Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023AE3252

    Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Prijedlogu direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2006/112/EZ u pogledu pravila o PDV-u koja se odnose na porezne obveznike koji omogućuju prodaju na daljinu uvezene robe i u pogledu primjene posebne odredbe za prodaju na daljinu robe uvezene iz trećih područja ili trećih zemalja i posebnih postupaka za prijavu i plaćanje PDV-a pri uvozu (COM(2023) 262 final – 2023/0158 (CNS))

    EESC 2023/03252

    SL C, C/2024/1579, 5.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1579/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1579/oj

    European flag

    Službeni list
    Europske unije

    HR

    Serije C


    C/2024/1579

    5.3.2024

    Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Prijedlogu direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2006/112/EZ u pogledu pravila o PDV-u koja se odnose na porezne obveznike koji omogućuju prodaju na daljinu uvezene robe i u pogledu primjene posebne odredbe za prodaju na daljinu robe uvezene iz trećih područja ili trećih zemalja i posebnih postupaka za prijavu i plaćanje PDV-a pri uvozu

    (COM(2023) 262 final – 2023/0158 (CNS))

    (C/2024/1579)

    Izvjestitelj:

    Reet TEDER

    Zahtjev za savjetovanje:

    Vijeće Europske unije, 19.7.2023.

    Pravna osnova:

    članci 113. i 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

    Nadležna stručna skupina:

    Stručna skupina za ekonomsku i monetarnu uniju te ekonomsku i socijalnu koheziju

    Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

    15.11.2023.

    Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

    13.12.2023.

    Plenarno zasjedanje br.:

    583

    Rezultat glasanja

    (za/protiv/suzdržani):

    195/0/2

    1.   Zaključci i preporuke

    1.1.

    Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) pozdravlja i podržava prijedlog Komisije i njegov cilj da se uklanjanjem obveze višestrukog upisa u registar smanji regulatorno opterećenje poreznih obveznika.

    1.2.

    EGSO podržava ukidanje postojećeg praga od 150 EUR za sustav „sve na jednom mjestu” za uvoz jer smatra da je ta mjera u potpunosti u skladu s ciljem postizanja jedinstvenog upisa u registar obveznika PDV-a u EU-u, čime bi se postupak učinkovito pojednostavnio te bi se administrativno opterećenje i troškovi usklađivanja znatno smanjili.

    1.3.

    EGSO podržava prijedlog Komisije da se pravilo o pretpostavljenom dobavljaču (članak 14.a) proširi na svu prodaju na daljinu uvezene robe, uključujući onu u vrijednosti većoj od 150 EUR, uz upotrebu elektroničkog sučelja.

    1.4.

    EGSO se slaže s Komisijom da je za pojednostavnjenje postupaka prijave i plaćanja PDV-a, u korist i radi konsolidacije unutarnjeg tržišta, inicijativa EU-a prikladnija od pojedinačnih inicijativa država članica.

    1.5.

    EGSO smatra da će širi pristup sustavu „sve na jednom mjestu” koji se nastoji postići prijedlogom Komisije potaknuti male sudionike da se uključe u transnacionalne aktivnosti i provode transakcije na dodatnim tržištima, izbjegavajući pritom troškove i dugotrajne postupke potrebne za upis u registar obveznika PDV-a u više država članica.

    1.6.

    EGSO smatra da će nova pravila i mjere pojednostavnjenja u području PDV-a omogućiti poreznim tijelima da se usredotoče na glavne prioritete, a posebno na najrelevantnije i najštetnije slučajeve porezne zlouporabe i prijevare.

    1.7.

    EGSO cijeni činjenicu da se predloženom reformom jača borba protiv prijevara u vezi s PDV-om, pri čemu se naglasak istodobno stavlja na postizanje usklađenosti na manjim tržištima i na porezne obveznike za koje se može smatrati da su dobro upoznati s pravilima o PDV-u te su stoga obvezni poštovati pravila o PDV-u.

    1.8.

    Iz metodološke perspektive EGSO naglašava važnost jasnih definicija. Prvo bi trebalo pojasniti postoji li razlika između „pretpostavljenog uvoznika” i „pretpostavljenog dobavljača”, a bila bi korisna i jedinstvena definicija „posrednika” u kontekstu ekonomije platformi.

    2.   Prijedlog Komisije i kontekst

    2.1.

    Sustav PDV-a koji dobro funkcionira i koji je otporan na prijevare iznimno je važan za javne proračune i to se ne može dovoljno naglasiti. Njegov doprinos ukupnim primicima od poreza 2020. iznosio je od 20 % do 50 %, ovisno o državi članici, i činio je približno 26 % ukupnih godišnjih poreznih primitaka opće države na području EU-27. PDV je usto i ključan izvor financiranja proračuna EU-a jer se 0,3 % PDV-a naplaćenog na nacionalnoj razini prenosi u EU kao vlastita sredstva i čini 12 % ukupnog proračuna EU-a.

    2.2.

    Procjenjuje se da trenutačni jaz PDV-a iznosi ukupno 93 milijarde EUR (2020.), do čega je došlo zbog višestrukih uzroka, kao što su stečajevi, likvidacije i drugi slučajevi nesolventnosti. Međutim, znatan dio jaza PDV-a proizlazi iz prijevara unutar Zajednice s nepostojećim trgovcem i izgubljenih prihoda zbog prijevara i utaje PDV-a na nacionalnoj razini, kao i izbjegavanja plaćanja PDV-a. Postojeći sustav PDV-a također postaje sve složeniji i opterećujući za europska poduzeća.

    2.3.

    Reforma pravila o PDV-u koja se primjenjuju na e-trgovinu iz 2021. bila je usmjerena na postizanje jednakih uvjeta za dobavljače s poslovnim nastanom u EU-u izmjenom pravila kojima se narušavalo tržišno natjecanje i koja su dovela do problema u tom području na tržištu e-trgovine. Ukinut je prag kojim se dopušta oslobođenje od PDV-a za uvoz pošiljaka male vrijednosti koja ne premašuje 22 EUR. Stoga se PDV sada naplaćuje za svu komercijalnu robu koja se uvozi u Europu iz treće zemlje ili trećeg područja, neovisno o njezinoj vrijednosti.

    2.4.

    Uspostavljen je sustav „sve na jednom mjestu” namijenjen prodaji putem e-trgovine unutar EU-a. Trgovci e-trgovinom u EU-u sada se mogu služiti tim sustavom kako bi prijavili svu prodaju u cijelom EU-u i uplatili PDV putem jedinstvene prijave PDV-a.

    2.5.

    Sustav „sve na jednom mjestu” za uvoz namijenjen trgovini putem e-trgovine u kojoj se roba otprema iz treće zemlje i uvozi u EU slijedi isto načelo kao i prethodno navedeni sustav „sve na jednom mjestu”. Trgovcima se omogućuje da prijave i uplate PDV u jednoj zemlji za svu prodaju na daljinu uvezene robe u EU koja ispunjava uvjete u jednoj mjesečnoj prijavi PDV-a, čime se izbjegava potreba za upisom u registar obveznika PDV-a u svakoj zemlji u kojoj se izvršava isporuka. Taj je mehanizam usto ograničen na uvezenu robu čija vrijednost ne prelazi 150 EUR, što znači da se sustav „sve na jednom mjestu” za uvoz ne može upotrebljavati ako vrijednost robe premašuje 150 EUR. Pet država članica s najvećim brojem upisa u registar preko sustava „sve na jednom mjestu” za uvoz trenutačno su Irska, Nizozemska, Luksemburg, Njemačka i Francuska.

    2.6.

    Sustav „sve na jednom mjestu” za uvoz može se primjenjivati i uz upotrebu elektroničkih sučelja (portali, internetska tržišta) koja omogućuju internetsku prodaju robe između poduzeća i potrošača (B2C) koja ispunjava uvjete i koju prodavatelji iz EU-a i izvan EU-a uvoze u EU. Ta elektronička sučelja smatraju se dobavljačem robe („pretpostavljeni dobavljač”) i odgovorna su za naplatu PDV-a unaprijed umjesto prodavatelja. Pravilo o pretpostavljenom dobavljaču primjenjuje se na prodaju na daljinu robe uvezene u EU čija vrijednost ne prelazi prag od 150 EUR. Upotreba sustava „sve na jednom mjestu” za uvoz nije obvezna za pretpostavljene dobavljače.

    2.7.

    Reformom iz 2021. uvedeni su i posebni aranžmani za poštanske operatere i druge kurirske službe. Takvi se postupci mogu primjenjivati kada kupac iz EU-a kupuje izravno od vanjskog proizvođača, a robu dostavlja poštanski operater ili carinski zastupnik ili ako prodavatelj ili pretpostavljeni dobavljač odgodi naplatu PDV-a poštanskom operateru ili carinskom zastupniku. U tim se slučajevima također primjenjuje prag od 150 EUR.

    2.8.

    Problemi povezani s postojećim sustavom PDV-a u vezi s e-trgovinom pri uvozu su sljedeći: 1) iskazivanje umanjene vrijednosti jer se pragom od 150 EUR trgovcima daje poticaj da umanje vrijednost svoje robe ispod tog praga, što dovodi do gubitaka zbog nenaplaćenih carina, nižih prihoda od PDV-a i nepoštenog tržišnog natjecanja; i 2) poteškoće u pogledu usklađenosti povezane sa zahtjevima za upis u registar obveznika PDV-a u različitim državama članicama za uvezenu robu čija je vrijednost veća od 150 EUR, što dovodi do prijevara i neusklađenosti.

    2.9.

    Zakonodavni prijedlog Komisije dio je šire i sveobuhvatnije reforme carinske unije i drugih prijedloga te proširuje neke značajne mjere pojednostavnjenja koje su paketom o e-trgovini ograničene na robu čija je stvarna vrijednost manja od 150 EUR. Prijedlog je u skladu i s Prijedlogom o PDV-u u digitalnom dobu (1) i njegovim ciljem pojednostavnjenja i smanjenja troškova usklađivanja za porezne obveznike.

    2.10.

    Prijedlogom Komisije nastoji se proširiti primjenu „pravila o pretpostavljenom dobavljaču”, koje je trenutačno ograničeno na prodaju na daljinu uvezene robe čija vrijednost ne premašuje 150 EUR, kako bi se obuhvatila sva prodaja na daljinu robe koja se uvozi u EU iz trećeg područja ili treće zemlje. To proširenje provodi se uklanjanjem upućivanja na prag od 150 EUR prema članku 14.a stavku 1. Direktive 2006/112/EZ (2). Stoga bi se pravilo o pretpostavljenom dobavljaču primjenjivalo na svu prodaju na daljinu robe uvezene u EU koja se omogućuje elektroničkim sučeljem, bez obzira na stvarnu vrijednost pošiljke. Postupak uvoza stoga je poboljšan jer se PDV naplaćuje unaprijed u trenutku isporuke, odnosno u trenutku prihvaćanja plaćanja za transakciju e-trgovine.

    2.11.

    Komisija predlaže i proširenje sustava „sve na jednom mjestu” za uvoz, čime bi se trgovce oslobodilo od obveze prijave PDV-a u svakoj državi članici i zahtijevalo da se PDV naplaćuje unaprijed u trenutku isporuke da bi se obuhvatila sva prodaja na daljinu uvezene robe, neovisno o njezinoj vrijednosti. Prema postojećim pravilima isključena je prodaja na daljinu uvezene robe čija je stvarna vrijednost veća od 150 EUR. Međutim, proizvodi koji podliježu trošarinama i dalje bi bili isključeni. Sustav „sve na jednom mjestu” za uvoz proširio bi se brisanjem upućivanja na prag od 150 EUR iz članka 369.l prvog stavka 1. Direktive 2006/112/EZ.

    2.12.

    Također bi se proširila primjena posebnih postupaka utvrđenih u glavi XII. poglavlju 7. Direktive Vijeća 2006/112/EZ, koja je trenutačno ograničena na uvezenu robu koja ispunjava uvjete i čija stvarna vrijednost ne premašuje 150 EUR, kako bi se obuhvatila sva roba koja ispunjava uvjete. Proizvodi koji podliježu trošarinama i dalje bi bili isključeni iz tih postupaka. Takvo bi se proširenje provelo izmjenom članka 369.y Direktive 2006/112/EZ kako bi se uklonilo upućivanje na prag od 150 EUR.

    3.   Opće napomene

    3.1.

    Zbog porasta e-trgovine potrebno je prilagoditi i modernizirati sustav PDV-a. Za trgovce upis u registar obveznika PDV-a u inozemstvu može biti dugotrajan i skup postupak. Sam postupak upisa u registar može biti složen i skup, a nakon upisa poduzeća se moraju početi pridržavati različitih nacionalnih pravila o PDV-u. EGSO stoga odlučno podupire taj prijedlog i njegov cilj da se uklanjanjem obveze višestrukog upisa u registar smanji regulatorno opterećenje poreznih obveznika.

    3.2.

    EGSO podržava ukidanje trenutačnog praga od 150 EUR za sustav „sve na jednom mjestu” za uvoz jer smatra da je ta mjera u potpunosti u skladu s ciljem jedinstvenog upisa u registar obveznika PDV-a u EU-u, učinkovitog pojednostavnjenja postupka i znatnog smanjenja administrativnog opterećenja i troškova usklađivanja u pogledu prodaje na daljinu uvezene robe. Takav je pristup dosljedan i komplementaran s ključnim ciljevima prethodnog Prijedloga o PDV-u u digitalnom dobu.

    3.3.

    EGSO smatra da će nova pravila i mjere pojednostavnjenja u području PDV-a omogućiti poreznim tijelima da se usredotoče na glavne prioritete, a posebno na najrelevantnije i najštetnije slučajeve porezne zlouporabe i prijevare, koji u najvećoj mjeri doprinose trajnom jazu PDV-a u EU-u.

    3.4.

    Kao što je istaknuto u nekoliko mišljenja, EGSO snažno potiče ciljane inicijative, kao što je ova, čiji je cilj bolja naplata poreza i smanjenje poreznih prijevara te izbjegavanje plaćanja poreza odnosno utaja poreza. Kad je riječ o PDV-u, poboljšanje poreznog sustava doista je korisno za proračun država članica i EU-a jer se njime oslobađaju dodatna sredstva koja će se uložiti u države članice kako bi se poboljšale reforme javnih usluga i rasta te poduprla paralelna digitalna i zelena tranzicija, u skladu s ciljevima EU-a.

    3.5.

    EGSO se slaže s Komisijom da je za pojednostavnjenje postupaka prijave i plaćanja PDV-a, u korist i radi konsolidacije unutarnjeg tržišta, inicijativa EU-a prikladnija od pojedinačnih inicijativa država članica. Jedinstvene inicijative država članica mogle bi dovesti do razlika i troškova usklađivanja uzrokovanih rascjepkanošću. Budući da je PDV relevantan i za proračun EU-a, iznimno je važno osigurati da se jaz PDV-a ne poveća i da porezne uprave država članica imaju potrebne kapacitete za djelovanje u tom pogledu. Jednaki uvjeti za strane prodavatelje i domaće tržište najbolje bi se postigli prilagodbom postojeće Direktive kako bi se mjerodavni pravni okvir ažurirao najnovijim kretanjima u području e-trgovine.

    3.6.

    EGSO smatra da će olakšavanje šireg pristupa sustavu „sve na jednom mjestu” za uvoz također potaknuti male sudionike da se uključe u transnacionalne aktivnosti i provode transakcije na dodatnim tržištima, izbjegavajući pritom troškove i dugotrajne postupke potrebne za upis u registar obveznika PDV-a u više država članica. Jedinstveni upis u registar obveznika PDV-a u Europi vrlo je pozitivan razvoj, iako još uvijek postoji mogućnost da se neki od manje strukturiranih prodavača odluče ne registrirati u sustavu „sve na jednom mjestu” za uvoz.

    4.   Posebne napomene

    4.1.

    EGSO podržava prijedlog Komisije da se pravilo o pretpostavljenom dobavljaču (članak 14.a) proširi na svu prodaju na daljinu uvezene robe, uključujući onu u vrijednosti većoj od 150 EUR uz upotrebu elektroničkog sučelja. Mjesto trgovanja, djelujući kao pretpostavljeni dobavljač, prijavilo bi i uplatilo PDV koji se mora platiti za te isporuke putem proširenog sustava „sve na jednom mjestu” za uvoz, koji bi odsad bio obvezan za mjesta trgovanja, čime bi se postiglo učinkovito pojednostavnjenje. Valja napomenuti da unutar novog sustava mogu nastati problemi zbog obveznog upisa u registar, posebno u početnom razdoblju primjene novih pravila.

    4.2.

    Iz metodološke perspektive EGSO naglašava važnost jasnih definicija. Prvo bi trebalo pojasniti postoji li razlika između „pretpostavljenog uvoznika” i „pretpostavljenog dobavljača”. Jedinstvena definicija „posrednika” u kontekstu ekonomije platformi također bi bila korisna, zajedno sa skupom tipičnih primjera ponašanja koja mogu pomoći u tome da se utvrdi kada platforme djeluju isključivo u vlastitom interesu i svojstvu.

    4.3.

    EGSO smatra da je važno da se carinska reforma (uklanjanje praga od 150 EUR za oslobođenje od carine) provede prema planu. Ukidanjem oslobođenja od carina trgovcima se uklanja poticaj da iskazuju umanjenu vrijednost robe, smanjuju se prijevare i osiguravaju jednaki uvjeti za poduzeća.

    4.4.

    EGSO cijeni činjenicu da se predloženom reformom jača borba protiv prijevara u vezi s PDV-om, pri čemu se naglasak istodobno stavlja na postizanje usklađenosti na manjim tržištima i na porezne obveznike za koje se može smatrati da su dobro upoznati s pravilima o PDV-u te su stoga obvezni poštovati pravila o PDV-u.

    4.5.

    EGSO smatra da bi bilo korisno ukloniti prag za oslobođenje od carina (150 EUR). Međutim, bez obzira na ishod predmetnog prijedloga, i dalje je nužno donijeti postojeći prijedlog o PDV-u jer različite inicijative koje su trenutačno na snazi nisu pravno povezane, a postojeći prijedlog donosi znatne koristi i državama članicama i trgovcima.

    Bruxelles, 13. prosinca 2023.

    Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

    Oliver RÖPKE


    (1)  COM(2022) 703 final.

    (2)  Direktiva Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 347, 11.12.2006., str. 1.).


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1579/oj

    ISSN 1977-1088 (electronic edition)


    Top