This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020XC0205(02)
Publication of a communication of approval of a standard amendment to a product specification for a name in the wine sector referred to in Article 17(2) and (3) of Commission Delegated Regulation (EU) 2019/332020/C 38/04
Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/332020/C 38/04
Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/332020/C 38/04
PUB/2019/175
SL C 38, 5.2.2020, p. 5–11
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
5.2.2020 |
HR |
Službeni list Europske unije |
C 38/5 |
Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33
(2020/C 38/04)
Ova obavijest objavljuje se u skladu s člankom 17. stavkom 5. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 (1).
OBAVIJEST O ODOBRENJU STANDARDNE IZMJENE
„Anjou-Coteaux de la Loire”
PDO-FR-A0405-AM02
Datum obavijesti: 18. studenoga 2019..
OPIS I RAZLOZI ODOBRENE IZMJENE
1. Zemljopisno područje
Zemljopisno područje mijenja se kako slijedi: „Svi postupci proizvodnje odvijaju se na zemljopisnom području koje obuhvaća sljedeće općine departmana Maine-et-Loire na temelju službenog zemljopisnog šifrarnika iz 2018.: Bouchemaine, Chalonnes-sur-Loire, Champtocé-sur-Loire, Ingrandes-Le Fresne sur Loire (bivše područje delegirane općine Ingrandes), Mauges-sur-Loire (bivše područje delegiranih općina Mesnil-en-Vallée, Montjean-sur-Loire i La Pommeraye), La Possonnière, Saint-Georges-sur-Loire, Saint-Germain-des-Prés.
Karte zemljopisnog područja dostupne su na internetskoj stranici Nacionalnog instituta za podrijetlo i kvalitetu.”
Izmjena teksta: novi popis upravnih jedinica uzima u obzir spajanja ili druge promjene u upravnoj podjeli na područja do kojih je došlo nakon odobrenja specifikacije. Kako bi se povećala pravna sigurnost, taj se popis temelji na verziji službenog zemljopisnog šifrarnika koji je na snazi i svake ga godine objavljuje INSEE. Opseg zemljopisnog područja ostaje potpuno isti.
Naposljetku, navodi se da su radi boljeg informiranja javnosti na internetskim stranicama Nacionalnog instituta za podrijetlo i kvalitetu stavljene na raspolaganje karte zemljopisnog područja.
U skladu s time jedinstveni dokument mijenja se u točki 6., koja se odnosi na zemljopisno područje.
2. Područje u neposrednoj blizini
U poglavlju 1. odjeljku IV. točki 3. popis općina zamjenjuje se sljedećim:
— |
departman Loire-Atlantique: Vair-sur-Loire (nekadašnje područje delegirane općine Anetz); |
— |
departman Maine-et-Loire: Chaudefonds-sur-Layon, Denée, Mauges-sur Loire (bivše područje delegiranih općina La Chapelle-Saint-Florent, Le Marillais, Saint-Florent-le-Vieil i Saint-Laurent-du-Mottay), Rochefort-sur-Loire, Savennières, Val-du-Layon (bivše područje delegirane općine Saint Aubin-de-Luigné). |
Time se uzimaju u obzir različita spajanja općina od zadnje verzije specifikacije proizvoda. Opseg područja u neposrednoj blizini ostaje potpuno isti.
U skladu s time jedinstveni dokument mijenja se u točki 9., koja se odnosi na zemljopisno područje.
3. Odredbe u području poljoprivrede i okoliša
U poglavlju 1. odjeljku IV. točki 2. dodaje se: „Kontrolirani biljni pokrov, zasađen ili samonikao, obavezan je između trsova; ako ne postoji biljni pokrov, gospodarski subjekt obrađuje tlo kako bi nadzirao spontanu vegetaciju ili opravdano koristi biokontrolne proizvode koje su odobrili tijela javne vlasti u vinogradarstvu. U slučaju primjene biokontrolnih herbicida na parceli, primjena drugih herbicida zabranjena je.”
Ta izmjena prati trenutačni razvoj praksi gospodarskih subjekata u korist agroekologije na cijelom području vinogradarske proizvodnje na području Anjou. Odražava sve veću brigu za okoliš u području tehnoloških postupaka (u proizvodnji). Promicanje biljnog pokrova, mehaničko pljevljenje ili upotreba biokontrolnih proizvoda dovodi do smanjenja upotrebe kemijskih herbicida. Smanjenjem herbicida trebalo bi se omogućiti jačanje zaštite vinskih tala i očuvanje njihovih prirodnih funkcija (plodnosti, bioraznolikosti, biološkog pročišćavanja), što doprinosi kvaliteti i autentičnosti vina te jača identitet lokalne proizvodnje.
Ta izmjena ne utječe na jedinstveni dokument.
4. Odobrenja za početak berbe
U poglavlju 1. odjeljku VII. točki 1. podtočki a) specifikacije proizvoda rečenica „Datum početka berbe utvrđuje se u skladu s odredbama članka D. 645-6. Zakonika o poljoprivredi i morskom ribarstvu.” briše se.
Određivanje krajnjeg datuma početka berbe danas više nije potrebno jer subjekti sada imaju širok raspon alata s pomoću kojih mogu najbolje moguće procijeniti zrelost grožđa. Svaki subjekt ima određenu količinu proizvoda i opreme, bilo pojedinačnih ili zajedničkih, kojima se omogućuje točno određivanje optimalnog datuma početka berbe na svakoj parceli, u skladu s ciljevima proizvodnje.
Ta izmjena ne utječe na jedinstveni dokument.
5. Kapacitet vinskog podruma
U poglavlju 1. odjeljku IX. točki 1. podtočki c) rečenica: „Svaki subjekt mora imati kapacitet vinskog podruma najmanje 1,4 puta veći od prosječnog prinosa na gospodarstvu tijekom proteklih pet godina.” zamjenjuje se rečenicom: „Svaki subjekt mora imati kapacitet vinskog podruma najmanje 1,4 puta veći od količine proizvedenog vina u posljednjih pet godina.”
U specifikaciji proizvoda nije se upućivalo na kapacitet zapremnine (izražene u hl ili m3), već na prinos, odnosno obujam berbe podijeljen s proizvodnom površinom (izraženom primjerice u hl/ha). Predložena izmjena omogućuje ispravljanje te nedosljednosti u pogledu veličina, a da pritom ne mijenja sadržaj (najmanji kapacitet uvijek je 1,4 puta veći od količine vina proizvedenog na gospodarstvu u prethodnim godinama).
Ta izmjena ne utječe na jedinstveni dokument.
6. Kretanje vina
U poglavlju 1. odjeljku IX. briše se točka 5. podtočka (b) koja se odnosi na kretanje između ovlaštenih skladišta.
Ta izmjena ne utječe na jedinstveni dokument.
7. Povezanost sa zemljopisnim područjem
Povezanost je izmijenjena kako bi se ažurirao broj predmetnih općina (8 umjesto 10).
U skladu s time jedinstveni dokument mijenja se u točki 8., koja se odnosi na zemljopisno područje.
8. Vođenje evidencije
U poglavlju 2. odjeljku II. točki 3. riječ „potencijalna” zamjenjuje se riječju „prirodna”.
U skladu s načinom na koji su sastavljene specifikacije proizvoda na području Anjou Saumur, izraz „prirodna volumna alkoholna jakost” zamjenjuje izraze „potencijalna” ili „stupanj”. Zbog tih promjena specifikacije proizvoda postaju razumljivije. Usklađivanjem odredbi o vođenju evidencija nastoji se olakšati izrada inspekcijskog plana i kontrola evidencije.
Ta izmjena ne utječe na jedinstveni dokument.
9. Glavni elementi koje treba kontrolirati
Poglavlje 3. izmijenjeno je kako bi se uskladilo sa sadržajem glavnih elemenata koje treba kontrolirati u specifikacijama proizvoda na području Anjou Saumur.
Ta izmjena ne utječe na jedinstveni dokument.
JEDINSTVENI DOKUMENT
1. Naziv proizvoda
Anjou-Coteaux de la Loire
2. Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla
ZOI – Zaštićena oznaka izvornosti
3. Kategorija proizvoda od vinove loze
1. |
Vino |
4. Opis vina
Riječ je o mirnim bijelim vinima, dobivenima od prezrelog grožđa (prirodna koncentracija na terenu s plemenitom plijesni ili bez nje), elegantnim vinima veoma složenih aroma (arome cvijeća, svježeg voća, suha ili kandirana) koja ostavljaju mekoću i svježinu u ustima.
Ta vina imaju:
|
minimalnu prirodnu volumnu alkoholnu jakost 14 %; |
|
udio fermentabilnog šećera (glukoza + fruktoza) nakon fermentacije od najmanje 34 g/l; |
stvarnu alkoholnu jakost od 10 do 11 za vina čija početna prirodna volumna alkoholna jakost nije veća od 18 %.
Ukupni sadržaj hlapljivih kiselina, ukupni sadržaj kiselina i ukupni sadržaj sumpornog dioksida utvrđeni su propisima Unije.
Opća analitička svojstva |
|
Najveća ukupna alkoholna jakost (u % volumnog udjela) |
18 |
Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % volumnog udjela) |
|
Najmanji ukupni sadržaj kiselosti |
|
Najveći udio hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri) |
25 |
Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri) |
|
5. Enološki postupci
a. Osnovni enološki postupci
Poseban enološki postupak
Obogaćivanje se odobrava u skladu s pravilima utvrđenima specifikacijom.
Poseban enološki postupak
Zabranjena je upotreba komadića drva. Uz te odredbe, u pogledu enoloških postupaka potrebno je poštovati obveze koje su određene na razini općine te u Zakoniku o poljoprivredi i morskom ribarstvu.
Postupak uzgoja
Najmanja gustoća sadnje vinove loze: 4 000 trsova po hektaru.
Razmak između redova ne smije biti veći od 2,50 metra, a razmak između trsova u istom redu iznosi najmanje 1 metar. Čestice vinove loze s gustoćom nasada manjom od 4 000 trsova po hektaru, ali jednakom ili većom od 3 300 trsova po hektaru, imaju za urod pravo na kontroliranu oznaku izvornosti, pod uvjetom da ispunjavaju odredbe o pravilima povezivanja trsova i visine lišća utvrđenima u specifikaciji proizvoda. Razmak između redova ne smije biti veći od 3 metra, a razmak između trsova u istom redu iznosi najmanje 1 metar.
Postupak uzgoja
Trsovi se obrezuju najkasnije 30. travnja, s najviše 12 pupova po trsu i s najviše 4 pupa na kraku.
Postupak uzgoja
Grožđe se bere ručno i kasnije prebire.
Postupak uzgoja
Navodnjavanje je zabranjeno.
b. Najveći prinos
40 hektolitara po hektaru
6. Razgraničeno zemljopisno područje
Svi postupci proizvodnje odvijaju se na zemljopisnom području koje obuhvaća sljedeće općine departmana Maine-et-Loire na temelju službenog zemljopisnog šifrarnika iz 2018.: Bouchemaine, Chalonnes-sur-Loire, Champtocé-sur-Loire, Ingrandes-Le Fresne sur Loire (bivše područje delegirane općine Ingrandes), Mauges-sur-Loire (bivše područje delegiranih općina Mesnilen-Vallée, Montjean-sur-Loire i La Pommeraye), La Possonnière, Saint-Georges-sur-Loire, Saint-Germain-des-Prés.
Karte zemljopisnog područja dostupne su na internetskoj stranici Nacionalnog instituta za podrijetlo i kvalitetu.
7. Glavne sorte vinove loze
Chenin B
8. Opis povezanosti
1° Pojedinosti o zemljopisnom području
a)
Zemljopisno područje obuhvaća dijelove škriljastih obronaka rijeke Loire. Riječ je o najzapadnijem dijelu vinograda s kontroliranom oznakom izvornosti „Anjou”. Zemljopisno područje 2018. protezalo se na 8 općina departmana Maine-et-Loire. Počinje u predgrađu Angersa u općini Bouchemaine, na sjecištu rijeka Loire i Maine, potom se proteže na obje strane rijeke sve do općina Ingrandes-sur-Loire i Le Mesnil-en-Vallée, u smjeru Nantesa.
Rijeka ima snažan utjecaj na mezoklimu. Vinograd se nalazi na najbližoj strani koja graniči s njome i nije od nje udaljen više od 3 kilometra. Nakon te udaljenosti, i na sjevernom i na južnom dijelu, krajolikom dominiraju pašnjaci i šume. Naziv „Coteaux de la Loire” odražava topografiju vinograda s različitim nagibima. Dok su obronci u općini Bouchemaine previše strmi, oni u općinama Ingrandes-sur-Loire i Saint-Georges-sur-Loire blagih su padina.
Tla na precizno razgraničenim česticama za berbu grožđa čine primarne formacije Armoričkog masiva. To su slabo razvijena škriljasta tla ili škriljasti pješčenjaci. Neka su tla nastala od eruptivnih stijena, dok su lokalno prisutna i neka devonska smeđa karbonatna tla. Tla su vrlo plitka, a matične stijene najčešće se nalaze na razini manjoj od 0,40 m ispod razine tla. Ne pokazuju znakove zadržavanja podzemne vode, a zalihe vode vrlo su umjerene.
Klima je oceanska. Masiv Mauges na zapadu vinogradarskog područja ublažava te oceanske karakteristike učinkom fena. Godišnja količina padalina iznosi 650 milimetara te je to područje zaštićeno od vlažnih vjetrova, dok na brežuljcima Mauges prelazi 800 milimetara. Rijeka Loire ima i funkciju kontrole temperature tijekom cijele godine.
Izloženost suncu ključna je u kombinaciji s topografijom. Desno od rijeke, vinogradi izloženi prema jugu zaklonjeni su od hladnih sjevernih vjetrova i stoga uživaju veoma povoljan položaj. Lijevo od rijeke, drenažni efekt rijeke na hladnom zraku ima vodeću ulogu u zagrijavanju padina na sjeveru. Oko nekih padina zaštićenih od vjetra stvara se toplinski omotač. Naposljetku, za vrijeme berbe, rijeka Loire ima ključnu ulogu u stvaranju jutarnje magle koja je iznimno važna za razvoj „plemenite plijesni”.
b)
Povijest vinograda Anjou datira iz IX. stoljeća, a naziv vinograda Coteaux de la Loire prvi put spominje se 1749. u Raspravi o prirodi i uzgoju vinove loze („Traité sur la nature et la culture de la vigne”) Messieursa Bideta i Duhamela de Monceaua u kojemu piše da u tom vinogradu: „Na području, koje je jako teško raskrčiti, sada se savršeno uzgaja i sadi vinova loza...”
U pisanom podnesku Državnog vijeća o administrativnim mjerama iz 1804. saznajemo da ta regija proizvodi samo bijela vina: „Ako obronci Loirea pogoduju uzgoju samo bijelih vina i ako ta vina čine važnu granu trgovine...” U podnesku se spominje i Belgija koja je u to vrijeme bila ljubitelj vina „Coteaux de la Loire”.
Nešto kasnije, 1842., g. Auguste Petit-Laffitte izjavio je: „Sorte gros pineau i chenin temelj su tog vina.” Anžuvinski vinogradi kolijevka su rustikalne sorte chenin B, čiji potencijal uvelike ovisi o vrsti tla ili, općenitije, o uvjetima u kojima je zasađena. Ubrzo su vinogradari uvidjeli vrijednost berbe te sorte u naprednom stadiju zrelosti i u skladu s posebnim tehnikama. Grof Odart 1845. u svojoj „Raspravi o sortama vinove loze” („Traité des cépages”), navodi: „Treba također priložiti i uvjet da se grožđe mora brati prezrelo, kao ono uoči blagdana Svih svetih, kada tanka koža bobica, omekšana kišama, počinje odumirati.”
Prezrelost je stoga sastavni dio berbe. Jullien 1816. u Topografiji svih poznatih vinograda („Topographie de tous les vignobles connus”) navodi: „Ako je berba dobra, grožđe se bere u više navrata; u prva dva dijela berbe, koja daju samo najzrelija vina, proizvode se vina koja se izvoze u inozemstvo; ono što dobijemo od trećeg dijela berbe služi domaćoj potrošnji...”
Uzgoj grožđa u tom vinogradu podjednako se razvija kao i u ostatku regije Anjou. Naime, dolaskom nizozemskih posrednika u XVI. stoljeću, razvija se tržište „vina za more” (namijenjenih inozemstvu) napravljenih od nisko rezane vinove loze (s jednim ili dva čvora). Unutarnje tržište, uglavnom namijenjeno opskrbi Pariza, razvija se i s vinima prosječna ugleda napravljenima od visoko rezane vinove loze (sa šest ili sedam čvorova).
Na kraju Drugog svjetskog rata proizvodnja se vrši u skladu s potražnjom polusuhih vina sličnih nekadašnjim „vinima za Pariz”. Želja za proizvodnjom vina snažnog identiteta, sa značajnim udjelom šećera, ponovno se pojavila tijekom 1980-ih.
Vina s kontroliranom oznakom izvornosti „Anjou-Coteaux de la Loire” smatraju se poznatim „slatkim” vinima (dalje u tekstu „likerska vina”) područja Anjou.
2° Pojedinosti o kakvoći proizvoda i karakteristikama proizvoda
Glavna karakteristika vina jest elegancija. Veoma složenih aroma, od najčešće cvjetnih do aroma svježeg voća, suha ili kandirana, ta vina podsjećaju na „anžuvinsku slatkoću”. U ustima ostavljaju mekoću i svježinu. Blaga kao rijeka Loire ljeti ili invazivna kao njene zimske poplave, vina kontrolirane oznake izvornosti „Anjou-Coteaux de la Loire” s vremenom otkrivaju svoj šarm.
3° Uzročna veza
Zbog međupovezanosti plitkih tala i topografije koja omogućuje izvrsnu izloženost i redovitu opskrbu vodom sorta chenin B u potpunosti dolazi do izražaja.
Smještaj vinograda u blizini rijeke Loire koja regulira temperature tijekom vegetativnog ciklusa potiče prilagođen uzgoj vinove loze, osobito nisko rezane vinove loze te omogućuje postizanje optimalne zrelosti. Prisutnost rijeke omogućuje i postizanje prezrelosti, bilo usmjeravanjem vjetra koji mehanički potiče sušenje grožđa ili stvaranjem jutarnje magle nužne za razvoj sive plijesni Botrytis cinerea, odnosno „plemenite plijesni”.
Očekivanjem prezrelosti grožđa, iščekivanjem jesenske berbe grožđa u naprednom stadiju zrelosti i ručnim prebiranjem na istoj parceli kako bi se odabrale bobice s prirodnom koncentracijom ili „plemenitom plijesni” („pečene”) proizvođači istovremeno pokazuju svoje znanje i posebna svojstva sorte chenin B. To 1861. opisuje Guillory stariji: „Berba grožđa, uz vrlo mali broj iznimaka, obavlja se u listopadu, kada se ustanovi da je zrelost grožđa zadovoljavajuća i kada je barem četvrtina trula.”
Kombinacija tako posebnog okoliša, njemu savršeno prilagođene sorte i ljudi koji znaju iskoristiti njezine kvalitete omogućuje dobivanje izrazito originalnih vina. Brojni spisi svjedoče o ugledu tih vina, kao primjerice spisi g. Petit-Lafittea, u kojima se navodi: „Kada se grožđe reže od jednog do dva čvora, dobivaju se likerska i blaga vina, tražena u Belgiji.”
Guillory stariji podsjeća nas 1861. u Biltenu poljoprivrednog i industrijskog društva područja Angers („Bulletin de la Société Agricole et Industrielle d’Angers”): „Zbog niske plodnosti na ovim zemljama ne mogu se uzgajati druge kulture bez velikih troškova; pa su i prinosi vina veoma oskudni; da im kvaliteta ne zadržava visoku cijenu, uzgoj vinove loze na tom području morao bi se napustiti.”
9. Osnovni dodatni uvjeti (pakiranje, označivanje, ostali zahtjevi)
Područje u neposrednoj blizini
Pravni okvir:
Nacionalno zakonodavstvo
Vrsta dodatnog uvjeta:
Odstupanje u pogledu proizvodnje na razgraničenom zemljopisnom području
Opis uvjeta:
Područje u neposrednoj blizini, za koje je utvrđeno odstupanje u pogledu proizvodnje, razvoja i dozrijevanje vina, obuhvaća sljedeće općine, na temelju službenog zemljopisnog šifrarnika iz 2018.:
— |
departman Loire-Atlantique: Vair-sur-Loire (bivše područje delegirane općine Anetz); |
— |
Departman Maine-et-Loire: Chaudefonds-sur-Layon, Denée, Maugessur-Loire (bivše područje delegiranih općina La Chapelle-Saint Florent, Le Marillais, Saint-Florent-le-Vieil i Saint-Laurent-du-Mottay), Rochefort-sur-Loire, Savennières, Val-du-Layon (bivše područje delegirane općine Saint-Aubin-de-Luigné). |
Pravni okvir:
nacionalno zakonodavstvo
Vrsta dodatnog uvjeta:
dodatne odredbe u pogledu označivanja.
Opis uvjeta:
sve neobavezne oznake navode se na etiketama, slovima koja visinom i širinom mogu najviše biti dvostruko veća od slova kojima se ispisana kontrolirana oznaka izvornosti.
Posebnost proizvoda „Val de Loire”
Pravni okvir:
nacionalno zakonodavstvo
Vrsta dodatnog uvjeta:
dodatne odredbe u pogledu označivanja.
Opis uvjeta:
Slova kojima je ispisan naziv zemljopisnog područja „Val de Loire” visinom i širinom ne smiju biti veća od dvije trećine veličine znakova kojima je ispisan naziv kontrolirane oznake izvornosti.
Označivanje: Manja zemljopisna cjelina
Pravni okvir:
nacionalno zakonodavstvo
Vrsta dodatnog uvjeta:
dodatne odredbe u pogledu označivanja.
Opis uvjeta:
Na oznaci vina kontrolirane oznake izvornosti može se navesti naziv manje zemljopisne jedinice ako je: riječ o registriranoj lokaciji, ta jedinica navedena na izjavi o berbi. Slova kojima se navodi veća zemljopisna cjelina barem su dvostruko manja (širinom i visinom) od slova kojima se navodi kontrolirana oznaka izvornosti.
Poveznica na specifikaciju proizvoda
https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-09e61465-fad3-4eb8-8337-2500536afdcd