Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AR1522

    Mišljenje Europskog odbora regija – Energetski paket o emisijama plina, vodika i metana

    COR 2022/01522

    SL C 498, 30.12.2022, p. 83–93 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.12.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 498/83


    Mišljenje Europskog odbora regija – Energetski paket o emisijama plina, vodika i metana

    (2022/C 498/13)

    Izvjestitelj:

    Jakub Chełstowski (ECR/PL), predsjednik Šleskog vojvodstva

    Referentni dokumenti:

    Prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkim pravilima za unutarnje tržište plinova iz obnovljivih izvora i prirodnih plinova i vodika

    COM(2021) 803 final

    Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o unutarnjim tržištima plinova iz obnovljivih izvora i prirodnih plinova te vodika

    COM(2021) 804 final

    Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o smanjenju emisija metana u energetskom sektoru i izmjeni Uredbe (EU) 2019/942

    COM(2021) 805 final

    I.   PREPORUKE ZA IZMJENE

    Prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkim pravilima za unutarnje tržište plinova iz obnovljivih izvora i prirodnih plinova i vodika

    COM(2021) 803 final

    Amandman 1.

    Uvodna izjava 6.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (…) svim sudionicima na tržištu omogućuje i potiče ih na to da pri planiranju svojih aktivnosti uzmu u obzir prijelaznu ulogu fosilnih plinova, čime bi se izbjegli učinci ovisnosti i osigurao postupan i pravodoban prestanak korištenja fosilnog plina u svim relevantnim industrijskim sektorima i za grijanje.

    (…) svim sudionicima na tržištu omogućuje i potiče ih na to da uzmu u obzir prijelaznu ulogu fosilnih plinova kako bi osigurali da je novoizgrađena infrastruktura za prirodni plin prikladna za niskougljične plinove i plinove iz obnovljivih izvora , čime bi se izbjegli učinci ovisnosti tijekom razdoblja amortizacije i osigurao postupan i pravodoban prestanak korištenja fosilnog plina u svim relevantnim industrijskim sektorima i za grijanje.

    Obrazloženje

    Kako bi se povećala upotreba dekarboniziranih plinova, ključno je da se u planovima ulaganja za novu plinsku infrastrukturu, uključujući plinovode, terminale UPP-a i postrojenja za skladištenje plina, uzme u obzir projektiranje i izgradnja infrastrukture tako da se od početka rada prilagodi dekarboniziranim plinovima.

    Amandman 2.

    Uvodna izjava 9.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (…) Međutim, niskougljična goriva (LCF), kao što je niskougljični vodik (LCH), mogu imati ulogu u energetskoj tranziciji, posebno kratkoročno i srednjoročno, kako bi se brzo smanjile emisije iz postojećih goriva i poticalo uvođenje obnovljivih goriva kao što je vodik iz obnovljivih izvora. Kako bi se podržala tranzicija, potrebno je utvrditi prag za smanjenje emisija stakleničkih plinova za niskougljični vodik i sintetička plinovita goriva. (…)

    (…) Međutim, niskougljična goriva (LCF), kao što je niskougljični vodik (LCH), mogu imati ulogu u energetskoj tranziciji, posebno kratkoročno i srednjoročno, kako bi se brzo smanjile emisije iz postojećih goriva i poticalo uvođenje obnovljivih goriva kao što je vodik iz obnovljivih izvora. Još jedna vrsta goriva iz obnovljivih izvora koja je važna za postizanje klimatskih ciljeva jest biometan, koji je relativno lako kompatibilan s postojećom infrastrukturom za prirodni plin („drop-in” gorivo), a EU ima velik interni potencijal za njegovu proizvodnju. Kako bi se osigurao razvoj tržišta biometana, države članice trebale bi posebno nastojati provesti ulaganja u skladu s načelom kaskadne uporabe biomase s ciljem znatnog povećanja proizvodnje bioplina i biometana u raspršenom obliku iz postojećeg otpada u sektorima kao što su poljoprivreda, šumarstvo i općinsko upravljanje. Trebalo bi isključiti uzgoj biljaka za isključivu upotrebu u postrojenjima za proizvodnju bioplina, kao i izgradnju postrojenja za proizvodnju bioplina koja ovise o masovnom stočarstvu. Kako bi se podržala tranzicija, potrebno je utvrditi prag za smanjenje emisija stakleničkih plinova za niskougljični vodik i sintetička plinovita goriva.

    Obrazloženje

    Razvoj sektora bioplina i biometana kratkoročno je važan za djelomično smanjenje ovisnosti o opskrbi prirodnim plinom iz Rusije, kao i za razvoj lokalnih energetskih zajednica u sektorima kao što su poljoprivreda, šumarstvo ili općinsko upravljanje, u kojima se otpad može pretvoriti u proizvodni supstrat. Međutim, trebalo bi izričito pojasniti da se biometan smije spaljivati samo ako već postoji. Mora se isključiti uzgoj biljaka za upotrebu u postrojenjima za proizvodnju bioplina i održavanje masovnog stočarstva samo radi dobivanja bioplina i biometana u energetske svrhe jer se time usporava zelena tranzicija.

    Amandman 3.

    Uvodna izjava 20.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Iako je elektrifikacija važan element zelene tranzicije, u budućnosti će se u kućanstvima i dalje trošiti prirodni plin, uključujući sve veće količine plina iz obnovljivih izvora.

    Iako je elektrifikacija važan element zelene tranzicije, u budućnosti će se u kućanstvima i dalje trošiti prirodni plin, uključujući sve veće količine plina iz obnovljivih izvora. Kako bi se osiguralo da kućanstva mogu prihvatiti i upotrebljavati plinove iz obnovljivih izvora, države članice u suradnji s Europskom komisijom pokreću dijalog s tržišnim dionicima o tehnološkoj dostupnosti odgovarajućih uređaja kao i o mogućim troškovima njihova uvođenja.

    Obrazloženje

    Razvijeno tržište dekarboniziranog plina morat će uzeti u obzir maloprodajne kupce: kućanstva i neke MSP-ove. Bez nadogradnje ili kupnje nove opreme za grijanje i hlađenje, krajnji kupci imat će tehničke poteškoće ili neće moći prijeći s fosilnih goriva na dekarbonizirane plinove.

    Amandman 4.

    Uvodna izjava 108.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (…) ponuda i potražnja, transportna infrastruktura, kvaliteta usluge, prekogranična trgovina, ulaganja, potrošačke cijene i likvidnost tržišta.

    (…) ponuda i potražnja, transportna infrastruktura, kvaliteta usluge, prekogranična trgovina, ulaganja, potrošačke cijene i likvidnost tržišta. Transparentnost tržišta trebala bi uključivati i detaljno utvrđivanje troškova izgradnje nove infrastrukture za dekarbonizirane plinove u svim državama članicama. Stoga bi nacionalna regulatorna tijela u suradnji s nacionalnim mrežnim operatorima trebala izraditi detaljne ekonomske izračune budućih troškova ulaganja za širenje dekarbonizirane plinske infrastrukture. Time će se omogućiti realno planiranje razvoja mreže, utvrđivanje mogućeg manjka financijskih sredstava i oblikovanje tarifnih politika koje će koristiti i operatorima i potrošačima.

    Obrazloženje

    Troškovi izgradnje infrastrukture za dekarbonizirane plinove mogu se znatno razlikovati među državama članicama. Potrebno je uzeti u obzir perspektivu lokalnih troškova kako bi se ispravno planirao razvoj tržišta niskougljičnih plinova i plinova iz obnovljivih izvora.

    Amandman 5.

    Članak 4. stavak 3.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (…) u cijene opskrbe električnom energijom energetski siromašnih ili ugroženih kupaca iz kategorije kućanstvo. Takve javne intervencije moraju ispunjavati uvjete utvrđene u stavcima 4. i 5.

    (…) u cijene opskrbe električnom energijom energetski siromašnih ili ugroženih kupaca iz kategorije kućanstvo ili zaštićenih kupaca kako je definirano u Uredbi (EU) 2017/1938 . Takve javne intervencije moraju ispunjavati uvjete utvrđene u stavcima 4. i 5.

    U slučaju dugoročnog znatnog povećanja cijena, intervencije koje ispunjavaju kriterije utvrđene u stavcima 4. i 5. mogu se proširiti na drugu skupinu kupaca kako bi se izbjegle negativne posljedice energetskog siromaštva.

    Obrazloženje

    Prijedlog Europske komisije previše je ograničen u slučaju naglog povećanja cijena. Izmjena se odnosi na mogućnost dodavanja kategorija zaštićenih kupaca kako su definirane u Uredbi o sigurnosti opskrbe plinom (2017/1938).

    Amandman 6.

    Članak 8. stavak 11. (novo)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    11.     Kako bi krajnjim kupcima mogle dokazati udio energije iz obnovljivih izvora u kombinaciji izvora energije određenog dobavljača goriva iz obnovljivih izvora ili niskougljičnih goriva u odnosu na energiju stavljenu na tržište koja se pruža potrošačima na temelju ugovora, države članice osiguravaju da se jamstva o podrijetlu plina mogu izdavati na zahtjev proizvođača goriva iz obnovljivih izvora ili niskougljičnih goriva, u skladu s člankom 19. stavkom 7. podtočkom ii. Direktive (EU) 2018/2001, uključujući bioplin, biometan, vodik, amonijak, metanol i sintetička plinovita goriva. Nadalje, ključno je da krajnji kupci budu svjesni važnosti zelene tranzicije i da ih se informira o raznolikosti obnovljivih ili niskougljičnih goriva i o njihovim pravima da zatraže jamstva o podrijetlu.

    Obrazloženje

    Razvoj povezanog europskog tržišta niskougljičnih goriva i goriva iz obnovljivih izvora zahtijevat će upotrebu instrumenata za pružanje informacija o podrijetlu plinova koji su proizvedeni i isporučeni krajnjim kupcima.

    Amandman 7.

    Članak 10. stavak 1.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (…) pravila trgovanja i uravnoteženja. U tom pogledu, države članice poduzimaju sve mjere potrebne kako bi se osiguralo da upravni postupci nisu diskriminirajući prema opskrbljivačima koji su već registrirani u drugoj državi članici.

    (…) pravila trgovanja i uravnoteženja te odobrenja koja u skladu s člankom 7. stavkom 2. zahtijeva regulatorno tijelo države članice u kojoj se odvija isporuka plina . U tom pogledu, države članice poduzimaju sve mjere potrebne kako bi se osiguralo da upravni postupci nisu diskriminirajući prema opskrbljivačima koji su već registrirani u drugoj državi članici.

    Obrazloženje

    Zahtjevom da opskrbljivači poštuju standarde u državama članicama osigurava se sigurnost opskrbe za kupce. Ostatak odredbe osigurava da takvi standardi nisu diskriminirajući.

    Amandman 8.

    Članak 26.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (…) postrojenja za proizvodnju plinova iz obnovljivih izvora i niskougljičnih plinova priključena na distribucijske ili transportne mreže.

    (…) postrojenja za proizvodnju plinova iz obnovljivih izvora i niskougljičnih plinova priključena na distribucijske ili transportne mreže , pod uvjetom da se smatraju korisnima na temelju nacionalnih planova razvoja mreže u skladu s člankom 51. Države članice osiguravaju uspostavu potrebnih mehanizama kako bi se osigurala pravedna i razmjerna podjela troškova povezanih s priključivanjem novih postrojenja koja proizvode plinove iz obnovljivih izvora i niskougljične plinove.

    Obrazloženje

    Cilj je uvođenja mehanizama naknade osigurati da se troškovi ne prenose nepravedno na druge korisnike mreže i osigurati jednake uvjete na tržištu. Na distribucijske i transportne mreže trebalo bi priključiti samo postrojenja koja pružaju jasnu dodanu vrijednost jer bi dugoročni naglasak trebao biti na održivom razvoju energije iz obnovljivih izvora, a posebno na proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora.

    Amandman 9.

    Članak 51. stavak 2. točka (b)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (b)

    sadržava sva ulaganja o kojima je odluka već donesena i identificira nova ulaganja koja treba izvršiti u sljedeće tri godine;

    (b)

    sadržava sva ulaganja o kojima je odluka već donesena i identificira nova ulaganja koja treba izvršiti u sljedeće tri godine, zajedno s detaljnom ekonomskom analizom, uključujući troškove izgradnje ili nadogradnje postojeće infrastrukture za niskougljične plinove i plinove iz obnovljivih izvora te naznaku mogućeg manjka financijskih sredstava u vezi s infrastrukturom za konvencionalni prirodni plin ;

    Obrazloženje

    Dugoročno planiranje razvoja infrastrukture za niskougljični plin i plin iz obnovljivih izvora mora uključivati detaljno planiranje troškova. Ostavljanje detaljnih gospodarskih pitanja pod isključivom odgovornošću operatora transportnih sustava za plin i operatora distribucijskih sustava za plin može dovesti do poteškoća u provedbi investicijskih ciljeva.

    Amandman 10.

    Članak 72. stavak 4. točka (f) (novo)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    (f)

    uspostavljanje regulatornih sigurnih okruženja kako bi se odobrila ciljana i privremena izuzeća od nacionalnih, regionalnih ili lokalnih zakonodavnih okvira za inovativna ulaganja u niskougljične plinove i plinove iz obnovljivih izvora. Uspostavom takvog regulatornog ispitnog okruženja namjeravaju se ubrzati ulaganja u niskougljične plinove i plinove iz obnovljivih izvora, posebno u državama članicama u kojima ta ulaganja neće biti u potpunosti usklađena s postojećim pravnim i regulatornim okvirom te bi mogla olakšati naknadnu prilagodbu regulatornog okruženja takvim ulaganjima.

    Obrazloženje

    Preporučuje se uspostava regulatornih sigurnih okruženja koja će omogućiti privremeno izuzeće od nacionalnih, regionalnih ili lokalnih zakonodavnih okvira za provedbu inovativnih ulaganja za koja još nije razvijeno odgovarajuće pravno okruženje.

    Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o unutarnjim tržištima plinova iz obnovljivih izvora i prirodnih plinova te vodika

    COM(2021) 804 final

    Amandman 11.

    Uvodna izjava 42.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Trebalo bi održati fleksibilnost država članica u pogledu primjene standarda kvalitete plina na njihovim domaćim plinskim tržištima, istodobno osiguravajući usklađen pristup kvaliteti plina na prekograničnim interkonekcijskim točkama.

    Trebalo bi održati fleksibilnost država članica u pogledu primjene standarda kvalitete plina na njihovim domaćim plinskim tržištima, istodobno osiguravajući usklađen pristup kvaliteti plina na prekograničnim interkonekcijskim točkama. Jamstva o podrijetlu bit će potrebna kako bi se osiguralo visoko integrirano, interoperabilno i transparentno tržište niskougljičnih plinova i plinova iz obnovljivih izvora, čije će se količine povećati u sustavu prirodnog plina. Svrha tih jamstava bit će certificiranje izvora proizvodnje plina i generiranog ugljičnog otiska kako bi se osiguralo da proizvođači i krajnji kupci mogu trgovati na standardiziran način i dokumentirati postignuta smanjenja CO2.

    Obrazloženje

    Bez jamstava o podrijetlu neće biti moguće certificirati izvor proizvodnje i ugljični otisak određenog plina, što će spriječiti provedbu klimatskih politika i nefinancijsko izvješćivanje.

    Amandman 12.

    Članak 43. stavak 1. točka (c)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (c)

    identificira nedostatke u ulaganjima, prvenstveno u pogledu prekograničnih kapaciteta.

    (c)

    identificira nedostatke u ulaganjima, prvenstveno u pogledu prekograničnih kapaciteta, kao i veze sustava s trećim zemljama iz kojih će se uvoziti niskougljični plinovi i plinovi iz obnovljivih izvora kako bi se zadovoljila ukupna potražnja Europske unije za energijom .

    Obrazloženje

    Kako bi se osigurao kontinuitet proizvodnje u industrijskim sektorima i energetska sigurnost EU-a na novom tržištu niskougljičnih plinova i plinova iz obnovljivih izvora, ključna točka planiranja trebala bi biti osiguranje potrebne količine vodika uvezene iz zemalja izvan EU-a kako bi se na održiv i siguran način zadovoljile ukupne energetske potrebe EU-a.

    Amandman 13.

    Članak 43. stavak 4.

    (novo)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    4.     Kako bi se uspostavio ispravan, realističan i izvediv desetogodišnji plan razvoja mreže na razini Unije, ACER, ENTSO za plin i ENTSO za električnu energiju trebali bi započeti postupak savjetovanja s nacionalnim regulatornim tijelima o troškovima izgradnje ili nadogradnje infrastrukture za niskougljične plinove i plinove iz obnovljivih izvora čim ova Uredba stupi na snagu. To se posebno odnosi na precizno planiranje kapitala i operativnih rashoda za nove objekte kao što su terminali za vodik, elektrolizatori i mreže za vodik.

    Obrazloženje

    Vidjeti prethodno navedeno.

    Amandman 14.

    Članak 60. stavak 1. točka (b)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    (b)

    ulaganjem se doprinosi dekarbonizaciji;

    (b)

    ulaganjem se pridonosi dekarbonizaciji i osigurava da je novoizgrađena infrastruktura za prirodni plin osmišljena tako da od početka svojeg radnog vijeka može rukovati plinovima iz obnovljivih izvora i niskougljičnim plinovima, čime se rizik od ovisnosti smanjuje na najmanju moguću mjeru;

    Obrazloženje

    Vidjeti ranije navedeno

    Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o smanjenju emisija metana u energetskom sektoru i izmjeni Uredbe (EU) 2019/942

    COM(2021) 805 final

    Amandman 15.

    Članak 3. (novo)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Procjena dugoročnog potencijala obnovljivih izvora plina kao osnove za optimizaciju razvoja prijenosnog i distribucijskog sustava

    1.     Države članice odgovorne su za procjenu proizvodnog potencijala za biometan na lokalnoj razini na cijelom svojem državnom teritoriju, u okviru svojih nacionalnih strategija za bioplin i biometan. Ta procjena mora se provesti u roku dvije godine od stupanja na snagu ove Uredbe. Može se temeljiti na postojećim procjenama;

    2.     Područje primjene biomase koje se uzima u obzir u toj procjeni uključuje neobrađenu biomasu kako je definirana u članku 2. Direktive 2018/2001 (uključujući Prilog IX.) i koja ispunjava kriterije održivosti EU-a;

    3.     U fazi osmišljavanja procjene države članice savjetuju se s relevantnim regulatornim tijelom i operatorima transportnih i distribucijskih sustava kako bi odredile:

    (a)

    teritorijalnu jedinicu čiji će se proizvodni potencijal procjenjivati; i

    (b)

    za područje primjene biomase – zemljopisna blizina postojećim mrežama prirodnog plina;

    4.     Pri provedbi procjene ili proširenju postojeće procjene te tijekom naknadnih ažuriranja, države članice savjetuju se s regionalnim i lokalnim tijelima, kao i s operatorima transportnih i distribucijskih sustava. Mogu se savjetovati s drugim relevantnim tijelima.

    Obrazloženje

    Procjena dugoročnog proizvodnog potencijala za bioplin i biometan preduvjet je za troškovno učinkovito planiranje jačanja mreže kako bi se uzele u obzir sve veće količine biometana u plinskim mrežama.

    Amandman 16.

    Članak 3. stavak 3. (novo)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    3.     Agencija Europske unije za suradnju energetskih regulatora (ACER) će zajedno s nacionalnim regulatornim tijelima izraditi detaljan izračun troškova ulaganja i operativnih troškova povezanih sa smanjenjem emisija metana u svakoj državi članici. Prvi izračun napravit će se do … [12 mjeseci nakon datuma stupanja na snagu ove Uredbe] i ažurirat će se svake tri godine. Izračun troškova ulaganja i operativnih rashoda bit će temelj za planiranje tarifne politike i politike financiranja.

    Obrazloženje

    Pri provedbi analiza istjecanja metana, izvješćivanju o emisijama metana i provedbi potencijalnih novih ulaganja s ciljem smanjenja emisija metana trebalo bi uzeti u obzir sistemske troškove koji ne smiju dovesti do opterećenja za krajnjeg kupca ili povećanja broja regija s energetskim siromaštvom.

    Amandman 17.

    Članak 10. stavak 4. (novo)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    4.     Komisija, u suradnji s međunarodnim opservatorijem za emisije metana, putem provedbenih akata uspostavlja metodologiju na razini Unije za praćenje i provjeru emisija metana te izvješćivanje o njima s ciljem provedbe obveza utvrđenih u poglavljima 3., 4. i 5. ove Uredbe.

    Obrazloženje

    Kako bi se pokrenuli koordinirani napori za smanjenje emisija metana, potrebno je uvesti univerzalnu metodologiju za praćenje, izvješćivanje i provjeru (MRV) u cijelom sektoru kojom se osigurava da emiteri mogu izvješćivati na transparentan i usporediv način.

    Amandman 28.

    Članci 12., 14., 17., 18., 25., 26., 27., 28., 29.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    članke 11., 12., 14., 17, 18., 25., 26., 27., 28., 29.;

    Produljenje obveznih rokova iz članka 12. za 12 mjeseci.

    Produljenje obveznih rokova iz članka 14. za 9 mjeseci.

    Produljenje obveznih rokova iz članka 17. za 9 mjeseci.

    Produljenje obveznih rokova iz članka 18. za 12 mjeseci.

    Produljenje obveznih rokova iz članka 25. za 12 mjeseci.

    Produljenje obveznih rokova iz članka 26. za 9 mjeseci.

    Produljenje obveznih rokova iz članka 27. za 9 mjeseci.

    Produljenje obveznih rokova iz članka 28. za 12 mjeseci.

    Produljenje obveznih rokova iz članka 29. za 12 mjeseci.

    II.   PREPORUKE O POLITIKAMA

    EUROPSKI ODBOR REGIJA (OR)

    1.

    naglašava potrebu da se potrošače zaštiti od visokih cijena i da im se zajamči sigurnost opskrbe energijom. Taj prijedlog dolazi u pravi trenutak s obzirom na aktualni geopolitički kontekst.

    2.

    kako bi se ostvarili ciljevi europskog zelenog plana i Osmog akcijskog plana za okoliš te u skladu s Pariškim klimatskim sporazumom, vodeći računa o pitanjima energetske sigurnosti, Unija bi trebala čim prije postupno ukinuti fosilna goriva, uključujući prirodni plin, i ostvariti gospodarstvo visoke energetske učinkovitosti koje se većinom temelji na obnovljivim izvorima energije. Stoga je potrebno brzo uspostaviti zajednički okvir za postupno ukidanje prirodnog plina;

    3.

    napominje da zamah gospodarstva temeljenog na vodiku izravno ovisi o pravodobnoj izgradnji i prenamjeni infrastrukture za vodik. Provedba višedimenzionalnih projekata i inicijativa u dinamičnom okruženju iziskuje odgovarajući pravni okvir EU-a kojim se jamči potrebna sigurnost planiranja za ulaganja;

    4.

    naglašava da sve veći prodor dekarboniziranih plinova ne bi trebao utjecati na kvalitetu plina za krajnje kupce;

    5.

    skreće pozornost na potrebu da se provede analiza troškova razvoja infrastrukture kako bi se osigurala ekonomski predvidljiva energetska tranzicija. Možda će biti potrebno provesti dodatne studije troškova za razvoj infrastrukture za dekarbonizirane plinove, kao i studije o učinku te tranzicije u najudaljenijim regijama, s obzirom na njihove posebne značajke iz članka 349. UFEU-a;

    6.

    poziva na izbjegavanje stvaranja neupotrebljive imovine. Sprečavanje nastanka neupotrebljive imovine – novoizgrađena plinska imovina trebala bi biti osmišljena tako da u budućnosti može suspaljivati ili raditi s visokim koncentracijama dekarboniziranih plinova;

    7.

    preporučuje uvođenje regulatornih sigurnih okruženja kako bi se osigurao razvoj integriranog tržišta za dekarbonizirane plinove u slučaju nedostatka dostatnog sektorskog zakonodavstva na nacionalnoj razini;

    8.

    skreće pozornost na mogućnost uvođenja jamstava o podrijetlu za niskougljične plinove i plinove iz obnovljivih izvora, čime će se osigurati transparentna trgovina na tržištu;

    9.

    preporučuje izradu plana za uvoz dekarboniziranih plinova u EU kako bi se očuvala energetska sigurnost i zadovoljila buduća potražnja;

    10.

    poziva na proširenje nadležnosti Europske mreže operatora transportnih sustava za plin kako bi se obuhvatio razvoj tržišta niskougljičnog plina i plina iz obnovljivih izvora umjesto uspostavljanja zasebne organizacija ENNOH;

    11.

    kritizira predložena stroga pravila o vertikalnom i horizontalnom razdvajanju vlasništva nad mrežama vodika jer su oprečna cilju kratkoročnih i opsežnih ulaganja u mrežu za vodik, koja bi trebala biti izgrađena i kojom bi trebalo učinkovito upravljati uz pomoć postojećih mreža za prirodni plin; stoga poziva na to da se za vodik zadrže pravila o razdvajanju koja vrijede za električnu energiju i plin, posebno na razini distribucijske mreže; skreće pozornost na mogućnost da se operatorima transportnih sustava za plin (GTSO) dodijeli nadležnost za razvoj mreže za transport vodika. Izdvajanje operatora sustava za transport vodika u zasebno poduzeće, neovisno o GTSO-u, možda neće biti korisno u smislu davanja zamaha energetskoj tranziciji;

    12.

    poziva na razvoj supstratne podloge za bioplin i biometan. Osiguravanje opskrbe organskim gorivom bit će važno kako bi se u najvećoj mogućoj mjeri iskoristio potencijal regija u pogledu tih plinova; ujedno traži isključivanje uzgoja biljaka za isključivu upotrebu u postrojenjima za proizvodnju bioplina, kao i izgradnje postrojenja za proizvodnju bioplina koja ovise o masovnom stočarstvu;

    13.

    poziva na procjenu dugoročnog potencijala proizvodnje bioplina i biometana na regionalnoj razini, na temelju koje će biti moguće utvrditi regionalni razvojni potencijal ekosustava dekarboniziranog plina;

    14.

    preporučuje uspostavu zajedničke metodologije za praćenje emisija metana, koja će omogućiti pokretanje koordiniranih napora za smanjenje emisija metana u EU-u;

    15.

    skreće pozornost na to da se metan kao gorivo za kogeneracijske jedinice smije upotrebljavati samo u iznimnim slučajevima i privremeno;

    16.

    preporučuje da se uzme u obzir trošak napora za smanjenje emisija metana u EU-u. Europska komisija trebala bi uzeti u obzir troškove koje će morati snositi države članice i planirati sredstva za potporu koja bi donijela izravnu korist krajnjim kupcima, posebno u slabije razvijenima regijama i regijama s visokom potražnjom za toplinom;

    17.

    poziva na to da se u okviru propisa EU-a u potpunosti prizna i podrži upotreba bioplina i u prometu kako bi se smanjile emisije koje nastaju tijekom životnog ciklusa. Proizvodnja bioplina, ali ne i njegova upotreba u prometu, trenutačno se priznaje kao održiva djelatnost u taksonomiji EU-a za održive djelatnosti;

    18.

    ističe da se nadležnosti lokalnih i regionalnih vlasti u Europskoj uniji razlikuju i da bi se donošenje odluka trebalo odvijati na razini vlasti na kojoj je najdjelotvornije; smatra da su predmetni zakonodavni prijedlozi u skladu s načelima supsidijarnosti i proporcionalnosti.

    Bruxelles, 12. listopada 2022.

    Predsjednik Europskog odbora regija

    Vasco ALVES CORDEIRO


    Top