Sažetak (najviše dvije stranice)
|
Procjena učinka europskog partnerstva za Europu kao kružno biogospodarstvo (CBE)
|
A. Potreba za djelovanjem
|
O čemu je riječ? Zašto je to problem na razini EU-a?
|
Postoje i gospodarski i ekološki problemi, koji se rješavaju usporedno. Glavni je problem „trostruki deficit” na razini inovacija, uvođenja na tržište i održivosti. Zbog toga aktivnosti istraživanja i inovacija u EU-u nisu dovoljno integrirane, što usporava inovacijski proces. Postojećim zrelim biotehnološkim rješenjima otežano je dopiranje do tržišta, a njihova se okolišna učinkovitost ne jamči automatski. Glavni znanstveni i tehnološki problemi koje CBE nastoji riješiti su nedovoljna suradnja u području istraživanja i inovacija, nedovoljna međusektorska suradnja i nedovoljan prijenos znanja o održivim i kružnim biotehnološkim rješenjima.
|
Što bi se trebalo postići?
|
Opći je cilj potaknuti društveni prijelaz na održivo biogospodarstvo intenziviranjem istraživanja i inovacija u području održivih i konkurentnih rješenja za povećanje kružnosti i upotrebe biomase, ostataka i otpada. Osim toga, primjenjuje se regionalni pristup provedbi UN-ovih ciljeva održivog razvoja i europski zeleni plan kako bi se ubrzao prijelaz na koncept „zdravog planeta”. Znanstveni ciljevi su poboljšanje kapaciteta za istraživanje i inovacije za kružna biotehnološka rješenja i osiguravanje bolje razmjene znanja unutar vrijednosnih lanaca, među njima i u cijeloj Europi te uključivanje istraživanja i inovacija u rješavanje pitanja održivosti. Gospodarski ciljevi su poboljšati konkurentnost europskih regija u tom sektoru i ukloniti tržišne nedostatke europske bioindustrije zadržavanjem inovacija i novih biorafinerija u Europi. Glavni su društveni ciljevi doprinijeti održivom kružnom gospodarstvu i poboljšati kružnost bioindustrije, čime će se poboljšati i njezin ekološki otisak.
|
Koja je dodana vrijednost djelovanja na razini EU-a (supsidijarnost)?
|
Inicijativa objedinjuje stručno znanje i tehnologije dostupne u državama članicama EU-a, regijama i lancima vrijednosti, čime se stvaraju dodatne sinergije. Projekti CBE-a mogu se kombinirati s nacionalnim projektima i projektima koji se podupiru iz strukturnih i regionalnih fondova EU-a. Rješavanje većine prepreka razvoju biogospodarstva nije odgovornost država članica, nego se uređuje propisima na razini EU-a, primjerice o: aspektima održive opskrbe biomasom, poticanju tržišne potražnje s pomoću ciljeva, standardizaciji proizvoda, sustavima označivanja i programima zelene javne nabave te okolišnoj učinkovitosti. Djelovanje na nacionalnoj razini, bez intervencije na razini EU-a, bilo bi nedovoljno.
|
B. Rješenja
|
Koje su opcije za postizanje ciljeva? Postoji li najpoželjnija opcija? Ako ne, zašto?
|
Sljedeće opcije razmatrane su kao način potpore istraživanju i inovacijama:
·tradicionalni pozivi u sklopu okvirnog programa (osnovna opcija),
·europsko partnerstvo za zajedničke programe (opcija 1), i
·institucionalizirano europsko partnerstvo na temelju članka 187. UFEU-a (opcija 3).
Iako bi obje opcije koje uključuju partnerstva dovele do boljih rezultata nego uobičajeni pozivi, institucionalizirano partnerstvo (opcija 3) bilo bi bolje rješenje od partnerstva za zajedničke programe. Ta je opcija imala najvišu ukupnu ocjenu zbog većih potencijalnih gospodarskih i društvenih učinaka i veće usklađenosti s vanjskim programima.
Opcija 3 najpoželjnija je jer:
·omogućuje učinkovito ostvarivanje ciljeva programa uključivanjem angažiranih partnera iz industrije i drugih dionika (npr. država članica, regija, akademske zajednice i organizacija civilnog društva), koji bi surađivali u okviru odgovarajućeg modela upravljanja,
·osigurava odgovarajuću transparentnost i otvorenost pri odabiru prioriteta i ciljeva te uključivanju partnera i dionika iz cijelog lanca vrijednosti, iz različitih sektora i disciplina te s različitim iskustvom, uključujući međunarodne aktere (kad je to relevantno i ne utječe na europsku konkurentnost),
·formaliziranjem postupaka omogućuje se sudjelovanje MSP-ova te širenje i korištenje rezultata,
·njome se osigurava visoka dodatnost, odnosno visok potencijal za strukturiranje bioindustrije,
·formaliziranjem obveza partnera da ispune konkretne ciljeve osigurava se usmjerenost, što u konačnici pomaže u postizanju ciljeva politike na visokoj razini,
·uključuje financijske doprinose i/ili doprinose u naravi partnera koji nisu EU koji iznose između 50 % i 75 % ukupnog proračuna europskog partnerstva. Očekuje se da će većina preuzetih financijskih obveza biti u naravi i, u manjoj mjeri, u obliku financijskih doprinosa u okviru projekata, a ne na razini programa,
·usklađenost i sinergije s EU-ovim okruženjem za istraživanje i inovacije osigurat će se formalnim sporazumima između predložene inicijative i drugih inicijativa, kao i zajedničkim oblikovanjem programa i predanošću tima za potporu.
|
Koja su stajališta različitih dionika? Tko podržava koju opciju?
|
Većina ispitanika u javnom savjetovanju (više od 50 %) navela je da su mnogi ciljevi partnerstva ključni, osobito postizanje klimatskih ciljeva EU-a. Ispitanici prednostima smatraju razvijanje konzorcija, europskih lanaca vrijednosti i tehnologije, no administrativno opterećenje smatraju nedostatkom. Najvećim se problemom smatra nedovoljno pretvaranje rezultata istraživanja u inovativne kružne proizvode na biološkoj osnovi. Većina ispitanika (više od 50 %) smatra da je uključenost industrije vrlo relevantna, a opseg i obuhvat partnerstva odgovarajući. Iako većina ispitanika (54 %) koji su sudjelovali u savjetovanju smatra da je institucionalizirano partnerstvo najbolji način da se riješe ti problemi, građani nisu izrazili potporu u toj mjeri.
|
C. Učinci najpoželjnije opcije
|
Koje su prednosti najpoželjnije opcije (ako postoji, inače prednosti glavnih opcija)?
|
Svi akteri u biogospodarstvu potencijalno mogu imati koristi u gospodarskom smislu, što omogućuje uravnotežen regionalni/lokalni razvoj. Očekuje se da će primarni proizvođači biomase, pa i u regijama u nepovoljnom položaju, imati više i sigurnije prihode. Druge su koristi gospodarski rast MSP-ova, jači učinak poluge u pogledu ulaganja za biorafinerije i njihove gospodarske subjekte (dionike iz industrije) te dugoročni angažman i predanost svih dionika. Očekuje se da će općine i regije uštedjeti na troškovima odlaganja biološkog otpada.
Očekivani društveni učinak uključuje lakši pristup inovativnim biotehnološkim rješenjima i njihovo uvođenje u Europi, jačanje uloga lokalnih/regionalnih zajednica u upravljanju svojim prirodnim resursima te stvaranje (ili bolju prenamjenu) nove lokalne/regionalne proizvodne baze. Tržišni akteri, kao što su vlasnici robnih marki i potrošači, imat će pristup održivijim proizvodima.
Najvažniji je učinak na okoliš. Održivijom proizvodnjom i preradom biomase te korištenjem biootpada kao sirovine smanjit će se emisije CO2 i pomoći da se izbjegnu problemi u pogledu proizvodnje hrane, prekomjerna eksploatacija biomase i neodrživa prenamjena zemljišta. To će pomoći u očuvanju i obnovi ekosustava i bioraznolikosti. Zatvorenim ciklusom proizvodnje i vrednovanjem biootpada povećat će se kružnost. CBE će poboljšati učinkovito iskorištavanje resursa u lancima vrijednosti, primjerice putem iskorištavanja hranjivih tvari iz tokova otpada (uključujući otpadne vode) i poljoprivrednih ostataka za poljoprivredu i šumarstvo.
|
Koji su troškovi najpoželjnije opcije (ako postoji, inače troškovi glavnih opcija)?
|
Budući da bi se opcija 3 temeljila na postojećoj strukturi Zajedničkog poduzeća za bioindustriju, uključivala bi tekuće troškove ureda za zajedničko poduzeće tijekom trajanja inicijative. To bi uključivalo 30 milijuna EUR administrativnih troškova za poduzeća i isti iznos za EU, što je 1–2 % ukupnih troškova inicijative. Taj trošak u velikoj mjeri nadoknađuju prethodno navedene koristi, posebno učinak poluge koji se stvara sufinanciranjem i kojim se osiguravaju odgovarajuća sredstva potrebna za ostvarivanje ambicioznih ciljeva.
Ne očekuju se negativni gospodarski, socijalni i okolišni učinci ili troškovi usklađivanja.
|
Koji su učinci na MSP-ove i konkurentnost?
|
Ne očekuju se negativni učinci na MSP-ove i konkurentnost. Očekuje se da će svi učinci biti pozitivni. S obzirom na vrlo pozitivno iskustvo sa Zajedničkim poduzećem za bioindustriju (velika uključenost MSP-ova u projekte, uključujući njihovu koordinaciju), opcija 3 vrlo je poželjna.
|
Hoće li to bitno utjecati na državne proračune i uprave?
|
Ne očekuje se utjecaj na nacionalne proračune i uprave ni poteškoće u provedbi.
|
Hoće li biti drugih bitnih učinaka?
|
Ne, svi bitni učinci navedeni su.
|
Proporcionalnost?
|
Najpoželjnijom opcijom predviđeni su svi elementi za postizanje ciljeva i ona ne prelazi ono što je potrebno za rješavanje problema.
|
D. Daljnje mjere
|
Kad će se predložene mjere preispitati?
|
U skladu s vremenskim okvirom utvrđenim u Uredbi o Obzoru Europa međuevaluacija će se provesti najkasnije četiri godine nakon datuma početka inicijative, a završna evaluacija najkasnije četiri godine nakon njezina završetka.
|