Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0189

    Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 1999/62/EZ, Direktive Vijeća 1999/37/EZ i Direktive (EU) 2019/520 u pogledu emisijskog razreda CO2 teških vozila s prikolicama

    COM/2023/189 final

    Bruxelles, 4.5.2023.

    COM(2023) 189 final

    2023/0134(COD)

    Prijedlog

    DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o izmjeni Direktive 1999/62/EZ, Direktive Vijeća 1999/37/EZ i Direktive (EU) 2019/520 u pogledu emisijskog razreda CO2 teških vozila s prikolicama


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PRIJEDLOGA

    Razlozi i ciljevi prijedloga

    Direktivom (EU) 2022/362 Europskog parlamenta i Vijeća 1 o izmjeni Direktive 1999/62/EZ Europskog parlamenta i Vijeća 2 nastojala su se pronaći rješenja za niz socioekonomskih i okolišnih problema, među ostalim i za klimatske promjene. To se postiglo diferencijacijom cestovnih naknada za teška i laka vozila na temelju njihovih emisija CO2 kako bi se prijevoznike potaknulo na uvođenje učinkovitijih vozila. U trenutku njezina donošenja još nije bio dostupan pravni okvir za certifikaciju utjecaja prikolica na emisije CO2 skupova teških teretnih vozila. Stoga se prikolice nisu mogle uključiti u diferencijaciju cestovnih naknada na temelju emisija CO2.

    Zbog toga je u uvodnoj izjavi 31. Direktive (EU) 2022/362 Komisija pozvana da prilikom određivanja smanjenja cestovnih naknada uključi utjecaj prikolica i poluprikolica na emisije CO2 skupova teških teretnih vozila nakon što postanu dostupne pravno certificirane vrijednosti za utjecaj prikolica i poluprikolica na emisije CO2 skupova teških teretnih vozila. Uvjet utvrđen u toj uvodnoj izjavi ispunjen je donošenjem Provedbene uredbe Komisije (EU) 2022/1362 3 .

    Prikolice imaju znatan potencijal za smanjenje emisija CO2 iz skupova teških teretnih vozila. Brže uvođenje energetski učinkovitijih prikolica može se potaknuti mjerom usmjerenom na potražnju kojom bi se smanjili njihovi operativni troškovi. Stoga je cilj ovog prijedloga utvrditi pravila za uključivanje utjecaja prikolica na emisije CO2 skupova teških teretnih vozila u sustave naplate cestovnih naknada u kojima se cestovne naknade diferenciraju na temelju emisija CO2 vozila.

    Ovim se prijedlogom također mijenjaju postojeće odredbe Direktive (EU) 2022/362 koje se odnose na varijacije infrastrukturnih pristojbi i korisničkih naknada za teška vozila prema njihovim emisijama CO2 kako bi se uzela u obzir nova struktura Uredbe (EU) 2019/1242, koja proizlazi iz njezine revizije u okviru prijedloga COM(2023) 88 final 4 .

    Dosljednost s postojećim odredbama politike u tom području

    Ovom se inicijativom dopunjuje sustav naplate cestarina na temelju emisija CO2 uveden Direktivom (EU) 2022/362, kako je utvrđeno u uvodnoj izjavi 31. te direktive.

    Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

    Ovim se prijedlogom dopunjuje prijedlog COM(2023) 88 final Uredbe o izmjeni Uredbe (EU) 2019/1242, kojim se proširuje njezino područje primjene kako bi se utvrdili zahtjevi za proizvođače prikolica u pogledu njihovih novih voznih parkova pa se stoga odnosi na ponudu u sektoru cestovnog prijevoza tereta. Ovaj se prijedlog odnosi na stranu potražnje u tom sektoru tako što se prijevoznike potiče da kupuju učinkovitije prikolice. U ovom se prijedlogu uzimaju u obzir i izmjene Uredbe (EU) 2019/1242 sadržane u odredbama Direktive (EU) 2022/362 u kojima se upućuje na tu uredbu.

    Ovim se prijedlogom pridonosi i ciljevima plana REPowerEU 5 tako što se povećavaju ušteda energije i učinkovitost u sektoru cestovnog prijevoza.

    2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

    Pravna osnova

    Pravna su osnova Direktive 1999/62/EZ članci 71. i 93. Ugovora o osnivanju Europske zajednice, koji su sad članci 91. i 113. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).

    Odredbe Direktive na koje ovaj prijedlog utječe odnose se na cestovne naknade za vozila, područje na koje se primjenjuje članak 91. UFEU-a.

    Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

    U skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (g) UFEU-a nadležnost za regulaciju u području prometa EU dijeli s državama članicama. Međutim, samo EU može prilagođavati postojeća pravila. Proširenje pravila EU-a na prikolice opravdano je utjecajem skupova vozila na klimatske promjene jer ta vozila koriste istu cestovnu infrastrukturu i pridonose emisijama CO2.

    Proporcionalnost

    Predloženim mjerama pridonosi se samo ostvarenju postavljenih ciljeva, posebno dosljedne primjene načela „onečišćivač plaća” i „korisnik plaća”, te se njima ne prelazi ono što je potrebno za ostvarenje ciljeva Unije u pogledu smanjenja emisija stakleničkih plinova na troškovno učinkovit način a osiguravaju se pravednost i cjelovitost okoliša.

    Odabir instrumenta

    Budući da je pravni akt koji se mijenja direktiva, akt kojim se ona mijenja trebao bi zadržati isti oblik.

    3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

    Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

    Direktivom (EU) 2022/362 obuhvaćeni su razni problemi povezani s naplatom cestovnih naknada za teška teretna vozila. Odgovori dionika u okviru evaluacije koja je prethodila toj direktivi upućivali su na potrebu za smanjenjem emisija CO2 u cestovnom sektoru.

    Direktivom (EU) 2022/362 propisane su diferencirane cestovne naknade za teška vozila i uključena je mogućnost država članica da na temelju emisija CO2 diferenciraju cestovne naknade za laka vozila. Budući da zakonodavni okvir za certifikaciju utjecaja prikolica na emisije CO2 skupova vozila nije postojao u trenutku donošenja Direktive (EU) 2022/362, u diferencijaciji cestovnih naknada za teška vozila u toj direktivi nije uzet u obzir utjecaj prikolica. Radi potpune regulatorne dosljednosti u uvodnoj izjavi 31. Direktive predlaže se izmjena kako bi se ta praznina popunila uključivanjem utjecaja prikolica u diferencijaciju cestovnih naknada za teška vozila.

    Savjetovanja s dionicima

    Korištene su ciljane metode savjetovanja s dionicima i stručnjacima. Obavljeno je devet razgovora s predstavnicima ministarstava prometa država članica, prijevoznika, tijela nadležnih za sukladnost vozila, pružatelja usluga naplate cestarine, proizvođača i normizacijskih tijela.

    ·Sažetak dobivenih primjedbi i primjena rezultata

    Dionici su smatrali da je uključivanje prikolica u diferencijaciju cestovnih naknada na temelju emisija CO2 tehnički izvedivo. Ujedno su istaknuli poteškoće do kojih bi moglo doći u provedbi te mogućnosti za pojednostavnjenje i poboljšanje. U nastavku je opisano kako su primljene informacije uzete u obzir u prijedlogu.

    Nacrt prijedloga o kojem se raspravljalo s dionicima sastojao se od izračuna ukupnih emisija CO2 skupova vozila kao umnoška emisija CO2 motornog vozila u gramima po tonskom kilometru i omjera učinkovitosti prikolice koja je na njega priključena. Emisijski razred CO2 skupa vozila tada bi se definirao u skladu s člankom 7.ga stavkom 2. Međutim, i države članice i pružatelji usluga naplate cestarine ustanovili su probleme s tim postupkom. Ministarstva prometa država članica istaknula su moguće nedosljednosti u provedbi Direktive (EU) 2022/362. Konkretno, za potrebe diferencijacije na temelju emisija CO2 u tim državama članicama oprema u vozilu 6 čuva podatak o razredu emisija CO2 motornog vozila i ne mora čuvati podatke o emisijama CO2 u gramima po tonskom kilometru. Pružatelji usluga naplate cestarine uočili su da bi takav izračun zahtijevao da se u opremi u vozilu pohrane podaci o omjeru učinkovitosti svake prikolice koja se obično priključuje na motorno vozilo. Vozač tog vozila morao bi s popisa prikolica odabrati prikolicu priključenu za vrijeme određene vožnje. Takav bi popis mogao biti vrlo dug za poduzeća koja u voznom parku imaju puno prikolica. S obzirom na to pružatelji usluga naplate cestarine istaknuli su da je važno da sučelje opreme u vozilu bude jednostavno kako bi se smanjio rizik od toga da ga vozači pogrešno shvate ili koriste. Pružatelji usluga naplate cestarine odgovorili su da već postoji oprema u vozilu sa sličnim funkcijama, npr. mogućnost da vozač odabere broj osovina i masu skupa vozila. I prijevoznici su naveli da je jednostavnost važna i da postoji rizik od dodatnog opterećenja.

    Da bi se odgovorilo na to, u predloženom novom prilogu Direktivi definirana su tri razreda prikolica na temelju pragova omjera učinkovitosti. Za svaki razred prikolice definirano je kako utječe na promjenu emisijskog razreda CO2 motornog vozila pa se na temelju toga utvrđuje emisijski razred CO2 skupa vozila. Tom je izmjenom ovaj prijedlog bolje usklađen s trenutačnom diferencijacijom cestovnih naknada na temelju emisija CO2 uvedenom Direktivom (EU) 2022/362. Konkretno, nije potreban izračun iz nacrta prijedloga o kojem se raspravljalo s dionicima pa se u opremi u vozilu ne moraju pohranjivati podaci o emisijama CO2 iz motornog vozila u gramima po tonskom kilometru. Nije potrebno ni da se u opremi u motornom vozilu čuva podatak o omjeru učinkovitosti svake prikolice koja se obično upotrebljava s motornim vozilom. U skladu s tim, vozač skupa vozila ne bi morao odabrati vrijednost s popisa prikolica, nego bi trebao odabrati razred prikolice, čime bi se pojednostavnilo i sučelje opreme u vozilu i novu funkcionalnost.

    Kako bi se smanjio rizik od toga da vozač nešto pogrešno shvati ili napravi pogrešku, pružatelji usluga naplate cestarine predložili su i da oprema namijenjena mjerenju mase u prikolici elektronički šalje parametre prikolice opremi u motornom vozilu. U ovom se prijedlogu taj prijedlog ne razrađuje zbog dva razloga. Prvo, korištenje opreme u vozilu namijenjene mjerenju mase jedna je od mogućnosti navedenih u članku 10.d Direktive Vijeća 96/53/EZ 7 , ali nijedna država članica u ovom trenutku nije iskoristila tu mogućnost, što znači da se takva oprema rijetko koristi. Drugo, na pitanje Komisije europske organizacije za normizaciju CEN i ETSI odgovorile su da komunikacija između opreme za naplatu cestarine u vozilu i opreme u vozilu namijenjene mjerenju mase, iako je tehnički moguća, nije obuhvaćena postojećim normama i nije podržana u svim takvim uređajima koji su trenutačno na tržištu.

    Ministarstva prometa država članica izrazila su dvojbe u vezi s provedbom. S obzirom na to, prijedlogom se mijenja članak 7.j kako bi se od vozača ili, prema potrebi, prijevoznika ili pružatelja usluge Europske elektroničke naplate cestarine (EENC) zahtijevalo da službenicima za nadzor provedbe dostave dokaze o karakteristikama prikolice. Postoji potencijalna komplikacija zbog aerodinamičkih naprava jer se one mogu relativno lako ukloniti iz prikolice. Kako bi se osiguralo da su prikolice jednako učinkovite kao i homologirano vozilo i da se učinkovitost ne mijenja zbog promjena aerodinamičkih naprava, na prednjoj strani svake prikolice bit će oznaka s popisom aerodinamičkih naprava ugrađenih na tu prikolica u skladu s točkama 1.8. i 1.9. Dodatka 3. Prilogu V. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2022/1362.

    Prikupljanje i primjena stručnog znanja

    Kad je riječ o kvantitativnoj procjeni gospodarskih, socijalnih i okolišnih učinaka, procjena učinka na koju se upućuje u nastavku temelji se na analizi iz modela PRIMES i JRC DIONE te na analizi koju je proveo vanjski izvođač.

    Podaci o praćenju emisija stakleničkih plinova i drugih karakteristika novog voznog parka teških vozila uzeti su iz godišnjih podataka o praćenju koje su na temelju Uredbe (EU) 2018/956 dostavile države članice i proizvođači, a koje je prikupila Europska agencija za okoliš (EEA).

    Procjena učinka

    Inicijativa je potkrijepljena procjenom učinka provedenom za reviziju Uredbe (EU) 2019/1242 Europskog parlamenta i Vijeća 8 , koja je 6. prosinca 2022. dobila pozitivno mišljenje Odbora za nadzor regulative nakon ponovnog podnošenja prijedloga. U procjeni učinka zaključeno je da energetska učinkovitost prikolica ima znatan potencijal za poboljšanje i da bi takve mjere pridonijele smanjenju emisija CO2 iz teških vozila na troškovno učinkovit način. U ekonomskom smislu neto gospodarske uštede u životnom vijeku vozila iz društvene perspektive kreću se od gotovo 11 500 EUR za prikolice s krutim rudom do više od 42 500 EUR za prosječnu poluprikolicu sa zatvorenom nadogradnjom.

    Stoga će se ovom revizijom osigurati obvezna ciljna vrijednost za poboljšanje energetske učinkovitosti za vozni park novih prikolica, što je mjera usmjerena na ponudu s obzirom na to da se odnosi na proizvođače. Kao i kod motornih vozila, takva mjera usmjerena na ponudu snažno bi se poduprla komplementarnom mjerom usmjerenom na potražnju. Smanjenje cestovnih naknada, a time i operativnih troškova skupova vozila s energetski učinkovitijim prikolicama, utječe na potražnju za tim vozilima jer potiče kupnju energetski učinkovitijih i stoga skupljih prikolica. Taj je učinak uzet u obzir i u analizi troškova i koristi revizije zakonodavstva o emisijskim normama za CO2 za teška vozila.

    Izmjene Direktive 1999/62/EZ predložene ovim aktom usko su povezane s prijedlogom izmjene Uredbe (EU) 2019/1242. Međutim, Direktiva 1999/62/EZ može se izmijeniti samo drugom direktivom pa je stoga potrebno donijeti dva zasebna akta.

    Primjerenost i pojednostavnjenje propisa

    Diferencijacija cestovnih naknada uvedena ovim prijedlogom primjenjuje se samo na učinkovitije prikolice. To znači da operatori cestovnog prometa, pružatelji usluga naplate cestarine i subjekti za naplatu cestarine ne moraju dostavljati relevantne informacije za druge prikolice. Uvođenjem razreda prikolica nastoji se pojednostavniti provedba za poduzeća s velikim brojem prikolica.

    Očekuje se da će inicijativa imati malen pozitivan učinak na konkurentnost zahvaljujući diferenciranoj naplati naknada jer će se blago povećati prihvaćenost učinkovitijih prikolica na tržištu, što će poticati inovacije.

    Ovom se inicijativom pojašnjavaju odredbe kojima se utvrđuje obveza varijacije infrastrukturnih pristojbi i korisničkih naknada u skladu s emisijama CO2 motornih vozila.

    Temeljna prava

    Prijedlogom se poštuju temeljna prava i načela posebno iz Povelje Europske unije o temeljnim pravima.

    4.UTJECAJ NA PRORAČUN

    Prijedlog nema utjecaj na proračun Unije.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

    Prijedlog uključuje posebne zahtjeve za izvješćivanje za države članice u vezi s varijacijama infrastrukturnih pristojbi ili korisničkih naknada u skladu s okolišnom učinkovitošću vozila.

    Dokumenti s objašnjenjima

    Uzimajući u obzir područje primjene prijedloga, ne čini se opravdanim ili proporcionalnim zahtijevati dokumente s objašnjenjima.

    Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga

    (a)Prijedlog izmjene Direktive 1999/62/EZ sadržava sljedeće elemente:

    Članak 1. stavak 1.: članak 2. – Definicije

    U točki (a) definicije „vozila s nultim emisijama” upućivanje na definiciju teškog vozila s nultim emisijama iz Uredbe (EU) 2019/1242 mijenja se tako da se u predloženoj novoj definiciji upućuje isključivo na teška motorna vozila s nultim emisijama, a ne na prikolice. Tom se izmjenom postiže očuvanje značenja postojeće definicije te to da se klasifikacija skupova teških vozila u emisijski razred CO2 5, u skladu s člankom 7.ga stavkom 2., temelji isključivo na motornom vozilu.

    U definiciji „vozila s niskim emisijama” točka (b) mijenja se kako bi se te skupine vozila odredile upućivanjem na one obuhvaćene provedbenim aktima donesenima u skladu s člankom 7.ga stavkom 7. Tom se izmjenom postiže očuvanje značenja postojeće definicije i odražava nova predložena struktura Uredbe (EU) 2019/1242. Naime, na temelju prijedloga koji je Komisija istovremeno podnijela, člankom 2. stavkom 1. te uredbe više se neće definirati podskupine vozila obuhvaćene Uredbom.

    Definicija „putanje smanjenja emisija” mijenja se kako bi se:

    terminologija uskladila s terminologijom upotrijebljenom u predloženoj novoj točki 5.1. Priloga I. Uredbi (EU) 2019/1242,

    osigurala njezina primjenjivost nakon 2030. na temelju ciljanih vrijednosti smanjenja emisija CO2 utvrđenih u Uredbi (EU) 2019/1242 (nakon izmjene u skladu s istovremenim prijedlogom Komisije),

    osiguralo da se upućivanje na referentne emisije CO2 podskupine primjenjuje kako je definirano u točki 38.,

    premjestio posljednji odjeljak o mogućim prilagodbama referentnih vrijednosti CO2 u članak 7.ga stavak 1. kako bi vrijeme primjene za sve emisijske razrede CO2 bilo isto.

    Tom se izmjenom postiže očuvanje značenja postojeće definicije i njezine primjenjivosti nakon 2030.

    Definicija „referentnih emisija CO2 skupine vozila” mijenja se kako bi se definirale referentne emisije CO2” koje se odnose na podskupine i skupine vozila, kako bi se u točki (a) pojasnilo da su vozila obuhvaćena Uredbom (EU) 2019/1242 grupirana u podskupine i kako bi se odredile predmetne skupine vozila u točki (b) upućivanjem na one obuhvaćene provedbenim aktima donesenima u skladu s člankom 7.ga stavkom 7. Tom se izmjenom postiže očuvanje značenja postojeće definicije.

    Dodaju se definicije „prikolice” i „poluprikolice” kako bi se osigurala pravna jasnoća u pogledu tih posebnih pojmova i bolje odredilo područje primjene relevantnih odredbi.

    Članak 1. stavak 2.: članak 7.ga – Varijacija naknada za teška vozila

    U članku 7.ga stavku 1. drugi se podstavak mijenja, a četvrti briše kako bi se:

    u drugom podstavku uputilo na varijacije infrastrukturnih pristojbi i korisničkih naknada za sve emisijske razrede CO2 za sve podskupine vozila obuhvaćene Uredbom (EU) 2019/1242 te stoga u taj podstavak uključilo upućivanje na podskupine koje će biti obuhvaćene nakon što predložene izmjene te uredbe stupe na snagu, a koje su trenutačno navedene u četvrtom podstavku,

    postojeći četvrti podstavak spojio s postojećim drugim podstavkom,

    zadržalo vrijeme primjenjivosti varijacije za podskupine vozila koje su trenutačno obuhvaćene Uredbom (EU) 2019/1242 izričitim upućivanjem na te podskupine vozila i određivanjem 13. svibnja 2023. kao kraja dvogodišnjeg razdoblja nakon objave referentnih emisija CO2 u provedbenom aktu donesenom u skladu s člankom 11. stavkom 1. te uredbe, odnosno Provedbenoj odluci Komisije (EU) 2021/781 9 ,

    zadržalo razdoblje primjenjivosti varijacije za podskupine vozila koje će biti obuhvaćene Uredbom (EU) 2019/1242 nakon što izmjene te uredbe stupe na snagu, kako je utvrđeno u postojećem četvrtom podstavku i u postojećoj drugoj rečenici trećeg podstavka,

    osiguralo da razdoblje primjenjivosti mogućih prilagodbi referentnih vrijednosti CO2 u skladu s člankom 11. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1242 bude jednako za emisijske razrede CO2 2, 3 i 4, kako je utvrđeno u postojećoj definiciji „putanje smanjenja emisija”, uzimajući u obzir predložene izmjene članka 11. stavka 2.

    U stavku 1. treći podstavak mijenja se kako bi se:

    navele predmetne skupine vozila upućivanjem na skupine vozila obuhvaćene provedbenim aktima donesenima u skladu s člankom 7.ga stavkom 7.,

    zadržalo razdoblje primjenjivosti referentnih emisija CO2 podskupina vozila koje će biti obuhvaćene Uredbom (EU) 2019/1242 nakon što izmjene te uredbe stupe na snagu,

    pojasnilo da se, nakon proširenja područja primjene Uredbe (EU) 2019/1242 na druga teška vozila, varijacija primjenjuje na sve emisijske razrede CO2.

    Stavak 7. mijenja se kako bi se zadržale predmetne podskupine vozila izričitim upućivanjem na podskupine vozila koje su trenutačno obuhvaćene Uredbom (EU) 2019/1242.

    Članak 1. stavak 3.: članak 7.gc – Utjecaj prikolica na određivanje smanjenja cestovnih naknada

    Novim člankom 7.gc utvrđuju se načini utvrđivanja varijacija cestovnih naknada za skupove vozila s obzirom na utjecaj prikolica na emisije CO2 skupova teških teretnih vozila. Diferencijacija se temelji na omjeru učinkovitosti prikolica, kako je navedeno u Prilogu VIII. Tom bi se odredbom trebala potaknuti upotreba učinkovitijih prikolica. U članku se definira ovlast Komisije da utvrdi granične vrijednosti za učinkovitost prikolica i metodologiju za starije prikolice, kojima se ne dodjeljuje omjer učinkovitosti.

    Članak 1. stavak 4.: članak 7.j – Ubiranje i plaćanje cestarina i korisničkih naknada

    Stavak 2.a mijenja se kako bi se osiguralo da se svi mogući elementi naknade ubiru i plaćaju na usklađen način.

    Članak 1. stavak 5.: članak 9.d – Ovlast Komisije za donošenje delegiranih akata

    Članak 9.d mijenja se kako bi se izmijenio novi Prilog VIII. radi određivanja pragova omjera učinkovitosti ili njihove prilagodbe znanstvenom i tehničkom napretku.

    Članak 1. stavak 6.: članak 11. – Izvješćivanje

    Postojeća točka (c) stavka 2. mijenja se kako bi se uključile informacije u vezi s člankom 7.gc. 

    Članak 1. stavak 7.

    Novi Prilog VIII. povezan je s predloženim člankom 7.gc u pogledu određivanja varijacija cestovnih naknada za skupove vozila.

    (b)Prijedlog izmjene Direktive (EU) 2019/520 10 sadržava sljedeće elemente:

    Članak 2.

    Prilog I. mijenja se tako da se dodaju informacije o prikolicama kako bi se olakšala prekogranična razmjena informacija o neplaćanju cestarina u Uniji.

    (c)Prijedlog izmjene Direktive Vijeća 1999/37/EZ 11 sadržava sljedeće elemente:

    Članak 3.

    Prilog I. mijenja se kako bi se državama članicama omogućilo da u potvrdu o registraciji vozila dodaju omjer učinkovitosti prikolice i razred prikolice.

    2023/0134 (COD)

    Prijedlog

    DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o izmjeni Direktive 1999/62/EZ, Direktive Vijeća 1999/37/EZ i Direktive (EU) 2019/520 u pogledu emisijskog razreda CO2 teških vozila s prikolicama

    EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 91. stavak 1.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

    uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora 12 ,

    uzimajući u obzir mišljenje Odbora regija 13 ,

    u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

    budući da:

    (1)Donošenjem Direktive (EU) 2022/362 Europskog parlamenta i Vijeća 14 primjena načela „onečišćivač plaća” i „korisnik plaća” pojačana je uvođenjem obvezne naplate na temelju emisija CO2 tako što infrastrukturne pristojbe i korisničke naknade variraju u odnosu na emisije CO2 vozila ili tako što se primjenjuje pristojba za vanjske troškove emisija CO2. Trenutačno cestovne naknade za skupove vozila koji se sastoje od motornog vozila i prikolice variraju na temelju emisija CO2 motornog vozila, neovisno o karakteristikama priključene prikolice, a posebno neovisno o utjecaju te prikolice na emisije CO2 skupa vozila.

    (2)Iako sama prikolica ne troši energiju, za kretanje joj je potrebna energija iz vučnog motornog vozila. Optimizacija energetske učinkovitosti prikolica dovodi do smanjenja emisija CO2 konvencionalnih vozila i povećanja autonomije vozila. Takva optimizacija prikolica proizlazi iz poboljšanja aerodinamičke učinkovitosti, otpora kotrljanja i mase prikolica. Potencijal za poboljšanje energetske učinkovitosti u odnosu na referentnu prikolicu iz 2020. je približno 7,5 % za prikolice s rudom i 15 % za poluprikolice. Stoga bi prikolice mogle biti važne u dekarbonizaciji sektora cestovnog prijevoza tereta. Međutim, prepreke prihvaćanju učinkovitijih prikolica na tržištu su više cijene tih prikolica i činjenica da kupci prikolica dosad nisu mogli usporediti energetsku učinkovitost različitih prikolica. Zbog toga energetski učinkovite prikolice nisu vrlo dostupne na tržištu. Aerodinamičke naprave već su dostupne na tržištu i u budućnosti će postati još dostupnije, ali njihova upotreba u postojećem voznom parku u Uniji nije uobičajena.

    (3)Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2022/1362 15 utvrđene su pravno certificirane vrijednosti za utjecaj prikolica na emisije CO2 skupova teških teretnih vozila. Kako bi se dodatno smanjili operativni troškovi učinkovitijih prikolica, trebalo bi utvrditi pravila za uključivanje utjecaja prikolica na emisije CO2 skupova teških teretnih vozila u sustave naplate cestovnih naknada na temelju diferencijacije s obzirom na emisije CO2. Budući da se na motorna vozila mogu priključiti različite prikolice, uključivanje prikolica u sustave naplate cestarina na temelju diferencijacije s obzirom na emisije CO2 trebalo bi se temeljiti na prikolici koja se stvarno upotrebljava.

    (4)Proširenje naplate na temelju emisija CO2 na prikolice trebalo bi se primjenjivati na prikolice na koje se primjenjuje Provedbena uredba (EU) 2022/1362. Učinkovitost prikolica može varirati ovisno o njihovim tehničkim parametrima. Kako bi se ocijenila učinkovitost prikolica u smislu energetske učinkovitosti, učinkovitost u smislu potencijala smanjenja CO2 određene prikolice uspoređuje se s učinkovitošću referentne prikolice koja joj je slična u pogledu konfiguracije osovine, najvećeg dopuštenog opterećenja osovine i konfiguracije šasije. Omjer između vrijednosti određene prikolice i vrijednosti referentne prikolice definiran je u Provedbenoj uredbi (EU) 2022/1362 kao omjer učinkovitosti. Omjer učinkovitosti učinkovitijih prikolica je manji od 1.

    (5)Izračun omjera učinkovitosti može se temeljiti na kilometrima, tonskim kilometrima ili kilometrima po kubnom metru. Za sve prikolice koje nisu prikolice za prijevoz voluminozne robe trebalo bi upotrebljavati omjer učinkovitosti na temelju tonskog kilometra. Prikolice za prijevoz voluminozne robe su prikolice konstruirane prvenstveno za prijevoz takve robe. Omjer učinkovitosti na temelju tonskog kilometra ne može se upotrebljavati za prikolice za prijevoz voluminozne robe jer su otpor kotrljanja i masa tih prikolica veći od onih tradicionalnih prikolica. Za prikolice za prijevoz voluminozne robe trebalo bi umjesto tog omjera učinkovitosti upotrebljavati omjer učinkovitosti na temelju kilometra po kubnom metru.

    (6)Emisijski razred CO2 skupa vozila s učinkovitijom prikolicom trebao bi biti viši od emisijskog razreda CO2 samo motornog vozila zbog čega bi se za te skupove vozila trebalo omogućiti veće smanjenje cestovnih naknada. Utjecaj potencijala smanjenja emisija CO2 prikolice na emisijski razred CO2 skupa vozila trebao bi se temeljiti na usporedbi omjera učinkovitosti određene prikolice s pragovima omjera učinkovitosti iz ove Direktive. Za poluprikolice i za druge prikolice predviđeni su različiti pragovi zbog razlika u potencijalu za smanjenje emisija CO2 na troškovno učinkovit način.

    (7)Ako neka država članica uključi utjecaj prikolica na emisije CO2 skupova teških teretnih vozila u sustave naplate cestarina na svojem državnom području i uvede posebne naknade za skupove vozila koji odstupaju od najveće mase i/ili dimenzija utvrđenih u Direktivi Vijeća 96/53/EZ 16 , toj državi članici trebalo bi dopustiti da primjenjuje smanjenje cestovnih naknada na skupove vozila s najmanje jednom učinkovitijom prikolicom.

    (8)Komisiju bi trebalo ovlastiti za izmjenu Priloga VIII. Direktivi 1999/62/EZ delegiranim aktima kako bi se definirali ili prilagodili u njemu utvrđeni pragovi omjera učinkovitosti te kako bi se definirala metodologija za razvrstavanje u razrede moderniziranih prikolica, posebno onih kojima nije dodijeljen omjer učinkovitosti u skladu s Provedbenom uredbom (EU) 2022/1362. Pragove omjera učinkovitosti trebalo bi definirati odmah nakon što se podaci o učinkovitosti prikolica budu prikupljali najmanje godinu dana u skladu s Uredbom (EU) 2018/956 Europskog parlamenta i Vijeća 17 . Pragovi omjera učinkovitosti trebali bi se temeljiti na prosječnoj učinkovitosti voznog parka prikolica u trenutku objavljivanja referentnih emisija CO2 za takva vozila i na potencijalu prikolica za poboljšanje učinkovitosti. Zatim bi ih trebalo prilagoditi tako da se u njima uzmu u obzir tehnički napredak i sve veća primjena novih tehnologija, kao što su prikolice s pogonskim osovinama. U definiranju metodologije za modernizirane prikolice trebalo bi uzeti u obzir ugradnju opreme kojom se poboljšava njihova energetska učinkovitost, npr. aerodinamičkih naprava, koja se može provjeriti za vrijeme periodičnih tehničkih pregleda i koja bi trebala biti navedena u zapisniku o tehničkom pregledu vozila, kako je utvrđeno u Direktivi 2014/45/EU Europskog parlamenta i Vijeća 18 .

    (9)Kako bi se osiguralo da vozači ispravno navode učinkovitost prikolice priključene na motorno vozilo kad iskorištavaju smanjenje naknada na temelju emisija CO2, službenici za nadzor provedbe trebali bi na zahtjev dobivati dokaze o emisijskom razredu skupa vozila, uključujući dokaze kojima se potvrđuje učinkovitost prikolice. Ako se takvi dokazi ne dostave, država članica imala bi pravo primjenjivati naknade samo na temelju emisijskog razreda motornog vozila.

    (10)Kako bi se osigurala dosljedna primjena varijacije cestovnih naknada prema emisijama CO2, potrebno je izmijeniti Direktivu Vijeća 1999/37/EZ 19 kako bi se zahtijevalo da omjer učinkovitosti prikolica bude naveden u potvrdi o registraciji ako je taj podatak dostupan u certifikatu o sukladnosti ili certifikatu o homologaciji pojedinačnog vozila. Radi razmjene informacija među državama članicama, kako je utvrđeno u Direktivi (EU) 2019/520 Europskog parlamenta i Vijeća 20 , važno je osigurati dostupnost podataka o učinkovitosti prikolica.

    (11)Osim toga, primjereno je izmijeniti Direktivu 1999/62/EZ kako bi se uzela u obzir nova struktura Uredbe (EU) 2019/1242, kako je izmijenjena [dodati upućivanje kad bude poznato]. Potrebnim izmjenama nastoji se očuvati trenutačno značenje definicija vozila s nultim emisijama, vozila s niskim emisijama, referentnih emisija CO2 i putanje smanjenja emisija, a definiciju putanje smanjenja emisija trebalo bi ažurirati kako bi se njezina primjenjivost uskladila s prethodno navedenom uredbom nakon 2030. Tim bi se izmjenama ujedno trebala očuvati obveza varijacije infrastrukturnih pristojbi i korisničkih naknada te trenutak od kojeg se ta obveza primjenjuje. Kad je riječ o podskupinama vozila koje su već obuhvaćene Uredbom, tim bi se izmjenama posebno trebalo pojasniti da se ta obveza primjenjuje od 13. svibnja 2023., odnosno dvije godine od datuma objave Provedbene odluke Komisije (EU) 2021/781 21 , kojom se utvrđuju referentne emisije CO2 za te podskupine vozila. Kako bi se osiguralo pravodobno donošenje tih promjena u odnosu na datum stupanja na snagu izmjena Uredbe (EU) 2019/1242, trebalo bi utvrditi jednogodišnji rok za prenošenje u nacionalno zakonodavstvo.

    (12)Direktive 1999/62/EZ, 1999/37/EZ i (EU) 2019/520 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

    DONIJELI SU OVU DIREKTIVU:

    Članak 1.

    Izmjene Direktive 1999/62/EZ

    Direktiva 1999/62/EZ mijenja se kako slijedi:    

    (1)članak 2. stavak 1. mijenja se kako slijedi:

    (a)u točki 29. podtočka (a) zamjenjuje se sljedećim:

    „(a) teško motorno vozilo iz članka 3. točke 11. podtočaka (a) i (b) Uredbe (EU) 2019/1242 Europskog parlamenta i Vijeća (*); ili”;

    (b)u točki 30. točka (b) zamjenjuje se sljedećim:

    „(b) teško vozilo iz skupine vozila obuhvaćene provedbenim aktom donesenim na temelju članka 7.ga stavka 7. s emisijama CO2 manjim od 50 % vrijednosti referentnih emisija CO2 njegove skupine vozila koje nije vozilo s nultim emisijama;”;

    (c)točka 37. zamjenjuje se sljedećim:

    „37.    „putanja smanjenja emisija” za podskupinu vozila (sg) i razdoblje izvješćivanja za godinu (Y), tj. ETsg,Y, znači umnožak faktora smanjenja godišnjih emisija CO2 (RETsg,Y) i referentnih emisija CO2 (rCO2sg) podskupine (sg), odnosno ETsg,Y = RETsg,Y x rCO2sg; RETsg,Y utvrđuje se u skladu s točkom 5.1. Priloga I. Uredbi (EU) 2019/1242;”;

    (d)točka 38. zamjenjuje se sljedećim:

    „38.    „referentne emisije CO2” znači:

    (a) za podskupine vozila obuhvaćene Uredbom (EU) 2019/1242 iznos izračunan u skladu s formulom u točki 3. Priloga I. toj uredbi;

    (b) za skupinu vozila obuhvaćenu provedbenim aktom donesenim na temelju članka 7.ga stavka 7. referentne emisije CO2 navedene u tom aktu koje odgovaraju prosječnoj vrijednosti svih emisija CO2 vozila u toj skupini vozila, koja je prijavljena u skladu s Uredbom (EU) 2018/956 Europskog parlamenta i Vijeća ( 6 ) za prvo razdoblje izvješćivanja koje će započeti nakon datuma od kojeg je, u skladu s člankom 24. Uredbe (EU) 2017/2400, zabranjena registracija, prodaja ili stavljanje u upotrebu vozila iz te skupine vozila koja ne ispunjavaju obveze iz članka 9. Uredbe (EU) 2017/2400;”;

    (e)dodaju se sljedeće točke:

    „42.    „prikolica” znači prikolica kako je definirana u članku 3. točki 17. Uredbe (EU) 2018/858 i koja je obuhvaćena područjem primjene Provedbene uredbe Komisije (EU) 2022/1362**;

    43.     „poluprikolica” znači prikolica koja odgovara definiciji poluprikolice iz članka 3. točke 33. Uredbe (EU) 2018/858 i koja je obuhvaćena područjem primjene Provedbene uredbe Komisije (EU) 2022/1362.

    * Uredba (EU) 2019/1242 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o utvrđivanju emisijskih normi CO2 za nova teška vozila i izmjeni uredbi (EZ) br. 595/2009 i (EU) 2018/956 Europskog parlamenta i Vijeća i Direktive Vijeća 96/53/EZ (SL L 198, 25.7.2019., str. 202.).

    ** Provedbena uredba Komisije (EU) 2022/1362 оd 1. kolovoza 2022. o provedbi Uredbe (EZ) br. 595/2009 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu učinkovitosti teških prikolica s obzirom na emisije CO2, potrošnju goriva, potrošnju energije i domete vožnje s nultim emisijama motornih vozila te o izmjeni Provedbene uredbe (EU) 2020/683 (SL L 205, 5.8.2022., str. 145.).”; 

    (2)članak 7.ga mijenja se kako slijedi:

    (a)u stavku 1. drugi, treći i četvrti podstavak zamjenjuju se sljedećim:

    „Države članice primjenjuju tu varijaciju na podskupine vozila obuhvaćene Uredbom (EU) 2019/1242 na temelju referentnih emisija CO2 objavljenih u skladu s člankom 11. stavkom 1. te uredbe. Međutim, za podskupine vozila 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH države članice primjenjuju tu varijaciju najkasnije 13. svibnja 2023. Ako se referentne emisije CO2 prilagode u skladu s člankom 11. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1242, te referentne emisije CO2 primjenjuju se od početka sljedećeg razdoblja izvješćivanja.

    Odstupajući od drugog podstavka, za emisijske razrede CO2 1, 4 i 5 iz stavka 2. ovog članka ta se varijacija primjenjuje na skupine vozila obuhvaćene provedbenim aktima donesenima u skladu sa stavkom 7. najkasnije dvije godine nakon donošenja tih provedbenih akata. Varijacija se temelji na referentnim emisijama CO2 iz tih akata i primjenjuje se dok se referentne emisije CO2 za predmetne podskupine vozila ne objave u skladu s člankom 11. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1242. Od objave referentnih emisija CO2 u skladu s člankom 11. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1242 države članice primjenjuju te referentne emisije CO2 umjesto onih utvrđenih u skladu sa stavkom 7., a varijacije za predmetne podskupine vozila primjenjuju se za sve emisijske razrede.”;

    (b)u stavku 7. prvi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

    „Komisija donosi provedbene akte u svrhu utvrđivanja referentnih emisija CO2 za skupine vozila koje nisu podskupine 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH.”;

    (3)umeće se sljedeći članak:

    Članak 7.gc

    1. Države članice mogu u primjeni članka 7.ga do 30. lipnja 2030. uzimati u obzir utjecaj prikolica na emisije CO2 njihova skupa s motornim vozilom. Taj utjecaj države članice uzimaju u obzir od 1. srpnja 2030.

    Ako država članica primjenjuje prvi podstavak, na emisijski razred CO2 skupa vozila iz članka 7.ga stavka 2. utječe razred vučene prikolice utvrđen u skladu s Prilogom VIII.

    2. Ako država članica primjenjuje prvi stavak i u skladu s člankom 9. stavkom 1. točkom (a) uvede posebne naknade za skupove vozila koji odstupaju od najveće mase i/ili dimenzija utvrđenih u Prilogu I. Direktivi Vijeća 96/53/EZ*, u skladu s člankom 4. stavkom 4. te direktive, ona može primijeniti smanjenje cestovnih naknada na takve skupove vozila s najmanje jednom prikolicom razvrstanom u razred prikolice u skladu s Prilogom VIII. ovoj Direktivi.

    Iznos smanjenja cestarine može odgovarati smanjenju dodijeljenom skupovima vozila koji ne odstupaju od najveće mase i/ili dimenzija.

    3. Komisija je ovlaštena donijeti delegirani akt u skladu s člankom 9.d radi izmjene Priloga VIII. kako bi odredila pragove omjera učinkovitosti koji su u njemu utvrđeni ili kako bi ih prilagodila tehničkom napretku. Njihovo prvo određivanje temelji se na prosječnoj učinkovitosti voznog parka prikolica u trenutku objavljivanja referentnih emisija CO2 za ta vozila i na potencijalu prikolica za poboljšanje učinkovitosti, uzimajući u obzir različit potencijal poluprikolica i drugih prikolica.

    Za razrede prikolica 1 i 2 kako su utvrđeni u tablici u Prilogu VIII. Komisija donosi delegirani akt kojim se određuju pragovi omjera učinkovitosti najkasnije godinu dana nakon objave referentnih emisija CO2 za prikolice u skladu s člankom 11. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1242.

    Za razred prikolica 3 kako je utvrđen u tablici u Prilogu VIII. i koji se primjenjuje na prikolice opremljene uređajem koji aktivno podržava njihov pogon i ili nema motor s unutarnjim izgaranjem ili ima motor s unutarnjim izgaranjem koji ispušta manje od 5 g CO2/kWh, Komisija donosi delegirani akt kojim se određuju pragovi omjera učinkovitosti nakon što budu dostupne zakonski certificirane vrijednosti za te prikolice.

    Komisija je ovlaštena za donošenje delegiranog akta u skladu s člankom 9.d radi izmjene Priloga VIII. kako bi se utvrdila metodologija kojom će se u odgovarajući razred razvrstavati prikolice modernizirane opremom kojom se poboljšava njihova energetska učinkovitost, posebno prikolice koje su registrirane, prodane ili stavljene u uporabu prije datuma početka primjene Provedbene uredbe (EU) 2022/1362.

    4. Za potrebe evidentiranja opreme iz stavka 3. četvrtog podstavka države članice upotrebljavaju točku 10. (ostale informacije) Priloga II. Direktivi 2014/45/EU**.

    ____________________

    * Direktiva Vijeća 96/53/EZ od 25. srpnja 1996. o utvrđivanju najvećih dopuštenih dimenzija u unutarnjem i međunarodnom prometu te najveće dopuštene mase u međunarodnom prometu za određena cestovna vozila koja prometuju unutar Zajednice (SL L 235, 17.9.1996., str. 59.).

    ** Direktiva 2014/45/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o periodičnim tehničkim pregledima motornih vozila i njihovih priključnih vozila (SL L 127, 29.4.2014., str. 51.).”;

    (4)u članku 7.j. stavku 2.a prvi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

    „Ako vozač ili, prema potrebi, prijevoznik ili pružatelj usluge Europske elektroničke naplate cestarine (EENC) ne može predočiti dokaze o emisijskom razredu vozila za potrebe članka 7.g stavka 2., članka 7.ga i članka 7.gb, države članice mogu primijeniti najvišu naplativu cestarinu ili korisničke naknade. Ako vozač ili, prema potrebi, prijevoznik ili pružatelj usluge Europske elektroničke naplate cestarine (EENC) ne može predočiti dokaze o emisijskom razredu skupa vozila za potrebe članka 7.gc, države članice mogu primijeniti cestarine ili korisničke naknade na temelju emisijskog razreda motornog vozila.”;

    (5)u članku 9.d. prvi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

    „Komisija je ovlaštena za donošenje delegiranih akata u skladu s člankom 9.e za izmjenu ove Direktive s obzirom na Prilog 0., formule u točkama 4.1. i 4.2. Priloga III.a i iznose navedene u tablicama u prilozima III.b i III.c radi njihove prilagodbe znanstvenom i tehničkom napretku te pragove omjera učinkovitosti navedene u tablici u Prilogu VIII. radi njihova određivanja ili prilagodbe tako da odražavaju tehnički napredak.”;

    (6)u članku 11. točka (c) zamjenjuje se sljedećim:

    „(c) varijaciji infrastrukturnih pristojbi ili korisničkih naknada prema okolišnoj učinkovitosti vozila, na temelju članka 7.g, članka 7.ga, članka 7.gb ili članka 7.gc;”;

    (7)tekst u Prilogu ovoj Uredbi dodaje se kao Prilog VIII.

    Članak 2.

    Izmjena Direktive (EU) 2019/520

    U Prilogu I. Uredbi (EU) 2019/520 dio I. zamjenjuje se sljedećim:

    „Dio I. Podaci o vozilima

    Točka

    O/N(1) 

    Primjedbe

    Registracijski broj

    O

     

    Broj šasije/identifikacijski broj vozila (VIN)

    O

     

    Država članica registracije

    O

     

    Marka

    O

    (D.1(2)) npr. Ford, Opel, Renault

    Trgovačka oznaka vozila

    O

    (D.3) npr. Focus, Astra, Megane

    EU oznaka kategorije

    O

    (J) npr. mopedi, motocikli, osobni automobili

    Emisijska norma Euro

    O

    npr. Euro 4, Euro 6

    Emisijski razred CO2

    N

    primjenjivo za teška vozila

    Datum ponovne klasifikacije

    N

    primjenjivo za teška vozila

    CO2 u g/tkm

    N

    primjenjivo za teška vozila

    Za prijevoz voluminozne robe: da/ne

    N

    primjenjivo za prikolice

    Omjer učinkovitosti – na temelju tonskog kilometra (-)...

    N

    primjenjivo za prikolice

    Omjer učinkovitosti – na temelju kilometra po kubnom metru (-)...

    N

    primjenjivo za prikolice

    Najveća tehnički dopuštena masa opterećenog vozila

    O

     

    (1)

    O = obvezno, ako postoji u nacionalnom registru, N = neobvezno.

    (2)

    Usklađeni kod Unije, vidjeti Direktivu 1999/37/EZ.”

    Članak 3.

    Izmjena Direktive 1999/37/EZ

    U Prilogu I. Direktivi 1999/37/EZ dodaju se sljedeće točke u točki V., emisija ispušnih plinova:

    „(V.11.) omjer učinkovitosti:

    za prikolice koje nisu namijenjene za prijevoz voluminozne robe omjer učinkovitosti na temelju tonskog kilometra ako je naveden u točki 49.11.2 certifikata o sukladnosti utvrđenog u Dodatku Prilogu VIII. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2020/683* ili u točki 49.11.2 certifikata o homologaciji pojedinačnog vozila utvrđenog u Dodatku 1. Prilogu III. toj uredbi,

    za prikolice za prijevoz voluminozne robe omjer učinkovitosti na temelju kilometra po kubnom metru ako je naveden u točki 49.11.3 certifikata o sukladnosti utvrđenog u Dodatku Prilogu VIII. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2020/683 ili u točki 49.11.3. certifikata o homologaciji pojedinačnog vozila utvrđenog u Dodatku 1. Prilogu III. toj uredbi.

    Ako je prikolica namijenjena za prijevoz voluminozne robe, to se navodi u točki 49.10 certifikata o sukladnosti teških prikolica utvrđenog u Dodatku Prilogu VIII. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2020/683 ili u točki 49.10 certifikata o homologaciji pojedinačnog vozila utvrđenog u Dodatku 1. Prilogu III. toj uredbi;

    (V.12) razred prikolice utvrđen u skladu s člankom 7.gc Direktive 1999/62/EZ Europskog parlamenta i Vijeća;

    ___________________

    * Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/683 оd 15. travnja 2020. o provedbi Uredbe (EU) 2018/858 Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na administrativne zahtjeve za homologaciju i nadzor tržišta motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila (SL L 163, 26.5.2020., str. 1.).”

    Članak 4.

    1.Države članice stavljaju na snagu zakone i druge propise koji su potrebni radi usklađivanja s ovom Direktivom najkasnije do [godinu dana od njezina stupanja na snagu]. One Komisiji odmah dostavljaju tekst tih odredaba.

    Kada države članice donose te odredbe, one sadržavaju upućivanje na ovu Direktivu ili se na nju upućuje prilikom njihove službene objave. Države članice određuju načine tog upućivanja.

    2.Države članice Komisiji dostavljaju tekst glavnih odredaba nacionalnog prava koje donesu u području na koje se odnosi ova Direktiva.

    Članak 5.

    Ova Direktiva stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Članak 6.

    Ova je Direktiva upućena državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

    Za Europski parlament    Za Vijeće

    Predsjednica    Predsjednik

    (1)    Direktiva (EU) 2022/362 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. veljače 2022. o izmjeni direktiva 1999/62/EZ, 1999/37/EZ i (EU) 2019/520 u pogledu naknada koje se naplaćuju za korištenje određenih infrastruktura za vozila (SL L 69, 4.3.2022., str. 1.).
    (2)    Direktiva 1999/62/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 17. lipnja 1999. o naknadama koje se naplaćuju za upotrebu cestovnih infrastruktura za vozila (SL L 187, 20.7.1999., str. 42.).
    (3)    Provedbena uredba Komisije (EU) 2022/1362 оd 1. kolovoza 2022. o provedbi Uredbe (EZ) br. 595/2009 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu učinkovitosti teških prikolica s obzirom na emisije CO2, potrošnju goriva, potrošnju energije i domete vožnje s nultim emisijama motornih vozila te o izmjeni Provedbene uredbe (EU) 2020/683 (SL L 205, 5.8.2022., str. 145.).
    (4)    Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) 2019/1242 u pogledu postroživanja emisijskih normi CO2 za nova teška vozila i integriranja obveza izvješćivanja te stavljanju izvan snage Uredbe (EU) 2018/956. Vidjeti odjeljak „Dosljednost u odnosu na druge politike Unije” u nastavku.
    (5)    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru te Odboru regija – Plan REPowerEU (COM(2022) 230 final).
    (6)    Oprema u vozilu definirana je u članku 2. točki 11. Direktive (EU) 2019/520: „oprema u vozilu” znači potpuni sklop hardverskih i softverskih komponenata koji se treba koristiti kao dio usluge naplate cestarine, a koji je ugrađen u vozilo ili se u njemu prevozi radi prikupljanja, pohrane, obrade i primanja/slanja podataka na daljinu, bilo kao poseban uređaj ili ugrađen u vozilo.
    (7)    Direktiva Vijeća 96/53/EZ od 25. srpnja 1996. o utvrđivanju najvećih dopuštenih dimenzija u unutarnjem i međunarodnom prometu te najveće dopuštene mase u međunarodnom prometu za određena cestovna vozila koja prometuju unutar Zajednice (SL L 235, 17.9.1996., str. 59.).
    (8)    Radni dokument službi komisije – izvješće o procjeni učinka uz Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) 2019/1242 u pogledu postroživanja emisijskih normi CO2 za nova teška vozila i integriranja obveza izvješćivanja te stavljanju izvan snage Uredbe (EU) 2018/956, SWD(2023) 88 final.
    (9)    Provedbena odluka Komisije (EU) 2021/781 оd 10. svibnja 2021. o objavljivanju popisa u kojem se navode vrijednosti emisija CO2 po proizvođaču i prosječne specifične emisije CO2 iz novih teških vozila registriranih u Uniji te referentne emisije CO2 u skladu s Uredbom (EU) 2019/1242 Europskog parlamenta i Vijeća za razdoblje izvješćivanja za godinu 2019. (SL L 167, 12.5.2021., str. 47.).
    (10)    Direktiva (EU) 2019/520 Europskog parlamenta i Vijeća od 19. ožujka 2019. o interoperabilnosti elektroničkih sustava za naplatu cestarine i olakšavanju prekogranične razmjene informacija o neplaćanju cestarina u Uniji (SL L 91, 29.3.2019., str. 45.).
    (11)    Direktiva Vijeća 1999/37/EZ od 29. travnja 1999. o dokumentima za registraciju vozila (SL L 138, 1.6.1999., str. 57.).
    (12)    SL C […], […], str. […].
    (13)    SL C […], […], str. […].
    (14)    Direktiva (EU) 2022/362 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. veljače 2022. o izmjeni direktiva 1999/62/EZ, 1999/37/EZ i (EU) 2019/520 u pogledu naknada koje se naplaćuju za korištenje određenih infrastruktura za vozila (SL L 69, 4.3.2022., str. 1.).
    (15)    Provedbena uredba Komisije (EU) 2022/1362 оd 1. kolovoza 2022. o provedbi Uredbe (EZ) br. 595/2009 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu učinkovitosti teških prikolica s obzirom na emisije CO2, potrošnju goriva, potrošnju energije i domete vožnje s nultim emisijama motornih vozila te o izmjeni Provedbene uredbe (EU) 2020/683 (SL L 205, 5.8.2022., str. 145.).
    (16)    Direktiva Vijeća 96/53/EZ od 25. srpnja 1996. o utvrđivanju najvećih dopuštenih dimenzija u unutarnjem i međunarodnom prometu te najveće dopuštene mase u međunarodnom prometu za određena cestovna vozila koja prometuju unutar Zajednice (SL L 235, 17.9.1996., str. 59.).
    (17)    Uredba (EU) 2018/956 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. lipnja 2018. o praćenju emisija CO2 i potrošnje goriva novih teških vozila i o izvješćivanju o tim dvama parametrima (SL L 173, 9.7.2018., str. 1.).
    (18)    Direktiva 2014/45/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o periodičnim tehničkim pregledima motornih vozila i njihovih priključnih vozila (SL L 127, 29.4.2014., str. 51.).
    (19)    Direktiva Vijeća 1999/37/EZ od 29. travnja 1999. o dokumentima za registraciju vozila (SL L 138, 1.6.1999., str. 57.).
    (20)    Direktiva (EU) 2019/520 Europskog parlamenta i Vijeća od 19. ožujka 2019. o interoperabilnosti elektroničkih sustava za naplatu cestarine i olakšavanju prekogranične razmjene informacija o neplaćanju cestarina u Uniji (SL L 91, 29.3.2019., str. 45.).
    (21)    Provedbena odluka Komisije (EU) 2021/781 оd 10. svibnja 2021. o objavljivanju popisa u kojem se navode vrijednosti emisija CO2 po proizvođaču i prosječne specifične emisije CO2 iz novih teških vozila registriranih u Uniji te referentne emisije CO2 u skladu s Uredbom (EU) 2019/1242 Europskog parlamenta i Vijeća za razdoblje izvješćivanja za godinu 2019. (SL L 167, 12.5.2021., str. 47.).
    Top

    Bruxelles, 4.5.2023.

    COM(2023) 189 final

    PRILOG

    Prijedlogu DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o izmjeni Direktive 1999/62/EZ, Direktive Vijeća 1999/37/EZ i Direktive (EU) 2019/520 u pogledu emisijskog razreda CO2 teških vozila s prikolicama


    PRILOG

    „PRILOG VIII.

    KRITERIJI ZA KLASIFIKACIJU PRIKOLICA

    U ovom se Prilogu utvrđuju kriteriji varijacija na temelju kojih se emisijski razredi CO2 skupova vozila razlikuju u smislu članka 7.gc.

    Tip vučenog vozila

    Omjer učinkovitosti

    Emisijski razred CO2 motornog vozila u skladu s člankom 7.ga, ne uzimajući u obzir utjecaj prikolice

    Emisijski razred CO2 dodijeljen skupu vozila, uzimajući u obzir utjecaj prikolice

    Razred prikolice

    manji od

    nije manji od

    Poluprikolica

    ST1

    ST2

    1

    2

    1

    2

    3

    Prikolica (koja nije poluprikolica)

    T1

    T2

    1

    2

    2

    3

    Poluprikolica

    ST2

    ST3

    1 ili 2

    3

    2

    Prikolica (koja nije poluprikolica)

    T2

    T3

    Poluprikolica

    ST3

    ST4

    1 ili 2 ili 3

    4

    3

    Prikolica (koja nije poluprikolica)

    T3

    T4

    1 Omjer učinkovitosti prikolice je:

    1. za prikolice koje nisu namijenjene za prijevoz voluminozne robe omjer učinkovitosti na temelju tonskog kilometra ako je naveden u točki 49.11.2 certifikata o sukladnosti utvrđenog u Dodatku Prilogu VIII. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2020/683*1 ili u točki 49.11.2 certifikata o homologaciji pojedinačnog vozila utvrđenog u Dodatku 1. Prilogu III. toj uredbi;

    2. za prikolice za prijevoz voluminozne robe omjer učinkovitosti na temelju kilometra po kubnom metru ako je naveden u točki 49.11.3 certifikata o sukladnosti vozila utvrđenog u Dodatku Prilogu VIII. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2020/683 ili u točki 49.11.3 certifikata o homologaciji pojedinačnog vozila utvrđenog u Dodatku 1. Prilogu III. toj uredbi.

    Ako je prikolica namijenjena za prijevoz voluminozne robe, to se navodi u točki 49.10 certifikata o sukladnosti utvrđenog u Dodatku Prilogu VIII. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2020/683 ili u točki 49.10 certifikata o homologaciji pojedinačnog vozila utvrđenog u Dodatku 1. Prilogu III. toj uredbi.

    *1 Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/683 оd 15. travnja 2020. o provedbi Uredbe (EU) 2018/858 Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na administrativne zahtjeve za homologaciju i nadzor tržišta motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila (SL L 163, 26.5.2020., str. 1.).

    Top