s člankom 97. stavkom 4. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća

(C/2023/1053)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 98. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od tri mjeseca od dana ove objave.

JEDINSTVENI DOKUMENT

„Rosalejo”

PDO-ES-02880

Datum zahtjeva: 9. prosinca 2022.

1.   Naziv(i)

Rosalejo

2.   Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla

ZOI – zaštićena oznaka izvornosti

3.   Kategorije proizvoda od vinove loze

1.

Vino

4.   Opis vina

Crna vina

SAŽETI TEKSTUALNI OPIS

Jarka rubin-crvena boja. Jako intenzivan miris crvenog voća te pikantne i dimljene note zbog bačvi. Vina su dobre strukture i postojanosti, uravnotežene kiselosti te svježeg i mladog vina.

*

Najveća ukupna volumna alkoholna jakost mora biti u granicama utvrđenima u relevantnom zakonodavstvu EU-a.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

12,00

Najmanja ukupna kiselost

4,5 grama po litri, izraženo kao vinska kiselina

Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

16,7

Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

150

5.   Postupci proizvodnje vina

5.1.   Posebni enološki postupci

1.   Metoda uzgoja

Vinogradi se sade na obroncima okrenutima prema sjeveru i jugu te se primjenjuju različite prakse ekološkog gospodarenja, kao što su uklanjanje bočnih grana ili izbojaka i prorjeđivanje grozdova.

2.   Poseban enološki postupak

U vinariji se provode različiti postupci, kao što su hlađenje grožđa u hladnjači čim stigne u vinariju, probir grozdova prije uklanjanja peteljki, uklanjanje zelenih dijelova i zelenog grožđa nakon uklanjanja peteljki te alkoholna fermentacija na kontroliranoj temperaturi.

Najveći je prinos 68 litara crnog vina na 100 kg grožđa.

Alkoholna fermentacija mora se odvijati na kontroliranoj temperaturi.

Vino odležava u hrastovim bačvama najmanje 6 mjeseci.

Mora i odležati u boci najmanje mjesec dana prije stavljanja na tržište.

5.2.   Najveći prinosi

1.   Sorta Syrah

6 000 kilograma grožđa po hektaru

40,80 hektolitara po hektaru

2.   Sorte Tempranillo i Garnacha

8 000 kilograma grožđa po hektaru

54,4 hektolitara po hektaru

6.   Razgraničeno zemljopisno područje

Razgraničeno područje ZOI-ja „Rosalejo” nalazi se u općinama Anchuras (Ciudad Real) i Sevilleja de la Jara (Toledo). Obuhvaćene parcele, prema španjolskom sustavu za identifikaciju parcela (sistema de información geográfica de parcelas agrícolas SIGPAC) i zemljišnim knjigama, su sljedeće:

U općini Anchuras:

poligon 5, parcele: 319, 333;

poligon 7, parcele: od 1 do 4, 70, 71, 73, 78, 87, 98, 99, 100, 108, 109, 111, od 135 do 138, od 140 do 146, od 155 do 157, 1077, 1082, 1083, 60001;

poligon 9, parcele: od 29 do 32, 34, 44, 46, 47, 49, 50, 51, 54;

poligon 21, parcele: 181, 238, 244, 245;

poligon 22, parcele: od 5 do 13, od 15 do 62, 79, od 81 do 86, 93, 97, 105, od 1074 do 1076, 1078;

poligon 23: parcela 56.

U općini Sevilleja de la Jara:

poligon 13, parcele: 1, 3;

poligon 14, parcele: od 52 do 55.

Ukupno pokriva područje od 1 338,70 ha.

7.   Sorte vinove loze

GARNACHA TINTA

SYRAH

TEMPRANILLO

8.   Opis povezanosti

8.1.   Detaljne informacije o zemljopisnom području (prirodni i ljudski čimbenici)

Prirodni čimbenici

Tla:

Vinogradarsko područje Rosalejo nalazi se u planinskom lancu Sierra de Sevilleja, koji je dio većeg planinskog lanca Montes de Toledo.

Montes de Toledo u doba kvartara nije bio izložen glacijalnom procesu pa su njegovi obronci manje strmi od obronaka drugih planinskih lanaca visoravni Mesete, kao što je Kastiljsko gorje. Čine ga planine i depresije koje se pružaju od sjeverozapada do jugoistoka.

Montes de Toledo obilježen je reljefnim oblicima pedrizas i canchales, koji su nastali erozijom kvarcita tijekom kalanja stijena zbog leda. Riječ je o velikim nakupinama oštrog kvarcita bez vegetacije. Još jedna značajka tog krajolika su rañas, kamene ravnice koje se protežu do podnožja planina.

Rijeke i ledenjaci nisu erodirali ravnicu Rosalejo (raña)), gdje nalazimo jedno od najstarijih tla u Europi, nastalo u pliocenu (jako suho i hladno razdoblje) prije 5 milijuna godina na silikatnim i granitnim stijenama starima preko 350 milijuna godina.

Površinski sloj je 50 % od kamena, što omogućuje dobru odvodnju vode. Sastoji se od silikatnog pijeska, jako istrošenog škriljevca i oblutaka različitih veličina od željeznog kvarcita. Mogu se pronaći i poluokrugli špiljski biseri promjera većeg od 2 mm. Visoka koncentracija željezne rude daje kvarcitu narančastu/crvenkastu nijansu, zbog čega je površinsko tl crvene boje, dok je dublji sloj tla žućkast.

Kemijska svojstva:

kiselost tla je manja od 6 pH-vrijednosti, s neznatnim razinama kalcijeva karbonata, s aktivnim vapnencem i vrlo niskom stopom zasićenosti bazama;

niske količine kalcija, magnezija i kalija;

visoke količine silicija, željeza, aluminija i mangana;

niski sadržaj elemenata u tragovima: barij, rubidij i stroncij;

visok sadržaj elemenata rijetkih zemalja: cerij, lantan, torij, itrij i neodimij.

Na fizikalna svojstva utječu glinoviti strukturalni razredi i prisutnost špiljskih bisera, s većom koncentracijom gline na većim dubinama, gdje prelazi iz crvenkaste u žutu nijansu. To je zbog prisutnosti željeza, koji je oksidiraniji (crvenkasti) u plićim slojevima i žući (smanjeni udio željeza) na većoj dubini.

Klima:

Vinogradarsko područje Rosalejo nalazi se u podnožju jugozapadne strane planinskog lanca Sierra de Sevilleja. Taj je lanac prva planinska prepreka za područja niskog tlaka zraka nakon prelaska preko južnog Portugala i Ekstremadure.

Među ostalim, zbog utjecaja Atlantika, nadmorske visine od 650 metara i položaja u podnožju jugozapadne strane lanca Sierra de Sevilleja (najviši vrh Cumbre Alta visok je 1 279 metara) klima je umjerena i zimi i ljeti, a razlike između dnevnih i noćnih temperatura su znatne. To utječe na uzgoj vinove loze, a time i na svojstva proizvedenog grožđa.

Prosječna količina padalina na tom području iznosi 650 litara godišnje, a padaline su najobilnije u jesen i proljeće. Preko ljeta gotovo da i nema padalina, osim u slučaju oluje. Velika količina padalina u jesen i proljeće posljedica je orijentacije planinskog lanca Montes de Toledo, točnije lanca Sierra de Sevilleja, koji se proteže od sjeverozapada prema jugoistoku.

Na klimu vinogradarskog područja Rosalejo utječe i blizina umjetnog jezera Cijara, koje je jedno od najvećih umjetnih jezera u Španjolskoj, i po volumenu (1 505 kubnih hektometara) i po površini (6 556 hektara). Jezero je od područja sa ZOI-jem Rosalejo udaljeno 2,9 km, što znatno utječe i na temperaturu područja, zbog čega su zime toplije, a ljeta svježija.

Ljudski čimbenici

Vinogradi se sade na obroncima bogatima vegetacijom, koji su okrenuti prema sjeveru i jugu. Za dobivanje najboljeg grožđa primjenjuju se razne metode ekološkog gospodarenja, kao što su uklanjanje izbojaka i prorjeđivanje grozdova.

U vinariji se nastoje proizvesti najbolja vina postupcima kao što su hlađenje grožđa u hladnjači čim stigne vinariju, probir grozdova prije uklanjanja peteljki, uklanjanje zelenih dijelova i zelenog grožđa nakon uklanjanja peteljki te alkoholna fermentacija na kontroliranoj temperaturi.

8.2.   Informacije o kvaliteti ili značajkama vina, koji su uvelike ili isključivo nastali zbog zemljopisnog okruženja

Vina imaju odličnu prirodnu ukupnu kiselost i prilično nisku pH-vrijednost zbog niske koncentracije kalija i kalcija. Ta kiselost vinima daje svježinu, iako potječe iz južnih krajeva s poprilično toplom klimom.

Kiselost također doprinosi uravnoteženom okusu.

Naša su vina karakteristična i po koncentraciji boja, a posebno rubin-crvenoj nijansi, koja tijekom godina ostaje postojana. To je posljedica već spomenute kiselosti i niske pH vrijednosti, zbog čega vino polako dozrijeva i razvija bolja organoleptička svojstva.

8.3.   Povezanost između značajki zemljopisnog područja i kvalitete vina

Zbog jedinstvenog sastava tla, tj. kiselih tla siromašnih kationima kao što su kalcij i kalij, prirodna ukupna kiselost vina znatno se razlikuje od kiselosti drugih vina iz iste regije. Ta se svježina može jasno osjetiti pri kušanju. Miris vina ima note crvenog voća. Nije pikantno, već se odlikuje svježinom tipičnom za vina iz drugih znatno sjevernijih krajeva.

Vino je i tipične, vrlo intenzivne i puno dinamičnije boje od uobičajene. Ton rubin-crvene boje ne mijenja se tijekom godina zbog niske pH-vrijednosti tla, a time i niske pH-vrijednosti vina.

Niska pH-vrijednost vina utječe ne samo na boju, nego i na potencijal dozrijevanja vina, što se može primijetiti iz njegova trpkog okusa, čak i kada je odležano.

Tla vinogradarskog područja Rosalejo vrlo su siromašna mineralima kao što su kalij, kalcij, natrij i magnezij. Niska koncentracija tih elemenata dokazana je i analizom lišća iz vinograda. Stoga organske kiseline iz grožđa, kao što je slobodna vinska kiselina, ne mogu tvoriti soli s kalijem u obliku kalijeva bitartrata i kalcija u obliku neutralnog kalcijeva tartarata, što rezultira vinima s prilično niskom prirodnom ukupnom kiselošću i pH-vrijednosti. Zbog toga vino sporo dozrijeva i razvija bolja organoleptička svojstva.

Vina sa ZOI-jem „Rosalejo” odlikuju se visokom koncentracijom polifenola i tanina zbog niskog prinosa po hektaru vinograda i ručne berbe, skladištenja u hladnjači i maceracije prije fermentacije.

8.4.   Obrazloženje pojedinačnog podnositelja zahtjeva

Razgraničeno zemljopisno područje se po svojim karakteristikama znatno razlikuje od susjednih područja, što je pokazala studija Visoke tehničke škole za poljoprivredno inženjerstvo Sveučilišta u pokrajini Kastilja-La Mancha o teritorijalnoj jedinici za moguću oznaku podrijetla „Rosalejo”.

Studija pokazuje da, za razliku od tla na susjednim područjima, tla na ravnici Rosalejo potječu od paleozojskih materijala iz tla starih reljefnih oblika raña i rañizo. Taj element, uz većinom ravni krajolik i obilje gline, stvara uvjete za oglejavanje koje uključuje redoks procese, koji pak utječu na dinamiku iona Fe3+ i Fe2+. Tom se studijom zaključuje da se razgraničenje zemljopisnog područja „Rosalejo” temelji na značajkama ravnih ili gotovo ravnih ravnica, koje okružuju reljefni oblici raña i rañizo, te da je tlo razvilo jedinstvene značajke. To, među ostalim, uključuje izraženu kiselost, glinaste ili ilovasto-glinaste teksture, velike kapacitete izmjene kationa i prisutnost konkrecija željeznih oksihidroksida (špiljski biseri).

Iako je razgraničeno područje uključeno u granice ZOZP-a „Castilla”, vina iz područja „Rosalejo” imaju bitno drukčije karakteristike.

PARAMETAR

„CASTILLA” ZOZP

ROSALEJO

Minimalna stvarna alkoholna jakost

10 % vol.

12 % vol.

Najmanja ukupna kiselost

4 g/l

4,5 g/l

Najmanji intenzitet boje

---

8 apsorpcijskih jedinica

Najmanji indeks ukupnih polifenola

---

50

Najveći prinosi (kg/ha)

16 000

od 6 000  do 8 000

Najveći prinosi (kg/ha)

112

od 40,80 do 54,40

Vina sa ZOZP-om „Castilla” mogu biti suha, polusuha, srednje slatka ili slatka. Sva vina Rosalejo su suha, a najveći ukupni sadržaj šećera iznosi 3 g/l (glukoza + fruktoza). To ih razlikuje od suhih vina sa ZOZP-om „Castilla”, čiji najveći ukupni sadržaj šećera iznosi 4 g/l (glukoza + fruktoza). Sva vina Rosalejo imaju visoku najmanju vrijednost intenziteta boje, koja iznosi 8 apsorpcijskih jedinica. To ih razlikuje od vina sa ZOZP-om „Castilla”, koja mogu biti bijela, ružičasta i crna. Crna vina sa ZOZP-om „Castilla” nemaju definiran najmanji intenzitet boje pa njihov intenzitet boje može biti manji od 8 apsorpcijskih jedinica. Nadalje, vina sa ZOZP-om „Castilla” mogu biti biser vina, visokokvalitetna pjenušava ili desertna vina ili vina kasne berbe, što dodatno pokazuje da su vrlo različita od vina Rosalejo. Vina sa ZOZP-om „Castilla” nemaju definiran ni najmanji indeks ukupnih polifenola (IUP), što znači da može biti i ispod granice od 50 za vina „Rosalejo”.

Zahtjev za ZOI „Rosalejo” podnosi pojedinačni podnositelj s obzirom na to da su ispunjeni uvjeti za odstupanje utvrđeni u članku 95. Uredbe (EU) br. 1308/2013. Ta je osoba jedini proizvođač na razgraničenom zemljopisnom području, Na razgraničenom zemljopisnom području opisanom u odjeljku 4. samo je jedan vinogradar (koji je ujedno i proizvođač vina). Nema drugih vinogradara ni proizvođača vina, pa se nijedan drugi sudionik trenutačno ne može pridružiti projektu. Međutim, ako u budućnosti drugi proizvođači započnu uzgoj na razgraničenom zemljopisnom području, smiju se koristiti registriranim nazivom ako ispune zahtjeve navedene u specifikaciji proizvoda.

9.   Osnovni dodatni uvjeti (pakiranje, označivanje, ostali zahtjevi)

Pravni okvir:

Nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta:

Pakiranje unutar razgraničenog zemljopisnog područja

Opis uvjeta:

Vina će se puniti u boce u vinarijama koje se nalaze na području proizvodnje jer u drugoj fazi dozrijevaju u bocama. U tom razdoblju dolazi do redukcije, čime se povećava kvaliteta vina i zaokružuje njihov okus. Vina se mogu konzumirati kad postignu organoleptička svojstva navedena u specifikaciji za svaku vrstu vina.

Poveznica na specifikaciju proizvoda

http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/Pliego_de_Condiciones_Rosalejo_20230829.pdf


(1)   SL L 347, 20.12.2013., str. 671.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1053/oj

ISSN 1977-1088 (electronic edition)


Top